K. TER LAAN OVERLEDEN Parijse bankier in zijn auto vermoord i Brussels overleg van Luns, Spaak en Heath Journalisten moeten vrijmoedig schrijven Goede gang van zaken bij A.K.U OTEM WIL VEEL NIEUWS EN OOK SPORT BRENGEN in 1962 Onteigening voor recreatie Nog geen nieuwe initiatieven Kennedy niet voldaan over kwestie-Cuba Dooi in V.S. veroorzaakt noodtoestand Zware shag tè zwaar? neem NOG DEZE WEEK De eerste socialistische burgemeester in Nederland Uitgifte van winstdelende 4% personeelsohligaties ,,Stjraatkoniiig" neergeslagen gericht 1 maart 1860 Donderdag 7 maart 1963 Derde blad no. 30900 (Van onze Parijse correspondent) De Franse politie heeft steeds meer redenen om de OAS te ver denken van de moord waarvan gistermorgen om half elf de be kende bankier Henri Lafond het slachtoffer is geworden. Lafond. die president-directeur was van een der vijf grootste Franse han delsbanken. de Banque de 1'Union Parisienne, en voorts in direc ties van tal van andere belangrijke ondernemingen zitting had. is idoor een onbekende man van middelbare leeftijd in zijn auto vlak voor zijn woning in de Parijse voorstad Neuilly doodgeschoten. Ontsnapte arrestant weer aangehouden Juist voor de chauffeur wilde weg rijden. spoedde iemand, die niettemin enigszins kreupel liep, zich naar de ruto. Hü opende een der achterpor tieren en vroeg de bankier of hü monsieur Lafond was. Op het beves tigende antwoord loste hij vier scho ten uit een revolver waardoor de bankier op slag werd gedood. Daarna richtte hü zü" wapen nog op de chauffeur, die ernstige schotwonden aan de benen opliel doch het er niet temin levend van af bracht. De chauffeur wist zich in het zie kenhuis later het nummer van de juto te herinneren waarmee de moordenaar is gevlucht. Een auto die. zoals naderhand bleek, enkele dagen eerder was gestolen. Ook heeft de chauffeur de politie een tamelijk yolledige beschrijving van de moor denaar kunnen verschaffen, van wie (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren Jngestemd met de onteigening van Ten aantal gronden en zakelijke oiechten in de gemeente Putten en ••Trmelo ten behoeve van de open- oichtrecreatie langs het IJsselmeer. ,t5e onteigening geschiedt ten name fan de Gelderse recreatiestichting tefeluwerandmeer in Harderwijk voor •et aanleggen van stranden, aanleg plaatsen, picknickterreinen en hore cabedrijven met daarbij behorende Injoegangswegen, parkeerplaatsen en n(»eplantingen. Alleen de fractie van o|e S.G.P. verklaarde zich tegen het ajènteigenings- ontwerp. De heer Kod- ?v|e vreesde vooral, dat de zondag zou Porden misbruikt bü het mogelijk shaken va nveel reci-eatie. De heer njngelbertink (K.V.P.) betreurde, dat wije betrokken gemeenten onvoldoende Activiteit hadden ontplooid, zodat de e jent rale overheid moest ingrepen, n I Staatssecretaris Scholten (O.K. en nff.) zei dat van gemeentelijke zijde dtn de Stichting Veluwerandmeer het nilan is geprezen. Hij ontkende, dat !r onvoldoende waarborgen tegen misbruik van de zondagsrust zouden AANBEVELING B. EN W.: a Twee directeuren ïej gemeentemusea te J Amsterdam iefVan onze Amsterdamse correspond.) N De spanning is gebroken: B. ojn W. van Amsterdam hebben Jen aanbeveling opgesteld in verband met de vervulling van Je vacature in de leiding van de gemeentemusea, die door de pensionering van jhr. Sandberg is ontstaan. De voordracht, die zifle gemeenteraad in de loop van zaJe volgende week zal bereiken, p^ermeldt twee namen, n.l. dr. L. Levie, wetenschappelijk oofdambtenaar in de kunst- eschiedenis aan het Kunst- istorisch Instituut der Rijks- ainiversiteit te Utrecht, en mr. E. ir(L. L. de Wilde, directeur van roet Stedelijk van Abbe-museum Me Eindhoven. B. en W. zijn wan mening dat er aanleiding ^Jestaat twee directeuren te be noemen. Tegelijkertijd zullen zij '«Voorstellen de verordening op de ^gemeentemusea te dien aanzien it|e wijzigen. De aanbeveling wordt gesteund "poor de gehele raadscommissie van bijstand voor de kunstzaken. llDr. Levie zal in het bijzonder worden belast met het beheer tan het Amsterdams Historisch Museum, mr. De Wilde in het eibijzonder met dat van het Ste rfelijk Museum. De aanduiding Lin het bijzonder" wijst erop dat °Itr geen volledige splitsing in de leiding van de gemeentemusea Jal plaatsvinden. H Dr. Levie werd op 17 januari 1925 2 te Dieren geboren. Hij bezocht de '•p.b.s. te Arnhem en later de h.b.s.- fdeling van het joods lyceum te irnhem. Tijdens de oorlogsjaren ver- efde hü enige tijd in de kampen 'esterbork en Bergen-Belsen. Na de bevrijding verbleef hij lange jd in het buitenland, o.a. in Italië, aar hij kunstgeschiedenis, archeolo ge en Italiaans studeerde. In 1952 w promoveerde hü cum laude aan de Jiversiteit van Bazel op een proef- ;hrift over de schilder Ricciarelli. In werd hü benoemd tot conserva- van het Centraal Museum te 'trecht. Sinds 1958 is hij als weten- :happelijk hoofdambtenaar aan het kunsthistorisch Instituut verbonden 3Sj Mr. De Wilde is op 3 december 1919 te Nymegen geboren, in welke fctad hü het gymnasium bezocht. Na "■ijn eindexamen studeerde hy rech- D aan de r.-k. universiteit te Nü- legen. In 1945-'46 was hy werkzaam >U de stichting Ned. Kunstbezit voor i recuperatie van kuns' erken, inds 1946 is hij directeur van het •tedelyk van Abbe-museum te Eind- iven. Hij publiceerde een boek over lanessier en vele artikelen in het kuseumjournaal. evenwel nog geen enkel spoor is ge vonden. Een rechercheur van het Rotter damse politiebureau De Slinge heeft gisteren een 27-jarige Dordtse mon teur, tevens dameskapper, die maan- I dagmorgen uit het hoofdbureau van politie in Dordrecht is ontsnapt, in de kraag gegrepen en naar het poli tiebureau overgebracht. Toen de rechercheur gisteren op de bus stond te wachten, viel het hem op dat by dezelfde halte een man rondliep, die zich vrij vreemd gedroeg. De rechercheur volgde hem in de bus. Aan het eindpunt bleef de man zitten evenals de rechercheur. Uiteindelyk stapte de gevolgde toch maar uit. Op straat bleef de vreem de houding van het heerschap on- gewyzigd. zodat de politieman de tyd gekomen achtte de man aan te spreken. De antwoorden waren zeer Henri Lafond behoorde tot de voor- vaag <?n sterkten de Rotterdamse re- naamste protestantse financiers van Frankrijk. Hü leidde een terugge trokken leven en ook op politiek ge bied heeft hij zich nooit bewogen. Een nader onderzoek van de politie moet echter aan het licht hebben ge bracht, dat wegens de grote finan ciële belangen die zün bank in Alge- rüe bezat, de OAS enkele maanden ehercheur in zün vermoeden dat er iets met zün ..gesprekspartner'' aan de hand was. Hü nam hem mee naar het bureau, waar de man bekende de maandag uit een cel van het Dordtse hoofdbureau van politie ont snapte arrestant te zün. Diezelfde dag was hü na lang speuren gearresteerd in verband met een geleden Lafond onder zware druk f™' ,^?'s had gezet om hem een „subsidie" m Nederland en ,n het buitenland. voor het Geheime Leger af te persen Het feit dat de bankier niet had toegeven, zou de aanleiding tot de misdaad zün geweest. Toch toelating van de „achttien?" (Van onze Brusselse correpondent De ministers Luns en Heath zijn gisteravond de gasten geweest van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak. Zü dineer- 1 den in gezelschap van enige naaste medewerkers in het gebouw van het Belgische ministerie van Financiën te Brussel en daarna wisselden zü nog enige tüd van gedachten over het vraagstuk van de Engelse relatie met de EEG. Bijzondere plannen of nieuwe ge zichtspunten schünen daarbij, on danks de geheimzinnigheid welke men van Nederlandse züde heeft be tracht, niet ter tafel gekomen te zijn. Een woordvoerder van de Engelsen zei dat de ministers een afscheids- cocktailpartü van de Engelse dele gatie, welke gisteren tegen het einde van de middag in een groot Brussels hotel werd gegeven, hadden willen gebruiken om elkander nog eens te ontmoeten. Zowel België als Nederland zijn nog steeds de mening toegedaan, dat En geland vroeg of laat lid van de EEG moet worden en dat men op geregel de tijden over hangende problemen van gedachten wil wisselen. Het ligt daarbij voor de hand te veronder stellen dat de ondertekening van het verdrag tot steun aan de onafhanke- lÜk geworden Afrikaanse staten, uit gesteld als gevolg van een Italiaans- Nederlandse weigering, ter sprake is gebracht. Naar verluidt zou Groot- (Van onze correspondent in Washington) Zeven van de twintig vragen, die gisteren op de persconferentie van president Kennedy werden gesteld, hadden betrekking op Cuba, wel een bewüs hoezeer de moeiiükheden met dat land in de Verenigde Staten in het brandpunt van de belangstelling blüven staan. In Washington heerst op dit mo ment het gevoel, dat 3llerlei zaken stagneren en dat Amerika op velerlei gebied tegenslag ondervindt. De Amerikaanse president wilde zich niet al te somber tonen, doch gaf toe, dat het Amerika de afgelopen herfst be ter was gegaan dan deze winter. Hij hield een pleidooi voor Amerika's suggestie inzake een meerzijdige kernmacht, doch liet oe beslissing daartoe aan de Europese bondgeno ten over. Vier Amerikanen hebben, zoals men weet. de dood gevonden bij de Advertentie In de afgelopen dagen hebben overstromingen in het oostelyk deel van de Verenigde Staten twaalf men senlevens geëist, alsmede een mate riële schade van vele miljoenen dol lars. Deze overstromingen zün het gevolg van zware regenval en smel tende sneeuw, waardoor tal van rivieren buiten hun oevers zijn ge treden. Op sommige plaatsen werd een regenval van 120 mm geregis treerd. Vele wegen waren onbegaan baar, bovendien werd in vele geval len de stroomvoorziening afgesneden en moesten tal van scholen, fabrie ken en kantoren worden gesloten. Op het ogenblik zün de vooruitzich ten gunstiger geworden. Het ergste gevaar is geweken. Nabij Norwich, in de staat Con necticut. is gisteravond nog een dük doorgebroken, waardoor het centrum van dit 40.000 inwoners tellende stadje onder water kwam te staan. In een boom werden drie kinderen, van wie de oudste omstreeks vier Brittanië uit politieke overwegingen mislukte invasie op Cuba in 1P61 wel graag zien dat beide landen hun Kennedy wenste niet in te gaan op houding wat wijzigen. details, doch verklaarde dat de vier mannen waren gestorven in dienst Zoals gezegd zyn er voorlopig nog van hun land een acUe die geen nieuwe initiatieven voor het op vrüwillig hadden ondernomen. Met gang brengen van de besprekingen deze verklaring wekte de president tussen Engeland en de Zes te ver- j wachten. Ook al mochten de Neder- i landers en de Belgen op dat punt bepaalde ideeën hebben, met het in I de openbaarheid brengen daarvan zullen zü zeker wachten op het ogen blik waarop zij weten hoe de andere leden van de EEG daarover denken. Bij Frankrük behoeven zij voorlopig in dat opzicht niet op een willig oor te rekenen. Wel blijft bij de EEG- leden met uitzondering van Frankrijk de mening bestaan, dat het aanbeve ling zou verdienen de politieke samenwerking met Engeland zoveel mogelijk te versterken. Advertentie HET DROOGPROBLEEM OPGELOST DRU^IDROGER VRAAG BIJ UW HANDELAAR sterk de indruk dat de mannen in dienst waren geweest van de CIA. de Amerikaanse spionagedienst. Dag in. dag uit tonen de Republikeinen in het Congres zich kritisch over de regeringsacties ten aanzien van Cu ba Zonder op details te antwoorden, gaf Kennedy te kennen dat hij vol daan is over de waakzaamheid van de CIA. De Russische raketten hadden niet veel vroeger in de herfst ontdekt kunnen worden. De president was echter nog niet voldaan over de terugtocht van de Russen. Hij gaf aan een andere vragensteller toe dat het afsnüden van de olietransporten premier Castro in een moeilyk? po sitie zou brengen, doch daarvoor zou een blokkade nodig zün en blokkade betekent in feite een oorlogsnan- deling. Amerika, aldus de president, heeft in de herfst vorig jaar niet geaarzeld een blokkade te vormen, toen het eigen land werd bedreigd. Thans echter zag hij het niet als een nationaal belang in de Caraibische Zee een oorlog te riskeren. lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. Niemeyer garandeert de kwaliteit jaar was, bewusteloos aangetroffen. Hun ouders, die worden vermist, hadden ze vermoedelyk daarin ge zet om het buiten het bereik van het water te houden. De toestand van de kinderen is kritiek. Verder is als gevolg van de over stroming in Norwich in een fabriek een ketel ontploft, waardoor vier mensen werden gewond. Voorts wor den nog enige personen vermist. „Nederland is door en door fat- zün financiële status. Maar uiter- soenlijk, althans het is bang om voor onfatsoenlijk te worden aangezien. Daarom heeft het last van valse schaamte. En daarin gedijt de jour nalistiek slecht", zo zeide mr. J. L. Heldring. adjunct-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant gistermiddag tijdens een büeenkomst van het contactcentrum op voorlich- tingsgebied in Pulchri Studio in Den Haag. Hü vond, dat de overheid daardoor meer armslag heeft dan haar feitelük toekomt. Mr. Heldring, wiens inleiding ge titeld was „Hoe ik de journalistiek als voorlichtingsmedium zie", achtte deze sfeer niet goed voor de jour nalistiek en daardoor niet goed om voorlichting te geven. Het verhindert de groei van een wezenlüke belang stelling van het publiek voor de pu blieke zaak. Er leeft nog te zeer een regenten geest. De regering is te paternalis tisch. De journalist moet vrijmoedig kunnen schrijven. Dat wil niet zeg gen, dat hij vrüpoGtig moet zijn. Dat de journalist vrümoedig zün werk moet kunnen doen, hangt ook af van mate belangrük is. dat hü kennis van zaken heeft. Dat is de voorwaar de om iemand recht in de ogen te kunnen küken. In antwoord op vragen uit de ver gadering zei mr. Heldring nog onder meer. dat zün inziens voorlichtings ambtenaren geen serviele opvolgers moeten zün van de regring. Zü moe- j ten, natuurlük niet in persconferen ties. maar in persoonlük contact van mening durven verschillen met de regering. Vergaderingen met hoofd redacteuren, zoals de regering wel eens belegt, achtte mr. Heldring in het algemeen niet bevorderlük voor de journalistiek. Deze vergaderingen hebben vaak tot doel de openbare me ning in te kapselen. Hü vond het overigens wel begrüpelük, dat de re gering dit instrument soms wil han teren. Maar hoofdredacteuren moe ten in het algemeen contact met officiële mensen zo veel mogelük be perken. Het argument „ik moet toch na afloop een kopje koffie met hen kunnen drinken" verwierp hü- „Ik wil na afloop helemaal geen kopje koffie met hen drinken", zei hü- Vergeefse aanval op liet ijs van dé Hollandse ljssel De vier ysbrekers, die gisteren een aanval hebben gewaagd op het ijs van de Hollandse IJssel. hebben de strüd verloren. Omstreeks het mid daguur waren er al twee uitgescha keld. De twee overgebleven üsbrekers die ook om half acht 's ochtends van Rotterdam uit waren begonnen met het openbreken van de Hollandse IJssel, moesten 's middags om vier uur hun stormloop op het üs staken. Zij waren in die tijd drie kilometer i gevorderd. Pas maandag zullen de schepen nu opnieuw het üs te lijf gaan. Rükswaterstaat hoopt, dat er regen komt. „Een regenbuitje is meer waard dan een üsbreker". zo werd van deze züde verklaard. Het gebrui ken van springstof is niet mogelük, omdat de Hollandse IJssel daarvoor te smal is. Advertentie Ieder die zich jong voelt en toch op de kleintjes wil passen spaart MIDZA-zegels Auto-probleem in LONDEN J i.Van onze correspondent in Londen) Een regeringsrapport over maat regelen tegen het steeds toenemende autoverkeer in centraal-Londen, spe ciaal met het oog op de toestand in de komende 20 jaar, heeft scherpe protesten uitgelokt van de automo bielorganisaties. Voorgesteld is na melijk de automobilisten verder af te schrikken het centrum binnen te komen, niet alleen door steeds meer parkeermeters, maar door extra beta ling van een soort tol. Die tol zou kunnen worden geheven door particuliere auto's van een soort tax-meter te voorzien. Bü aankomst in de binnenstad zouden de bestuur ders het vlaggetje omhoog moeten zetten en het pas weer bij het verla ten mogen neerhalen, waardoor aan gegeven zou worden wat zü moeten betalen. Men voorziet door dit alles een enorme administratieve romp slomp en nog meer verkeersopstop pingen. Voordat er parkeermeters waren werden er dagelijks in cen traal Londen 74.700 auto's op straat geparkeerd. Er is nog steeds veel te weinig parkeerruimte op stille plek ken. De tegenstanders van hen, die de automobilist steeds weer in de ver drukking willen brengen, gaan uit van de omgekeerde gedachte, namelük het scheppen van meer ruimte. De moei lijkheid is echter dat dit waarschijn lijk alleen maar tenkoste van de wo ningbouw zal kunnen gaan. T De heer K. ter Laan. oud-burgemeester van Zaandam, is giste ren op 91-jarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overleden. De heer Ter Laan was de eerste socialistische burgemeester in Nederland. Hij was ook lid van de Tweede Kamer. Kornelis ter Laan werd 8 juli 1871 in Slochteren geboren. Hü bezocht de hbs en de rüksnormaalschool in Sappemeer, waarna hij aan het on derwijs werkzaam was, o.a. als school hoofd. Vervolgens werd hü directeur van de handelsschool in Delft, en leraar in het Nederlands. Gedurende een lange reeks van ja ren, van 1901 tot 1937, was de heer Ter Laan lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P. Van 1905 tot 1914 was hü bovendien lid van de ge meenteraad van Den Haag. Van 1914 tot 1937 is hü burgemeester van Zaandam geweest. Hij was de eerste socialistische burgemeester van Nederland. De heer Ter Laan was voorzitter van de algemene landelijke vereni ging Groningen en van de commissie van toezicht op de Algemene Lands- drukkerü- De heer Ter Laan heeft veel gepu bliceerd, vooral over de geschiedenis en de cultuur van de provincie Gro ningen. maar ook op het gebied van de folklore en de vaderlandse ge schiedenis. Publikaties o.m.: Nieuw Groninger Woordenboek 1904-29: (met anderen) Laandjebloumen 1929; Groninger Overleveringen I 1928; II 1930; Gro- Het Otem-zendschema zou er, naar de gedachten die er omtrent de pro grammering bij de Otem leven, als volgt uit kunnen zien: een avond televisietoneel, een avond een speel film en een avond, waarop het amu sement het belangrijkste onderdeel is. Deze onderwerpen zullen ongeveer 35 percent van de zendtijd in beslag nemen. Twintig percent zal gereser- verd dienen te zyn voor nieuws, tien percent voor sport, 15 percent voor vrouwen en kinderprogramma's (op de middagen), tien percent voor re clameboodschappen en 10 percent voor „dividend". De Otem stelt zich voor geregeld een kykersonderzoek te houden. De resultaten daarvan kunnen dienen als hulpmiddelen bij het programma beleid. (Van onze financiële medewerker) In de verhoging van het dividend van de AKU met 1 tot 17% weerspiegelt zich allereerst de goede gang van zaken in 1962. Niet alleen bij het Nederlandse bedrijf maar ook bij de dochter ondernemingen, waarvan met name mogen worden genoemd de Vereinigte Glanzstoff en de American Enka. Bovendien mag men uit de dividendverhoging concluderen dat 1963 er heel behoorlijk uitziet. De omzet naar volume rechtvaardigt optimisme. Het zwakke punt is de prijs. ninger Volksverhalen (met mevr. Huizenga-Onnekes) 1930; Nederland se Overleveringen. 2 dln 1931: Jaarf- ke. een Groninger prof eert 1932; Oli- (Van onze Haagse correspondent) Een beruchte Haagse figuur, die zich graag „De koning van de Boekhorststraat" noemtstraat maker van beroep is, maar in zijn 27-jarig bestaan meer tijd heeft verspeeld aan politie en justitie, dan aan het maken van straten, is dezer dagen bloedend verwond en gekneusd opnieuw in handen van de politie gekomen. Hij had de 49-jarige bewoner van een huis boven een café in de Wagenstraat, gedreigd „de nek af te snijden" als hij hem niet terstond honderd gulden gaf en hem, toen hij zijn zin niet kreeg, bespuwd en geslagen. Zijn adspi- rant-slachtoffer bleek echter een stevige wederpartij. Woedend Dit zei de president-directeur van de A.K.U., mr. J. Meünen, tüdens een persontvangst van het hoofdkantoor in Arnhem en in de bedrüven in de De Otem wil zo spoedig mogelük 1 ^l^s®if^Vaa'!1dV Pe ^eijnen beginnen met het bouwen van een n dat A.K.U. de divi- studio-complex van 40.000 kubieke «enden van de dochtermaatschap- pyen aan aandeelhouders doorgeeft. Deze ontvangsten worden niet achter gehouden voor (toekomstige» inves teringen. Een en ander betekent dat het dividend niet alleen omhoog, maar ook omlaag kan gaan. Gevraagd naar de gevolgen voor het A.K.U.-concern van het misluk ken van de onderhandelingen tussen Engeland en de E.E.G.. werd ver klaard. dat dit een introductie van meter, waarvan 4500 kubieke meter speelruimte. In de aanvangsjaren zal men gaan werken in een bestaand gebouw van ten minste 7000 kubieke meter, waarvan 2700 kubieke meter studioruimte. De Verenigde Staten hebben een overeenkomst niet Indonesië getekend IZt y te«elmoellt|kh«de„ van het Ge ter waarde van 17 miljoen dollar te kopen. Het Amerikaanse Bureau voor internationale ontwikkeling heeft be kend gemaakt, dat de lening past in het kader van een door Indonesië op gesteld programma voor het Impor teren van grondstoffen en reserve on derdelen tot een waarde van 36 min. dollar. De Otem (Onafhankelyke Televi sie Exploitatie Maatschappij) zal er bij de regering op aandringen, dat voor het tweede televisienet 'n zend- tydverdeling zal worden toegepast, waarbij aan de Otem vyf, resp.-vier vaste avonden per week worden toe gewezen. vermeerderd met enkele uren verspreid over een aantal mid dagen. De overige vaste dagen kun nen worden toegewezen aan de NTS en de omroepverenigingen. Worden de groeperingen volledige avonden toegewezen, dan zal het bei de mogelijk zün complete program- ma's te produceren. Zouden beide j groeperingen op een en dezelfde avond op dezelfde zender werken. dan is de mogelükheid, dat zij hinder van elkaar ondervinden, geenszins uitgesloten. Dan ook zouden de coör dinatieproblemen extra worden ver zwaard. Een zendtijdverdeling als door de Otem wordt voorgesteld be tekent de presentatie van vaste pro grammaonderdelen op vaste dagen. Dit wordt opgemerkt in de dezer dagen verschenen brochure „Aspec ten van de Otem-televisie", waarin achtereenvolgens aandacht wordt ge schonken aan de beginselen van de commerciële televisie, aan de hoofd- lünen van een programmabeleid, aan enige reclame-aspecten en tenslotte aan de budgetaire mogelükheden van commerciële televisie. De Otem zal streven, zo wordt in de brochure gesteld, naar een zo vol ledig mogelijke nieuwsvoorziening (gefilmd nieuws) waaronder ook wordt verstaan politieke overzichten. ■■■01 commentaren, een parlementaire I greep de man een stuk hout en kroniek, en nieuwsrubrieken van bui- sjoeg ^e straatmaker waar hij tenlandse correspondenten. De Otem raken koii Wonden nnn het stelt zich voor een volledige nieuws- hnniH netrneinde wh nutter hoewel hÜ 8een cent op zak had. in obligaties zullen kunnen kopen, die redactie in te stellen, waaraan een "■ooja, een gewieusae stnvuaei het café voor f36 - had verteerd. Dat een vaste rente van 4', zullen dra- volledige sportredactie behoort te en dito P°ls waren er net gevolg j feit heeft hem waarschijnlijk tot zijn gen en verder winstdelend zullen De straatmaker had in het café zitten drinken en over het glas heen tegen een kennis zün hart gelucht over de man. Toen deze even later toevallig binnenkwam Maple de straatmaker op hem af en eiste zon- menebest in de Euromarkt had kun nen betekenen, tenzy aparte regelin gen voor de textiel hadden kunnen worden getroffen. De A.K.U. bouwt in Noord-Ierland een fabriek voor nylon. Was Engeland lid van de E.E.G. geworden, dan zou deze fa briek een belangrüke nieuwe vesti ging in Europa hebben betekend, nu Engeland geen lid wordt betekent de nieuwe vestiging een bolwerk in de veste van de Gemenebest. Ergo de A.K.U. had met alle mogelijkheden De heer Meünen neeft in de on der verdere motivering honderd gul- d£TL'enungsraad van zyn bedrltf ge- den. De aangesprokene, die zich niet d ,1 methode die Frankrijk van enige (financiële» schuld bewust P 9®^ men W1j; gebruikt was. maakte een einde aan het ge> sprek en liep naar zün woning boven het café. De straatmaker volgde hem echter, eiste opnieuw geld en haalde om zün woorden kracht bü te zetten een stiletto voor de dag. Daarop re pliceerde de bedreigde met het stuk hout. Hü wist de aanvaller van zich af te houden tot de inmiddels ge alarmeerde politie deze van hem overnam Later bleek, dat de straatmaker, heeft niet fraai is. maar dal in ons land en door de regering én door het publiek teveel wordt gekeken naar Engeland en te weinig aan dacht wordt geschonken aan de po litieke kant van de zaak. In casu aan de gedachten van de Franse president. De heer Meünen kondigde aan dat de medewerkers van de A.K.U.. te beginnen met dit jaar, personeeis- podrigo, 100 schimpdichten op Gro ninger schoolmeesters uit de 17de eeuw 1933; Beknopte Nederlandse Encyclopaedie 1937 (5e dr. 1952 Groningen vóór honderd jaar 1937; Joodse Overleveringen 1938: Woor denboek der vaderlandse geschiede nis 1939: Wat de torens vertellen 1939; Letterkundig Woordenboek (2e dr. 1952»: twee berümde vertellingen (met prof. De Blécourt) 1941; Aard- rükskundig Woordenboek van Neder land (2de dr. 1948); Maark en Pit 1943; Humor in Grunnergerlaand 1947; Woordenboek der folklore: Spreekwoordenboek (2e dr. 1951); Grunneger Riemkes, 1951; Proeve van een Groninger Spraakkunst 1953 Groninger Woordenboek, (2de dr. 1952); Groninger Encyclopedie 1954. De heer Ter Laan woonde na zijn pensionering in 1937 in Wassenaar, waar hü tot het laatst van zijn leven l publicistisch werk Ls blijven doen. Vorig jaar verscheen nog een ge schiedenis van de gemeente Slochte- dend op de gewone aandelen boven ren 'z'Jn geboorteplaats), de 7 een kwart procent „rente" De heer Ter Laan was onderschei- wordt uitbetaald. Er zal ten hoogste den tot R"dder "n de Orde van Oran- f 15 miljoen aan deze obligaties wor- ie Nassau. In 1951 heeft Prins Bern- den geplaatst om de rentelast niet ha!"d hrm de Zilveren Anjer uitge- te groot te maken. Per medewerker is het maximum f 1000.— in coupures Het stoffelijk overschot van de van f25.f50.en f 100.Men heer K. ter Laan wordt maandag ge- kan ten hoogste 4 van het jaar- cremeerd op Westerveld, na aan- salaris/Ioon in de obligaties beleggen, komst van de trein om 11.31 uur. De heer Meünen kondigde verder aan dat begin volgend jaar zal wor den begonnen met de bouw van een nieuwe research-uitbreiding. Het ge bouw aan de Velperweg tegenover het nieuwe girokantoor, zal tussen de 60 en 70 meter hoog worden. 12 verdiepingen tellen en een inhoud hebben van 125.000 vierkante meter, dat is net zoveel als het huidige De vluchtelingendienst van 4e We- hoofdkantoor reldraad van Kerken heeft ërleden jaar. werkend in 46 verschillende landen. 15.472 vluchtelingen aan een 1 nieuw vaderland geholpen Onder hen waren 400 invaliden. Büna 200 111 111 el>€TICIItCll vluchtelingen werden geplaatst in bejaardentehuizen of inrichtingen voor chronische zieken. In totaal was voor di-' werk een bedrag van 9.500.000 gulden nodig. De kerken orachten hiervan ruim f5.500.000 büeen (inclusief de kosten van talrüke huizenbouwprojecten». Ongeveer vier miljoen gulden was af komstig van gouvernementele en in tergouvernementele commissie voor Europese migratie. l(i('])tclingciiliiil|> Kerken brachten ruim 5'/2 miljoen bijeen Fa (overgenomen uit andere bladen) Geboren: Maarten Alexander, z. v. dhr en mevr. Dudok van Heel-Hey- dendaal. Huizen. Getrouwd: dr. H. C. Helleman en W. N. C. Slewits. Dordrecht Enk La- gendük en Minca Courrech Staal, Leiden; W. Kwast en N. D. Kruk- Stobbe. Amstetlveen. Overleden: R. A. Kosters (man) Amsterdam; E. L. baron van Heecke- ren van Waliën. 68 jr. P. J. van Gulik (man), 87 jr. Beek (bij Nümegen); A. Witholt (man), Apeldoorn. Volgens een officiële Zuidvletna- mese mededeling zyn in de laatste Het totaal aantal vluchtelingen. Amsterdam" dat sins 1948 via do Wereldraad van Amsterdam, kerken door emigratie een nieuwe toekomst tegemoet ging, is gestegen tot 257.991. De kerken hielpen voorts talrüke vluchtelingen door l.et betalen van huur en doktersrekeningen in tijden van ziekte en werkloosheid. Ook werd worden toegevoegd. van. I hardhandig optreden aangezet. Izijn, waarbij voor ieder procent divi- wond. week van februari door de regerlngs- l kleding en voedsel verschaft terwiil sriï "v"nrd TSSJ "S! sneuvelden 34 militairen en werden ivan 8ezin«en rustperioden kre- 99 gewond. Guerrillastrijders hebben verder werden toelagen gegeven dezer dagen een trein opgeblazen voor schoolgeld en boeken Voor dit arbij veertien mensen werden ge- alles was nog een bedrag van f 630.000 nodig.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5