Bidault verblijft in Beieren onder Duits politietoezicht K.R.O. („met pistool op de borst") capituleert Hij vroeg Adenauer om politiek asiel Overval in hartj e van hoofdstad Regering dreigt niet heel zwaar geschut EEN VERJAAGDE BOER TER UG IN ZIJN BOERDERIJ Parijs verrast Kennedy naar Rome en Bonn Pestepidemie in Zuid-Amerika GEEN BIDAULT OP T.V. WEERBERICHT Ihdp Bastien-Thirv hedenochtend geëxecuteerd Attentie Actie SUEDEJASJES jmanMasaasHre (§uct QTtëuws .Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 MAART 1963 No. 30903 LEIDSCH DAGBLAD (lrecteur: E. A. E. van Dlshoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Bidault is gevonden. De vroegere Franse minister-president en midige leider van de OAS is gisterochtend door Westduitse litiemannen ontdekt in het kleine plaatsje Steinebach am örthsee, ongeveer 30 km. ten zuidwesten van München. Bidault is niet gearresteerd. Hij wordt namelijk niet wegens een misdrijf jlgczocht cn Parijs heeft niet om zijn uitlevering gevraagd. Hij ver klaarde zich tegenover de politie bereid in Steinebach te blijven in afwachting van zijn verzoek om politiek asiel. Dit verzoek om iiel heeft Bidault enige dagen geleden gedaan in een brief aan mdskanselier Adenauer, aldus een mededeling van de Beierse linister van Binnenlandse Zaken, Junker. Bidault, wiens televisie-interview met de B.B.C. zoveel opzien baarde, was al langer in Beieren. Van 27 fe bruari tot 3 maart logeerde hij onder de naam Maurice Berger in hotel pension Seeblick in het plaatsje Hopfen in Allgau. Hij was daar ver gezeld van zijn secretaris Guy Ri- beaud. die zich Carlo Pontani noemde. Van Hopfen uit bracht Bi dault meer dan eens bezoeken aan het bovengenoemde persbureau „Teamstar" Ook Argoud. de mili taire leider van de OAS, die kort ge leden onder merkwaardige omstan digheden uit het Miir.chense hotel „Eden-Wolff" ontvoerd werd, was ge regeld daar te vinden. De verblijf plaats van Bidault werd trouwens, aldus verklaarde minister Junker, ontdekt in het kader van het onder zoek, dat de Beierse politie heeft in gesteld naar de ontvoering van Ar goud. Bilault, tegen wie de Franse auto riteiten op 10 augustus 1962 een be vel tot in hechtenisneming uitvaar digden, werd gisterochtend en gister avond door de Münchense officier Uitlevering is onwaarschijnlijk :4 In Steinebach werd Bidault met twee adjudanten aangetroffen in de woning van een Duitse journalist van tederlandse afkomst. Heinz van ouhuys, redacteur van het West- luitse geïllustreerde blad „Revue", (og geen drie dagen geleden werd de loofdredacteur van „Revue", Oscar Stammler, op staande voet ontslagen, nadat was komen vast te staan, dat hij connecties onderhield met het in J München gevestigde persbureau Team star" een van de hoofdkwar- ieren van de OAS. Sinds 27 februari itond het bureau evenwel leeg. Een loper van het Algemeen Han delsblad is vanochtend in het hartje Tan Amsterdam, op de hoek Sint- LuciensteegN.Z. Voorburgwal be loofd van een tas met f 37.500. De loper werd door twee mannen over vallen, die hem de tas met het geld Bit de handen rukten. Op de alarmkreet „houdt de dief" letten de twee mannen het op een lopen. De man, die Ln het bezit was Tan het geld, kon direct worden aan- (ehouden. De ander is nog voort vluchtig. van Justitie, Eiss, verhoord. Vandaag zou hij opnieuw door twee officieren van Justitie ondervraagd worden. De politie heeft inmiddels de bewaking van het huis van Van Nouhuys in Steinebach op zich genomen, daar ge vreesd wordt voor het leven van Bidault. Westduitse juristen gelo ven niet, dat de vroegere Franse pre mier aan Frankrijk zal worden uit geleverd. In de eerste plaats bestaat er geen uitleveringsverdrag tussen beide landen en in de tweede plaats is het geen gebruik, politieke delin quenten uit te leveren. Wel is het mogei'jk dat Bidault voor een West duitse rechter zal moeten verschij nen op aanklacht van samenzwering. Tot zover onze correspondent In Bonn Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: Na de eerste verre?s:nq over de aanhouding var» -'e huid;?e chef van de OAS vroegen de Fransen zich vanmorgen af of de re?ering in Bonn de oud-premier san Parijs zal uit leveren. Bijzonder veel hoon leek men niet te mogen koesteren Na eerst van een arrestatie te hebben sresnroken, gewaagde de Duitse autoriteiten later van een verhoor, waarbij nog werd onderstreeot dat op het paspoort van Eidault niets was af te d!ngen. En bovendien werd van offic'ële Duitse zjjde nog opgemerkt dat Bideault voor en na zijn aanhouding of arres tatie kanselier Konrad Adenauer, die hij in zijn hoogtijdagen van minister president en voorzifter van de Franse zusterpartij, de MRP, meermalen heeft ontmoet en goed kende, om politiek asiel had verzocht. Het was vanochtend trouwens nog niet he'e- maal duidelijk of Parijs de bevriende mogendheden in het algemeen had gevraagd de OAS-leiderr die legaal of illegaal binnen hun <?renzen ver bleven. te willen uitleveren. Bekend is .vel. dat Parijs de ver schillende Westeurnpese landen meer malen had verzocht de terror's<en- acties van de OAS te helpen bestrij den door hun leiders de toegane tot hun grondgebied t« ontzeggen. Maar een verzoek tot uitlevering gaat uiteraard veel verder en het politieke asielrecht is een goed, waaraan een regering, die een reputatie van be schaving op wil houden, doorgaans niet geneigd is al te vlot te willen tornen. Tot zover onze Parijse correspon- dent. De zaak-Argoud De Be:erse minister Junker ver klaarde gisteren, dat de zaak van de ontvoerde OA.S-leider Argoud volledig is opgehelderd. De uit München naar Frankrijk terugkerende Franse verdediger \an Argoud. Le Coroller, is in de nacht van zaterdag op zon dag aan de grens door Franse politie uit ziin slaapwagen gehaald en twee uur lang vastgehouden. De advocaat had in München voor Argoud een aanklacht wegens lichamelijk letsel en ontvoering ingediend. De jurist b ee* rn de grens op zijn beroeosge- he'm staar» en weigerde zijn aktentas met papieren over de zaak-Argrvid te laten doorzoeken. De politie liet hem tenslotte naar Parijs doorreizen. Zaterdagavond werd de Franse ad vocaat Tixier-Vignancour. die naar München od weg was, aan de Duits- Franse grens uit de trein gehaald. Hij werd later door Franse grensbe ambten naar Parijs teruggestuurd Zjjn met hem reizende collega Ribeira kon ongehinderd naar München door reizen Op een persconferentie in München verklaarde Ribeira en Le Coroller zaterdag, dat zij gedetail leerd bewijsmateriaal over de ont voering van Argoud bezaten, dat zij pas heden zouden publiceren, wan neer de Justitie in München ervan in kennis zou zijn gesteld. De OAS-leider werd volgens hen illegaal uit München naar Parijs ge bracht. maar niet door leden van een rivaliserende OAS-groepering. De ad vocaten hebben bij de officier van Justitie te München namens Argoud een aanklacht tegen onbekenden in gediend wegens wederrechtelijke ont voering. Volgens geruchten in de Beierse hoofdstad zou de Duitse po- litie al weten wie de ontvoerders zyn geweest. President Kennedy zal In de twee- de helft van juni Italië en West- Duitsland bezoeken, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis ïondag meegedeeld. De data zijn nog niet vastgesteld. De woordvoerder wist niets van plannen om Londen of West-Berlijn in het reisschema van de president op te nemen. In het grensgebied tussen Brazilië en Bolivië is volgens het in Rio de Janeiro verschijnende blad Ultima Hora een pestepide mie uitgebrqken. die al honder den slachtoffers heeft geëist. Al leen al in de Boliviaanse stad loaquin zouden 400 mensen het leven hebben gelaten. Teruggekocht van Landbouwschap (Van onze Hilversumse correspondent) „Met het pistool op de borst", zoals voorzitter mr. H. W. van Doorn het formuleerde, heeft de K.R.O. zaterdagavond om half zeven, twee uur voor de aangekondigde uitzending in de t.v.-ru- briek „Brandpunt", besloten het van de B.B.C. ontvangen inter view met Bidault niet op het beeldscherm te brengen. Deze capitulatie voor de als een aantasting van de grondwettelijke vrijheid aangevoelde eis der regering valt voornamelijk te verklaren uit de vrees, dat men anders wellicht zaterdagavond niet meer tn staat zou zijn geweest de kijkers voorlichting te geven omtrent de vraag of de K.R.O. er goed aan deed met dit progravxma-onderdeel te willen komen. Dit is nu om half negen wel gebeurd door de voorzitter zelf en door commentator Henk Neuman. ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot 'morgenavond Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Matige tot krachtige vind, aanvankelijk tussen oost en »iid. later veranderlijk, mogelijk met rukwinden. In het algemeen lets la- Sere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 maart Zon op: 7.04 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 20 55 uur; onder' 8 15 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 48 en 16.59 uur; laag water te 0.37 en 12.59 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagtna'a Tevens tekende mr. Van Doorn én via de televisie en later op een pers conferentie in de Hilversumse studio krachtig protest aan tegen het unie ke, naar zijn mening door niets ge rechtvaardigde, overheidsingrijpen Een ingrijpen, dat nog onbegrype- ljjker wordt, wanneer men weet dat de staatssecretarissen Scholten (O., K en W.» en Van Houten (Buiten landse Zaken) de KRO-voorzitter donderdag, toen zij er bij hem op aandrongen de uitzending niet te la ten doorgaan, hebben verzekerd, dat er generlei pressie zou worden uitge oefend. Vrijdagavond kwam het tele gram van de regering, die de KRO dreigde met de strengste maatrege len, waarvan het „wegdraaien" van de uitzending nog maar de minste was. Het was ondertekend door mr Scholten Niet op de hoogte Een ander vreemd facet van deze affaire: van regeringszijde heeft men er geen behoefte aan gevoeld, zich tevoren op de hoogte te stellen van de feitelijke inhoud van het inter view, dat de BBC-medewerker Rode- riek MacFarguariic Londen met Georges Bidault heeft gehad, alsme de van diens commentaar en de kanttekening? van llenk Neuman. Alleen het l 9 van de uitzending heeft gegoldei. En daarvan vreesde de regering blijkens het telegram „ernstige directe verstoring van de goede betrekkingen met een bevrien de vreemde mogendheid" welke ver storing bovendien „gevaar Kan op leveren voor de veiligheid van de staat en de openbare orde, in onder ling verband beschouwd". Vooral dit laatste heeft grote verbazing gewekt. Ook naar de mening van de aads- man van de KRO, mr Witteman, kan dit .standpunt van de regering i moeilijk door de feiten worden ge- j dragen Om aan te tonen, dat de uitzen ding in werkelijkheid doordrenkt was van zeer scheipe kritiek, op Bidault en dat duidelijk afstand werd geno men van zijn daden en denkbeelden heeft de KRO de pers zaterdagavond de film laten zien en de tekst "an de commentaren verstrekt. Men achtte hier sprake van een belangrijk poli tiek voorval en vond het dus de taak van de televisie daarover voorlichting te geven. Andere mening De staatssecretarissen Scholten en Van Houten waren echter een andere mening toegedaan. Zij verzekerden donderdag de voorzitter nog tijdens een op hun verzoek in Den Haag ge arrangeerd onderhoud dat er na tuurlijk geen sprake was van het uit oefenen van druk, laat staan van de overweging om het veto van de re gering uit te lokken. Wel zeiden zij duidelijk, dat men in regeringskring de uitzending liever niet zag door gaan, terwille van de relaties met het bevriende Frankrijk. Mr. Van Doom overigens zelf van oordeel, dat de staatssecretaris van O.. K. en W zich beter buiten dit gesprek had kunnen houden om zelfs maar de schijn van pressie te vermijden zegde nader overleg toe. Op grond van de overwe gingen, dat het interview moest wor den gezien als een belangrijk politiek voorval en dat de uitzending niet als schadelijk voor het algemeen belang kon worden beschouwd, werd Den Haag evenwel vrijdag medegedeeld dat men geen reden zag om haar achterwege te laten. Hierna kwam dus het telegram. l it de lucht Na een gesprek op zaterdagmiddag met de regeringscommissaris had de voorzitter (die ook nog informatief contact met het NTS-bestuur heeft gehad» wel de zekerheid, dat Lopik uit de lucht zou gaan. Het was niet uitgesloten, dat die „black out" de gehele avond zou duren, terwijl voorts ondermeer via artikel 20 van het t.v.-besluit was gedreigd met in trekking van de zendmachtiging en een tijdelijk werkverbod voor de bij de uitzending betrokkenen. Het heeft, naar mr Van Doorn verklaarde, wel (Van onze Groningse correspondent) Daniël van der Sleen is weer terug In zijn boerderij in Hollandsche- veld. Hij was de laatste, van de drie landbouwers, die vorige week op last van het Landbouwschap uit hun i woningen werden gezet. Zaterdagoch tend in alle vroegte belde hij de burgemeester van Hoogeveen drs. J. A. Bakker, op met het verzoek bij het Landbouwschap te bemiddelen. Blijkens een zaterdagmiddag door het gemeentebestuur van Hoogtveen en het Landbouwschap gezamenlijk uitgegeven communiqué, heeft de burgemeester met de heer Van der Sleen gesproken over de mogelijkhe den voor een oplossing van de uit de ontruiming voortvloeiende moei lijkheden. Na uitvoerige besprekin gen met het Landbouwschap is in onderling overleg een oplossing voor de moeilijkheden gevonden. Het Landbouwschap, aldus de be kendmaking. is nJ. bereid de heer Van der Sleen in de gelegenheid te stellen de ontruimde boerderij terug te kopen tegen een bedrag, bestaan de uit de koopsom, die het Land bouwschap heeft betaald, vermeer derd met de overdracht- en execu tiekosten en nog verschuldigde hef fingen. De heer Van der Sleen beeft deze voorwaarden aanvaard. Zater dagmiddag om acht minuten over twee werd het eerste huisraad van de getroffen familie (11 personen) weer de woning binnengedragen. enige moeite gekost, maar tenslotte werd toch boven de verstgaande de iets minder vergaande beslissing ver kozen. „Dat door het ingrijpen van de overheid de Nederlandse Kijkers deze voorlichting toch wordt onthou den. acht de KRO in een democra tisch land. waarin de vryheid van meningsuiting en van 'nformatie als een kostbaar goed wordt beschouwd, een ernstige zaak", aldus de voorzit ter voor de tv-camera. En hy ver bond er de wens aan, dat gezagheb bende mensen uit kringen van we tenschap en journalistiek deze zaak aan een ernstig onderzoek zullen wil len onderwerpen. „Ik ben er geiust op dat het Nederlandse volk dit in ons vrije land niet slikt", zo zei mr. Van Doorn ons nog. De voorzitter van de KRO tijdens een persconferentie, waarin hij verklaringen aflegde over de kwestie van het inter view met Bidault. Van links naar rechts: B. Brans, perschef van de KRO. Richard Schoonhoven, redacteur van het programma ..Brandpunt waarin het inter view zou worden vertoond, mr. H. W. van Doorn en de heer J. Casteleijn, adjunct-directeur van de KRO. De Syrische premier Bitar (links) en de plaatsvervangen de premier Kassem gefotogra feerd tijdens de eerste zitting van het nieuwe kabinet, dat aan de macht kwam door een staats greep. De buren hadden wagens en een trekker beschikbaar gesteld en bo den de helpende hand bij het schoonmaken en het opnieuw inrich ten van de woning. Ook het vee werd weer in de stallen geplaatst. Tegen de avond was net hele gezin weer herenigd. Er heerste een opge luchte en biyde stemming in en rond de woning van het getrotlen gezin. By het opnieuw betrekken was er geen enkele publieke belangstelling, terwyl de heer Van der Sleen weigerde verslagge- 1 vers te woord te staan. De bevol- I king van Hollandscheveld is bly, dat boer Van der Sleen de verstandigste weg heeft gekozen. De heer Van der Sleen was het laagst aangeslagen in de heffing van het Landbouwschap Over 1956 en '57 bedroeg zijn hef- ling f 25,94. Op 12 oktooer 1961 werd 1 zyn boerdery verkocht en door de rechtbank voor f7500,— (ver bene- j den de taxatieprys) toegewezen aan het Landbouwschap. Op dat ogen- I blik waren de heffingsaanslagen voor Van der Sleen (inclusief '58, '59 en '60) opgelopen tot f 93.28, terwijl voor hem de kosten van de gerech telijke procedure werden becijferd op f 795.26. Vrijdag en zaterdag zijn in Hollandscheveld en in het bureau van „De Vrije Boer" toezeggingen binnengekomen uit talrijke plaatsen in Nederland voor steun in geld en in natura, om de drie getroffen ge zinnen te steunen. Menselijk Onder de schenkers bevinden zich velen, die uitdrukkelyk verklaren niets van „De Vrije Boer" te moe ten hebben, maar alleen te helpen uit zuiver menselijke overwegingen In Balk in Fnelsand is een leeg staand boerderijtje met 4 ha- land en stalruimte voor 12 koeien toege zegd. De leider van de Party van Vrye Boeren, de heer Koekoek, neeft zelf een bedrag van f l .000,- beschik baar gesteld, terwyl vanuit N-eu- werkerk 40 dozen veekoeken en 20 zakken veevoer zyn beloofd. In ver schillende plaatsen worden op boe- renvergaderingen inzamelingen ge houden. Het binnengekomen bedrag moet reeds in de duizenden guldens lopen. Boer Koekoek verklaarde za terdagmiddag in Bennekom mets van ae besiissuig van Van der Sleen te weien. „Het is voor my een don derslag by heldere hemel", zei hy. „Van der Sleen heeft my hierin niet om advies gevraagd, terwyl wij hem als vrye boer wel altijd hebben ge steund en geadviseerd" In de afge lopen nachten zijn de drie boerde rijen nog door de politie in het oog gehouden. Gisteren kwamen veel dagjesmensen ondanks het slechte weer naar Hollandscneveld om de drie boerderyen te bezichtigen. Bur gemeester Bakker verklaarde oyzon- der bly te zyn, dat de heer Van der Sleen het belang van zyn gezin weer heeft doen prevaleren. Door agitatie van boer Koekoek en zijn trawanten zijn de drie boeren we zenlijk in een onmogelijke situtatie gekomen. „Ik heb hoop", aldus de burgemeester, „dat de beide anaere boeren het voorbeeld van de heer Van der Sleen zullen volgen. Door de executie zijn de kosten voor de drie boeren aanmerkelijk pgelopen In dien het noodzakelijk »s zullen wij ook hierin achter deze mensen staan", verklaarde drs. Bakker. (Van onze correspondent in Parijs) Luit.-kolonel Bastien-Thiry is hedenochtend om zes uur door een vuurpeloton in het fort van Livry bij Parijs terechtgesteld. De 36-jarige overste was tijdens het OAS-proces op 4 maart j.I. ter dood veroordeeld wegens zijn leiderschap van het com mando dat vorige zomer bij Pe- tit-Clamart een mislukte aanslag pleegde op president De Gaulle. Het Franse ministerie van De fensie maakte verder officieel bekend, dat de beide andere ter dood veroordeelden. Bourgrenet de la Tocnaye en Prevost, zijn begenadigd: hun straf is veran derd in levenslang. De terechtstelling van Bastien- Thiry is de vierde als gevolg van ver oordelingen wegens aanslagen op het staatshoofd. Een van de verdedigers van Bastien-Thiry, de advocaat Tixier Vignancour, die de terecht stelling bijwoonde, verklaarde, dat Bastien-Thiry zich bij zijn executie gedroeg „als een christen en een Frans officier". Hij had voor zijn dood in de gevangenis een mis bij gewoond. e_3 cHSa Dext w««k voor dames en heren exclusieve collectie in het betere genre, eitra laag geprijsd 139.-169.-189.- Uit het Leidsch Dagblad van 11 Maart 1863: 1 Het Provinciaal Gerechts- 1 hof van Noord-Holland heeft e 2 l.l. Maandag J. Miltenburg e schuldig verklaard aan moed- willige brandstichting en i hem veroordeeld tot de straf- fe des doods. Beroepen tot predikant bij e de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis te Leiden. Ds j§ Jde Haan, thans te Zwart- E sluis. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiKuu

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1