Rechtbank volgt officier: drie Baarnse moordzaken Indrukwekkende iimi van Bert Haanstra Brand in een Leidse bioscoop aangestoken N.P.V.- insigne voor J. v. d. Veen Mr. Pauwels5 verzoek om zaken te voegen wordt afgewezen MARATHONPROCES IN UTRECHT BEGONNEN Lang tevoren buiten in de rij Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 maart 1963 (Van onze Utrechtse correspondent) Zelden zal een proces in ons land zoveel be langstelling hebben getrokken als het proces van de Baarnse moord, dat vanmorgen voor de Utrechtse rechtbank om half tien is begonnen. Dc grote belangstelling moet worden toege schreven aan de omstandigheden: twee stude rende broers uit een vooraanstaande Baarnse familie vermoordden in samenwerking met een vriend uit een geheel ander milieu een 14-jarig clubgenootje. Een gruwelijke misdaad, in zijn opzet en koud en berekenend: een jongen moet uit de weg geruimd worden omdat hij wel eens diefstallen en gapperijen.zou kunnen verraden. Was dat de drijfveer voor hun daad? Waren de jongens dronken, toen zij Theo Mastwijk vermoordden? Ondanks zijn afschuwelijk ka rakter ook een uitermate trieste affaire, omdat deze jongens door onvoldoende controle op hun bezigheden konden verworden tot bendeleden, die er niet voor terugdeinsden een vriendje te vermoorden. urgent, toen de fam:lie H. met va kantie naar het buitenland ging. Er j moest een oploss.ng komen voor Theo Mastwijk. De grote zittingzaal van de rechtbank is op een klein gedeelte na ge- De president hield de verdachte heel gereserveerd. Tezamen met een veertigtal journalisten worden dc voor. dat er toch allerlei mogelijk- meeste -plaatsen ingenomen door belangstellenden uit kringen van dc beden waren om Theo Mastwyk de zittende en staande magistratuur van deskundigen op het gebied der cri- &rens over te krygen. óf met een minologie. De publieke tribune is veel te klein om de velen een plaats vracbtauto die regelmatig uit Soest te verschaften, die reeds lang voor het uur van aanvang een r,j hebben b?omt'ets "in hel^oS'van deTach'. gevormd tn de Hamburgerstraat. Kort voor half tien wordt de verdachte 1 De verdachte probeerde zich hak- Henny W. tussen twee politiemannen binnengeleid. Zijn grijze verdedigerkelend te verdedigen tegen deze sug- de 7Jf-jarige mr. Francois Pauwels. is dan al in de zaal aanwezig. Deze gesties, maar de president legde hem eerste dag van het proces zal gewijd worden aan de vaststelling van hef bet vuur na aan de schenen. aandeel, dat W. in de misdaad heeft gehad. Morgen staat Boudewijn H. -- terecht en woensdag zijn broer Ewout H. Het geroezemoes in de zaal ver- voerd. daarom is voeging nodig. Als stomt als de bode met luide stem de rechtbank dit nodig acht. dan aankondigt: de rechtbank. Onder vraag ik in ieder geval ln de gele- doodse stilte treden de drie rechters genheid te zijn. verdachten als ge- met de officier van Justitie binnen.tuigen te horen". De president, mr. J. Gysman, voorop gevolgd door de mrs C. E. E. From- berg en K. S. Bieger. Een vierde rechter, mr. W. baron Röell, is aan wezig om direct te kunnen invallen zo een collega ziek mocht worden. Een zachte klop met de hamer is het teken, dat de zitting is begonnen. Mr. Gijsman begint direct: „Ver dachte sta eens op." Langzaam komt Henny W overeind Hij ziet er keurig gekleed uit. Hij heeft dik en kort geknipt donker haar. Hij moet dichterbij komen en dan staat hij van aangezicht tot aan gezicht met zijn rechters. Streng uitziende mannen in zwarte toga's met slordig omgeknoopte witte beffen. Pres: „U bent Hendrikus Gijsber- tus W, geboren tien oktober 1943. Dus 19 jaar." Henny W.: „Ja, mynheer". Pres: „Ga maar zitter en luister aandachtig naar wat de officier u ten laste legt." Direct vraagt mr. Pauwels, de ver dediger van W. het woord. Het is opvallend, zo zegt hy, dat de offi cier deze zaken apart heeft aange bracht en niet heeft samengevoegd. Dat is nadelig voor een juiste oor deelsvorming. Er kan nu geen kruis verhoor plaatshebben, wat toch voor de rechtbank van eminent belang is. Formeel heeft de officier gelijk, want voeging kan alleen, wanneer de zaken op één zitting zijn aangebracht. Maar het belang van de zaak eist hier an dere maatregelen. En de rechtbank is bevoegd deze te stellen. Nu de za ken niet gevoegd zijn, ontneemt men het bloed aan deze behandeling. Het naar voren komen van de waarheid wordt nu moeilijk. Dit is ook te be treuren, omdat het vooronderzoek zo voorbeeldig is geweest. Deernis „Ik zie dit niet als een tactische manoeuvre van mijnheer de officier", aldus mr. Pauwels. „Ik zie het meer als een verkeerd gerichte deernis Officier: „Deernis tegenover wie?" Mr. Pauwels: „Deernis tegenover een of meer verdachten. Deze mis daad is tezamen beraamd en uitge- De officier, mr. Van Dyken, gaf te kennen, dat hij geheel op eigen ge zag en verantwoordelijkheid en zon der ruggespraak met wie ook deze dagvaardingen heeft uitgebracht. Het is mijn beleid en van niemand an ders. De scheiding der zaken is niet ingegeven door enig gevoel van deer nis, of protectie ten aanzien van een of meer verdachten. Het is naar mijn mening niet in het belang der zaak deze te voegen, omdat we nu de ge legenheid hebben de verdachten als getuigen te horen, aldus mr. Van Dyken. De rechtbank gaat hierna in beraad. De president deelde na tien minuten mede. dat de zaken niet zullen worden gevoegd. nen. Wij hadden wel eens gehoord, dat je aan een te grote dosis slaap middelen kunt sterven. We hebben in de keuken slaappillen en aspirines fijngestampt en in het bier gedaan. We zyn gedrieën naar boven gegaan, naar de torenkamer. Boudewijn heeft hem toen te drinken gegeven. Daarna hebben we beneden in de salon een paar uur gewacht. Hennie W. vertelde verder, dat zij op dezelfde zondag de oude put in de tuin van de villa hadden openge maakt. „Ook dit hebben we met zijn drieën gedaan", aldus de jongen. Geschrokken Op een vraag van de president of men er niet aan gedacht had wat er moest gebeuren als Mastwijk eens niet aan de vergiftiging was bezwe ken, zei de verdachte, dat het voor hem vanzelf sprak, dat hij dood zou zijn. Het alibi hadden de drie jonge mannen ook al klaar. Uitvoerig vertelde Hennie W„ dat was afgesproken dat men. als Theo Mastwijk later in de put zou worden gevonden, zou verklaren dat de knaap ziek was geworden en dat men hem maar had begraven om moeilijkheden te voorkomen. Toen het drietal naar boven ging. bleek dat Theo Mastwijk helemaal niet dood was. De Jongen, die men dood waande, stak zijn hoofd door het zolderluik. Hiervan schrokken de drie zo, dat ze naar de kelder vlucht ten. Daar werd krijgsraad gehouden. President: „Was het niet een ge voel van opluchting, dat de jongen nog leefde?" Verdachte: „Neen. wij schrokken alleen maar, omdat hij niet dood was. Uiteraard was de zaak in het alge meen nogal luguber". In de kelder zou Boudewijn H.. vol gens de verdachte, gezegd hebben: „als het niet goedschiks gaat dan maar kwaadschiks". Hij zou een ijze ren staaf genomen hebben en daar mee op een kist hebben geslagen om zijn woorden kracht by te zetten. Ander plan Een ander plan werd opgemaakt. Wurging door middel van een plas- over de toekomst van Theo Mastwyk. tic draadje, dat Ewout in de werk- Op de vraag van de president: plaats vond. De verdachte kreeg van „Wie is er het eerst gekomen met de broers H. opdracht dit te doen, het plan om de jongen uit de weg omdat zij Theo zes weken lang ver te ruimen," antwoordde Hennie W. zorgd hadden. Hennie W. had vol- zonder dralen „dat was Boudewyn". gens de broers nog niets gedaan. „Ewout en ik", zo voegde ïiij er aan Verdachte W. bekende thans, dat toe, „hebben er niet aangedacht hij dit een redelijk voorstel vond. Hij om toen een ander voorstel te doen. wist niet hoe het moest, maar in de Haags kindercircus CjUltliTclc dVOnd „De Rdtcl" gaf goede parodie De Werkgemeenschap ,.De Ratel heeft zaterdag in de. tot de laatste plaats bezette, grote zaal van het Leidse Volkshuis haar jaarlijkse culturele filmavond gehouden. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer C. L. Marks, zijn grote voldoening uit over het feit. dat de grote belangstelling voor dit jaarlijks De Ratel-filmfestival" nog onverminderd is. ondanks concurrentie van radio en televisie. In de grote zaal van het Leidse Volkshuis vond gistermiddag de laat- ste Volkshuis-familiebijeenkomst van 1 het winterseizoen plaats. De belang stelling van de. voor het overgrote deel jeugdige, bezoekers, ging ditmaal uit naar het optreden van het be- kende kindercircus ,,'t Kraaiennest" uit I)en Haag, dat de middag geheel vulde met een alleraardigst program ma, dat volkomen is afgestemd op een .grote-mensen-circus". De „artiesten", bestaande uit een dertigtal jongens en meisjes in de leeftijden van 11 tot 14 jaar, brach ten een „internationale circus-show", die grotendeels door hen zelf is op gebouwd. De toepasselijke kostuums, de traditionele circus-attributen, een prachtige piste en een fraai gedeco reerde artiesteningang zijn door de kinderen onder leiding van enkele jeugdleiders en -leidsters eveneens geheel zelf vervaardigd, in het kader van het clubhuiswerk van „De Fram", een jeugdclubhuls in de Haagse Bpoorwijk", dat op 15 mei a.s. pre cies 5 jaar bestaat Onder directie van de 14-jarige Carla van Dijk, die zich n et alleen ontpopte als een waardig directrice, doch ook als een bekwaam dresseuse van 5 Arabische (uitstekend ver klede' volbloeds, gaven de jeugdige artiesten op vlotte wijze een parodie op een compleet circusprogramma. Het zou te ver voeren om alle num mers. waarmede het „hooggeëerde publiek" zich amuseerde en die alle „in stijl" werden aangekondigd door de opperstalmeesteresse Carla Bak ker, afzonderlijk weer te geven. Tot de meest geslaagde behoorden het rolschaatsen-act van de „Rolita's", het optreden van de 5 Chita's, een komisch apennummer, mr. Atlas, de sterkste man ter wereld met zijn enorm zware (triplex) gewichten, het traditionele clowns-nummer, de par- terre-acrobatiek van „De Lastica's" en het „gastoptreden" van de we reldberoemde mr. Fantastico met zyn goochelshow. Het geheel werd muzi kaal omlijst door het ctrcusorkest. be staande uit vfjf jeugdige muzikantjes, eveneens leden van „De Fram". President: „Was er nu niemand, die op het idee kwam om de jongen los te laten en desnoods een week gevangenisstraf op te knappen voor de diefstallen?" Verdachte: „Ja, maar hy zat al te lang in de villa en Boudewijn was bang dat zyn familie in opspraak kwam." „Boudewijn" Op de ochtend van zondag 31 juli werd krijgsraad gehouden. Toen pas werden er concrete plannen gemaakt Ambassadeur van Israël opent de Linnaeushof Nadat de heer Marks vooraf een korte toelichting van de inhoud had gegeven, volgde de vertoning van een vyftal fraaie kleurenfilms, die zowel op cultureel als op technisch terrein, bijzonder leerzaam en interessant waren. Als openingsfilm kregen de toe schouwers Evert van Moerkerkens ..Wadlopers" te zien. waarin men drie wadlopers als het ware vergezelde op hun spectaculaire, niet van gevaren ontblote, toch over de. by eb droog gevallen. gronden tussen het Gro ningse vasteland en het eiland Rot tum. waarbij de cineast bijzondere aandacht had besteed aan de won derlijke flora en fauna, die tweemaal per etmaal enige uren zichtbaar en tastbaar worden, alvorens weer voor enige uren door de zee te worden overspoeld. Een zeer suggestief beeld kreeg men eveneens van het z.g „wadlopen", een sport die slechts door ervaren ..wadkenners" kan worden bedreven, daar by een eventuele ver dwaling op de 4 uur lange route een zekere verdrinkingsdood te wachten staat. De maker van „De Ballade van de hoge hoed", cineast Max de Haas. toonde hierna zyn filmvisie op de veranderlykheid van het bestaan in de loop der jaren, onder de titel „Da gen mijner jaren", gevolgd door Rei- nier Meijers prachtige kleurenfilm „Er zit muziek in Amsterdam", een chronologisch dagbeeldverhaal van de enorme bedrijvigheid op velerlei gebied, zoals de buitenlandse toeris ten die we in Amsterdam te zien De ambassadeur van Israël, dr. H. i krijgen. Na de koffiepauze zagen de A. Cidor, zal donderdagmiddag 18 aanwezigen de bekroonde Bert Haan- april de Linnaeushof met Minicorso stra-film „Rembrandt, schilder van in tropentuin" officieel openen. De de mens", die Neerlands top-cineast hof is echter van 12 april af reeds vervaardigde in opdracht van het ambtenaar bij het Rijksherbarium voor het publiek toegankelyk. 'Ministerie van O., K. en W. en waar- Leiden, die de vegetatie en flora zal [bestuderen en met het inzamelen van planten belast is. Een andere deelnemer is dr. W. van Zeist, van het Archaeolog sch Instituut te Groningen, die het pa- lynologisch onderzoek voor zijn re kening zal nemen, o.a. door he: doen van boringen in meer-afzettingen. Een en ander heeft ten doel me: be hulp van stuifmeelprofielen in de bo dem het vraagstuk te benaderen van landschap en flora der oude bescha vingen en hun landbouwgewassn. in hij door het filmen van Rem- brandts werken en fragmenten, als het ware het gehele leven van deze grootmeester der schilderkunst aan de toeschouwers laat voorbytrekkei Als indrukwekkende climax laat Haanstra tot slot langzaam alle zelf portretten van Rembrandt ineen vloeien. zodat de sporen van de tijd zich duidelyk op het gelaat van onze bekendste schilder aftekenen. Tot slot vormde Haanstra's be kroonde kleurenfilm „Delta phase I" het tweede hoogtepunt van het pro gramma. In dit filmepos geeft Haan stra zijn toeschouwers van zeer nabij en op spectaculaire wijze een indruk van de dichtingen der dyken na de stormramp in 1953 met als climax de sluiting van het Veerse gat. waar na de beginswerkzaamheden van het grootse Deltaplan door zijn nimmer missende camera op de voet werden gevolgd. Aan het slot van de avond dankte de heer Marks de filmoperateur, de heer A. Verlind. voor zyn onmisken bare bijdrage aan het welslagen van de avond. Geologen en botanici naar Perziö Gisteren vertrok vanuit Leiden een werkgroep onder leiding van de Ame rikaan, prof. H. E. Wright Jr.. geo loog aan de Universiteit te Minne sota. die gedurende drie maanden onderzoek zal doen in Perzië op geo logisch gebied. Als botanicus neemt daaraan deel de heer M. Jacobs, wetenschappelijk Verll OOI- Derde prijs voor E H.B.O.-Voorhout Direct na het uitbrengen van de dagvaarding oegon mr. uysman met ntu vci'nooi De president bracht nog eens in herinnering, noe verdachte W. samen met de geuroeders n. rruit, bier en dergeiyxe uit een paknuis in soest nau gestolen. De verdaente zei, oat Ewout net in.uauei tou ucae u»tiokoi heelt genomen, omdat ay een feestje wnoe organiseren. Van oe ouders kreeg men geen geld om lekkernyen voor dit festijn. Zeer duioeiyx en in details, ver haalde de veiuaCAte van zyn diei- stal. Op dezelfde avond werd ook by een groentenanoeiaar het een en ander gestolen. Ook dit gaf oe verdachte toe. De goederen werden naar de villa van oe familie H gebracht. La ter werd bij het paviljoen „De Bos- vyver" in Soest bier en limonade ge stolen. De president memoreerde voorts nog enkele diefstallen die niet ten laste waren gelegd. Met enige trots vertelde riennie woat hy m con tact was gekomen met de gebroeders H, omoat ook deze jongemannen er aardigneid in hadden om domweg te stelen. Theo Mastwyk had de verdachte kon voor Hemelvaartsdag I960 leren ken nen, omdat Theo een Kyker te koop nao. Later nad ny wel vaKer contact met de jongen Mastwyk. HU was nooit samen met hem op stap geweest. De president wilde nierover naurukkelijK woroen inge- licnt. up 22 juni i9oU werd Mastwyk ooor de politie vernoord voor de diei- stal van een bromfiets. Toen heeft ue pontic ook geïnformeerd naar an- aere diefstallen. Theo Mastwijk heeft daarbij de naam van Hennie W. la een vallen. Dit heeft hy nooit legen de ver innerlijk was ik het er niet mee eens, maar ik dacht er onder die omstan digheden niet aan om me er tegen te verzetten. Ik zou me een lafaard hebben gevoeld". Het plan werd door Boudewyn tijdens de krijgsraad nader uit gewerkt: eerst wilde men Theo Mastwyk vergiftigen. Diverse andere lugubere plannen werden afgekeurd. Het laatste voorstel kwam van Ewout: „We kunnen het lijk met ongebluste kalk overgieten'. Ewout wist, waar hy kalk kon vinden, wij hebben dat met zijn drieën gehaald. Dat gebeurde nog op dezelfde zon dag. Geen greintje emotie was te be kennen bij de verdachte W.. toen hU alle plannen, die er geopperd waren om Theo Mastwijk te doden, toe lichtte. Toen we de kalk hadden, besloten we Theo Mastwyk uit de weg te rui uc aiavn men door hem slaappillen gedom- tuin in. peld in een flesje bier toe te die huiskamer demonstreerde Ewout la ter hoe men met een mastworp snel kon wurgen. Tot driemaal toe Is in de huiskamer gerepeteerd hoe de moord gepleegd zou worden. Hierby „speelden" alle drie de knapen voor het toekomstige slachtoffer. Ook werden in de huiskamer de rollen verdeeld. Verdachte sloeg in zUn relaas geen enkel detail over. HU verklaarde, hoe men Mastwyk zou vertellen, dat er een oplossing voor hem was gevonden en dat hU zich in de schuur kon wassen. Op die manier kreeg men de jongen, zoals verdachte zei, „Met een smoesje op de plaats waar hij vermoord zou worden". Nogmaals werd alles gerepeteerd, zelfs hoe het drietal zou lopen. Om één uur ging men naar boven om de jongen te halen. Het niets vermoeden de slachtoffer liep met de Jongens de (Zitting duurt voort) Nauwelijks was de uitslaande brand, die zaterdagmorgen vroeg I in de Burgsteeg woedde, be dwongen of de Leidse brand weer moest alweer uitrukken. Om half twee. s middags ont stond namelijk brand op de berg zolder van het Rex-theater aan de Haarlemmerstraat. De poli tie heeft in verband met deze brand een lid van het bioscoop personeel. een 52-jarige Leide- naar, die zich zelf aanmeldde als de aanstichter, aangehouden. De man zou in overspannen toestand hebben gehandeld. Het betrof hier een zware binnen brand, die vry veel schade heeft ver oorzaakt. De bergzolder op de eerste verdieping van het gebouw brandde Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40 - of het allerbeste van f200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. De Katholieke Nationale Bond der EHBO heeft zaterdag in Roosendaal de jaarlijkse wedstrydeiv gehouden. In de groep senioren werd de afde ling uit het Limburgse Guttecoven v winnaar met 188 punten. Twee en dachte gezegd. Wel wist ik. zo zei W. drie werden Mydrecht (156) en Den vanmorgen. dat Mastwyk dreigde het Dungen (N.-B.) (133). De leidersprys iuyen vertellen en ik heb hier met in de groep senioren was eveneens de gebroeders h. over gesproken. De voor Guttecoven. (55). politie had namelyk tegen Mastwyk De uitslag bU de junioren was: 1 eze_d dat hij naar een tuchthuis Gemert (219), 2. Haarlem <197). 3 zou n omdat men hem ook ver- Voorhout (189). De leiderspr«s werd tan d(, die(stallen die door de hier veroverd door Haarlem (70). verdacht«n W. en de gebroeders H. waren gepleegd. Ondergedoken Mastwyk zou. volgens verdachte W.. gezegd hebben, dat hij het drie tal niet zou verraden als men hem hielp ontvluch/n. Besloten werd. Mastwijk in de villa van de familie H. te laten onderduiken. Dit gebeurde op 23 juni 1960 Daar is hij gebleven tot de nacht van 2 augustus, toen hij werd vermoord Met zijn drieën hebben ze Theo Mastwyk naar het torenkamertje ge bracht, waar een matras lag. De ver zorging van de jongen was Boude wijn en Ewout toevertrouwd. Het eten bestond voornamelijk uit brood met jam. Een keer of tien heeft Henny W. zijn toekomstig slachtof fer op het torenkamertje bezocht. De verdachte verklaarde, dat Mastwi enkele weken in de villa zou blijven om vervolgens de grens over te wor den gezet. Hij zou worden vermomd. Er was geld nodig om andere kleren te kopen en verf om de haren van Mastwijk te verven. Uit het verhoor van de verdachte bleek, dat het drietal geen haast had met het wegwerken van Theo Mast wyk. „Boudewyn en Ewout en ook ik hadden er veel voor over, dat Theo Mastwijk daar boven bleef. We wa ren bang dat hy ons zou verraden", aldus Hennie W. De zaak -erd echter Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Maurits J.. zn van dhr. en mevr. Van Heek-Boom, Velp; Fer nanda. dr van Jhr. en mevr. Quarles van Ufford-Loeber, Woudrichem. Getrouwd: Jhr. J. A. G. Sandberg en F. D. Mak van Waay, Wassenaar; mr. A. F Leeman en I. Kant. De Bilt: ir. W. Vegter en R. Niënhuys Mulder, Wasse: .aar. OverledetnA. C. Leeuwenburgh, man, 61 jr, Amsterdam; D. Terwee, man 49 jr, Bilthoven: B van Cre- feld, man, 72 jr, Amsterdam; J. D. van Lennep, man, 72 Jr, Heemstede; Jonkvr. M. J. van den Berch van Heemstede, 90 jr, Aerdenhout; C. C. de Raadt, vrouw, 62. R'dam; mr. J. Bierens de Haan. 49 jr. Bloemendaal; Th. M. H. Diebeis, man, 58 jr, Am sterdam. geheel uit. Onder meer is een aan zienlijke hoeveelheid kokoslopers- en matten verloren gegaan. Dank zy het snelle optreden van de brandweer, die met twee stralen op de nevel spuit de stryd tegen het vuur aan bond, kon erger worden voorkomen. Behalve brandschade ontstond er ook enige waterschade in het theater tengevolge waarvan de middagvoor stelling moest worden afgelast. Hoe groot de schade precies is is nog niet bekend. In het Bejaardencentrum ..Rijn en Vliet" vond zaterdagmiddag een buitengewoon hartelijke huldiging plaats. De heer J. v. d. Veen. die 2-i jaar als examinator de daarvoor in aanmerking komende padvinders van het district Rijnland van de N.P.V. had getest op hun vaardigheid als tolk in de moderne talen en als voorlezer, ontving uit handen van de districtscommissaris, de heer J. van Kooperen. het dankbaarheidsinsigne van de N.P.V. Deze plechtigheid speelde zich af op de vierde etage van het nieuwe bejaardencentrum, waar tot grote verbazing van de heer Van der Veen de Prinses Irenegroep stond aange treden. De heer Van Kooperen her innerde er aan, dat de heer Van der Veen in deze functie sinds april 1929 werkzaam was en ln al die jaren de padvindersbeweging een grote dienst heeft bewezen. Nadat de assistent D. C. de bij deze onderscheiding beho rende en door Prins Bernhard onder tekende oorkonde had voorgelezen, speldde de D.C. de heer Van der Veen het insigne op. De voorzitter van de Stichting Bejaardencentrum, de heer A. J. Jongeleen, die voor deze uit reiking eveneens belangstelling toon de, zeide het te waarderen, dat de De districtscommissaris wenst de heer J. van der Veen geluk met zijn onderscheiding. heer Van der Veen een man met grote levenservaring zich zovele jaren tot de jeugd voelde aangetrok ken en zijn kennis ln dienst heeft willen stellen van deze nuttige bewe ging. Nadat ook nog de heer Trip- penzee, reeds drager van het dank baarheidsinsigne. het woord had ge voerd. dankte de heer Van der Veen voor deze prettige en door hem zeer gewaardeerde verrassing. „Bij alle ernst, welke aan myn werk ten grondslag lag, heb ik dit voor een deel toch ook beschouwd als spel", al dus de heer Van der Veen. Geünieerde Loge van Theosofen Gistermorgen werd een voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theosofen onder de titel „Wie zijn wij?" De theosofie leert ons, dat de mens een zevenvoudig wezen is: er zijn 3 hogere en 4 lagere beginselen. De 3 hogere vormen de ware mens. die gebruik maakt van bepaalde werk tuigen (de 4 lagere beginselen) ten einde in aanraking te komen met de stoffelijke wereld. Deze 3 hogere be ginselen zijn: denkvermogen of ziel. geestelijke intuïtie en geest: dit is het allerhoogste beginsel, een straal van het volstrekte. De ware mens reïncarneert steeds opnieuw en maakt gedurende een zeer lange serie van aardse levens gebruik van stoffelijke voertuigen om ervaring op te doen in steeds andere omstandigheden. Hij leert aldus zichzelf kennen en doet aldus ervaring op Het doel van deze pel grimstocht is het louteren van de lagere beginselen en het vergaren van geestelijke kennis en inzicht Tussen twee levens op aarde, maakt de ware mens <of reïncarnerend Ego) een periode van rust en gelukzalig heid door. waarbij hij de geestelijke ervaringen van het laatste leven op aarde in zich opneemt. Aldus verrijkt keert hij op aarde terug om zijn evolutie voort te zetten. „Wy zijn dus niet ons lichaam en onze lagere en vergankelijke ver mogens. maar een wezen, dat godde lijk in essentie is en onsterfelijk kan worden als het denkvermogen erin slaagt geheel op te gaan in de hoog ste twee beginselen. Ieder mens kan dit stadium berei ken door geduld, vastberadenheid, en vooral door naastenliefde en geeste lijke kennis. De kennis kan hij ver werven door het bestuderen van de belangrijkste natuurwetten, zoals de wetten van Karma, Reïncarnatie, de zevenvoudige samenstelling van de mens e a. Maar kennis, die niet wordt toegepast in de dagelijkse levens, brengt ons niet tot het doel. wy moe ten ons er rekenschap van geven, dat die kennis in de eerste plaats bestemd ls om een wijsgerige basis te eeven aan het hooeste gebod „Heb Uw naaste lief". Deze naastenliefde, deze universele broederschap is niet alleen een gevoel, het is een wysgerig leer stuk. dat berust op een juist begrip van het feit, dat alle mensen, geeste lijk gesproken, één zyn en dat ieder mens wordt beïnvloed door de ge dachten en de daden van alle ande ren. Ieder mens is dus verantwoorde- ïyk voor allen De theosofie legt er grote nadruk óp, dat wie anderen op onzelfzuchtige wyze tracht te helpen, zelf geestelijk groeit en daardoor de mensheid in ha&r geheel verder brengt. Er ls dus een voortdurende wisselwerking tussen de onbaatzuch tige liefde en offervaardigheid en de ontplooiing van onze eigen geesteiyke vermogens. Ieder mens ls een ziel op weg naar goddelijkheid, een denker, die voort- worstelt op 't pad. waarvan het verre doel ls: vereniging met h- »"--hnng- ste Geest. Fa. G. M. Beelen bestaat 75 jaar Het graan- en kunstmestsloffen- bedryf fa. G. M. Beelen te Rypwetc- ring hield zaterdagmiddag in „ln den Vergulden Turk" te Leiden een re ceptie ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan. De firmanten, de he ren H. en G. Beelen en G. Beelen Hzn., numefc gelukwensen in ont vangst van zakenrelaties, familie leden en vrienden. Wethouder 11. P. d. Poel vertegenwoordigde het ge meentebestuur van Alkemade. Onder de rel&Ues van de familie Beelen waren pastoor De Greeve van de parochie Haagsche Schouw en de burgemeester van Barneveld. de h. r Van Diepeningen. Het bedrijf Beelen is op 14 maart 1888 door de vader van de huidige firmanten le Rijp- wetering opgericht. Deze betrok toen als jongen van 19 jaar de toenmalige korenmolen aan de Kleipoel. waar hy tot 1905 zijn bedrijf uitoefende. Daarna ging hy naar de plaats waar het bedryf nu nog is gevestigd. Na de oorlog hebben zijn zoons het bedryf geheel gemoderniseerd en u.:- gebreid. Filmavond ,,Ons Grunnegerlaand" De leden van „Ons Grunneger laand" kwamen zaterdag in de Jaco- bazaal van „De Burcht" byeen om een interessante filmavond by te wo nen. Nadat de vice-voorzitter, de heer F. J. Riks, de avond had geopend en in enkele woorden het overlyden van de nestor van de Groningse bewegu. de heer K. ter Laan. had herdachi gaf hy het woord aan de heer Slis, die de vier te draaien films by de toeschouwers inleidde. Vooral de prachtige kleurenfilm over het Kru- ger-wildpark vond veel weerklank, maar ook de andere films over de „Expo", het inenten tegen pokken en vooral de laatste „Dans naar de Vrij heid", die de geslaagde ontvluchting van een Hongaars danspaar naar het vrije Westen tot onderwerp had. vie len zeker in de smaak bij de aanwe zigen. Tussen de vertoning van de films door, vond een geanimeerde quiz plaats, waarmee diverse pryzen te winnen waren. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Apeldoorn (wllkgem. Berg en Bos) C. H. van Rhiji Vlaardlngen te Gaast (toe/, i L E Emmen, vicaris te Voorschoten Aangenomen de benoeming tot pred voorg van de Prot. Evang. Kerk te Geeraardsbergen iBelgle) J. C Scho- neveld. vicaris te Veenhulzen. GEREF. KERKEN Tweetal te Delft (7de pred. pi S van Bekkum te Monster en K. We - bedacht te 's-Gravenhage-Oost Beroepen te Ens iN.O.P i w. F Koele te Tweede Exloermond Anjum G. O. N. Veenhulzen te Grouv. - Irnsum. Aangenomen naar Aalten (vac R Slertsema) P C. van der Wel te Si gerswoude. die bedankte voor Br« op Langendyk en voor Sneek i-K. pred.pl.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Harderwijk M. VlleUtra te IJmulden en D. van Wllsum te D - demsvaart. Beroepen te Ede J. J. Rebel te Haarlem-Noord Bedankt voor Vllaalngen W. van Heest te Emmen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3