Het kan steeds beter en praktischer Zonder wenkbrauwen bent u ék modieus T HET MEEST GEBRUIKTE WOORD: KIJKEN! UIT en THUIS Een dikke soep als hoofdmaaltijd iaWHr (W)ETENS WAARD Kleuren '"Yïloederïyke overpeinzing Zaterdag 16 maart 1963 Wll&fS 'J Een rechte hiiishoudtrap met drie treden, zo veilig mogelijk. Hieronder een schotelivarmer met twee waxinelichtjes Huishoudelijke winkels zijn tegenwoordig een lust voor het oog. Als je bijvoorbeeld de lichte, sierlijke keukentrappen en strijkplanken ziet kun je je haast niet voorstellen dat het nog niet eens zo lang geleden is dat de huisvrouwen liepen te zeulen met zware trappen en strijkplanken van hout. En al die moderne huishoudelijke voorwerpen worden steeds mooier van vorm en steeds meer verfraaid met allerlei snufjes. Heel licht en gemakkelijk op te bergen zijn de nieuwe rechte huis- houdtrappen, die we zagen. Ze zijn er met drie. vier of vijf treden, die in de console liggen en dus niet kunnen verschuiven als de schroe ven eens zouden loslaten. Boven dien zijn ze voorzien van antislip- stroken. U hoeft niet bang te zijn dat uw handen klem komen te zitten en het plateau steekt zo ver over, elicht jes. t—z—t ~~-z z -z-z-z-z—"-" .-V -V «v In de winter is een geurige stevige soep iets heerlijks. Er kan toost, bruinbrood. roggebrood, stokbrood of in blokjes gesneden en gebakken brood worden bijgegeven, maar we moeten ook een schaaltje met geraspte kaas niet vergeten, dat is een voedzame en lekkere aanvulling van de dikste soepen. dat uw nagels niet kunnen worden beschadigd. De beugel met plastic doppen ontziet niet alleen muur en trap. maar voorkomt ook het weg glijden als de trap is opgeborgen. De rubberdoppen onder de poten verhinderen slippen. Zo veilig mo gelijk dus. Even makkelijk hanteerbaar is de strijkplank van buisstaal. De strijk tafel kan heel eenvoudig in elke gewenste stand worden vergrendeld. Onder het overtrek is een schuim- plastic onderlaag met vochtbescher- mend aluminium folie aangebracht. Heel praktisch is het afneembare korfje voor het strijkijzer, dat over de hele lengte van de strijktafel kan worden verschoven. U kent ze waarschijjilijk al die handige schotelwarmers, die zo gezellig staan op tafel en die uw maaltijd zo heerlijk warm houden. Behalve aan tafel kunt u schotelverwarmers ook in de keuken gebruiken: heel gemak kelijk als uiu fornuis al helemaal bezet is. Op de schotelwarmer die we zagen is plaats voor twee middelgrote pannen. Hij is brandveilig uiteraard en on breekbaar. Onder de bovenplaat Een strijkplank met verschuif baar korfje voor het ijzer. van geperforeerd metaal zijn twee waxinelichtjes aange bracht. Zonnestoel met voetsteun. Dankzij het vriendelijke weer van de laatste weken hebben we de moed kunnen opbrengen om u nu al een zomersnufje te laten zien: een voetsteun bij de zonnestoel - met-hoofdkussen. Een voetsteun bovendien, die zó is gemaakt, dat de benen niet kunnen gaan .sla pen". In verband met de juiste ver deling van het lichaamsgewicht over stoel en steun is de voetsteun l Spiegelcombinaiie t met kantelbakje. verend gemaakt. Hij kan met en kele handgrepen aan de stoel wor den bevestigd en weggenomen. Als laatste nieuwtje een spiegel- combinatie, die het heel goed zal doen in een hal, slaapkamer, dou checel of meisjeskamer. De spiegel is gevat in een meta len frame, waaraan een kantelbaar bakje is gemonteerd. Als dit bakje is gesloten, verbergt het heel dis creet de kammen en haarborstels, die u er in hebt gedaan. Op een plateautje boven het kantelbakje kunnen make-up artikelen worden neergezet. De spiegel vertekent niet en door een speciale behandeling van het glas aan de achterkant worden be schadiging en corrosie van de spie- gellaag zoveel mogelijk voorkomen. De combinatie kan gemakkelijk aan de muur worden bevestigd; het is zelfs mogelijk het frame in de voegen tussen elk formaat tegel aan te brengen zonder de tegels te beschadigen. Ook als de combinatie eenmaal aan de muur is bevestigd kan de spiegel er gemakkelijk wor den uitgenomen om te worden schoongemaakt. De kleur van het frame is zwart, het bakje is geel. Na een dikke scep als hoofdmaal tijd moet er wel worden gezorgd voor een toetje. We kunnen hier voor bijvoorbeeld nemen drie-in- de-pan, trommelkoek, gebraden ap pels of wentelteefjes. Vloeibare na gerechten zijn als besluit van een soepmaaltijd minder geschikt. Bij een maal zonder soep, vooral als dat nogal voedzaam is, hebben we vaak behoefte aan een fris, zuur nagerecht, dat niet te machtig is. Hiervoor leent zich yoghurt bijzon der goed, evenals Bulgaarse yoghurt en kwark. Maar ook karnemelk laat zich tot heel smakelijke nagerech ten verwerken. Karnemelk bevat weliswaar geen melkvet meer met de daarin opgeloste vitamines, maar is nog rijk aan eiwitten en zouten en dus een waardevolle aanvulling van een vleesloze hoofdschotel. Appelkwarkschotel Voor dit heerlijke nagerecht wordt een vuurvaste schotel bekleed met een dunne laag piedeeg. 250 g kwark wordt met 50 g basterdsui ker, 1 ei, citroensap van 1/4 citroen, wat vanillesuiker en 40 g rozijnen vermengd en mooi glad geroerd. De vuurvaste schotel wordt hiermee ge vuld. 2 flinke appels worden ge schild, geboord en gehalveerd. De bolle zijde wordt ingesneden, waar na de helften in de kwark worden gezet en met wat citroensap en 25 g gesmolten boter worden bedrup peld. Het gerecht moet ca 1 uur in een warme oven bakken. Na een half uur wordt de bovenzijde met wat gesnipperde amandeltjes be strooid. Karnemelhvla met rozijnen Meng 50 g custard met een Vt li ter karnemelk tot een glad papje en breng dit onder voortdurend roeren op een klein vlammetje aan de kook (1 minuut doorkoken). Daarna pas van het vuur de resterende Mi liter karnemelk scheutje voor scheutje toevoegen. Tot slot 70 g suiker en 100 g rozij nen door de vla roeren. Als het hard vriest is de nieuwe lentemode iets om van te griezelen, maar nu alle sneeuw is verdwenen, begin nen we er een beetje plezier in te krijgen. En vooral als de zon dan nog schijnt, wordt het tijd om aan een nieuw voorjaars toiletje te gaan denken. Vlaamse kaassoep 4 worteltjes, knolselderij, 2 preien, 100 g witte kool en 2 uien worden in kleine stukjes gesneden en in een braadpan met wat boter en spekblokjes licht gefruit. Er wordt daarna 1 liter heldere bouil lon toegevoegd, waarin de groenten langzaam gaar worden gekookt. Van het vuur af wordt er daarna 100 g geraspte kaas doorgeroerd en komen er in wat boter lichtbruin gebakken stukjes witbrood en ge hakte peterselie op. Voor wie voordien al aan de mode wil meedoen is er een ge makkelijk na te volgen nieuwtje: de weggewerkte (geschoren of ge bleekte» wenkbrauwen, die sommige vrouwen een vreemd aantrekkelijk uiterlijk geven. Als u er op gesteld bent er uit te zien als een blonde onschuldige veertienjarige, dan is deze suggestie van Cardin iets voor u. Maar de vrouw met het niet meer zo jonge gezicht of het donker harige type zullen er wel niet zo veel voor voelen. En het nieuwtje zal al evenmin opgang maken bij de tienertjes, die al „jaren" zitten te wachten om „eindelijk" naar het wenkbrauwpotlood te mogen grij pen. van-dalen (nagemaakte», een her innering aan Christian Diorleven dig gehouden door zijn leerling Saint Laurent. Over de rok, die net de knie be dekt en de taille, die hoog. laag of nergens zweeft hebt u natuurlijk alles ai gelezen. Als de kleuren van de Parijse collecties doordringen tot de confectie, dan zal de wereld Of u straks al wenkbrauwen zult dragen of toch maar niet, deze lente brengt in elk geval vermoe delijk ook in uw garderobekast veel marineblauw en heel veel wit. Dit is ook de lente van de lelietjes japon en bedrukt als hij een effen japon aanvult. V/at betreft de sieraden, koraal en turkoois zijn aan de orde van de dag- en van de avond. Vierkante oorknoppen, bezet met een grote ronde steen zyn het nieuwste aan de oorlelletjes van St.-Laurents mannequins, terwijl metalen ini tialen het goed doen op jurkjes en pakjes, zoals we bij Jean Patou zagen. Er is op deze wereld maar één levend wezen dat nog nieuws gieriger is dan een kind en dat is een kat. Wanneer je de plantjes water geeft, springt er onmiddellijk een poes op de vensterbank om te kijken wat je uitvoert. Kom je thuis met een boodschappentas, die heel nadrukkelijk geurt naar rauwe aardappelen en soepgroenten, dan zitten er niettemin binnen vijf seconden vier katten om heen, schreeuwend van be nieuwdheid. Laat je per ongeluk je bureau even openstaan vóór je je hebt omgedraaid zijn twee poezen bezig je belastingaanslag te oesnuf- felen. Overal en altijd moeten zij weten wat er gebeurt, wat het is, wat je doet of waar je heengaat. Kinderen volgen direct daarop als goede tweeden. Ook zij stellen ge weldig veel belang in de inhoud van kasten, tassen en busjes. Sta ik in de keuken, geheel op gaand in mijn bezigheden daar, L dan komt er altijd wel een zoon met een kwasi onverschillig gezicht binnenslenteren. Hij werpt een blik op de tafel en de daar uitgestalde ingrediënten, kijkt eens naar de };ootsteen. het aanrecht, het fornuis oopt me voor de voeten, tot ik uit roep: Wat kom ie rigenlijk doen? Kijken, is dan het eeuwige ant woord. Naar mij? vraag ik gevleid. Zoonlief haalt de schouders op, glimlacht vaagjes en staart naar een pan. Ik heb honger, kondigt hij aan. Nu hebben jongens altijd honger, dus die aankondiging kan hij rustig achterwege laten. Dat is trouwens niet de reden, dat hij om me heen draait. Hij wil weten wat ik doe Hij is doodgewoon nieuwsgie rig i* Maak je pannekoeken? vraagt hij met een strakke blik op de karbonade, die ik Juist door de hete boter haal. Ga je koffie zetten? vraagt hU, terwijl ik de thee opschenk. Wanneer maak je weer eens croquetten? informeert hij, ter wijl ik de omelet uit de pan laat glijden. Zoiets zou zelfs een heilige het geduld doen verliezen en dus jaag ik hem weg. Hij is niets wijzer ge worden maar morgen komt hij weer, en de volgende week en zolang hij nog een kind is. Want hij kar het toch niet laten. Post, kondigt Henk aan en legt demonstratief wat brieven en druk werken voor mij neer Ik bekijk even de adresseringen, leg vader: brieven terzijde en scheur ?en dik ke enveloppe open. Wat is dat? vraagt Henk, spelend met een poesje. De poes heeft ech ter de oren gespitst en springt op tafel want ik ben ergens mee bezig en dat is bijzonder interessant. Reclame, zeg ik kort en smijt de folder neer. Kijken! Ik sta op en doe n deur open Honderden boeken op een rijtje grijnzen mU aan en ik laat er peinzend een vinger langs glijden. Hoe zag dat bandje er ook weer uit? Was het groen of bruin of Wat zoek je? vraagt de zoon Hij staat er al met zijn neus op O, een boek Welk boek? Het citatenboek. Ik moet iets opzoeken. Wat wou je opzoeken? Citaten interesseren hem niet. Zelf praat hij zoveel dat het hem onverschillig laat wat an deren in hun tijd te zeggen had den Desondanks heeft hij geen rust eer ik hem omstandig heb uitgelegd, wat en waarom en waartoe ik iets zoek. Dan keert hU tevredengesteld terug naar de tafel waar poes de brieven besnuffelt. Hij (Henk be doel ik) leest de afzenders, bekijkt de poststempels en werpt 'n blik or de klok. Helaas, het duurt nog uren eer vader thuiskomt en de brieven zal openen Niet om dóór te aomen! Wanneer vader eindelijk arriveert en zijn voeten warmt, kruipt Ma rian op zijn schoot. Ze babbelt over de belevenissen van de dag en plot seling zeg vader; O Ja. haal mijn tas even op de gang. Er zit iets in, voor jou. Verheugd trippelt de dochter naar de tas, doch ook de zoons veren op. Ze laten alles waarmee ze zich toe vallig bezighielden: huiswerk, puz zels, theekopjes, uit de handen al len en snellen toe. 't Is niet voor jullie, 't is voor zus, zegt vader. Marian keert terug met de tas en neemt triomferend het envelop je in ontvangst dat vader heeft meegebracht. Er zitten drie luci fersmerken in voor haar verzame ling. De zoons sparen geen lucifers merken, toch verdringen zu zich om hun zusje en roepen om het hardst: Kijken, kijken! Adriaan keert de tas onderste boven om te zien of er nog een verrassing uitrolt, Henk wil weten hoe en van wie en waar vader die merkjes heeft gekregen. Ook de poezen zijn in volle sterk te aangerukt om vaders tas te on derzoeken. Zij kunnen niet praten, maar hun trillende snorharen schreeuwen het uit: Kijken, kijken! Dit is de nieuwsgierigste troep wezens die ik ooit bijeen heb ge zien, roep ik uit, het gedoe gade slaand. Weten jullie wat nier het meest voorkomende woord is? Kjkcn, kijken! Ik wil kijken, laat eens kijken, mag ik kijken? Ik hoor de hele dag niets anders, al vijftien jaar lang. Het eerste woordje dat mijn kinderen stamelden was: kij ken. En tot hun twintigste zullen zij ermee doorgaan. Dit huis is een permanente kijkdoos. Tot leeringhe- ende vermaeck. Ik vis de poezen uit de aktentas, veeg de boeken van de tafel en roep: Handen wassen. Wij gaan eten. Nieuwsgierig trippelen de hor den achter mij aan naar de keu ken. THEA BECKMAN. er van maart tot september opge wekt en fleurig uitzien met het vele prille groen (dat doet denken aan Jonge verse groente), het wht in alle tinten, het beige en amber in allerlei nuances, vele kleuren rood en Dior's nieuwe „neutrale kleur poederroze. Combinaties, die het onthouden waard zijn: inktblauw met licht bruin, amber met turkoois, bruin en lilagrijs, zachtroze met marine blauw en hemelsblauw met een café-au-lait-kleur. Linnen Geen garderobe zal dit Jaar up tot date zijn als zij geen linnen be vat. Effen of bedrukt, echt linnen of zijden linnen. En geborduurd linnen voor de avond. De linnen mantel is effen bij een imprimé Tot slot een Juweeltje, dat u en ik niet zullen dragen: een gebor duurde avondjapon van wit leer, de clou van Hermès collectie. J.V. Bij de tekeningen: Rechtsboven de weggewerkte wenkbrauwen en een turban van Cardin. De twee kopjes links: schelding in het midden en twee pompons van echt haar in een contrasteren de kleur (Rubinstein) en een serie koralen naarpennen onder een bol vormige chignon, een ontwerp van Laroche. Bij het marineblauwe Japonne tje van St.-Laurent worden een stijve organdi sjaal en een lichte hoed van hetzelfde materiaal gedra gen. De schoentjes: een enkellaarsje met rits en rubberzooi. gemaakt van gebloemd linnen als aanvulling vaneen zomers strandtenue i Roger Vivier). Een even elegante als comfortabele dagschoen met lage hak van Capucci en (gezien bij Cardin) pumps met stompe neus en zilveren hiel- of neusgar- nering. Eigenlijk was ik vastbesloten om in deze stukjes met geen woord te reppen over de schoon maak. Want terwijl onze huizen schoon worden, maken we er in alle bestaande kranten en bla den een onnoemelijke hoeveel heid papier over vuil. Maar voor ik 't wist stond 't er twee weken geleden toch, het toverwoordje schoonmaak, heel terloops en voorzichtig. En zo was het toen ook nog; hier en daar op een balkon een enkel schuchter bed en een stiekum dekentje. Maar 't is als het kleine steen tje, waardoor een hele lawine kan ontstaan: de schoonmaak is nu wel bezig in volle hevigheid los te barsten, en ik kan u mede delen dat het ten mijnent ook zo ver is. De zolder is schoon en vandaag hebben we een kast ge daan. Een rare kast; hij is groot, maar er zit dan ook van alles in: bovenin kampeer spullen, in 'i midden kleren, onderin enige kostbare stukken speelgoed en bovendien nog een massa bij- zonder onaanzienlijke zaken, die echter het eeuwige leven schrij nen te hebben. Nu vind ik het meest fascinerende van de schoonmaak, dat je de kans hebt eens wat op te ruimen. De „rommel" groeit immers gedurende een jaar op onbegrij pelijke wijze altijd weer aan. Eerst doe je er nog wat aan, maar later denk je: „laat maar zitten, straks is 't schoonmaak en dan gaan we lekker weer eens wegdoen en weggeven, dan komt er weer ruimte". En zo ontstaan er dan altijd b.v. twee stapeltjes truitjes, vesten en bloesjes. Ter rechter zijde de on berispelijke, en die gaan dan keurig in de kast. „Kijk eens" zeggen we dan „hoe netEn hoe overzichtelijk!" Ter linkerzijde de te korte, te lange, te wijde, ie nauwe, kortom de „rommel". Dat kan allemaal weg". Maar nu de andere planken. Daar vond ik 34 oude vergeelde foto'tjes rondslingeren. Die heb ik allemaal uitvoerig bekeken en toen behoedzaam in een doos opgeborgen. Misschien niet hele maal consequent, maar wel net jes. Vervolgens enkele oeroude jaargangen van Luchtvaart, en padvinderstijdschriften. „Kijk eens aan, dat kan allemaal ge decideerd weg. Geen sterveling die 't ooit van z'n leven nog be kijkt. Maar wéér dat fatale moment, wéér wordt in een verdwaasd ogenblik naar beneden geroepen. „Zeg jongens, die oude bladen, die kunnen natuurlijk iveg hé° Maar: „nééééé" klinkt het van onder aan de trap, wat verzin je! Je kunt nooit weten Ik: „och, wat een onzin, en ze liggen me zó in de weg!" ,floe in de weg? Eén heel keertje in 't jaar zeker! Laat toch rustig liggen!" En ik zeg nijdig, „hé verhip, jij met je tijdschriften!" maar ze gaan weer terug, een tamelijk net stapeltje. Tot ziens, tot 't volgend jaar! Nu heb ik natuurlijk stiekum toch wel ivat verdonkeremaand, maar dat mag u niet verder ver tellen. Zo ziet u maar weer dat de ware schoonmaak, de schoon maak „in diepere zin", om 't zo maar eens te noemen, niet zo zeer een kwestie is van water en zeep, en boenwas enzo maar van psychologisch inzicht, van tact en slimheid, van op 't juiste mo ment je tong in bedwang weten te houden en de noodlottige vraag in te slikken. Later zul je dan misschien wel eens met 't onschuldigste ge zicht van de hele huisvrouwen wereld mee moeten zoeken naar een of ander verloren schaap en zeggen „hé wat gek zeg, is dat ding er niet meer? Waar zou dat toch gebleven zijn?" En dan zal een vorsende blik en een op merking over die bespottelijke opruimwoede dapper getrotseerd moeten worden. HERMINE G. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9