ÏEORGES BIDAULT VOOR BBC-TELEVISIE Ruzie in Bonn al „bijgelegd" Zes OAS'ers ter dood veroordeeld BAMI o, HAS] Broertjes (6 nacht van en 8) blijven huis weg Diplomatieke ruzie van Frankrijk met Londen op komst? Door harre winter groter schade dan bij de watersnood Voorjaar op komst <3ud ijs nu zeer gevaarlijk Controverse smeult door WEERBERICHT eet U teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 MAART 1963 No. 30898 -^DirecteurE A E van Dishoeck rv a JiÉéÈ&r DAGBLAD Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR -iilDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0 65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041, Redactie. 21507 (Van onze correspondenten in Londen en Parijs) verlegenheid gebracht zouden worden wanneer zijn naam thans met hen in verband zou worden gebracht. Wie mocht hebben gedacht, dat de BBC dit interview het moeilijk te zeggen of het met medeweten van de i Britse regering is tot stand gekomen lanceerde als een nieuwe Engelse anti-De Gaulle-stunt, besefte al spoe dig dat de toon van het hele vraag gesprek integendeel pro De Gaulle en anti-Bidault was. Eenzame man De interviewer beschreef Bidault in een nabeschouwing als iemand die in het verleden leeft en hij betwijfelde Er is thans een einde gekomen aan de twijfel of de Franse of hij veel steun krijgt Het Franse gen De geen terreur zou toepassen. Indien er een regering zou komen onder Ei- dault zou dit politieke chaos bete kenen. Bidault is een eenzame oude man. Hoe liberaal hij in theorie ook moge zijn, een regime-Bidault zou in feite op fascisten steunen. Sommigen geloven, dat Bidault naar Engeland is gekomen om finan ciële steun voor de OAS te krijgen. Of dit waar is en of dit hem gelukt is weet niemand. In april 1962 vluchtte Bidault, die I zelf een vroegere aanhanger van De Gaulle is, van zijn woning in Saint Cloud bij Parijs. Enkele dagen later liet hij weten, dat hij zich had aan gesloten bij de geheime oppositie te- 1 Het ijs op de Kagerplasscn, de Ringvaart en andere binnen wateren in Leiden en verre om geving is door de overdag sterk doorzettende dooi en het inwer king stellen van gemalen levens gevaarlijk. Daarom wordt vooral op de jeugd een dringend beroep ge daan de uiterste voorzichtighp''' te betrachten. De ijsclub Kagermeer en vele andere ijsverenigingen hebben omdat het betreden en het be rijden van het ijs niet meer ver antwoord is, alle aktiviteiten ge staakt. 1 R S n I If B S H O ff V 22 if 73 "1 U De ruzie tussen Adenauer en Erhard is officieel al weer bij gelegd. Nadat beide mannen gis teren in de loop van de dag ge sprekken hadden gevoerd met bezorgde christen-democraten, legden zij hun onenigheid bij op de bestuursvergadering van de CDU-fractie. Adenauer reikte Erhard de hand. die deze ..met oud-premier Georges Bidault die zich nu leider van de „Natio- vo11^ erkent, zo vervolgde de BBC- ir>. f - ici i ic medewerker, dat De Gaulle een auto- nalc Raad van het verzet noemt - in de afgelopen dagen al of craat is Maar het vergeet niet dat niet in Engeland is geweest. Gisteravond verscheen hij namelijk de generaal een einde heeft gemaakt in het wekelijks panoramaprogramma van de BBC in de huis- oorlog^n^^eiTe6 str^d en aan de kamers op het tv-scherm in een interview met Roderick w r i t j c-i j- j oor-' j- Bidault. zo stelde hu verder, ver- Mcrarquhar. In deze rilmopname, die in een van de örSl^-studio s meed een garantie te geven, dat hij was gemaakt, verklaarde deze doelbewuste anti-Gaullist, dat hij genoeg steun kan krijgen om president De Gaulle ten val te brengen. Het vraaggesprek was enkele weken geleden „ergens in west-Londen" opgenomen. Het interview werd uitgezonden nadat Scotland Yard drie dagen tevoren had verklaard niets te weten van een verblijf van Bidault in Engeland. De regering in Londen heeft Scotland Yard intussen opgedragen de verblijfplaats van Bidault te vinden teneinde vast te stellen of zijn papieren in orde zijn. Gaulle in het buitenland Sindsdien werkte hij samen met het geheime leger om de Vijfde Repu bliek omver te werpen en hij trok door Europa van land naar land, voorzien van een hele serie valse paspoorten. Slot pag. 2 Scotland Yard moet papieren controleren In Londen verwacht men eer rt icherpe diplomatieke ruzie met Pa rijs. Men neemt aan, dat Frankrijk tie uitzending als een bewuste ver- n nedering zal beschouwen. Engeland a beeft een uitleveringsovereenkomst net Frankrijk, zoals met andere Wes- jt lelijke landen. Deze regelingen slui ten personen uit, die wegens politieke rergrjjpen worden gezocht. Maar in Jit geval is het mogelijk, dat Frankrijk Bidaults uitlevering heeft rerzocht omdat hü betrokken is ge feest bij gewelddaden. Het uitgezonden vraaggesprek met Bidault was enkele weken geleden „ergens in West-Londen" opgenomen. De BCC wilde geen nadere bijzon- fierheden geven en liet alleen weten, dat zij niet wist waar hij nu was. „Meent u dat u genoeg steun kunt krijgen om de regering-De Gaulle omver te werpen?", zo vroeg de En gelse verslaggever aan Bidault. „Ja zeker", antwoordde deze. „In de eerste plaats is politieke strategie gebaseerd op de fouten van de tegen ptanders en De Gaulle's fouten zijn frappant". Op de vraag hoe hij zijn aanhan gers in Frankrijk dacht te kunnen mobiliseren, antwoordde de ex-pre- mier: „Met de middelen die ons door het dictatoriale bewind gelaten wor den. Dat wil dus zeggen via illegale publikaties zoals die, welke ik ruim 20 jaar geleden samenstelde ten be hoeve van het vrije Frankrijk". „Keurt de Nationale Verzetsraad het terrorisme goed?" Bidault rea geerde hierop als volgt: „Drie jaar lang heeft het regime van Vichy mü beschouwd als een terrorist en ik moet zeggen, dat dat veel zwaarder en moeilijker te dragen was dan mijn huidige positie. Beschuldigingen van terrorisme", aldus Bidault, „zün niet ernstig als het grootste deel van wat gewelddaden worden genoemd, in feite verzinsels van de politie zijn. Wat mjj betreft verwacht ik dat het gezonde verstand het de Franse wel duidelijk zal maken dat zü bedrogen worden". De verslaggever herinnerde Bidault eraan, dat het militaire tribunaal van de Nationale Verzetsraad in oktober van het vorig jaar De Gaulle ter dood had veroordeeld omdat hij een ver rader was. „Dat zegt de Fransa re gering", aldus Bidault, „en het is al leen maar een leugen." „Maar wilt u dan helemaal geen (terrorisme?" Bidault: „Men kan hier evenmin een antwoord op geven als twintig jjaar geleden". Maar en dit geldt voor wat wanhopige mannen-zouden 'kunnen doen in de „Verklaring over de rechten van de mens" wordt jgezegd, dat men bij een tirannie in laatste instantie de plicht heeft om in opstand te komen. Ik meen ech ter, dat het hier om een zaak gaat waarover men pas na rijp beraad ZUIDWESTEN WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog weer met veran derlijke bewolking en voornamelijk in de kustgebieden plaatselijk mist I Zwakke tot matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen ;zuid en zuidwest, Vannacht vrijwel nergens vorst meer, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als 'vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 MAART Zon op: 07 17 uur, onder: 18.27 uur Maan op: 14.14 uur. onder: 05 40 uur. Hoogwater te Katwijk: te 0.31 en 13.00 uur, laagwater te 8.24 en 21.04 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's I Twee broertjes van 6 en 8 jaar lands Kanaal hadden gezien, vreesde een beslissing kan nemen. Ik kan hebben hun ouders een slapeloze en men het ergste. De Rijkspolitie te niet weten wat de Fransen denken, de politie een drukke nacht bezorgd water dregde de hele nacht in alle Twintig jaar geleden bestond een- door in plaats van normaal thuis te wakken in de omgeving, de kinder zelfde situatie en toen zag het hui- komen slapen „gewoon eens een politie werd ingeschakeld en een dige staatshoofd hierin niets ver- nachtje weg te blijven". Toen het hoe speurhond volgde herhaalde malen keerds. langer hoe duidelüker scheen te wor- een spoor, dat steeds doodliep bij een Bidault zei verder, dat de wijze den, dat de jongens door het ijs ge- wak. Toen het vanochtend licht werd waarop hij zijn organisatie vanuit het j zakt waren, kwamen zij vanochtend j en de jongens nog niet terecht wa- buitenland draaiende hield en dej tegen tien uur laconiek bü hun ren, stuurde de politie versterkingen bronnen van de hiervoor benodigde i ouderlyke woning terug. De jongens, naar het Noordhollands Kanaal. Het gelden „beroepsgeheimen" waren. Hans en Karei van Ooyen, woonach- lenige resultaat van de speurtochten tig aan de Waddenweg in Amster- was echter de vondst van een broek- dam. hadden de nacht doorgebracht i riem van een der jongens op het ijs. Z AmJ:^J;\nheaev,l.nSChCePSWerf in Juist nadat de ziekende politie- msterdamse haven. macht wederom was uitgebreid, belde Gisteravond omstreeks zeven uur de vader van de jongens op, dat zij kwam een radeloze moeder bij de po- „als Turken" waren teruggekeerd, litie melden, dat haar zoontjes niet Een reden voor hun nachtelijke esca- thuisgekomen waren. Aangezien pade hadden de jongens niet opge- vriendjes het tweetal omstreeks zes 1 geven. De kinderpolitie zal overigens uur b(j een wak op het Noordhol- 1 nog wel een onderzoek instellen. Kleineren" •)1 De Engelse verslaggever wees erop, dat de Franse politie het doet voor komen alsof zij de organisatie van de OAS in Frankrijk vrijwel heeft ver nietigd. Hij vroeg Bidault of dit juist was. „De politie", zo zei de ex-premier, „heeft het altijd over de OAS, omdat zij de Nationale Verzetsraad niet wil noemen, want dit brengt haar in ver legenheid. Zij tracht deze raad te kleineren en te vernietigen. Maar datzelfde heb ik al 20 jaar geleden gehoord". „Dus deze organisatie is in Fran krijk nog steeds sterk?" Bidault: „Ze bestaat en wij kun nen op De Gaulle vertrouwen als het erom gaat het bloed van martelaren te veranderen in het zaad van strij ders". Pro - De Gaulle? Het interview ging vooraf door jour nalisten uit Bidaults naoorlogse ver leden waarbij men hem o.a. als mi nister van Buitenlandse Zaken het Westeuropese verdrag van Duinker ken met z(jn Engelse collega Ernest Bevin zag ondertekenen. Bidault, na tuurlijk heel wat ouder en vrijwel kaal, maakte een uiterst kalme in druk. De BBC-reporter stelde zijn vragen in het Engels, Bidault ant woordde in het Frans dat vrijwel ge lijktijdig vertaald werd. Soms hoorde men zelfs eerst de Engelse woorden op de voet gevolgd door het Frans van Bidault. De BBC herinnerde eraan, dat Bi dault achttien jaar geleden nog een nationale held was. Bidault zei des gevraagd dat hij Sir Winston Chur chill, Lord Avon (de vroegere Antho ny Eden) en Attlee goed kende. „Ik ken eigenlijk iedereen", zei Bidault, van Suriname, de heer A. Cnrrie gouverneur is gisteren op Schiphol aange- Het militair gerechtshof in Parijs, dat de aanslag behandelt die vorig jaar augustus te Petit Clamart op De Gaulle is gepleegd, heeft gisteravond zes doodvonnissen uitgesproken. De acht andere leden van het veertien man tellende OAS-commando kregen ge vangenisstraffen van drie jaar tot levenslang. De twee leiders van de aanslag, luitenant-kolonel Bastien-Thiry en de gedeserteerde luitenant Bougret de la Tocnaye en de voormalige val schermjager Jacques Prévost werden ter dood veroordeeld wegens poging tot moord, evenals maar dan bij verstek Georges Wattin, die door de politie ook wordt gezocht in ver band met het jongste komplot om De Gaulle te vermoorden, Serge Bernier en de Hongaar Lajos Marton, die in het Vreemdelingenlegioen heeft ge streden. De openbare aanklager had tegen Bastien-Thiry en Bougrenet de la Tocnaye de doodstraf geëist, tegen hoewel hü erkende dat sommigen inPrévost echter levenslang. Ex-legioensoldaat Buisines echter, tegen wie wel de doodstraf was ge ëist, werd tot levenslang veroordeeld. Pierre Magade en de 21-jarige stu dent Pascal Bertin kregen vijftien jaar, de 21-jarige Laszlo Varga die in 1956 tijdens de opstand in Hongarije naar het buitenland vluchtte tien jaar, Alphonse Constantin zeven jaar en de 24-jarige student Etienne Du- casse drie jaar. Twee anderen werden bü verstek tot levenslang veroordeeld. Het vonnis werd gisteravond om half elf na een beraad van 254 uur door de verdachten, advocaten en het publiek in doodse stilte aange- hoord. De beklaagden bleven onbe zün schouders op, toen men hem meedeelde dat hü geschrapt was uit het register van het Legioen van Eer. De beklaagden zün verdedigd door vyftien advocaten met aan het hoofd Tixier-Vignancour, die ex-generaal Salan destyds van het vuurpeleton heeft gered. Gisteravond pleitte hij vijf uur lang voor het leven van de beklaagden. De militaire rechters toonden zich met hun zes doodstraf fen echter nog minder clementie dan de openbare aanklager, die driemaal de doodstraf had geëist. De bij ver stek veroordeelden hebben recht op een nieuw proces, wanneer zij wor den gearresteerd. Of de doodvonissen zullen worden voltrokken, is nog een open vraag. Hoger beroep is weliswaar niet mo gelijk, maar president De Gaulle kan de veroordeelden gratie schenken. Na de uitspraak werden de drie ter dood veroordeelde OAS'ers naar de 1 gevangenis Fresnes gebracht. De anderen werden net als elke avond naar de Santé- gevangenis getransporteerd. In de omgeving van het fort van Vincen- nes werden vijftig personen gearres teerd. die probeerden tegen De Gaul le te demonstreren. komen voor een officieel bezoek aan ons land. Op de luchthaven werd hij verwelkomd door de vice-premierdrs. H. A. Kort hals. warmte en hartelijkheid" schud de. Aldus de officiële lezing. Het fractiebestuur dat onder hoog spanning vergaderde, kreeg van Ade nauer nog eens de verzekering, dat hü in de herfst van dit jaar denk' af te treden. Besloten werd dat fractie voorzitter Von Brentano, na jfficiele machtiging door de CDü-fractie, het probleem van de opvolging van de kanselier gaat bestuderen De bedoe ling is dat Von Brentano tegen eind april een kandidaat zal voorstellen. Op een persconferentie zei Von Brentano dat hij persoonlijk nog steeds van mening is, dat Erhard de beste overgangskanselier zou zün. „Maar ik ben niet de fractie", voeg de hij er aan toe. De fractievoorzitter legde er de nadruk op dat elke nieu we kanselier in de eerste plaats het volle vertrouwen zal moeten genieten van Adenauer. Inmiddels is duidelijk dat de chris ten-democratische fractieleden !>ü- zonder ontevreden zijn over de gang van zaken der laatste dagen. Men is woedend over het kennelük opzette lijk laten uitlekken van de correspon dentie tussen Adenauer en Erhard over de Europa- en energiepolitiek, waardoor de controverse tussen beide mannen in de openbaarheid kwam. Ijverige rekenaars kwamen tot de conclusie dat het ditmaal de 12de keer was dat onenigheid tussen de kanselier en zijn plaatsvervanger de frontpagina's van de kranten vulde. Ook nu smeult de controverse na tuurlijk verder. Noch over de Euro pese politiek noch inzake de energie kwesties zyn Adenauer en Erhard het eens. En het wederzijdse algemine gebrek aan waardering zal er ook niet minder op geworden zijn. Ade nauer lijkt vast van plan Erhards op volging op de kanseliersstoel onmo gelijk te maken. Een nieuw stapje in deze richting deed de kanselier door het besluit zün trouwe medewerker Krone voort aan de defensieraad te laten presideren. De voorzittershamer in dit uiterst be langrijke gremium, waar vaak ie be langrijkste beslissingen vallen op net gebied van de defensie zowel als de buitenlandse politiek, is normaal in handen van de Bondskanselier Bekend was dat o.a. Franz-Josef Strauss op het voorzitterschap van de raad loerde. Met het besluit Krone te benoemen schuift Adenauer op nieuw de man naar voren, die vol gens hem het geschiktst zou zijn als toekomstig Bondskanselier. De socia listische vice-partüvoorzitter Wehner gaf als commentaar op de gebeurte nissen van de laatste dagen: het zou het beste zün, indien de CDU koos tussen de mogelijkheden van een af treden van Erhard en een votum van wantrouwen tegen Adenauer. Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd.Drie minuten in de- braadpan en het is klaar. Slechts f ƒ,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, Herkenbaar aan de raambiljetten Oók in Uw omgeving is een dergelijke winkel. verpakte kant en klaar maaltijden HET VERRE OOSTEN GORTMOLEN 27 DEN HAAG TEL. (8'5I2J5 President Mexico naar Nederland De president van Mexico, die de wens te kennen heeft gegeven Neder land te bezoeken, zal op uitnodiging van de Koningin en Prins Bernhard, van 3 tot 5 april 1963 met mevrouw Lopez Mateos een staatsbezoek aan ons land brengen. De president en zijn echtgenote zullen daarbü verge zeld worden van hun dochter. Een Zweedse boer in de om- i lange winter hard geworden de buurt ondergebrachte circus geving van Malmö heelt er iets I grond toch te ploegen lig leende en wist op deze manier zijn land op gevonden om zijn door de een olifant van ccn toevallig in te bewerken. (Van onze Haagse correspondent) Hoe groot de schade is, die deze winter aan de Nederlandse economie toebrengt, kan nog niet precies gezegd worden. Wèl kan nu reeds worden aangenomen, dat zij (in mate rieel opzicht) groter zal zijn dan die van de overstromingsramp in 1953. De winter heeft overal toegeslagen. Zo schatte hü de achterstand in de bouwnüverheid nu op ongeveer 3'-2 maand, inclusief één maand wegens branden. Dit zei de heer H. J. de Koster, al gemeen voorzitter van het Verhond van Nederlandse Werkgevers, gisteren tijdens een persbijeenkomst in Den Haag. Hij noemde de moelii'Mieden op de bouwmarkt „zeer ernstig". In dit verband wees hü er op, dat de industriële bouw wordt achterge steld bü de woningbouw. Een en an der zou er wel eens toe kunnen lei den, dat onze industrieën naar mo gelijkheden gaan uitzien om over onze grenzen te gaan bouwen. Geen recessie Er zijn weer kieviten in Noord- wyx gesignaleerd, hetgeen men als een texen zou kunnen zien, dat de vorst definitief van de baan is en net voorjaar zijn intrede doet. De vogels zyn ditmaal vroeger dan in anuere jaren. Vorig jaar kwamen ze op 8 maart, het jaar daarvoor op 9 maart en in ïybu pas op 11 maan. Deze waarschuwing van de natuur komt in grote trexxen overeen met het weeroverzicht, dat het K..N.M.1. vanmorgen verstrexte. De vorst is op ae viucht gejaagd door vocntiger ïucnt, die va* de Golf van Bisoaje naar onze omgeving stroomt. Het toenemen van de vocntigheid en van de zuioelijx wind hao ai tot gevoig, oat de temperturen vannaent al met meer zo laag waren beide was liet xoudst na. one graden on der nul. De wind zal in ons land eenter nog iets toenemen uit zuioe- njxe ricnung. in oe xomenue naciit zal er geen vorst van Oetexems meer voorkomen en daardoor gaat ook het etmaal-gemiddelde van de tem- paratuur nog wat verder omhoog, hetgeen een verdere wegdooiing van de sneeuw zal bevorderen. De regen kansen blüven nog klein. Over de conjuncturele situatie zei de heer De Koster, dat het risico groot is, dat de investeringen terug lopen. Dit zal een punt van ernstige overweging voor de nieuwe regering vormen. Van een ernstige recessie is momenteel beslist geen sprake. Wij kunnen van de huidige situatie 'eggen: „noch eb. noch vloed" Wü hebben in Nederland beslist wel het instrumentarium om een eventuele recessie op te vangen, maar wü zijn nu eenmaal afhankelijk van de situatie in de nabuurlanden, waar mee wij nauw verbonden zün. Aldus de algemeen voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers. j§ Uit het Leidsch Dagblad van E 1 5 Maart 1863: Tot lid van den Gemeente- raad is verkozen Mr. K. J. F C. Kneppelhout met 227 stemmen. E De Algemene kerkeraad 1 der Ned Herv Gein te R'dam heeft op het drietal o.a. ge- plaatst Drt H. C. Hagen te Leiden. ÏÏlKIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIlf

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1