Paraatheidsoef ening van B.B. Leiden Wereldvrede berust op machtsevenwicht Hoofdstad Operette oogst veel bijval Waterpolo uitslagen Studieloon geeft vele voordelen tegen zestig miljoen aan kosten DONS Langspeelplaat voor Koningin Aangeboden door Leids Hongaarlje Jaa rvergadering CH U NA EIS VAN 21/2 JAAR IN VRIJHEID GESTELD KLM op 4 mei naar Djakarta ion Wij zijn nog ver verwijderd v<tn gelijke kansen in onderwijs BEURS VAN AMSTERDAM v LEIDSCH DAGBLAD WOTNSDAG 27 FEBRUARI 1963 Niet ideaal, maar noodzakelijk De afdeling Leiden van de Chris- Twee in Nederland woonachtige vluchtelingenkinderen. Irena Da- nuta Skrzetuszewski (10 jaar) uit I)en Haag en Laszlo Andor (12 i jaar uit Leiden hebben gisteren in I Paleis Soestdijk de langspeelplaat l ..All Star Festival" aan de Konin- I gin aangeboden. De verkoop van j I de plaat, waarvan de netto op- j brengst zoals gemeld ten goede telyk Historische Unie hield gister- komt aan het werk van de hoge l aVond in restaurant Van der Heijden commissaris voor vluchtelingen, is haar jaarvergadering gisteren in vrijwel alle landen van In zyn openingsrede zei de voor- de wereld begonnen. I)e kinderen zitter. de heer D van der Kwaak, on- I vertegenwoordigden bij deze aan- cjei- meer, dat er een groeiende be- bieding de vele vluchtelingen, die langstelling voor de CHU bestaat. I sinds de "O""'0?! Nederland een vooral onder jongeren. Deze kunnen nieuw vaderland hebben gevonden, de vrijkomende plaatsen in de verte- De vader van Danuta Skrzetuszewski genwoordigende CHU-lichamen op maakte deel uit van het Poolse 2de vullen, waardoor een gezonde sfeer legerkorps onder generaal Anders, gewaarborgd blijft Ook financieel be- Sinds zyn demobilisatie woont hij ,taat gPen rPden tot klagen. Het in Den Haag. Haar moeder is even- Unie-Werkfonds heeft in anderhalf eens een Poolse vluchtelinge en ,aar een bedrag van f. 35.000 geïnd, was tijdens de oorlog in Nederland be heer Van der Kwaak liet optimis- ondergedoken. tische geluiden horen, waar het de Laszlo Andor is leerling van het komende Kamerverkiezingen betrof, gymnasium in Leiden. Zijn ouders wonen er sinds 1955. Zijn „En dit vertrouwen in de toekomst vader eertijds advocaat in Hon- is gerechtvaardigd door het univer- garije is bouwkundig tekenaar, seel karakter van onze partij, dat be- By de aanbieding waren tegenwoor- rust op geloofsovertuiging. Jezus dig mr. C. Brouwer, vertegenwoor- Christus heeft de echte toekomst. diger van de hoge commissaris der Velen denken, dat de bijbel voor de Verenigde Naties voor vluchtelin- j CHU een soort vademecum is. Niets gen. en enige personen, die by de j is minder waar. Het politiek handelen r totstandkoming van de plaat een wordt slechts onder het gezag van j Hij eindigde zijn rede met de aan- belangrijke rol hebben gespeeld of God gesteld. Daarom is het beginsel by de verkoop zullen spelen. I van de Unie: geloof. De leden worden gedreven door de dynamische krach ten van hun evangelische verant woordelijkheid". Naar aanleiding van het streven van de Pacifistisch Socialistische Party naar eenzijdige ontwapening, vroeg de heer Van der Kwaak zich af wat er van onze vrijheid zou over blijven. wanneer het eigen land weer loos gemaakt zou worden. Niet dat de CHU oorlogszuchtig is. integendeel zelfs, maar toch nuchter genoeg om te beseffen, dat uit bittere noodzaak een krijgsmacht aangehouden moet worden. Het is juist het machtsevenwicht, dat een oorlog voorkomt. Natuurlijk is dit geen ideale situatie, er zal ge streefd moeten worden naar een duurzame vrede, die berust op een in ternationale Rechtsorde. Wat betreft de mentaliteit in ons land, merkte de voorzitter op. dat er een afnemende belangstelling voor geestelijke zaken was waar te nemen. Wij moeten dankbaar zijn voor de huidige welvaart, maar desondanks een open oog houden voor gevaren, die dit met zich brengt. De heer Van der Kwaak vond de toestand in ons land op sociaal gebied en aangaande de woningbouw nog lang niet ideaal. (Foto L.D./Holvast) B.B., althans de A-kring Zuid-Holland a, hield aag een paraatheidsoefeniong, waaraan 250 nood- tplichtigen uit Leiden en Oegstgeest hebben renomen. Er waren drie centra van opkomst: 3.B.-gebouw aan de Middelstegracht, de brand- ■kazerne en de district verbindingspost „Oud-Poel- In de vroege morgenuren meldden zich daar erste B.B.-ers al aan, namelijk de ploegcomman- en met hun ordonnansen en kort daarop de ffeurs. Deze chauffeurs hadden tot taak de xachtwagens, die van rijkswege ter beschikking len gesteld, in de Doelenkazerne op te halen. Bij oefening behoorde ook het vorderen van de pis door een vorderingscommissie, die zich op de m de Zwijgerlaan in Leiden-noord bevond. Stuk stuk werden de vrachtauto's voorgereden om iorden ingeschreven en getaxeerd. Inmiddels ?ien in de verschillende centra de manschappen ie reddingsploegen verzamelden zich in het ge bouw van de Middelstegracht, de brandweerlieden in de brandweerkazerne aan de Langebrug en de ge neeskundige dienst in het Koetshuis van Kasteel Oud-Poelgeest"De noodwachters kregen de op dracht om al het beschikbare materiaal volgens een bepaald ladingsschema in de gevorderde wagens te plaatsen. De vrachtauto's vormden, nadat ze geladen waren, een lange colonne, die zich in de middaguren naar Noordwijk begaf. De badplaats was door een denkbeeldige vamp getroffen en moest in zo kort mogelijke tijd worden bereikt. De B.B.-ers behoefden geschreven en door Leo~Ascher ge niet tot verdere actie over te gaan omdat de tijd componeerde operette „In einer klei daarvoor ontbrak. Hun moeite werd echter wel be- nen Konditorei". In Cultureel Centrum te oorschoten sporing aan alle leden te trachten in eigen kring geestelijke leiding te geven. De secretaris, de heer H. J. Mat- thëus, gaf hierna een uitvoerig jaar verslag en de penningmeesteresse. mevrouw Nap gaf een financieel overzicht, waaruit bleek, dat de af deling een batig saldo had van f 560,55. De kascommissie had alles in orde bevonden: in de nieuwe com missie zullen de heren J. Siere en Van Swieten zitting nemen. De be st uursvacature, ontstaan door het niet herkiesbaar zyn van mevrouw B. Knotter-Barkema, werd. by acclama tie. ingenomen door mej. J. Brinks, en eveneens by acclamatie werden de wèl herkiesbare bestuursleden, de he ren H. J. Matthëus en J. Pison, herkozen. Hiermede was het officiële gedeelte van de avond afgelopen en werd de vergadering na de pauze onder het motto „De CH-familie gezellig byeen" voortgezet, waar by, door middel van vragenlysten, een puzzelrit werd ge houden. BEURSOVERZICHT UNILEVER VAST Amsterdam, 27 februari. Aandelen Unilever hebben vanmid dag op het Damrak de toon aange geven. Niet zozeer voor wat betreft de activiteit, maar wel ten aanzien van de koersverbetering. Vergeleken met het voorgaande slot. Het fonds avanceerde op f 143.50 circa f2.50 ofwel 13 punten op de oude omre keningsbasis. Dat deze koersstijging een gevolg was van de dividendver- hogi.ig over 1962 laat zich duidelijk verklaren. Onmiddellijk nadat het Unileverconcera gisteren na beurs de voorlopige jaarcijfers met de divi dendverhoging had bekendgemaakt, ontstond er een levendige handel tegen sterk oplopende prijzen. De koers steeg tot f 143.50. by een of ficieel slot van f 141. De dividend verhoging tot f4.40 f4.20» of 22 Ti (21%) kwam voor de beurs als een zeer prettige verrassing, hetgeen dan ook in de koers tot uitdrukking werd gebracht. De officiële beurs bleef bij de opening wat onder het hoogste Een tot de laatste plaats bezette het spel ingestelde begeleiding. De zaal is getuige geweest van een ze avond werd gebracht door het sprankelende opvoering door de Hoofdstad Operette van de door Ju lius Brammer en Alfred Grünwald loond met snert! Zij tot slot nog vermeld, dat de burgemeesters van Leiden en Oegstgeest, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de heer H. L. du Boeuff, een deel van de oefening, waarbij het voornamelijk ging om een snelle bevoor rading van onderdelen, bijwoonden. Leden NCRV bijeen pbouw van Israël »stte veel moeite gehele wereld heeft zich ver- 1 over het snelle tempo, waarin oden hun nieuwe staat, Israël, en opgebouwd. Een goede indruk deze opbouw, die met de blote moest worden begonnen, de leden van de Ned. Chr. rereniging gisteravond in de zaal van de Stadsgehoorzaal, het echtpaar F. Hinlopen— linga uit Haarlem een lezing rgde. vrouw Hinlopen vertelde over timers. die het Heilige Land zyn woordige aanzien hebben gege- terwijl haar man haar woorden een schitterende selectie kleu- a's illustreerde. Zij namen de ezigen mee naar de vele plaat die aan de bybel herinneren, de Karmel, waar een stand voor Elia is opgericht, de beek i, de bergen van Naftali, de oge van Barum, waar de gra- van Esther en Obadja geweest in zijn, Nazareth, Jeruzalem en maüm tekst werd afgewisseld met ge en en muziek, meest joodse lederen. In het noorden van bezocht het echtpaar, dat al elzen naar het Heilige Land geleid, de Hollanders, die bij de rong van de Jordaan wonen, ertelden over het opvoedings- em, over het Oogstfeest, over de bossing en over de actie Tover- Honderdduizend joden uit n trokken naar Israël, de helft an stierf onderweg. De Israëli uren het, dat zo vele „heilige Ben" op Jordaans grondgebied L heer Hinlopen vertelde aan het van de avond over zijn jeugd t joodse deel van Amsterdam, loemde hierbij de naam van lor Herzl, de profeet van het nne. de pauze en na afloop werd geld tgebracht voor de actie, beg on- "x)r de Amerikaanse Henriëtte voor de vaak ouderloze jeugd il. Aan het eind van de lezing het echtpaar de aanwezigen welgemeend „shalom", vrede (avond was geopend met het van psalm 75. De voorzitter. A v. d. Bos, herdacht het van de voorzitter van het stuur. dr. Van Deursen. De gadering in januari werd r_ het slechte weer uitgesteld, [omdat er weinig belangrijks op ida voorkomt, wordt deze niet rehouden. De leden gingen er ickoord. dat twee bestuursleden leling Leiden zullen vertegen en tydens de jaarvergadering Haag op 9 maart. Hier zal ket reisplan goedgekeurd moe ien. In oktober zal de NCRV fcr bestaan. De feestcommissie r"s plannen aan het maken. He Te|ticiële publikatie ffeli.ing verbod tot het la'ülaatsen van rijwielen 7 op stationsplein emeester en wethouders van brengen ter openbare kennis, hebben besloten een verbod tot atsen van rijwielen in te stel- het Stationsplein voor: riBJf et voetpad langs de spoordijk lllll het Rijnsburgerviaduct en het sgebouw van de NV Nederland IIIIIIHIIIira poorwegen; Bt voetpad voor en aan weers- van het stationsgebouw, met itande. dat voor de rijwiel- aan de zuid-westzijde van bouw .-en verbod plaatsen van to voor langer dan een half uur De Haagse rechtbank heeft gistermiddag een 42-jarige Hagenaar be schuldigd van een inbraak met geweldpleging in Leiden, onmiddellijk in vryheid gesteld. Eerder op de dag had de officier van Justitie twee jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. indringer na de vrouw nog even met een staaf yzer gedreigd te hebben. Haar echtgenoot zag kans het nummer op te nemen van de auto, waarin de vluchtende indringer sprong. Dat nummer was van de auto van de 22-jarige Hagenaar. Bei den hebben echter voortdurend ont kend. De bewysmiddelen zyn echter uiterst schaars in deze zaak. Geen van de getuigen was positief in zijn herkenning. De echtgenote van de vertegenwoordiger verklaarde, dat haar man die avond niet weg geweest was. Een andere getuige, een accountant, deelde mee, dat hij op het tijdstip waarop verdachte in Leiden zou zyn geweest, met hem in diens woning had getelefoneerd. De officier van Justitie verklaarde zelf, dat zyn bewiizen in deze zaak niet sterk waren. De rechtbank be sloot dan ook na de pleidooien van de twee verdedigers, de hoofdver dachte op vrije voeten te stellen. Uitspraak 12 maart. Ondanks de omstandigheid dat het toneel van het Cultureel Cen trum niet voldoet aan de eisen die men voor het uitvoeren van dit soort evenementen nu eenmaal moet stellen heeft dit op het spel en de zang geen noemenswaardige invloed gehad. De Hoofdstad Operette be schikt over prachtig stemmenmate- riaal wat naar onze smaak in het by zonder tot uiting kwam by Mar- tine Kox Lizzi Schöffma nn en Jan Handerson. Ook het acteren was goed verzorgd zo goed zelfs dat een zangpartij menigmaal een welkome onderbreking van de doorlopend lachwekkende scène's vormde. Het hoofdstad Operette Orkest on der leiding van John Brookhouse Mc. Carthy verzorgde een uitstekend op Nut, de culturele commissie van de Hervormde jeugdraad en de ge meente. De inhoud van het stuk; Fini (Martine Knox) en Strampfl (Hans Taube hebben elkaar crouw gezwo ren echter Fini's vader de bejaar de Gaudenzdorf heeft een andere partner voor zyn dochter uitgekozen de rijk veronderstelde Plunderer «Herman Valsner». Wanneer echter blykt dat de laatste slechts schul den heeft en Strampfl bovendien de gelukkige bezitter van een Kondito rei is geworden mogen Fini en Strampfl met elkaar trouwen. By hen in dienst komt de muziekleraar Peperl die zijn hoop om tot hof- kapelmeester te worden benoemd in rook heeft zien vervliegen. Anders wordt het wanneer Prinses Elisa beth een bezoek aan de Konditorei brengt. Peperl wordt op slag verliefd maar de prinses is voor een ander bestemd. Als pleister op de wonde krijgt Peperl de zo vurig begeerde aanstelling tot hofkapelmeester. De belangrijkste uitslagen van de niveau van de morgenuren. Veel gins: voor de bekercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowedstry- den luiden: Heren tweede ronde: AZC (Alphen) 1- Merwede 1 14-6; HZC 1—Surae 1 8-8; ZIJV 1—AZ'70 - 4-5; AZC 82 1- Brandenburg 1 4-1; Meeuwen 2-Rot- terdam 2 3-2 gest. (Meeuwen 2 bekert verder); Sleutelstad 1-Zwemlust 2 2-0; Nept Za 1-SZC 1 3-2; De Vest 1 —Donk 1 1-6 Derde ronde: Surae 1-Gouwe 1 2-1, Wilskracht 1-Meeuwen 2 4-2, ZCG 1- Nept. Arnhem 2 4-3, Sleutelstad 1- DAW 1 4-10, Esca 1-HPC 1 6-9; LZC 1-Zwemlust 1 3-4, Polar Beurs 1-SNA 1 5—0. Dames eerste ronde: Donk 1-AZC Alphen 1 4-1; Zwemlust 1-DAW 1 3-4; Naarden 1-Robben 2 3-5; Nereus 2-LGB 1 5-0 (regl.)Raket 1-DWT 1 1-0. Tweede ronde: DAW 1-Merwede 1 3-2; Gooi 1-AZPC 1 5-5. PSV 1-GZC 1 5-0 (regl.), ADZ 1-Donk 1 5-2, Sedra 1-Zian 2 0-11, Nept. Arnhem 1-Nereus 2 1-0. Inbraak in De Genestetstraat Een tweede verdachte in deze zaak, waarin twaalf getuigen werden ge hoord, een 22-jarige vertegenwoordi ger. eveneens utt Den Haag hoorde anderhalf Jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij is reeds eerder uit voorarrest ontslagen. De mannen worden ervan verdacht in de avond van 3 oktober tydens afwezigheid van de bewoners (het echtpaar Visser) te hebben ingebro ken in een woning aan de De Ge nestetstraat. Een van de indringers werd door de vrouw des huizes, die met haar man thuiskwam, verrast. Zy kreeg een (onbetekenende) klap op de schouder. Daarna vluchtte de WARMOND School met den Bijbel In de School aan de Baan werd de jaarlykse ledenvergadering gehouden van de School met den Bijbel. Door ziekte van ds. Boonstra werd de voorzittersplaats deze avond ingeno men door de heer G. den Olden. De opkomst was weer slecht te noemen. De penningmeester kon weer mel ding maken van een batig saldo. By de bestuursverkiezing werd de heer Lodel herkozen. Na de rondvraag werd door het Hoofd der school, de heer Schoonbeeg, een kleurenfilm vertoond over de Elfstedentocht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 februari. Groentevei ling. Prijs per 1U0 kg: Andijvie 280, Kroten, gekookt 70, Prei 147-180. Sprui ten A 30-150, Uien Drielingen 3650, Middelfijn 3030-3100, Mlddelgrof 2930, Witlof 113-150. Per 100 stuks: Sla A 20-56. AALSMEER. 25 febr. Seringen: Mad. Stepman per tak 100175, 7095, Marie Legrav 4564. 40—57. Prunus Triloba 6080. Prunus Serrulata 140 200. Forsythia 5074. Gerbera ]>er stuk 80115, Euphorbia 35—51. Calla 50 70. Fresia per bos 100165, Cyclamen 100155, Iris 250360, Asp. Plumosls 120185, Tulpen 130195, Narcissen 90125. Hyacinten 80105 Anjers per stuk: rood 3551, roze 3550. wit 30 48. Rozen per stuk: Roselandla 75 100. Parel van Aalsmeer 6595, Geh. Dulsberg 80—100, Pech told 70—100, Townv Gold 65—100, Mad. Ofman 70— 100, Baccarat 130—165, Stokman 90— 120, Carol 6085, Pink Sensation 160. WOERDEN, 27 februari: Aanvoer 2 partijen. Noteringen: f 2.18 tot f 2.26. Handel goed. Automaten geforceerd Een 18-jarige monteur en een elektricien van dezelfde leeftijd uit Leiden zaten volgens hun verkla ring in geldnood. Om daar uit te komen ging het tweetal automaten forceren. Uit een automaat aan de Stationsweg werd totaal f 65 gestolen in de Willem Klooslaan leverde een automaat f 40 op. Dat waren niet de enige wandaden want uit een radio was een radiotoestel gestolen en ook waren automaten aan de Mare en Doezastraat geforceerd. Verdachten bekenden de feiten volmondig. ,We zyn eigenlijk blij dat de poli tie ons heeft gepakt, anders had het misschien van kwaad tot erger ge gaan". luidde hun oordeel. De aan gerichte schade was vergoed. De of ficier eiste tegen elk van de jon gens f 100 boete en voorwaardelyk 2 maanden gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De rechter veroordeel de conform die eis. De KLM heeft thans 4 mei ge noemd als de datum waarop de eer ste vlucht van Amsterdam naar Dja karta zal worden uitgevoerd. De In donesische hoofdstad zal eenmaal per week als tussenlandingsplaats worden opgenomen in de route „vla de zuid" naar het Verre Oosten met Sydney als eindpunt. Cl DCL 2 zegeviert DCL 2 speelde voor de Leidse dis tricts Dambond een wedstryd tegen ADC 2 en won met 13-7. N.O. (ADC 2)J. Krygsman (DCL 2) 0-2; N.O.J. van Duivén- bode 0-2; J. BeiderB. Schiphorst 2-0; J. KoelewynA. van Akkeren 2-0; A. Jesse—S. v. d. Meij 1-1; W. v. BerkelJ. van Duyn 0-2; A. v. d. Poel—J. Wysman 1-1; G. van Berkel J. Schelvis 0-2; D. van Oeveren—P. Zeegers 0-2; J. MeyerA. v. d. Put ten 1-1. Dinsdag 5 maart speelt DCL 1 haar eerste promotie-wedstryd tegen DOS (Delft). In het verslag over de „Bewe ging der Achttien" in ons Blad van gisteren is, waar ds. Van Houte het onderscheid aangaf tussen belydenis en belyden. door een zetfout de be doeling niet duidelyk geworden. In de tweede kolom leze men in de acht ste regel van onderen: „Onder de belydenis verstaat men de geschrif ten waarin het geloof vroeger is vastgelegd. Belyden doet men geleid door de geest, in woorden en taai van deze tyd". Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maat schappij N.V.; d. het voetpad ten zuidoosten van de taxistandplaats. Een afschrift van dit besluit ls ver zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstraat, aan de door de Minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten !t voetpad tussen het stations- doel hebbende, en aan Gedeputeerde en het haltegebouw van de I Staten van Zuid-Holland. Prof. Andriessen in ..Folio Civitatis er in deze hoek niet om. Ook in de overige hoofdfondsen was de han del minimaal. De stemming was er aanvankelyk zeker niet onvriendelijk, doch het zakenvolume bleef ver on der de maat. Aku verbeterde bi) de opening 3 punten tot 433. Philips avanceerde een halve gulden tot f 149,30. terwyl Kon. Olie het verlies van gisteren niet alleen geheel in haalde, doch daar nog een stuk bo venuit kwam op f165 80. plus fl.30. Amerika toonde enige kooplust voor de olieaandelen. Mogelijk dat dit verband houdt met de jaarcijfers van de Kon. Shellgroep die morgen, door de beurs worden verwacht. Men is op het Damrak benieuwd of ook dit con cern (evenals Unilever deed» de beurs zal verrassen ten aanzien van het di- videndvoorstel. Na een zwak begin gaf Wall Streeft gisteren aan het slot geringe koers- verbeteringen te zien. Toch blijft men daar een afwachtende houding aan nemen in verband met het belasting- vraagstuk. Unilever noteerde er drie kwart dollar hoger. De Westduitse beurzen waren vandaag wat vrien delijker. Later op de middag was enig aan bod in de meeste hoofdfondsen reeds voldoende om de koersen een bene denwaartse richting te doen inslaan. Zo ging de winst van Aku verloren als gevolg van winst nemingen, waar door de koers inzakte tot 428. Phi lips daalde tot f 148.40 en Unilever tot f 142.80. Kon. Olies liepen verder uit tot f 166.10. Tegen het slot trad weer een licht herstel op. In de scheepvaart hoek was het zeer kalm met weinig veranderde koersen. Van de leidende cultures was H.V.A, goed gedisponeerd. Staatsfondsen iets gemakkelyker. Woensdag, 27 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Het invoeren van een studieloon zou de overheid ongeveer 60 miljoen gulden per jaar kosten. Daar staan echter enkele voor delen tegenover: de eerdere bijdrage van de academici tot de nationale produktie (dankzij de kortere studieduur), verbeterde verhoudingen binnen de universiteit en een efficientere benutting van het universitaire apparaat. Tot deze conclusie komt prof. dr. J. E. Andriessen, hoogleraar in de staathuishoudkunde te Amster dam. in een artikel „Enkele corsequenties van het studieloon". in het weekblad voor de Civitas Academica der Gemeentelijke Universiteit. Bijdrage tot democratisering Hy stelt dat het studieloon kan bydragen tot de zo hoog noodzake- lyke democratisering van het weten- schappelyk onderwys. In 1958/59 was 49 percent van de studenten afkomstig uit een hoger milieu, 43 uit een middelbaar milieu en 8 per cent uit een lager milieu. Hiertegen over staat dat in 1961 de beroeps bevolking voor 5 percent uit het ho gere milieu was samengesteld, voor 30 procent uit het middelbaar milieu en voor 65 pet uit het lagere milieu. Dit grote verschil tussen beide cijfer reeksen toont aan hoever onze maatschappy nog verwyderd is van Hl* bl> elkaar. Aanvaardt men im- het ideaal van geiyke kansen in het mefs ^en studieprogramma onderwys, aldus prof. Andriessen. met daarbij behorende sancties in geval van falen, dan is het redelijk Bpter rendement dat daartegenover ook -en beloning oerer renaemenr staat voor d0Kenen ,ne (J(t vereiste hy de te verwachten studierende- mentsverbetering. „Opvallend is het dat het studierendement beter wordt, naar gelang het milieu waaruit de studenten afkomstig zyn lager is". Van het studieloon naar de ren dementsverbetering kan men vol gens prof. Andriessen langs twee we gen komen: via het stimuleren van de studie voor diegenen, die ondanks beurzen en rentelozen voorschotten daaraan nog niet toekomen en via het koppelen van het studieloon aan het volbrengen van een program ma binnen redelyke tyd. Vrijheidsbeperking „Studieloon en een beperking van de studievrijheid horen onlosmake- inen voor studieloon. geen vrijheid meer te geven te studeren. Zij zou den echter op eigen kosten moeten studeren, dus niet tegen het college geld (f200.- per jaar) maar tegen de werkelyke kosten van het hoger onderwijs, een paar duizend gulden per jaar. Naast het bezwaar van de beperk te studievryheid. noemt prof. An driessen de spanningen als men dreigt te falen. „Maar die zyn er in de maatschappy ook. Waarom moet de universiteit zoveel bescher ming bieden?" vorige slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1014 101-4 Ned '59 44 1014 101 1 Ned '60-1 44 1014 1014 Ned '60 II 44 101-4 mi 99 Ned '59 44 991.1 Ned '60 44 99 99 U Ned '61 44 9911 99 li Ned '53 34 96 96 ,V Ned. Gb obi. 34 92 Ned '47 34 924 Ned '51 34 97 9211 Ned '53 I-II 34 954 97 ,V Ned '50 I-II 34 944 95 4 Ned '56 34 89 A 944 Ned. '48 34 86 894 Ned bel cert. 34 89 ,V Ned '54 I-n 34 914 914 Ned '55 I 34 914 914 Ned '55 II 34 924 924 Ned •37 3 914 911» Ned Gb ob. '46 3 924 924 Ned dol In '47 3 904 904 Ned Inv cert. 3 98 A 98 A Ned 62-64 3 99 Aj 99 A 5 Indie '37 3 984 Indië *37 A 3 95 95»; Ned won.bl. '57 6 10611 10611 Ned d bl. '58 44 101 101 Berekening uit lager milieu inspanning verrichten". I Prof. Andriessen Tnl De hoogleraar schat het aantal studenten dat voor een studieloon in aanmerking zou komen op 40.000. Als men het studieloon op f3000,- stelt, betekent dit een jaarlykse uit gave van 120 miljoen gulden. Hier van kan men aftrekken: beurzen en rentelozen voorschotten 33.5 mil joen; belastingverlaging voor stude rende kinderen die by studieloon zou komen te vervallen, ongeveer 15 miljoen: extra belastingopbrengst van de vlugger afgestudeerden 5 mil joen; collegegeld «f1500 per jaar) van de studenten die zonder studie loon studeren: f7.5 miljoen: totaal bedragen de aftrekposten dus f60 miljoen, zodat het invoeren van een studieloon een post van f60 miljoen op de Ryksbegroting zou betekenen. Gezien de, onderwysbegroting van 2.000 miljoen noemt prof. Andriessen dit bedrag niet extreem hoog „Als men bovendien in aanmer king neemt dat een maatschappelyk heel wat minder renderend object als het ontwerp-premiesparen van de staatssecretaris Schmelzer dat on geveer 60 tot 70 miljoen vergt, prio riteit van de regering heeft gekre- ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 105' 1154 Ver. HVA-my. 1354 137 A K D 430', 430'i Deli My cert. 147 145 20 Hoogovens cert. 521 516' Philips gem. bez. 14870 148 70 Unilever cert. 140.90 142.70 Dordtse petr. 754 755', Kon P <50 a f 20) 164.50 165.90 Holl Amer lyn 124 123 Java China Pak 159 157 KLM 51.50 51.80 Kon Ned St boot 1574 157 Kon Paket Mij 150 1494 Stoom My Ned. 144 143 Nleuv Goudr cer 1244 122 v Ommeren cert. 270 267 Kon. Rott, Lloyd 141 1404 N. Scheepv Unie 1384 1374 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem.leningen A'dam *47 (3'A) 3 idem '48 (3M:> R'dam '52-1 (4%) id *37 I-n <3H) Z.-Holl '55 4' - Bankwezen Bb N Gem 58 5V4 id NWB'52 (4*4) BVG rsbr f500 BVG rsbr -52 95, 99 li 164 1404 95'; 95 165 140*4 gen, dan komt het studieloon als. zou er echter een toch weer niet zo exorbitant Als tweede argument voor de in- 1 tegen zijn. studenten die door hun dure zaak naar voren aldus prof voering van het studieloon noemt falen niet meer in aanmerking ko- I Andriessen in „Folia Civitatis". Industr Obligaties Philips Dol '51 91 ?i 914 VERKLARING EN TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten vorige slotkoers koers v. heden 1084 1064 87 874 90 894 924 914 914 854 974 974 974 974 964 994 964 934 97 974 924 924 103 X 1014 Premieleningcn A'dam '53 3 A'dam '51 I 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 A'dam '56 in 24 Eindhoven '54 4 Enschede '54 24 Den Haag'52124 Idem II 24 R'dam '52 I 24 Idem n 24 Idem '57 24 Utrecht '52 24 Z.-Holl 1957 24 Zuid-Holl '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen In terunie f 50.... Robeco Unitas f50.- Ver Bez v 94 f 50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert Ned Handelmij Rott Bank Twentsche Bank Senembab 535 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat Borsumy -Wehry Calve Delft eert. Electrolasmy K Pap v Gelder K. Ned Grofsm. Holl Constructie Ing bur v Buy. Internatlo v Kemp en Beg. Kon Zout Ketien Leidse Wolsprij Miiller en Co N.B. Ned Kabelfabr. Philips pref Rott Droogd. My. Ver Touwfabr Walvisvaart Wernink's Bet.my Wilton Feijenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg 191.50 192 1 214 1 214 506 505 129 129 365 3684 26 26 220 2204 360 3624 3444 3464 341 J 535 - 1 670 662 208 212 69 69'4 695 708 402 258 257 163b 1644 529 528 180 180 227 4 231 166 7504 750 465b 3494 349 478 475 54.70 54.70 447 441 425 430 76 76 195 139 313 3134 101 100' i 119 Mijnbouw en petroleum Blllton 2de r448 b Kon Petr (f20) 162 Amer fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 440' 164 Ex-dividend d 604 64 644 434 454 32 A 324 60 60 A 61A 61' 704 704 384 384 36 36 35 A 35', 484 484 d

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9