KAMER KAPITTELT .CENSUUR IN ETHER'' Bezoek van De Gaulle in geheimzinnig waas Motie-Kranenburg op nippertje aanvaard Frankrijk beducht voor actie O.A.S. MKREPARAÏIE Soraya filmster FRANSE TREINEN STAAN STIL (§uc/ Qlt euws Regering: „Bidault terrorist Dubbele moord nog raadsel VOLAUTOMATISCHE Castro stuurt I agenten naar buurlanden Morgen noenmaal in Soestdijk ZWART TiwgERBERICHT LEVENSLANG geëist tegen kampbeulen Stakingsfront uitgebreid Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 MAART 1963 No. 30907 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maaJid. f.0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 f (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren met een kleine meerderheid j| (51 tegen 48 stemmen) als haar mening uitgesproken, dat het Tele- visiebesluit-1956 geen maatregelen-vooraf kent. die de uitzending van een programma kunnen verhinderen. Deze uitspraak, neergelegd in een motie van mr. Kranenburg (P.v.d.A.), ivas voor de regering niet zo zeer onaangenaam door de bewoordingen, waarin zij was gesteld als wel door de toelichting die ie heer Kranenburg erbij had gegeven. Volgens hem ivas de regering vervuld geweest van gevoelens van dienstbaarheid jegens de Franse president door pressie uit te oefenen op de Katholieke Radio-Omroep om het vraaggesprek van de Engelse televisie met de Franse OAS- leider Bidault niet in ons land uit te zenden. Mr. Kranenburg, die de regering iver deze bemoeienissen had geinter - elleerd, verweet haar. dat zij geen chone bladzijde in het boek van nze geestelijke vrijheid had ge- hreven en dat zij „De politieagent de ether had gezet". De stemming er de motie-Kranenburg was span- ind. Dat zij met een kleine meer- rheid werd aangenomen was te inken aan het voorstemmen van vijf [VP-ers en alle aanwezige Anti-Re- olutionairen. Ook CPN en PSP wa- en voor. De VVD. CHU. SGP plus e grote massa van de KVP ver laar den zich tegen. 0 Slot pag. 2 Arrestanten v Vijf (loden bij twist om homl... Twee kinderen in het Turkse dorp ikgoen. dat 260 kilometer ten oosten »n Ismir ligt. kregen ruzie om een ond. Volwassenen bemoeiden zich rmee, hetgeen voor andere volwas- enen aanleiding werd zich er ook lede in te laten. Resultaat: een echtpartij op leven en dood. waarbij ijf personen het lieven lieten en cht werden gewond. De politie wist enslotte met krachtige hand de orde w t herstellen. Onder de vyf „afvallige" KVP-ers was de voorzitter van de KRO. mr. Van Doorn, die op een gegeven ogen blik nog in een nare verwikkeling met Staatssecretaris Scholten raakte, toen het erom ging, wie van beide heren onlangs een suggestie had ge daan tot „uitstel" van het omstreden vraaggesprek tot na het bezoek van De Gaulle aan ons land. De commu nist Bakker wilde weten, wie er nu onwaarheid sprak. Mr. Van Doorn en de Staatssecretaris Schoven elkaar deze kwestie in de schoenen. Ten slotte retireerde mr. Scholten onder het gejoel van een deel der Kamer. Waarom 'i dault in de krant zou niet hetzelfde verboden feit is voltooid. Wanneer zijn als een gesprek via het indrin- dus ook maar een flits van Bidault gende medium van de televisie. De j op het scherm zou zijn verschenen, minister-president noemde de vrije zou het afsnijden van de uitzending meningsuiting een groot goed, maar I reeds mogelijk zijn zonder dat men niet zonder beperkingen. zulks censuur zou kunnen noemen" Onderscheid Staatssecretaris Scholten maakte een onderscheid tussen pers en tele visie door te zeggen, dat de pers niet onder verantwoordelijkheid van de regering viel. maar de televisie wel. De publiciteitsvrijheid is dus niet hetzelfde als vrijheid van drukpers, krachtens welke niemand vooraf gaand verlof van de overheid nodig heeft om zijn gedachten en gevoe lens te openbaren. Volgens de interpellant, mr. Kra nenburg. was de kern van de kwestie: „Wat zijn de bevoegdheden van de regering bij het hanteren van de knop om een televisie-uitzending af te snijden?" Prof. De Quay had im mers erkend, dat het sluiten van de zender een der maatregelen was. die de regering ten aanzien van de KRO in petto had. Mr. Kranenburg stelde nu. dat de regering zich had schul dig gemaakt aan het uitoefenen van toezicht-vooraf, een censuur in strijd met het Televisiebesluit. „Nee", zei prof. De Quay „Daar is geen sprake van. Het Televisiebesluit kent alleen toezicht-achteraf. Dat betekent ech ter niet", aldus prof. De Quay „Dat met het nemen van maatregelen zou moeten worden gewacht totdat het mj (Van onze R'damse correspondent) In overleg met de officier van Justitie te Rotterdam, zijn de beide mannen, stiefvader en stiefzoon, die waren aangehouden in verband met de moord op de weduwe Van der Hoff en haar zoontje Marcel in Rot terdam-zuid, gisteren vrijgelaten. Er waren geen aanwijzingen, die het wettigden de mannen langer in ar rest te houden. Weliswaar was er een zekere leemte in hun alibi, maar uit de langdurige verhoren is niet ge bleken. dat zU iets met het drama aan het Brekelsveld uitstaande heb ben. Ook het onderzoek van kleding en schoeisel leverde niets op. Al met al is zo de recherche nog niet veel verder gekomen. Tweede tweeling voor Maria Pia Prinses Maria Pia, die gehuwd is met Prins Alexander van Joego-Sla- vië, heeft in een kraamkliniek te Boulogne, naby Parijs, het leven ge schonken aan haar tweede tweeling, I een jongen en een meisje, die ver moedelijk Umberto en Helena zullen I worden genoemd. VOOR wasmachines IEMCO N.V. Advertentie _i De sub-commissie voor inter-Ame- ta&nse zaken van het Amerikaanse uis van Afgevaardigden heeft er in n rapport op aangedrongen, dat de erenigde Staten en hun bondgeno- n van het Westelijk halfrond Cuba i een volledige economische en di- omatieke quarantaine plaatsen. Volgens de sub-commissie, die ln de gelopen weken functionarissen van m i Amerikaanse geheime dienst en Jl ubaanse vluchtelingen had ge- iiord, stuurt Cuba agenten, die op- ileid zyn voor het plegen van sabo- ge en spionage, naar Zuidameri- lanse landen. De sub-commissie eent. dat de Verenigde Staten be- 1 id moeten zijn militair op te tre- n als antwoord op een verzoek om 7 jstand van elk land op het Weste- Ul k halfrond dat „door de onder- ondse agressie van Castro" gevaar Al »pt. De bemoeienissen van de regering met de KRO werden volgens de mi nister-president, prof. De Quay, in gegeven door de overweging dat Bi dault hoofd is van een terroristenor ganisatie, die het heeft voorzien op het leven van een bevriend staats hoofd. De Gaulle. De regering had principiële en zakelijke bezwaren om een vraaggesprek met een dergelijke terrorist onverkort in de Nederlandse huiskamers op het televisiescherm te te laten komen. De regering meende zich te moeten baseren op het Televi siebesluit ter handhaving van de vol kenrechtelijke plicht, dat het grond gebied van de Staat niet wordt mis bruikt voor misdadige activiteiten. De socialist Fedde Schurer be toogde echter, dat de kijkers wel meer onplezierige dingen op hun televisiescherm te zien krijgen: moorden en dergelijke. En daar legde hij de nadruk op het is hier niet alleen te doen om de tele visie, maar om de vrijheid van pu bliceren in het algemeen. Straks zouden misschien ook de kranten worden genoopt hun artikelen te schrijven overeenkomstig de opvat tingen van de regering. Dat zou een gevaarlijk vooruitzicht zijn. Premier De Quay hield echter vol, dat pers en televisie verschillende za ken zyn. Een portret van de heer Bi- Het bezoek, dat de Franse pre sident generaal De Gaulle mor gen aan ons lanfd zal brengen, is in grote geheimzinnigheid gehuld. Speciale veiligheidsvoorzorgen zijn genomen met het oog op eventuele initiatieven van de OAS. De Franse autoriteiten heb ben een volledig embargo afge kondigd op alle nieuws met be- LOODGIETERSBEDRIJF ËACHT 18 - TEL. 23951 jATER MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- txivt orgenavond Opklaringen, later weer toenemen- 1 bewolking gevolgd door enige - Ken. Matige, later krachtige wind ssen zuidwest en zuid. Dezelfde mperaturen als vandaag of iets U^c-re (Opgemaakt te 11.15 uur) tk 16 maart >nop: 655 uur; onder: 18.44 uur. aan op: 00.11 uur; onder: 09.39 uur. oogwater te Katwijk te 6.50 en 19.10 Ur; laagwater te 2.30 en 14.52 uur. ir.3 nummer bestaat uit 18 pagina's. Een bekende figuur verlaat binnenkort de KLM: de heer W. Slotemaker. secretaris van de afdeling bijzondere diensten, die in de loop der jaren zeer vele autoriteiten namens de KLM heeft begroet op Schiphol. Gis teren heeft hij zijn laatste „V.I.P." (Very Important Per son) verwelkomd. Het was dr. W. H. Fitzjohn. hoge commis saris voor Sierra Leone in Enge land. trekking tot De Gaulles bezoek. Er zal ook maar één foto van het ge zamenlijke gezelschap mogen worden gemaakt, doch de plaats en het moment voor die opname worden tot het laatst toe angst vallig geheim gehouden. Het Elysee heeft de Franse Journa listen en fotografen, die met de re portage van het bezoek aan Soestdijk zijn belast, tenslotte evenmin willen onthullen via welke vliegvelden en op welke uren de reis naar Nederland zal worden gemaakt noch zelfs waar het noenmaal eigenlijk plaats zou vinden. Maar wat dat laatste detail betrof konden ze zonder veel moeite bij de Nederlanders terecht. Maar goed. na vele ontkenningen is het bericht van de reis dan toch officiëel bevestigd en dat is voor de Parijse pers aanleiding om er de no dige aandacht aan te besteden. Een reis, die vooral onder de huidige so ciale omstandigheden zeker ook wel de nodige verrassingen kan baren. Er wordt aan herinnerd, dat het al meer dan dertig jaren geleden is, dat de beide staatshoofden elkander voor het eerst, eveneens bij een offi cieel banket, ontmoetten. Geruststelling Het Gaullistische boulevardblad „Pa ris Presse", dat het bezoek eerst als vrucht van een Nederlands initiatief en het bewijs van dito inkeer had voorgesteld, tapt nu uit een even ander vaatje. Volgens dat nieuwe inzicht zou de president der Repu bliek, die, zo erkent „Paris Presse", thans niettemin wel andere zorgen aan zijn hoofd heeft, een gaatje in zyn overvolle agenda hebben geo pend om de Nederlandse vorstin, die „geconsterneerd" zou zijn vanwege De Gaulles veto tegen Engelands toetre den tot de Euromarkt, persoonlijk ge rust te gaan stellen. De generaal zou zich morgen aan de dis in Soestdijk, volgens die nieuwe versie, dus eerder in het defensief bevinden Dat het Franse taatshoofd de reis trots zyn vele stakingszorgen nu toch onderneemt, mag. wil men nog steeds „Paris Presse" geloven, mede worden verklaard uit de „byzondere waarde ring" die hij de Nederlandse koningin toedraagt. Gevoelens, die al van 32 jaren terug dateren, toen de 41-jari- ge luitenant-kolonel Charles de Gaulle als tafelheer optrad voor de 22-jarige Prinses Juliana by een of ficieel banket, dat ter ere van de ko loniale expositie in Parys door de toenmalige Nederlandse Koningin Wilhelmina werd gepresideerd. Hernieuwd Vorig jaar september, toen de Ko ningin en Prins een bezoek brachten aan het Elysee op hun doorreis naai La Courtine, waar ze de Nederlandse troepen gingen inspecteren, werd vooi het eerst na ruim dertig jaar dat per- soonlyke contact met haar voorma lige tafelbuur hernieuwd. In de oor log, toen De Gaulle de leider was der vrye Fransen in Londen, heeft de ge neraal daarentegen wel verschillende malen gelegenheid gehad wyien Ko ningin Wilhelmina en ook Prins Bernhard te ontmoeten. Koningin Juliana vertoefde toen, zoals men weet. met haar dochtertjes in Cana da. De bewondering die De Gaulle Koningin Wilhelmina voor haar wils krachtig en standvastig gedrag toe droeg. heeft hy meermalen ook in zyn gedenkschriften geuit. Het Paryse avondblad zegt ook, niet verbaasd te zullen zyn indien het Franse staatshoofd zich morgen bij zijn toost in hun eigen taal tot zijn Nederlandse tafelgenoten zou richten. Terwijl madame Yvonne de Gaulle van een Nederlandse koekjes fabrikant afstamt haar meisjes naam Vendroux is de Franse verbas tering van Van Droog is de gene raal geboortig uit Ryssel in noord- Frankrijk. waar ook nu nog wel een mondje Vlaams wordt „geklapt". Het is dus inderdaad niet uitgesloten, dat de generaal zich uit zyn jeugd nog een paar woorden Vlaams zou herin neren, om, in veel kleinere kring, morgen de stunt te herhalen waar mee hy tydens zyn bezoek aan de Bondsrepubliek vorig jaar zoveel sen satie verwekte, toen hy zyn Duitse gehoor in de eigen taal wist toe te spreken. In het proces tegen twaalf voor malige bewakers van het vernieti gingskamp Kulmhof bij de Poolse stad Poznan heeft de aanklager gis teren zware straffen geëist. Tegen drie beklaagden werd levenslang ge- eist (tegen de voormalige politie-op- zichter Alois Hafele zelfs viermaal) met verlies van de burgerschaps rech ten. De eisen tegen de anderen liepen uiteen van vijftien tot vyf jaar ge vangenisstraf. Volgens de aanklager waren de beklaagden medeplichtig aan de dood van ongteveer 150.000 jo den, mannen, vrouwen en kinderen, die in Kulmhof verbrand en vergast waren. Twee van de twaalf voormalige Kulmhof-bewakers werkten na 1945 rustig bij de Westduitse politie, na melijk de 69-jarige politieluitenant Hafele uit Karlsruhe en de 67-jarige politiewachtmeester Kurt Möbius uit Ex-keizerin Soraya van Perzië zal een hoofdrol spelen in een Ita liaanse film. Er is nog niet besloten in welke rolprent zy zal optreuen maar de filmproducent Dino de Laurentils verklaarde gisteravond dat er al een contract is getekend. Een acteerproef, die woensdagavond door De Laurentils zelf was afge nomen, had aangetoond dat Sora ya een „natuurlyk" talent en „gro te warmte en charme" heeft en het op het scherm zeer goed doet. „Ik ben er zeker van dat wij een nieuwe ster hebben gevonden" al dus de producent. De proef was in het geheim genomen om voortijdige publikaties te voorkomen. Volgens een verklaring "an de maat schappij van De Laurentiis had de ex-keizerin al lang over een film carrière gedacht maar door ge brek aan ervaring niet de moed ge had om een proef te vragen. Deze was haar thans door De Lauren tiis aangeboden. De constructeurs van de nieu we hangbrug in New York. die Brooklyn en Staten Island zal verbinden, mogen geen last heb ben van hoogtevrees. Dat blijkt wel uit deze foto van de dragers van de brug. genomen van een van de torens. Overigens zijn deze dragers zo breed, dat twee auto's er naast elkaar op zouden kunnen rijden. Aken. die vyftien jaar tegen zich hoorde eisen. De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken Höcherl, zal offici eel laten vaststellen, óf en hoeveel voormalige leden van de nazi-veilig heidsdienst »S.D.) in overheidsdienst werkzaam zyn. De minister deed deze toezegging gisteren in het vragen uurtje van het Westduitse parlement, waarin de kwestie-Savecke door de liberaal Oswald Kohut nog eens ter sprake werd gebracht. Höcherl verze kerde, dat hy ieder geval afzonderlijk: zou laten nagaan, om een herhaling van een dergeiyke kwestie als die met Savecke to voorkomen. De Westduitse regering onderzoekt thans of de beschuldigingen tegen de commissaris van de Bondsrepubliek Theo Savecke gegrond zyn. Hij zou in de oorlog in Tunis en Italië aan acties tegen joden hebben deelgeno men. Vijf,ie *011(1 India en Pakistan ;yn het er gis teren over eens geworden oat hun besprekingen over Kasjmir, die de afgelopen drie dagen In Calcutta zijn gehouden, weinig resultaat hebben gehad, zy zullen er echter een vijfde ronde aan wagen, die 21 april in Karatsji zal beginnen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PARIJS -De Franse spoor wegarbeiders zijn vanochtend vroeg aan een 24-uurs-staking begonnen, waardoor het hele Franse treinverkeer is stopgezet. Deze nieuwe uitbreiding van het stakingsfront heeft de regering te danken aan haar schoorvoe tende pogingen om aan de eisen van de stakende mijnwerkers tegemoet te komen. Eén van die tegemoetkomingen was het instellen van de commissie- Massé, die rapport moet uitbrengen over de loonachterstand van de ar beiders in de staatsbedryven op die in de particuliere sector. De vakbon den van de spoormannen, die vanoch tend in Parijs hun lopende loonon derhandelingen kwamen voortzetten kregen daar tot hun verrassing te horen dat de regering wenste te wachten op het rapport van die looncommissie en dat neemt wel twee weken in beslag. De spoorwegar beiders besloten daarop 24 uur te wachten met het laten lopen van de Franse treinen. Frankryks sociale conflict krygt zo langzamerhand een tragi-komisch karakter dat elke democratische re gering tot aftreden zou brengen. Maar Frankryk heeft nu eenmaal de zegeningen van een stabiel re gime, al uit die stabiliteit zich in de sociale sector dan voornamelyk in het volhardend maken van autoritai re misstappen en psychologische fouten. De aarzelende stappen in de rich- i ting van de mijnwerkers zelf heb- I ben overigens ook nog niet veel ef fect Hoewel de regering de indruk wil wekken dat het conflict op één oor na gevild is. collecteerden mijn werkers uit het noorden vanochtend in de Paryse straten voor de sta kingskassen en nemen de commu nistische en katholieke vakbonden een strikt afwyzend standpunt in. Of liever gezegd: zy incasseren de winst I van de algemene belofte tot een energiepolitiek op lange termyn, maar vragen inmiddels belangstel lend wanneer er nu eens over de I lonen onderhandeld zal worden. Want totdat die onderhandelingen een aanvang nemen, wordt er voort- I gestaakt. De regering zeg daarop, dat er I toch al geheune onderhandelingen aan de gang zyn. Maar de vakbon den veronderstellen dan weer. dat de regering blijkbaar met grappen makers zit te praten, want zij heb ben niemand gestuurd. En zy voe gen er bovendien aantoe dat zy niet van zins zyn twee weken te wach ten op de verschyning van een ern stig rapport over een feit dat ieder een al bekend Is: namelyk dat de mynwerkerslonen elf procent ten achter zyn. Ook uit andere sectoren voelt de regering nieuwe druk. De metaal arbeiders, die elf procent op de mijn werkers voorliggen, beginnen aller- wege te „ontkoppelen", d.wi. steeds een paar uur het byltje er bij neer te leggen. De trbeiders van het aardgasbedrijf in Lacq hebben een voorlopig akkoord .net de directie uitgewerkt, maar dat akkoord moet door de regering goedgekeurd wor den. Zou de regering ook hier op het rapport van de commissie-Massé wil len wachten, dan gaat zaterdag dit bedrijf oogappel van het regime geheel „plat". Met al deze schadeposten betaalt de regering de rekening voor haar monumentaalste flater het vor- deringsbesluit voor de mijnwerkers die haar nu tot bytrekken noopt om het gezicht te redden. Het wordt wel een duur gezicht. De katholieke vakbond heeft laten weten, dat zy geen stap opzy zal gaan. omdat ieder toegeven aan de regering nu de doodsteek aan de vakbeweging kan zyn. 1 Uit het Leidsch Dagblad van 15 Maart 1863: E (Advertentie) Lappendag bij R. M. Beuth, N. Rijn over E de Karnemelksbrug. Van Maandag af zullen vele soor- ten lappen enz. tot spotprij- E h zen worden verkocht. 1 (Advertentie Petroleum 1 EE Amerikaansche-aard-olie ol petroleum, reukeloos bijna E zonder kleur, uit zich zeiven E onontvlambaarverkrijgbaar bij Aeckerlin. E. van Iperen j| R'dam, per 100 kan f30.—. niifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiniiiiiiiiiiiï

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1