Marika Kilius in tranen na behalen wereldtitel Scholte verbijt zich bij luel Wijnen-Burgener GRIEP. Sportliuwelijken in Leiden en Rijnsburg Russisch paar reed een zeer goede kür Adrie Lusterie kwam teleurgesteld terug Om (le wereldtitels kunstrijden Eerzuchtig ^eiilemans en Seherz ongeslagen Niet machteloos tegenover ,Wij hopen op vorst Werelrecord op 3000 111 Acht spelers van Anderlecht gekozen Sportsplinters Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 maart 1963 Vierde blad no. 30895 KNSB-kalender De KNSB-kalender ls aangevuld et de volgende evenementen: maart: Leiderdorp nationale kop pelwedstrijd. en 3 maart:' Uithoorn, Z(jdelmeer- toertocht, 30 km. maart: Hazerswouderdorp, korte- baanwedstrijd. maart: Aalst, nationale wedstrij den over 45 km. maart: Krommenie en Uitgeest toertocht van 25 km. maart: Andijk-Westeinde. toer tocht Andijk-Lemmer, 60 km. maart: Oud-Ade, koppelwedstrijd, maart: Wieringermeer, tocht 30 km. Startplaatsen De Kooi, Haukes en Aartswoud. maart: Anne Paulowna: polder tocht 30 km. maart: Oud Karspel, fakkeltoer- ^Jocht. 4naart: Oud Karspel, toertocht rond de eilanden in de Geester ambacht, 40 km. Oud Karspel. Sint Pancras, Warmenhuizen, Koedijk, en 3 maart: Assendelft, toertocht 30 km, maart: Wieringerwaard, wedstrijd over 70 km. en 3 maart: Hoorn, Edam, Amster dam v.v. toertocht. 45 km. Schel- lingwoude, Edam, Hoorn, maart: Koedijk, toertocht 20 km. I start Burgervlotbrug, Harfen, Koe- dijk. 3 maart Den Hoorn bij Delft, toertocht 20, 40 en 50 km, start ln Schipluiden, Maasland en Vlaar- dingen. en 3 maart: Rijpwetering korte- baanwedstrijden en koppelwedstrij - den, beide dagen 14.00 uur. en 3 maart: Merentochten. Lan- geraarse Plassen, café Hogendijk, 10 uur. Hockeyers in een halve competitie Na de beslissing van het bestuur n de Koninklijke Nederlandse ickeybond de competitie stop te ;ten en deze eerst in het seizoen 53-'64 te laten uitspelen, is beslo- voor dit seizoen voor de eerste- issers en westelijke overgangsklas- •s een inter-regionale, halve com- titie te houden. Voor dameselftal- uit de eerste klasse zal een soort- lijke competitie worden gehouden, 't begin van deze competities is paald op 10 maart, althans wan- er de velden bespeelbaar zijn. Lei- n is ingedeeld in afdeling A met eda, HDM, HHYC en Kieviten. de eerste wedstrijddag komt Lei- n tegen HDM uit. (Van onze speciale verslaggever) Het lichte kusje dat Marika Kilius Hans-Juet g^i Baumler op de wang drukte, was toch een felicititatiezoen. Maar de kappers dochter uit Frankfurt, die deze maand 20 jaar wordt, scheen wat voorbarig met haar fel rode mondje, want het duurde nog een uur na hun kür voor hun eerste wereldkampioen een feit was. Een uur van onvoorstelbare spanning voor het bekoorlijk uitziende West- duitse paar dat het doorbracht in de verste hoek van het kleedge bouw zonder enig gezelschap. Eindelijk kwam hun trainer Erich Zeiler binnenstormen om de verlossende mededeling te doen: ..Jullie zijn kampioen, de Russen hebben het niet gehaald!" Marika brak in een huilbui uit. verbouwereerd, maar begrijpend gadegeslagen door twee mannen, Erich Zeiler en Hans Juergen Baumler. We hebben U al eerder verteld over de loopbaan van dit eerzuch tige meisje. Hoe ze met haar eerste partner Franz Ningel niet aan de top kon komen, dat zij toen met de beter gebouwde Hans-Juergen een verbintenis aanging en ook dat ze vorig jaar in Praag haar schaats brak toen ze voor de vierde keer samen een greep deden naar hun ideaal. Was het een zekere angst voor een nieuw ongeluk die hun wat ingehouden deed rijden? „Dat niet zo zeer", zo zei Hans-Juergen, „maar we hebben hier steeds met zonne schijn en dus mooi ijs geoefend en nu. in de koude avonduren, was het keihard. U zult hebben gemerkt dat eigenlijk geen enkel paar zijn kür feilloos heeft gereden. Het was wer kelijk erg moeilijk en dat zeg ik niet De meest geemotioneerde toeschouwer bij het duel tussen Tini Zijnen en Burgener was gistermiddag Henk Scholte. die de avond voren van de Zwitser had verloren. Hoe is het mogelijk, moet je ;m nu zien spelen", steunde Scholte bij het zien van de stuntelige fgingen van de Zwitser om Wijnen ook maar enigszins partij te iven. De reactie van Scholte was begrijpelijk, want de ommekeer het spel van Burgener was wel zeer groot. Scholtes vrije middag as er totaal door bedorven. De stugge caramboleur, die Scholte in beurten had verslagen, was nu een figurant, een willig slacht- fer voor een van strijdlust blakende Wijnen. Ceulemans leidt ook t de tweede dag in het kampioenschap 71/2. waren inhoudvoller geweest dan de zijne, zodat het er naar uit zag. dat de Oostenrijker zijn eerste nederlaag ging lijden. Maar juist in de beslis sende fase, toen Schertz nog een vijf tigtal punten achter stond, ging Gal- miche blunders maken en kon de Oostenrijker met een verschil van 10 caramboles nog eerder finishen. Ook de Europese en wereldkam pioen Laurent Boulanger hield de race naar de titel bij door een zege in 17 beurten op Galvez, maar erg over tuigend is het spel van de titelhouder nog niet. Een volle zaal zag 's avonds, hoe Tini Wijnen in een razend tempo Joachim Eiter verpletterde. Na de mislukte acquitstoot van Eiter ran selde Wijnen 82 caramboles bij elkaar, liet vervolgens een paar slechte beur ten noteren en spurtte toen met 51 en 57 naar de 200. Eiter had geen en kel verweer, zat alleen maar bewon derend op zijn stoel te kijken naar het spel van de meester, die geen en kele moeilijkheid meer kende en met een serie van 97 in de elfde beurt de party afsloot. Sterkste spel )e Nymegenaar had -de apathie, armee hij op de eerste dag na zijn ierlaag tegen Scholte de Spaanse eador Galvez tegemoet was getre- geheel laten varen. Hij had zich :r de teleurstelling, dat in deze zaal spelletje langs de kaderlijnen niet gelijk is, heengezet en was bereid s te geven om te winnen. Dat te hem in 12 beurten, waarin hij de vierde tot en met de zevende -t niet minder dan 229 punten 'lirde met een serie van 96 als nsstuk. Daarna verknoeide Wij- 1, voor wie dit ook wel een trai- gspartijtje geweest zou kunnen i, vier beurten om tenslotte met serie van 45 zijn tweede zege tot feit te maken. Burgener bleef op staan. laymond Ceulemans en Johann terz bleven ongeslagen, maar ont- pten beiden op het nippertje aan nederlaag. Ceulemans trof de ,.ltser Joachim Eiter in een secure n Toen de Belg voor zijn dertiende naar de tafel ging had Eiter een voorsprong van 25 punten stand gebracht. Zeer sterk caram- erend nam de Belg met een 67 de ling weer over <194236), maar oner bleef dit keer het antwoord niet (oculdig en stelde 57 punten tegen- on*r de activiteiten van de drieban- ikoning. Nu toonde Ceulemans uit ntrun goede hout te zijn gesneden, rinkefgvuldig wikkend en wegend speel- op de positie en stopte pas. JTflh hij met een slotserie van 64 de had bereikt. ÏIDE cherz had puur geluk, fcenspurts van Jean Want de Galmiche wen in de afloop, want de prestaties van beiden lagen in het begin ver be neden het normale. Na 12 beurten had Galvez de leiding met 136—132, poedelde vervolgens viermaal en daardoor kon de Eindhovenaar uit lopen tot 136177. Scholtes zelfver trouwen keerde terug en het resul taat was een bijzonder snel gespeelde serie van 79 in de 19e beurt, waarmee de Eindhovenaar de strijd zo goed als besliste 144271). In de volgende beurt, nadat Galvez voor de tiende maal in deze partij had gepoedeld, werd Scholte bevrijd van de zorgen door een slotserie van 29. Raymond Ceulemans en Johann Scherz bleven ongeslagen de ranglijst aanvoeren door overwinningen op respectievelijk Galmiche en Burge ner. Vooral de zege van Scherz baar de nogal opzien. Hij had zijn eerste twee partijen met zeer matige gemid delden gespeeld en startte ook nu weer slecht: 29 punten in 9 beurten. Toen herstelde de Oostenrijker zich en snelde met series van 74, 77 en 103 naar de eindstreep, die hij in de 17e beurt bereikte. Het enige opmerkelijke in de partij CeulemansGalmiche was de na- stoot van de Fransman, namelijk een serie van 56, zijn hoogste in deze party. De stand na de vierde ronde luidt als volgt: 1. Ceulemans, 6 punten uit 3 par tijen, algemeen gemiddelde 25 00: 2. Scherz. 6 uit 3. ale. gem. 13.23; 3. Wijnen. 6 uit 4 18.57. 4. Boulanger, 4 uit 3. 17 45- 5 Scholte. 4 uit 16.52; 6. Galvez. 2 uit 4. 11.79; 7. Burgener. 2 uit 4. 11.71; 8. Galmiche, 2 uit 4. 9.47 9. Eiter 0 uit 4, 9.10. Marika Kilius en Hansjuergen Baumler. Na vijf Europese kampioenschap pen nu ook de wereldtitel. Het Duitse paar ondervond zeer veel tegenstand van het Russische dat op de tweede plaats kwam. Een ander Russisch paar werd derde. omdat die dubbele salchow bij mij wat mislukte, U weet wel toen ik op beide voeten neerkwam. Het was anders wel spannend, he?", voegde hij er met een glundere lach op zijn I innemende snuit aan toe. Spanning I was er inderdaad volop geweest, want j de cijfers die de jury de Westduitsers toekende waren voor verbetering vatbaar. Voor de algemene indruk luidden ze 5,8, 5,6, 5.8, 5,8, 5,8, 5,7, I 5,7, 5.5, 5,8. En voor de sportieve i waarde 5.8, 5.6, 5.7, 5.8, 5.8, 5.7, 5.6, 5.6. 5.8. Het Russische echtpaar Protopopov j kreeg voor de algehele indruk 5.8, 5.5, 5.7, 5 8. 5.8, 5 8. 5.6, 5.3, 5 9 en voor de sportieve waarde 5.7, 5.5, 5.7, 5.7, 5.7, 5.6, 5.6, 5.4 en 5.7. Vormloos Het ls eigenlijk verwonderlijk dat de algehele indruk niet een groter verschil heeft gegeven, want hierbij telt zeker het voorkomen van de paren en dan stak het sjieke, in het zwart geklede Duitse paar toch wel sterk af bij het vormloze rode pak van de wat ruwe Oleg en het simpele pakje van zijn lieve echtgenote. Zeker, het heeft met sport niets te maken, maar kunstryden is nu een maal geen gewone sport. Overigens alle hulde voor de kür van het Rus sische paar, die hier naar onze smaak beter was dan te Boedapest, terwijl Marika en Hans-Juergen juist in de Hongaarse hoofdstad beter reden. Oleg heeft zijn kür toch niet inge wikkelder gemaakt, zoals hij eerst van plan was. Herinneren we ons het optreden te Boedapest goed, dan hadden hij en zijn vrouw zelfs iets laten vallen, zeer zeker overigens op aandrang van hun rustige trainer. Het heeft evenwel niet geholpen. Zelfs het Russische en het Hongaarse jurylid, die de Russische en West- duitse rivalen een gelijk puntentotaal gaven deden dit zo. dat als er een volkomen evenwicht zou zijn. de titel aan Marika en Hans-Juergen ten deel zou vallen. Niettemin kregen de nieuwe wereldkampioenen nu niet het ideale plaatscijfer 9, maar 10 (hun Russische tegenstanders 18). Teleurstelling O Voor de 24-jarige Ljudmilla en de 26-jarige Oleg moet deze nieuwe moeten uiteraard afwachten hoe de verhoudingen het volgend jaar zul len liggen als de Olympische Spelen worden gehouden die Marika en haar 21-jarige partner ook willen mee maken, maar als de voortekenen niet bedriegen, dan wordt het echtpaar Protopopov binnen afzienbare tijd zelfs in eigen land voorbij gestreefd. En wel door de nu nog jonge Tatjana Zhuk (16 jaar» en Alexander Gavri- lov (20 jaar). Met uitstekende spron gen. goede combinaties en verfijnde tussenpassen bemachtigden zij van daag op goed in het gehoor liggende muziek de derde plaats en daarbij streefden zij de Canadezen Gertrude Desjardins en Maurice Lafrance voorbij. Maar Oleg heeft ook nu nog geleerd, want wat hij te Boedapest niet klaarspeelde deed hjj hier: hij wenste zijn Duitse tegenstanders geluk met hun zege. Toen Hans-Juergen char mant mevrouw Protopopov een zoen gaf. was alle naijver vergeten en vergeven. Na vier van de zes verplichte figuren luidt de stand bij de heren: 1. Karol Divin 'Tsj.-Sl 725.8; 2. Man fred Schnelldorfer «W.-Dld.i 718 5: 3 Alain Calmat (Fr.) 709.71; 4. Da nuld Mac Pherson (Canada) 696.2; 5. Peter Jonas (Oost.) 688 7: 6. Allen Scott -USA» 674 2: 7 Montv Hoyt (USA) 673.3; 19. Wouter Toledo 6087. Advertentie Nu de griep in Nederland om zich heen grijpt, is het voor iedereen belangrijk te weten „Wat kan ik doen Eenvoudig dit: kruip onder de wol. zodra u meent het te pakken te hebben. Raadpleeg uw dokter. HU zal er I bereid. geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen zelf een verstandige maat regel neemt door Aspirin in te ne men. Aspirin waar Bayer achter staat. Neem de grote voordelige gezins verpakking, dan bent u goed voor- De Vries kampioen, maar Karstens duideli jk sterker De jonge Sybold de Vries heeft gisteren op de Deventer kunstijsbaan de militaire schaatstitel behaald. Hij won de 1500 en 3000 m en moest slechts op de 500 m met een derde plaats genoegen nemen. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Pfrommer (Harder wijk) 47.1 sec. 1500 meter: 1 De Vries 2 316. 300 meter: 1. De Vries 5 184. Eindklassement: 1. De Vries 151.900 pt; 2 Leen Pfrommer 154.000 pt; 3. Jan Brakenhoff 155.633 pt. Gerben Karstens, die drie maanden verlof heeft genoten en eerst vrijdag weer in dienst zal treden, mocht slüchts buiten mededinging ryden. Dat belette hem echter niet enkele zeer fraaie tijden te verwezenlijken. Met een puntentotaal van 144 450 e-ndigde hij ver boven De Vries ZUn tijden waren: 45 6 op de 500, 2.25.1 op de 1500 en 5.02.9 op de 3000 meter. KNVB-voorziUer: H t „Dat ive zondag zeker kun- ncn spelen", zei bondsvoor- zitter schróder, „is natuurlijk 4 nu nog niet met absolute ze- 4 kerheid te zeggen. Als de na- t tuurons in de steek laat is 4 alles vergeefs geweest". 4 Tot vanmorgen is men 4 doorgegaan met het blazen 4 van warme lucht. Daarna 4 werd het veld in zijn geheel 4 blootgesteld aan de buiten- 4 lucht. Zondagmorgen wordt 4 het plastic, dat met kalk wit 4 zal worden gemaakt om de 4 4 zonnewarmte te weren, op- Klenie Bimolt, is gisteren als eerste zwemster in Zuid-Afrika op de 220 yards schoolslag beneden de drie minuten gebleven. Zij won de finale van de Zuid- afrikaanse kampioenschappen in Pretoria in 2 min. 53.9. Bruingebrand en overgelukkig met haar terugkomst in het vaderland is Nederland Europese zwemkampioene Adrie Lasterie gisteren uit Austra lië op Schiphol aangekomen. Bijna vier maanden lang gescheiden te zijn geweest van alles wat haar lief is, was voor ons 19-jarig zwemstertje wel wat te veel gebleken. Ondanks harde training, ondanks het gevoel van lichte eenzaamheid, dat Adrie in het verre Australië par ten heeft gespeeld, was ze toch 4 tot 5 kilo aangekomen. „Dat komt misschien omdat ik in 't Gooi altijd naar het zwembad moet fietsen en in Australië het zwembad naast de deur had", legde ze uit en zelf had ze nog een heel andere verklaring voor haar snelle terugkomst naar Nederland. „Ik ontdektee veel te laat, dat ik voor Zuid-Afrika geen visum had aange vraagd en dus kon ik er niet eens binnenkomen." Volgens haar zou het anderhalve week hebben geduurd voor het visum in Australië aan haar zou zijn verstrekt. „En zo lang wilde ik daar niet meer blijven." Op Schiphol viel ze gistermiddag eerst haar moeder en vervolgens haar trainster, Wil Bunschoten-van Breuk kelen, in de armen. Daarna stond ze in de perskamer enkele verslaggevers te woord. Daarbij wekte ze de in druk, dat ze hard aan een prettige zorgeloze vakantie toe is. nieuw neergelegd. Pas een 4 uur voor de wedstrijd wordt 4 de afdekking verwijderd. Men 4, hoopt hierdoor te voorkomen 4\ dat door de inwerking van de 4, zon de bovenste laag van het 4, terrein ontdooit, ivaardoor de 4, grasmat uiteraard onherstel- 4. bare schade zou oplopen 4 „Het klinkt vreemd", aldus de f bondspraeses. „Maar we ho- pen nu op vorst4{ Een strook van 5 a 6 meter f breedte bij een van de doelen f was donderdagmiddag vrijwel f sneeuwvrij. De plastic stroken f waren daar verwijderd om f onder inwerking van de zon f de toplaag te drogen. Op de rest van het veld zijn echter u nog tamelijk grote stukken J bedekt met ijsresten. Met sneeuwschuivers, hef- trucks en vrachtwagens zijn fi werklieden momenteel bezig v de tribunes, de toegangsive- gen en de parkeerterreinen 4 van sneeuw en ijs te ontdoen, j maar het hele verblijf daar is voor I 4 4 mij feitelijk op een teleurstelling uit- gelopen, omdat ik er zo slecht ge- zwommen heb". Haar mooiste prestaties leverde ze tydens de wedstrijden in Nieuw Zuid Wales, daar maakte ze 5.35 min op de 440 yards wisselslag en won er haar enige eerste prijs mee. In Perth, waar het Adrie met 110 graden Fahrenheit veel te heet was. was het slecht gegaan. Toen werd ze derde op de 410 yards wisselslag en bleek op de vrye slag zo uit vorm, dat ze de finale niet haalde. Dat was voor een Europese kampioene naar wie men in Australië had uitgekeken, een bittere pil. In Australië heeft ze deelgenomen aan de kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales en aan de Australische kampioenschappen in Perth. Het is haar allemaal tegenvallen en eerlijk kwam ze er voor uit: „Ik heb het in Australië natuurlijk fijn gevonden. De Noorse schaatsenrijder Ivar Eriksen heeft gisteravond tijdens na tionale wedstrijden in het Bisletsta- dion te Oslo het wereldrecord op de 3000 meter verbeterd en gebracht op 4 minuten en 33 seconden. Het record dat in dit seizoen reeds enkele malen scherper was gesteld, stond sedert 12 januari op naam van Eriksens land genoot Knut Johannesen met 4.33.9. Een pikante bijzonderheid is, dat Ivar Eriksen niet werd gekozen voor nederlaag 11a Boedapest wel een zeer I de ploeg, die Noorwegen het afge- grote teleurstelling zyn, vooral voor de heerszuchtig aandoende Oleg. Wy lopen weekeinde vertegenwoordigde in de stryd om de wereldtitel. De Belgische „keuzeheer", Constant van den Stock, heeft gisteren na de laatste training van de Belgische se- lectieploeg in Brussel, het elftal he kend gemaakt, dat zondag in het Feijenoord-stadion tegen Nederland zal uitkomen. In het team. dat Spanje ln de laat ste interland een gelijkspel afdwong, is slechts een wyziging aangebracht aanvoerder Jurion is wegens een bles sure niet beschikbaar en wordt ver vangen door de jonge Bruggenaar Deurwaerder. Het elftal van de Bel gen met acht Anderlechtspelers ziet er als volgt uit: Doel: Nicolay (Standard); achter: Heylens en Cornelis (beiden Ander lecht); midden: Hanon, Verbiest en Lippens (allen Anderlecht»; voor: Stockman (Anderlecht), Van den Berg -Union St.-Gillis). Van Himst (Anderlecht), Deurwaerder (FC Brugge) en Puis (Anderlecht). Zuid-Afrika zal deelnemen aan het wereldkampioenschap voetbal 1966, waarvoor de eindronden zoals bekend in Engeland zullen worden gehouden. De internationale voetbal federatie heeft onlangs de schorsing van Zuid-Afrika als lid van de inter nationale organisatie ongedaan ge maakt. Vanuit Medemblik zal morgen ochtend een schaatstocht starten, die een revanche wil zijn op de Elfste dentocht. De .IJsselmeer-stedentocht' zal echter onder minder barre om standigheden worden verreden dan de elfstedentocht van dit jaar en ook I de lengte van het traject is iets min der, n.l. 170 kilometer. De organisa toren hebben de beste ryders van de elfstedentocht uitgenodigd aan de start te komen. De wedstrijdtocht, die zaterdag morgen om zeven uur begint, heeft als traject Medemblik-Workum-Hin- delopen-Stavoren-Enkhuizen - Urk- Wervershoof-Medemblik. De kans om de Ronde van Ne derland nieuw leven in te blazen is voor Frans Hofman, de man die met deze taak is belast, aanmerkelijk gro ter geworden, nu gebleken is, dat er in het buitenland belangstelling voor de ronde bestaat. Van Duitse zijde is reeds meegedeeld, dat indien de van 9 tot en met 13 mei vastgestelde ronde doorgaat de volgende zes renners hun land zullen vertegen woordigen: Renz, Bugdahl, Tueller, Oldenburg, Kemper en Schulze. Een commissie van de Raad van Europa heeft in vyf aanbevelingen aan regeringen en sportbonden voor gesteld, in de Olympische eed voor de toekomst een anti-doping-formule op te nemen. Koude van Sardinië Intussen vocht Scholte op de an dere tafel tegen zyn aartsvijand Gal vez, die hem zowel in het laatste we reldkampioenschap 71/2 in Oberhau- sen als in de onlangs gehouden titel strijd in het 47/2 te Iluelva neder lagen had toegebracht. Begrijpelijk dus, dat Scholte tegen deze partij als tegen een berg opzag. Daar kwam nog bij, dat hy mid- De Italiaan Vittorio Adorni heeft A >1. j gisteren de vijfde etappe van de Aarrsvi|ana Ronde van Sardinië gewonnen Adorni legde de 208 kilometer van Cagliari naar Nuoro af in 6 uur 25 minuten en 1 seconde. Ruim een minuut na Adorni kwam het grote peloton over de eindstreep, waarvan de Belg Rik van Looy de eindsprint won voor Bas Maliepaard. Algemeen klassement, na de vijfde etappe: 1. Pambianco (It.i 24.30.58; denTn Cribiori IS?M.«' en omving Je aandactu gc- sieke inzinking kreeg Maar Galvez paard (Ned.) 25.06 35, 37. Ab Gelder- 1 trokken. In Leiden trouwde de I had blykbaar ook niet veel vertrou-1 man« (Ned.) 25.08.08. I Twee huwelijken in het bij zonder hebben gisteren in Leiden pil ran LFC. Leo de Jong. met lopen om het huwelijk bij de dochter van zijn voorzitter, mej. Lonneke van Waveren en Rijnsburg was uitge- wonen van Cees Heemskerk, de populaire voorhoedespeler van Rijnsburgse Bogs, met mej. EU-1 feest. te I sabeth Kralt. Erehagen van ad- spiranten completeerden zowel Leiden als in Rijnsburg het (Foto: L.D./Holvast

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7