HET MEXICO VAN VANDAAG ZOEKLICHT Zierikzeese sleenkapers politiek onafhankelijk economisch gezond k II "el vaart WOORD VAN BEZINNING UW GELOOI HEEFT U BEHOUDEN I OLKS VER HA LEN (X bferclag 23 maart 1963 Pagina 1 (Van onze correspondent in Mexico) Voor de eerste maal in de geschiedenis zal een president van fexico een staatsiebezoek aan Nederland brengen. De betekenis an dit bezoek van mr. Adolfo Lopez Mateos met zijn vrouw va Samano de Lopez Mateos ligt echter niet alleen in het feit, at het uitdrukt hoeveel nauwer de betrekkingen tussen Neder- ind en Mexico zijn geworden na de tweede wereldoorlog. Een eel diepere zin vindt men in het politiek aspect, want ook rankrijk, West-Duitsland, Joego-Slavië en Polen zullen door e Mexicaanse president worden bezocht. J Br i komst van president A. Lopez «os (Ofwel van „Alm", zoals hem in de wandeling in Mexi- soemt) naar Europa is in elk 'Ug Zo gezien wordt met de komst van president Mateos a.h.w. een brug tussen Latyns-Amerika en Europa geslagen. Een brug waarover het verkeer van beide zijden naar alle waarschijnlijkheid spoedig in tensiever zal worden. Moet worden! Want t.a.v. Latijns-Amerika is Europa zeker in gebreke gebleven. En hoewel men zich dit in Europa niet of te weinig realiseert, heeft deze negatieve factor Invloed op de gebeurtenissen in Latyns-Amerika. En een positief ongunstige Invloed. De geschiedenis van Cuba. tot op vandaag, moge als de klassieke, aanschouwelijke les dienen van hetgeen voorkomen had kunnen worden, als Europa actief en daad werkelijk interesse in Latijns-Ame rika en daarmee in Cuba had ge had. Vele historische catastrofes hebben plaatsgehad, minder als reactie op wat wèl dan op wat niét werd gedaan en voltrokken. De economische belangstelling van Europa voor Latijns-Amerika is onder meer een van de aspecten der wederzijdse betrekkingen, die nodig moet worden versterkt. En niet in het minst, omdat verbeter de en intensievere handelsbetrek kingen met Latijns-Amerika ook verbeterende economieën en daar mee stabieler politieke toestanden voor dat gebied kunnen mee brengen. In onmiddellijke zin moge uitgebreider en intensiever handels betrekkingen van Europa tot La tijns-Amerika niet direct voordelig voor Europa zijn. Indirect echter wel, omdat hierdoor gevaren voor politieke chaos en communistische uitbuiting daarvan kunnen worden bezworen, wat uiteindelijk ook Europa ten goede komt. Ook hierom dus is het bezoek van de Mexicaanse president verheu gend: daar het als stimulans voor intensiever economische betrekkin gen kan dienen en als aanmoedi ging opdat, in het kader van de in terne Europese economische poli tiek, meer met Latijns-Amerika re kening wordt gehouden. Wat Mexico zelf betreft: zijn eco nomische dynamiek is indrukwek kend. In een kleine 25 jaar is het totale nationale produkt meer dan verdriedubbeld en het inkomen per hoofd meer dan verdubbeld. En al bestond er op het eind van de derti ger jaren een goed rijkswegennet, in dezelfde spanne tijds is dit vier maal uitgebreid en omvat het nu 20.785 km. De olie-opbrengst is in die tijd driemaal vergroot en het elektriciteitsvcrmogen is vervier voudigd. Het Mexico van vandaag bezit tevens een reeks zware in dustrieën waaronder staal-, machi ne- en chemische fabrieken. Economisch en politiek verdient Mexico dus alle vertrouwen. Temeer omdat Mexico zich niet gauw in wat voor wereldconflict ook zal la ten verwikkelen. Mexico wenst bo vendien geen nucleaire wapens op zijn gebied toe te laten, noch laat het toe dat zulke wapens over zyn grondgebied worden vervoerd. De Mexicaanse regering streeft zeer actief naar een reële oplossing van de ontwapeningskwestie. fag* AJ KV V, *1 4 -:Mr- *4r kk -v-v vv;#- -ft:. V»! Vij De president van Mexico. Adolfo Lopez Mateos. Initiatief Het was op initiatief van Luis Padillo Nervo, de Mexicaanse voor zitter van de ontwapeningscommis sie. dat de Algemene Vergadering met overweldigende meerderheid zich vóór stopzetting van de kern proeven uitsprak. Het was het Me xicaanse Congres, dat aan volks vertegenwoordigingen in de hele wereld de oproep zond tot samen werking in „het redden van huidige en toekomstige generaties van de gruwelen van een nucleaire oorlog". Mexico beziet met een on-senti- menteel oog de argumenten van zo wel Amerika als Rusland, welke het sluiten van een overeenkomst tot stopzettingen der kernproeven ver hinderen. Het meent zoals Bra zilië pas bondig uitdrukte in Genè- ve dat die argumenten alleen ernstig zijn, omdat ze als „onher roepelijk" zyn geponeerd. maar niet omdat de argumenten zelf zwaar zouden wegen. Overigens is president Lopez Ma teos zelf de sterke drijfveer achter Mexico's koelhoofdig gevoerde bui tenlandse politiek. En als in Parys, Belgrado en elders het maximum huldebetoon aan de Mexicaanse president wordt bewezen, dan is het een hulde, die èn deze president èn Mexico toekomt. Want dit land (waarvan het oppervlak ongeveer zo groot is als de helft van het Westeuropese continent» met zijn indrukwekkend oude culturen, heeft een historie achter de rug, die al thans de laatste eeuwen een histo rie van veel leed is geweest. Na zijn laatste revolutie heeft Mexico desondanks in een kleine veertig jaar en met voor Europea nen haast onvoorstelbare moeilijk heden de enorme sprong gemaakt naar de moderne staat. Een pro gressieve staat en natie waarvan Adolfo Lopez Mateos de exponent is. Een staat ook. waarmee in de internationale politiek rekening moet worden gehouden en niet in het minst om hetgeen Mexico in Latyns-Amerika zelf vertegenwoor digt oe vaak hebben we het zelf H gezegd, en het ook anderen mensen horen zeggen: „Ik hoop er te komen". Wa4r we hopen te komen kan natuurlijk zeer verschillend zyn. Dat hangt nauw samen met de idealen, die we koesteren of met de luchtkastelen, die we bouwen. Leg uw oor maar te luisteren, vooral als ge gezeten zijt in een kring van jonge mensen en u kunt over zo heel veel dingen horen spreken. Waar men nog eens hoopt te zullen komen. Er zyn Immers zo vezl idealen die wenken. En vanzelfsprekend: als we ergens hopen te komen, dan stel len we ons ook de weg voor ogen positie te veroveren, welke men zich als ideaal gesteld had. Als het maar gaat langs wegen, die voor God te verantwoorden zyn, dan is het alleszins geoorloofd, ja, zelfs plicht, dat men langs wegen van noeste arbeid en in spanning er probeert te komen. Maar zo zei het de Grote Meester tot Martha, die zich in spande voor vele dingen daar is nog iets anders, dan alleen ■naar de zorg en de bekommernis den te worden?" Vele zijn de antwoorden die op die vraag ge geven z(jn en nog steeds gegeven worden. In de waarden, die hierboven staan, geeft de Here Jezus Zyn kort, en duidelijk antwoord, als Hy tot Bartimeus zegt, toen deze verkregen had, wat hy zo vurig begeerde: „Uw geloof heeft U behouden". Uw geloof., dat betekent dus: niet uw werk, niet de traan van uw ontroerd gemoed, maar: uw geloof! En dan: Uw geloof. Niet het geloof van uw vader of uw moeder, of van wie ook, maar uw geloof. Uw geloof, in Hem: de Here Jezus, van wie ook Bar timeus alles verwachtte, en bij (Mnreus 10 52) waarlangs we hopen te komen waar we zo vurig begeren te zyn. Heel veel mensen denken door geld alles te kunnen bereiken. Als we maar volop geld hadden dan zouden we kunnen komen overal waar we heen willen. Met geld zo denken we kan alles bereikt worden, en velen zijn, naar hun mening, door geld ook inderdaad geko men tot het doel, dat zij zich hadden voorgesteld. Anderen denken er te komen door noeste arbeid, door trouwe plichtsbetrachting, door inspan ning van al hun krachten. En, daar hebben we respect voor, voor een mens die zyn uiterste best doet, om er te komen, om het doel te bereiken, om zich de voor dit aardse leven, er is nog een veel Groter en hoger Goed, er is ook: het eeuwige leven! De Heiland noemt het in een van Zyn mooie gelijkenissen: de parel van grote waarde. En, zó zegt Hij het ook in die zelfde gelijkenis, bij de waarde daarvan, valt al het andere in het niet. En daarom mag ook hier de vraag gesteld worden; hoe denken we daartoe te komen tot het bezit van het eeuwige leven? Dat is, vanzelfsprekend, een vraag van het allergrootste ge wicht, hoe, langs welke weg, we er kunnen komen, 't Is een zeer oude, en veelvuldig her haalde vraag onder ons mensen „Wat moet ik doen, om behou- Wie ook deze mens het zoekt. Tot Hem richtte deze mens in zijn nood het gebed: „Gy zone Davids, ontferm U mijner". Dat was geloof! Zó geloofde ook de Kananese vrouw in Hem. èn Ja'irus, èn die vrouw die zo lang ziek was geweest, en ook die melaatsen en heel veel an deren. En door het geloof zijn zy er gekomen! Hoe denken wij er te komen? Langs welke weg? Hoor het Jezus zelf zeggen: „Ik ben de weg!". En de by bel roept ons toe: „Geloof in Hem, en gy zult behouden worden". Joh. Stehouwer, hervormd predikant te Alphen a. d. Ryn OP DE BOEKENMARKT John Steinbeck. „Wintertij van Tegenzin". (Vertaling) Van Holkema en Waren- dorf NV Amsterdam z.j. ..Lezers, die de hier beschreven denkbeeldige mensen willen identi ficeren. doen beter hun eigen om geving (woonplaatsen, zegt de ver taler niet geheel terecht» te inspec teren en de hand in eigen boezem te steken, want dit boek heeft be trekking op een groot gedeelte van het hedendaagse Amerika". Deze raadgeving van John Steinbeck voor in zyn roman „Wintertyd van Tegenzin", raakt de kern van de sociale strekking van dit boek. Het is een bitter verhaal, dit leven van Ethan Hawley. zijn vrouw en zyn kinderen. By na iedere gebeurtenis en ieder beeld bevat zulk een diepe hoon van het gangbare fatsoen en het gangbare burgergeluk, dat het ontstellend is. Een paar kort sa mengevatte voorbeelden. De hoofd figuur Hawley, is een jonge man. van goede familie, maar verarmd door de manipulaties van zyn va ders vrienden. Dat ..goede familie" blykt in de praktyk nog altyd van groot belang te zyn in een wereld, waarin de mensen allemaal gelyk verklaard zyn. Hy is gelukkig getrouwd ja, en zyn vrouw Mary is allerliefst. Het is onmogelyk dat anders te verstaan. Maar Hawley is maar bediende in een kruide nierswinkel en Mary wil zo graag haar hoofd hoger kunnen dragen. En de kinderen. Allen en Ellen, wil len een auto voor de deur en tv bin nen en verder alles wat „iedereen" heeft in hun ogen. En wie is deze Ethan Hawley zelf eigenlyk? Een fatsoenlyke. wat clowneske figuur op het eerste gezicht. Maar wat zit er achter dat fatsoen? Zo tracht hy zyn jeugdvriend Danny met geld nog een kans te geven om van zyn drankzucht af te komen, als hy ontdekt dat de bank van het stadje er op uit is om diens enige grondbezit voor een schuifje in handen te krygen. omdat het de enige geschikte plek is voor een vliegveld. Maar met het geld voor zyn kuur. drinkt Danny zich dood. nadat hy Ethan zyn land heeft nagelaten. Heeft Ethan dit voor zien? Ja zowel als neen. moet het antwoord zyn. Zo gaat het ook met de oorspronkelyk goede raad. die hy zyn baas. de Italiaan Marullo, geeft. Hawley vaart er wel bij. want Marullo wordt het land uitgezet, dat hy jaren geleden klandestien is binnengekomen. Tot op het ogen blik, dat de fortuin tegen hem knipoogt, heeft iedereen Ethan voor een amusante sukkel aangezien. Nu is hy allen de baas, want hy is bezig ryk te worden. Dan komt ten slotte het nieuws, dat zyn zoon pla giaat heeft gepleegd by een tv- wedstryd, eigenlyk door toedoen van zyn vader. Een ogenblik komt het in Ethan op zelfmoord te ple gen, maar de gedachte aan zyn in tegere kleine dochter weerhoudt hem. Een boeiende roman over ge wone burgers in een kleine stad en over de weerzinwekkende slangeput onder hun voeten. Colin Wilson. „Bohémiens in Soho." (Vertaling Con tact. Amsterdam 1963. Colin Wilson, niet te verwarren met Edmund, wordt door de jonge lezers vooral zeer bewonderd en heeft een merkwaardige carrière achter de rug. ondanks zyn jonge leeftijd. Zyn eerste boek „The Out sider". had een groot succes, in we zen dank zij dat vertoon van bele zenheid. dat men „het omgooien van boekenkasten" pleegt te noe men. Dat was niet zo verwonderlyk aangezien het literaire analphabe tisme heden groot is. Vervolgens heeft hy verklaard, dat dit succes eigenlyk gegrond was op boerenbe drog (Religion and the Rebel» wat hem natuuriyk zeer kwalyk is ge nomen ten onrechte, zeg ik en nu schryft hy opgewekt verder. Zijn „Bohémiens in Soho" is zon der twyfel een uitstekend geschre ven beeld van het leven van hele en halve kunstenaars en hun aanhang in Londen. Goed bekeken, goed ge tekend, geestig soms. Maar iets nieuws is het niet. Iedere periode heeft zyn bohèmeromans en die iy- ken op elkaar als twee druppels je never En heus niet alleen in En geland. Muriel Spark „De Vrijge» zeilen". Contact, Amster dam 1963. Muriel Spark moet een slim Iemand zyn. Haar vrygezellen stelt zy voor als een reeks potentiële mis dadigers tegen de gemeenschap: ydel. gewetenloos, ziek. Het zyn oplichters, epileptici, homo's, mis lukten e.d. Vrouwen zyn altyd hun slachtoffers, omdat de laatsten zo oerdom zijn. Behalve de moeders, die hun zoons van huwelyken weer houden. Dit ingewikkelde en ver warrende verhaal met een ingewik kelde, wel knappe, azynzure intri ge. verbergt nog een addertje on der het gras ook. Het geeft nl. te denken dat zovele van deze vryge zellen r.-k. zyn. De schryfster legt er nergens de nadruk op. Zo slim is zy wel. CLARA EGGINK Wel konden de vissers van Schou wen in vroegere eeuwen in de oor logsdagen klagen: de vis wordt duur betaald, want voor de kust kruisten voortdurende snelzeilende vyandelyke kapers, die het op hun botters voorzien hadden. Een welgericht schot met los kruit voor de boeg, een tweede schot met scherp door het want en de vissers moesten de zeilen stryken ten teken van overgave Dan kwa men de kapers aan boord, maakten de tonnetjes haring buit, namen de netten in beslag en lieten de sche pelingen hun zakken binnenste bui ten keren. Daarna stelden ze het scheepsvolk op rantsoen en dit be tekende dat de stuurman naar het strand moest roeien om in het vis sersdorp de losprys voor schip en bemanning te gaan innen. De klachten van de vissers dron gen ten laatste door tot de stad Zierikzee en de burgers, lang niet mis, rustten enkele schepen uit en namen zich voor om de kapers te lyf te gaan, zodra deze zich verto nen gouden. Niet lang na dit besluit gevallen was, verscheen de oude omroeper met zyn koperen bekken in de stra ten en langs de grachten van Zie rikzee, al roepend met zyn schorre stem: „Kapers op de kust! Kapers op de kust!". Onmiddellyk wapenden de stede lingen zich, de schepen werden be mand, men zeilde de haven uit en zette koers naar een kaperschip dat op de Oosterschelde voor anker lag en hun komst scheen af te wachten. Dat zou een stryd op leven en dood worden! Nauweiyks hadden de mannen van Zierikzee het schip bereikt, of ze wierpen de enterhaken uit en sprongen met het mes in de mond en de degen in de hand by de vyand aan boord. Wat nu? Geen tegenstand! Wel neen, het bleek dat ze een vrachtschip, zwaar met stenen geladen, geënterd hadden. Zo verdienden ze. met moeite en Dijn. hun bynaam Zierikzeese Steen- ltapers. et andere woorden: het staats- d van het meest stabiele en ressieve, alsook van een der belangrijkste landen in La- Amerika, legt voor het eerst i onmiddellijk contact met Eu- ese staatshoofden. Een inter- inte bijkomstigheid is, dat i$ van de vijf landen, die de ficaanse president zal bezoe- i, tot het communistische kamp Ioren. En dit duidt heel zuiver politiek onafhankelijke koers i Mexico aan, iets waarop ook tns opnieuw in de jaarbood- appen van de president de nar k wordt gelegd. L Eigen neg u lexico volgt een geheel eigen zonder zich bij het ene of het i«re blok aan te sluiten, doch tns zonder „neutraal" te zijn. g dco's verhouding tot Cuba il- reert dit heel duidelyk. Ondanks pressie die op Mexico is uitge- I ind om met Cuba te breken, ft de regering standvastig het insel van non-interventie ge- dhaafd en daarmee dus de di- natirke betrekking met Cuba. fat niet wegneemt, dat Mexico lykertijd de nodige reserve g L Cuba toont; en als deze of i met pakken communistisch paganda-materiaal uit Cuba ar- ert. nemen de Mexicaanse auto- iten die in beslag, terwyi het sn van sympathiserenden met Cubaanse regime naar dat land niet bepaald aangemoedigd dt. Eva Samano de Lopez Mateos de vrouut van de Mexicaanse presidenthier bij de inwijding van een „huis voor de vrouw in een Mexicaans stadje. Lera res van beroep zijnde deed en doet de presidentsvrouwe zeer veel voor speciaal de kinderbe scherming in Mexico. opzicht verheugend. Wat b.v. de po litieke betekenis van die komst be treft: die is van zo'n byzonder be lang, omdat Mexico in indirecte zin een leidinggevend land in Latyns- Amerika is. Om diverse redenen waartoe bescheidenheid behoren en onderlinge betrekkingen met andere Latynsamerikaanse landen zal Mexico nooit toegeven dat het een leidende positie in Latyns-Amerika inneemt. Maar omdat dit land vast op de politieke wateren ligt (zelfs de „nor male" onrustige momenten die vrij wel elk land onder elk bewind kent. in aanmerking genomen» en omdat er een gestaag ritme in zyn econo mische en sociale groei zit; omdat het de ervaringen van zyn revolu- tie(s) verwerkt heeft en tot op zeke re hoogte geimmuniseerd is tegen infecties van de Latynsamerikaan se landen, welke aan niet ongevaar- lyke groeikoortsen ten prooi zyn daarom is Mexico's aanzien zo hoog geworden. En daarom wordt wel degelyk rekening gehouden in La tyns-Amerika met wat Mexico doet en laat. 5TH President Adolfo Lopez Mateos en Prins Bernhard tijdens iiaö i van de velt bezoeken die onze Peins aan Mexico bracht.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9