Staatssecretaris eist herroeping publikatie Waterkanon koelt verhitte studenten af Bakker mishandeld voor 100 gulden CALMEYER: GOEDE NAAM AANGETAST Overwerk in bouwerij NIET belastingvrij Na vijf maanden in eef is onschuld bewezen Wiirzburg ZESTIG JAAR V. D. In Leuven dreigde veldslag Kleine judoka overmeestert Duitse rover Huid-handen-lippen •king l' „Ons bioscoopje hebben we nodig" Telstar zwijgt Nederlander in Oostenrijk Schandaal in nog erger Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 maart 1963 Tweede blad no. 3089S Lezers schrijven De marktverplaatsinq Aangezien men dan tóch wil over gaan tót verplaatsing der markt, wil ik gaarne door middel van Uw blad de Vroede Vaderen attenderen op het enorme stuk braakliggende grond in het. hartje van Leiden n.l. het gebied omsloten door de Vierde Bin nenvestgracht, Gerengracht, Leven daal en Kraaierstraat. Gelegen midden in de stad, voor ieder bereikbaar, is dit terrein prach tig dienstbaar te maken om alle kramen te herbergen. En aangezien het wel aan, doch niet IN de grote verkeerswegen ligt, kan daar onge hinderd uitgestald en zaken gedaan worden. B. Achterberg, Churchilllaan 12. Advertentie De Belgische rijkswacht heeft gistermiddag in Leuven water kanonnen laten aanrukken om organiseert Het zestig jarig bestaan van V en D-Leiden heeft het personeel gistermiddag na afloop van de sluitingstijd aangegrepen voor een hartelijke huldiging van de directeur, de heer C. A. A. Kerckhoff, die reeds op 1 februari 1930 zijn intrede deed in dit grootwinkelbedrijf. De bedrijfs leider, de heer G. M. Gribnau, die namens het personeel het woord voerde, wees op de grote vlucht, welke V en D onder directie van de heer Kerckhoff heeft genomen. Voor zestig jaar werd begonnen in Maga zijn ,.De Zon" aan de Aalmarkt. Het was in een tijd, dat de zaak op za terdag nog tot 's avonds elf uur ge opend was; ook 's zondags was het bedrijf geopend. Vele uitbreidingen, o.a. ook te Alphen a. d. Rijn, zijn daarop gevolgd. En ook thans zijn er al weer plannen voor een uitbreiding in de Maarsmanssteeg en aan de Breestraat. Namens het personeel bood spreker de heer Kerckhoff een door de kunstschilder H. Truijen ge schilderd portret aan, hetgeen door de langst in dienst zijnde employe 46 jaar de heer W. Akerboom werd onthuld. Ook de echtgenote van de oprichter van het Leidse bedrijf, mevr. M. C. M. Kerckhoff-Thole, werd in deze hulde betrokken en kreeg enkele gravures van Leiden aangeboden. Bovendien was er voor de beide heren Kerckhoff nog een verrassing in de vorm van een bo- I kaal belegen ..zij is reeds meer j dan zestig jaar oud" wijn. De heer A. Vermeulen, die namens de gepensioneerden het woord voer- de en een geschenk overhandigde, dankte de directeur voor al hetgeen hy steeds voor deze groep van oud medewerkers heeft gedaan. De heer Kerckhoff, die zeer getrof fen was door deze huldiging, stelde het personeel na Pasen een feest avond in het vooruitzicht en deelde mede, dat de directie besloten had het personeel voor ieder dienstjaar een gratificatie uit te keren van f 5.- met een minimum van f 10,- Voor gepensioneerden en chefs was een afzonderlyke regeling getroffen. Na sluiting van de bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer Kok, lid van de feestcommissie en Ondernemersraad, kregen allen ver versingen aangeboden. LUSV zwemtitelstrijd De Studentenvereniging LUSV or ganiseert op donderdag 7 maart in j de „Overdekte" de Leidse studenten I zwemkampiocnschappcn voor dames en heren. Deze wedstrijden vormen I tevens de selectie voor de afvaardi ging naar de nationale kampioen schappen, welke medio april in Am sterdam zullen worden gehouden. Demons tratieles Nieuw-Brunhilde De dames Gymnastiek- Volleybal en Atletiekvereniging Nieuw-Brun- hilde hield een openbare les voor de twee kleutergroepen. Zeer veel ouders waren gekomen om de verrichtingen van de klein tjes gade te slaan. De presidente, mevrouw E. Kiss Herweyer heette in een kort woord ieder hartelijk welkom. Daarna hield men een demonstra- tieles en een behendigheidswedstryd Voor de best geplaatsten waren er leuke prijsjes en met een traktatie ging iedereen voldaan huiswaarts. De uitslagen luidden: Groep 1 (leeftijd 4 jaar): le. Ilonka van Riet; 2e Sandra Frankhuyzen. Groep 1 (5 jaar); 1. Diana KÏoots; 2. Carolien van Hoorn. Groep 1 (6 jaar)1. Edith Verburg; 2. Manon Bourgeois. Groep 2 (6 jaar): 1. Marianne Fallaux; 2. Inge Selier. Groep 2 (7 jaar»; 1. Rietske Hensing; 2. Elsje van Onse- len. TRESLONG - Hillegom Dag. diner- ensoirée ^nte NU ONBEPERKT KIP ETEN f6.50. (bedien, inbegr.) Zalen voor vergaderingen en partijen tot 1200 pers. (Van onze Venlose correspondent) Een garageknecht in Belfeld, de 21-jarige judoka H. van Baden, heeft door bijzondere oplettend heid en vooral snel handelen de hand weten te leggen op een Duitse rover. De man, een 34-ja- rige vloerlegger uit Moers, werd aan de politie overgeleverd. Twee Duitsers hadden bij een eerder bezoek aan een tankstation de situatie ter plaatse goed opgeno men. Toen zij de kust veilig waan den, drongen zij stiekem tot het kantoortje door en roofden de geldla leeg. Zij hadden er uiter aard totaal geen erg in, dat er een geheim contact was aan de geldla, ivaardoor er in de garage een bel begon te rinkelen. Toen de knecht de bel hoorde, ging hij eens kijken en zag toen twee mannen de vlucht nemen. Hij ging er direct achteraan en kon één van hen na een spurt van enige tientallen meters letterlijk in zijn nekvel pakken. Bemerkend dat hij geen gemakkelijk persoon tegenover zich had, liet de Duit ser zich gedwee overbrengen naar het tankstation, alwaar de politie werd gealarmeerd. De kleine, ge drongen judoka had de Duitser zo te pakken genomen, dat deze het in de broek bleek te hebben ge daan van schrik. De andere Duit ser wist te ontkomen in de rich ting van Venlo. Deze had het ge roofde geld bij zich. Beiden had den in hun vlucht een auto moe ten achterlaten. Deze bleek in Oberhausen te zijn gesloten, politie in Belfeld deel ons gister avond mede, dat alle lof toekomt aan de garageknecht. „Wij krij gen een dief zelden zo mooi op een presenteerblaadje aangebo den als nu", zo luidde het com mentaar. te voorkomen, dat ongeveer 2.000 Waalse studenten met een 1500 collega's slaags zouden j raken. De Franstalige studenten van de Leuvense katholieke universiteit had- j den een betoging op touw gezet te- gen de maatregelen voor de splitsing i van de universiteit in Frans- en Ne- derlandstalige faculteiten. Zij droegen ondermeer spandoeken mee waarop stond te lezen: „geen universitaire apartheid". De Vlaamse studenten lieten zich echter niet onbetuigd en trachtten, door de stoet in looppas tegemoet te gaan, roet in het eten te gooien. Aanvankelijk kon de Leuvense politie de situatie nog aan, doch toen een benzinepomp in het gedrang was ge sneuveld en een Vlaamse student zo ernstig werd gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht, werd de hulp ingeroepen van een honderdtal rijkswachters. Waterkanonnen werden in stelling gebracht om een doorgang te banen voor de Waalse studenten, die door hun Vlaamse collega's met voetzoe kers en rotjes werd bekogeld. Overigens zijn niet alleen de Waal se, maar ook de Vlaamse studenten niet helemaal tevreden met de aan gekondigde splitsing van de faculteit van de Leuvense universiteit in de twee landstalen. Zij vinden, dat de aangekondigde maatregelen niet ver genoeg gaan en „dubbelzinnig" zijn. De Amsterdamse politie is er na tien dagen van naarstig speurwerk Op de foto: de directeur naast het in geslaagd klaarheid te brengen in hem aangeboden schilderij. Dr. G. P. H. Locher naar Indonesië Een der secretarissen van de Raad voor de zending der N.H. Kerk, dr. G. P. H. Locher te Oegstgeesl zal binnenkort een reis maken naar Sin gapore en Indonesië. Dr. Locher werd door de continen tale commissie voor kerk en zending aangewezen als afgevaardigde voor het bijwonen van een conferentie in Singapore van de East Asia Chris tian Conference (een regionaal or gaan van de Wereldraad van Ker ken waarbij de kerken van verschil lende landen in Zuid-Oost-Azië zijn aangesloten). Dr. Locher zal daarna naar Indonesië gaan waar hij, even eens als vertegenwoordiger van de continentale commissie voor kerk en zending, deel zal nemen aan een con ferentie waarbij ook aanwezig zijn vertegenwoordigers van de Evange lisch Christelijke Kerk van Nieuw- Gu nea van de Raad van Kerken in Indonesië. Het gaat hierbij niet alleen om het aanknopen van oude banden tussen de Indonesische kerken en de Ne derlandse zendingen, maar om nieuwe wegen te vinden om die dingen te doen, die voor de taak der kerk in Indonesië als geheel het belangrijkst zijn. Ook dr. J. D. de Kléine van de Barmer-zending zal als vertegen woordiger van de continentale com missie de besprekingen bijwonen. ruw of schraal? PUROL Int. samenwei van gemeenten Voor de afdeling Leiden-Oegst- gecst van de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde sprak gister avond in het Juridische Studiecen trum Gravensteen mr. J. G. van Putten over „Internationale samen werking van Gemeenten". Nadat de voorzitster, mevrouw P. H. Smits-Witvliet, de bijeenkomst liad geopend, kreeg mr. Van Putten het woord. De Vereniging voor Internationale Samenwerking van Gemeenten, be staat reeds 50 jaar. Dit jaar zal dan ook het jubileumcongres plaatsvin den. Het doel van de vereniging is het uitwisselen van hulp en gegevens tussen gemeenten over de hele we reld, zodat men van eikaars erva ringen profyt kan trekken. Proble men, die zoal de aandacht trekken, zijn bv. de samenwerking tussen de grote stad en de omliggende gemeen ten, de luchtvervuiling, recreatie e.d. De vereniging verleent ook adviezen aan de aangesloten gemeenten op juridische terrein, controleert de boekhouding van gemeenten, maakt indelingen van de gemeen te-archie ven, bemiddelt bij bouwvolumes en de roofoverval op een 63-jarige bak ker die op zaterdagavond 16 februari zwaar gewond werd aangetroffen in een sloot nabij de Westhavenweg in de hoofdstad. Na langdurige verho ren hebben een 21-jarigc los arbeider en een 30-jarige classificeerder be kend, dat zij de bakker op de be wuste avond in hun auto hebben ver voerd, waarbij de oudste van het tweetal de bakker zo ernstig mishan deld heeft, dat deze een hersenschud ding, een dubbele kaakfractuur en verwondingen in het gezicht opliep. De buit bedroeg honderd gulden Een krantebericht over de vondst van de man bezorgde de politie een telefoontje, dat al spoedig aanwijzin gen gaf over de mogelijke daders. Een moeilijkheid daarbij was even wel. dat de geneesheren de politie verboden hadden de bakker te verho ren, aangezien zijn toestand vrij ern stig was. Men wist slechts, dat de bakker, die, in niet geheel nuchtere tend een Europees-Amerikaanse aan gelegenheid. Langzamerhand begin nen ook andere werelddelen, met name Azië en Afrika, belangstelling te tonen. Dit gaat echter niet zo snel, omdat de nog jonge staten allereerst een centraal bestuur moeten vor men en eenheid scheppen. De Verenigde Naties steunen de vereniging omdat internationale sa menwerking niet alleen van boven al behoort plaats te vinden maar juist ook van een lager niveau na gestreefd moet worden. De Vereni ging voor Internationale Samenwer king van Gemeenten die reeds leden heeft In 50 verschillende landen, wordt dan ook door de V.N. regelma tig in conferenties betrokken, het geen groeimogelijkheden in de toe toestand overvallen was, verklaard had, dat iemand hem in een café in de binnenstad had beroofd. Niette min werden de los arbeider en de classificeerder van hun bed gelicht. Ook toen de politie in hun auto bloedsporen aantrof, die duidelijk op een worsteling wezen, bleven de man nen ontkennen. Tenslotte kreeg de politie toestem ming de bakker een paar vragen te stellen. De beroofde vertelde toen, dat by een worsteling in een auto zyn bril gesneuveld was en dat een van de poten van de bril nog in de auto moest liggen. Ook dit voorwerp bleek aanwezig. Toen de politie tenslotte ook had uitgevonden, dat een van de verdach ten op het tijdstip van het misdryf zijn meisje alleen gelaten had „om met een vriend een autoritje te gaan maken", had men genoeg aankno pingspunten om de verdachten het vuur na aan de schenen te leggen. Pas na urenlange verhoren bleken de mannen tot een bekentenis ge neigd. De los arbeider verklaarde, dat hij en de classificeerder de bakker „onder handen hadden genomen" en langs de Stille Westhavenweg was de man uit de auto gezet. De buit hadden de mannen broederhjk ge deeld. Sowjetrussische verkenners over de „Forrestal" Vorige week vrijdag zyn vier Sow- jetrussiche vliegtuigen voor het uit voeren van verkenningen op lange afstand ten zuidoosten van de Azo- ren over het Amerikaanse vliegdek- hip „Forrestal" gevlogen, aldus deel de de Amerikaanse minister van De fensie McNamara gisteren op een persconferentie mede. Eerder in dit jaar zijn Russische vliegtuigen, die gebouwd zijn voor vluchten op mid delgrote en korte afstand, over Ame rikaanse oorlogsschepen in de Atlan tische Oceaan en in het noordelijk deel van de Grote Oceaan gevlogen. In antwoord op de vraag, of de Verenigde Staten bezwaar maken te gen dergelijke vluchten, verklaarde McNamara: „Het overvliegen ge schiedde boven oorlogsbodems, die zich in volle zee bevonden. De Sow jetrussische vliegtuigen hadden het recht zich in het luchtruim hierboven te bevinden". De minister meende, dat de vluchten in de eerste plaats voor verkenningsdoeleinden waren ge maakt. Hjj achtte het waarschyn- lijk, dat de vliegtuigen afkomstig waren van bases in de Sowjet-Unie. „Nadat de Russische toestellen wa ren waargenomen, zijn vliegtuigen Het zijn niet alleen de vitaminen, die U op de been houden. Ook de bioscoop geeft U een onmisbare dosis levensvreugde. Dat is met recht ontspanning. Voor elk wat wils. En voor Uw welzijn is ook regelmaat nodig. Ga dus minstens één maal per week naar de bioscoop. van de „Forrestal" opgestegen, die de Russische vliegtuigen legden geen vij- i noordelijke richting terugvlogen, over een afstand van ongeveer 150 mijl het oog hebben gehouden. De De verbindingssatelliet „Telstar" al een week lang geen ant- Russische vliegtuigen legen geen vU- heeft andelijke bedoelingen aan de dag". aldus McNamara. "<K>rd f i»v"> ®P d' ..In de afgelopen vier of vijf weken de. maar dit euvel is misschien maar hebben zich drie of vier van derge- lyke voorvallen voorgedaan, die zich volgens een bepaald patroon afspe len", aldus de minister. Sowjetrussi sche vliegtuigen hebben reeds eer der dergelijke vluchten gemaakt, doch er is thans een duidelijke toene ming in het aantal te constateren. De Verenigde Staten moeten maat regelen nemen om zich hiertegen te beschermen. Wij hebben hiervoor de juiste verdedigngstactiek ontworpen" aldus McNamara. die overigens be kende dat ook Amerikaanse vliegtui gen van tyd tot tyd over Sowjetrus sische schepen vliegen. „Wanneer dit boven open zee geschiedt, is het ju ridisch volkomen in orde", aldus McNamara. tijdelijk, zo heeft een functionaris van de „Telephone Company" in New York meegedeeld. Hy zei dat de moeilijkheden lijken op die van november 1962. Men wist deze toen uit de weg te ruimen en op 3 janu ari werkte de satelliet weer. De functionaris wees erop, dat de „Telstar", die onder meer gebruikt wordt voor het relayeren van televi sie-uitzendingen, pas door gebieden is gegaan waar de straling bijzonder sterk is. Deze straling was ook de oorzaak van de moeilijkheden in no vember van het vorig jaar. Staatssecretaris M. R. H. Calmeyer heeft gisteren telegrafisch tegen een hoofdartikel in het Eindhovens Dagblad van woensdag geprotesteerd, waarbij hem beledigende woorden tegen de room- katholieke Volksgroep in de mond zijn gelegd. De heer Calmeyer acht zich hierdoor in zijn goede naam aange tast. Hij eiste publieke herroeping van de door hem als een aan tijging beschouwde publikatie. gegronde bewering onverwijld publie kelijk terugneemt op een even opval lende wijze als waarop 7Ü werd ge daan M. R. II. Calmeyer, staats secretaris van Defensie" De heer S. H. A. M. Zoetmulder, hoofdredacteur van het Eindhovens Dagblad verklaarde ons gister avond: „Ik kan alleen verklaren, dat mijn inlichtingen van dien aard zyn, dat ik er voorshands weinig voor voel om myn publicatie in te trekken. Ik zal de zaak verder onderzoeken". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Corina, d. v. B. v. d. Plas en A. Hoek; Johanna, d. v. A. Kruit en J. Mulder; Klazlna Martina, d. v. A. Kuljt en M. Paap; Maarten, z. v. L. de Groot en J. Duijndam; Mlchiel Louis, z. v. L. T. S. van Ekdom en J. M. Dleterich; Nicolaas. z. v. W. Verkerk en A. Neuteboom; Maria, d. v. L. Era des en J. Matters; Sally Naomi, d. v. C. N. Schlebaum en H. R. Gemerts; Irene Louise, d. v. P. Chaudron en A. D. H. Wehrens. GETROUWD: L. de Jong en M. van Waveren; D. Wetselaar en A. Rljsberger; A Kort land en A. M. Lancel: J. C. Vlsscher en J. Fakkel; H. P. A. J. van der Spek en M. C. P. Prins. OVERLEDEN H. de Haan. 76 Jaar en wed. van J. G. van der Zeeuw; C. M. C. Dolke made. 81 jaar. wed. van H. J. C Bour- gonje; G. Adelaar. 88 jaar, vrouw; J. S. Peter. 74 jaar. echtgen. v. J. de Tombe; D. Roggeveen, 81 jaar, man. (Van onze Haagse correspondent) Minister Van Aartsen (Volkshuis vesting) heeft vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers gisteren op een vergadering meegedeeld even tueel overwerk van bouwvakarbeiders niet vry te kunnen stellen van be lasting en sociale verzekerings premies. De minister had hierover met de staatssecretaris van Finan ciën en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid overleg gepleegd. Er is dit jaar veel kans op overwerk voor de bouwvakkers van wege de achterstand door de lang durige koude. Toegeven aan de wensen zou een inbreuk op het algemene regime van de belasting- en premieheffing bete kenen, zo vinden de bewindslieden. In de afgelopen vorstperiode is al De 32-jarige Nederlander Herman Hielkema is weer vry. Hy heeft vyf j vee^ overwerk gedaan door werkne- maanden onschuldig in voorarrest gezeten in het Oostenrykse Graz. Wegens mers *n.anclfre bedrijfstakken of huwelijkszwendel «as hij opgepakt, maar thans is gebleken dat hij helemaal ■™™ne ^n^rakeringlpremies" zou geen huwelykszwendelaar is. Hielkema werd gerehabiliteerd. 1 - - - - dergelyke zaken. Tot een jaar of tien I komst mogelijk maakt, aldus mr. geleden was deze organisatie uitslui- I Van Putten. rtentie geen Advei 'liuwelijkszwendel' Hielkema zocht In Oostenrijk een levenspartner. Hy trachtte zijn doel te bereiken door een advertentie in een krant te laten zetten. Het resul taat was, dat zich 25 liefhebsters aan meldden. die wel ln nader contact met Hielkema wilden treden. Hielke ma ging met drie van de 25 dames kennis maken. Dit draaide erop uit, dat hy zich met één van haar ver loofde. Een Oostenryks meisje evenwel voelde zich door de Nederlander be drogen. zy deed aangifte by de po litie. Verdacht van huwelykszwendel werd Herman in september in Wenen gearresteerd. Het onderzoek leidde naai de stapel brieven van „liefheb sters". Een strafvervolging werd tegen de Nederlander ingesteld, te~- wyl hy in voorlopige hechtenis werd gehouden. Het onderzoek is thans afgesloten. Vast is komen te staan, dat de tal- I onbillijk zyn en voor de hand liggen de grieven scheppen. De bewindslie den zeggen tenslotte dat de belas tingheffing van overwerkloon ge schiedt op basis van het zeer gematigde byzondere tarief van loonbelasting. In dezelfde vergadering werd be sloten een permanente commissie ln het leven te roepen, die de bouwpro- duktie by minder gunstige weersom standigheden gaat bevorderen. De commissie krygt de naam com missie verletbestryding en zal bestaan men uit de kringen van werkgevers en werknemers, architecten en op drachtgevers, het Rijk en de gemeen ten gaan proberen het verlet te verminderen, proefnemingen bevor deren en voorlichting geven. De financiële middelen komen van werk gevers en werknemersorganisaties en de overheid. Het moment van het ingaan van het vorstverlet by minder gunstig weer en de financiële ge volgen van het doorwerken krygen bijzondere aandacht van de com missie. rijke brieven van evenzovele Oosten- deskundigen op het gebied van rijkse vrouwen en meisjes veel on- de burgeriyke en utiliteitsbouwende schuld bewyzen, ook die van Herman j weg. en waterbouw. Hielkema. I De commissieleden, die zullen ko- Eenentwintig jaar onschuldig in O gevangenis ,3anzai" (hoera) riep de 83-jarige Japanse boer Sjimatsoe Josjida gisteren voor het hooggerechtshof van Nagoja in zuidwest-Japan toen de rechter de verklaringen van twee mannen, waarop de boer in 1914 was veroordeeld, als vals brandmerkte. Josjida was in 1914 ter dood veroor deeld omdat hy althans volgens de akte van beschuldiging, een koop man vermoord had. Deze straf werd later gewyzigd in levenslang. De boer bleef tot 1935 in de ge vangenis. In dat jaar werd hy voorwaardelyk op vrye voeten ge steld. sjida hield koppig vast aan zyn onschuld en kreeg wegens zyn po gingen om zyn naam van blaam Het hoofdartikel in het Eindhovens Dagblad gaf een breedvoerige be schouwing over de ontslagkwestie van vier hoofdofficieren. Hun zaak diende op 4 februari voor net Ambte narengerecht in Den Haag. Op 25 februari werden drie van deze ont slagen nietig verklaard. Het vierde ontslag bleef gehandhaafd. Aan deze kwestie werd door een aantal bladen, waaronder het Eind- jhovens Dagblad, veel aandacht be steed. Onder de kop „31" schreef dit blad woensdag oan.: „Het departement voelt zich in de kaart gekeken. Dat is duidelyk. Dit verwekt natuurlijk boosheid by de betrokken autóritóiten, maar die boosheid verraadt tevens een zwak heid. Waarom anders moet staats secretaris Calmeyer thans ventile ren, wat zowel op het departement gebeurt als door derden in de Haagse perswereld gebracht wordt: dat hy onze publikaties „een room se rotstreek" vindt, enz." De tekst van het telegram van staatssecretaris Calmeyer, die gister avond door de persdienst van het de partement werd gepubliceerd, 'uiat: „Met verbazing nam «k kennis van het redactioneel artikel in het Eind hovens Dagblad van woensdag 27 februari getiteld „Ons "ommentaar: 31" waarin u my ais rtactie op uw publikaties woorden in de mond legt, die beledigend zijn voor de r.-k. volksgroep stop Ik ontken de in uw aitikel tussen aanhalingstekens geplaatste woorden of woorden van dezelfde strekking in dit of enig ander verband te hebben gebezigd stop Ik voel mij door uw aantyging in myn goede naam aangetast en ver lang van u, dat u deze geheel on- te zuiveren de bynaam van „graaf van Monte Christo". Na vyf verzoeken kreeg hy eindeiyk herziening van zyn proces Hy kan nu schadevergoeding eisen voor de 21 jaar die hy in de gevangenis heeft doorgebracht. (Van onze correspondent in Bonn) De Wtirzburgse zenuwarts dr. El- mar Herterich, bekend geworden door zyn onthulling van het nazi-verleden van vier hooggeplaatste leden van de Würzburgse jerechtelyke macht, krijgt steeds meer moeiilykheden. Herterich is al veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevange nisstraf wegens smaad tegen de ad vocaat van bovengenoemde ex-nazi's. Nu schynt er een onderzoek tegen hem Ingesteld te zyn in verband met een aanklacht wegens „landverraad", die in Karlsruhe tegen de arts is binnengekomen. Dit „landverraad" zou Herterich hebben qepleegd door contacten te onderhouden met Oostduitseen Oost- europese autoriteiten. Deze contacten kreeg de arts doordat de communis ten hem materiaal verschaften over het nazi-verleden van de Würzburgse rechters. Zo stuurden b.v. de Polen al eens fotokopi' n en ander materiaal naar Herterich over het verleden van de Würzburgse president van de ad ministratieve rechtbank. Schieder- mair. Deze zending kwam evenwel nooit aan. Toevallig kondigden de Polen gisteren aan opnieuw mate riaal te hebben verstuurd naar Her terich. De arts hee-ft overigens al besloten te emigreren naar Zweden, omdat hem het leven in Würzburg onmogelyk wordt gemaakt. Sinds het bekend is dat een onderzoek tegen hem gaande is wegens landverraad vreest hy echter te worden gearres teerd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3