Bernard Kruysen kreeg reeds internationale vermaardheid GRONDIGE RESTAURATIE STUKKEN UIT KON. PALEIS Als Debussyzanger en onderwater jager STRALENDE ZIZl MUSICUS en SPORTMAN Frère Dominique in .Jeanne d'Arc au Biieher ichtr innaar van vele prijzen (Van onze Kunstredactie) E baritonzangcr Bernard Kruysen. „Frère Dominique'' in Honeggers "Jeanne d'Arc au Bücher", is een merkwaardig jn. „Drie zielen rusten in hem", zou men geneigd zijn te zeggen. „Die van de „musicus", de „onderwaterjager" (kampioen van ederland en in 1959, 1960 en 1961 onze vertegenwoordiger op de treldkampioenschappen) en de „pijl- en boogschutter". Wélk een combinatie! ie combinatie gaat intussen bést, althans bij een gevoelige, tege- rtijd sportieve persoonlijkheid als Bernard Kruysen, die zich x kdanks zijn jeugdige leeftijd 29 al een grote naam op het \ernationale podium van het eerste plan, speciaal als liederen- nger, heeft verworven. „Dat veroveren.van een ,naam" gaat moei- am, maar toch, het gaat", zegt Bernard Kruysen, met wie wij samenzijn met zijn al evenzeer sportieve vrouw (lerares Lichame- fce Opvoeding) uren hebben gepraat over zijn beroep en zijn hob- jeugdige leven is al zo berstensvol met wetenswaardigheden, kSfn' f an 1 t)at (ét de interviewer er een gans boekwerk aan zou kunnen wijden. IWij moeten ons echter bepalen tot een greep. de bekende zanger Pierre Bernac. voor wie h(j grote bewondering heeft. Tegelijkertijd won hij in 1959 op twee Paryse concoursen de „Prix d'excellence de la mélodie Francaise" en de eerste prijs (hors concours) op het concours Gabriel Fauré. ppeiernard Kruysen is de in Mon- uc geboren zoon van de thans in irtres wonende bekende Neder- fn" Ise schilder Anton Kruysen. 'isch m man van typisch Franse allu- elaa h ui éél jong zat het zingen hem reeds jhet bloed, hy zong met zijn op zevende jaar al zware stem dik- soli. Ontzaglijk veel heeft hij te :n aan zijn stiefvader, de Bel- i operazanger Hubert Raidich, reusachtige man met een gewei bas, eerst verbonden aan het atre de la Monnaie" te Brussel aan de „Metropolitan Opera' 'te York. Door hem goed te beluiste- is hjj eigenlijk van jongs af aan lend door het leven gegaan. >en Kruysen ongeveer veertien kwam hij pas naar ons land en ie onze taal. De school beviel hem best, maar in verband met zijn derstalent kwam hij toen op de iemie voor Beeldende Kunsten in Haag en leerde daar van alles, 've. schilderen. Daarna e het Kon. Conservatorium, met in het bijzonder de operaklas Wim Quispel (zanglessen van To der Sluys). Hij behaalde er op )enbare uitvoeringen wel succes maar daar bleef het dan ook Mogelijkheden om verder te ko- waren er allerminst. „Men moet in het buitenland naam maken, ens in ons land speciaal bij ed. Opera aan bod te kunnen n". Intussen heeft Kruysen wel contract bij de Ned. Opera ge in voor een jaar maar in ind met de benauwende sfeer, Tkte hij er na een half jaar al eind aan. duurde lang, te lang voor er [nieuws in zicht kwam. het eerst viel de aandacht tijdens een radio-uitzending leiding van Albert Wolf van de „Pelléas et Mélisande" van De- waarin hij de titelrol zong. weer lange tijd niets, tot jn, die in de grond concoursen ten einde raad inschreef voor .te Den Bosch en er, temidden jprominente zangers uit Polen D-Slavië en Italië, mannen formidabele stemmen de He prijs wegsleepte met de aria pge est calmé" uit Bizets „De taggers". or middel van de Franse rege- kreeg hij een studiebeurs voor s en koos zich als leermeester BERNARD KRUYSEN enige uit de zee opgediepte trofeeën. (Foto Leidsch Dagblad) Als klap op de vuurpijl veroverde Kruysen daarop in 1961 de „Grand j Prix du Disque" voor een Debussy- i recital, opgenomen door de grammo- foonmaatschappij Valois. Het is daarbij héél merkwaardig verlopen, 1 Michel Bernstein, de idealistische di- 1 recteur van het fijnzinnige platen- i merk Valois had bij een vriend een privé-opname van Kruysen gehoord. Hij kende hem in het geheel niet. maar had onmiddellijk gezegd: „Hém moeten we hebben, om Debussy lie deren te zingen". De opnamen zijn toen onder onvoorstelbare moeilijk heden een apart hoofdstuk! gemaakt en kwamen pas op het al lerlaatste moment klaar. En toch.wat niemand die erbij betrokken was, verwacht had: de „Grand Prix" wérd ermee gewonnen. En dat voor een Nederlander! Voor liet zingen geboren Bernard Kruysen behoort tot de gelukkigen, die voor het zingen geboren zijn, er de volmaakt ar tistieke individualiteit voor hebben. Weliswaar heeft hij vocaaltechnisch nog veel te danken gehad aan de nu 65-jarige Amsterdamse zangpedagoog en opera-specialist Philip Terke. ae man, die Kruysens stem „openge maakt" heeft, maar zijn groot per soonlijk talent voor de liedkunst, heeft toch de doorslag gegeven voor zijn successen van de laatste jaren. „Ook Terke's „levenskunst", zegt Kruysen, „is bepalend geweest voor die successen". „Je moet durven zin gen, gelijk een Sjaljapin of een Ca ruso", zei Terke steeds. „Open, blij en vrij en dan kun je groot worden" is zijn levensdevies. Terke zelf beschikt over een tenor van drie octaven om vang en er hapert nog niet het min ste geringste aan. Zo is 't ook Kruysen vergaan; dat „durven zingen", dat „durven leven": van dat geloof is ook Kruysen be zield. Sportieve hobby's Het uit zich ook in zijn sportieve hobby's. „Onderwaterjagen", „diepzeeduiken", is, naast de zang, zijn grootste lust. Ieder jaar maakt hij met zijn vrouw gedurende 1 a lVa maand zijn diepzee-onderzoekingen in Joego slavië. Malta, Ibizza en Zuid-Frank rijk. Hij doet er archeologische vond sten, maakt er dia's, films, houdt voorts in ons land over dat alle6 le zingen en schrijft er artikelen over. o.a. in de „Waterkampioen". Die hob by van hem gaat nu terdege profijten opleveren. Kruysen behoort tot de dertig beste ..onderwaterjagers" ter wereld en voelt zich onder water een volmaakt gelukkig mens. Het on waarschijnlijke daarbij is, dat hij vóór zijn veertiende jaar een doods angst voor water had en niet eens kon zwemmen. Toen hij echter van zijn moeder een diepzee-uitrusting kreeg, was 't raak en werd het water zijn heerlijkste element. We hebben ze gezien op zijn zolder kamer: al die kostbare foto-appara ten waarme e hij zijn opnamen maakt. vooral voor onze fotograaf om van te likkebaarden! de schit terende voor ons vertoonde kleuren dia's over zijn opgravingen onder zee. We hebben ze betast; de kruiken, kannen, sponzen en andere voorwer pen, van de zeebodem omhoogge- bracht, veelal uit fantastisch grote schepen met even fantastisch grote ankers, die soms al 2000 jaren gele den vergaan zijn. En we heb ben ze bekeken: al die foto's, met een gebruinde Kruysen in het mid den. zijn jacht- en vistuig in de hand. het grote, ronde kijkglas op zijn hoofd, als een soort van rond zwervende Robinson Crusoe op de stranden, waar het gevaarlijke avon tuur heerst en in wateren ,waar de reusachtigste. nieuwsgierige. maar hoogst slimme en intelligente vissen de „schietende" zwerver reeds van veraf zien aankomen, om dan als het kan nog net spotlachend in hun holen weg te vluchten. Het zou iets voor K. en O. zijn: zo'n lezing van Kruysen over een of meerdere van zijn fantastische ex pedities. Kruysen is ook een enthou siast messenwerper en pijl- en boog schutter. Ook daarover vertelt hij met vuur. Met zijn Amerikaanse vrienden schiet hij in de duinen te Scheveningenafstanden tot 400 me ter toe. Dertig tot veertig kilo (of meer) zware handbogen, gemaakt uit wel zeven verschillende houtsoorten. Als autocoureur geniet hij tevens be kendheid. De zanger^sportman BERNARD KRUYSEN (Foto Leidsch Dagblad) Het „racen" leerde hij van de Franse motorkampioen en rallyrijder Geo Burggraaf, die op zijn beurt van hem weer alle détails van het „diepzeeduiken" opstak. Alweer aparte hoofdstukken. Een „hondebaan" Terugkomend op de muziek zegt Kruysen: „Ik behoor nu een maal niet tot degenen, die elke dag alleen maar vocalises zingen en niet anders kunnen doen, dan over zangtechniek praten. „Ik zing, omdat het mijn roeping is en hoewel het een „hondebaan" genoemd niag wor den dat vond mijn stiefvader ook doe ik 't graag. Maar je moet „boven" de moeilijkheden staan, dan vergeet je de techniek en het gaat van zelf. Dan pas wordt het „goed". Kruysen, die in Frankrijk wordt toegejuicht, o.a. in verband met zijn ook in Londen en Lissabon gegeven Debussyrecitals „het is net alsof je Debussy zelf hoort zingen", heeft eens een criticus opgemerkt en voor de a.s. zomer reeds weer ver schillende uitnodigingen voor Franse Festivals ontving, bezit in ons land zeker nog te weinig bekendheid. De Leidenaars, die indertijd zyn liede- renavond voor de „Kunstkring" hoor. den, weten echter al lang wat hij waard is. Het begint echter nu ook hier te dagen. Verzoeken om de „aria's" in de „Mattheus Passion" te zingen heeft Kruysen steeds afgeslagen, omdat ze hem niet liggen: hij zingt nooit, wat hem niet „ligt". Nu. voor het eerst, zal hij de Christuspartij in de M.P. te Rotterdam en te Almelo vertol ken. Deze heeft hij geaccepteerd, om dat hij gelooft, dat zijn stem en we zen daarvoor geschikt zijn. Bij het afscheid nemen spreken wij nog even over het tragisch heengaan van zijn grote vriend de componist pianist Francis Poulenc. met wie Kruysen diverse liederenavonden gaf. „Wat had ik nog veel van hem kunnen leren Dit typeert de sympathieke eenvoud van deze all round artiest-sportman. Het moge dan „langzaam" gaan: Kruysen meet zich toch nu al met de coryfeeën onder de huidige vocalis ten. Zo juist is van hem nog een grammofoonplaat (Valois) gereed ge- I komen: hü zingt hierop Schumanns „Dichterliebe" in de originele (tenor) I zetting. i De Leidenaars mogen van geluk I spreken hem vanavond en morgen avond te horen in zijn spreekrol in j „Jeanne d'Arc", de party, die hij i reeds eenmaal in Rotterdam, als I plaatsvervanger van Léon Combay, vertolkt heeft. Wij geloven, dat Bernard Kruysen, die het zingen in het „hart" draagt, op de duur ook in ons land, een grootse toekomst voor zich heeft. On danks het 'eit. dat een profeet in j eigen land slechts zelden wordt ge eerd. Dimitri: Clown van Ascona GRANDIOOS SUCCES De abonnementhouders van het Gemengd Kunstabonnement van K. en O. heben gisteravond een vreugdevolle avond gehad dank zij het optreden van de Clown van Ascona Dimitri, de man met de duizend gezichten. Hij mag dan nog niet de hoogte van zijn wereldberoemde land genoot, de Zwitser Grock heb ben bereikt, in sommige num mers, b.v. ,.De ligstoel" komt hij hem zéér nabij. Zyn mimisch vermogen ontwikkel de hij onder Decrone en Marcel Mar- ceau en in Zweden beoefende hij acrobatie en het bespelen van de meest uiteenlopende muziekinstru menten. Deze veelzijdige opleiding stelt hem in staat een gevarieerd pro gramma te bieden dat de meest ver wende kleinkunstliefhebber door lopend boeit. Wat zijn mimische gaven betreft waren „Het schoolbord" en „De lig stoel" talentvolle en zeer vermake lijke staaltjes. „De student-acrobaat" presenteerde hij in een originele vorm en zijn niet geringe vaardigheid op allerhande blaas- en strijkinstru menten demonstreerde hij in: „Bij de impresario". In zijn slotnummer „De imitator" toonde hij zich in zün grootste kracht Op bewonderenswaardige wijze wist hü met een zonderling koeterwaals, alléén door ritme, klank, houding en mimiek, de Engelsman. Duitser. Ita liaan, Rus, Nederlander, zeli's Japan ner. zonder één woord in de betreffen de taal te gebruiken, raak te imite ren. Dat het bestuur van K. en O. met Dimitri een zéér geslaagde keuze heeft gedaan bewees de langdurige bijval van het opgetogen publiek. BH. Herdenking van Maeterlinck Het Benelux-comité organiseert vrüdagayond a.s. een Maeterlinck - herdenking in de Rolzaal van het Haagse Binnenhof. Op de bijeen komst zal het woord worden gevoerd door dr. Victor E. van Vriesland en de Belgische letterkundige en Maeterlinck-kenner Roger Bodart. De herdenking valt in het kader van het Maeterlinck-jaar ter ge legenheid van de 100e verjaardag van Maeterlinck's geboorte op 29 augustus 1862. In de loop van dit jaar wordt de in 1949 overleden Belgische schrijver, die een der grootste Belgische symbolisten is geweest in vele landen herdacht met tentoonstellingen, bijeenkomsten en opvoering van zijn werken. HERBERT ASBURY - 71 - OVERLEDEN In de ouderdom van 71 jaar is te New York overleden de bekende au teur Herbert Asbury, schrijver van boeken over prostitutie, dranksmok kelarij, benden gevechten en moord. Hij verwierf zich door zijn publi- katies de bijnaam „chroniquer van de aonde". (Van onze A'damse correspondent) De bekende „vedette de music- hall" Zizi Jeanmaire is gistermid dag met 35 medewerkers aan haar shoiv per charter-vliegtuig uit Gothenburg op Schiphol aange komen. „Wij hebben in de Scan dinavische landen zeer veel succes gehad met onze show. Ik hoop dat dat straks ook van ons bezoek aan Nederland kan worden ge zegd", aldus de pittige Zizi, die er aan herinnerde hoe zij tien jaar geleden voor het eerst in ons land optrad, toen nog als ballerina in een klassiek ballet. Zizi Jeanmaire, een kleine ten gere vrouw met kortgeknipt haar geeft vanavond in Theater Carre de première van haar Parijse shoiv, ivaarvan zes dagen lang voorstellingen worden gegeven. Echtgenoot Roland Petit, die met haar de show heeft ontwor pen, vertoeft op het ogenblik met zijn balletgroep in Milaan voor de uitvoering van een viertal door hem geschreven balletten Zizi Jeanmaire omschreef haar show, waarin zijzelf het middelpunt is, als een mengsel vari ballet en chansons. Roland Petit en Zizi Jeanmaire vertrekken binnenkort met de show naar Amerika en zijn van plan om daarna een aantal voor stellingen in Japan te geven. Op de vloer van het enorm grote atelier van de restaurateur N. van Bohemen aan de Laan van Roos en Doorn in Den Haag ligt een schilderij van Jacob de Wit, geschilderd in 1737 en voor stellende Mores die de oudsten kiest. Het ligt op een speciaal aan gebracht naadloze vloer en ondergaat een zeer grondige behande ling. De heer Van Bohemen werkt er al sinds medio december met vier medewerkers aan. De afmetingen van het schilderij zijn 12.50 bij 6 meter. Het doek hoort thuis in het Koninklijk Paleis aan de Dam in Amsterdam. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn SpTt TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Het Koninklijk Paleis ondergaat thans een grondige restauratie onder toezicht van een daartoe ingestelde commissie en onder leiding van de Rijksgebouwendienst. Deze gelegen heid heeft men aangegrepen om ook de schilderijen, zo nodig, te herstel len. Nu kan ieder doek en paneel on derzocht worden. Ongeveer 40 schilderijen zullen be handeld moeten worden. Deze schil derijen worden gerestaureerd door de heer Van Bohemen in Oen Haag en de heer L. Marchand in Dordrecht. Dit werk zal ongeveer tweeëneenhalf jaar in beslag nemen. Het doek van Jacob de Wit wordt geimpregneerd met een harsspecie, voorzien van een tweede doek en voorts van de oude en zeer vergeelde vernislaag ontdaan. Eenzelfde be handeling zullen de vier van boven half cirkelvormige schilderijen uit de omloop van de burgerzaal, die ieder een afmeting van zes bij zes meter hebben, ondergaan. Dit zijn een Jan Lievens, twee doeken \an Jordaens en „De samenzwering der Batavieren in het Schaker bosch" van Juriaan Ovens. Dit laatste schilderij hangt op de plaats waar „Claudius Civilis" van Rembrandt had behoren te hangen. Dit schilderij werd echter destijds afgekeurd. Veel later is het ver minkt in Zweden terechtgekomen. Hierboven de grote kamer- schildering van Jacob de Wit, voorstellende ..Mozes, die de oudsten kiest", welke thans grondig gerestaureerd wordt. De heren Van Bohemen (links) en Marchand in volle actie. Het hangt thans in het nationale museum in Stockholm. De heer L. Marehand in Dordrecht heeft daar thans vier doeken onder handen. Enkele waren r zeer slecht aan toe, maar ondanks de vermin king die in de loop der jaren, of lie ver eeuwen, was opgetreden, heeft de heer Marehand alle schilderijen voor de toekomst kunnen benouden. Dr. A. F. E. van Schendel, hoofd directeur van het Rijksmuseum heeft gistermiddag in het atelier van de heer Van Bohemen een toelichting gegeven op dit omvangrijke restau ratiewerk. iUii i. illcLcUL iOUU Dinsdag 26 februari 1963 Vierde blad no. 30892

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7