1 elevisiedebat heden in Tweede Kamer beg onnen rri 1 1 1 1 1 door Bliksem Negen jonge nazi's in Oslo gearresteerd AMERIKAANSE MUUR TEGEN RODE INFECTIE VIA CUBA Verstandig gebruik van rijkdom nodig zegt presKennedy Migs cirkelen boven VS-vliegdekschip DRIE gevallen van tyfus in Rotterdam .ikwil Bolletje/* ©ud 9Ee HOE EN WIE OP HET TWEEDE NET? Boer gedood WEERBERICHT Somalië breekt met Engeland SJARIF DEZE MAAND NAAR DEN HAAG teiiws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 MAART 1963 No. 30910 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Televisiecamera's en radiomicrofoons waren vanmiddaq in de concessie-voorwaarden en de ge- I barende verarming van ons culturele 3 schiktheid der „elkaar verdringende leven te beschouwen, indien als ge volg van een grote verschuiving van Tweede Kamer aanwezig, toen het grote debat begon over de twee jaar geleden ingediende regeringsnota inzake reclametele visie, waarbij het in het bijzonder te doen is om de wijze van exploitatie van het toekomstige tweede televisienet. de staatssecretarissen Scholten (O., K. en W.) en Gijzéls Economische laken) zijn zoals gemeld van mening, dat het tweede programma in beginsel moet worden toegewezen aan een zelfstandige zendgemach tigde, die de verzorging ervan uit de opbrengst van reclame zal bekos tigen. Programma's en advertenties zullen echter volgens de nota strikt gescheiden moeten blijven. De regering heeft zich later bereid etoond als overgangsmaatregel de iederlandse Televisiestichting, die fcherp is gekant tegen de oorspron- grotere en kleinere groepen dagbla den deel aan combinaties, die naar de concessie werven. Het laatste ~Q— rnieuws is, dat bij een gunstige uit- telijke regeringsplannen, een derde I spraak van de Kamer de belangrijk- Tan de zendtijd op het tweede pro- framma ter beschikking te stellen totdat een derde zender gereed is. Buiten de N.T.S. en de bestaande omroepverenigingen om hebben vele gegadigden voor het tweede net zich aangemeld. Reclametelevisie is te onderschei den in twee vormen: reclame in de televisie of commerciële televisie. De regering geeft dus ondanks veel tegenstand aan de tweede vorm de voorkeur. „Vrije kwestie Uitvoerig zün in de afgelopen ja ren de standpunten van voor- en te genstanders belicht. Heel belangrijk het Kamerdebat wordt de hou ding van de leden van de K.V.P.- fractie. Voor hen is het een zg. vrije kwestie. Gisteravond is de fractie nog eens bijeengekomen om het rraagstuk van alle kanten te bezien. Mr. Blaisse, de woordvoerder van de roorstanders van de regeringsnota en drs. Aarden, woordvoerder van de tegenstanders, hebben hun ziens wijze nog eens gegeven, waarna uit- roerig van gedachten werd gewis- »tld. Het lijkt echter onwaarschijn lijk. dat dit nog enige wijziging in de itandpunten zal hebben gebracht, daar deze materie in de loop der laatste jaren uit en te na is be- iproken. Algemeen wordt verwacht, dat de tegenstanders van de regeringsnota met een motie zullen komen, die tot doel heeft het verstrekken van een zendvergunning aan een onafhanke lijke maatschappij te verijdelen en waarin de regering zal worden uit genodigd een oplossing te zoeken in iet kader van het bestaande om roepbestel. Een omstreden punt is het nut van tv-reclame voor het bedrijfsleven. In de middenstandsorganisaties is men niet enthousiast, maar industrie en handel staan er bepaald niet afkerig tegenover. Men wijst o.m. op de in- rloed van Duitse tv-reclame in onze Kostelijke provinciën. Dagbladen en het bioscoopbedrijf hebben vele be twaren geopperd. Anderzijds nemen ste kanspaarden voor een concessie zullen pogen hun belangen te ver enigen. De Belgische regering maakt geen bezwaar tegen een eventuele Nederlandse commerciële tv-zender. Elf sprekers commerciële concessie-aanvragers. „Zij zijn my allemaal even lief, als gedrukte reclame naar reclame-op- ze maar uit de ether wegblijven". de-beeldbuis, onze onafhankelijke Over de positie van de Neder- rijkgenuanceerde pers rampzalig zou landse dagbladpers en tijdschriften worden getroffen, zei mr. Baeten het als een schrik-1 (De vergadering duurt voort). (Van onze Venlose correspondent) De 40-jarige landbouwer J. G. Her mans is gistermiddag tegen zes uur door een bliksemstraal getroffen en op slag gedood. Ook het paard van de heer Hermans, dat een ploeg voort trok, werd gedood. Het slachtoffer is de vader van de 10-jarige Hansje Hermans, die in september 1960 op gruwelijke wijze werd vermoord. Hy laat vrouw en vijf kinderen achter. Het onweer, vergezeld van een ha gelbui. was overigens slechts van kor te duur. Organisatie naar voorbeeld van SS In Oslo zijn negen Noorse nationaal socialisten van zeven tien tot twintig jaar gearresteerd, nadat in hun huizen en in een timmermanswinkel in het cen trum van de stad gestolen wa pens waren aangetroffen. Deze jeugdige nazi's hadden een geheime „Noorse Partij", politieke organisatie, de I zongen. Nationale Democratische gevormd, compleet met „Führer", als hoedanig een twintig jarige student aan een handelsschool te Oslo optrad. De organisatie was twee Jaar oud. Op de bijeenkomsten ging het nazi- Duits toe. De leider, die zich „Reich- kommander Hess" noemde, las dan hoofdstukken voor uit het boek „Ewiges Deutschland", terwijl ook het Horst Wessel-lied, indertijd het offi ciële party lied der NSDAP, werd ge- Elf sprekers en spreeksters hebben zich vanmiddag aangemeld. Voor de K.V.P. zullen spreken de heren Baeten, Aarden en Blaisse. Op de lijst staan voorts de socialistische afgevaardigden Kleywegt. Kranen burg en Goedhart, de liberale me vrouw Van SomerenDowner, de A.R.-fractieleider Bruins Slot. de C.H.U.-afgevaardigde jkvr. Wttwaal van Stoetwegen en voorts de heren Noordenbos (PSP) en Jager (CPN). Op de tribunes zaten vele bekende figuren uit de televisie en radiowe reld, alsmede belanghebbenden van groepen, die naar een televisiecon cessie dingen voor de tweede zender. Van regeringszijde waren alleen de staatssecretarissen Scholten en Gijzeis aanwezig. Het debat werd geopend door mr. Baeten. Hij trok de conclusie, dat onder de gegeven omstandigheden voor commerciële televisie, in de vorm waarin deze in de nota door de regering is gepresenteerd, geen zendmachtiging dient te worden ver leend en geen zendtijd ter beschik king dient te worden gesteld. Reclame in de televisie, aldus mr. Baeten, die zei te spreken namens een groot aantal van zijn politieke vrienden (K.V.P.)kan worden toe gestaan, mits deze reclame wordt ge bracht volgens een stelsel, waarbij de reclame geen enkele invloed op het programma kan uitoefenen en mits de opbrengst ervan in hoofdzaak ten goede komt aan de verzorging var. de programma's van alle omroepen dan wel andere culturele instellingen. Volgens mr. Baeten behoort ver deling van zendtijd te geschieden volgens normen, die voor alle om roepen, bestaande of nieuwe, gelijk gelden. Mr. Baeten wilde niet treden in een beoordeling van de voorgestelde communistische opslokking van de regering op Haïti". Pillion drong er op aan, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Nationale Veiligheidsdienst en de centrale inlichtingendienst een plan opzetten om te verhinderen dat de communisten de macht overnemen op Haiti in geval van een opstand. Volgens de radio-omroep van de Cubaanse ballingen te Miami in Flo rida (V.S.) hebben zondag comman do's van twee groepen Cubaanse bal lingen een Russisch kamp en een Russisch schip aan de noordkust van Cuba aangevallen. Radio-Havanna meldde later, dat een aantal gewon de matrozen is opgenomen in een zie kenhuis by Isabela Ia Sague in de provincie Las Villas. Van een com mando-aanval maakte dit radio- „Het vrije Amerika zal een muur rondom Cuba bouwen om te voorkomen, dat communistische ondergrondse activiteiten en agenten worden „ingevoerd", aldus verklaarde president Ken nedy vandaag in zijn openingsrede op de bijeenkomst van presi- denten van zes Middenamerikaanse landen in San José (Cosea ™ldi"e.De nationaliteit i n. tr lil .1 .tl van de matrozen werd niet genoemd. Kica). Kennedy deed geen concrete voorstellen, maar zei, dat de j muur om Cuba niet van het soort zal zijn zoals er in Berlijn een is, „van stenen, metselwerk of prikkeldraad", maar een muur van mannen, die vastbesloten zijn hun eigen vrijheid en soeve- j reiniteit te verdedigen. Kennedy liet een kritisch geluid horen, toen hij zei, dat voor een beter leven in Latijns Amerika niet al- \lHStOr< IhIII RcStolcil leen Amerikaanse hulp nodig is, maar ook een verstandiger ge bruik van de rijkdommen en de macht van de bezittende en heer sende klasse in de Zuidamerikaanse staten. Prinses Irene in Kent U haar nog? Als klein meisje heeft zij in de jaren dertig grote triomfen gevierd op het witte doek. Het is Shirley Tem ple, die hier poseert met de eer ste in 1931 naar haar gemaakte KRIMPENDE WIND tot De Bilt verwacht van heden Morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde- •ijk regen en aanvankelijk hier en daar mist. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Overwegend matige *ind in hoofdzaak tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 maart Zon op: 06 45 uur; onder: 18.51 uur. Haan op: 04.11 uur; onder: 12.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.35 en 23.29 Our; laagwater te 5.34 en 18.30 uur. Hit oammei bestaat uit 14 pagina pop. Deze foto werd gemaakt tij dens een diner ter ere van de ontwerper van de pop, Abe Katz Bij eenkomst in Costa Riea I Tot zover de conferentie in Costa Rica. Intussen is er een misverstand uit de weg geruimd tussen de Ver- j enigde Staten en Brazilië. Washing- j ton had gesuggereerd, dat communis- ten erin geslaagd waren in de Bra- President Kennedy bood in z.yn j ziliaanse regering door te dringen. De rede in Costa Rica de Zuidameri- Braziliaanse ambassadeur in Wash- kaansc landen aan overeenkomsten te ington heeft daarop in opdracht van sluiten om tot stabilisering van de zijn regering een gesprek gehad met prijzen te komen van nog meer ban- George Ball, de waarnemend minis- delsgoederen, zoals in een overeen komst over de koffieprys, die in voor bereiding is. ter van Buitenlandse Zaken. Dit ge sprek „heeft veel bygedragen tot het ophelderen van zekere misverstan den" verklaarde de ambassadeur gis teravond. De Amerikaanse beschuldi- I ging bleek te berusten op een „tyde- lijk misverstand". Vier Russische vliegtuigen hebben zaterdag over het Ame rikaanse vliegdekschip ..Constel lation" gevlogen toen dit schip zich in het westelijke deel van de Stille Oceaan bevond, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. Het ministerie maakte bekend, dat de Migs op een afstand van 160 km van het vliegdekschip door Ameri kaanse marinevliegtuigen waren op- Sowjetrussische lange-afstands ver gevangen. De Amerikanen bleven kenningsvliegtuigen over het Ameri- naast de Russen vliegen, die negen 1 kaanse vliegdekschip „Forestal" heb- maal over het vliegdekschip heen ben gevlogen, toen dit vorige maand vlogen. De Russen waren het eerst i op de Atlantische Oceaan voer. waargenomen op het radarscherm, toen zij nog meer dan 300 km van de „Constellation" waren verwijderd. Het vliegdekschip was op weg van Pearl Harbour naar de Philippijnen. Tijdens het voorval bevond het zich op bijna duizend km ten zuidwesten van het eiland Midway. Het afgelopen weekeinde werd van Amerikaanse zijde gemeld, dat twee Sowjetrussische verkenningsvliegtui gen vrijdag over Alaska hadden ge vlogen. De Amerikaanse minister van De fensie. McNamara, heeft gezegd, dat Het Amerikaanse Republikeinse Congreslid John Pillion heeft in een brief aan de minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, gevraagd „actieplannen" voor te bereiden zo dat de communisten geen gelegenheid krijgen de regering van Haïti omver te werpen. „Haïti is een broeinest van onrust en mogelijkheden tot opstand", schrijft Pillion. „Er zal in mei van dit jaar een presidentsverkiezing wor den gehouden. Het is zeer goed mo gelijk dat er in Haïti een revolutio naire crisis zal uitbreken gedurende of kort na deze verkiezingen. In het geval dat de regering-Duvalier wordt omvergeworpen, is het zeker dat de communistische kabinetsleden de macht op zich zullen nemen en het land zullen veranderen in een com munistische dictatuur, gelijk die van Castro", aldus de brief van Pillion Volgens het Congreslid zijn de Tsjechische handelsdeskundigen die kortgeleden op Haïti zijn Tgekomen Aan Prinses Irene is dit weekeinde in Amsterdam een tas met persoon lijke bezittingen ontstolen. De dief idieven» heeft (hebben» de tas be machtigd door een gat te snijden in de linnen kap van de auto van de Prinses. De politie in Amsterdam be waart over deze zaak het zwijgen. Prinses Irene heeft in Amsterdam o.a. een modeshow bijgewoond. Gisteren heeft een aantal Haar lemse bloemenmeisjes haar nieu we toiletjes getoond tijdens een bezoek aan het Proveniershofje in de Noordhollandse hoofdstad. Over de gebloemde jurkjes zul len deze vriendelijke ambassa drices die o.a. naar München (D.), Rijssel (Fr.) en Essen (D.) zullen gaan lichtgroene mantels dragen. Somalië, dat eerder al had aange kondigd de betrekkingen met Enge land te zullen verbreken wegens de Britse weigering om een deel aan de jonge Afrikaanse republiek toe te voegen, heeft gisteren in een officië le nota Groot-Brittannië gevraagd zijn diplomatieke vertegenwoordiging uit Mogadiscio terug te trekken. De V.S. is verzocht de Britse belangen in Somalië te behartigen. Zoals bekend heeft Engeland on langs besloten een deel van het noor delijke grensdistrict in Kenia tot een aparte provincie te maken met een zekere mate van autonomie. Dit ging de bevolking, die voor het merendeel uit Somalië bestaat, niet ver genoeg. Bij betogingen werd uiting gegeven aan de wens tot aansluiting bij So malië. De regering van dit land zegt thans in haar nota dat de Britse regering geen acht heeft geslagen op de wens van de betrokken bevolking tot aansluiting by Somalië. Het besluit van de regering van Somalië is direct van invloed op de rechten van de Britse luchtmacht om over te vliegen en te landen. Een ver- sterkstation van de BBC in Berbera, een der krachtigste ter wereld, is zondag gesloten. De leden verschenen op vergade ringen met geladen revolvers. Tegen I een lid. dat geweigerd had orders uit te voeren, werden krachtige maat- regelen genomen. De politie van Oslo meent dat de partij naar het voorbeeld van de vroegere SS was ingericht. Zy had niet de indruk dat er verbindingen met het buitenland werden onderhou den. De socialistische Arbeidersbladet meent, dat de jeugdige Noorse nazi's niet zoveer door politieke motieven werden gedreven, dan wel uit een ongezonde avontuurlijke drang han delden, waarby het brute geweld, dat aan de voormalige SS inherent was, hen schijnt te hebben aangesproken. De nieuw benoemde Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, Moh. Sjarif, zal waarschijnlijk reeds deze maand in Nederland aankomen. De Indonesische minister Soeban- drio van Buitenlandse Zaken deed hiervan gisteren aan minister Luns mededeling in een telegram, waar van de tekst in de Indonesische taal was gesteld. Het luidde: „Ik ontving het telegram van Uwe Excellentie, waarvan de in houd goede hoop geeft op een ont wikkeling der betrekkingen tussen beide landen en volken in de rich ting van een harmonische samen werking. De hoop van de regering en het volk van Indonesië is, dat de heropening der diplomatieke be trekkingen 'n eerste schrede vormt om inhoud te geven aan toekom stige goede betrekkingen. Het ligt in de bedoeling der In donesische regering, dat de heer Mohammad Sjarif in Nederland zal arriveren vóór einde maart. Dr. Soebandrio, plaatsvervan gend eerste minister, minister van Buitenlandse Zaken der Re publiek Indonesia". (Dit telegram van minister Soebandrio is een antwoord op de boodschap, die minister Luns hem de vorige week zond in verband met het herstel der diplomatieke betrekkin gen). Naar wij in Den Haag vernemen is het niet waarschijnlijk dat drs. Bark man, die is aangewezen als Neder lands zaakgelastigde in Djakarta, zich nog deze maand in Indonesië zal installeren. Drs. Barkman moet nog terugkeren van zijn diplomatieke post in Peking en zich vervolgens nog in Nederland op zijn nieuwe taak oriënteren. Overigens is het wel mogelijk, dat op korte termijn ?en ambtenaar als kwartiermaker vooruit zal reizen naar Indonesië om daar de kwestie van de behuizing van de Nederlandse vertegenwoordiging te regelen. Enkele panden in Djakarta zouden nog in eigendom van de Staat der Neder landen zijn gebleven. De geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezondheid heef* zich gisteren schriftelijk gericht tot on geveer 5000 huisartsen in Nederland, w aarin dezen wordt gevraagd de uiter ste waakzaamheid te betrachten en gevallen van tyfus zo spoedig moge lijk te rapporteren, zulks naar aan leiding van enige tyfusgevallen, die onlangs in Rotterdam ryn geconsta teerd. De kans. dat de ziekte zich in de Maasstad zal uitbreiden is uiterst klein, zo meent de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, dr. L. Burema. Er zijn geen quaran taine-maatregelen genomen. De drie patiënten zijn een echt paar. dat thuis wordt verpleegd, en een driejarig meisje uit een ander gezin, waarvan de diagnose nog niet met zekerneid is gesteld. Maar vol gens de artsen staat het vrijwel vast dat ook dit een geval van tyfus is „vooruitgestuurde agenten voor eenHet meisje ls opgenomen in het So- hij. phia-kinderziekenhuis in de Maas stad. De GGD is tot de conslusie geko men. dat allen zijn besmet in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt, waar thans 34 patiënten worden ver pleegd en 25 anderen ter observatie zijn opgenomen. Er is sprake van. dat Zermatt geheel in quarantaine zal worden geplaatst. De drie gevallen in Rotterdam zijn eind vorige week geconstateerd. De hoofdinspectie van de Geneeskundi ge Dienst werd er direct van in ken nis gesteld, hetgeen resulteerde in de brief aan de artsen in het land. Het meisje is op 21 februari in Zermatt ziek geworden. Het echtpaar keerde begin maart ziek naar huis terug De .ziektegevallen staan los van elkaar. Dr. Burema verwacht, dat de patiënten over een week her steld zullen zijn, indien zich althans geen complicaties voordoen. „Er zijn tegenwoordig ook voor dit soort ziek ten uitstekende geneesmiddelen", zei Uit het Leidsch Dagblad van 19 Maart 1863: Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Leiden Mr. J. J. Del Baere, advocaat i te Amsterdam. Voor de betrekking van Vader en Moeder in het dia- f zonie-armhuis te Meppel waaraan verbonden kost en inwoning en f 200 's 1ars, z{jn 72 paren als sollicitanten op - gekomen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1