MET OPEN VIZIER OP DE BRES VOOR HET RECHT Ga over Aantal werkelozen door vorst beïnvloed op Zeer begaafd en emotioneel inspirerend jurist ging heen dan geniet U pas van halfzware shag! Oud-minister prof. mr. C. van Oren overleden Waardering gold ook de mens „De eerste glimlach van de LENTE" Een glimlach, komend uit de Zuidelijke landen presenteert zich nu reeds in Uw warenhuis. Briljante tinten en modieuze charme gekombineerd in de Italiaanse en Franse ontwerpen. U ontmoet deze superieure kollektie gedurende de BONNETERIE VIERDAAGSE bij Vroom Dreesmonn. VROOM DREESMANN LEinSCH DAGBLAD MAANDAG 18 MAART 1963 (Van één onzer redacteuren) Het heengaan van prof. mr. J. C. van Oven, wiens overlijden op 81-jarige leeftijd wij zater dag in het kort berichtten, betekent een groot verlies voor velen, in en buiten de kringen van juristen en Leidse Universiteit. Een groot ver lies ondanks het feit, dat men er gedurende de lange periode van zijn ziekte min of meer op lange periode van zijn ziekte min of meer op Bijna zestig jaren heeft hy met emotionele strijdvaardigheid en een feno menale kennis, het recht in vele vormen gediend: als praktiserend advocaat, als journalist, als hoogleraar te Groningen,als hoogleraar te Leiden, als minister van Justitie, als auteur, als adviseur, steeds, in welke functie ook, oprecht, fel, rechtlijnig. Deze eigenschappen sierden hem ook als mens, daarbij naast de felheid tevens ruimte open latend voor beminnelijk medeleven, hulpvaardigheid en begrip. Dit alles maakt dat zijn heengaan, ondanks het vele dat blijft aaan werk en herinnering, een verlies is, dat in brede kring diep gevoeld zal worden. voorbereid was, en ondanks de wetenschap, dat hij, de leeftijd der zeer sterken gepasseerd, in een lang en zeer welbesteed leven reeds veel meer gegeven had als mens en als geleerde dan de meesten onder hen, die hem betreuren, ooit geven kunnen. otsontwerp aanvaard tc zien. De kleinere wijzigingen, die het ontwerp onderging, waren niet de vrucht van een compromis tussen uiteenlopen de opvattingen, maar slechts tech nische details „Ik kreeg het hele maal zoals ik mij dit had gedacht" heeft hij daar zelf later eens over gezegd. Groot elan Het komt meermalen voor, dat een minister na het neerleggen van zijn functie een professoraat aanvaardt. Sporadisch evenwel wordt een eme ritus-hoogleraar tot het ministers ambt geroepen. Ondanks de vreem de loop van zaken, het niet ver trouwd zijn met de praktische po litiek en zijn leeftijd heeft prof. Van Oven zich in deze periode met een bewonderenswaardig elan door de Groot docent Julius Christiaan van Oven zag op 17 november 1881 te Dordrecht het levenslicht als zoon van een be kend directeur van een HBS. Waar schijnlijk heeft hy aan zijn afkomst en het milieu van zijn jongere le vensjaren zijn eigenschappen als do cent te danken, die hem in zijn uni versitaire jaren de mogelijkheid openden, zijn juridische inzichten over te dragen op vele jongere gene raties. In zijn geboorteplaats bezocht hij HBS en gymnasium, waarna hij aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam rechten studeerde. In 1905 promoveerde hij cum laude bij prof. J. F. Houwing op een proef schrift ..De bezitsvorming en hare functies". Korte tijd oefende hij de advoca tuur uit. om daarna als chef-redac teur buitenland van „Het Nieuws van de Dag" zijn eerste schreden te zetten op het pad der journalistiek. In die periode groeide een verbon denheid tussen hem en de journa listiek die zijn hele leven door tot uiting is blijven komen en tot vruchtbare resultaten van velerlei aard heeft geleid. was niet in de laatste plaats te i danken aan de voortreffelijke we- j tenschappelijke publikaties welke I reeds toen van zijn hand waren ver- schenen en die de aandacht van de juridische wereld hadden getrokken. Leiden Op 11 maart 1925 aanvaardde hy het Leidse professoraat in het Ro meins recht met een oratie over „De betekenis van het Romeinse recht voor de studie van het hedendaagse privaatrecht". Hy heeft deze functie met onderbreking van enige oorlogs jaren bekleed tot zijn emeritaat in 1952 toen hij zeventig jaar werd. De zinloosheid van de verplichting j tot het emeritaat op deze leeftijd is 1 wel zelden zo sterk gebleken als bij I deze pensioenering van een jurist in de volle kracht van zijn leven, met een sprankelend Jeugdige geest en een enorme werkkracht. Het Rijk zelf, dat deze beëindiging van vruchtbare arbeid voorschrijft, bevestigde de zinloosheid van deze verplichting zonder aanzien des per- soons, door hem jaren later tot de hoogste post in het land op het ge bied van de rechtsbedeling te roepen: het ministerschap van Justitie. j vattingen, ondanks het feit, dat hij de socialistische opvattingen was toe- I gedaan na in zijn jonge jaren deel te hebben uitgemaakt van de Vry- zinnig Democratische Bond. Vóór zijn ministerschap heeft hij zich nimmer op het terrein van de prak tische politiek bewogen. Juristenblad j De veelzijdigheid van de activitei- ten van nu wijlen prof. Van Oven blijkt ook uit zijn werk als initiatief nemer tot en hoofdredacteur van het I Nederlands Juristenblad. In 1951 viel I prof. Van Oven een huldiging ten I deel in de kring van de Leidse aca demische senaat ter gelegenheid van zijn 25-jarig hoofdredacteurschap van dit wetenschappelijk tijdschrift. De president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk reikte hem bij die gelegenheid de versierselen uit van de door de Koningin verleende onderscheiding tot Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. De voordracht tot deze benoeming was uitgegaan van twee ministers, name lijk van O.K en W en van Justitie, waardoor het eerbewijs zowel een juridisch aspect had als een hulde bedoelde te zijn voor de kwaliteiten van prof. Van Oven als uitdrager van de rechtsbeginselen. De president curator zei by die ge legenheid onder meer „Het diepge wortelde rechtsgevoel van prof. Van Oven moet vooral ook in deze tijd zo belangryk worden geacht, nu wjj nog leven in dc golf van ontrech- ting in de gehele maatschappij, die in en reeds voor de jongste oorlog zo hoog werd opgejaagd. Het is van onschatbare waarde, dat in deze tijd de eerste stappen van de toekomsti ge juristen door een rechtschapen geest en groot wetenschappelijk ju rist als prof. Van Oven worden ge richt". Smuts I het Burgerlijk Wetboek eveneens een I vakminister op deze post wenselijk maakte. 1, roningen De wetenschap trok hem echter sterker dan een loopbaan bij de pers. Hoewel hij ook in de journa listiek zich een voorvechter van het recht toonde, meende hij Themis toch krachtiger te kunnen dienen in de wetenschap. In 1917 gaf hij ge hoor aan een verzoek van de Rijks universiteit te Groningen om de leerstoel voor het Romeins recht te willen aanvaarden. Dit verzoek aan de toen nog slechts 36-jarige jurist Minister In 1956 werd hy aangezocht, om de plotseling overleden minister van Justitie mr. L. A. Donker op te vol gen voor de maanden tot de nade rende verkiezingen en de vorming van een nieuw kabinet. Waarneming van deze post ad interim werd niet wenselijk geacht omdat verschillen de belangrijke wetsontwerpen aan de orde waren of spoedig zouden komen, en omdat de vernieuwing van Prof. Van Oven aanvaardde deze even ongewone als eervolle benoe ming met grote vreugde en zonder schroom (een eigenschap die niet in zjjn aard lag), mede omdat het mi nisterschap hem de gelegenheid zou geven tot verdediging en invoering van een wet waarvan de strekking hem steeds na aan het hart had ge legen: de opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de gehuw de vrouw. Hij heeft de bijzonder grote voldoening mogen smaken tij dens zijn korte ministeriële arbeid (van februari tot in oktober 1956) dit Prof. mr. J. C. van Oven. in zijn werkkamer gefotogra feerd kort voor zijn tachtigste verjaardag. moeilijkheden geslagen en hyzelf merkte over deze periode later eens op „Het was een heerlijke en interes sante tijd. Ik heb overigens ge boft. dat ik onder Drees heb ge-1 werkt, een zo knappe en de materie j beheersende minister-president, die werkelijk op superieure wijze leiding gaf". Dit oordeel werd, prof. Van Oven kennende, zeker niet gegeven op grond van persoonlijke politieke op- Tydens het jaar dat prof. Van Oven het rectoraat van de Leidse Universiteit bekleedde (1947-1948) werd aan veldmaarschalk Smuts het eredoctoraat in de rechten verleend en uitgereikt. Het is /oor prof. Van Oven een voorrecht geweest, als rec- tor deze andere stamverwant voor- vechter van het recht te mogen be groeten. Het is een van de vele ge legenheden geweest, waarbij hij heeft mogen getuigen van zijn onblusba- re liefde voor het recht en zijn be- I wondering voor allen, die dit recht dienen in welke vorm dan ook Open verzet Tekenend voor deze strijdvaardige, open verdediging: van het recht was I ook de wijze, waarop hij het on- recht tijdens de Duitse bezetting te- gemoed trad: openlijk, krachtig, rechtlijnig, moedig. In deze houding tekende zich zijn gehele strijdvaar dige emotionele leven voor verdie ping en handhaving van het recht af. Was het wonder, dat hü door de bezetters, die zijn bezielende felheid j schuwden, vervolgd en verbannen werd? Dat hij onder moest duiken en juist in die tijd zyn grote werk j „Leerboek van Romeins privaatrecht" schreef? Was het ook wonder, dat i hü van zyn studietijd af hecht be vriend was met die andere grote Leidse jurist Meyers, wiens werk hy bewonderde met groot ontzag? Zo groot was dat ontzag, dat hij zelf wel eens getwijfeld heeft of het grote werk van Meijers, de herzie ning van het Burgerlijk Wetboek, ooit geheel en bevredigend voltooid zal worden toen de dood van zijn grote vriend er een onmiskenbare caesuur in bracht. De by het Gewestelyk Arbeidsbu reau geregistreerde werkloosheid op het einde van februari 1963 was be langrijk hoger dan uit. februari 1962. Dit verschil wordt voor een groot deel veroorzaakt door de inschryving van kleine zelfstandigen uit. febr. '63 324 die tengevolge van ongunstige weersomstandigheden hun bedryfje niet konden uitoefenen. In de cyfers van 1962 is deze groep niet begrepen. Indien men deze cate gorie ingeschrevenen uit het stand- cijfer op het einde van februari 1963 elimineert, komt men tot een werk loosheidscijfer van 348, dat. vergele ken met februari 1962, 88 hoger ligt. Het is duidelijk, dat de aanhoudende vorst in de maand februari 1963 de werkgelegenheid, vooral in seizoen- gevoelige bedrijfstakken, meer heeft beperkt dan in 1962. Er zijn geen aan wijzingen. dat de grotere werkeloos heid aan andere factoren zou zyn toe te schrijven. De geregistreerde arbeidsreserve is gedurende de maand februari 1963 niet noemenswaard toegenomen. In dien men eveneens zowel uit het standcijfer van januari als van fe bruari 1963 de groep kleine zelfstan digen uitschakelt (eind januari '63 behoorden 255 ingeschrevenen tot deze groep) dan is de groep overige werkelozen teruggelopen van 413 tot j 348, een afname dus van 65. Weliswaar was er van enige bedry- vigheid in de nieuwbouw nog nauwe lijks sprake, doch een aantal bouw vakarbeiders kon emplooi vinden in onderhouds. en schilderwerk, waar door het aanbod van deze arbeids krachten daalde met 26. Ook enkele andere beroepsgroepen zoals de groep losse arbeiders geven een zij het zeer geringe afname van het aan bod te zien. De vraag was op het einde van fe bruari 1963 onveranderd groot. Vooral de vraag naar werknemers voor de metaalindustrie wa« groot nl. 286. ter wijl ook de vraag naar textielarbei ders en ongeschoolden aanzienlijk was De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen is gedurende de maand februari 1963 gestegen van 58 tot 76. voornamelijk door het gestegen aan bod van kantoorpersoneel, voor wie het momenteel minder gemakkelijk is emplooi te vinden omdat de vraag naar dergelijke krachten zich voor. namelijk richt op jongeren. De toege. nomen vraag wijst er wel op, dat ove. rigens de werkgelegenheid voor vrou. wen zich gunstig ontwikkelt. Vooral de vraag naar huishoudelijk perso- neel neemt toe. terwijl ook de be. hoefte aan personeel voor de con- fectie- en de textielindustrie groot is. Te rijk Het is in kort bestek niet moge lijk. de persoon van Van Oven met de duizenden fijne lijntjes en de ve le forse trekken te tekenen, die voor eer. volledig beeld nodig zouden zijn. Te rijk aan variatie en te rijk aan vruchten was deze .boom" in het hart van de juridische en menselij ke tuin. Zij die hem gekend hebben, weten hoe groot het verlies is, zij die niet het voorrecht hebben gehad hem te kennen en bewonderen, kunnen het Juiste beeld toch niet uit een schets opbouwen. Wy hebben dus willen volstaan met deze enkele lijnen, en kele aanduidingen, die duidelijk ma ken. dat zeer velen om zijn heen gaan zullen treuren. De crematie van het stoffelyk overschot zal donderdag a.s. plaats vinden op de begraafplaats Driehuis- Westerveld na aankomst van de trein van 13.31 uur. Ned. Madrigaalkoor zingt in Nenss am Rhein Het Ned. Madrigaalkoor, dat he denavond Bachs „Johannes Passion' zal zingen in Voorschoten en, naar bekend, morgenavond in Leiden, is door de Kon. Ned. Bond van Zang. en Oratoriumverenigingen in Neder land uitgekozen ons land te verte genwoordigen in de afdeling Kamer- koren tydens een koorfestival t» Neuss am Rhein in Duitsland op 2» en 25 mei a.s. Voorwaarde was een compositie ten gehore te brengen van een eigen- tijdse componist. Hiervoor viel de keuze van de muzieksectie van de Bondsrepubliek op het „Requiem" van Herman Strategier, onder wieni leiding dit werk zal uitgevoerd wor den. Op een apart a capella-concert zal tevens gezongen worden de 8-stemmige a capella mis in g kl, I van Vaughan Williams. Het is voor het koor zeker een eer, hiervoor te I zyn uitgekozen. Amsterdam wil „Bellevue" kopen B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld onderhandj de aandelen (nomin. groot f 120.000I van de „N.V. maatschappij tot ex ploitatie van het hotel en café Hol landais" voor de som van f 2.750.000.- te kopen. Het betreft het feestgebou- wencomplex Bellevue met het bybe- horende bioscooptheater „Calypso" en 7 aangrenzende woonhuizen bij het Leiseplein. B. en W. achten de aankoop van grote betekenis met het oog op dt toekomstige ontwikkelingen nabjj het Leidseplein. waarbij het verkeer het parkeerprobleem een rol zullen spelen. Voorts acht 't college de aan koop van het complex van belang in verband met de nog in studie zijnde plannen voor het stadsspoorwegnet. Jongeman (16 jaar) geëlek l rok uteerd De 16-jarige Zaandammer L. K Kok is zaterdag door elektrokutie on E het leven gekomen. De jongeman waj f zyn vader aan het helpen by het ver leggen van een buis van de water- leiding. Voor het bylichten van dt ruimte onder de keukenvloer ge bruikte hij een bureaulamp. Vermoe delijk heeft hü de onder stroom staan de lamp met vochtige handen aange pakt. De jongeman was op slag dood{j BIEDT ZICH AAN een NACHTWAKER, 61 jaar, enige ervaring, onbe sproken gedrag. Leiden of om geving. Brieven bureau van dit blad onder no. 2464a. 7? MEISJESPULLOVER. klassiek model, kort mouwtje. In een veelheid van kleuren, o.a. rose, bleu, geel. 2-14 jaar. 2 jaar 3,45 14 jaar 7,25 DRALON JONGENSPULLOVER. op en top modern. Moderne kleuren. 5-15 jaar. 5 jaar 7,90 15 jaar 12,90 MEISJESVESTJE, klassiek hooggeslo ten model, lange mouwen. Verkrijg baar in pasteltinten, alsook rood, wit en koren. Leeftijd 2-14 jaar. 2 jaar 5,25 14 jaar 1 0,75 ..Draion" mode in DAMESVESTEN, hooggesloten model in marine en diverse pasteltinten. 14,75 WOLLEN JONGENS POLO-PULL- OVER, met kraag en knoopsluiting. Moderne tinten. 7-15 jaar. 7 jaar 10,25 15 jaar 1 4,25 DAMESSPULLOVER, klassiek model of V-hals. In een nieuw materiaal .Leacril" in wit en. pasteltinten. 8,90 Een sportieve mode-ontmoeting. Grof gebreid VEST in wit, zwart en pastelkleuren. LEIDEN ALPHEN DAMES- 19,75 UniC Hesfi'

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6