My home is my castle O Schade van deze winter valt niet te schatten Kom er ACHT-er Ravage onder uilen in ons SLECHT contract kan men clown krijgen door GOED tegenspel Problemen waren niet altijd van „klasse" 9 I I De fiessenspoelmachiioe HOE WERKT HET! KIJKJES IN DE NATUUR Een ransuil in de stad door Sjouke van der Zee Onze bridgerubriek Kom er ACHT-er Is het hij U soms óók zo m 9 W-I gr Zaterdag 16 maart 1963 Pagina 4 wonden, maar vol geestdrift mee deelde, dat er op het dak vlak tegenover zijn winkelpand een grote uil zat. En wat of hij nu moest doen? Intussen had hij reeds een collega-winkelier opgebeld, mis schien kon die het beest vangen, voor reclame misschien, of zo iets. Ik dacht: „Lieve nelp, een uil vangen of zo iets. cn mijn ant woord kunt u wel radenniets doen Helemaal niets! Rustig laten zitten en vooral geen aandacht van de straat af naar boven! „En binnen 10 minuten bon ik bij u!" me werkelijk goed deed. Merkwaar dig. uilen en roofvogels werken al tijd op de verbeelding van de men sen, dat heb ik al vaak ondervon den. Heel gastvrij werd ik naar de bovenverdieping geloodst en daar, uit een kamer op gelijke hoogte met het dak aan de overkant, kon ik met mijn kijker de vreemde gast prachtig naar me toehalen. Het was inderdaad een uil, een ransuil, kenbaar aan de z.g. oor- veertjes, die als spitse pluimpjes bo ven op de dikke ronde uilekop ston den. LEIDSCH VDor de huisvrouw is het dus niet nodig de lege flessen of te was sen. Even omspoelen met koud water is vol doende. lucht j tles-uitstoter j tWIl l_Li^ SODAWATER cc, verwi wlien"00'" Jïïif verspringende transportband WARM V/ATER 35*Celsius rekken- spoelen krijgen, door het lange hongeren van binnen zijn verschrompeld", het is alsof hun organen onherstel baar zijn beschadigd. Een vader en zijn Jochter trof ik beiden zo enthousiast over de gebeurtenis en onmiddellijk vol begrip voor de situatie, dat 't f Met mijn optimistische verzekering dat het met deze winter toch onmogelijk zo heel lang meer kon duren, heb ik een beetje gelijk gekregen. Toen ik mijn eigen geschreven woorden in ge drukte vorm onder de ogen kreeg, vroor het al weer dat het kraak te en reed een deel van fietsend en gemotoriseerd Nederland over het ijs van ons hardgebakken IJsselmeer. En tochen toch... vandaag zit ik er precies zo voor, ik bedoel voor mijn blad papier, waarop ik u over de kleine gebeurtenissen in en buiten mijn tuin ga vertellen. Ook nu schijnt de zon heerlijk, maar, vergeleken met enige weken geleden is er wat veranderd. Allereerst komen de vogels niet zo heftig meer af op het gestrooide voer; er zijn tijden, dat de pinda's zonder gezelschap aan hun draad hangen en dat geen spreeuw omkijkt naar de vetpotten van Egypte, waar ze zo ijverig dagelijks omheen dribbelen. Kom ik buiten, dan hoor ik ze in hun slaapboom, een oude dichte hulst boom, zachtjes prevelen, hoor ik hun bekende voorjaarsgeluidjes waar we •1 zo lang naar hebben verlangd. De eerste mezen zyn ook al begonnen aan hun voorjaarszang, die altijd, ook al betekent het weinig, zo vol van beloften klinkt. In de zon en uit de wind is het al lekker warm. Daar smelt de sneeuw iedere dag een beetje meer, en worden de dooipiassen op de stralen al maar groter van omvang. En interessanter voor de piedderende jeugd! Aan voorspellingen waag ik me echter niet meer. Laten we maar af wachten, onze kalender heeft per slot van rekening het laatste woord. Maar ook al zou het voorjaar plotseling en volkomen on verwacht uit de lucht komen vallen, wat zal dan de nasleep van deze winter zijn? Weet u dat de wil de ganzen nog bij hele troepen in mijn omgeving op de akkers lopen te wroeten naar het winterkoren, dat de boer verleden jaar en zeker niet voor ganzengenoegen aan zijn grond heeft toevertrouwd? En wie zal straks de schade berekenen, aan allerlei houtgewas toegebracht door knagers van diverse soorten, die ieder naar eigen aard toch ook de winter moesten zien door te komen? 1 We hebben de vogels gevoerd, na- tuurlijk! maar hoeveel van het voer is terechtgekomen in de magen \an de sterke kraaien, die het komende 1 voorjaar hun beste beentje zullen I voorzetten, als ze weer vogelnestjes in de struiken, in de bomen en op de grond gaan inspecteren. Ik zie ze alweer vrolijk keffend in kleine koppels rondvliegen, de to renkraaien, druk kibbelend onder elkaar van wie deze schoorsteen zal zijn en voor wie die andere. Want gebroed zal er worden en toren kraaien houden ervan al heel vroeg op een toekomstige broedplaats be slag te leggen, dan kunnen ze vroeg in april met het eerste ei beginnen. Ach ja, die kraaien, die eksters, daarover geen zorgen. Maar er is zoveel ander goed. dat we zo graag hadden willen behou den en waarmee het werkelijk heel slecht is gesteld. Ik heb de vorige keer toch verteld van de ravage on der de uilen van ons land? Kerk uilen, die prachtige wit en oranje getinte vogels, waarop we zo zuinig iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll moeten zijn; dan onze steenuntjes, die kleine kittige dingen, die zo ho ren bij een bos, en weiderand in de schemering. Met die Nederlandse uilen en ook met onze roofvogels is het soms heel wonderlijk gegaan, deze hongerwinter. Ik weet van uilen, die uitgehongerd, maar nog levend, werden gevonden en ge bracht naar iemand, die ze vakkun dig van het juiste voedsel kon voor zien. Sommige dieren aten zelfs zonder enige moeite, vlogen rond in een goed beschutte ruimte, deden volkomen normaal en toch de een na de ander legden ze 't af, plotseling, geheimzinnig. Het is als of deze dieren, die van vlees moe ten leven en dus veel vocht binnen- Deze winter heeft ons wel zeer vreemde verrassingen gege ven. Iemand neldt my uit Noord-Groningen 15 ransuilen bij elkaar te hebben gezien in oude knotwilgen. Ze zaten daar te wach ten op de muizen en ratten, die op hun beurt op het gestrooide vogel- voer aasden. In een krant zie ik een foto van meerkoeten (geen wa terhoentjes! die bij honderden de rijweg oversteken ergens in de Haarlemmermeer. En op de spruit- koolvelden zitten de noutduiven bij hele troepen! In de drukke steden, waar het diereleven gewoonlijk niet veel ruimte wordt gelaten (uitgezonderd de duiven van de kerkpleinen) ook daar worden we in deze dagen nog wel eens verrast door de aanwezig heid van een verdwaalde hongerlij der. Zo werd ik gisteren opgebeld door een zakenman, die me nogal opge- Bridgevraag dezer week: Zuid: Sch 3, Ha. 5 2, Ru. 10 7 4 3. KI. B 10 9 7 5 2. Oost gever. OW kwetsbaar parenwedstrijd. Biedver- loop: oost een ruiten zuid past west een schoppen noord doublet oost redou- blet zuid twee klaveren west past noord twee har ten oost twee schoppen zuid past west past noord doublet oost past wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze pagina. Goed geboden contracten gaan natuurlijk minder vaak down dan de slecht gebodene. Echter, om een slecht geboden contract down te krijgen moet men goed tegenspelen en dat is een zaak waarin menig paar vaak tekortschiet. Vooral in partijen van minder sterke spelers worden slechte contract ten dikwijls gemaakt, door fou ten die sterkere spelers zouden \ebben vermeden. Een vrij al ledaags tegenspelprobleem diende zich in onderstaand spel aan. waarbij de tegenspelers danig op de proef werden ge steld: Sch B 4 Ha. B 7 2 Ru. 10 6 3 KI. H 10 8 6 2 Sch H 7 2 v Sch. A V 5 3 Ha. H 10 9 6 5 Ha. A 8 Ru. H 8 7 4 w_° Ru. A V 95 KI. 9 Z KI. B 5 3 Sch. 10 9 8 6 Ha. V 4 3 'Ru. B2 KI. A V 7 4 Oost gever allen kwetsbaar. Vier harten is voor OW een goed eind bod, dat als volgt kan worden bereikt (N Z passen): oost een ruiten west een harten oost een schop pen west drie ruiten oost drie harten (hij moet afzien van 3 SA, wegens vèr onvoldoende klaveren) west vier harten. Het maken van ten minste tien slagen in harten biedt geen enkel probleem. Biedt west. na drie harten van oost nog drie schoppen dan kunnen OW zelfs zes ruiten bereiken, een con tract dat door de gunstige verdeling in trof en harten wordt gemaakt. In werkelijkheid boden OW: oost een schoppen west twee harten oost drie Sansatout west past. Afschuwelijk geboden door oost. maar dergelijke dingen gebeuren aan de bridgetafel en men moet ze als tegenpartij weten al te straffen, wanneer de kans daartoe aanwe zig is. Zuid behoorde niet tot de sekte, die met Aas-Vrouw van een kleur die nooit aanspeelt hij legde in slag 1 klaver vier op tafel. Zoals u ziet. kunnen NZ direct vijf klaver slagen nemen doch tussen kun nen en doen bleek in de- praktijk een aanzienlijk verschil te bestaan. Noord maakte in slag 1 de klaver heer, speelde in slag 2 de .klaver tien na waarop oost wijselijk de vijf gooide en zuid (minder wijs, doch wel begrijpelijk) de klaver 7. Noord speelde weer klaver, zuid kon nog aas en vrouw maken, waarna de maaltijd voor NZ geëindigd was oost maakt de overige negen sla gen. Discussie Grote discussies na afloop tussen noord en zuid over het tegenspel. Noord beweerde, dat zuid klaver 10 had moeten overnemen met de vrouw, enzovoort. Zuid beweerde, dat hij geen helderziende was en niet kon weten dat noord vijf klaveren had en dat het dwaas geweest zou zijn klaver 10 over te nemen, als oost klaverboer - vierde zou hebben gehad. De discussie eindigde waar deze feitelijk begonnen was: men was het niet eens, zag geen oplos sing en men zou dus bij volgende gelegenheid weer dezelfde fout ma ken. De oplossing ligt in kennis der techniek: noord moet in slag 2 niet de klaver tien, doch de zes (oor spronkelijk „vierde van boven na spelen. Hij geeft daarmee aan „lengte" te hebben en als oost dan klaverboer zet neemt zuid de vrouw, speelt klaveraas! de twee valt bij noord dus had noord een vyf- kaart) enz. Speelt oost in slag 2 Maar hij zat er niet bij als de uil van mijn tekening die u hierbij aantreft, want dat. is een wakkere knaap, met felle blik uit prachtige oranjerode ogen, met roestbruin ge vlekte en gestippelde rug en vleu gels en geelwitte onderzijde met zwarte lengtestrepen, kortom een pracht van een dier. Onze ..dakuil" zat ineengedoken, een onopvallende prop veren, onder een overspringende daklijst ver scholen. voor uilen trouwens een heel bekende schuilhouding. Toch zat hij niet te suffen, want een voorbijflitsende merel volgde hij met een snel kopdraaien. En het drukke straatgedoe ver beneden hem ontging zijn aandacht even min. Maar een ransuil, een bos vogel of tenminste nog een parkvogel, wat moest die stakker op deze ongewone plaats? Hoever was hy al heen? Een triest geval, vooral omdat het dier in geen enkel opzicht kon worden geholpen. De natuur moest hier het laatste woord spreken. Dus niets doen! Laten zitten, al was 't alleen al, omdat in Neder land een uil onder wettelijke be scherming staat. Niet. vangen, niet vervoeren, niet hebben, helemaal niets. Afblijven dus. En dat is maar goed ook. Mag ik nu even het weerbericht inzien? Vannacht matige vorst! Wel wel, dan zingt morgen de kool mees En dan tot slot een antwoord aan een lezeres: neen, mevrouw, een witte merel met zwarte staartveren is beslist geen albino. Een albino mist alle kleurstof volkomen, is dus helemaal wit op de ogen na. die rood doorschijnen. En een vogel zonder staart kan evengoed uitste kend vliegen, want ook de vleugels helpen mee by het sturen! slim de klaver 5 bij, dan moet zuid nadenken: met klaverboer, 8 5 3 zou oost zeker de 8 hebben gespeeld. dus heeft oost die niet! Dus kla ver 6 overnemen met de vrouw, dan aas spelen en hierna met klaver 7 naar de redding aan de overkant. 1. dak strandhokje breder; 2. arm zwemster; 3. dak torenflat; 4. hoed hengelaarster; 5. 1 persoon meer op boulevard; 6. pijp zwempak van duikster korter; 7. geweer duikster langer; 8. kano korter. WAT was ik blij cn gelukkig als een kind. toen eindelijk het vurig be geerde televisietoestel geplaatst was! Nauwelijks was de voordeur achter de monteurs dicht getrokken of Jaap en ik dansten en sprongen door de kamer als twee opgewonden „teeners". Dat was twee weken geleden en nu kan ik ook wel springen, maar dan van ellende en ergernis! Hoe had ik dat nu kunnen voorzien, dat met de televisie op onze vrijheid en onze huiselijke intimiteit zo'n beslag zou worden gelegd! Zou dit nu zo moeten blijven, onze heerlijke zondagen vergald en onze avonden verknoeid? Donderdagavond hoofdfilm. Enig!! Ik zag er zelf niet veel van. de Zwarten houden veel van koffie, dus liep ik maar heen en weer! „Kind, waarom koop je geen ther- moskan, kun je van te voren koffie zetten, dan kun je zelf ook kijken", adviseerde Mieke. toen ik met m'n blad vol kopjes binnen kwam. Gek, dat ze me niet hoorden knappen. Zondag 5 uur. Ik zat op de trap te grienen, onze kinderen liepen zo in de weg. Ze huilden erbarmelijk toen ze de kamer uitgestuurd ver- den en nu huil ik uit solidariteit mee! „Nou", zei Jaap. toen de familie eindelijk afgetrokken was, „jij wou toch zo graag televisie hebben, blijft dat nou zo? Zeg dat cie lui op (lelijk woord» en als jy het niet doet, dan doe ik het en dan niet zo zachtzinnig, zij lijken wel gek. die misselijke televisie-parasieten"! Maar dat Is nu juist het moeilijke met Mieke en Joost; zij zijn heus niet zo kwaad, maar op het terrein „televisie" lopen ze met een bord voor het hoofd! Ja, en toch moest ik hen aan het hoofd peuteren, dat dit niet langer kon. Toen ik vroeg: „Zeg Mieke. waar om nemen jullie zelf geen televisie. Jullie houden er zo van, het zou best aan jullie besteed zyn", was het antwoord: „De hemel beware me, televisie, stel je voor, met die opgroeiende kinderen, funest, geen televisie in ons huis!!! Zondagmiddag begon het: ik had juist de koffietafel gedekt, toen Mieke en Joost Zwart met hun vyf spruiten belden en aankondigden „We komen kijken naar de sport wedstrijden". Voor we 't wisten, hadden ze zich met opgetogen ge zichten op onze bank en in onze gemakkelijke zetels genesteld. Op mijn schuchtere opmerking, dat wij net aan tafel zouden gaan, ant woordde Mieke nonchalant: „Gaan jullie toch rustig je gang, wij kijken met onze eigen ogen". Om vijf uur zaten ze nog bij ons, de Zwarte kinderen werden ongedurig en be gonnen aanmerkingen te maken op onze kleintjes, die hinderlijk heen en weer liepen en luidkeels zongen, wat niet bepaald harmonieerde met de voorstelling op de televisie. Ze werden dan ook door Jaap verban nen, natuurlijk onder hevig protest! En ik maar thee schenken en koekjes presenteren! Maandag kwam de hele horde weer aanzetten „even voor het Nieuws". Maar „ach, het is toch zo gezellig" vonden ze en ze bleven zitten tot half twaalf. De Zwartjes kregen de sleutel en moesten maar zien dat ze in bed kwamen. Hans is al 14 en betrouwbaar, dus dat kon wel. vond Mieke. Maar woensdagmiddag werd het pas echt gezellig, de vijf Zwartjes brachten nog wat vriendjes en vriendinnetjes mee. O, o. al die kap laarzen met klodders sneeuw en al die kletsnatte jassen in de gang! Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. De vorige keer hebben wij iets geschreven over de composities van Jaap Bus, de Nederlandse pro- blecmkampioen, dit keer willen wij de schijnwerper richten op de pres taties in de ander wedstrijden. Bij de gewone damproblemen was de uitslag: ir. J. Viergever 86 pnt., A. Miedema 83' t, J. Bus 83. H. v. Meggelcn 82'-. De hierna volgende deelnemers behaalden 76 h pnt. of minder. Bij de reserveproblemen luidde de eindstand: ir. J. Viergever 81'i pnt., A. Miedema 67'2, H. v. Meggelen 63 U, J. Bus 54'-. Het bleek dat de problemen niet op het peil van voorgaande wed strijden stonden. Volgens het oor deel van Vuurboom vormden de composities van Viergever hierop een uitzondering. Men beoordeelde de problemen naar stand, techniek en totaalindruk. Op enkele punten verschilden de juryleden met el kaar, in het bijzonder over het werk van Bus en Van Meggelen. Niet al tijd zal men het met de beslissin gen van de jury eens zijn. Zo ziet men in diagram I een der problemen van Van Meggelen. Wit wint na 27 21. 37—31. 32 x 3. 23—29 of 13— 18. 19 x 37. 3540 enz. met een aardige eindstand, doch als pro bleem zonder enige betekenis. Hoe een dergelijk probleem in aanmer king kan komen, is ons niet goed duidelyk. Nog erger wordt het in het tweede probleem van Van Meggelen. Wij hebben ons eerst even moeten over tuigen dat hier geen sprake was van een schrijf- of drukfout. Dat bleek niet het geval. De jury heeft hier inderdaad een probleem laten mee dingen dat een bijzonder groot mankement heeft: een ONVER KLAARBARE stand. Zoiets hebben wij in de laatste dertig jaar nog niet meegemaakt. De afwikkeling is goed en luidt als volgt: 32—27. 27—21, 18—12, 38—33 49 x 46), 33 x 2 <34x 43». 19 x 10. 36—31, 45—40, 2 x 46. wint. Met. de partijstand in III bewees Kuipers dat het bekende Russishe Kuipers dat het bekende Russische is (17 (28) x 6 (711 enz.) waarna 4943. 28—32 het offer en dan 26—21! Een klein wonder is No. IV, men probere maar eens. No. I H. van Meggelen 1 2 3 4 5 9 noii g§ 9 O 9 1M m Z 8. 9. 13. 14. 16 19. 23. 24. 35. W 27. 31 34. 37. 38, 42. 44. Wit speelt en wint. No. n H. van Meggelen In deflessenspoelmachine worden daarom de flessen, behalve gereinigd, ook ont smet. Antwoord op bridgevraag dezer week: Zuid moet drie klaveren bieden zijn spel biedt geen enkel uitzicht op enige hulp bij het tegen spel van twee schoppen. Noords doublet in deze situatie is weliswaar een strafdoublet, doch het vraagt zuid óók te beoordelen of de kansen op down spelen redelijk zijn en vooral, of zuid iets van belang meebrengt. Noord heeft bepaald ook iets in kla veren het is veiliger drie klaveren te bieden, dan door te passen de partner de ver plichting op te leggen zes slagen te maken. Noord was begrijpelijk met het volgende spel uit op een score van tenminste 200 (één down gedoubleerd) Sch A V 9 8; Ha. A V 10 6 3; Ru. 5; KI A 8 3. Twee schoppen zou ge maakt zijn doch NZ kon den drie klaveren maken. Ter wereld worden per dag 200 miljoen flessen gespoeld, naast elkaar de halve aardomtrek inne mend Resten van wijn, bier en vooral van melk kweken rijke kolonies bakterieën. droge warme HOGEDRUK SODAWATER TO'C voor spuiten BESPUITEN koud water BESPUITEN warm water schone flessen vuile flessen Dit gebeurt doorweken in warm sodawater, bespuiten onder hoge druk met hete ontsmettingsmiddelen, na wassen in heet en koud water, drogen enz. Z 7 10, 14, 17, 20, 30. 34, 35, 40. W 18. 19, 23. 32. 36/39, 43 45. Wit speelt en wint. No. III M. J. Kuipers Z.: 2, 7. 11. 20. 22, 23. W.: 16. 21. 26, 30. 49. Wit maakt remise. No. IV M. J. Kuipers 1 2 3 4 6 m' 9 '5 9 H H ÉP 3 V i Z 8. 9, 13, 22, 38 dam. W 16. 24. 35. 41 dam. Wit speelt en wint. .v'Öï'féS

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10