Hulp aan Afrika is morele verplichting Wassenaar lieeït twee nieuwe wethouders Langdurige discussie over schuilkelders Mr. Idenburg voor „Expogé" en Subsidie Kruisverenigingen Bouw van bejaardencentrum iii Meerburgerpolder Raad van Wassenaar vergadert BEURS YAN AMSTERDAM LF.IDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 „De Afrikaan leeft tussen twee werelden. Cynisch gezegd: HU leeft in geen enkele wereld. Van het oude Afrika met zün stammentradlties en zUn zwarte magie maakt hij geen deel meer uit. het moderne Afrika, dat ten gevolge van de Westerse invloed zowel uiterlyk als innerlijk grote verande ringen heeft ondergaan, is hU nog niet geheel eigen geworden", aldus mr. P. J. Idenburg tijdens zijn inleidend woord over Afrika. Mr. Idenburg sprak gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde voor de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd als inleiding op de te vertonen film „Het ontwaken van Afrika". Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer P. Voorzaat, enige bestuursme dedelingen had gedaan, begon mr. Idenburg zijn toelichting op bovenge noemde geluids- en kleurenfilm. Hij zei onder meer, dat de overgang van Afrika, zoals het tot kort voor de Tweede Wereldoorlog was, naar het hedendaagse, moderne Afrika, grote veranderingen in de economie, zowel als in het geestelijk leven met zich Tegen verplaatsing van markt Namens een honderdtal bedrijven, gelegen langs de huidige marktroute, is een door de heren E. de Jongh en J. van Egmond ondertekend schreven aan de raad gezonden, waarin stel ling wordt genomen tegen de ver plaatsing van de markt naar de Hooglandse Kerkgracht. „Tegen de opmerking van wethou der ir. J. J. G. van Hoek, als zou de Leidse middenstand niet veel bezwa ren hebben tegen de verplaatsing van de markt, willen wij", aldus dit schrij ven. „met klem willen protesteren. In onze stoutste verwachtingen hadden we niet kunnen denken, dat deze verplaatsing serieus bedoeld was. In het verleden is duidelijk vast komen te staan dat verplaatsing een nekslag betekent voor markthandel en middenstand. Verbaasd zijn we, dat vrijwel geen raadslid contact heeft opgenomen om zich te oriënteren over de vraag: Hoe denken de middenstandszaken over de verplaatsing van de markt? Honderden gezinnen zouden ernstig gedupeerd worden, een kleine twee duizend mensen vinden hier werk. Wordt daar geen rekening mee ge houden? Ontneemt Leiden zijn hart en Leiden wordt een dode stad. of is dat de bedoeling? Grote bedrijven zijn opgebouwd rondom deze markt. Overal spreekt men over de be roemde Leidse markt, met de karak teristieke Korenbeurs als middelpunt, zelfs ver in het buitenland. Moet dit alles worden opgeofferd als oplossing van een verkeersprobleem?!? Zo U deze verplaatsing als dè op lossing ziet, dan willen wij er op wij zen, dat de Leidse middenstand hier lijnrecht tegenover staat", aldus dit schrijven, dat vergezeld ging met een lijst van honderd handtekeningen. De ondertekenaars vertrouwen erop, dat alsnog een betere oplossing wordt ge vonden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marcelliniue Johannes Maria, zn. van B. A. Koek en C. A. Broers; Dirk Cor- telia. an. van, H. van Beelen en T. Vis; •eter. zn.. van J. C. Molenkamp en P. (apin; Johannes Theodorus, zn. van |P H. Lok en J. M. Wllbers; Nico baas irie, zn. van N. A. Kntbbe en A. O. Book; Roeland, zn. van C. J. Ha- en J. Sttfckelarum; Irma Catha- rina, dr. van J. Brugman en M. Visser; Eduard Franoiscus Maria. zn. van J. Ivan Lierop en M. J. Baart; Antonius Tohannes. zn. van J. J. Bodenetaff en Bergers; Sandra Johanna, dr. 'an R. Paling en J. M. Gaastra; Jan writ Cornells, zn. van D. A. Kruljt J. Stirookappe; Robertus Antonius. van C. A. Bauer en J. M. P. Nooij; Eyhla Therese Odllla. dr. van J. J. A. ^oove en G. K. Schering; Marco Maria lenny, zn. van H. A. Stuifzand en P. C. J. Peijnenborg; Petrus Johannes, ten. van D. J. Klink en P. A. Ooster- Anja, dr. van A. van Soest en M. Breedeveld; Mario Rlcardo >cco. zn. van J. J. Parmentier en H. lan Hunen; Petrus Joannes Jaoobus, n. van P. J. Hutberts en G. Dekker; lol and Theodorus zn. van H. J. Dlck- joff en J. M. de Boer; Fredertcus An tonius. zn. van J. P. Ouwerkerk en C. v. d. Voort; Liduina Theresla Maria, van H. J. J. Mentinik en J. M. v.d. tlaauw; Kris tl ne Agnes Maria, dr. van 1 J, Moes en C. E. Segaar; Oorstlaan Bohannes, zn. van G. van der Burg en G. Hilliger; Abraham, zn. van R. en W Muljs- Walter Erik. zn. ran G .van Tol en T. Olivier; Ni colaas, Zn. van K. Tensen en C. M. J. van Prankioort; Robert, zn. van H. van Beuzen en S. Kroesemeljer; Matthiis, van J. v ,d. Linde en G. M. Smit. GETROUWD. M. de Water en D. Sloos; P. van )am en W. E. M. van der Lans; J. HJsbergen en M. J. GIJsman. OVERLEDEN. R. Engel, 68 J., echtgen. van M. lande; J. C. van den Oever. 61 J., red. van D. van Duijvenibode; J. van I wie tie n, 79 ct., wed. van W. Kaptein; I J. Comel, 73 j.. vrouw; H P. Kwaad ras. 78 J.. man; M. Pos, 82 J„ man; P. Laman, 80 J.. man; M. Kershot, 66 vrouw. had meegebracht. Afrika is niet lan ger een duister en primitief wereld deel. De communicatiemiddelen heb ben er voor gezorgd, dat alle gedeel ten van Afrika thans in aanraking zjjn geweest met de Westerse cul tuur. Desondanks heeft de bevolking toch nog een zekere band met het oude Afrika. Naast het christendom wordt tot in de meest ontwikkelde gebieden nog waarde gehecht aan de oude magie. Het spreekt voor zich zelf, dat gedegen onderwijs in dit stadium voor het werelddeel van de grootste betekenis is. Reeds is een nieuw uitgebreid onderwijsplan voor de komende tien jaar ontwerpen. Vooral op technisch gebied bestaat grote behoefte aan geschoolde vak mensen. Reeds is door onze regering besloten op korte termijn vrijwilli gers vanuit ons land naar Afrika te zenden. Het is voor ons allen een ze delijke verplichting iets bij te dragen tot het ontwaken van Afrika, aldus mr. Idenburg. De kleurenfilm, waarvan de gespro ken Engelse tekst voor velen onge twijfeld moeilijk te volgen was, was in hoge mate interessant. Naast de vergelijking met het Westen, die men uit de film kon trekken, waren ook de natuuropnamen alleszins de moei te waard. Na de pauze bestond de Verhoging subsidie Residentie Orkest Bij raadsbesluit van 20 maart 1961 werd besloten aan de „Stichting Het Residentie-Orkest" te 's-Gravenhage. met ingang van het jaar 1961, tot wederopzeggens in de kosten van de voor rekening van genoemde stichting in de gemeente te geven concerten een subsidie te verlenen van f 500 per concert. Het bestuur van deze stich ting heeft zich tot het college gewend met het verzoek om verhoging van de subsidie van deze serie abonnements concerten. Het bestuur zet uiteen, dat deze concerten ondanks de toegekende subsidie nog een aanzienlijk tekort opleveren. Als oorzaken worden ge noemd: 1. de salarisverhoging van de orkestleden en van het administratief personeel; 2. de hoge transportkosten, zowel van het orkestpersoneel als voor de instrumenten; 3. de steeds stij- Restauratie van geineenlaiulshuis O Zoals bekend besloot de raad in zijn zitting van 7 november 1960 ten be hoeve van de restauratie van de ver gaderzaal van de Verenigde Verga dering. de zogenaamde Grote zaal" in het Gemeenlandshuis van Rijn land aan de Breestraat 59, een bij drage te verlenen van 10 c'o in de op f 7.850,geraamde kosten, tot een maximum van f785.—. De Staatsse cretaris van het ministerie van On derwijs, K. en W. heeft m de kosten van restauratie een rijkssubsidie van 40 tot een maximum van f 3.140,— verleend, terwijl de Staten dezer provincie een bijdrage uit de provin ciale kas hebben toegekend van 10 tot een maximum van f785, Tijdens de uitvoering van het werk is gebleken, dat, tengevolge van onvoorziene vernieuwingen aan gende honoraria van gastdirigenten houtwerk, het te verrichten schil- en solisten derwerk over al het houtwerk moest De stichting merkt op, dat in het worden uitgebreid. Bovendien moes- bestuur reeds is overwogen de verlies ten voorzieningen worden getroften opleverende concerten buiten 's-Gra- venhage van het programma af te voeren. Men acht het niet verant woord, dat een toenemend deel van het nog voortdurend stijgende sub sidie van de gemeente 's-Gravenhage ter dekking van de tekorten op deze concerten moet worden aangewend Het subsidie van f500 per concert werd destijds gebaseerd op een ge raamd tekort van f 4.367 voor 8 con certen. In dit tekort was toen niet opgenomen een deel van de vaste lasten, zoals salarissen e d. Het wer kelijke tekort was in 1961 derhalve reeds veel groter dan f500 per con cert en is in de laatste jaren door de reeds genoemde oorzaken nog toege nomen. Daar behoud van de serie eigen abonnementsconcerten van het Resi dentie-Orkest voor het Leidse cultu rele leven van groot belang moet worden geacht, komt verhoging van de subsidie B. en W. redelijk voor. mogelijkheid tot het stellen van vra- Een verhoging met f 150 per concert gen. achten zij voorlopig aanvaardbaar. Voorstellen aan Leidse raad De door het College van B. en W. ingestelde commissie ter voorbereiding van een nieuw subsidie-systeem voor de alhier gevestigde Kruisverenigingen, heeft rapport uitgebracht met betrekking tot de resultaten van haar werk zaamheden. De commissie stelt voor een subsi die toe te kennen op basis van; A. een bijdrage van 35'in de kosten van salarissen en bijkomende lasten der wijkverpleegsters, voor zover deze niet de door het Rijk gestelde maxi ma overschrijden; B. een bedrag van f 250,— per gebouw, waarin een con sultatiebureau. dan wel een uitleen- depo.t is gevestigd; C. een premie op de contributies aan de hand van een opgestelde schaal. Hoewel B. en W. zich ervan bewust zijn, dat het door de commissie voor gestane systeem vrij gecompliceerd is, zijn zij van mening, dat het onder de huidige omstandigheden als de best mogelijke oplossing kan worden be schouwd. Zij achten het dan ook ver antwoord, dat dit systeem met ingang van 1 januari 1963 zal worden toege past. De kosten, welke uit de toepassing van het nieuwe systeem zullen voort vloeien, kunnen voor het jaar 1963 worden geraamd op f 69.000. Aan gezien op de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963 een bedrag is uit getrokken van f. 55.000, is een aanvul lend krediet nodig van f 14.000. Het hiervoor genoemde bedrag van f 69.000 dient als volgt over de instel lingen te worden verdeeld. Prot. Ver eniging „Het Groene Kruis" f 35.500; R.-K. Vereniging „Het Wit-Gele Kruis" f 23.500 en Prot. Chr. Vereni ging „Het Oranje-Groene Kruis" f 10.000. Interkerkelijke Opleidingsschool By zyn om preadvies in handen van B. en W. gesteld schrijven van 27 december 1962 verzoekt het bestuur van de Stichting Interkerkelijke Ge zinszorg de instandhouding van zijn Interkerkelijke Opleidingsschool voor Gezinsverzorgsters nodig te oordelen, zulks in verband met het feit, dat de opleidingsscholen voor gezinsverzorg sters met ingang van 1 september 1963 onder de Nijverheidsonderwijs wet zullen vallen. Ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 25, lid 2. van de Nijver heidsonderwijswet hebben B en W. omtrent dit verzoek de hierbij betrok ken organisaties van werkgevers en werknemers gehoord. Tevens hebben zU het advies ingewonnen van de In- spectrice van het Nijverheidsonder wijs en van het Leids Vrouwencon tact. Op grond van deze adviezen stellen B en W de raad voor om deze opleiding in stand te houden. Voorts wensen B en W voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van de uitbreiding van het on derwijs aan de Dr. van Voorthuijsen- school een krediet van f. 2.375 be schikbaar te stellen. Behalve het regelen van een ex ploitatievergoeding voor enkele bij zondere scholen, komen in de zitting van a.s. maandag de volgende voor stellen aan de orde: de verkoop aan de heer J. de Wildt. M. P. Splinter laan 67 te Leiderdorp, ten behoeve van de bouw van een vrijstaande een gezinswoning, het perceel bouwter- De Stichting „Huize Rooniburgh" voornemens op een terrein in de r I [eerbiirgerpolder een bejaardencen- 1 JL um te stichten, bestaande uit een irzorgingsgebouw voor 132 bejaar- t. (en en 36 bejaardenflats. Zij heeft de gemeente verzocht ln l' -ii financiering van het te bouwen ndni .jaardencentrum te voorzien door Tel. verstrekking van een geldlening Ier hypothecair verband tot het ►EN ,ale gedrag van de stichtingskos- jn, welke thans worden geraamd op 1.654.000. Financiering door de ge- eente in plaats van garantie van T n door de Stichting te sluiten geld- rung, zoals ingevolge een raadsbe- nlni uit van 9 Juli 1962 aan de stlch" ng Haagwijk zal worden verleend, «ft het voordeel, dat het aflossings- an van de lening volledig kan wor- n aangepast aan de afschryvings- tor van het object. P- De Stichting heeft zich Inmiddels ':oord verklaard met een door de leente onder verband van eerste theek te verstrekken geldlening t het totale bedrag van de grond- op lüp bouwkosten, (f3.654.000), op teen opgehoopt tot n.a.p.) De Lkoc E »m. CI bureai o. 291 nemen naar gelang daaraan voor de betaling van de grond- en bouwkos ten behoefte bestaat en waarvan de aflossing is aangepast aan de af schrijving op het tehuis, zulks tegen een rente van 4% per jaar. Deze voorwaarden zijn gebaseerd op de geldende marktconditles. Aangezien deze marktrente zich thans nog Iets boven het rentegamma beweegt, zul len de op te nemen bedragen voor lopig met kasgeld moeten worden ge financierd. De liquiditeitspositie van de gemeente is thans zodanig, dat deze de voorgestelde financierings wijze toelaat. rein. gelegen in het uitbreidingsplan „LeidenMeerburgerpolder", groot ongeveer 269 m2. voor de prijs van f. il.000; aan te kopen in het belang van de volkshuisvesting het perceel grond met houten schuur, gelegen in het Morskwartier ten noorden van de spoorbaan Den Haag—Leiden, groot 1.91.60 ha., voor een bedrag van f. 216.100; ten laste van de gemeente Leiden met een door B en W aan te wijzen geldgever een geldlening aan te gaan, groot f. 3.000.000, op te nemen op 2 maart 1964, op 1 oktober 1964 en 1 maart 1965 telkens f. 1.000.000, naar de koers van 100% met aftrek van 2% bereidstellings- provisie, tegen een rente van 4%'ó per jaar: het aangaan van rekening courant-overeenkomsten t.b.v. gesub sidieerde instellingen.^ In deze zitting komt ditmaal slechts één benoeming aan de orde en wel die van mej. drs. F. M. Evenblij, tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny- HBS. aan de glas-in-loodramen, terwijl de opschriften op het fries en het on derfries opnieuw moesten worden ge schilderd. Voorts maakte het herstel van het goudleerbehang een afwer king daarvan met verf noodzakelijk. Tengevolge van een en ander hebben de restauratiekosten de aanvanke lijke raming overschreden en in to taal f23.080,80 bedragen. De Staatssecretaris van het mini sterie van Onderwijs. K. en W. heeft bericht, bereid te zyn in de hogere kosten eveneens een subsidie te ver lenen tot een maximum van 40 Verwacht kan worden, dat de Sta ten dezer provincie een bijdrage van 10over de hogere kosten zullen verlenen. Dykgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben B. en W. verzocht te bevorderen, dat de gemeentelijke bedrage eveneens wordt verhoogd. Tegen inwilliging van het verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De gemeentelijke bijdrage ware der halve met 10 van f 15.230,80 if 23.080,80 f7.850.— of f 1.523,08 te verhogen. Macro-fotografie In de bovenzaal van restaurant „De Doelen" bestond gisteravond van de zijde der leden van de Leidse Ama- teurfotografenvereniging een zeer grote belangsteling voor de causerie van dr. W. Kruijt uit Haarlem over het onderwerp „macro-fotografie". In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. G. Gompelman, het feit, dat de bekende Leidse ama teur-cineast Joop Pieëte wegens ziek te verhinderd was zyn aangekondigde causerie te houden en dr. Kruijt be reid werd gevonden te elfder ure Pieëte te vervangen. Op het gebied van de macro-foto grafie is dr. Kruijt een erkend specia list. Hij was meerdere malen prijs winnaar in de nationale ..Focus- macrokleurenwedstrijden". Aan de hand van een groot aantal zelfver vaardigde prachtige kleurendia's en zwart-witvergrotingen vertelde de dr. Kruyt zijn aandachtig en zeer ge ïnteresseerd gehoor een reeks van bij zonderheden, zowel op het theore tisch als praktisch terreiu, die er toe leiden dat in de macro-fotografie de meest verbluffende en interessante resultaten worden bereikt. Onder de geprojecteerde kleuren dia's als resultaat van de macro fotografie trokken vooral sprekers „vlinders-collectie" in de meest fraaie kleurschakeringen bijzonder de aan dacht. Al met al een leerzame avond, die de LAFV-leden een groot aantal leerzame tips opleverde. Aan het slot van de gisteravond gehouden vergadering heeft de Was- senaarse gemeenteraad twee nieuwe wethouders gekozen in de plaatsen van mevrouw mr. C. M. s' Jacob-des Bouvrie en mr. R. T. M. van der Lugt. Gekozen werden ir. M. Elion, die namens de C'HU zitting heeft in de protestants-christelijke fractie en ir. G. A. P. de Kort van de KVP- fractie. De KVP bezit in het nieuwe college dus twee zetels: behalve de heer de Kort ook dr. J. J. M. Ver aart, terwijl de VVD een zetel in het college heeft behouden, die van de heer E. M. Schade. Voordat tot stemming werd over gegaan legden mr. C. A. van Gor- cum en de heer L. G. Oosterling een verklaring af. Mr Van Gorcum stel de dat de fractie van de Partij van de Arbeid het juister zou hebben ge vonden als alle vier de wethouders hun zetels ter beschikking hadden gesteld Dan zou tenminste thans in plaats van in seotember de volledige vrfje keuze mogelijk voor de raad heb- Succes voor „De Burch'" in Oost-Vlaanderen Het Leidse Jeugdorkest en Drum band „De Burcht" heeft o.l.v. diri gent W. Mark zondag in Aalst (Oost Vlaanderen) een groot succes ge boekt door vóór 29 andere orkesten beslag op de eerste prijs te leggen. Op uitnodiging van het gemeente bestuur van dit Belgische stadje na men de Leidse muzikantjes deel aan een muziekfestival, dat was georga niseerd in verband met de 35sfe car navalsviering. Tijdens de carnavals optocht werden de dertig deelnemen de muziekgezelschappen, w.o. een aantal vooraanstaande Belgische or kesten. door een deskundige jury be oordeeld met als inzet een aental aantrekkelijke prijzen Na afloop bleek ..De Burcht" beslag op de eerste prijs te hebben gelegd <een drag aan geld voor het instrumen tenfonds en een lustrumvaantje) Wandeltocht WIK Op zaterdag 16 en zondag 17 maart aü. zullen onder auspiciën van de wandelsportvereniging ..Willen is Kunnen" wederom de Sleutelwandel tochten worden gehouden. De afstan den bedragen 10. 15 en 20 km met als startplaats de verenigingszaal in de Maria Gijzensteeg De starttijden zijn op zaterdag van 14 tot 15 uur en op zondag van 10 tot 12 uur. Evenals in voorafgaande jaren zal bij het vol brengen van één der tochten de be loning bestaan uit een speciaal ont worpen medaille met een specifiek Leids motief «ditmaal de molen De Valk), terwijl deelnemende groepen bestaande uit ten minste 11 personen een dito in standaard model ontvan gen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het examen doctoraal geschiedenis de heer E. G. Hoekstra (Winterswijk). ben bestaan. Waarom bij de bezet ting van de vierde zetel de groep, die uit 2 politieke partijen bestaat (de prot. chr. groep) de voorkeur zou moeten hebben boven de Partij van de Arbeid is ons niet duidelijk, aldus mr. Van Gorcum en hij tekende te gen een dergelijke beslissing al bij voorbaat protest aan. De heer L. G. Oosterling bracht de verklaring in herinnering, die dr. Veraart in september 1962 namens enkele fracties in de raad aflegde over het uitstel van de wethouders verkiezing. Een logisch vervolg op dit uitstel zou moeten zijn dat nu alle vier de wethouders hup functies ter beschikking stellen. Hierna volgde de stemming. Bij de eerste stemming werden 10 stemmen uitgebracht op ir. M. Elion; 3 op dr. W. F. van Gunsteren; 2 op mr. C. A. van Gorcum; 1 op de heer Bloemendal 1 op de heer Van der Stap en 3 blanco. De 10 stemmen op de heer Elion vormden van de 17 geldige stemmen (blanco stemmen tellen n.l. niet mee) een volstrekte meerderheid Bij de tweede stemming werden 19 stemmen uitgebracht op ir. G. A P de Kort en 1 op de heer L. G. Oosterling. De scheidende wethouders spraken daarna een slotwoord. Mevr. s'Jacob merkte daarin op dat het haar niet gemakkelijk valt. dit werk, dat zij met zoveel enthousasme heeft gedaan, neer te moeten leggen. Presentiegeld stembureauledeü Alleen koffie en thee Bü besluit van de raad van 16 april 1956 is per stembureau f45.— beschikbaar gesteld voor het uitke ren van presentiegeld aan de lede.i en plaatsvervangende leden, terwijl f 15.per bureau beschikbaar was voor de leverantie van verversingel De leverantie van de verversingen heeft bij iedere verkiezing grote moeilijkheden medegebracht en tot al dan niet gerechtvaardigde klach ten aanleiding gegeven. Het leveren van verversingen zou den B. en W. nu willen decentrali seren en beperken tot koffie en thee. Er zijn ta de omgeving van de stembureaus een voldoend aantal personen bereid gevonden, die op de dag der stemming aan hpc stem bureau koffie en thee willen ver strekken. Een vergoeding van f6- per stembureau \oor d< leveranti van 12 consumpties komt B en W. billijk voor. In verband met dü ziging dient volgens het college het presentiegeld te worden verhoogd. Bovendien moeten sedert 1956 de leden van de stembureaus twee uren langer dienst doen dan voorheen, omdat de duur der stemming met twee uren is verlengd. Op grond van een en ander komt het B. en W. wenselijk voor even als trouwens in vele andere gemeen - ten is geschied het presentiegeld te brengen op f75.— per bureau. Aangezien er 60 stembureaus zijn, zullen de totale kosten van presentie geld en verversingen voor dit mar iedragen f4.860.—. MARKTBERICHTEN BEURSOYERZICHT KLEURLOZE MARKT Amsterdam, 26 februari Het Damrak heeft vanmiddag een kleurloze markt te zien gegeven voor de internationale waarden. De car navalsviering in gedeelten van de Benelux-landen heeft ook vandaag zeer remmend gewerkt op de omvang van de zaken. In alle hoeken van de hoofdfondsen was het zeer stil, ook al, omdat men van arbitragezijde niet uit de voeten kon komen. Door gebrek aan kooporders lag er een matte stemming over de hoofdfond sen. Aku, gisteren 3 punten lager, moest vandaag op 430", een koers verlies van 7 punten incasseren. Toch is er. aldus de beurs, in de gang van zaken de laatste 14 dagen bij Aku niets veranderd. Voor die tyd lagen de rayon-aandelen zeer vast in de markt. Aanwijsbare redenen voor de koersdaling van de laatste dagen voor Aku zijn dan ook niet aan te geven. Het is de algehele marktcon- stellatie van de overige hoofdfond sen. waarin Aku wordt meegezogen. De zeker niet ongunstige 4de kwar taalcijfers 1962 van Hoogovens, die gisteren werden gepubliceerd en nog een opleving in de koers voor dit fonds brachten, was men vandaag al weer vergeten. De HoogovenVaar- den noteerden 5'. punt lager op 521. Kon. Olie hield zich nog het best. Na een opening op f 164.10 liep de koers op door lokale aankopen tot f 164 60. De vorige slotkoers w as f165.10. Phi lips stelde bepaald teleur met een verlies van circa f. 2.op f. 148.50. In deze hoek viel wat incidenteel aan bod te verwerken waardoor de koers werd gedrukt en de gang er meteen uit was. Hier was sprake van een domper op de markt, die vandaag niet overleefd kon worden, Unilevers openden min f 1.40 op f 140,60. waarna f 141.20 werd ge daan. Ook in deze hoek was het doodstil, niettegenstaande het feit dat vandaag na beurs de voorlopige jaarcijfers 1962 plus het dividend door dit concern worden bekend ge- WARMOND TTV .Steeds Vooruit" De uitslagen van de gespeeld^ com petitiewedstrijden van de Tafelten nisvereniging „Steeds Voorui' lui den (heren 2e klas': St.-H TSB 4 Steeds vooruit I 46. De heer N. Sik- king wist alle drie zyn partyen te winnen. J. v. d. Zwei kwam twee maal tot winst. W. Kuyken won een maal: ook werd het dubbel verloren. Heren 3e klas: TOV 3Steeds Voor uit 2 91. Heren 4e klas Steeds Voor uit 3—Treffers 7 2—8; RTC 4—St. Vooruit 4 9—1. Dames 4e klas: Slag vaardig ISteeds Vooruit 2 55. Junioren meisjes 2e klas: Steeds Vooruit ISportief 2 4—6. Junioren jongens 2e klas: Steeds Vooruit I Scvlla I 6—4. maakt. Voorheen bracht iets derge lijks altijd grote spanningen ter beurze teweeg. De beurs verwacht van Unilever onveranderde tot mo gelijk iets betere winstcijfers en een onveranderd totaal dividend over 1962 ten opzicht van 1961 Geduren de de verdere beursduur trad er voor de meeste hoofdfondsen een lichto opleving in door wat lokale vraag waardoor Aku opliep tot 434, Phi lips tot f. 149.10, Unilever tot f 141 40 en Hoogovens tot 523. Tegen het slot echter ging deze opleving vrijwel weer geheel verloren Wall Street heeft gisteren, na de rustdag van vrijdag wegens Wash ington's Birthday, de koersdaling voortgezet op de speech van presi dent Kennedy over de belastingvcr- laging waarbij het woord „recessie" werd gebruikt. Het Dow Jones-ge- middelde voor industrie-aand' l-n daalde 7 punten tot 674.61. De Ne derlandse hoofdfondsen hielden zich op de Newyorkse beurs vry goed. De Westduitse beurzen waren van daag aan de zwakke kant De cultuursector was vrij goed ge disponeerd door lokale speculatieve vraag. De scheepvaartwaarden kon den zich nauwelijks handhaven. Hetzelfde moet gezegd worden van de staatsfondsen. Bovendien verzocht de Slichting in verband met deze bouw van de ge meente te mogen kopen het perceel bouwterrein, groot ongeveer 6.330 m2, gelegen in liet uitbreidingsplan „Meerburgerpolder" aan de Room- burgerweg, de Zaanstraat en de Wierickestraat. Met de Stichting is overeenstem ming bereikt omtrent de verkoops prijs van f32.50 per m2 (bouwrijp met 13 tegen 5 stemmen verworpen I Het voorstel van B. en W. werd daar- De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester mr. W.J. Geertsema een vry langdurige discussie gevoerd over het voorstel van het college om in de kelders van het raadhuis, het politiebureau en de burgemeesterswo ning werkruimten in te richten, die in omstandigheden van fall out vol doende bescherming zullen kunnen bieden tegen de gevolgen daarvan. Er waren aanvankelijk nogal wat bedenkingen tegen heit voorstel, dat echter tenslotte met algemene stem men werd aangenomen. De heer D. Bloemendal (P.v.d.A) toonde zich niet zo enthousiast over het gebruik van de kelder van de (particuliere) woning van de burge meester. De heer A.J.M. van Gooi (KVP) stelde enkele technische vra gen over de inrichting van de schuil- gelegenheden, de heer F.M. van der Stap (Gemeentebelang) merkte op. dat het bedrag van ruim f 63.000 voor al de voorgestelde voorzieningen hem wat laag voorkomt. De heer A.J.M. van der Klaauw (KVP) steun de zonder voorbehoud het voorstel van B. en W. Ir. G. A. P. de Kort (KVP) betwijfelde of de in te rich ten kelders wel voldoen aan de eisen die men bijv. wat de instort last be treft, bij ander overheidsdiensten stelt. Ook de heer L.G. Oosterling vroeg eerst een gedegen rapport van deskundigen over deze materie. Dr. F. van Gunsteren (Prot. Chr» zou graag zien, dat deze kwestie eerst nog eens in de commissie financiën be sproken zou worden. Ook ir. M. Elion (Prot. Chr.), mr. C.A. van Gorcum (P.v d.A) en mr. A. van Vuure (VVD) stelden zich op dat standpunt het voorstel weer in de commissie fin .n- ciën brengen. Burgemeester Geertsema stelde by het beantwoorden van de sprekers met nadruk, dat het hier niet gaat om kelders, die bescherming bieden tegen bominslag, maar uitsluitend te gen fall out. By het maken van deze plannen is het college voorgelicht door de deskundigen, die zijn aange steld. De burgemeesterswoning is niet gekozen omdat het de burgemeesters woning is. maar omdat zich daar kelders bevinden die zonder al te grote kosten geschikt te maken zyn voor dit doel. Het is de bedoeling van het college een erfdienstbaarheid te vestigen in deze kelders, zodat zij in tijden van nood voor het gemeente bestuur en de B.B. en politie te ge bruiken zyn. Het had naar de me ning van de burgemeester weinig zin dit voorstel nog eens terug te verwy- zen naar de commissie voor finan ciën. Dr. van Gunsteren handhaafde echter zijn suggestie om het voorstel toch in de commissie financiën te be spreken. Zyn voorstel daartoe werd na zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Vry uitvoerig heeft de raad stil gestaan by het voorstel om het kre diet voor de verbouwing van de bur gemeesterskamer te verhogen van f 25.000 tot f 40.000. De heren Ooster ling, van der Stap en mr. S. Leen- stra (Prot.Chr.) lieten vrij ernstige kritiek hierover horen. De burgemees ter antwoordde, dat destijds, nog voordat overleg gepleegd kon wor den met de binnenhuisarchitect, een stelpost van f 25.000 voor de restau ratie van de burgemeesterskamer op de begroting werd geplaatst. Toen la ter de architect werd ingeschakeld bleek dit bedrag te laag te zyn. Mr. Geertsema liet uitkomen, dat de er gernis over de toestand waarin de kamer en meubilair zich bevinden niet zozeer bij de burgemeester zelf als wel by vele bezoekers bestond. De raad ging hierna met het voorstel akkoord. De voorgenomen afbraak van het transformatorstation aan de Lange Kerkdam bij de Prinsenweg en de bouw van een nieuw, kleiner station in een plantsoen in de onmid- dellyke omgeving gaf aanleiding tot een discussie, die leidde tot het te rugnemen door het college van dit voorstel. De overige punten van de agenda werden stilzwijgend afgedaan. ZOETERWOUnt {taadsagenda De raad komt op vrijdag 1 maart te 8 uur n.m. in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel van B. en W. inzake de verdeling van de 15 wo ningwetwoningen in de Zuidbuurt. Alsvoren tot het verlenen van rente loze voorschotten aan de Katholieke Woningbouwvereniging. Alsvoren tot verhoging van de huren van gemeen te-eigendommen. Alsvoren tot verho ging van de huur van de woning Miening 6. Alsvoren tot verhuur van de woning Noordbuurtseweg 1. Als voren tot instandhouding van de openbare lagere school. Alsvoren tot vaststelling van een nieuwe bezoldi gingsverordening. Alsvoren tot wijzi ging van de kindertoelageverorde- ning. Alsvoren tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Leiderdorp tot het in gebruik nemen van een gedeelte hoofdbuis van de waterleiding aan de Hoge Ryndijk. Alsvoren tot het verlenen van een subsidie aan de bejaardensociëteit. Alsvoren tot het verlenen van een subsidie aan de stichting tot bevorde ring van het geordend zwemmen. Alsvoren met betrekking tot een ver zoek om subsidie aan de actie „Op geruimd staat netjes". Alsvoren tot verhoging van de ho,A'«mbelasting. Voorlopige onteigening grond t.b.v Industrieschap. LEIDEN. 26 februari. Vette var- kensmarkt. Aanvoer 106 varkens. No teringen (In gld per kg lev. gew). lichte varkens f 1.60-f 1.66. slagers varkens fl.72-fl.78, zeugen f 1.45- f 1.50. Handel kalm. BODEGRAVEN, 26 februari. Kaas markt. Aanvoer 10 partijen. Noterin gen: f2.27-f2.35, extra kwal. tot f2.52 Handel goed. ROTTERDAM, 26 februari. Vee markt. Tot. aanvoer 3446. 3446 Week- aanvoer 5567. Vette koeien en os&en 300. gebruikavee 725, vette kalveren 325. graskalveren 81. nuchtere kalve ren 1804, varkens 10, lopers 36. biggen 65, paarden 66. veulens 11. schapen of lammeren 101. bokken of geiten 22. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwa liteit) vette koelen per kg 265—285, 230265, 210230; vette kalveren ld. 270—285. 240—270, 225—240- graskal veren per stuk 290. 225, 190; nuchtere kalveren ld. 110, 100, 90; lopers per stuk 90. 80. 70; biggen ld. 50. 45. 40; slachtpaarden per kg. 280. 250, 220 schapen per stuk 150, 125. 100; lam meren ld. 150, 130, 100; kalf- en melk koeien id 1050, 950, 750; varekoeleu ld 700, 600. 500. vaarzen ld. 825. 725, 525; pinken ld. 500. 375, 325. Vette koeien aanvoer iets minder, handel flauw, prijzen ale gisteren; vet te kalveren iets ruimer, redeiyk, niet geheel prijshoudend, enkele primas boven notering; graskalveren gewoon, siepend, vooral niet hoger: nuchtere kalveren, groot, flauw, vooral niet ho ger. afloop lager; lopers en biggen ceven ruimer, kalm. prijshoudend; slachtpaarden iets meer, goed, let« ho ger ln prys; schapen en lammeren iets ruimer, willig, ruim prijshoudend; kalf. en melkkoeien tamelijk, stil. on gewijzigd; varekoelen gewoon, kalm. als vorige week; vaarzen en pinken matig, lui. ongewijzigd. KATWIJK AAN DEN RIJN. 25 febr. Groenteveiling; waspeen (per klsti A- extra 1470-1680. AI 1380-1610, All 300- 1190, B-extra 1480-BI 1320-1530. BI (grof) 610-650, Bil 340-670. uien (per kist) 600-640. Aanvoer waspeen 60.000 kg. waarvan 44.000 kg voor export en o 000 kg voor de Industrie werd ver kocht. LISSE, 25 februari. Gladiolen veiling. Er was een mooie aanvoer van plantgoed, waarvan het grootste ge deelte uit de maat 6-8 bestond en uiteraard veelal van pitten geteeld De export was flink aan het kopen. Gladiolen: Allegretto 6-8 90, 4-6 60, Early Queen 100, 50. Friendship 270, 75. Gen. Eisenhower 140, 65. Gold Dust 130, 60. Golden Fiction 130, 110, Gustav Mahler 100, 45. Johan Straus» 190, 75. Juniklokken 65, 35. Leeuwenhorst 120, 65. Life Flame 140. 65. Lilac Wonder 90. 100, Memorial Day 200, 90, Sans Soucl 180, 65, Splc and Span 250, 110, Spotlight 140, 70. Vanquard 100. 60. Van Zanten's Glory 170. 55. Gladiolen 3-4: Early Queen 24. Happy End 24. Johan Strauss 25. Lilac Wonder 34, Pandlon 30, Sans Soucl 32. Splc and Span 40. Spotlight 25. RIJNSBURG. 25 februari. Bloemen veiling: Tulpen: Apeldoorn 176-190, Yellow Chem 165. Lustige Wltwe 105- 130, Joh Gay 125-150, Dover 125-150, Oxford 165. Gen. de Wett 115. Edlth Eddy 100-125. White Virginia 240, V. d Eerde. 125-140. Bellona. 160, Beatrix 145. Winter Gold. 110-120, Paul Rich ter 155-180. Copland 155. Paris 150- 155, Narcissen, Carlton 75-80. King Alfred 75-90. Laurens Koster 90. In- surpasslble 115, Blauwe Druifjes 50-58. Hyacinten 90-120, alles per bos RIJNSBURG. 25 februari. Groen teveiling. Waspeen AI 6050-7000. Waspeen AH 2300-3850 Waspeen bi 5400-5800, Uien 1900-2750 per .00 kg. Dinsdag 26 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— I Premieleningen vorige slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101% 101% Ned '60-1 4% 101% 101% Ned '60 II 4% 101% 101% Ned '59 4% 99% 9911 Ned '60 4y« 99 99 U Ned '61 4% 99^ 99% Ned '53 3% 96% 96% Ned Gb obi. 3% 92 Ned '47 3% 92% 92% Ned '51 3 vi 97% 97 Ned '53 I-II 3% 95% 95% Ned '50 I-II 3% 94% 94% Ned '56 3% 89 VB 89% Ned '48 3V'4 86 Ned bel cert. 3% 89% 89% Ned '54 i-n 3U 91% 91% Ned '55 I 3V4 91% 91% Ned *55 II 3% 92% 92% Ned *37 3 91% 91% Ned Gb ob. '46 3 92% 92% Ned dol. ln. *47 3 90% 90% Ned Inv cert. 3 98% 98% Ned 62-64 3 99% 99% Indiè '37 3 98% 98% Indië *37 A 3 95% 95 Ned won.bl. '57 6 107 1061» Ned. d.bl. '58 4% 101 101 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 114% 105*4 Ver HVA-mü 135% 135% AKU 437% 430% Deli Mij cert. 146.50 147 Hoogovens cert. 526 *i 521 Philips gem bez. 150.70 148.70 Unilever cert. 142.10 140.90 Dordtse petr. 756 754 Kon P <50 a f 20) 16530 164.50 Holl Amer lijn 124% 124 Java China Pak 157% 159 K.L.M 53 51.50 Kon Ned St boot 158 157% Kon Paket My. 148% 150 Stoom My Ned. 146 S 144 Nieuv Goudr cer 123 124% v Ommeren cert. 271 270 Kon. Rott. Lloyd 142% 141 N. Scheepv. Unie 137% 138% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem.leningen A dam '47 (3%) 3 Idem 48 (3ti) R'dam '52-1 (414) ld "31 I-II (3!4) Z.-Holl '55 4'4 Bankwezen Bb N Gem 58 5Va ld NWB'52 (4)4 BVG rsbr f500 BVO rsbr *52 tndustr. Obligaties Philips Dol '51 91% 91% VERKLARING EN TEKENS 95', 95*. 98'. 95 s 99'., 164 140 164 140'; vorige slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% 108% A'dam '51 I 2'1- 87 Ti 87 A'dam '56 I 2% 89 90 A'dam '56 II 2% 92% 92 A'dam '56 m 2% 91% 91%. Eindhoven '54 85 85% Enschede '54 2% 86 b 86 Den Haag'52 12% 97% 97% Idem n 2% 97% 97% R'dam '52 I 2% 96% 96% Idem n 2% 99 99 t Idem '57 2% 93 96% Utrecht '52 2% 97 Z.-Holl 1957 2% 92% 92% Zuid-Holl '59 2% 102% 103 X NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interlinie f 50.... Robeco Unitas f 50.- Ver Bez v 94 f 50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert Ned HandelmU Rott Bank Twentsche Bank 193 215 507 129.50 367 25% 219' i 364» 346% 341 Senembab 540 Industrie Ondernemingen Albert HeQn Berkei's Pat. BorsumlJ -Wehry Calve Delft eert. Electrolasmij K Pap v Gelder K. Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur v Brnfj. Intematlo v. Kemp en Beg. Kon Zout Ketjen Leidse Wolspjij Müller en Co NB Ned Kabelfabr. Philips pref Rott Droogd. Mij. Ver Touwfabr Walvisvaart Wernink's Bet.mU Wilton Feflenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg Mynbouw en petroleum 191.50 214 506 129 365 26 220 360 344% 535 669 670 209% 208 68% 69 708 695 1 480 402 255 258 162 1631» 525 529 182 130 230 227% 166*1 166 755 750% 465 465b 351 349% 480% 478 55.10 54.70 450 447 430 425 75 76 195 195 310 313 104% 101 120 11» Gedaan «;n oie-ien Gedaan en lalen Billton 2de r. Kon Petr (f20) Amer. fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un States Steel Bieden Laten Ex-dividend Exclaim 442 163.20 65 44% 32 '3 60Ü 621'« 70% 38% 36% 35% 40% 448 b 162 64 43% 32 it 60 61% 70 38'.! 30 35% 48

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11