m luim DRIE ton meer voor sportvelden in Leiden-noord Met opzet doorrijden moeilijk te bewijzen Seksuele voorlichting op school gewenst Veertig jarig ambtsjubileum van zendingspredikant I. S. Kijne Hulshöff Voorstellen aan Leidse raad voor Tribune-accommodatie 2000 a 2500 toeschouwers NU KOPEN LATER BETALEN Etlinoloog, dichter, dirigent taalkundige en schrijver pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 16 maart 1963 Tweede blad no. 30910 elke woensdag Jongeasmarkt Voor een agenda, welke tal van hamerpunten bevat, is de Leidse iad maandagmiddag in openbare vergadering bijeengeroepen. Het jorstel. dat vrijwel de grootste aderlating van de gemeentelijke as vraagt ruim drie ton ligt op het terrein van de sport. B. W. stellen de raad n.l. voor een aanvullend krediet van 322.550 beschikbaar te stellen voor de aanleg van drie voetbal den in Leiden-noord. Tegenvaller Zoals bekend heeft de raad voor de Ir inleg van het sportveldencomplex in Iden-noord kredieten tot een totaal drag van f. 262.486.beschikbaar rteld. Tydens de aanleg van deze Iden, welke thans vrijwel is voltooid het in verband met de waterstand idom de velden nodig gebleken een ktrisch gedreven volautomatische ierbemalingsinstallatie aan te mgen. De kosten van deze extra ordening en nog enkele bijkomende rkzaamheden bedragen f. 5.045. grond bleek voorts een nog on- istiger samenstelling en structuur hebben dan was verwacht, zodat grotere verschraling moest wor- toegepast dan was voorzien. De ruit voortvloeiende kosten bedra- f. 7.050.De aanlegkosten van complex zullen de raming der ive met f. 12.095.overschrijden. Velden voor Roodenburg In het hierboven genoemde krediet f. 262.486.— was voor de accom- idatie van de velden een bedrag f. 14.500— begrepen. Bij het stellen van deze raming, waaraan mgens nog geen plan ten grond- g lag, is indertijd van de gedachte gegaan, dat de velden door enkele inere verenigingen zouden worden peeld. In dat geval zou met het ibrengen van een zeer eenvoudige rommodatie kunnen worden vol- an. In de t-ijd, die sedert de be- ïikbaarstelling van het krediet is streken, is de veldensituatie met rekking tot de voetbalsport in den echter vrij ingrijpend gewij- d, mede doordat enkele clubs, die de afdeling Leiden van de KNVB bramen, promoveerden naar de •klasse van de KNVB. In de hui- e situatie is het gewenst, dat de ien in Leiden-noord worden be eld door de vereniging Rooden- g, die uitkomt in de 2e-klasse van de KNVB-competitie. 20 elftallen en thans de beschikking heeft r slechts 2 velden in de Leidse ut. In verband hiermede zal de ommodatie van het voetbalcom- r Leiden-noord aan hogere eisen eten voldoen dan aanvankelijk aangenomen. I. en W. hebben voor de accom- 5i datie een plan doen opstellen. Het rat naast de nodige paden, af leringen, doelpalen, ballenvangers onder meer een eenvoudige ne-accommodatie voor 2000 a p' 0 toeschouwers, een stenen kleed je «uw, waarvan het dak tevens doet als overkapping voor de drie kassahuisjes en een rielstalling. De totale kosten wor- geraamd op f. 351.955.Het de accommodatie beschikbare behoeft derhalve aanvulling 4 i f. 310.455.—. let College stelt op grond van k' renstaande overwegingen de raad >0 irom voor de aanleg van de sport- den in Leiden-noord een extra Miict van f. 12.095 en f. 310.455 is 322.550 beschikbaar te stellen. de lonen en prijzen gestegen. Voorts zijn, ten dele met het oog op de brandveiligheid, enige aanvullende voorzieningen noodzakelijk gebleken. Tenslotte komt het B. en W. gewenst voor het meubilair c.a. in het pavil joen mannen B te vernieuwen. Het bestaande meubilair zal nog kunnen worden gebruikt in andere, nog niet gerestaureerde paviljoens. Een en ander heeft er toe geleid, dat het eertijds beschikbaar gestelde krediet met f. 92.000 zal moeten wor den verhoogd. B. en W. stellen de raad voor om ook hiertoe te beslui ten. vullende voorzieningen in het A-ge bouw van Endegeest. Hiermede is een bedrag van ruim een Jó miljoen gulden gemoeid. De directeur van Gemeentewerken heeft n.l. een plan samengesteld voor de noodzakelijke verbouwing en restauratie van het paviljoen vrou wen B van de psychiatrische inrich tingen „Endegeest" c.a. Dit plan is, behoudens enkele ondergeschikte afwijkingen, gelijk aan het verbou- wings- en restauratieplan van het paviljoen mannen B. Voorts zal nog een aantal aan vullende voorzieningen in het A-ge bouw moeten worden getroffen. Hier mede zullen de verbouwing en de uitbreiding van dit gebouw, waarin de gehele medische dienst van de inrichtingen zal worden geconcen treerd, zijn voltooid. De restauratie van het paviljoen vrouwen B vormt het sluitstuk van een aantal voorzieningen, die ten doel hebben naast de ruimten voor de medische dienst zowel een eeheel gemoderniseerd en goed geoutilleerd mannen- als vrouwen-paviljoen te verkrijgen. De kosten van de uitvoering van bovenbedoelde projecten worden in totaal op f. 596.000 geraamd. Nog een fon voor Endeqeest Met dit half miljoen is Leiden er evenwel nog niet. Bjj besluit van 22 augustus 1960 heeft de raad een bedrag van f. 276.000 beschikbaar gesteld ten be hoeve van het treffen van een aantal voorzieningen aan het paviljoen mannen B en het verbeteren van de ingang van het paviljoen A van de psychiatrische inrichtingen „Ende geest" c.a. Tengevolge van verschillende om standigheden kan met dit bedrag j niet worden volstaan. In de eerste plaats zijn sinds de op- stelling van de raming voor 't krediet Behalve dat in deze zitting een aantal voorstellen aan de orde komt, dat voorziet in het treffen van en kele voorschotregelingen resp. ver goedingen t.a.v. het onderwijs, is er een voorstel om een bedrag van f. 17.400 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een stationcar en twee personenauto's, ten behoeve van de politie; idem om aan te kopen in het belang van de volkshuisvesting het huis met erf, staande en gelegen aan de Waardgracht 104, groot 37 m2 en het erf, gelegen aan de Oranje gracht, groot 73 m2, voor een bedrag van rond f. 2.950; voorts om een wijziging aan te brengen in de leve ringsvoorwaarden van de N.V. Elec- triciteitsbedrijf Zuid-Holland, idem in de begroting 1962 «grondbedrijfi en om over te gaan tot goedkeuring van de rekeningen over 1960 en 1961 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Voor de Leidse kantonrechter De zitting van de Leidse kantonrechter mr. R. de Bruyn. met als officier van Justitie mr. E. v. d. Schans, kenmerkte zich gisteren door het groot aantal z.g. kleine zaakjes" die weinig of geen aan leiding gaven tot uitvoerige ré- en duplieken met het gevolg, dat de hoogste boete niet boven de f 35 uitkwam en het geheel een vlot verloop had. ijiliiPikii Eervol ontslag P. A. Wisse De heer P. A. Wisse, sinds vele ja ren hoofd van de opleidingsschool aan de Aalmarkt en thans hoofd van de openbare Ulo-school aan de Ja cob van Campenlaan, heeft het Col lege van B. en W. verzocht hem, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd 10 april as. eervol ontslag te willen verlenen. B. en W. stellen de raad voor om hiertoe te besluiten. Ver. voor pedagogiek vraagt zich a f Voor en tegen PERSOONLIJKE LENING Is seksuele voorlichting op school wenst? Tijdens een bijeenkomst, die de Leidse afdeling van de Vereniging voor Pedagogiek gisteravond in het Loge-gebouw belegde hield men zich uitvoerig met deze vraag bezig. ..Ja", zei mevrouw A. G. Terp straGjaltema, lerares aan een huishoudschool in Velsen. „Nee", zei de heer M. J. Cardozo, leraar opvoedkunde aan de Rijks kweekschool in Den Haag. I Twee geheel uitéénlopende me ningen die op deze avond bepaald niet onder stoelen of banken wer den gestoken. Mevrouw Terpstra begon met op te merken, dat de meeste ouders het er wel over eens zijn, dat hun kinderen I moeten worden voorgelicht. Ontstel- 1 lend groot is echter het aantal ou- 'oor lu een volautomatische onderbe- •s ingsinstallatie voor de sportvelden moet worden ondergebracht, heeft nadelige gevolgen voor de toch ls zorgen barende waterhuishou- g van het aangrenzende volkstui- icomplex. Om voor de volkstuinen i geschikte waterstand in de ten te verkrijgen, is het noodzake bij de bestaande bemalingsinstal- de molen bij de spoorbaan ter tse, een hulpbemalingsinstallatie te brengen. De kosten daarvan naar raming f. 7.450. Ook toe vragen B. en W. bij de raad krediet aan. Half miljoen voor Endegeest •en project, dat niet minder in- pend is. is de verbouwing van paviljoen vrouwen B en de aan- volkstuinen 7.450 ders, dat met deze zaak geen raad weet. Ze missen de kunde en de ken nis om er uitvoerig over te kunnen spreken. Ook op dit gebied is er dus voor de school een taak weggelegd. Waarom, vroeg mevrouw Terpstra zich af, wordt er op de school wel uitvoerig gesproken over het oog, het hart, de nieren en de spijsverteringsorganen en wordt er tijdens dezelfde biologie les met geen woord gerept over de voortplantingsorganen? Mevrouw Terpstra toonde zich wel iswaar een vurige voorstander van seksuele voorlichting op school, maar met deze beperking, dat het terrein dan goed afgebakend dient te wor den. Men behoort op school de seksuele voorlichting tot voorlichting te be perken en dus geheel los van de op voeding te stellen, zei zij. Kweek bij de leerlingen een zo helder mogelijk begrip van seksualiteit zonder een- wel het probleem van goed en kwaad er bij te betrekken. Mevrouw Terpstra zei tot slot, dat de seksuele voorlichting moet worden gezien als een afronding van het on derwijs, dat op de (lagere) school wordt gegeven. De heer M. J. Cardozo was van mening, dat er tegenwoordig steeds meer taken op de schouders van het onderwijzend personeel wordt gelegd. Hoe langer hoe meer wordt de onder wijzer het manusje van alles, het wordt de hoogste tijd, dat men de taak van de school gaat beperken. Wat de seksuele voorlichting be treft, deze kwestie wordt op school voornamelijk verstandelijk benaderd terwijl de gevoelskant over het alge meen over het hoofd wordt gezien. De meeste onderwijzers kunnen deze taak trouwens niet aan. Schoolartsen behoeft men evenmin met deze zaak te belasten, want deze zijn didactisch niet in staat de leiding van een klas op zich te nemen. Volgens de heer Cardozo dient voorlichting in intieme sfeer te wor den gegeven en wel in het gezin. I Bij klassikale voorlichting worden schaamte-gevoelens van sommige j leerlingen niet gerespecteerd. Meisjes bijvoorbeeld voelen zich dan dikwijls ten opzichte van de jongen „uitge kleed". Bovendien, veel van wat het I kind weten wil valt beslist buiten de I school, veel ook vóór de school - periode. i Seksuele voorlichting dient zo on- opvallend mogelijk en zo natuurlijk I mogelijk te worden gegeven. We we ten niet eens wat de uitwerking is van individuele voorlichting, laat staan van klassikale. Het is immers zo. dat het kind in zeker opzicht zelf de periode van voorlichting bepaalt. Op beide inleidingen volgde een levendige discussie, die door de voor zitter, de heer A. Bogaard, werd ge leid. Advertentie Zoekt U een schoorstecnklok, wandklok of wekker, t WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. ezers schrijven... el te huur maar te koop te huisvesting staat met de mond tanden als er mensen om een wo- komen vragen. Krijgt men een *s. dan wijst de eigenaar (of de fcente!) de vragers af en komt tt met: „Je kunt het kopen. Te- woekerprijzen! Daartoe is een "der bijna nooit in staat en doet het toch om gered te zijn, dan hij het onherroepelijk weer hjt. Ergerlijk dat daar niets tegen te doen. Dergelijke woningen staan "kne tijd leeg. De wet voor in ning bestaat nog steeds. Waarom Jgeen wet dat de eigenaar moet huren aan mensen die er goed zijn? In één woord: ABSURD. B LUBACH. Spaargarenstraat 25 Oegstgeest Ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van de zen dingspredikant. onze stadgenoot ds. I. S. Kijne. had de Zendings hogeschool het echtpaar KijneUittenbogaard gisteren uitge nodigd in het Zendingshuis de koffie te gebruiken. In deze ge meenschap waarin de jubilaris nog bijna dagelijks vertoeft en te midden van de studenten, die van zijn lessen profiteren is de jubi laris eenvoudig, doch hartelijk gehuldigd. Namens de Zendingshogeschool sprak de waarnemend rector, dr I H. Enkelaar. Hij memoreerde dat ds. Kijne een zeer geziene do cent is. die na zijn repatriëring zijn rijke kennis en ervaring ten dienste van de Zendingshoge school heeft gesteld. Namens de Raad voor de Zending sloot de algemeen-secretaris mr. S. C. Graaf van Randwijck zich hierbij aan. Toen spreker in het toenmalige Batavia nog maar een zendingsbaby was begon ds. Kijne op Nieuw- Guinea de wereld te verkennen. Uitgezonden in 1923 als onderwijzer bestemd voor de opleiding van dorps onderwijzers, groeide hij uit tot een ethnoloog, taalkundige, schrijver, dichter en dirigent. Bijna alle tegen woordige leiders in het Papoese volk hebben hun vorming en opleiding aan hem te danken. In geheel Indonesië wordt in alle kerken het gezangboek gebruikt, waarvan de Indonesische liederen door hem zijn gedicht. De Raad voor de Zending is dank baar niet alleen voor datgene wat de heer en mevrouw Kijne in dienst van de zending gedurende zovele jaren op Nieuw-Guinea hebben mogen ver richten, maar ook voor het feit, dat hij zijn rijke ervaring nog steeds voor de raad ter beschikking stelt. Dit is het werk Gods Ds. Kijne merkte in zijn dank- dankwocrd op. dat hij in 1923 eigen lijk voortijdig werd uitgezonden om dat men hem op Nieuw-Guinea drin gend nodig had. Daarom was hij niet Het zendingsechtpaar 1. S. KijneUittenbogaard. (Foto LD./Holvast) zoals gebruikelijk was. met andere nieuwelingen in de Utrechtse Dom kerk afgevaardigd, maar hier in Oegstgeest door de voorzitter der Utrechtse Zendingsvereniging prof. dr. J A. Cramer De tekst die deze hem mee gaf: „dit is het werk Gods, dat gij gelooft in Hem. dien Hij ge zonden heeft", heeft spreker zijn hele zendingsloopbaan begeleid. Wanneer mensen zich gelovend beschikbaar stellen dan zal God Zijn werk door hen verrichten, ook in de schijnbaar hopeloze situaties zoals op Nieuv- Guinea waar ds. Kijne bij zijn aan komst in 1923 eigenlijk een residentie in liquidatie vond en een schoolwezen dat geen toekomst scheen te hebben omdat de regering niet subsidieerde. Maar reeds na enkele jaren kwamen er op dit punt grote veranderingen waardoor het zendingsonderwijs grond onder de voeten kreeg en kon worden uitgebouwd. Spreker was dankbaar voor wat hij met zijn vrouw, die tien jaar later op Nieuw- Guinea arriveerde, in de zending heeft mogen ervaren. Wij willen nog memoreren dat niet slechts enkele Papoea's deze huldi ging bijwoonden maar ook twee oude Nieuw-Guinea-pioniers ds en me vrouw Wetstein -van 't veer. die van 1915 tot 1947 op Nieuw-Guinea heb ben gewerkt. Niels gemerkt Zo diende onder meer de zaak van een 22-jarige chauffeur uit Amster dam. die op 31 oktober jl. met zijn vrachtauto vanaf de Hoogstraat het voor alle rijverkeer gesloten ver klaarde gedeelte van de Oude Rijn was opgereden en vlak by de hoek een aldaar tegemoet rijdende auto tamelyk onzacht had geraakt. De Amsterdamse chauffeur was doorge reden. doch kon via het kenteken- nummer worden achterhaald Hoewel de gedupeerde automobi list. en met hem twee ooggetuigen, zich moeilijk kon voorstellen, dat verdachte niets van de aanrijding had bemerkt, verklaarde deze met nadruk: ..Ik heb niets van eer bot sing gemerkt anders was ik heus wel gestopt". Hy betoogde voorts ter plaatse niet bekend te zijn en dus ook niet te hebben geweten, dat hij in een verboden rijrichting reed De officier vond het wel zeer „opmerke lijk". dat verdachte totaal niets van een aanrijding had gemerkt en zag in plaatselijke onbekendheid geen excuus om een voor het verkeer ge sloten verklaard weggedeelte op te rijden. Voor de verboden inrit eiste hy f 15 boete subs. 3 dagen. De hieruit voort vloeiende aanrijding achtte hy der mate ernstig, dat hy hiervoor een correctie van f50 subs. 10 dagen vroeg. Het bewys, dat verdachte na de aanryding opzettelyke was door gereden werd niet geleverd. Nadat verdachte uiterste clementie had be pleit, veroordeelde de kantonrechter hem met respectievelyk f5 subs. 1 dag en f35 subs 7 dagen. Auto voor de sloop Een 36-jarige kelner uit Leiden wydde al zyn redekundige talenten aan een gloedvol betoog, waarin hy de magistraten ervan trachtte te overtuigen, dat hy feitelyk zo on schuldig was als een pasgeboren kind. Hy had weliswaa^ op 12 decem ber jl. op de Rynsburgerweg naby de Warmonderweg een botsing ver oorzaakt door pardoes tegen een stoppende auto op te ryden en was daarna inderdaad zonder meer door gereden. doch voor beide feiten had hy een zyns inziens redeiyke verkla ring „Toen die auto onverwacht stopte, remde ik wel af. maar daar myn rem onverwacht niet normaal functio neerde, reed ik tegen de achterzijde van de auto op. Ik draaide toen de Warmonderweg in, waar ik stilhield om te wachten op de gedupeerde eigenaar. Deze kwam echter niet opdagen en toen ben ik maar door gereden in de veronderstelling, dat het met de schade nog wel los was gelopen", aldus een resumé van ver- dachtes betoog. Jammer voor hem kwam de politie echter kort daarna tot de conclusie, dat zyn auto een wasiyst van gebreken vertoonde, w.o. een zeer slecht werkende rem. „Ik was juist op weg naar een bevrien de monteur, die een en ander voor my tegen een zacht prysje zou re pareren" wist de kelner hier tegenin te brengen, doch de toon waarop hy deze „toevalligheid" uiteenzette, klonk al aanmerkelyk minder over tuigend. Toen de officier hierna uit het proces-verbaal wist op te diepen, dat verdachtes auto deze wettelyke term nauweiyks verdiende en het ..vehikel" op last en onder toezicht van de politie door een sloper radi caal was vernietigd, zweeg verdachte. T.a.v. de aanryding eiste de officier f 60 boete subs. 12 dagen en wat de ondeugdeiyke remwerking betreft f20 subs. 4 dagen, waarby hy in acht nam, dat het vehikel al was vernietigd en verdachte reeds de no dige verliezen had geleden. Opzette- lyk doorryden na de aanryding werd niet bewezen en dus buiten het ge ding gehouden. zyn „laatste woord" in de zaak wydde verdachte aan een verzoek om uiterste clementie vanwege de reeds door de officier aangehaalde verliespost. Het vonnis werd dan ook f25 subs. 5 dagen en een schuldig verklaring zonder toepassing van straf. Flink gescli rokken Onder de vele automobilisten, die zich beriepen op overmacht vanwe ge de uitzonderiyk slechte weersom standigheden en de gladde wegen in de afgelopen maanden, schaarde zich ook een 40-jarige chauffeur uit Haarlem, die op 8 januari jl. met een door hem bestuurde autobus op de Rynsburgerweg tegen een afrem mende personenauto was opgebotst. De bestuurder van deze auto ver klaarde als benadeelde party, dat hy destyds afremde, omdat een voor hem rydende bromfietser zyn tas verloor. „Ik wilde die tas gaan opra pen en de bromfietser achterna bren gen. Verdachte zei. dat hy wel dege- ïyk had gezien dat de voor hem ry dende auto ging afremmen en dat in normale omstandigheden de onder linge afstand ca 25 meter vol doende zou zyn geweest om tydig tot stilstand te komen. „Het wegdek was echter zeer glad en toen ik ging rem men gleed mijn bus nog enige me ters door." Hy beriep zich dan ook op overmacht. Daar uit de getuigen verklaringen bleek, dat verdachte destyds met een snelheid van ca 45 km/u had gereden, wees de officier verdachtes beroep op overmacht zon der meer van de hand. „Gezien het gladde wegdek was uw snelheid veel te hoog en hield u onvoldoende reke ning met een zich onverwacht voor doende verkeerssituatie, waarby ty dig tot stilstand komen noodzakelyk was", luidde zyn conclusie, die ge volgd werd door een eis van f 45 boe te subs. 9 dagen. Nadat verdachte zich nogmaals had beroepen op de uitzonderiyk slechte weersomstan digheden en het gladde wegdek, waardoor hy wel terdege was gehan dicapt, bleek de kantonrechter in derdaad bereid te zyn een en ander in aanmerking te nemen en legde hy verdachte f 25 boete subs 5 dagen op. Eindexamens Nijverheidsonderwijs Tot leden van diverse examencom missies 1963 voor het verkrygen van diploma's nyverheidsonderwijs zyn benoemd de heer W. Ouwerkerk, de de dames J. M. van der Kley, F. Kuenen, G. J. Verbrugge, E. C. C. Oppenoorth (voorzitster», H. M. J. W. J. Kortmann, de heer D. Lemson en drs. Z. Rittersma, allen te Leiden, drs. W. M. Heyl te Oegstgeest, de heer L. Haasnoot te Katwyk aan Zee, ir. J. C. Visser te Voorschoten, de heer W. J. M. P. Goddyn secre taris) te Leiderdorp, de heren J. Th. Schelfhout en M. A. W. Zuidweg te Wassenaar, de heer H. v. d. Bijl en mej. M. C. van den Berg te Alphen aan den Ryn. Advertentie Permanente Meubelexpositie A top i lomi IIC?» Vraag onze gratis 11^ interieurcatalogus Interieur Bouwers Spui 56-'s-Gravenhage -Tel 070-182340 Kerkelijk Leven Paus gleed uit (Van onze correspondent te Rome) NED. HERV. KERK Beroepen te Wynjeterp-Duurswoude (toez.) G. J. J. Llefting te Nlekerk- Oldekerk. Aangenomen naar Akersloot- Limmen mr. J. van der Pol. kand te Beverwyk. Bedankt voor Oldebroek B. Eysenga te Barneveld voor Wouden berg B. Haverkamp te Groenekan. GEREF. KERKEN Beroepen te Heinenoord A. Borman, kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Slledrecht (2de pred.pl.) M Gras- hoff te Blelswljk naar Koudekerk a d. RUn H. Makkmga te Wllsum (O.), die bedankte voor Donkerbroek GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Buitenpost J. H. Veefkind, kand. te Hilversum, die be dankte voor Vllsslngen-Oost en West Souburg, EVANG. Ll'TH. KERK Bedankt voor Amsterdam-West (vac. G. Faflé) A. Johannes te Delft. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aagtekerke H Ligten- berg te Oudemlrdum. Nieuwe kapel Kerk eu Wereld Op het terrein van .Kerk en We reld" te Driebergen zal een nieuwe kapel worden gebouwd. De nieuwe kapel maakt deel uit van een bouw project van de hervormde gemeente van Driebergen. Men wil in de ko mende jaren komen tot de bouw yan twee nieuwe kerken in Driebergen, tot verbouwing en verbeterim van de Loolaankerk en tot verbouwing en verbetering van de bygebouwen Gisterochtend is, tydens een audi ëntie. de Paus een klein ongeluk overkomen. Terwyl Johannes XXIII zich voorbereidde voor het zegenen van de eerste steen van een pause- lyk college voor de opleiding van missionarissen en dat zal verryzen in zyn geboorteplaats Sotto il Monte, is hy by het betreden van de troon gestruikeld en gevallen, waarby hy terecht kwam tegen de leuning van de troon. Hy heeft de val echter kunnen breken door zyn armen uit te steken en heeft geen letsel opge lopen Hy is onmiddeliyk weer op gestaan. Daarop heeft de Paus de toespraak gehouden, die hy reeds had voorbereid en is toen door de aanwezigen luid toegejuicht. Een uur na de val heeft hy weer andere personen ln audiëntie ontvangen. Het gaat de Paus wat zyn gezond heid betreft niet slecht en in laat ste tyd gaat hy weer herhaaldeiyk kerken en instellingen in Rome be zoeken. Zyn werkzaamheid is niet minder dan voor de ziekte, die in het afgelopen najaar zoveel onrust heeft gewekt. van de Grote Kerk. Omdat men deze vyf projecten in vyf jaar tyds wil uitvoeren, draagt de actie de naam van 5x5. De totale kosten van het plan be dragen 1 miljoen gulden. Driebergen zelf moet hiervan f250.000 byeen- brengen. Geref. bejaardenzorg Opgericht is de Stichting landelyk orgaan van de gereformeerde gezind te voor bejaardenzorg, die zich ten doel stelt de ontplooiing en bevorde ring van de bejaardenzorg in de ruimste zin van het woord. De stichting is opgericht door ver tegenwoordigers van de Geref. Ker ken, de Chr. Geref. Kerken en Geref. Gemeenten. Zy stelt zich ojn. tot taak de werkzaamheden van de ge lijkgezinde landelijke, provinciale en regionale instellingen voor bejaar denzorg te steunen, de samenwerking en het overleg tussen deze instellin gen te bevorderen en zo npdig con tact met andere landelyke organisa ties en met de overheid te onderhou den. De stichting zal bij het verrichten van haar werkzaamheden nauw con tact onderhouden met de Stichting Raad voor Geref. Sociale Arbeid (G.S_A Tot secretaris is benoemd de heer J. Byleveld te Bodegraven. Kardinaal Wyszynski een demagoog Het atheïstische Poolse weekblad „Argumenty" heeft kardinaal Wys- zysnki, de rJc. primaat van Polen, ge brandmerkt als een demagoog. By zyn terugkeer uit Rome en ook later had de kardinaal opgemerkt, dat de Poolse bisschoppen, die het vorig jaar naar Rome zyn geweest voor het Oecumenische Concilie, een reistoelage van vyf dollar hadden ge kregen. Schertsend had hy hier aan toegevoegd, dat zy in Rome toch moeiiyk twee maanden lang van vyf dollar hadden kunnen leven, „zelfs als zy niets anders dan pompoenza den hadden gegeten". .Argumenty" zegt nu, dat de bis schoppen zo goed verzorgd zyn door de Vaticaanse curie, dat zy bij hun terugkeer in Polen ruim 20.00' dolar declareerden. Het Had noemt de op merkingen van de kardinaal over de reistoelage „demagogische streken".

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3