Leiclse afdeling van viert liet 60- jarig de C.IVI.B. bestaan Play Fair-dames uit Leimuiden kampioen Film- en bioscoopbedrijf dingt mee naar de reclametelevisie titer- diefstal Domeinen geven toe aan hongerige hoer Huldiging van twee pioniers „Sein pre i vanti luistert feesta rond vrolijk op C.B.S.: nieuw indexcijfer Frans- Britse ADENAUERS stekeligheden OP\ OLGING Nieuwe groep: T.V.-SYNDICAAT LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 MAART 1963 Het zestigjarig bestaan van de 1,0 hecr Jaarsma wekte de leden op fdeling Leiden van de Chr. "'et dezelfde geloofsovertuiging als in cdrijfsbond voor de Metaal- 1903 te bouwen aan de toekomst, jverheid en Elektrotechnische waarin ook voor de christelijke vak- idustric is gisteravond in de organisaties nog een zeer belangrijke ladsgehoorzaal op feestelijke taak zal zijn weggelegd. :e herdacht. De Rijswukse politie is deze week stom verbaasd tot de ontdekking ge komen. dat grensbewoners tussen Rijswijk en Delft, maar ook vele Delftenaren. tienduizenden liters drinkwater hebben .gestolen" van de gemeente Rijswijk De op lekker drinkwater belusten Delft heeft Rotterdams water kwamen elke dag met auto's en fietsen en gewa pend met tankjes en emmers naar het woonwagenkamp aan de Lange Kleiweg en tapten daar vrijelijk van de kampkraan. Dat liet de kampbe woners onverschillig. En Rijswijk merkte het vooreerst niet. omdat men om verscheidene redenen de wa tergebruikers in het kamp nooit een rekening presenteert Maar vorige week dinsdag is de Rijswijkse politie eens bij de kraan gaan kijken, want toen was het enorme waterverbruik over de maanden januari 17.000 liter vorig jaar 13.000en februari 31.000 liter «v.j. 10.000) de gemeente en de drinkwaterleidingmij. .De Vlietstreek opgevallen. En na enkele minuten kwam er al eentje: goed voor 180 liter. De politie heeft de man. die water haalde voor een kantine op het Calvécerrein mee genomen naar het bureau, maar toen na enkele uren onderzoek bleek dat geen sprake van misdrijf kon zijn, i heeft, men hem weer laten gaan. j Doch intussen was wel gebleken, j hoevelen zich in januari en februari bij de vermeende openbare kraan op Rijswijkse kosten hebben gelaafd. Men spoorde zelfs iemand op, die eni- 11,1 j l i i ge malen per dag een tankwagen Het bestuur run de jubileren- i van 300 liter vulde, en dat water in de Leidse afdeling van de Chr. I Delft rondventte Thans staat er van ae gemeente bedrijf sbond loor de Metaal- iemand by de kraan op post. om elke nijverheid en Electro-technischc waterhaler kond te doen van het on- Industrie juiste van zijn handeling. En dan zal alles wel gauw over zijn, verwacht Rijswijk, dat de schade «40 ct. per 1000 liter) gelaten draagt. De voorzitter van de jubilerende ifdeling. de heer A. L. Verhoog, heet- allen hartelijk welkom en wees op trouw, waarmede de overleden orzitter. de heer Barendsen. de af ding vele jaren heeft geleid. Voorts rhtte hij zich tot de heer A. M. rama, die reeds 25 jaar lid van de deling en C.N.V. is. De heer C. Jaarsma. lid van het atraal bestuur, hield deze avond uier het motto ..Wij bouwen mee" propagandistische toespraak. H11 emoreerde hoe voor zestig jaar met leden de afd. Leiden van de Prot. Bond van IJzer- en Metaalbe- rkers is opgericht; een bond. wei- later in de C.M.B. is omgezet. De bondsbestuurder schonk verder indacht aan de strijd, welke de pio- lers hebben gevoerd en aan de in de der jaren behaalde resultaten [oewel er in deze zestig jaar op terrein van de vakorganisatie el is veranderd en verbeterd Ben wij ook thans nog mee moeten uwen aan de organisatie. Hierna werden zeer waarderende woorden gesproken tot de heer Cra nia. Hem werd dank gebracht voor alles wat hij voor de afdeling gedaan heeft en als blijk van waardering werden enige geschenken aangebo den. In deze huldiging werd ook be trokken de heer J. Stouten, die reeds 47 jaar lid van het C.N.V. is. (Foto L.D. Holvast) Het feesteluk gedeelte van deze avond werd verzorgd door het Chr. Muziekgezelschap „Sempre Avanti". dat met veel vaart onder leiding van de heer J. Kukler ..Met muziek door het leven" bracht. Natuurlijk oogstte het gezelschap weer veel succes. Dat de aanwezigen het optreden waar deerden werd duidelijk uit het storm Dank zij een gisteravond in de Hou-Vastzaal te Alphen behaal- c/e 9-1 overwinning op de dames van de ATTC slaagde het team J van Play Fair uit Leimuiden er in ongeslagen kampioen te wor- I den van de 4de klasse, zodat dit drietal volgend seizoen in de 3de 1 klasse zal uitkomen. Het kam- pioensteam bestaat uit de dames Joop de Koning. Ida Heusen en Ria Könstvanwie de laatste twee eveneens ongeslagen ble ven. De voorzitter van de vereni ging. de heer L. F. van Deuren, kwam de dames geluk wensen en bood hen namens het bestuur bloemen aan. I Het Centraal Bureau voor de sta- I tistiek is met ingang van januari 1963 overgegaan tot het samenstellen van een nieuwe reeks prijsindexcijfers van het levensonderhoud op basis 1959 1960 is 100. Voorheen was het basisjaar 1951. I De overschakeling op 1959' 1960 als basisjaar betekent, dat thans een re center uitgavenpatroon van de gezin nen aan de berekening van de prijs indexcijfers van het levensonderhoud ten grondslag ligt. BU vergelijking van het indexcijfer van januari 1963 met dat van decem ber 1962 beide op basis 1959 1960 is 100 blijkt, dat het Indexcijfer exclusief verplichte sociale verze keringen en loonbelasting met 1 punt is gestegen en wel van 106 tot 107. Het indexcijfer, inclusief ver plichte sociale verzekeringen en loon belasting. steeg met 2 punten, name lijk van 103 tot 105. De belangrijkste wijziging deed zich voor in de sector voeding. Voor deze sector steeg het indexcijfer van 104 in december tot 108 in Januari. Dit werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door ;en stijging van de indexcijfers voor aardappelen, fruit en vooral groenten. Voorts had een prijsstijging plaats voor brood en eieren. Buiten de voedingssector werd een prijsstijging geregistreerd voor vaste brandstoffen. De geconstateerde stijgingen wer den voor een deel gecompenseerd door een prijsdaling voor kleding Deze prijsdaling hield verband met de uit verkoop in januari. Het indexcijfer voor kleding daalde daardoor van 103 I in december tot 97 in ianuari. Auto niet gezien ZOET ER WOU nb Concert WNSO Woensdag 27 maart hcopt het West- M ÏSS1" hetWe'k Sa^;nadapSSP^rt0[eTev,S'i de zaal ..De Goede Herder". Hoge Rijndijk te Zoeterwoude Soliste is Adri v. d Bent. sopraan. Werken 1 ten deel viel Deze bijzonder geslaagde feest avond werd besloten met het zingen van het eerste vers van de Avond zang ,,'k Wil U o God. mijn dank be- 1 talen, U prijzen in mijn avondlied". worden uitgevoerd van Joh. Seb. Bach. Handel. Haydn, Schubert Honegger. DIENST MARANATHA-KERK Morgenochtend zal in de Marana- i-kerk (9 uur) niet ds. J. Groot ich drs. M. J. Elffrich voorgaan. OEGSTGEESÏ Burgerlijke StanC leboren: Cornelis. z. v. A. Rijsdam van J. Mastenbroek; Daniélla Dirk- el, v. A. van Iterson en van D. van ik; Constan Louis Marie (Jonkheer) t. O. J. H. M. Mlchlels van Kesse- :h (jonkheer) en van B. J. Roelofs. Ondertrouwd: C. G. Rulgrok en J. R. Iten; H. W. de Haan en H. Faber. ïetrouwd: H. G. L. H. Elligens en M. Visser. herleden A. Main, w. v. M. Tim- A. C. A. Ütttenbogaard; P. van Wren, w. v. J. Kromhout; C. A. M. Vreven. w. v M. C. Schadee WARMOND TTV „Steeds Vooruit" Ie uitslagen van de door „Steeds miit" gespeelde tafeltenniscompe- èwedstrijden luiden; Heren 2de Scylla 4—Steeds Vooruit 11 9; «dj Vooruit 1Scylla 4 9—1. He- 3de klas: Sparkler 2Steeds iruit 2 5—5; Steeds Vooruit 2— C 3 8—2. De heer R. Ritzen wist drie de partijen te winnen Th. lijn en Th. v. Tongeren wonnen fr twee maal, ook werd het dub- gewonnen. Heren 4de klas: Steeds oruit 3—Play Fair 1 1—9; Play r 2—Steeds Vooruit 4 82. Dames klas: Steeds Vooruit 1Gona 2 3. Mej. W. Beugelsdijk zegevierde-1 gle drie partijen, mej. L. Bakker F. Waasdorp konden ieder twee- *1 tot winst komen. Het dubbel ben zij verloren. ATTC 1Steeds >ruit 2 100. Junioren meisjes 2de Batswingers 1Steeds Vooruit 1 N. Broxsterman en A. Koek n alle drie de partijen te win- M. Slingerland kwam tweemaal winst, ook werd het dubbel ge inen. WASSENAAR lollecfe Rheumafonds de week van 25 tot en met 30 rt zal in Wassenaar voor het een collecte worden gehouden het Nationaal Rheumafonds. De e vijf dagen van de week zal er aan huis worden ingezameld, op Wag 30 maart wordt de actie be- en met een straatcollecte. De col- e wordt georganiseerd door het iKQaars Comité van het Natio- 1 Rheumafonds. Burgerlijke Stand bboren: Catharlna M. M„ d. v. W. Veen en P. M. A. Hermans: Catha- C.. d. v. A. J. Oudshoorn en J. C. Jfcgen; Petronella. d. v. J. M. L. maan en A. J. Kars; Evelien J. J„ P. v. d. Moolen en J. M. M. Bak- hdertrouwd: J. D. H. Bronder en F. an; N. L. de Brulju en E. M. van 5 H. Smit en M. Renner: J. C. Bkenspoor en H M. J» Blokpoel; J. 51 der Kamp en M. J. Sinning; P. de M. K. Sarls. g krouwdH. Wijnen en A. C. M Un Ofjen: W. Plug en I. Bunskoek Verleden: Johannes ten Zljthoff. 59 [-Hendrlkus Smit. 58 jaar; wed. M. II bulst-Bruvns. 77 Jaar; Johanna W. rj «rveer. 77 Jaar; E. van Bergen J Rouwen-Antunes Santiago. 76 j 1 W J. Jonkers, 23 jaar. Samenwerking met concessionaris (Van onze A'damse correspondent) Het aantal groeperingen, dat zich verdringt rond het tweede televisie net groeit in een steeds sneller tempo. Deze week is in Amsterdam opgericht het „T.V.-Syndicaat voor het Neder landse film- en bioscoopbedrijf" dat zelf weliswaar geen concessie voor het verzorgen van t.v.-programma's wil aanvragen, doch ten doel heeft deel te nemen in hel kapitaal van de eventuele concessionaris voor rtcla- metelevisio. Het T.V.-Syndieaat vertegenwoor digt op dit ogenblik ongeveer de helft van het Nederlandse film. en bio scoopbedrijf (er zün 125 bioscopen bij betrokken) Men stelt zich voor alle onderne mingen in het film- en bioscoopbe drijf de gelegenheid te geven deel te nemen 111 het syndicaat. Het kapitaal is voorlopig gesteld op f 5 miljoen, waarvoor de huidige deelhebbers zich garant stellen. Deelneming in het kapitaal van het syndicaat staat open Ivoor alle leden van üe Nederlandse Bioscoopbond, in welke bond het ge hele film- en bioscoopbedrijf in ons land is georganiseerd. In het verleden heeft het film- en bioscoopbedrijf reeds grote belang- I stelling getoond voor de ontwikkeling van de televisie. Vijf jaar geleden trad de Nederlandse Bioscoopbond toe tot de O.TI.M., een van de maat schappijen, die dingen naar een con cessie voor het tweede televisienet. De bond meende echter, dat een verder gaande activiteit niet lag op de weg van de bedrijfsorganisatie, maar op j die van de individuele ondernemin- I gen. C MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 maart Groenteveiling: waspeen (per kist): A- extra 1100-1350. AI 990-1170. All 550- 1010, B-extra 1280-1350. BI 1120-1290. BI (grof) 320-530. Bil 200-290. witlof: I 13500, II 7900. Aanvoer waspeen 140.000 kg. waarvan 100.000 kg voor ex port en 10.000 kg voor de Industrie werd verkocht. TER AAR, 15 maart. Groenteveiling. Witlof I 130-143. II 114-127. afw. 83- 108. stek 26-72, spruiten afw. 16-25. spinazie 222. uien 8-21, stoofsla 58, al les per kg. sla C 21-23. afw. 11-17 per stuk. radijs 42. raapstelen 25 per bos RIJNSBURG, 15 maart Bloemenvei ling Flora: Anemonen: 1500-1800. An jers: Sim rood 4000-4600. wit 4000- 5200. Scarlett 3800. sim G.J. 3800-4000. roze 4000-4500. Arthur 4200-4900, per 100. Fresia: Golden Yellow 115-125. Marijke 120-145, White Swan 130. Nar cissen: Helios 70-90. Laurens Coster 90- 95. Carlton 100-125. King Alfred 105- 110. Verger 70-80, Flower Record 70- 80. Tulpen: Queen of the Night 200- 215. Prunus 185-200. Fire Star 155-180. Winter Gold 120-135. Pax 160-170. V. d Eerde 135-150. Bellona 160-175. Vtc- torine Max 115-125. Verona 125-135, Sweet Harmonie 330. Edith Eddy 126- 135, Topscore 165-170. Ornament 160- 175. First Lady 125. Golden Harvest 150-160. Crown Imperial 105-120. per bos. RIJNSBURG. 15 maart —Groente veiling. Waspeen AI 6000-6550. All 1250-4000. BI 6200-6550. per 100 kg. Knolselderij 1600-2600 per 100 stuks. lOiicurrentie i Het uit deze gedachte voortgeko men T.V.-Syndicaat is mede geboren j uit de concurrentievrees voor het tweede t.v.-net. Die vrees is niet on gegrond: in Limburg, waar de tele visiekijkers keuze hebben uit vier of vijf kanalen, liggen de bezoekcülers van de bioscopen beduidend lager dan in het westen van het land. waar slechts één televisieprogramma kan worden ontvangen. De t.v.-kijker in Maastricht ontvangt per dag gemid deld anderhalve film op zijn beeld scherm. i De leden van het T.V.-Syndicaat menen, dat de ontwikkeling van de televisie niet is tegen te houden en dat zij er daarom goed aan doen op natuurlijke wijze mee tc werken De activiteiten van het syndicaat zullen zich niet beperken tot deelneming in het kapitaal van de concessionaris, 'maar richt zich in belangrijke mate ook op de programmaverzorging. Het syndicaat wenst zijn mogelijkheden |op amusementsgebied ter beschikking te stellen. Hierbij wordt geweztn op de nationale en internationale relaties van de ondernemingen tn het Neder landse film- en bioscoopbedrijf op de terreinen van produk'ie. distributie, vertoning en bewerking van films. film- en bioscoopbedrijf meer nog dan wie ook aanspraak te mogen ma ken op compensatiemogelijkhedcn. Er is een comité aangewezen, dat voorlopig de belangen van het T.V.- Syndicaat zal behartigen. In dit co mité hebben zitting de heren R. Lges, voorzitter, exploitant van enige bio scopen in Den Haag en Leiden (Lu xor mr. R. H. Dijkstra, lid van de raad van beheer van het Tuschir.ski- concern, mr. P. A. Meerburg, exploi tant van bioscopen in de drie grote steden alsmede in Nijmegen en Hil versum. H. Miedema. directeur van een te Deventer gevestigde onderne ming die een groot aantal provincia le bioscopen exploiteert, M. J. W. Pe ters. exploitant van Venlose biosco- 1 pen. en voorts de heren C. J. Blad. directeur van het Cineac-concern, drs J. A. M. Bouts, exploitant van bioscopen in Zuid-Limburg, en C. i van Liere, exploitant van enige Zeeuwse bioscopen. (Van onze correspondent in Parus) Een nieuwe illustratie van de ge ringe hartelijkheid tussen Parijs en Lenden is de nauwelijks beleefde weigering van Fr ankrijks minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Murville. volgende week met zijn Britse collega Lord Home te lunchen De Engelse bewindsman, diew oens dag deelneemt aan de wekelijkse zitting van de permanente NAVO- raad in Parijs, had eerst verzuimd de Quai d'Orsy «ministerie van Buiten landse Zaken» te verzoeken een be- 1 leefdheidsbezoek bij zijn ambtgenoot te mogen afleggen. Blijkbaar om dat i verzuim, dat in Parijs weinig werd geapprecieerd. te herstellen had Lord Heme later Couve de Murville voor de lunch uitgenodigd, een uitnodi- j ging. die nu, dus door de Franse minister van de hand is gewezen. Deze humeurigheden om opzette lijke uitingen van onhoffelijkheid worden intussen in Parijse diploma tieke kringen beschouwd niet slechts als symptomen van gespannen rela ties maar bovendien als voortekenen van nog veel ernstiger gebeurtenis sen. Lord Home wordt in Parijs ten minste het plan toegedacht woensdag al zijn gal over De Gaulle in ver band met Engelands mislukte kan didatuur voor de Euromarkt te willen uitspuwen en sommige waarnemers spreken zelfs van de officiële begra fenisplechtigheden van de „entente I cordiale". GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: Woonhuis Jan van Goyenkade 29 in bod: f20.600 koper J. C. Kruyt te Leiden q.q. voor f21.100; Woonhuis Burgsteeg 3 in bod f 8.400 koper J. C. van Oostenrijk te Leiden, q.q. voor f 9.100.Woonhuis Vliet 40 in bod f5.100 koper C. J. L. Coster te Was senaar. q.q. voor f5.110: Woonhuis Marestngel 76 in bod f3.000, koper H. D. van Weizen te Oegstgeest. q.q. voor f3.400: Woonhuis Deutzstraat 14 in bod f 16.600 koper H. D. van Weizen te Oegstgeest. q.q. voor f22.600; Woonhuizen Oude Rijn- zicht weg 21 en 23 tesamen in bod f16.100 koper A Bakker te 's-Gra- venhage voor f 16.800. Recht Nadrukkelijk wordt gesteld, dat de ze bedrijfstak krachtens zijn positie recht zou moeten hebben op deelne ming aan de nieuwe ontwikkeling In de televisie. In een communiqué wordt gezegd: het zou immers onjuist zijn. dat een bedrijfstak welke ten gevolge van de televisie-ontwikkeling «jote i verliezen lijdt, speciaal door het. ge meen hebben van mogelijkheden op het terrein van de ontspanning, van deze ontwikkeling zou zijn uitgeslo ten. Deze verliezen, die reëel en aan toonbaar zijn, zullen bij toelating van commerciële t.v. nog belangrijk toe nemen. Uit dien hoofde meent het PRIJS VOOR JEANNE BIERUMA OOSTING De schilderes Jeanne Bieruma Oos- ting heeft op een internationale kunsttentoonstelling in Saigon de eerste prijs gewonnen in de afdeling grafiek met een kleurets van een stil leven „Citornade". De kunstenaars M. C. Escher en W. J. Roozendaal ontvingen eervolle vermeldingen. De expositie omvatte schilderijen, beeld houwwerken, grafiek, tekeningen en lakwerk. De Mai-van-Hamprijs voor de gra fiek. bestaande uit 5000 Viëtnamese ponden is aan Jeanne Bieruma Oos- ting uitgereikt tijdens een receptie in het hotel des Indes te Den Haag dooi de heer Le-Van-Loi. eerste secretaris van de legatie van Zuid-Viëtnam, die daarbij de hoop uitsprak dat dit een eerste stap zou zfjn naar vruchtbare culturele contacten tussen zijn land en Nederland. I)e zakelijk voorzitter van Adenauers C'Dl', Josef-Hermann Dufhüs, is met algemene stemmen door het partij bestuur aangewezen om samen met fractieleider Von Brentano de kwestie van de opvolging van Ade nauer als Bondskanselier tot klaar heid te brengen. Deze beide mannen zullen nu hun best moeten doen om een zo spoedig mogelijke beslissing over een geschik te kandidaat te bewerkstelligen. De christen-democraten willen nog voor het parlement op zomerreces gaat i weten wie het kanselierschap over- I neemt van Adenauer, die dit veer- I tien jaar heeft uitgeoefend. Blijkens de resultaten van een opinie-onderzoek onder de christen democraten, die gisteren bekend wei - den, heeft de populariteit van Erhard 1 nog niet veel te lijden gehad. Van de ondervraagden had 47 procent zich uitgesproken voor Erhard als nieuwe Bondskanselier en 8 procent voor de I minister van Buitenlandse Zaken, Schroder. De rest noemde andere I kandidaten of hield er geen mening op na. Daarmee heeft Erhard een sterk wapen in handen gekregen. Vrachtwagen valt in ruim van schip Een met zilverzand beladen vracht- auto is gistermiddag in de gemeente haven van Stein aan het Julianaka- naal door een laadsteiger gezakt en naar beneden gestort, precies in de laadruimte van het 1115 ton metende scliip van schipper J. Oosterwaal uit Velsen. De val van de beladen vrachtauto, in totaal een gewicht van 23 ton, werd gestuit door 615 ton reeds ge stort zilverzand, waarop de vracht auto met de neus in de lucht terecht kwam. De bestuurder van de vracht auto kwam met de schrik vrij De vrachtwagen en het schip, dat pas een jaar oud was, werden zwaar be schadigd. Men slaagde er ter plaatse niet in de vrachtauto uit het schip te take- len. Het schip moest naar de naby- gelegen haven van de Staatsmijnen worden gesleept, welke haven is uit gerust met zeer grote kranen. RIINSBURG WEEKOVERZICHT BLOEMENVEILING Hoewel het aanbod van bolbloemen aan de veiling Flora de laatst eweken belangrijk ruimer is geworden, blijft deze toch ver beneden normaal. Over het algemeen is ook de kwaliteit min der goed. Het blijft voor de kwekers een moeilijke broeiperiode. De prij zen van de tulpen zijn stabiel. De be langstelling voor export en binnen land is goed te noemen. De aanvoer van narcissen is normaal, en de prij zen zijn bevredigend. Het dagelijkse kwantum anjers wordt groter, en ook de kwaliteit is beter dan bijvoorbeeld een maand geleden. De prijzen lipen vrijdag sterk op. Er komen enige par tijen anemonen uit de warme kas, die hooggewaardeerd worden. „Ik had de hele auto niet gezien", verklaarde een 25-jarige havenarbei der uit /.wammerdam. die op 23 juni te Bodeeraven in de Spoorstraat met zijn bromfiets in botsing kwam met een auto. Verdachte stond terecht, omdat hij onder invloed van drank verkerend, de bromfiets had bestuurd en dat was dc verklaring, waarom hij de auto niet zag. ..Het was die dag zo warm. dat ik ln een kwartier tijd drie fles jes bier had gedronken, dat was zeker teveel", concludeerde verdachte. „Kenne lijk wel", gaf de Haagse politierechter toe. De autobestuurde had het gevaar zien aankomen, want de bromfietser reed zo slingerend over de weg. dat de automobilist zijn voertuig stopte. Niettemin zag de bromfietser kans tegen het voertuig te rijden en hy viel zelfs over de auto heen. De officier van Justitie wilde wel rekening houden met het blanco strafblad en eiste 14 dagen gevange nisstraf voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde conform die eis en bepaalde, dat ge durende de proeftijd van 3 jaar, ver dachte geen café mag bezoeken. Iedere Duitser is schuldig Aan nazi-wreedheden I)e synode van de Duitse Evange lische Kerk heeft gisteren bekend gemaakt, dat de huidige processen tegen nazi-misdadigers een bijdrage vormen tot „de interne genezing van ons volk". In een verklaring aan het einde van de bijeenkomst van de synode in Bethel wordt gezegd, dat iedere Duit ser de schuld draagt van de nazi wreedheden. Deze ..bittere lessen' zouden op de scholen in discussie moeten worden gebracht, volgens de synode. ..Het is niet juist ons te verbergen achter de onrechten die andere lan den ons gedurende en ha de oorlog hebben aangedaan. De massamoord op de Joden en andere volkeren, ver bonden aan de naam van Duitsland, zal op deze wijze nooit worden uit gewist". meent de kerk. ..Zelfs de burgers, die geen deel gehad hebben aan de misdaden of er zelfs niets van afwisten, dragen schuld omdat zU de ontreddering van alle morele standaarden en wet telijke normen aan zich hebben laten voorbijgaan", aldus de Duitse Evan gelische Kerk. Ove •leg in Londen C? Piccioni - Home De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken. Piccioni, die donder dagavond in Londen arriveerde, heeft daar dezelfde avond en gisteren be sprekingen gevoerd met premier Mac- m ill an, zijn Britse ambtgenoot Lord Home en de plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken. Heath, de Britse onderhandelaar bij de mislukte EEG-besprekingen ln Brussel. Na afloop van deze besprekingen is gisteravond een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin de Italiaanse en Britse ministers ojn. verklaren het eens te zijn over de noodzaak van een vrij. democratisch en naar buiten ziend Europa, dat in breder verband harmonieus samen werkt met andere landen. Belde rege ringen zullen zich actief inspannen om deze gedachte te bevorderen. In verband met saneringsplan nen in het Rotterdamse Delfs- haven moet het standbeeld van Tussen de Domeinen en de Heere- waardense landbouwer W. van Hof- ten is een voorlopig akkoord totstand gekomen. Dit was de directe aanlei ding, dat deze landbouwer, die maan dag in hongerstaking was gegaan, gisteravond weer voedsel tot zich nam. De zaak. waarom het ging was het I feit. dat boer Van Hof ten zich door de overheid tekort voelde gedaan, omdat hij geen schadevergoeding ont ving voor het belangrijk verminderen in waarde van verschillende hectaren grasland, welke hy voor zyn bedrijf i i ij n ij -m nodig had. In april 1961 waren ln op- de zeeheld Piet Hem ZU nt^ter dracht van Rijkswaterstaat graaf - verplaatst worden. machines plotseling begonnen de hooggelegen uiterwaarden aan de zuidelijke oever van de Waal af te graven, waardoor de rivier by hoog water het water sneller zou kunnen afvoeren. Rijkswaterstaat stelde de schade vast. die volgens de gedupeer de boer veel te laag was. Daar de heer Van Hof ten geen nieuw welland kon pachten, was hy genoodzaakt koeien op een zeer ongunstig moment te verkopen, hetgeen hem geld kostte Toen het afgegraven terrein op nieuw was ingezaaid kwam er hoog water, waardoor er zand op de gras mat kwam. zodat het weiland nage noeg onbruikbaar was Dit was in hoofdzaak de schade waar het thans om ging. De Domei nen hebben de heer Van Hof ten thans een voorschot aangeboden. Het juiste bedrag zal nader worden vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13