(Gelukkige greep met Goldonis „De impressario van Smyrna" kunst kAleiöoscöQP - w Bijzonder goed door amateurs gespeeld JARENLANG BEZIT VAN HET PUBLIEK: 65 JAAR MR. MAX, KARIKATURIST, WERD ZEVENTIG JAAR Oud-studenten in Schouwburg: Jo Vincent: l)e uuin met de snelle tekenstift Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 maart 1963 Derde blad no. 30899 I' De Toneelgroep van Oud-Studenten heeft ditmaal weer eens een, zoals gisteravondoverduidelijk bleek, gelukkige greep gedaan uit het welvoorziene oeuvre van de Italiaanse auteur Carlo Gol- doni (1707-1793) met een opvoering van ,,De Impressario van Smyrna", één van zijn minder bekende werken. Het was de eerste van 15 voorstellingen die in Laren Arnhem Amersfoort Rotterdam Zwolle Haarlem Eindhoven Amsterdam Den Haag (tweemaal) Groningen en Hengelo zullen worden herhaald. Het batig saldo van deze voorstellingen is in de meeste gevallen bestemd voor de sectie Studiehulp van het Ned. Studenten Sana torium, de netto-opbrengst van de Leidse opvoering komt ten goede aan de Nederlandse Vereniging van Slechthorenden. levendige mise en scène droeg er het zyne toe bij om tot een voor amateurs bijzonder goede voorstelling te komen. Mr. C. H. Goekoop, geheel één met zijn pompeuze Turkse kostuum, speelde overtuigend de koopman Ali die zich tussen het troepje artiesten doorlopend op glad ijs voelt. W. A. F. Stokhuyzen gaf een rake interpre tatie van de zanger Carlucio waai de zelfvoldaanheid afdroop. Vanmej. A. de Boer zagen wij een charmante uitbeelding van Lucrezia die ons de ij delheid van deze zangeres somtijds deed vergeten. De zangeressen Tog- mina gespeeld door mej. M. Philips en Anina van mevr. Westenbergvan Huystee zorgden voor afwisseling door deze figuren een' wat vinniger cachet te geven. De imposante tenor Pasqualino vond in ir. H. E. Westen berg de juiste vertolker, die terecht slechts even deed doorschemeren dat hij zijn heel wat tengerder vriendin Mr. F. W. Kist schcoot met zijn weer- j gave van Graaf Lasca, de steunpilaar van de kunstenaars, in de roos! Zonder merkbare hulpmiddelen was hij door zijn kalmte, besluitvaardig heid, ironie en ingehouden humor de man met het natuurlijke overwicht. Dr. P. Schierbeek slaagde in zijn typering van de slechte en arme toneelschrijver en ir. A. Hadjidakis voldeed ten volle als de theater agent Nibio. Mr. A. Spruit zorgde voor een sterke inzet van het stuk door de rol van de waard Beltrame krachtig en vlot van beweging en gebaar weer te geven. De bediende van de andere herberg was in goede handen bij jhr. mr. H. v. Beresteyn. De kracht van de opvoering is mede te danken aan het feit, dat geen van de rollen onvoldoende bezet was. Het publiek bracht regisseur en spelers staande een spontane hulde. De dames ontvingen een welver diende bloemenhulde. B. H. )peiiluchttheater krijgt overkapping Als eerste openluchttheater in Ne derland, zal het theater van de Stichting Twentse Openluchtspelen te Hertme bij Hengelo Onog voor de komende zomer van een zes me ter hoge overkapping worden voor zien. Daardoor zullen de 2.000 be zoekers, die het theater kan bevat ten, in het vervolg droog zitten. Het toneel zal geheel open blijven. Voor de zevende achtereenvolgende maal staat dit jaar weer het door Jan Naaykens geschreven passiespel op het programma. Alle plaatsen voor de vijf voorstellingen, die in het Duits worden gegeven, zijn thans reeds ver kocht en de 10.000 kaarten zijn al verzonden. Er komen ook vijf Neder landse voorstellingen, waarvoor even eens weer grote belangstelling be- staat. Het passiespel wordt jaarlijks opgevoerd door 325 leden van Twent se amateur toneelverenigingen en in- Jwoners van het 450 zielen tellende Hertme. 55 Ironisch blijspel Goldoni, die er in de eerste plaats op uit was het werkelijke leven te betrappen in alle denkbare milieus, voelde zich in ,X>e Impressario" ken nelijk aangetrokken door de samen leving in artiestenkringen. Met on miskenbare ironie tekent hij in dit blijspel de zelfoverschatting, ijdel- heid, huichelarij en nooit aflatende strijd om de voorrang in de bedoelde omgeving van die dagen, waarmee allerminst gezegd wil zijn dat dit thans geheel tot het verleden be- I hoort. Ali, een rijke Turk, koopman in Smyrna, bevindt zich voor zaken in I Venetië en wil deze gelegenheid be nutten om een compleet operagezel schap te engageren en naar zijn woonplaats met zijn eigen schepen over te brengen. Hij maakt gebruik van de diensten van een theater agent, welke medewerking heeft ver kregen van Graaf Lasca, die zijn hart, maar geenszins zijn geldbuidel aan de kunst en de kunstenaars heeft verpand. Laatstgenoemde i brengt enige ontmoetingen tussen Ali en drie zangeressen en twee zan gers tot stand. De rijke zakenman en de straatarm maar vééleisende artiesten vormen een gezelschap dat allerminst op homogeniteit kan bogen en Ali, die geen gat in de onderhandelingen ziet 1 scheept zich in alle stilte in met achterlating van de artiesten en een beurs met tweeduizend dukaten als schadevergoeding die hij in han den stelt van Graaf Lasca. Deze stelt i de artiesten voor dit bedrag aan te wenden om een eigen opera te stich ten, waarvan ieder van hen aandeel houder zal zijn. Zodoende is iedereen verantwoordelijk voor het al of niet 6lagen van de onderneming. Na enig geharrewar zien de berooide artiesten de voordelen van deze coöperatie in en besluiten Graaf Lasca's voorstel te aanvaarden. Hope eisen In zijn voorwoord schrijft de regis seur mr. P. Cleveringa o.a.: „Zo simpel als Goldoni's stukken bij het lezen lijken, zo moeilijk blijken zij te realiseren", een opmerking die wij volkomen onderschrijven. Door het gemis aan een wezenlijke intrige stelt „De Impressario" hoge eisen aan de regisseur en spelers. Door een suggestieve en praktische toneelbouw, (ontworpen door Hans i Eschouzier) de uitermate kleurrijke I kostuums, (Maryn Eschauzier) de I opmerkelijke vondst van de regisseur I om elk bedrijf in te leiden met eigen bedachte korte mimische scènes met I de muzikale omlijsting uit de opera buffa „Lo Frate Nuamorato" van Pergolesi werden deze moeilijkheden i glansrijk overwonnen. Een perfecte, J Advertentie RADIO TELEVISIE T O VINCENT 65 jaar! Ze heeft die dag gevierd in haar bun- J galow in Aerdenhout. Voor haar was deze 65e verjaardag een zéér willekeurige mijlpaal, het leven heeft nog zoveel vaart, dat ze dat merkteken nauwelijks zag. Al heeft zij zich dan ook al een jaar of acht uit de concertpraktijk teruggetrokken, haar bestaan wordt nog steeds gedekt door de titel, die het boek over haar levensgeschiedenis kreeg: Zingend door het leven Wie langs de Karei Doormanlaan te Aerdenhout loopt kan daar vaak vlak bij het raam van de voorkamer een leerling zien staan, de handen in eengevouwen voor de borst, de mond openend en sluitend. En hij ziet ook Jo Vincent op de rug, gezeten aan de vleugel. Zo gaat dat iedere dag, vijf a zes uur, „wat heb je eigenlijk nou nog aan je leven op deze manier", zegt soms haar man, dokter-in-ruste Bos. De leerlingen komen van heinde en ver, tot uit Deventer toe. Zij be leeft daaraan haar genoegen niet altijd naar zijn hand kon zetten, houdt door deze lessen haar stem goed bij. „Wil je ze het goed vóór zin gen, dan moet je stem technisch nog in orde zijn". Vrijheid EEN enkele maal verzorgt zij nog wel eens een recital voor een kring van intimi. Zo gezien heeft zij zeer vroegtijdig de Neder landse concertpodia vaarwel gezegd. Dat was bewust beleid zij deed de stap, die veel kunstenaars zo zwaar valt: afscheid nemen voordat de eerste tekenen van neergang te be speuren zijn. Het gaf haar een stuk persoonlijke vrijheid, dat haar in de sfeer van aanhoudende publieke be- I wondering en bewieroking steeds ont houden bleef. „Ik was echt een bezit van het publiek" deze uitspraak keert en kele malen terug in het gesprek. Het publiek, dat zijn handen warm klap te. maar niet gedoogde, dat het idool zich even begaf buiten het stereotiep, dat men zich- had gevormd. Dit ste- 1 reotiep: van een kunstenares, voor wie de Kunst een Gewijde Zaak is, een Hogere Aangelegenheid, waarover het niet past te schertsen. Dat sloot bij voorbaat elk uitstapje in de rich ting van het populaire uit. In andere landen, waar men Kunst en kunst niet zo precies indeelt kon dat mis schien nog, in Nederland was dat uit gesloten. Na de oorlog is toch een kentering ingezet. Zangers en zangeressen van serieuze muziek wagen zich thans ook makkelijker in het land van een Lichtere Muze. „Dat betaalt ook JO VINCENT goed", zegt Jo Vincent, met een ge baar van geld tellen. Iets om ver stoord over te zijn? Geenszins, „ik geef ze groot gelijk, is dat misschien aardig om in de krant te zetten?" Zeker is dat aardig. En ook is het aardig, dat een deel van het Jo Vin cent-publiek de overgeleverde voor stelling nog niet heeft losgelaten. Zij trad niet zo lang geleden eens op in een VARA-programma „Dat wil ik nog eens horen". Zij zong er niet in, maar vertelde voor het vaderland weg en maakte enkele grapjes. De volgende dag: een stuk of wat boze brieven aan het adres van mevrouw Jo Vincent, dat zij zich voor een der gelijke uitzending niet had te lenen Ja, de Jo Vincent van de jaren der tig leeft stug voort in veler verbeel ding. „Herinnert u zich het kwartet Jo Vincent?" vraagt ze. „Juist ja, met Theodora Versteegh, Willem Ravelli en Evert Miedema". De stichtelijke zang van het kwartet („Blijf bij mij, Heer". „Scheepje onder Jezus' hoede" en zo heel veel meer) beleeft een na oorlogse wedergeboorte. De oude 78- toeren platen zijn nu als EP's in de handel, „en ze worden best verkocht", verklaart zij niet zonder lichte ver bazing in haar stem. Tot die her drukken behoort ook „Jeruzalem", de eerste opname, die zij in Londen maakte op 27-jarige leeftijd, met aan de andere kant de „Aria van de En gel", gezongen door Theodora Ver steegh. ÓANCETJE 12 Musical „Oliver" naar ons land De musical .Oliver" van Lionel Bart zal over ongeveer een half jaar ook op de Neder landse planken komen. Het is de combinatie van de heren Lars Schmidt, W. Hofman en mr. P. A. Meerburg, die na ,,My Fair Lady" deze musical in ons land introduceert. De première kan begin oktober in het Luxor Theater te Rotterdam worden verwacht. De bewerking van de liedjes is opgedragen aan Seth Gaaikema. De Londense regis seur Donal Albery, die de op voeringen in New York en Londen heeft geleid, zal ook de Nederlandse produktie onder zijn hoede nemen. In een bovenkamertje aan de Galileïstraat 187 te Den Haag hangt een groot aantal foto's en tekenin gen aan de muur. Het zijn herinne ringen aan tientallen jaren revue. De grote jaren met namen als Louis en Henriëtte Davids, Johan Buziau, Jean-Louis Pisuisse en Jan Musch. Het is een kamertje van de bekende Haagse tekenaar mr. Max, die on langs zijn zeventigste verjaardag heeft gevierd. In grote, vergeelde plakboeken bewaart deze grijzende, nog altijd enthousiaste sneltekenaar, karikaturist, schilder en dichter W. F. Keppel Hesseling zoals zijn werkelijke naam is foto's, karika-/ turen, programma's, contrafcten, dank betuigingen, handtekeningen van beroemde artiesten en kranteknip sels met recensies van zijn optreden: het zijn herinneringen aan 45 jaar theaterleven waarin mr. Max heeft gewerkt als karikaturist op vele podia in Nederland, België, Frank rijk, Italië, Duitsland, Zwitserland en Hongarije. Zijn bekende donkere sikje is nu grijs geworden, maar mr. Max. naar wie eens een sigarenmerk is genoemd en niet geheel ten onrechte want hij rookt graag sigaren is een rijzige gestalte die nog graag spreekt over zijn werk, dat hij koos na de lagere school en driejarige hbs in zijn geboortestad Arnhem. Tekenen en schilderen v/as zijn grootste lief hebberij op school. Zijn eerste kari katuren maakte hij op de school banken. „Ik ruilde spotprenten van onder wijzers voor toverballen" zegt mr. Max glimlachend als hij peinzend terugdenkt aan zijn jeugd in Arn hem. Op de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten, aan de Prinsessegracht in Den Haag, onder directie van Jan Springer, bezocht hij de schilder- en tekenklasse. Tijdens de eerste wereldoorlog werd hij (reserve tweede luitenant) voor verdere dienst afgekeurd. In een atelier aan de Haarlemmer houttuinen in Amsterdam, waar Breitner nog had gewerkt, nam hij hierna te zamen met een schilder van stadsgezichten. Van der Ven, zijn intrek. Vele artiesten kwamen daar op bezoek en 's winters als er geen geld voor kolen was, verbrand de men houten lijsten in de kachel. De eerste stap naar de theaters ls daór gezet. Collega's vonden dat Keppel zo goed karikaturen tekende en raadden hem aan op te treden. Een debuut volgde in het Amster damse Grand-theater, bij Lion van Lier. Hij werd al spoedig in verschei dene theaters geëngageerd en zijn eerste grote optreden was in Tuschinski. De naam voor de grote man met de onafscheidelijke baret, de razend snelle tekenstift en de grote vellen papier was gemaakt en vele buiten landse tournees volgden. Keppel Hes- selink noemde zich eerst Max Bru- ning, maar kreeg daar aanmerkingen op van de Nederlandse Artiesten Organisatie: er was in Duitsland al een schilder van die naam. Het werd „Mr. Max", een naam die de man van de grillige lekenlijnen tot op heden heeft behouden en waaronder hij nog optreedt, onder meer het vorige jaar met Siem Nieuwenhuizen, die nu herstelt van een zwaar ver keersongeval. Vooral tijdens zijn vele tochten naar het buitenland beoefende mr. Max zijn grote liefhebberij, het schilderen. In 1955 is een door hem geschreven bundel gedichten uit gegeven. Mr. Max hoorde op het toneel soms vreemde reacties uit het publiek. Bij een optreden in Turnhout vroeg een der bezoekers of hij een karikatuur wilde maken van de Belgische koning. „De koning is geen karika tuur" zei de sneltekenaar en op zijn antwoord applaudisseerde het pu bliek en begon spontaan het volks lied te zingen Velen herkennen nog de bekende tekenaar op straat Mensen van on geveer vijftig jaar komen enthousiast naar hem toe en verklaren dat zij hem hebben zien optreden toen zij vijftien waren. Zij zijn dan dankbaar voor de man met de baret, het eens zwarte sikje en de snelle tekenstift. Voor mr. Max, sneltekenaar, karikaturist, schilder en dichter. V -■» -* - r I Wederom wordt in Rome een film gemaakt over Cleopatra, de beroemde Egyptische koningin. De Franse filmster Magali Noël vervult de hoofdrol, haar tegen speler is de Italiaanse komiek Toto. De titel van de film zal zijn ..Toto en Cleopatra". De vorige film over het leven van Cleopatra werd gespeeld door Lizz Taylor en Richard Burton. Hard studeren OVER de populaire zang wil zij lie ver niets meer zeggen. Een uit spraak over Corry Brokken haar in de mond gelegd en buiten propor ties opgeblazen heeft haar al genoeg drukte bezorgd. Maar wel zegt zij, zeer in het algemeen„Vroeger moest je hard studeren, iedere dag. om iets te bereiken. En vandaag is het nóg zo". Ze voleindigt de gedachtengang niet. het vervolg evenwel is duidelijk: „Verschijnen niet veel te veel men sen veel te snel op een podium?" Na haar afscheid heeft zij zich dus veel vrijheden toegestaan. De eerste was de aankoop van een fiets. De vrijheid kreeg ook vorm in veel om zwervingen: een voorgenomen maar niet uitgevoerde emigratie naar Zuid- Frankrijk („na negen maanden in Cap d'Ail bij Monte Carlo zeiden we: wat moeten we hier nog?), een ver blijf in Rome, een tocht naar Zuid- Afrika per boot, waarop haar man als scheepsarts werkte. Toen vestiging in Aerdenhout. En nu. weldra, een verhuizing naar Wassenaar, waar het echtpaar Bos-Vincent een flat gaat betrekken, vlak bij restaurant „De Kieviet". Laatste optreden VLAK bij Den Haag, „waar het toneel zo schitterend is". Den Haag. waar het publiek, vooral tijdens de kamermuziekavonden in Diligentia „zo buitengewoon prettig was". Den Haag. waar Jo Vincent nog éénmaal na haar officiële afscheid in het openbaar heeft gezongen. Dat was tijdens de uitvaartdienst voor dr. Albert Plesman in de Willemskerk. „Laudate Dominum" van Mozart zong zij daar op verzoek van de overledene, die enkele dagen voor zijn sterven tegen zijn vrouw had gezegd, dat hij zo graag wilde, dat Jo Vin cent dat bij zijn begrafenis zingen zou. Jo Vincent 65. Desondanks een vrouw met wie zich het begrip „pen sioengerechtigd" niet rijmen laat. Advertentie dl Auteur dr. Williams -79- overleden Dr. William Carlos Williams, is op 79-jarigc leeftijd in zijn huis te Rutherford aan een beroerte overle den. Dr. Williams, die in hoog aanzien stond als dichter, roman- en to neelschrijver, was onlangs in West- Duitsland onderscheiden als één van 's werelds meest vooraanstaande mo derne dichters. Acht jaar geleden had Williams zijn dokters-praktijk vaarwel gezegd. ,Mona Lisa' morgen naar Parijs terug De „Mona Lisa" („La Gioconda"), die in de V.V. tentoongesteld is, is gisteren weer zorgvuldig ingepakt voor terugzending naar het Louvre in Parijs met het morgen vertrekkende Amerikaanse schip „United States". Het aantal van 1 077.521 Newyorkers heeft het schilderij bezichtigd. Ereplaquette voor Charlotte Ivöhler Na voordracht van ,,ln het ravijn" De negen Venezolanen die zich vorige maand meester maakten van het Venezolaanse vrachtschip „Anzoa- tegui", hebben gisteren van de Bra ziliaanse autoriteiten een speciale ver blijfsvergunning voor politieke vluch telingen ontvangen. Zij zijn inmiddels ln vrijheid gesteld Aan de voordrachtskunstenares Charlotte Kohier is de ere plaquette van de Vereniging van schouwburg- en concertgebouw- directeuren toegekend. Dit is haar gisteravond meegedeeld door de voorzitter van de ver eniging, de heer K. Jassies, na afloop van de première van de voordracht van de novelle „In het ravijn" van Tsjechow door mevrouw Kohier in het nieuwe De La Mar Theater in Amster dam. In zijn korte toespraak ge waagde de heer Jassies van zijn bewondering voor de voordracht, welke hij een grote toneel prestatie van de actrice noemde. „Uw parool is geweest: werken. U heeft een weg gevolgd langs de top pen van het Nederlandse toneel", al dus de voorzitter, die namens de ver eniging een enorme bloemenmand aanbood. De plaquette draagt de in scriptie: „Aan Charlotte Kohier in diepe bewondering". De geheel met premièrepubliek ge vulde zaal uitte met een zeer lang durig applaus zijn waardering aan mevrouw Kohier voor haar met ge spannen aandacht gevolgde voor dracht. Met beide armen vol ruikers temidden van een perk van boeketten dankte de door deze huldiging zeer geroerde actrice. De Egyptische en Jemenitlsche troepen hebben de toestand ln Jemen goed in handen en het ls er rustig. De plv. secretaris-generaal der VN.. Ralph Bunche. verklaarde dit gister avond in Cairo, Waar hij was terug gekeerd na een verbiyf van drie dagen in Jemen Dr. Bunche zei echter ont- K, ZVn bver bepaalde toestanden die hij ln Jemen had aangetroffen, volgens hem moet de raad voor tech- ^8tand van <*e volkerenorga nisatie hier met spoed Iets aan doen

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5