Grimmig kordon omsloot De Gaulle in Nederland Vier communistische kopstukken in arrest Openhartig en nuttig gesprek met mr. Luns Onduidelijk waarom Tyfus in Zermatt New York blijft van kranten verstoken BIJNA 700 POLITIEMANNEN OP DE BEEN Vliegramp in Chili: 41 doden FINSTERW OLDE in opschudding WEERBERICHT Ook lid van Eerste Kamer aangehouden Attentie ctie (9uc/ teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 MAART 1963 No. 30909 LEIDSCH Mft DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck DAGBLAD VOOR lLIDEN EN OMSTREKEN Wlue SmgeJ Lelflen am> no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het complex van veiligheidsmaatregelen, waarmede het blik- lembezoek werd omgeven, dat de Franse president en mevrouw )e Gaulle zaterdag aan Koningin Juliana en Prins Jernhard hebben gebracht, was ongetwijfeld het uitgebreidste, dat men hier sedert vele jaren heeft getroffen. Tussen de 600 en 700 man Nederlands politiepersoneel is een groot deel an de dag in touw geweest om de veiligheid van het Franse staatshoofd e garanderen gedurende de drieënhalf uur, dat hij op Nederlandse ndem vertoefde. - Van het 1300 man tellende personeel van de Haagse gemeentepolitie i icflw bijna 500 man (35 procent) ingeschakeld bii dc veiligheidsmaat regelen. Een kleine 200 man was op de been gebracht door de Rijkspolitie f» de aan Den Haag grenzende gemeenten Wassenaar en Voorburg. Al dagen tevoren was in Den Haag Luns toch in de gelegenheid geweest neer dan gewone belangstelling aan gerujme tijd van gedachten te wisse- le dag gelegd voor de registers van iotels en pensions en deze zorgvuldig len met de Franse president over de uitgekamd" om te zien of zich hier Europese problemen van nu. Het on- erdachte personen ophielden. J Maar een uur voordat het vliegtuie j derh»ud was, aldus een woordvoerder net de Franse president, een vier- van het ministerie van Buitenlandse IV notorige Douglas-DC 6 op het her- 1 neti; »tisch afgesloten vliegveld Ypen .±ure neerstreek, was er reeds een oestel geland met vier leden van ijn persoonlijke lijfwacht, die zich op trategische punten opstelden om tdere ..verdachte" persoonlijkheid cherp in de gaten te kunnen houden. - Gorilla's" worden deze lijfwachten n Frankrijk minder vleiend genoemd. Iet zijn goed geoefende scherp- chutters. I De in een donker kostuum en dito Verjas geklede president werd o.a. legroet door minister Luns (Buiten- andse Zaken». Mevrouw De Gaulle mg ook in het zwart gekleed en ten vliegveld Valkenburg, waarvan de roeg een hoedje, dat met zwart per c K*f ianer bont was afgezet. Geen verkeer Zaken „bijzonder openhartig en nut tig". Verrassing De Franse gasten kwamen ongeveer tien voor half één in Huis ten Boscn aan. Omstreeks drie uur namen zij afscheid van het Nederlandse ko ninklijke gezin. Maar toen zij enkele minuten later wegreden, koersten de auto's tot ieder verrassing niet naar Ypenburg, maar over rijksweg 4a in de richting Amsterdam. De route leidde naar het hermetisch afgeslo- viermotorige DC-6 met aan boord het echtpaar De Gaulle om acht minuten over half vier opsteeg. Minister Luns had de hoge gasten uitgeleide ge daan Op het vliegveld Orly bij Parijs, waarop de zilveren vogel neerstreek, waren evenals 's ochtends bij het ver trek ook uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. Het landingsterrein was afgesloten voor iedereen, evenals de ontvangstkamer. In de velden rondom het vliegveld stonden politie mannen met machinepistolen. De fL Op het vliegveld stonden in 35 ring rond het Franse toestel alf dozijn leden van de terreinbewa- iti ingsdienst, de vinger op hun ma- liinepistolen en aan de andere hand en grimmige bouvier aan de lijn. ndere leden van de bewakings- a lenst, eveneens uitgerust met poli- iehonden. patrouilleerden elders op president en mevrouw De Gaulle be seft militaire vliegveld. Ook de route naar Huis ten Bosch las geheel afgesloten. Alle verkeer stilgelegd. In de zijstraten ston- n. en vele overval- en andere politie- agens opgesteld met gehelmde agen- en. Er werd in hoog tempo gereden liet alleen de route zelf werd scherp ewaakt. Ook de zijstraten. Voorai ia ssloten vrachtauto's werden scherp de gaten gehouden. Boven de route vlogen twee heli a opters. De weg, die de stoet zou vol en. was tot zaterdagochtend zorg- iildig geheim gehouden, maar toen in de omgeving wemelde van po- tiemensen, had deze geheimhouding een zin meer. Ook paleis Huis ten osch en naaste omgeving stond on er zware bewaking. Kort nadat de j resident en mevrouw De Gaulle wa- en gearriveerd kregen vier Neder- indse fotografen en enige camera eden van de journaaldiensten van e NTS en Polygoon gelegenheid op- amen te maken van de Franse gas- tn, het koninklijk paar en de Prin- tssen Beatrix, Irene en Margriet, leze opnamen werden voor de lunch emaakt in de balzaal van het pa- i as. Onder de aanzlttenden waren ook linister Luns, de Franse ambassa- In Nederland, E. graaf de 'rouy-Chanel. Hoewel men van offi- tële zijde steeds met nadruk heeft «weien op het strikt particuliere ka- akter van het bezoek is minister gaven zich direct per auto naar Pa rijs. „Erg tevreden" O Toen president en mevrouw De Gaulle veilig van Valkenburg waren opgestegen, zal er een zucht van ver lichting ontsnapt zijn aan de Haagse procureur-generaal, mr. D. J. van Gilse. de hoogste Nederlandse autori teit. die de verantwoordelijkheid draagt voor de veiligheid van buiten landse staatshoofden tijdens het be zoek aan Nederland. Hij gaf toe erg tevreden" te zijn over de genomen maatregelen. „Men heeft mij verteld, dat alles ge.-meerd is verlopen. Ik ben dan ook voldaan over het opgezette plan", zei hij. Minder tevreden waren de journa listen. die zich door al die strenge maatregelen ernstig belemmerd za gen in hun werk. Op het vliegveld Ypenburg kon maar een beperkt aan tal persvertegenwoordigers worden toegelaten, wat ertoe leidde, dat er geen journalisten van Nederlandse dagbladen waren. Wel waren er pers fotografen en verslaggevers van pers bureaus en radio. In het paleis waren alleen vertegenwoordigers van de vi suele pers. Alleen, die direct te maken hebben gehad met de maatregelen ter bevor dering van de veiligheid van De Gaulle tijdens diens bezoek aan ons land, zijn vanochtend door mr. Van j Gilse ontvangen voor het drinken van I een cocktail. De ontvangst had plaats in het Haagse hoofdbureau van po litie. De zeer vergaande maatregelen waren mede een gevolg van het feit, dat bekend was geworden, dat vier belangrijke figuren van de OAS uit België waren verdwenen. Wij verna- j men, dat zowel op het vliegveld Val kenburg als op Ypenburg brancards 1 gereed stonden en dat er zelf reke- j ning was gehouden met de mogelijk heid van bloedtransfusie, indien on danks alle voorzorgsmaatregelen ge neraal De Gaulle iets zou zijn over komen. Op Valkenburg was reeds donderdag met een „driedaagse oefe ning" begonnen. Deze oefening, waar van niemand het doel bevroedde, ein digde op het ogenblik, dat het vlieg tuig van De Gaulle vertrok. Een Boliviaans vliegtuig met 41 in zittenden, dat sinds vrijdagmiddag werd vermist, blijkt in Chili te zijn, verongelukt. De piloot van een Chi- lecns vliegtuig ontdekte gisteren het wrak in een op 4.200 hoogte gelegen bergpas bjj de grens met Bolivië. Het toestel, een DC-6, was volkomen uit elkaar geslagen. Er zijn geen overle venden. Zondag is uit La Paz, de hoofdstad van Bolivië, een ploeg vertrokken om te pogen de stoffelijke overschotten te bergen. De DC-6 was vrijdag uit Arica, Noord-Chili. naar La Paz vertrokken. Het wrak bevindt zich 16 km ten westen van de spoorlijn AricaLa Paz. Waarschijnlijk is de DC-6 tegen een berg van het Andes-gebergte op gevlogen, toen men met slecht zicht had te kampen. (Van onze Groningse correspondent) De rijksrecherche heeft in Finsterwolde vier communistische kopstukken gearresteerd. Ze zijn overgebracht naar het huis van bewaring in Groningen. Over het waarom van de arrestatie hullen de justitie en de burgerlijke autoriteiten zich in stilzwijgen. In Finsterwolde zelf toont men zich nauwelijks verbaasd. Daar vraagt men zich af wie er nog meer zullen worden gearresteerd Slechts enkele ingewijden en familieleden van de gearres teerden wisten direct van de aanhoudingen. Finsterwolde nam er pas zaterdagmiddag kennis van. Reeds woensdagmiddag zouden een 143-jarige commies der secretarie en de fractieleider van de communisten. een 51-jarige landarbeider-propa gandist zijn gearresteerd. Vrijdag volgden een 47-jarige werkleider van de GSW-arbeiders in de gemeente I Finsterwolde en een 57-jarige los- werkman, lid van de communistische raadsfractie. De beide raadsle den maken reeds jarenlang deel uit van de gemeenteraad. De fractie- voorzitter kon fel zijn op zijn tyd, I maar toch ook wel redelijk. Zijn ge arresteerde fractiegenoot zei in de raadsvergadering nauwelijks een woord. j De commies der secretarie werd in de herfst van 1957 als zodanig be noemd. Voordien was hu werkzaam j op de secretarie in Harlingen, waar men hem graag mocht. Ook als se- cretaris van de voetbalvereniging was I hij erg gezien. Zijn communistische sympathieën kwamen pas later aan het licht, maar brachten geen ver- I wijdering tussen hem en zijn colle- ga's en clubgenoten teweeg. h: Eerste kievitsei Gisterochtend om tien uur heeft «kker V. Meenhüis uit Denekamp kievitsei in de weiden van de irtschap „De Mekkelhorst" bij De- Kkamp gevonden. 9 VERANDERLIJK WEER De Bilt verwacht van heden- tot 'orgenavond zwaar bewolkt men en- ele verspreide opklaringen en hier daar enkele buien. Over het al- tmeen iets lagere temperaturen, latige. tijdelijk krachtige wind, aan- «nkeluk tussen zuidoost en zuid- 'est, later tussen zuidwest en noord- lest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 MAART Zon op: 06.48. onder 18.50 uur. Maan op: 03.18, onder 11.32 uur. Hoogwater te Katwijk: te 9 10 en 1-54 u.; laagwater te 4.24 en 17.02 u. Hl nummer bestaat uit 16 pagina's Twee ..grote'' rivalen op het vliegveld Ypenburg. Minister Luns verwelkomt generaal De Gaulle bij zijn aankomst voor een officieel bezoek van enkele Terwijl in het Zwitserse wintersport- oord Zermatt skiwedstr\jden wor den gehouden, die duizenden be langstellenden uit andere delen van Zwitserland trekken, beraadt het stadsbestuur zich met gezond heidsdiensten over noodmaatrege len om een tyfusepidemie die daar is uitgebroken de kop in te druk ken. Er zijn reeds 55 personen in afzonde ring geplaatst omdat men vermoedt dat z(j de ziekte hebben. Volgens een hoge functionaris van de gezondheidsdienst in het kanton Valais staat het vrijwel vast, dat de geisoleerden met tyfus zijn besmet. Hij zei dat gebleken was, dat een arbeider uit de Zuiditaliaanse plaats Lece de ziekte heeft over gebracht. Onder de in quarantaine geplaatsten zijn Italianen. Spanjaarden, Zwit sers. Oostenrijkers en Engelsen. Tijdens het volle seizoen werken veel Italianen en Spanjaarden in Zwitserse hotels en winkelbedrij ven. zoals bakkerijen. Men geloofde aanvankelijk dat de eerste ziekteverschijnselen te wijten waren aan de griep, die thans m Zwitserland om zich heen grijpt en waaraan in een tijdsbestek van twee weken reeds 25 mensen zijn bezweken. Zondagavond zijn in Cardiff twee nieuwe gevallen van tyfus ontdekt. In totaal lijden tien Engelsen nu aan deze ziekte. Al deze gevallen openbaarden zich nadat de betrok kenen van vakantie in Zermatt .varen teruggekeerd. De chef van de gezondheidsdienst in Cardiff verklaarde dat de gevallen niet ernstig zijn en dat alle nodige maatregelen zijn getroffen. V ooraanstaand Er is indertijd over benoeming van de commies iri Finsterwolde wel wat te doen geweest, maar nooit is uit de doeken gekomen waarom hij eigen lijk benoemd werd. Hü kon rekenen op steun van de beide CPN-wethou- ders. In Finsterwolde kreeg de com mies de naam een vooraanstaand communist te zijn Toch ziet men vrij algemeen de vierde gearresteer de. de werkleider als de grote man achter de communistische raads- schermen. De vraag waarom ze ge arresteerd zijn vormt in Finsterwolde nauwelijks een punt van bespreking. Er zijn zoveel dingen, die niet door de beugel kunnen, zegt men, en dan herinnert men aan de zaak van de machtigingen voor de gemeente raadsverkiezingen. Er was over de machtigingen een kwestie tussen de PvdA en de CPN. waarop de CPN met een pamflet reageerde. Waarom het precies draaide kwam nooit in de Nog een vijfde Na de vier arrestaties van vorige week is vandaag in verband met dezelfde zaak in Finsterwolde eveneens door de Rijksrecherche gearresteerd een 44-jarig lid van de Eerste Kamer, raadslid en oud-wethouder van Finsterwolde. Hij werd in Winscho ten aangehouden. Verdere bijzonderheden over deze laatste zaak ontbreken nog. maar wel is bekend geworden, dat de vier personen. die vorige week zijn aan gehouden. worden beschuldigd van valsheid in geschrifte. Het betreft volgens de officier van Justitie een commuun delict, waar over in het huidige stadium van het onderzoek geen nadere bijzonder heden kunnen worden verstrekt. In het Paleis Huis ten Bosch tijdens het bezoek van president De Gaulle. Het Franse staats hoofd in gezelschap van Konin gin Juliana, mevr. De Gaulle. Prinses Beatrix (achtergrond) en de Prinsessen Irene en Mar griet. Dodenherdenking O dit jaar op 3 mei De Commissie Nationale Herden king deelt mede. dat in overleg met de ministerraad de dodenherdenking dit jaar niet op 4 mei zal plaats vinden, doch op vrijdag 3 mei. Dit geschiedt in verband met het feit, dat 4 mei op een zaterdag valt, waardoor de joodse landgenoten niet aan de herdenking op de Dam zou den kunnen deelnemen. De stille tochten en andere plaat selijke herdenkingen vinden even eens op 3 mei plaats openbaarheid, zodat in dit geval de zaken ook niet werden recht gezet. Dan noemt men de bouw van de tri bune op het sportveld, waarin de ge meente tenslotte een paar duizend gulden .extra moest stoppen. Veel zeg gen de Finsterwolders echter niet. De geslotenheid van het dorp blijkt op het ogenblik wel heel duidelijk en al leen fervente tegenstanders van de communisten komen onverbloemd voor hun mening uit: „Het werd tijd, dat er opruiming werd gehouden, an ders ging Finsterwolde helemaal ka pot". Waaraan ze meteen toevoegen dat naar hun mening het einde van de arrestaties nog niet in zicht is. Gevechten met Russen op Cuba? Tegenstanders van de Cubaanse premier Fidel Castro zouden, volgens berichten van Cubaanse ballingen in Miami (V.S.) zware strijd hebben geleverd met Russische militairen, van wie een aantal zelfs in unifor men van het Cubaanse leger gekleed zou zijn. Kortgeleden zou zich een gevecht hebben afgespeeld in het Escambray-gebergte bü Cienfugos, waarbij de Russen zware verliezen hadden geleden. Bij een andere bot sing, in de buurt van Batabano in het zuiden van Cuba, zouden zeven Russische soldaten zijn gesneuveld. Slot pag. 2 Ijs Dei* weck SPORTIEVE JASSEN voor weer en wind F0AMBACK, dus licht in gewichten regendicht voor heren49.75 voor jongens 12 jaar: Klein* stijging per maat •mzEEtKsmz* De stakende typografen van de Newyorkse dagbladen heb ben zondagavond een voorge steld nieuw arbeidscontract met j 1.621 tegen 1.557 stemmen ver- I worpen, waardoor de kans op I beëindiging van de staking weer I kleiner is geworden. Het nu verworpen arbeidscontract was opgesteld door de burgemeester van New York, Robert Wagner, die als bemiddelaar tijdens de slepende onderhandelingen is opgetreden. De voorzitter van de afdeling New York van de typografenbond, Bertram Powers, had op aanvaarding van het I voorstel aangedrongen, waarbij hij I echter opmerkte er zelf ook niet ge heel tevreden mee te zijn. Wannee het voorstel wel was aangenomen zouden verscheidene andere vakbon den. die bij de ingewikkelde regeling betrokken zijn, er nog hun goedkeu ring aan moeten hebben gegeven. De staking is op 8 december vorig jaar begonnen door de typografen. De inwoners van New York missen hun lijfblad nu al honderd dagen. De Amerikaanse minister van Ar beid. Willard Wirtz. gaf zondagavond in Washington een verklaring uit. waarin gezegd werd dat het door de ypografen verworpen voorstel „vol ledig eerlijk" was „Er is geen recht vaardiging te vinden voor het ver werpen van dit voorstel door de vak bondsleden en ik hoop dat de stem ming van vandaag zo snel mogelijk opnieuw in overweging zal worden genomen". f Uit het Leidsch Dagblad van 18 Maart 1863; Z. M heeft Dr. P. v. Geer 1 i Jr., thans 2de onderwijzer aan het stedelijk gymnasium te Leidenmet 1 April be- noemd tot leraar in de wis- kunde bij het Kon. Inst. v. d Marine te Willemsoord. Te Alkmaar en te Purmer- 1 end is een wonderkaas. we- gende 904 halve Nederl. pon- 1 J den ter bezigtiging gesteld 1 J Zij is gemaakt door een Hol- 1 landse boer in Noord-Ame 1 J rika en daar is gebruikt 5000 1 i kannen melk.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1