Unieke kunstexpositie een jeugdherberg in 25 25 kunst kaleiöoscoQp Duinark' Noordwijk prachtige decoratie lekkere Amerikanen een voor ulden! ,Krokodillemoord berecht Engeland probeert Noord- en Zuid-Rhodesië te lijmen Beeldhouwwerkschilderijen en ceramiek maal kwaliteit VS minder tegen Frans- Duitse unie fel Currie: eerste Surinaamse gouverneur Paul Hupperts naar Ierland Herontdekte Haydnopera in Festival BREUK ONHERSTELBAAR? Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 maart 1963 Derde blad no. 30917 Alplionse Dautlet enige auteur Tegenvaller voor tie erfgenamen Volgens de wet blijft Alphon- se Daudet de enige auteur van de werken, die tot nu toe onder zijn naam zijn verschenen. Tot deze uitspraak is een Parijse rechtbank gekomen nadat erfge namen van de schrijver, die Daudets vrouw Julia als mede auteur van de werken erkend wilden zien. een uitspraak hier over hadden uitgelokt. Financieel gezien ging het hier om een belangrijke zaak voor deze erfge namen. Als Julia Daudet ook als auteur erkend zou zijn. hadden de erfgenamen tot het jaar 2.000 auteurs rechten kunnen innen. Want Julia is pas in 1940 overleden, terwijl haar man in 1897 stierf. Het werk van Daudet is dus vrij van auteursrech ten. De erfgenamen hadden gesteld dat diverse manuscripten van Alphonse Daudet verbeteringen bevatten, die door zijn vrouw zijn aangebracht en door hem zijn goedgekeurd. De rechtbank meende, dat Julia, die nooit het mede-auteurschap heeft opgeëist, nooit met de actie van de g erfgenamen akkoord zou zijn gegaan. De roem van haar man ging haar boven alles. Zjj bleef liever in de schaduw van zijn persoon. I*Voor de uitgevers van Daudets j I werken zijn de gevolgen van de uit- i spraak nog niet direct te overzien. Nj Weliswaar hoeven zij geen auteurs- li rechten te betalen. Daartegenover staat echter dat zij niet meer het al leenrecht van publikatie hebben. Daudets werken, waaronder het f zeer bekende „Lettres de mon mou- lin", vormden voor hen nog altijd een belangrijke bron van inkomsten. (Van één onzer redacteuren) In de Noordwijkse jeugdherberg „De Duinark" is dezer dagen een expositie van eigentijdse kunst geopend. Er zijn werken te zien van de beeldhouwer Lo Molenaar te Noordwijkerhout, Wim Schuurman te Noordwijk en Francine Timmers te Amsterdam. De tentoonstelling duurt tot 1 april. Het afgelopen weekeinde heeft „De Duinark" ongeveer 350 be zoekers gehad. Deze week zullen voornamelijk scholieren uit de Bollenstreek de expositie gaan bekijken. „Ik vond het zo jammer dat onze Wim Schuurman merkt, als we mooie jeugdherberg in de winter maanden vrijwel leeg staat", zegt de nog jonge Wim Schuurman. Hij be woont samen met zijn vrouw en enkele medewerkers al ruim tien Jaar de jeugdherberg „De Duinark", een stuk moderne vormgeving van de architect F. van Klingeren. „Daar om zijn we", gaat hij verder, „bijna een jaar geleden met de voorberei dingen voor deze expositie begonnen. We benaderden Lo Molenaar en Francine Timmers, die direct enthou siast voor het plan waren. We heb ben de tentoonstelling zelf opge bouwd en dit (hij maakt een wyd armgebaar) is het resultaat." Wim Schuurman is, voor hij jeugd- herbergvader werd, 10 jaar lithograaf in Amsterdam geweest. Hij bezocht ook de avondacademie en bij elkaar vormt dit de basis voor zijn tegen woordige teken- en schilderkunst. Het ligt in de bedoeling de exposi tie tot een jaarlykse traditie te maken en ook nog andere kunste- naars de gelegenheid te geven, te i exposeren. Masker Lo Molenaar, die in „De Duinark" a een aantal van zjjn beeldhouwwer ken ten toon stelt, geeft les aan het Leidse Schildersgenootschap „Ars Aemula Naturae". Hij maakt het (I liefst portretten. „Kijk", zegt hij. als we wat door de expositieruimte rond dwalen, „met dit meisjeskopje ben ik ^bijzonder gelukkig (nummer 19). De mensen, die voor mjj posreen, houden ,,vaak een masker op. Door middel «an vragen en gesprekken probeer c dit masker er af te slaan", en dan komen de ware gelaatstrekken naar "c foren. Ik interesseer mij het meest .voor het karakteristieke, dat in ieder 'mens zit." stilstaan bij het portret van de Leidse kunstschilder Bert Jonk, op: „Ik kende hem ehemaal niet. Zon dag wandelde hy hier echter binnen, en omdat ik het portret gezien had, wist ik direct dat hy het was." De beeldhouwwerken waarvan Wim Schuurman het meest onder de in druk is zün: Jeugd (1), Negerin (2), Danseur <6) en Puber (10). Grote waardering Omgekeerd heeft Lo Molenaar ook grote waardering voor het werk van zijn kunstbroeder Wim Schuurman. De beste werken vindt hij: Vlucht „Combineer bezoek met wandeling" De jeugdlierbergvader van „De Duinark", Langevelderlaan 15, U, Noordwijk, adviseert degenen, die „zijn" expositie zondag wil- A len bezoeken, er een „dagje uit" A <p van te maken. „Wandel van x Noordwyk af langs het strand Z "t tot aan de Norazender en neem V 2 hier het duinpad tot aan de u jeugdherberg. „Wij serveren alle bezoekers eerst een kopje thee, 'j daarna kan men op zijn gemak L de tentoonstelling bekijken." .b De openingsuren zijn: dagelijks en ook zondag: 9.0012.00 uur. 13.00—17.00 uur en 19.00—22.00 S1 PgQ^*>SG>&HP§Oê> De beeldhouwer Lo Molenaar (links) en de jeugdherberg- vader-tekenaar Wim Schuurman rechtsbekijken eikaars werk. (Foto LD./Holvast) uit de stad (61), Joego-SIavië (66) en Zee (78 en 79). Beiden vinden ze het ceramiek van Francine Timmers zo aardig, omdat ze nog steeds aan het zoeken is. Ze is nog erg jong. Francine heeft haar opleiding gehad aan de kunstnijver heidsschool in Amsterdam. Behalve allerlei vaasjes, potjes, pannetjes en vogeltjes is er ook een gevelsteen te zien. die St. Judas Thaddeus is ge noemd. In de hal is houtwerk van H. Erbé te zien, die evenals Wim Schuurman ook jeugdherbergvader is. Veel belangstelling Veel belangstelling blijkt er te be staan voor het gipsen negatief van een beeldhouwwerk dat Lo Molenaar voor de aardigheid heeft opgesteld. In dit gips wordt brons gegoten en zo ontstaat er, na diverse uiterst precieze handelingen, een kunstwerk. „De Duinark" vormt een bijzonder goede decoratie voor deze moderne, eigentijdse tentoonstelling, omdat het gebouw licht, kleurig en architecto nisch verantwoord is. Het aardige van de expositie is, dat de exposanten de bezoekers zelf rond leiden en verklaringen bij hun werk geven. Ze doen dit op een bijzonder enthousiaste wijze. Men kan uren met ze bomen over kunst of geen kunst. De bloemdecoraties zijn van de firma J. v. d. Berg-Smit te Noord wijkerhout, die belangeloos aan het slagen van de expositie heeft mee gewerkt. Het is wel mogelijk werk te kopen, maar dit is niet in de eerste plaats dc bedoeling van de expositie. Men wil alleen de aandacht van het publiek vestigen op het werk in en om de jeugdherbergen en bewijzen, dat de In het Britse protectoraat Njas- saland is gisteren een Afrikaan, Elard, die naar zijn zeggen door tovenarij in een krokodil was veranderd voor hij gehuurd werd voor het vermoorden van een meisje, wegens moord ter dood veroordeeld. Over de grootvader van het vermoorde meisje, Odreck. die de „krokodilleman" gehuurd had. werd hetzelfde vonnis geveld. Elard had het meisje een rivier ln- gesleurd en haar daar doodgestoken. Drie Afrikaanse byzitters zeiden jeugdherberg met zyn tyd meegaat, maandag tot de rechter dat zij inder- Ver koudheids bacil len zijn a!s de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektia R. RH. O. NAAR FESTIVAL STRAATSBURG Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal deelnemen aan het 25ste internationale Festival, dat van 7 tot en met 16 juni in Straatsburg wordt gehouden. Op zaterdag 15 juni voer', het orkest, onder leiding van Franz Decker, werken uit van Hlndemith. Mozart en Dvorak. De volgende dag staat onder leiding van Eduard Flipse en dan wordt werk van Marler ge speeld. Solisten zijn Henryk Szeryng, Grace Bumbry en Ken Neate. Voor miljoenen aan kunstschatten Kunstschatten en antieke voorwer pen, ter waarde van plus minus een miljoen pond sterling zyn gisteren op de luchthaven van Londen uit New York aangekomen. De schatten, waaronder een hemel bed van Napoleon I, en een schryf- tafel van Koningin Victoria, zullen in veiling worden gebracht door „Sotheby's Ltd". Tot de datum van de veiling, in juni, zullen ze worden opgeslagen in het veem van voor noemde firma. De schatten zijn het eigendom ge weest van wylen René Fribourg. een Amerikaans zakenman van Belgische afkomst. MEVROUW JAGAN MAG OOIv NIET NAAR BRAZILIË De Braziliaanse consul in Parama ribo heeft mevr. Janet Jagan, echt genote van de premier van Brits Guyana, een inreisvisum voor Bra zilië geweigerd. Mevrouw Jagan had het plan om maandagmiddag naar Suriname te reizen om vandaar maandagavond naar Brazilië te ver trekken. De Braziliaanse consul kon haar geen visum verlenen omdat deze pro cedure enkele weken in beslag neemt. De heer Herman Singh, waarne mer voor de Progressieve Volkspartij by de Surinaamse verkiezingen, ver klaarde aan het ANP. dat hy inder daad pas maandag dat inreisvisum voor mevrouw Jagan heeft aange vraagd. In Georgetown verkeerde men in de mening, aldus de heer Singh, dat een dergelyk visum geen moeilijkheden zou opleveren omdat het hier tenslotte de echtgenote van de premier betreft. Aangezien Brits Guyana zelf geen Braziliaanse consul heeft, was men aangewezen op het consulaat te Pa ramaribo. TW EE DOODVONNISSEN daad geloofden dat Elard zich in een krokodil had veranderd. De zaak was in augustus van het vorig jaar aan het licht gekomen, toen Elard by een inlandse rechtbank een aanklacht had ingediend tegen Odreck, omdat deze de negentig shil ling die Elard voor het vermoorden van het meisje zou krygen, niet wilde betalen. Deze rechtbank had Odreck gelast vyftig shilling te betalen. Elard heeft tydens het proces ge zegd, dat Odreck het meisje wilde la ten vermoorden omdat haar vader ongehoorzaam was. Een oom, die medicijnman is, had hem de kunst om zich in een krokodil te verande ren bygebracht. Hy kon zelfs de taal der krokodillen spreken. Dit was nu niet meer mogelyk, omdat hy zijn „toverstaf" een bundeltje twygen dat hij om de lendenen droeg had weggegooid. (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse bezwaren tegen het Frans-Duitse verdrag zyn niet meer zo groot sinds de Bondsrepu bliek heeft duidelyk gemaakt dat zy vast zal houden aan haar rol in de NAVO. Aldus de christendemocra tische fractievoorzitter Heinrich von rBentano. die een bezoek van een week heeft gebracht aan de VS. waar hy gesprekken voerde met onder an deren president Kennedy en minister van BBuitenlandse Zakne Rusk. Brentano zei over zyn reis. dat deze er veel toe bygedragen had misver standen tussen Bonn en Washington uit de weg te ruimen. By zijn aan komst op het vliegveld Wahn by Keulen zei de fractievoorzitter, dat de vastberadenheid en bereidheid van de Amerikanen om een Atlan tische gemeenschap in het leven te roepen, verrassend groot zyn. Wash ington rekent er daarby op dat W. Duitsland zich bewust is van het be lang van de Atlantische defensie en van de weg naar een groter en ver enigd Europa. De heer A. C'urrle Is bij Koninklijk Besluit van 25 maart benoemd tot gouverneur van Suriname. Gisterochtend om elf uur is hij in paleis Soestdijk door de Koningin beëdigd. De heer Currie is de eerste Suri namer van geboorte, die definitief tot gouverneur van zijn land is be noemd. Vanaf 19 maart 1962, na het aftreden van de heer J. van Tilburg, heeft hij de functie waargenomen. De heer en mevrouw Currie zijn gis teravond van Schiphol naar Para maribo vertrokken. Haagsche Comedie herdenkt Couperus De Haagsche Comedie gaat Louis Couperus herdenken. Dr. I. W. van Trigt, de Amster- lamse Neerlandicus die enkele d aren geleden een belangwek kende studie over „leven en m verk van Couperus" publiceer- Ie. heeft uit het oeuvre van de it 3i rote Haagse romancier een JJ pectacle coupé samengesteld. lat door Bob de Lange zal wor- al len geregisseerd, o Het ligt in de bedoeling van de o laagsche Comedie dit programma igen eind april voor het eerst in de ton. Schouwburg te Den Haag ten inele te brengen in het kader van de indelijke Couperus-herdenking. Op 10 juni 1863 werd de auteur in A len Haag geboren. Op 16 juli 1923 ierf hij in de woning in De Steeg, Ie hem kort tevoren bij zyn 60ste bi *jaardag was aangeboden. Het door l r. Van Trigt samengestelde pro- n ramma omvat uitsluitend teksten in Couperus zelf, met name uit n-Eline Vere", „Dionyzos" en „Iskan- A tr» werken, die representatief "JJ Unnen worden geacht voor zijn be- In-, midden- en laatste periode. Ge wen zijn in de eerste plaats frag- „d 'enten. die in de vorm van een mo- A Dloog of als scène op het toneel dra- ni latisch effect kunnen sorteren. Premières van „Studio" De toneelgroep „Studio" geeft begin mei in haar theater „De brakke grond" te Amsterdam de première van „De ingebeelde zieke" van Mo lière, onder regie van Kees van Iersel. In het stuk spelen mee Wim van den Brink, Nell Koppen, Els Bouwman. Cocki Boonstra, Germaine Groenier, Albert Abspoel. Erik Plooyer, Ad Noyons, Jack Horn, Ad van Gessel en Eddie Prins. Voorts heeft „Studio" op het reper toire genomen „Terrasse de midi" van Maurice Clavel. Van dit stuk. on der regie van Bram van der Vlugt, kan medio mei de première worden verwacht. Tot de medewerkenden be horen Liesberth Struppert, Riek Schagen, Marlies van Alcmaer, Joop Admiraal en Jules Hamel. De dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest Paul Hupperts is uitgenodigd in juli 1963 enige con certen te komen geven in Dublin, met het Radio Symfonie Orkest. In het volgende winterseizoen is de heer Hupperts uitgenodigd voor enige series concerten met het Radio Kamerorkest en het Radio Philharmonisch Orkest. Voorts is Hupperts gevraagd con certen te leiden met het Overijs sels Symfonie Orkest. Het USO heeft uitnodigingen ont vangen om in het volgend winter seizoen enkele concerten in Duitsland te geven onder leiding van Paul Hup Het bestuur van het Holland Festival heeft enige aanvullingen bekend gemaakt van het eerder gepubliceerde programma voor 1963. Zo zal de Nederlandse Opera in het komende Festival, behalve de reeds aangekondigde werken („Monsieur de Pourceaugnac" van Frank Martin, „Rusalka" van Dvorak en Wagners „Der f lieg en- de Hollander"enige voorstellin gen geven van de herontdekte opera van L'infedelta Delusa" van Haydn, onder directie van Alberto Erede. in de regie van Werner Düggelin en de décors en kos tuums van Jorg Zimmermann. In deze uitvoeringen zullen optre den: Jeannette van Dyck, Reri Grist, Peter van der Bilt, Umberto Grilli en Nicola Monti. Aan deze voorstellingen die in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam zullen worden gegeven zal het Nederlands Kamerorkest, ver sterkt met blazers van het opera orkest. medewerken. Voorts zal. op 5 juli in de Kurzaal te Scheveningen. de Russische cellist Mistislav Rostropovich met het Re sidentie-orkest de eerste continentale uitvoeringen geven van een cello-con cert dat Benjamin Britten heeft ge componeerd en aan de genoemde cel list heeft opgedragen. Benjamin Brit ten heeft de uitnodiging aanvaard dit werk zelf te dirigeren. Aan de eerder aangekondigde «a- mermuziek-concerten zyn twee avonduitvoeringen toegevoegd van Erasmusprijs 1963 voor Martin Ruber De Erasmusprijs 1963 is toege kend aan de joodse godsdienst- filosoof en socioloog Martin Buber te Jeruzalem. De 85-jarige laureaat zal de prtfs groot f 100.000 op woensdag 3 juli te Amsterdam ontvangen uit handen van Prins Bernhard, regent van de te Am sterdam zetelende Stichting Prae- mium Erasmianum, die deze jaar lijkse prijs heeft ingesteld voor personen of organisaties die zich uitzonderlijke verdiensten hebben verworven voor de Europese cul tuur. Het vorig jaar werd de Erasmusprijs te Brussel uitgereikt aan de bekende christen-huma nist Guardini. Martin Buber, in 1878 te Wenen geboren, is in ons land, met name by de theologen, o.a. bekend om zijn baanbrekend werk op het gebied van het Oude Testament. Met de gewel dige onderneming van zyn Bybelver- taling (oorspronkelyk, tot diens dood in 1929, samen met Franz Rosen - zweig) heeft hy by vakgenoten veel stof opgeworpen. Ondanks hun kri tiek is de vertaling overal gewaar deerd en gebruikt; ze heeft als voor beeld gediend bij andere nieuwe ver talingen of revisies van vertalingen. Bijna anderhalve ton voor een Leonardo (Van onze correspondent in Londen) De afwikkeling van Engelands grootste koloniale probleem het oplossen van het conflict in de negen jaar oude Rhodesische federatie verloopt niet zonder moeilijkheden. Maandag bereik ten deze moeilijkheden echter een climax. De leiders van de Afri kaanse regering van Noord-Rhodesië, Kaoenda en Nkoemboela, weigerden in Londen verder te praten met de Britse regering zo lang deze hun land het recht van afscheiding ontzegt. De twee lei ders verlieten de conferentiezaal, hiermee duidelijk makend dat Engelands pogingen om de federatie in een of andere vorm in stand te houden voorlopig zijn mislukt. By na op hetzelfde moment arri veerde de premier van de federatie. Sir Roy Welensky, in Londen. Hy confereerde gisteren met minister R. A. Butler, de man die belast is met de netelige Rhodesische problemen. Sir Roy Welensky, een voormalige zwaargewicht bokser, liet merken dat hy even hard zal vechten voor het voortbestaan van de federatie als Ka oenda en Nkoemboela vechten voor de afbraak. „Het uiteenvallen van de federatie zou een ramp zyn voorCen- traal-Afrika", aldus Sir Roy. Hy gaf toe dat er waarschyniyk verande ringen in de vorm van de federatie zullen moeten plaatsvinden. Hoe de Engelse regering deze twee standpunten, dat van de federale re gering en dat van de Noordrhodesi- sche regering, tot elkaar wil brengen, ziet in Londen nog niemand. „Slechts een wonder kan ervoor zorgen dat de besprekingen niet in een impasse eindigen", aldus rege ringskringen. De desintegratie van -te Rhodesi sche federatie, die bestaat uit Noord- Rhodesië, Zuid-Rhodesië en Njassa- land, begon vorig jaar november. Londen gaf toen Njassaland het recht zich af te scheiden ondanks protes- perts. Over de realisatie van deze Bach's zes suites voor violencel solo concerten zyn de onderhandelingen te geven in de Noorderkerk te Am nog lopende. I sterdam, door Mistislav Rostropovich. ten van Welensky. Een inkttekeningetje van Leonardo I Voor Noord-Rhodesië dat een Afri- Da Vinci van 7,5 by 10 cm is op een kaanse meerderheidsregering heeft, veiling in Londen voor 14.700 pond was dit de aanleiding tot het verzoek terling f 147.000van de hand ge- zich eveneens te mogen afs« hriden .laan. De tekening stelt een oude mar. Opnieuw verzette Sir Roy zich en nu voor. voorlopig met meer resultaat. Zowel i heeft.' Hoewel de Noordrhodesische leiders inzien dat een economische breuk met Zuid-Rhodesië hen zal verzwakken, staan *y zo onder druk dat hun geen andere uitweg wordt geboden In de eerste plaats hebben zyn hun Afri kaanse kiezers vorig jaar beloofd de blanke Zuidrhodesische regering te bestrijden. In de tweede plaats zou den zij alle onafhankelijke Afrikaan se landen tegen zich krijgen, zodra gingen samenwerken met de „ko lonialistenregering" en in de derde plaats moeten zij rekening houden met Nkomo, de Zuidrhodesische na tionalistenleider, en diens aanhang. Zuid-Rhodesië is echter geenszins van plan voorlopig de Afrikanen aan het woord te laten komen. Ook niet als het, zoals het hoopt, in gemene- bestverband onafhankelyk wordt. Zo staat Sir Roy Welensky dus he lemaal alleen in zyn streven de fede ratie te sparen. In zyn federale par lement heeft hy 'n meerderheid ach ter zich, maar In de 'wee landen, waaruit zyn federatie, na de afschei ding van Njassaland dit Jaar. nog zal bestaan, hebben de twee regeringen zich tegen hem gekeerd. Desondanks zal hy vechten voor zyn federatie, daarby niet alleen wy- zend op de economische belangen maar eveneens op de gevaren van een bloedig conflict zodra Engeland Zuid-Rhodesië en Noord-Rhodesië los laat. Minister Butler staat voor een on oplosbare taak. Sommige kringen in Londen stellen voor Noord-Rhodesie maar haar zin te geven cn de finan ciële steun aan Zuid-Rhndesie te sta ken om druk uit te oefenen op Field zodat hij de Afrikanen in z(jn land meer rechten zou gaan verlenen. Maar tegelykertyd weet men dat ook dit tot bloedvergieten zal leiden. Niemand ziet dus nog de oplossing. Maar dat er een moet komen staat vast. Engeland heeft al te lang ge len zy zullen weigeren samen te aarzeld en de politieke onzekerheid werken met Zuid-Rhodesië ..zolang brengt Zuid- en Noord-Rhodes'*- eco- dlt geen democratische regering I nomiseh gezien Gngzaam maar zeker naar de afgrond. hy als Londen weet dat Noord- en Zuid-Rhodesië economisch een een heid moeten zyn en gescheiden er al leen maar op achteruit kunnen gaan. Londen besloot de regeringen van Noord- en Zuid-Rhodesië afzonder- iyk by zich te roepen om hun te vra gen welke compromisvoorstellen zy hebben om de eenheid in stand te houden. De leider van de Zuidrhodesische (blanke) regering. Winston Field, bracht vorige week reeds een bezoek aan Londen. Hy werd maandag ge volgd door de leiders van Noord-Rho desië. Geen van beide delegaties kwam echter met een compromis op de proppen. Field heeft erop gewezen dat het de Noordrhodesische regering is die zich wil afscheiden en dat zy weigert samen te werken met zyn blanke regering. De Noordrhodesische leiders hebben dit gisteren bevestigd. Dit kwam niet geheel als 'n verras sing. Kaoenda en Nkoemboela had den reeds voor hun vertrek uit hun land gezegd, dat als hun het recht van afscheiding door Londen wordt onthouden, zy in de toekomst zullen weigeren samen te werken met de fe derale regering. De beide leiders hadden voorts ge zegd dat ook nadat hun het recht tot afscheiding zou zyn verleend waar door de federatie dus uiteen zou val-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5