«ARIA BECKER EXCELLEERT [N TRAGEDIE PENTHESILEA Engeland is nog niet uitgesproken over liet interview niet Bidault kunst kalei öoscqqp DICHTER JEWTOESJENKO CO-EXISTENTIE BELIJDT BENDER Een boeiende ervaring bespannen krachten plastiek geestdrift Duizenden in Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 maart 1963 Vierde blad no. 30900 jDe Schauspieltruppe Zurich geeft op het ogenblik een reeks in- hikwekkende voorstellingen in ons land van Von Kleist's grote ngedie ..Penthesilea naar het oorspronkelijke treurspel bewerkt [or Robert Freitag. De hoofdrollen worden vertolkt door de be- Imde actrice Maria Becker, Margaretha Fries, Carlos Werner. Irhard Riedman Helmut Hess. Otto Freitag en Edagar Radloff. £)e opvoeringen munten uit door een gespannen kracht en een itke plastiek, die bij elke klassieke tragedie zo organisch verbon- ki is met het woord en met het metrum der verzen, aldus lezen wij Me Arnhemsche Courant, nadat in Arnhem de eerste voorstelling ld plaatsgevonden. krijgt bewondering voor de sterke tekstzegging van het Zwitserse ge zelschap. Rudolph Heinrich had kos tuums ontworpen, waarvan die van de amazonen-vorstinnen opviel en de fantasie was gekoppeld aan verant woorde grondbegrippen omtrent het klassieke kostuum. Voor het sobere, grijze decor was een goede oplossing gevonden: een hoog speelvak, toe gankelijk via een eenvoudige trap, met een zweefstuk op de achter grond, sober uitgebouwd en zo gril lig gelijnd dat het een achtergrond perspectief suggeerde. Na deze bijzondere toneelgebeurte nis was het publiek enthousiast in zijn waardering. Maria Becker ont ving voor haar vertolking terecht bloemen. Die Haghe Sanghers naar Oostenrijk Het Koninklijk Mannenkoor ..Die Haghe Sanghers" zal in juni a.s. een concerttournee door Oostenrijk maken. Meer dan driekwart van het koor (120 manzou deze reis mee maken. maar door allerlei om standigheden zijn er 30 afge vallen. Nu zullen ruim 90 leden van 'het koor deze reis maken. De reis begint 5 juni a.s. Het mi nisterie van O.. K. en W. en de ge meente Den Haag hebben elk een garantiesubsidie van f7.500 verleend. De zangers zullen op vrijdag 7 juni optreden voor een opname bij de Bayerische Rundfunk in München. 's Avonds geven zij in het Neues Festspielhaus in Salzburg een ere- concert ter gelegenheid van het vier de internationale zangersfeest van de Oostenrijkse Zangersbond. Zondag daarop zingen zij in de Kollegien- of Universitatskirche van Salzburg. Zij zullen de „Missa in die Festo" voor tenorsolo, dubbelmannenkoor en or gel van Alphons Diepenbrock bren gen. Als tenorsolist fungeert de twee de dirigent Harry Beyersbergen van Henegouwen. Organist zal zijn Jan Schmitz van de Parkstraatkerk in Den Haag. Het koor zal die dag deelnemen aan de Muzikale „Kund- gebung" in het stadion bij Salzburg. Maandag 10 juni geeft het koor weer een uitvoering van de „Missa in die Festa" en wel in de Dom van Wenen, de Sankt Stefan. Dinsdag 11 juni concerteren „Die Haghe Sanghers" in het programma van de Wiener Festwochen in de grote zaal van de „Musikverein" van de „Wiener Philharmoniker". Voor de tiende achtereenvol gende maal zal op Passiezondag 31 maart in de Sint Baafskerk te Aardenburg onder leiding van Piet van Egmond de uitvoering plaatsvinden van de ..Matthaeus Passion" van Bach. Deze uit voering, die georganiseerd wordt door het Bach-comité te Aarden burg, trok in de afgelopen jaren een gemiddeld aantal bezoekers van 1000, zowel uit Nederland als uit België. In het erecomité hebben o.m. zit ting de Commissaris der Koningin in Zeeland en de gouverneur van de Belgische provincie West-Vlaanderen, terwijl het erevoorzitterschap wordt waargenomen door het KVP-Tweede- Kamerlid en lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer J. M. A. C. van Dongen. Voor deze jubileum-uitvoering zijn internationale solisten aangezocht. De Christuspartij zal worden vertolkt door de Bfigelse bariton Bruce Boyce en de Evangelistenpartij door de Duitse tenor Helmut Krebs. Verder werken mede het. Amsterdams Ora torium koor, het knapenkoor der Vredescholen en het Kunstmaand- orkest, allen uit Amsterdam. Voorts als solisten Corrie Bijster (sopraan), Wilhelmine Matthès (alt), Reinier Schweppe (tenor). Peter de Vos (bas» Thijs Kramer (orgel) en Leny van der Lee, (klavecimbel). In totaal zijn er meer dan 250 medewerkenden. Een piano is het mooiste geschenk voor ww muzikale kinderen. Ook u kunt uw gezin verrijken met zo'n nobel instrument. Komt u daarover eens met ons praten. Wij adviseren u graag overonze vele merken en mogelijkheden. Bel of schrijf om ooze foto-brochme mr. 60 A Leidoa. Hoogewoeid 90. t*L 20097 Amstwdim Araham Bnd> KattowUm deskundig in klank Frans koor geeft concert in Groningen Het Franse gemengde koor Clairs Echos uit Gagny bij Parijs, dat uit ongeveer 50 leden bestaat, zal op 6 april a.s. meewerken aan het jubi leumconcert in Groningen van het Gronings Mannenkoor. De dirigent van het Franse koor, Jean Bara, die ook nog een kinderkoor leidt, heeft meegedeeld voor 27 april bovendien nog een Frans-Nederlands zangfeest in zijn woonstad to organiseren, waaraan het Tilburgse meisjeskoor „Zingende Jeugd" zyn medewerking zal verlenen. TE HOLLYWOOD: Films en acteurs onderscheiden De buitenlandse persvereni ging van Hollywood heeft an Lawrence of Arabia" gekozen als de beste dramatische film van het jaar 1962. De film "The man" werd uitgeroepen music tot de beste musical van het jaar Als beste acteur en actrice in dramatische rollen werden resp. gekozen Gregory Peck voor zijn spel in "To kill a mocking bird" en Geraldine Page voor "Sweet bird of youth man in een ingezonden stuk in The Times hoe hij het zou vinden als de Franse radio het woord zou geven aan de leider van een organisatie, die het bewind in Engeland zou willen omverwerpen, schreef Greene dat de Franse radio zijns inziens in dat ge val het openbaar belang zou dienen als de leider van een dergelijke orga nisatie evenals Bidault oud-premier i j j I en voormalig minister van Buiten- 1Je onderscheidingen werden vragen welke diplomatieke stappen er 1 landse Zaken zou zijn. Greene zei tegen Engeland zullen worden onder- voorts te hopen, dat de Franse radio, nomen en of de Franse radio geen bij het pogen een kenschets te geven aanleiding vindt om een Ierse terro- j van het „karakter van de man en de rist of een Britse fascist te intervie- motieven achter een zo ongebruike- wen. Volgens de laatste berichten zou j lijke carrière", het vraaggsprek ook in onder grote belangstelling uitge reikt op de 20ste jaarlijkse Gol den Globe Show. Gouden Globes werden toegekend aan buitenlandse films en acteurs. „Echtscheiding op zijn Italiaans" werd beschouwd als de beste film komedie. De hoofdrolspeler daarin, Marcello Mastroianni. kreeg de gou den globe voor de beste acteur in een comedie of musical. De „Best of ene mies" kreeg de zilveren globe en "Sundays and Cybelle" de Samuel Goldwyn onderscheiding. David Lean werd als de beste regis seur van het jaar beschouwd voor zijn regie van de film Lawrence of Arabia. Men kende Omar Sharif die in die film speelt, de onderscheiding toe voor de beste vertolker van 'n bij rol. Angela Lansbury kreeg deze on derscheiding voor haar bijrol in "Manchurian candidate". "That touch of mink" werd erkend als de beste Amerikaanse filmkome die. terwijl Rosalind Russell werd ge kozen tot de beste actrice in een musical of comedie voor haar spel in ..Gypsy". (Van onze correspondent in Londen) Hoewel het Britse departement van Buitenlandse Zaken weigert iets over de zaak Bidault te zeggen, is premier Macmillan er nog niet vanaf. Hij zal in het Lagerhuis nadere opheldering moeten geven en zal hierover zowel door eigen aanhangers als door de oppositie verder worden ondervraagd. In de Franse Kamer zal een gaullist Bidault zich op het ogenblik in West- Duitsland bevinden. De directeur-generaal van de BBC, Hugh Carleton Greene, heeft van daag in een in The Times gepubli ceerde brief de uitzending van het televisievraaggesprek met oud-pre mier Bidault verdedigd. Hij verze kert. dat de uitzending niet moet worden beschouwd als een uiting van vijandigheid jegens de wettige Franse regering of een aanmoediging van de genen die dit gezag omver willen werpen. Naar aanleiding van de vraag van het socialistische Lagerhuislid Edel- Mystiek MARIA BECKER afwezigheid was van een sentimen teel pathos, dat het juiste sentiment slechts zou vertroebelen. Imponerend Maria Becker imponeerde in deze geconcentreerde statische tragedie vooral door haar zuivere spel met een sterk innerlijk gerichte intensi teit. die in de lyrische scènes (de M tll dialoog AchillesPenthesilea) van het offer in scherp genoteerde jr^teK,ar^'was- Kn liefdes- en doodsmystiek bij Kleist komt bijna nergens zo telyk tot uiting dan in zijn thesilea", waarin hij de oude een beklemmende wending geven en een wereld voortovert zoveel merkwaardige begrippen, de tegenwoordige mens ze met te kan verwerken. Men heeft ten onrechte van Von Kleist ge- dat hij met een haast onintel- altstische directheid het oude ia van menselyke tragiek ikken heeft gevormd tot een de- sche tragedie, waarin deze wor- ar zijn eigen wezen heeft gelegd. tnthesilea" kent naast zijn on- ddelyke bruutheid ook de lyri- scènes waarin het woord een e geladenheid krygt en de ge ns van mensenkinderen in een sche wereld gedragen worden een sfeer, die ver over de ty- heen reikt. 9 allesbeheersende indruk van de ■^uspielgruppe was, dat er welis- met een krachtig accent de s gesproken tekst werd gezegd dat in het algemeen er een ifanscii en Ieren n Mauriac-Yeats Binnenkort in ons land ^[(Van onze kunstredactie) de tweede helft van april een Frans toneelgezelschap Madeleine Sologne een il voorstellingen in ons land van ..Asmodee", het stuk iee de grote Franse roman- Fran^ois Mauriac in 1938 debuut als toneelschrijver rte. Ook Jean Marchat van •medie Frangaise werkt aan opvoeringen mee. I Imodee", een familietragedie een jonge Engelsman die zijn ptie doorbrengt by rijke grond- ers in de Franse provincie, is r veel van Mauriacswerk door- en van de sfeer van zijn geboor- ïek Les Landes. Het stuk be- I e zijn wereldpremière bij de Co- e Frangaise, die in 1939 ook iacs tweede stuk, „Les mal- I* s". op het repertoire nam. I Nederlandse tournee van „As- begint op maandag 22 april Uburg. Daarna volgen voorstel- h in Maastricht. Den Haag, jkrdam en Rotterdam. F week eerder als er ten- •te een theater voor beschikbaar f Krijgt Nederland de kans een de bekendste stukken van de Ui W 'and zo goed als niet gespeel- toe dichter William Butler Yeats ten: „The Countess Cathleen". gezelschap uit Dublin, met dat bleek duidelijk bij het bewogen slot, wanneer de getroffen Penthesi lea de dood zoekt bij de vermoorde Achilles en de opperpriesteres het „Ach, wie gebrechlich ist der Mens, ihr Göttcr" zucht. De figuur van Maria Bcckcr met haar gepassioneerde plastiek bekoor de meer dan die van Achilles, die tegenover deze sterke vrouw oen grootheid moest zijn met wat minder ingetogenheid. In het verloop van het drama de mise en scène had goede effecten - ontplooide de Achil- les-figuur zich beter, maar werd men minder getroffen door de vertolking van hem als uitdagende vorst. Margarete Fries als de opperpries teres van Diana drukte op impone- Clichémakers van Newvorkse bladen ook in staking De clichémakers van vier grote Newyorkse bladen de New York Times, de Daily News. de New York Telegram and Sun en de Journal American hebben gisteravond besloten in staking te gaan. Deze ac tie heeft voor het ogenblik geen ef fect. aangezien de vier bladen als gevolg van de typografenstaking al sinds 8 december niet meer verschy- nen. Het gevaar bestaat echter, dat de actie van de clichémakers het be reiken van een regeling in het con flict met de typografen zal vertragen. een zodanig kader zou plaatsen, dat het absoluut duidelijk zou zyn, dat zy zich niet stelde achter de denk beelden van de ondervraagde. Intussen heeft het socialistische Lagerhuislid Alice Bacon politiebe scherming gekregen bij haar woning in Londen. Gisteravond werd zij door een man met een Frans accent opge beld. die haar meedeelde dat zij op „de lijst van de OAS" stond en niet lang meer zou leven. Deze week heeft mej. Bacon in het Lagerhuis vragen gesteld over het vraaggesprek dat de BBC met Bidault heeft gehad. Johan Elsensolm ziekenhuis Jonglang en slank Jewtoesjenko ls een Jonge, lange slanke man met blond haar, licht blauwe ogen in een scherp gevoelig gelaat en gekleed in een grijze trui en een zwarte pantalon die net r _J|Jvoor zyn optreden kennelijk nog rende wyze de voorname koeihied en onder de strykbout is gelegd de wat mystieke sfeer uit van een vrouw, wier plaats in de antieke voorstellingswereld steeds een by- zondere is geweest. Renate Grosser maakte van de prothoe-figuur een Russisch van de Sorbonne, tsrwyl een aanvaardbare vertolking. Wie Von gedicht of een uitspraak van hem Kleist's tragedie leest (in het eerste wordt gereciteerd ot vertaald- en het deel van de verzamelde werken» 15 moeilijk, zelfs voor de geboren Ned. Dans Theater op 19 maart voor de V.P.K.O.- t.v. Vandaag première van Brubecks „Voet bij stuk" Het Ned. Dans Theater zal op dinsdagavond 19 maart a.s. een voorstelling geven voor de VPRO-televisie, waarbij waar schijnlijk een interview zal wor den uitgezonden met de directie van het Ned. Dans Theater over de hachelijke financiële situatie van dit gezelschap. Tevens vernamen wij dat de VPRO- tv de rechten heeft gekocht op een tv-uitzending van Hans van Maa- nen's nieuwe jazzballet „Voet bij stuk", op muziek van Howard Bru- beck, een broer van de beroemde jazzpianist Dave Brubeck. Wanneer dit jazzballet, dat door het Ned. Dans Theater vandaag in Brussel in première gaat, voor de Nederlandse tv-camera's zal komen, is nog niet bekend. Dinsdagavond 19 maart brengt het Be Dunne in de titelrol, komt er gezelschap Benjamin Harkarvy's bal- l week voor Pasen mee in het let „Grand pas Espagnol" op muziek YJK Theatre des Nations. Daarna van Maurice Moszkowski en Joop „r er een voorstelling in Nederland Sanders' ballet ..Valkuil" op muziek 5 tongeren zijn. I van Paul Creston. (Van onze correspondent in Parijs) Jewgcnie Jewtoesjenko, de 25-jarige Russische dichter en "An gry young man" wiens bundels met honderdduizenden exemplaren worden verslonden heeft, na de V S., Engeland, West-Duitsland en Cuba nu ook een bezoek aan Parijs gebracht. In de grootste zalen van de Franse hoofdstad, de Mutualité en het Palais Chail- lot, hebben duizenden hem aangehoord en toegejuicht en heeft hij hen in aile staten van geestdrift weten te brengen. De avond dat hij de gast was varf Jean Vilar heeft uw dienaar deze ook mogen bijwonen, en hij zou moeilijk kunnen verbloemen dat hij, in meer dere opzichten, een hoogst boeiende ervaring rijker is geworden. scepticus, zich te onttrekken aan de Slavische charme en de warmte die zyn hele wezen uitstraalt. Zijn avond bestaat uit twee delen. Eerst gedichten en daarna een dia loog met het publiek, en zo is hij, zonder onderbreking maar ook zon der enig duidelijk teken van ver moeidheid. bijna vier volle uren aan het woord. Aan het woord, terwijl maar een klein deel van de zaal, het niet onbelangrijke contingent Wit- Rassen, hem onmiddellijk verstaat. Wanneer hy eerst zelf zijn gedich ten reciteert, blykt hy niet karig met wijde armgebaren en rollende r's: men zou zeggen een talentvol ac teur uit de school van net oude na turalisme. Vilar, die daarna de Fran se versie voorleest, neemt daaren tegen met een enkel gebaartje van één vinger genoegen, en met zyn in gekeerde, verstilde trant van zeggen is hij wel de antipode van de Rus in diens expansieve en pathetische stijl. Waar zyn gedichten van spreken? Van de boeren in de Oeral zelf is hij de zoon van een intellectueel en van een boerendochter van de steppen, van zijn Siberische vader land, van de hagel die ook tikt op het hoofd van de pope, va'n het an tisemitisme (Babi Jar) waarin men de namen van Drevfuss en van Anne Frank herkent, van het mausoleum van Stalin die hij verdenkt nog altijd met een geheime telefoonlyn met Zijn natuurlijkheid en gemak van bewegen is treffend- hij slaat zyn lange arm beschermend om Vilar of om zijn tolk, een jonge professor- Twee premières van Ned. Comedie De Nederlandse Comedie brengt volgende week in Amsterdam twee premières, n.l. donderdagavond 14 maart in het nieuwe De la Marthea- ter Jean Kerrs „Mary, Mary" onder regie van Kees Brusse en zaterdag avond 16 maart in de Stadsschouw burg „De Botterikken" van Carlo Gol- doni onder regie van Georges Vitaly. De vele ziektegevallen gedurende de laatste weken hebben de directie van de Nederlandse Comedie genoopt het repertoire totaal om te zetten. Geen première kon op de oorspronkelijk bedoelde datum doorgang vinden. Concours voor jonge tonelisten Het derde ICC-concours voor jonge Nederlandse tonelisten, dat het In ternationaal Cultureel Centrum orga niseert, wordt in de tweede helft van april gehouden in het paviljoen Von delpark te Amsterdam. Het Prins Bernhard Fonds heeft een eerste prijs beschikbaar gesteld van f. 1000, de gemeente Amsterdam een tweede prijs van f. 600 en het ICC een derde prijs van f. 400. De jury zal bestaan uit: Mary Dressel- huvs, C'aro van Eyck, Elise Hoomans, Ank van der Moer. Han Bentz van den Berg. Joris Diels. Karl Gutt- mann. Ton Lutz, Guus Oster, Gerard Kekers en Jan Teulings. gedragen, zal het hoofd van Frank- rijks poëtische avant-garde „lettrlst" Isidore Isou, Jean Vilar In felle, agressieve termen ter verantwoording roepen, omdat de Sowjet-dichter, vol gens die opponent geen weet zou heb ben van alle revoluties die de mo derne kunst heeft doorgemaakt. De weergaloze geestdrift van deze mas sa, zo geeselt Isou, zou u, Vilar, toch alleen al even te denken moeten ge ven. Jewtoesjenko maait Vilar die een pygmeetje naast hem schijnt, nu met een enkele armbeweging weg van de microfoon, om zyn tegenstander zelf van repliek te dienen, en ook als debater bewijst hij hete vuren te kunnen trotseren. Er komt een uit voerig exposé van zijn poëtisch credo waarin hy de ivoren torens velt en zichzelf het recht toeeigent alle vra gen die hem in het dagelykse leven bezig houden, ook in zijn gedichten te berde te brengen. Hij besluit met een striemende oorvijg voor de avantgardist door hem te verzeke ren dat hy, Jewgenie Jewtoesjenko, niet zo hoogmoedig zou durven zyn de menigte te verachten. Woorden, waarmee hy het pleit voor de zaal nu natuurlyk dubbel en dwars heeft gewonnen. Het vragenuur het vragenvuur wordt voortgezet, doch niet één keer staat Jewgenie met de mond vol tanden. Hij is goed besla gen ten ys verschenen, en over de stand van zaken in de West-Europe- se film of schilderkunst, muziek of letterkunde waaruit hij vele namen citeert, is hij even volledig ingelicht, als over de politieke situatie in zyn land of in de wereld. Een jonge dich ter wil weten waarom hij de erotiek in zyn gedichten zo stelselmatig ver waarloost. Hij ontkent die grief, doch lanceert gelijktydig een tegenaanval door de verdenking uit te spreken dat vele erotische dichters en adep ten van de Markies van Sade een gebrek aan viriliteit maskeren. Hy betuigt zijn affiniteit met Poesjkin en met Majakofski (wiens natuurlij ke erfgenaam hy wel is genoemd) en voor hem is Verlaine Frankryks grootste dichter. Er wordt ook de insinuerende vraag gesteld, waarom hij in zijn politieke gedichten alleen de dode Stalin en niet diens voorma lige makkers attaqueert. Antwoord zijn „erfgenamen" in verbinding te heeft mijn erfgenamen, dat ge- schreven werd toen Stalin nog leef de dan toch niet zo goed begrepen. Wat hy vindt van het gaullistische bewind? Repliek: „Ik houd te veel van Frankrijk dan dat ik me nu de weg af zou willen snijden, hier straks H t niet meer terug te kunnen komen", oorzover de beelden in het trans Hij stelt tenslotte voor dit soort ont- ver overkomen, lijkt Jewtoesjenko j moeting:en tussen dichters en 'n bui- zyn gebleven, van de fusillering \an een Cubaanse Castrist, en ook van Parijs, een speelse stemmingsimpres sie die hij net voltooid heeft, en waarin van uiensoep en van Brigitte wordt gesproken. Voorzover de beelden In het Frans als dichter nog in het begin van de- tenian(js publiek te vermenigvuldi- ze eeuw te wortelen. Qua klank is gen en j^ij zegt te hopen spoedig in alles echter vol vuur, ritme en door- Moskou z4jn Franse kunstbroeders te leefd pathos en wordt vooral de tech- m0Ken ontvangen niek van de alliteratie met 'n zelriza- I nie virtuositeit beheerst. In zyn oor logsgedichten hoort men de ma chinegeweren ratelen, en by de folkloristische evocaties wordt ge, ook zonder één woord te verstaan, mee gesleept als door de uitbundige Ko- zakkendansers van het Rode Leger. 111 De 79-jarige oud-acteur Johan El- sensohn is zo vernemen wij thans zaterdag opgenomen in het Ju- lianaziekenhuis in de hoofdstad. Joods ensemble naar W.-Duitsland Het ..Collegium Musicum Judaicum" Amsterdam, onder leiding van de violist en dirigent Chaim Storosum die tevens cantor is hij de liberaal joodse gemeente te Den Haag ral van 10 maart tot 18 maart een concerttournee maken door West-Duitsland. Met een pro gramma van de oudste joodse liturgische gezangen, Chassi dische dansen, jiddische volks liederen en vooral volksmuziek uit het hedendaagse Israël, zal het ensemble optreden in Ber lijn, Minden. Kassei, Marburg, Frankfort, Aken, Siegen en Os- nabrück. Uniek voor West-Duitsland is het uitvoeren van joodse muziek en He breeuwse zang in protestantse kerken. Het in 1959 opgerichte ensemble bestaat uit: harp, viool, fluit, spinet, cello, tof (Israëlische handtrommel), sopraan, bariton en alt. Chaim Storosum heeft in verband met deze tournee 30 lezingen in West- Duitsland gehouden voor universitei ten, conservatoria en volksuniversi teiten over het wezen en de beteke nis der joodse muziek. Ned. Dans Theater trad op in Brussel Het Ned. Dans Theater heeft gis teravond haar eerste voorstelling In Brussel gegeven in het „Theatre Royal de la Monnaie". Men telde on- de de officiële gasten de Belgische minister van O., K. en W., mr. Vanes- kande, terwijl uit de balletwereld tal van bekende figuren werden aange troffen o.m. Maurice Béjart, de Rus sische balletmeester Victor Gsovsky, Tania Bari en het gehele gezelschap van het „Ballet van de twintigste eeuw". Op 7 en 9 maart treedt het Ned. Dans Theater op in de Kon. Munt schouwburg te Brussel. Deze serie voorstellingen staat on der patronage van de Nederlandse ambassadeur Jhr. mr. Teixeira de Mattos, die ter ere van het gezel-1 schap vanmiddag op de Nederlandse ambassade een receptie gaf. Politiek doel Natuurlijk schuilt achter zijn mis sie ook een concreet politiek doel. Zyn optreden dat plaats vindt In het kader van het Frans-Russische Ontvolking van O het platteland in ZWEDEN De toenemende ontvolking van het platteland door trek naar de steden is een druk besproken probleem in Zweden. Vooral in het zogenaamde „Norrland" doet zich het verschijnsel voor dat gehele dorpen uitsterven terwijl de omvang der stedelijke be volking toeneemt. Dit noordelijk ge deelte van Zweden omvat vyf provin cies die met elkaar groter zijn dan Denemarken. Nederland, België, Lu xemburg, Oostenrijk en Zwitserland tezamen. Dit gebied heeft echtef slechts 1.214.000 inwoners. Velen trekken na naar het tulden om werk ts zoeken daar de behoefte aan mankraeht in het noorden door de Invoering van moderne machines en rationele werkmethoden in bos- en mynbouw, zageryen en landbouw is afgenomen. De landbouw in het noor den schynt overigens ten dode opge schreven t« zyn aangezien negen van de tien boerenbedryven met verlies werken. Vele emigranten alt het uiterste noorden vestigen tich helemaal in het zuiden in de provincie Malmohus waar de bevolkingsdichtheid 133 per vierkante km bedraagt, 44 maal zo groot als in het noorden waar een ar beider in menig geval een afstand van honderd km naar zyn werk heeft af te leggen. Van de 3.700 jon geren die in het noorden per jaar van school af komen, trekken niet minder dan 2.500 weg, todat het percentage ouderen die in het noorden achter- biyven steeds onevenrediger wordt. Amerika gezien <loor vreemde bril De Moskous» televisie heeft een „filmdocumentaire" over Amerika op haar scherm gebracht, die gemaakt ls door een aantal Russische cor respondenten in de Verenigde Staten. De televisie-kijkers kregen de indruk, dat er in Amerika nog altijd een „half-slaven- en half-feodal land bouwsysteem" bestaat. De kykers worden naar welvaren de steden in het zuiden van de Ver enigde Staten meegenomen waar ,,'n hotelkamer 100 dollar per dag kost". Maar ook zagen zij de achterbuur ten, waar negers in armoedige om standigheden leven. Op het scherm zag de Rus ook hoe een neger het land bewerkt met een ploeg, die door een paard wordt ge trokken. De film eindigt met een oproer aan de universiteit van Florida, waar studenten met kortgeknipt haar een voorbykomende tank met tomaten en eieren bekogelen. De „documentaire" werd voorna- melyk gemaakt door de Russische correspondent in de Verenigde Sta ten, Nilolai Karew, die onlangs een reis door het zuiden van Amerika had gemaakt, waarbij hy Virginia, Florida, Alabama, Mississippi en Ar kansas had bezocht. De commentator bij deze film ge bruikte woorden zoals: „De negers in Amerika waren slaven, zyn het nog en zullen het altyd biyven", er aan toevoegend dat dit het mot to van de Amerikaanse kolonialisten was. De commentator haalde op gepas te tyden woorden van Lenin aan zo als: „Het is een soort van gevange nis voor de bevryde negers", doe lend op de negers in het zuiden van Amerika. Geroepen ter verantwoording Straks, bij het stellen van de vra- welke overwegingen dat streven nu weer wordt bepaald en hoever die op rechtheid reikt zijn vragen die hier nu buiten beschouwing mogen blij ven. Met Jewtoesjenko heeft men echter wel de stellige Indruk kennis te maken met een dichter die de gro- culturele verdrag heeft uiteraard I te erfenis van moedertje Rus- ook tot opzet het Westen te overtui- land van een Dostojewski, een Tols- 'gen van de fundamentele geestelijke 1 tol. een Gogolj. een Poesjkin, een fende verdediging van"het land. De- .tardverschuiving die zich in de Sow- Gorki, een Majakowsk! met ere en ze politiek dreigt bovendien de Fran- I jet-Unie heeft voorgedaan en van overtuiging beheert, al dragen de se economie te ruïneren en vormt het oprechte streven der Russen de ikonen der vroegere heiligen nu dan een bedreiging van de wereldvrede, basis voor de „vreedzame cnëxlsten-j ook namen als Marx, Engels en Le-1 aldus de oprichters van het ver- Frans verbond tegen kernmacht In Frankryk is een verbond opge richt tegen de vorming van een Franse kernmacht. Tot de oprichters behoren de schryvers Simone de Beauvoir en Jean-Paul Sartre, de so cialistische ex-premier Jules Moch en de voorzitter van het Verbond voor de rechten van de mens, Daniel Mayer. Volgens hen verschaft de Franse politiek tot het vormen van een kernstrydmacht geen doeltref- gen die met armen vol worden aan- tie" te leggen en te verstevigen. Door nln bond.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7