Tankwagon richt op brug over Gouwe grote chaos aan 5 Explosie\e situatie in Franse mijiigebieden China en Pakistan tekenen grensverdrag ADENAUER: RUZIE M ET PROF. ERHARD SILK-LOOK COSTUUMS Goederentrein ontspoord bij Waddinxveen J Treinverkeer gaat nn weer over brug (9ud 9ïïe Stakers weigeren aan het werk te gaan WEERBERICHT „VOORJAARSACHTIG" Temperatuur stijgt Prinses Irene over Gouwzee Achtergrond van conflicten is opvolging van kanselier temvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 MAART 1963 No. 30897 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck jj Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week b Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per bi m r m 1 ~M I Ruim 150 meter voor de spoorbrug i reden hiervot Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een ontspoorde tankwagen uit de goederentrein Rotterdam Utrecht, die in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over twee door de locomotief van de goederentrein Utrecht Rotterdam werd gegrepen, heeft een enorme ravage teweeg ge bracht. Het ongeluk gebeurde pal voor de spoorbrug over de Gouwe, op Waddinxveens grondgebied. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade is groot. Niet alleen ontspoorde een tiental wagons van beide treinen, maar ook werd de ontspoorde locomotief van de goederentrein Utrecht Rotter dam zwaar beschadigd. Voorts zijn alle stalen dwarsliggers van een der drie spoorbrugdelen gebroken. Machinist Kuyp, uit Rotterdam, die in de trein Rotterdam-Utrecht was met zijn goederentrein naar de opgenomen, is kunnen ontsporen. De Maasstad reed. zag plotseling, toen kleine tankwagon is de oorzaak van hij de spoorbrug op wilde rijden, een j alle ravage geweest, grijze massa voor zich. Er volgde een Ruim 150 meter voor de spoorbrug i reden hiervoor gaf men op. het snel- over de Gouwe is de kleine wagon Ier doorwerken op de plaats van het buiten de rails geraakt. De sporen ongeval, het ontlasten van de sta- wjjzen dit duidelijk uit. Aanvankelijk tions, terwijl men voorts tevreden bleef de wagon voor tweederde op was over de busdiensten, de spoorbaan rijden, maar eenmaal op de spoorbrug gekomen, sleurde hij langs de stalen schansen. By het ver laten van de brug maakte de tank wagon een enorme zwaai naar links en werd door de aanstormende goe derentrein Utrecht-Rotterdam weer op 't naastliggende spoor in de rich ting Rotterdam geduwd, daarbij een enorme verwoesting aanrichtende aan zijn eigen nog steeds voortrazen de goederentrein. Gedeeltelijk herstel Om ruim vijf uur zondagmiddag was de spoorwegongcvallenploeg erin geslaagd het zuidelijk spoor in zo verre te herstellen, dat treinen uit Rotterdam en Den Haag via Gouda Utrecht weer zouden kunnen berei ken. De treinen zouden dan op het vernielde traject niet meer dan 30 kilometer per uur mogen rijden. De spoorwegongevallenleiding besliste evenwel, dat de treinen zondag nog vervangen bleven door bussen. Als Wel passeerden de D-treinen en de goederentreinen gisteravond over verkeerd spoor de plaats van het on geval. De voetbaltreinen uit Utrecht naar het Fejjenoord-stadion zijn gis termiddag uit Utrecht via Amster dam gereden. De spoorwegen slaag den erin de laatste voetbalenthousi asten nog bij het begin van de wed strijd het stadion binnen te brengen. Busdiensten Het middelste van de drie sporen op de brug werd vernield. Het duurt zeker veertien dagen voordat dit her steld is. De andere twee sporen zijn grotendeels vrijgemaakt. Vanmorgen ging het treinverkeer weer over de brug. Omdat maar twee sporen be schikbaar zijn, zal de treindienst tus sen Gouda en Alphen aan den Rjjn worden ingekrompen. De uit Alphen komende trein gaat niet verder dan Waddinxveen. Het traject Gouda- Waddinxveen wordt door busdiensten onderhouden. enorme klap. Hij remde uit alle macht en sprong de vluchtgang van de locomotief in. De machinist zag in de grijze massa de ontspoorde tank wagon, die als een sneeuwruimer voor zyn locomotief uit werd geduwd. De tankwagon sleurde twee wagons, waarvan een ketelwagen over de brug. De goederenwagen kwam op de bevroren Gouwe terecht en bleef ge deeltelijk met de achteras op een ducdolf hangen. De ketelwagen stort te op de rijweg en vond nog steun op een pijler van de brug. Maar nog was het vernielende werk van de kleine tankwagon niet voorbij. Een viertal wagons van de trein Rotterdam-Utrecht reed hij open op zijn vernielende tocht. Angstig was het moment voor machinist Kuyp toen. bij het verlaten van de brug, de locomotief uitzwaaide en ontspoorde. De zware locomotief bleef evenwel overeind. (Van onze correspondent in Parijs) By het passeren van een aantal lagere goederenwagons schoot de on heil aanrichtende tankwagon omhoog en bleef op een platte wagen liggen. De druk, veroorzaakt door de rem ming, die de machinist had ingezet, had tot gevolg dat een oliewagon, die tussen twee met betonijzer geladen wagons inreed, uit de wagon-file werd gedrukt. De oliewagon kwam op een naastliggend spoor terecht. Het beschadigde spoorwegmaterieel is vrywel allemaal van Tsjechisch en Duits makelij. Onderzoek Spoorwegdeskundigen, die zondag morgen reeds vroeg onder leiding van de directeur van de NS, ir J. Koster, met het onderzoek naar het spoor wegongeval in Waddixveen zijn be gonnen. hebben nog geen verklaring voor de directe oorzaak kunnen ge ven. Met name vraagt men zich af hoe de tankwagon, die ongeveer midden De dag van vandaag zal beslissend zijn zo was de algemene indruk vanmorgen in Parijs voor de afloop van het conflict Omhoog tussen de regering en de mijnwerkers, dat in een acuut stadium is gekomen. Tot een uniforme houding bleken de mijnwerkers intussen nog niet te zyn gekomen. Het stakingscomité in Lotharingen heeft de mijnwerkers be volen gewoon thuis te blijven, om zo het regeringsbesluit om hen tot wer ken te dwingen, eenvoudig te nege ren. In andere streken zijn de mijn werkers zich wel komen aanmelden, maar weigeren ze te werken. In het noorden, in de stad Lens. zou van- I daag een massale protestoptocht van I honderdduizend mijnwerkers worden gehouden, die na afloop hun defini tieve houding tegenover de regering zouden willen bepalen. In vele andere sectoren worden so- lidariteitsstakingen voorbereid, die voor morgen op het programma staan. Van haar zijde heeft de regering omvangryke troepen republikeinse gardisten naar verschillende mijnge- bieden gestuurd, om de stakers onder druk te zetten. Men kan dus wel van een explosieve situatie spreken. Twee factoren in deze ontwikkeling zyn bedenkelijk voor de regering. In brede kringen voelen de werknemers, en speciaal ook de ambtenaren, zich diep teleurgesteld, nu de beloften voor een sociaal-progressieve politiek, die Pompidou voor en na de verkie zingen had afgelegd, weinig of niets hebben opgeleverd. Tenzij men haar van openlijke demagogie wil verden ken. moet dus wel worden geconsta teerd dat de regering de sociale en economische elementen van haar po litiek tevoren onvoldoende heeft over- Hwogen en berekend. Een tactische In het nieuws is gekomen door de ont- i fout is daarbij geweest, dat het ka- hulling van de nazi-verledens van binet met zijn requisitieverordentng een hele ry hoge leden van Wiirz- burgs rechterlijke macht, heeft be Nazi-misdadiger al jaren rechter in Wiirzburg (Van onze correspondent in Bonn) De Würzburgse arts Herterich, die kendgemaakt dat de rechter Ilöhn als officier van Justitie in een nazi rechtbank in 1942 de veroordeling heeft bewerkstelligd van een Joodse vrouw, alleen omdat z|j gestolen bon kaarten voor levensmiddelen voor haar gezin had gebruikt. De vrouw had zelf de kaarten cadeau gekregen. Het vonnis werd voltrokken door ont hoofding met de valbyl. De arische man van de vrouw werd in 1942 veroordeeld tot tuchthuisstraf Enige jaren geleden wist hij te be reiken dat het terreurvonnis tegen zijn vrouw postuum werd. opgeheven. De Würzburgse officier van Justitie Gottlieb zei gisteren naar aanleiding van de beschuldigingen tegen rechter Höhn, dat altijd bekend was geweest wat Höhn in de nazi-tyd gedaan had. Men had er echter geen reden in gezien iets tegen hem te ondernemen, RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Licht tot half bewolkt, en droog weer. In de nacht en och tend hier en daar misf Zwakke wind. Vannacht lichte, in het noordoosten van het land matige, vorst. Morgen middag over algemeen weer iets ho gere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 MAART Zon op: 07.20 uur; onder 18.25 uur; - Maan op: 13.13; onder 04.52 uur. - Hoogwater te Katwijk: 11.42 en -.- uur; laagwater te 6.50 en 19.45 uur. Een luchtopname van ANP- Foto van de gezellige drukte op de Gouwzee nabij de haven van Volendam. Zeer velen hebben op de schaats of per auto deel genomen aan tochten op de Gouwzee en het Ifsselmeer. (het besluit om de mijnwerkers te vorderen) de indruk heeft gewekt te willen tornen aan het stakingsrecht. De vordering heeft voor de hele ar beidersklasse en ook voor vele leden van het hogere kader de uitwerking van een rode lap op een stier gehad. Zoals steeds in gevallen van drei ging of hoge nood wenden vele blik ken zich nu weer naar generaal De Gaulle, die. ofschoon zeker niet on schuldig aan deze crisis, niettemin zal moeten optreden als de hoogste ar biter, wiens woord voor alle partijen als wet zal worden aanvaard. Er gin gen vanmorgen dan ook verschillende stemmen op voor een „nationale con ferentie". waarbij de regering en de vakcentrales zich rond het staats hoofd zouden verenigingen om voor een langere termijn een sociale poli tiek en de mogelijkheden van salaris verhogingen te bepalen. De winter is nu duidelijk op de terug tocht. Langzaam maar zeker neemt de koude in geheel West-Europa af. Het is te verwachten, dat dit ook in de komende dagen zal doorgaan, waardoor het weer geleidelijk aan een meer voorjaarsachtig karakter zal krijgen. Het afgelopen weekeinde Ls er in de luchtdrukverdeling weinig verande ring gekomen. Boven Europa hand haafde zich een hogedrukgebied, terwijl de depressies, die aan de flank van dit hogedrukgebied voor komen. op grote afstand van ons land bleven. Toch kwam er wel enige wijziging in het weer. De winter boet namelijk steeds verder aan kracht in. Wel bleef het 's nachts vriezen, in het noordoos ten van het land zelfs nog streng, maar overdag komt de temperatuur nu steeds hoger. We beleven van daag de twaalfde achtereenvolgen de stralend zonnige dag. En steeds komt het kwik 's middags verder omhoog. Daardoor kon het gebeuren, dat in Eelde 's nachts een temperatuur van zestien graden onder nu! werd Een beeld van de situatie bij de spoorbrug over de Gouwe, waar in de nacht van zaterdag op zondag een deel van een trein ontspoorde en later aangereden werd door een tweede trein. (Luchtfoto A.N.P.) De 15.000ste auto is gistermiddag om half vyf aan de tocht over de Gouwzee begonnen. Achter het stuur zat de heer Beemsterboer uit War- menhuizen iN.-H.). die werd toege sproken door de burgemeester van Monnikendam, mr. J. P. de Groot. Deze bood de gelukkige een geld bedrag en een aantal poppen in kle derdracht aan. Ook vele schaatsers hebben weer de tocht van Monnikendam via Marken naar Volendam gemaakt. Slechts weinigen hebben zaterdag gemerkt dat Prinses Irene byna anderhalf uur in hun midden was. De Prinses was omstreeks half elf in Monniken dam aangekomen. Ze was in gezel schap van een vriendin. Toen zij omstreeks half één het ijs verliet, boden bestuursleden van de IJsclub Monnikendam haar een oorkonde aan waarop vermeld stond, dat zij de tocht over de Gouwzee had gemaakt. Voordat Prinses Irene naar de Gouwzee reed is zjj op Schiphol ge weest om daar mevrouw Lopez Mateos. de echtgenote van de Mexi caanse president, te begroeten. Mevr. Lopez bevond zich op doorreis naar Parijs om daar haar dochter Avecita op te zoeken. Dit meisje studeert in Zwitserland. Prinses Irene is al jaren met de familie van de Mexicaanse president bevriend. Zy heeft er in de zomer enkele maanden gelogeerd. Opleiding op Cuba van saboteurs Duizend tot vijftienhonderd revo- gemeten, waarna 's middags het kwik opliep tot plus a< ht graden. Een verschil dus van 24 graden, hetgeen uitzonderlijk hoog is voor dit jaargetijde. Maar niemand knippert nu meer tnet de osen. we 1 lutionairen uit Ïltüns-Ainêrika 'héb- xuu deze winter il aan records et- b,„ ï<)rig jaar in Cuba Mn opleiding wend geraakt. j in sat,0tage- en guerrilla-activiteit Gelukkig bl|jft het zonnige weer nog gehad. Ook dit jaar is al een aantal wat aanhouden. In de komende Zuidamerikanen voor hetzelfde doel nacht kan er hier en daar wat mist in Cuba aangekomen. Dit heeft het ontstaan, maar morgen overdag hoofd van de Amerikaanse geheime veegt de steeds sterke wordende dienst, John McCone, op een bijeen- zon de lucht weer schoon en zullen komst van een commissie van het we dus kunnen genieten van de Amerikaansf Huis van Afgevaardig- dertiende stralend-zonnige dag. 1 den meegedeeld. In Peking grensverdrag Dit auoiniei bestaat uit 14 pagina» zaterdag heten Pakistan ondertekend. De tussen China grens tussen de Chinese provin- j cie Sinkiang en het door Paki stan bestuurde gedeelte van Kasj mier is vastgesteld langs de waterstroom in het gebied van het Karakoram-gebergte, waar mee Pakistan in het bezit komt van een gebied van ruim 1900 vierkante kilometer dat tot dus ver van China was. zo is offi cieel in Karatsji meegedeeld. i China en Pakistan hadden in decem- j ber van het vorig jaar reeds in be- I ginsel overeenstemming bereikt over de nieuwe grens. Zoals bekend, be- j staat er tussen India en Pakistan een ernstig geschil over Kasjmier. I Het verdrag werd ondertekend door de Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken. Boetto. en zijn Chi nese ambtgenoot maarschalk Tsjen- ji. die tevens vice-premier is. Het akkoord is onmiddellijk van kracht geworden. De 480 kilometer lange grens be gint in het noordwesten bij een ruim vijfduizend meter hoge bergtop waai de grenzen van Sinkiang. Pakistan en Afghanistan elkaar ontmoeten Zy loopt dan over de op een na hoogste berg ter wereld Mount Godwin Austen en andere bekende toppen en eindigt in het zuidoosten by de Karakorum-pas op korte af stand van een Indiase voorpost in i Vandaag in Bonn: vergadering van CDU-bestnur (Van onze correspondent in Bonn) Adenauer en Erhard hebben nu zo'n hooglopende ruzie, dat ze elkaar niet meer aankijken. Hun verstandhouding, die toch al niet goed was, is door het be kend worden van corresponden tie in het afgelopen weekeinde zo verslechterd, dat verdere sa menwerking tussen de kanselier en zijn plaatsvervanger niet meer mogelijk lijkt. Vandaag zou het bestuur van de christen- democrafiscshe fractie in de Bondsdag bij elkaar komen. Fractievoorzitter Von Brentano heeft Adenauer en Erhard uit drukkelijk gevraagd de verga dering bij te wonen. Rustig en zakelijk wil men dan proberen de ruzie bij te leggen. Officieel thema van de bestuursbij- eenkomst is de opvolging van Ade nauer. De hooglopende controverse is begonnen met een brief van de Bondskanselier aan minister van Economische Zaken Erhard over diens besprekingen eind februari in Brussel. Volgens Adenauer was Erhard daar bij buiten zijn boekje gegaan en had hij buitenlandse politie bedreven door in Brussel te onderhandelen over de Britse toetreding tot de EEG en over uitbreiding van de gemeenschappe lijke markt. Verder verweet de kanselier Erhard dat hy niet persoonlijk had deelge nomen aan de zitting van de EEG- ministerraad, waarin geen overeen stemming kon worden bereikt over onmiddellijke associatie van 18 Afri kaanse landen met de gemeenschap. Erhards wegblijven zou nu kunnen worden opgevat als een solidariteits betuiging met Italië en Nederland, die de associatie vertraagden Ook was de kanselier er niet over te spreken, dat Erhards staatssecre taris Müller-Armack nog in functie is terwijl al lang bekend is dat hij ont slag heeft gevraagd uit onvrede met de Europese politiek van de Bonds regering. Zoals bekend staat Ade nauer terughoudend tegenover de Britse toetreding tot de EEG en zet hy vooral graag alles op de kaart van de Frans-Duitse vriendschap. Bij Er- hard ligt dat precies omgekeerd. Op de brief van Adenauer reageer de Erhard korzelig. Hij schreef zijn optreden in Brussel te hebben afge sproken met minister van Buiten landse Zaken Schroder. Over Müller- Armack schreef hij ronduit, dat diens aanblijven of ontslagnemen zijn zaak was en niet die van de Bondskanse lier. Behalve deze schriftelijke ruzie over de Europese politiek, zijn Adenauer en Erhard het ook helemaal niet eens over de energie- politiek. De kanselier wil een beper- I king van de invoer van stookolie in voeren om zo de kolenmijnen een ex- tra steuntje te geven. Erhard is daar van een fel tegenstander. In een rondschrijven schijnt Adenauer nu kritiek op zijn minister geleverd te hebben in dit verband. Europese po litiek, energie-politiek schone zaken. Maar niemand ontveinst zich in Bonn. dat de scherpe ruzie als ach tergrond de opvolging van Adenauer heeft. Algemeen beschouwt men de I huidige toespitsing als een poging I van Adenauer om Erhard voor goed als kanselierskandidaat onmogelijk te maken! Vermoed wordt daarom, dat kringen rondom Adenauer de inhoud van de correspondentie hebben laten uitlekken. In CDU-kringtn is men daarover uiteraard niet te spreken. De verkiezingsnederlaag in West- Berlijn heeft aangetoond, dat wij ons niet meer al te veel Kunnen veroor loven. zo zeggen zij, en zij denken zorgelijk aan de komende deelstaats verkiezingen in Neder-Saksen en Rynland-Paltz. Aar. de andere kant zien ook zij in. dat de slechte relatie Adenauer-Erhard de partij en de regering te veel belast. Een oplossing daarvoor is echter moeilijk te vinden. Op dit moment wil Adenauer in geen geval aftreden. Advertentie het gebied van Ladach, dat door In dia en China wordt betwist. Het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft, zoals gemeld, enige tijd geleden in een nota aan India meegedeeld, dat het grens- akkoord slechts een voorlopig karak ter heeft, in afwachting van een de finitieve regeling van de kwestie- Kasjmier. Protest India heeft zaterdag bij China ge protesteerd tegen de ondertekening van het Chinees-Pakistaanse grens verdrag, zo heeft een woordvoerder van het Indiase ministerie van Bui tenlandse Zaken in Nieuw Delhi za terdag gezegd. Hij ging er niet ver der op in. maar volgens welingelichte kringen is in de Indiase nota opnieuw het standpunt van India uiteengezet dat China geen recht heeft op het sluiten van een grensovereenkomst omdat Pakistan geen gemeenschap pelijke grens heeft met China India maakt aanspraak op soevereiniteit over het gedeelte van Kasjmier dat aan China grenst. in de nieuwe kamgarens. met rijke zijde-effecten 129,- 169,- Uit het Leidsch Dagblad van 4 Maart 1863: In Noord-Amerika is het 1 papier zoo schaarsch. dat een uitgever in Louissiane een magazijn van behangselpa- E E pier heeft aangekocht en op de blanke zijde de courant af- j= drukt. E Bij de op heden plaats ge- had hebbende Gemeente- s raadsverkiezing voor één lid kwamen van de 1386 kiezers E H 415 stembriefjes binnen. ïïiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiïr

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1