Alle andere vóór door 40-jarige ervaring Uitvoerder Nieuw hospitaal-kerkschip over een jaar in de vaart VI. 103 Voorbodeglijdt in Woubrugge vlot te water HEIJN WERKER D.K.W.-dealer: VALK. Haagsche Schouw, telefoon 01710-25191, Voorschoten Hoofdagent voor Leiden: Motorsporthuis BEN DE GEESÏ, Narmstraat 3, telefoon 31586 DOOR VERANDERING IN VISSERIJ )pdracht tot houw gegeven; kosten ruim 2 miljoen Socialisten egen verdrag 'arijs- Bonn RIJNSB11RGS WILHELMINA IN DE „FLORAHALLEN" Lof voor klankkwaliteiten Derde schip van zelfde type voor Tl laardingse rederij METRO KOST 205 MILJOEN >r T.V. T.B. Prijzen vanaf f 650.- Hier is de DKW Hommel serie 1963! VOOR DE SCHOONMAAK M. BLITZ LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 MAART 1963 bestuur van de Vereniging behoeve van zeelieden van nationaliteit Hospitaal-kerk- „De Hoop", heeft beslo- tot de bouw van een nieuw hospitaal-kerkschip. De njzigde situatie in de Neder- |se visserij, de treilervisserij, tlangrijker geworden dan de Enetvisserij, en de ervaringen tdaan met het tegenwoordige taai-kerkschip hebben de vvan een nieuw groter schip ig gemaakt. kdien het Frans-Duitse verdrag op een juridisch bindende wjjie «orden geplaatst in het raam de NAVO- en WEIT-verdragen en rerdrag tussen de voormalige elijke bezettingsmogendheden en öndsrepubliek Duitsland, zullen icialisten uit de landen van de onder geen voorwaarde hun leuring aan het afsluiten van trdrag kunnen hechten". Dit gezegd in een resolutie, die gis- eenstemmig is goedgekeurd de leiders van de socialistische jen op een conferentie in Brus- «r de huidige situatie in de pese Economische Gemeenschap. Tot ons genoegen heeft de fanfare in Gossec, geestelijk gesproken de moeilijkste opgave een bewijs ge schonken van uitmuntend gedrag. Dat moest ook, want „Wilhelmina" zetelt in de klasse „Uitmuntendheid" en gaat het. zelfs wagen in de Ere- afdeling tijdens het komende zomer - concours. Het symfonietje van Gossec (een tijdgenoot van Haydn) is een vrij ge makkelijk volgbaar werkstuk. Toch weten we, dat het de meeste toehoor ders niet aanspreekt. „Hier is een spel van stemmen, maar dat spel is de resolutie wordt voorts gezegd, er belangrijker in dan de stemmen en De totale kosten worden geschat op ruim 2 miljoen gulden. Men ver wacht, dat het schip, dat ongeveer 1300 ton gaat meten bijna drie maal zoveel als het huidige hospi taalkerkschip over een jaar zal kunnen worden opgeleverd. Het bestuur heeft een beroep ge daan op de Nederlandse regering en bfj de Ministers van Financiën en Landbouw en Vissery een gewillig oor gevonden. De vereniging heeft van de staat toestemming gekregen om met haar garantie een lening te sluiten tot een bedrag van de kosten van de bouw van een nieuw schip. De plannen zUn thans gereed, de zeemanstehuis. bouw zal worden gegund van de NV Scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bol nes. De afmetingen van het schip zullen zyn: lengte over alles 62.60 meter, lengte tussen de loodlynen 54.00 me ter. breedte op de spanten 10.20 me ter, holte midscheeps 6.70 en de diep gang (gemiddeld» 4.40 meter. De voorstuwingsinstallatie zal bestaan uit een tweetal dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van totaal 1100 pk. Het schip zal accommodatie bieden aan een bemanning van der tig koppen. Gezondsheidsdag in Alphen De provinciale gezondheidsdag van j de Provinciale Raad voor de Volks- gezondheid in Zuid-Holland, welke dinsdag 21 mei in het parkrestaurant I van „Avifauna" te Alphen aan den RÜn zal worden gehouden, zal tot on derwerp hebben „Geneesmiddelenge- i bruik en volksgezondheid". Inleidingen worden gehouden door de heren J. F. Kok, gemeente-apo theker van Den Haag, M. J. N. Schuursma. farmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Hol land en dr. F. J. Tolsma, geneesheer directeur van het Deltaziekenhuis te Poortugaal. terwyl als co-referent zal optreden de heer H. A. A. J. Martens, apotheker te Hoe rusbroek, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der pharmacie. Luns en Visser naar Frankrijk In de Flora-hallen cencerteerde de Rijnsburgse Muziekvereni ging ..Wilhelmina"; koraal ter inleiding, een aantal marsen en drie concertnummers, t.w. Symfonie in C van Gossec. Fête Religieuse van Altink en The harp of Wales von Boedijn. In het hospitaalschip worden twaalf bedden geplaatst. In noodge- Tallen kan dit aantal belangrijk wor- Zowel de Npderlandse minister van den uitgebreid. De kerkzaal biedt Defensie, ir visser, als zijn ambtge- plaats aan circa 65 personen. Er is n00t Tan Buitenlandse Zaken, mr een recreatieruimte ontworpen voor Luns worden ln de komende week in zestig personen, zodat het schip Frankrük verwacht. De komst van dienst zal kunnen doen als dry vend minister Visser staat vast. maar mr Luns schijnt nog niet definitief tot zyn bezoek te hebben besloten. Ir. Visser zal maandag, in gezel schap van de staatssecretaris De Jong (Marine» naar Brest reizen, waar ze door de havenprefect, admi- raai Amman, zullen worden ont vangen. De terugreis naar Nederland zullen beide bewindslieden woensdag maken met de „Karei Doorman", die heeft deelgenomen aan de geallieerde manoeuvres, welke bekend staan on der naam „Dawn Beeze VIII". Minis ter Luns wordt, evenals zijn Belgische ambtgenoot Paul-Henri Spaak, woensdag in Parijs verwacht, om deel te nemen aan wekelijkse zitting van de permanente NAVO-raad. plaats door dc kwaliteit van de klank "Entrance and March of the Peers" van Sullivan bevestigde dit ten over vloede. Marsen en drumband sloten het programma af. dat na de pauze voortgezet werd door „Oefening baart Kunst" uit Rijnsburg. Tussen de bedrijven door ontving Bosveld uit handen van voorzitter Noteboom de traditionele sigaren, terwijl mevrouw Bosveld haar bos bloemen in ont vangst mocht nemen. Beschermheer P. Ravensbergen sprak over dc f 900 donatiegelden voor „Wilhelmina" „dit is Rijnsburg niet waardig". De beschermheer gaf het parool uit: iedere jongen en ieder meisje in Rijnsburg boven de acht tien jaar donateur van „Wilhel mina"! V. .alle doelstellingen van het ;-Duitse verdrag op doeltreffen de in en volgens de procedure de Europese Economische Ge- schap zelf kunnen worden be- zij huidige redactie ondermijnt irdrag het vertrouwen tussen de van de EEG terwyl het andere aten verontrust omdat er een n naar hegemonie uitblijkt. die iropese solidariteit dreigt te ver- n". te hebben gewezen op „de ver te gedachte van de absolutie soevereiniteit" en het „systeem illianties waarvan het gevaar twee wereldoorlogen is aange- die in het verdrag zijn opge- wordt voorts in de resolutie aard„De socialisten uit de lan- an de Europese gemeenschap n door hun pogingen de gevol- &n het nationalisme uit te ban- m het verleden een belangrijke age geleverd voor de verzoening i de volkeren van Duitsland en njk. Daarom is het Frans verdrag in zyn huidige vorm hen onaanvaardbaar". 5RON ontslagen ïi kerkelijke ban •president Juan Peron van Ar- Inië is ontslagen van de kerke- ban, waaronder hy acht jaar en werd geplaatst, zo is gisteren gezaghebbende Vaticaanse zyde ideeld. moeilijkheden, die de voorma- Argentijnse dictator met de Kerk heeft gehad, begonnen in toen hij, op het hoogtepunt twist met deze kerk, twee geestelijken het land uit liet L we Vaticaan reageerde hierop on- tllijk door al degenen, die ver- rcielijk voor dit besluit werden P pt, in de ban te doen. ive: If 1955. r urn 11 gee voor inzicht in de bouw van een mu ziekwerk is muziektechnische scho ling nodig. Gossec's gearrangeerde symfonie vonden we in de vertolking mooier in de bestanddelen uitgewerkt dan de voorafgegane mars „Glückauf" van Joh. Wichers, ofschoon deze mars een normaal-geroutineerde uitvoe ring meekreeg. Alle groepen of solo- partyen in de Symfonie werkten er zo goed aan mee om de door dirigent Bosveld beoogde doorzichtigheid tot werkeiykheid te maken. Zoiets is al leen mogelijk met technische beheer sing en met klankafwerking, die er beide waren. In het laatste deel (wat te snel ge nomen in verband met de capaciteit van het orkest) werd de orkestrale eenheid In passagewerk of overgangs figuren echter enigszins aangetast. En het zou meer voorkomen, dat de klank zeer verzorgd zou blijven, maar zonder garantie voor de ritmi sche precisie. Altink's „Fète" zou onze keus niet zUn. Dit vertrouwd aandoend speel stuk, dat ln de liedsfeer van Franz Abt verzeild raakt, Is sterk conven tioneel. Het ingespoten snuifje mo derniteit maakt het alleen maar tweeslachtig. Overigens is het dank baar voor het instrumentarium ge schreven en er straalt heel wat meer warmte uit dan uit Gossec's symfo nie. Boedyn's „Harp" bezit zyn grootste verdienste in het zeer onderhoudende eerste deel, dat „Wilhelmina" tot een geïnspireerde vertolking aanzette. Het vervolg had men niet zo onder de knie. maar als we ook hier geen streng doorgevoerde ritmische preci sie aantroffen, dan willen we zeker daarvan de bugels en de trompetsec tie uitzonderen. Men heeft repetities moeten over slaan. het kon daardoor niet in alles „af" zyn. Niettemin is het een goed concert geworden, niet in de laatste Op de scheepsbouwwerf .De Dageraad" is gistermiddag met goed gevolg te water gelaten de treiler ..Voorbode". VL 103. Dit schip wordt op dere werf ge bouwd voor rekening van de N.V. Doggermaatschappij te Vlaardingen. In zijn korte welkomstwoord zei de directeur van de werf. de heer J. H. Boot. dat er door de lange vorst periode enige stagnatie in de bouw is ontstaan. Mevrouw M. van Dussel- dorp-Hoogendijk verrichtte vervol- Russisch wrak voor Duitse kust wordt opgeruimd geus de doopplechtigheid, waarbij z|j het schip een behouden vaart en een goede vangst toewenste. Daarna gleed de VL 103 met een harde smak in de Heimanswetering. De „Voorbode", waarover schipper K. Rog uit Scheveningen het bevel gaat voeren, wordt uitgerust met een Deutz-motor van 1000 pk. een 230 pk winchmotor en een havenaggregaat van 40 pk. In het visruim kunnen 1500 kisten vis en 650 kantjes haring worden geplaatst. Het schip heeft een lengte van 43.96 meter, is 7.30 meter breed en heeft een holte van 3 80 meter. Het is de derde treiler van dit type, die door deze werf ge bouwd is. In 1960 werd de VL 16 „Voorloper" afgeleverd en in 1962 de VL 142 „Voorwaarts". Het enige ver schil is, dat de romp nu geheel elek trisch gelast is inplaats van nog ge- deeltelyk geklonken en dat het geen houten dek heeft, doch een stalen bekleed met een gietasfalt laag. Direct na de te waterlating werd de kiel gelegd voor een hektreiler de Rynmond II, die voor rekening van de Katwijkse rederij J. Parlevliet en Zoon wordt gebouwd. Tydens de bijeenkomst in ..Het Oude Raedthuys" sprak de heer Boot zyn dank uit voor het geschonken vertrouwen en deelde hij mee, dat het schip tydens Vlaggentjesdag op 18 mei zal worden opgeleverd. Mevrouw Dusseldorp-Hoogendyk ont ving een aandenken aan deze dag. Op de foto het moment van de kennismaking met het natte element. (Foto Leidsch Dagblad) Doordat een naast haar in de wagen staande pop omviel ver loor de 19-jarige bestuurster van een vrijwel nieuwe sportwagen uit Nieuwkoop op de Oostka- naalweg te Alphen aan den Rijn de macht over het stuur. Zij kwam met de rechterwielen in de zachte berm terecht en botste vervolgens met een snelheid van 75 km tegen een boom. Deze boom werd totaal ontworteld en kantelde vervolgens op de auto. die vrijwel geheel vernield werd. Het meisje kwam er wonderlijk genoeg met slechts enkele schrammen en een gebroken tand goed af. zij werd na me disch behandeld te zijn naar haar woning in Nieuwkoop ver voerd. De Sowjet-Uuie heeft afstand ge daan van haar eigendomsrechten op het vrachtschip „Cholomogori" dat op 22 maart 1959 voor de Duitse kust in dichte mist in aanvaring was ge komen met de Duitse vrachtboot „Bischofstzin" en in ie golven was verdwenen. Dit heeft het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren aan de Senaat (stadsrege ring) van Bremen laten weten. Het wrak van het Russische schip ligt I buiten de Westduitse wateren voor de mondingen van de Wezer en de Elbe. Op 18 april 1959 slootte de Britse vrachtvaarder „Harborough" op liet wrak en zonk eveneens. Op 15 fe bruari van dit jaar kwam de gevaar lijke ligging van de wrakken nog eens duidelijk aan het licht toen het on geveer 15.000 ton metende Neder landse passagiersschip „Maasdam" ermee in aanvaring kwam en zware schade onder de waterlijn opliep. De Westduitse autoriteiten hebben jarenlang toestemming trachten te krijgen voor het opruimen van de wrakken. Daar deze buiten de drie- mijls zone liggen kunnen alleen de buitenlandse eigenaars beslissen, wat ermee moet gebeuren. De Engelsen hadden al toestemming gegeven voor het lichten van de „Harborough", doch de eigenaar van kolenlading aan boord van dit schip, de Argen tijnse regering heeft nog nagenoeg niets van zicht laten horen, evenmin als de Sowjet-Uniet dit tot dusverre had gedaan. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 15 maart. Groenteveiling. Per 100 kg: Andijvie 155-250. 9 kilo snijbonen 580-590 (aangevoerd door Jansen uit Zoetermeer). Kroten, gek. 70. Prei 60-197. Rabarber 86-116. Stoofsla 130-145. Komkommers 168. Tomaten A 33 cent per stuk. B 6 stuks (aangevoerd door fa. Jansen uit Zoe termeer). Uien Picklers. Drielingen, Middelfijn. Midelgrof. Grof 12-20, wit lof 85-156. Per 100 stuks: Komkommers A. B. C 71-93. Sla A. B 25-60. LEIDEN. 15 maart Veemarkt. Stieren aanvoer 4. Melkkoeien 70. prijs f 750-1 1.025 per stuk. handel redelijk. Vette koelen 265. f 2.30-f 3.15 per kg sch. gew.. vlug. Vare koelen 22. f 490- f900 per stuk. Iets williger. Vette kal- De Rotterdamse metro in 1967 in bedrijf gaat 205 a 210 miljoen gul- de nkosten, ruim zestig procent méér dan aanvankeiyk was begroot (135 miljoen gulden). Tot deze berekening kwamen gisteren ln een vry langdu rig debat in de gemeenteraad de wethouders mr. H. Bavinck (Open bare Werken) en H. W. Jettinghoff (Openbare Nutsbedrijven) die met succes een kredietaanvraag van 39 miljoen gulden voor de aanleg van het bovengronds gedeelte een via duct in het zuideiyk stadsdeel ver dedigden. Het werd zonder stemming aanvaard. De ve rhoging is een gevolg van de prysstygingen sinds 1958, betere aansluitingen op het reeds bestaande openbaar vervoer en het grotere comfort, dat de gemeenteraadsleden w ensen voor de reizigers en de bewo ners van zuid. veren 55. f 2.00-f 2.75 kg lev. gew., lui Nuchtere kalveren 322. f 0.90 tot f 1.15 per kg levend gewicht handel rustig. Vette schapen aanvoer 286. prijs f 100- f 175 per stuk. vlot. Fokschapen f 120- f 205 per stuk. Drachtige zeugen 42. f 275-f 350 per stuk. kalm. Schrammen 250. f 70-f 90 per stuk. kalm. Biggen 602 f 46-f 55 per stuk, kalm. Gelten 9. Zuig- en weidelammeren 96. Totale aanvoer 2098 stuks vee. LEIDEN. 15 maart. Aangevoerd 1 partij Goudse kaas en geen Leidse kaas. Noteringen: Goudse le kwal. tot f2.48. Handel kalm. AALSMEER. 14 maart. Bloemen veiling: Seringen: Mad. Stepman 95- 150. 70-90. Marie Legray 65-80. 40-56. Prunus tribola 80-115, Prunus serru- lata 110-290. Forsythea 70-115. Sneeuwballen 85-125 per tak Asp. plumosus 120-190, Tulpen 170. Nar cissen 95-130 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 maart Groenteveiling. Waspeen( per kist): A- extra 1210-1380. AI 1200-1420, All 330- 1040. B-extra 1310-1330. BI 1150-1370. BI (grof) 490-750, Bil 180-590, breek - peen (per kist) 4+0. rodekool 3700-6100 Koolrapen (per 100 st.) 2300, selderie (per 100 bos) 2300. witlof I 13100. II 8.100-10.000. Aanvoer waspeen 154.000 kg. waarvan 86.000 kg voor export en 11.000 kg voor de industrie werd ver kocht. LISSE, 14 maart. Gladlolenveiling.. Er was weer een mooie aanvoer van plantgoed van gladiolen. De belang stelling hiervoor was groot en er wer den. hoge prijzen besteed. Gladiolen 6 8: Alfred Nobel 240. Allard Plerson 140. American Express 140. Artist 130. Atlantic 190. Cupido 140, Dr. Fleming 160, Elan 150, Elffeltoren 120. Flower Dream 290. Friendship 160, Gen. Elsenhower 170, Gold Dust 150. Happy End 140. Hoclisommer 260, Hopman s Glory 200. Johan van Konynenburg 140. Johan Strauss 190, Junlklokken 75. Leeuwenhorst 140. Lovely Melody 140, Mansoer 160, Maria Goretti 100, Montgomery 150, Nieuw Europa 220. Patriot 160. Prinses Beatrix 210, Rosa van Lima 130. Sans Soucl 250. Sneeuw- prlnses 85, Spic and Span 240, Syella Marls 100, Van Zantens's Glory 130, n kuch... JES-HONING vlug.' •iiis ii^thart 13 8 4 OEGSTGEES' >T.B. 'I iplein 16, Leiden 1 Woon 25100 de d interessante liedingen. rraagt H 15—18 jaar. Q u een prettige met gunstige ar aarden o.a. fc wekelijkse vrye eén extra vrye dag 14 dagen, afwisse- maandag en zater- tieding' in bruik- tog van eventuele en. inlichtingen kunt ten tot de bedryfs- ons filiaal Douza- Leiden. DKW Hommel Sport. Het ideaal voor de jeugd Importrice: Hart Nibbrig Greeve N.V. - Sassenheim - tel. (02532) 84 41 TS, een nieuwe creatie, speciaal ontworpen voor Nederland. De bromfiets die alle technische kwaliteiten in zich verenigt Hommel Luxe Speciaal, oerdegelijke weer-en-wind bromfiets DKW-Avanti. Speciaal voor groot-toerisme. Geforceerde luchtkoeling DKW M 115. Aërodynamische bromfiets. Onovertroffen rljkwalitelten. Futuristische vormgeving! CENTRIFUGES uf. 88.50 WASMACHINES V.»f. 199 COMBINATIE f 525v— STOFZUIGERS Holland/Electro - Erres Excelsior - Tornado vanaf f.45.—. Slangen - Borstels ETNA GASFORNUIZEN vanaf f. 230.—. GASKOMFOREN ook voor flessegas. Haarl. straat 163 met jarenlange ervaring in burger- en utiliteitsbouw, zag zich gaarne geplaatst als compagnon in klein aannemersbedrijf. Eventueel bereid later bedryf over te nemen. Prima referenties. Brieven onder no. 31039 aan het bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11