Gouwzee druk bezocht oord voor „wintersport fleXa Picknicken en zonnebaden Socialistische leiders voor Britse toelating BESPREKINGEN IN PARIJS OVER N.A. V.O.-KERNMACHT Einde nog altijd niet in zicht Britse protesten tegen melk nit Nederland (9„d 1 SIJTJE BOES KWAM HANDEN TEKORT Verschillen van mening til SS dl eedracen strateeische strndkrachten. Overbrugging economische kloof ZesZeven en .S. (le Amerikanen en Engelsen In Kano drie arrestaties irf met voldoening WEERBERICHT MARCONIST ZWOM VOOR ZIJN LEVEN Attentie Actie ONDERGOED 3 25 EXTRA WARMTE VOOR IEDEREEN! teuws i ki tl I i O t>U LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze A'damse correspondent) Monnikendam, Volendam en Marken hebben naam gemaakt als Nederlandse wintersport- centra. Het afgelopen weekeinde hebben meer mensen deze plaatsen bezocht dan tijdens het drukste weekeinde in het beste zomerseizoen. De grootste drukte deed zich zater dagavond voor, toen meer dan 5000 automobilisten en ruim 6000 schaatsenrijders een 15 km. lange tocht maakten over een met brandende fakkels uitgezet traject op de Gouwzee. Het zonnetje, de wolkenloze hemel .1 de zwakke noordoostenwind lorgden voor een weekeinde, dat on- lanks de vriestemperatuur aan het oor jaar deed denken. Duizenden utobezitters uit alle leien van het and kozen voor een uitstapje de iouwzee. Een voor een reden zij nver le houten vlonders het bevroren lJs- elmeer op, waarvan het ijs zijn ma- imale betrouwbaarheid heeft be- eikt. Als wij het bestuur van de ijs- lub Monnikendam moeten geloven, is iet water in de Gouwzee tot op de (odem bevroren, dat wil zeggen 1.20 n dik. De grote attractie van het winter- portoord-Gouwzee is ijszeilen. Tien- allen bezitters van «zeilscheepjes lebben hun bootjes van glijders roorzien en wie wil, kan tegen beta- ing de merkwaardige sensatie genie ten van het glijden met zo'n bootje over de onafzienbare ijsvlakte. Een andere geliefkoosde bezigheid is het sleetje rijden achter auto's. En ten slotte zijn het natuurlijk de schaat sers, want een schaatscochtje naar Marken maakt men maar eens in de tien vijftien jaar. Maar de meeste bezoekers, die per auto kwamen bepaalden zich tot een autorit zonder meer. Op tal van plaatsen kwam men families tegen, die ergens tussen Volendam en Mar ken tafel en stoeltjes ap het ijs zet ten en daar uitgebreid gingen pick nicken of op stretchers lagen te zonnen. Te druk Het üsfeest van zaterdagavond, dat de ijsclub van Monnikendam had uitgeschreven, is de organisato ren boven het hoofd gelopen. Om half negen stonden wij in Broek in Waterland in een vier Kilometer lan ge file van auto's, die een voor een op het ijs werden gelaten. Maar ki lometers lange files stonden tx>k op de toegangswegen uit de richtingen Hoorn en Alkmaar. Een bijna wan hopige Rijkspolitie prooeerde auto mobilisten te bewegen maar af te zien van de fakkeltocht, maar slechts weinigen lieten zich overreden. Som migen hebben anderhalf uur in een file gestaan eer zij aan hun 15 km tocht konden beginnen. Anderen par keerden hun auto's of in de bermen en gingen te voet of op de schaats de Gouwzee op. De café's in Volendam en Mon nikendam hebben nog nooit zulke goede zaken gedaan. .-Iet souvenir winkeltje van Sytje Boes op Marken verkocht dit ene weekeinde meer dan anders in een hele winter. De hotels in een wijde omgeving waren tot het laatste bed bezet. Er waren gasten uit Groningen en Twente, maar vooral ook uit Brabant en Limburg. Het was een sprookjesachtig ge zicht het lint van duizenden auto koplampen over de Gouwzee te zien slingeren. Een eind verder trok een eindeloze rij schaatsers voort met vlammende fakkels in de hand. Boven dit alles een vuur werk van uiteen spattende stenen en bliksemende vuurpijlen, dat met korte tussenpozen van acht tot elf uur duurde. Wie terugkeerden van de fascinerende tocht door het poollandschap kon zich in Monni kendam in de zachte vriesnacht warm dansen bij een Surinaams orkest of in de stampvolle win keltjes zich te doen doen aan ge rookte paling. In Monnikendam, Volendam en Marken hoort men niet klagen over de kou. De vlaggen zijn uitgestoken en er z(jn zelfs winkeliers die hun gevels met lampjes hebben verlicht. Voor de middenstanders in deze plaatsen hoeft het geen lente te wor den. Ook elders werd druk gereden op het IJsselmeer. Zo maakten naar schatting 15.000 personen bij r.tra- lend weer een autotoertocht langs de route Wervershoof, Enkhuizen. Sta veren, Hindelopen, Gorkum en Me- demblik. Een herhaling dus van de tocht van 130 km van vorige week woensdag. In totaal hebben gisteren 3.655 auto's meegereden. De lange file auto's werd o.a. gadegeslagen door 1800 schaatsers, die de toertocht An- dyk—Hindelopen vice-vorsa reden, j Alleen voor de heer IJ Zwart uit Medemblik had een toertochtje over het IJsselmeer een onprettige afloop, j Hij wilde gisterochtend met een landbouwtrekker de tocht Holland- Friesland over het Üs van het IJssel meer maken. Maar dichtbij Stave ren moest hij zijn voertuig ijlings verlaten, toen dit door het üs zakte. De trekker is onder het ijs en het ter plaatse ongeveer acht meter diepe water verdwenen. •wt 1*11 m litaire bestuursraad in te stellen, die Enige duizenden automobilist ten hebben zaterdagavond deel genomen aan een nachttocht over de Gouwzeewaarbij vuur werk werd afgestoken. Strepen van autolichten en vuurwerk tegen de donkere hemel leverden een ongewoon schouwspel op. Iet weer in grote delen van west- en centraal Europa stond gedurende het weekeinde, waarmede de tiende winterse week is ingegaan, onder invloed van een langzaam in om vang toenemend gebied van hoge- luchtdruk. De hoogste luchtdruk waarden werden daarbü aangetrof fen in een langgerekte zone van de Waddenkust over Duitsland en Polen naar zuid-Rusland. In deze gebieden was het windstil en kwam tydens langdurige opklaringen zeer lage minimumtemperaturen voor, waarbij zich plaatselijtc mist vorm de. ons land meldde het vliegveld Eel- de met min 19 graden de laagste temperatuur, een waarde welke ook in Duitsland voorkwam. In Polen werd het plaatselijk min 28 graden, il Iets ten zuiden van de as van het J hogedrukgebied stond vat oostelijke wind en werden temperaturen min der extreem laag, maar toch wer den tot ten zuiden van Parijs, mi nimumtemperaturen van omstreeks min 10 gemeld. lp de oceaan heerst wel enige de pressieactiviteit, maar deze zal nog geen invloed op het weer in West- i Europa uitoefenen, zodat net in de nacht opnieuw op de meeste plaatsen in ons land streng zal vriezen. Overdag lopen de tempe raturen op tot om het vriespunt, behoudens daar waar in c(e nacht gevormde mist zich geruime tijd handhaaft. Advertentie De speciale afgezant van president Kennedy, Livingston Merchant, is vandaag in Parijs besprekingen met de N.A.V.O, begonnen over de voorgestelde meerzijdige kernmacht.. Van Parijs uit zal hij gedurende verscheidene weken bezoeken afleg gen aan andere Europese hoofdsteden voor overleg met rege ringsfunctionarissen. De besprekingen zullen voornamelijk de organisatie van de N.A.V.O.-kernmacht betreffen. De Westduitse minister van Defensie, Von Hassel, bevindt zich thans in de Verenigde Staten, waar hij eveneens deze nieuwe N.A.V.O.-taak ter sprake zal brengen. Vraagstukken van bevel en controle Het belangrijkste punt bij de over dracht aan de NAVO ligt in het vraagstuk van bevel en controle. Groot-Brittannië zou in Washington voorgesteld hebben een politieke-mi- gedragen strategische strijdkrachten. I)e raad zou uit tien leden moeten worden samengesteld, te weten de Ver. Staten, Groot-Brittannië. Cana da, Frankrijk, West-Duitsland. Ita lië, Turkije, Griekenland, België en Nederland. Daartegen zouden de Verenigde Staten zich verzetten, om dat zü tegen een voorstel op langere termijn voor een meerzijdige NAVO- kernmacht gekent zijn. De Ver. Sta ten zouden voorts van oordeel zijn, dat een dergelijk grote -roep binnen de NAVO een beslissende kracht zou hebben omdat een derde van de le den wordt uitgesloten. De moeilijkheden, die de Ver. Sta ten en Groot-Brittannië in Washing ton hadden, worden door Amerikaan se waarnemers gezien als een voor proefje van hetgeen te wachten staat wanneer onderhandelingen over de schapping van een bredere NAVO- kernmacht in ernst beginnen. (Van onze correspondent te Brussel) De leiders van dertien Europese socialistische partijen zijn het afge lopen weekeinde te Brussel bijeen ge weest om er in een tweedaagse ge heime bijeenkomst te spreken over de Europese eenwording. Onder de aanwezigen bevonden zich één eer ste minister, twee vice-premiers en vier ministers van Buitenlandse Za ken, terwijl van de dertien verte genwoordigde partijen er zeven deel uitmaken van de regeringen hunner landen. Alhoewel de socialistische leiders geen besluiten namen, verklaarde een aantal hunner na afloop, dat men het roerend eens was over bet feit, dat de Europese integratie moet voort gaan en dat men tot *lke prüs een handelsoorlog tussen de Zes en de Zeven van de EVA zal moeten ver mijden. De Duitse socialistenleider Ollen- hauer verklaarde dat er, wat de on derhandelingen met Engeland aan ging, nog wel hoop bestond en dat de gedachtenwisselingen met zijn col lega's hem op dit punt weer nieuwe moed hadden gegeven. De nieuwe Britse labourleider Wil son, die eveneens aanwezig had moe ten zijn, kon zondagmorgen evenwel vanwege de dichte mist niet naar Brussel vliegen. In zijn plaats trad toen Gordon Walker, de officiële woordvoerder van Labour, als verte genwoordiger van de partij op. Wal ker gaf na het beeindigen van de be sprekingen te kennen dat de Britse socialisten zich zeker nooit zouden verzetten tegen nauwere economische samenwerking tussen het EVA-blok en de gemeenschappelijke markt. Hij meende evenwel dat de zogenaamde „Kennedy-ronde" de in G.A T.T.-ver- band voorgestelde wederzijdse tarief verlaging tussen de Verenigde Sta ten en andere handelsblokken, de eco nomische kloof tussen de drie groe pen: Europmarkt, EVA en de Ver enigde Staten, zou kunnen overbrug gen. Diefstal geldkistje uit KLM-vliegtuig De dienst bedrüfsbeveillging van de KLM is na een uitvoerig onderzoek van ruim een week in samenwerking met Nigeriaanse politie, gebleken, dat de ontvreemding van een kistje met Frans equatoriale franken in Kano is geschied. Er zün reeds drie personen gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet door de politie in Kano. (De inhoud van het kistje kwam overeen met een bedrag van ruim 90.000 gulden). De stations Schiphol, Zürich en Rome zijn niet bij deze zaak betrok ken, aldus de KL.M. (en produkt van de Sikkens Groep Zaterdag besloten de Britse en Amerikaanse onderhandelaars in Washington de overdracht van een deel van hun strategische strijdmacht aart de Noordatlantische-verdragsor- ganisatie voor te leggen aan de NAVO-raad. Functionarissen in j Washington bevestigen, dat er bij de besprekingen verschillen tussen de Britse en de Amerikaanse standpun ten aan het licht waren gekomen. Zoals bekend is besloten president Kennedy en premier Macmillan vorig jaar december bij hun besprekingen op de Bahama-eilanden een gedeelte van hun huidige strategische-bom- menwerpersstrijdmacht aan het NAVO-commando over te dragen. Zü werden het er toen ook over eens dat Amerikaanse Polarisraketten aan Gr.-Brittannië geleverd zouden wor den in plaats van de Skyboltraket, waarop Engeland zich reeds lang had voorbereid. De Engels-Amerikaanse besprekingen, die afgelopen week in Washington werden gehouden, gin gen over deze beide onderwerpen. De overdracht van de strategische strüd- macht aan de NAVO wordt nu ver der in Parys besproken, terwül op de Polariskwestte in Washington wordt voort geborduurd. Rita Moreno verjaardag van West Side Storv PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot 1 lorgenavond rustig, overwegend ai roog weer met plaatselük mist of s laghangende bewolking. In de nacht i vroege ochtend op de meeste 'plaatsen strenge vorst, midden op de bü overwegend zonnig weer ge- ende enige uren temperaturen om et vriespunt maar lichte vorst, waar e mist zich handhaaft. (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 FEBRUARI Zon op: 07.35, onder: 18.12 uur. Maa.: op: 09.03; onder: 21.30 uur Hoogwater te Katwük te 4.55 en ,n 1.08 uur; laagwater te 0.43 en 13.08 le< it nummer bestaat ait 12 pagina's Oscar-winnares Rita Moreno zal aanwezig zün bü de feestelüke voor stelling, waarmede vrijdagavond de film West Side Story in Cinama du Midi in Amsterdam haar tweede ver toningsjaar ingaat. Rita Moreno speelt de rol van het Portoricaanse meisje Anita, waarvoor zü vorig jaar één van de tien Oscars verwierf, waarmede West Side Story werd onderscheiden. Stockholm. Amsterdam en Parüs maken deze maand jp het Europese vasteland het vertoningsjaar vol van deze musical-verfilming. Tn New Yor draait West Side Story nu reeds 72 weken, in Tokio 62. in Londen 53. in Buenos Aires 43 en in Den Haag 35, zonder dat het einde nog i" zicht is. Rita Moreno heeft begin var deze maand de première van de film in Wenen meegemaakt Zü is van plan op 28 februari uit Stockholm naar Amsterdam te vliegen, daar op 1 maart de voorstelling in Du Midi mee te maken, om vervolgen? naar Parüs door te reizen, waar op 2 maart West Side Story het tweede vertoningsjaar ingaat. Gisteren werd in Roermond de jaarlijkse carnavalsoptocht voor de jeugd gehouden. Aan het hoofd van zijn miniatuur- troepen trekt Prins (je) Henk de Eerste door het centrum van de stad. Banken in Birma genationaliseerd (Ook de ÏNHM) De Birmese regering heeft zater dag alle banken in Birma tien binnenlandse en veertien buitenland se genationaliseerd. De nationali satie wordt uitgevoerd door een com missie, die onder leiding staal van de minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Kiaw' Soe. Het kapitaal, dat de buitenlandse banken in Birma hebben ingevoerd, zal binnen drie maanden en in de munteenheid van het betrokken land worden terugbe taald. Ook de waarde der gebouwen en andere bezittingen dezer banken zal, na aftrek van eventuele schul den. in deze periode worden terug betaald. Tot de buitenlandse banken be hoort ook de Nederlandse Handel maatschappij- Aan aandeelhouders van Birmese banken zal binnen drie maanden de waarde van hun aandelen worden uitbetaald. In de regeringsverorde ning. waarin dit wordt medegedeeld, wordt gezegd dat de particuliere ban ken reusachtige winsten maakten door het berekenen van een hoge rente. „De nationalisatie der banken is een nieuwe stap op de weg. die Birma naar het socialisme zal voeren", al dus de verordening. Vertegenwoordigers der Birmese regering hebben de werknemers der banken medegedeeld dat zü hun be trekkingen zullen behouden. Meer dan tien uur Een 22-jarige marconist van de „Statendam" heeft in de nacht van vrqdag op zaterdag een zwem tocht van meer dan tien uur in de wateren rond Aruba, waarin vele haaien voorkomen, goed overleefd. De „Statendam" van de Holland— Amerikalijn heeft vrüdag op een toeristenrcis Aruba aangedaan. In de loop van de middag verliet het schip het eiland. Toen het zich omstreeks vier uur plaatselijke tüd acht mijl huiten do kust bevond, j geraakte de marconist die naar I (Van onze A'damse correspondent) In een deel van de Britse p*w wordt hevig geageerd tegen de po gingen van de Nederlandse melkfa briek Sterovita N.V. om een contract te krijgen voor levering san 80.000 li ter melk per week aan twee in En geland gelegen Amerikaanse luchtba- |ses. De Engelse organisatie van melk producenten heeft een nrotest inge- diend bij de Amerikaanse ambassade. Van de zijde der directie van Ste rovita in Amsterdam vernemen wü. dat inderdaad een inschrüving is ge daan om te trachten de luchtbasis tot klant te krügen. De afgelopen Advertentie Deze week PER 2 STUKS VOORDELIGER Jongens - 3 jaar 1.20 per 2 stuks 2»^® Heren - maat 4 1.75 1 men aanneemt overspannen was overboord. Hoe is niet bekend. De kapitein heeft drie uur vergeefs gezocht naar de marconist. Toen werd deze opgegeven als „vermist en hoogstwaarschijnlijk verdron ken". Intussen zwom de jonge marconist voor zün leven in de donkere nacht. Meer dan tien uur later landde hü uitgeput op de rotsachtige noord kust van Aruba. Maar het zou nog uren duren alvorens men hem vond. HU werd snel naar het zie kenhuis van Aruba gebracht, waarin hij ter observatie is opge ■mmen. Men heeft daai overigens \lleen kunnen constateren dat de ionge Groninger het hachelijke avon'uur wonderlijk goed te boven is gekomen. vijf jaar werd de levering door En- igelse melkfabrieken verzorgd. .Men moet dit zien als een normale concur- rentiestrüd. Uit het 'rumoer, dat in Engeland is ontstaan, ieiden wij af dat onze prüs belangrük onder die van de Engelse leveranciers .igt en dat wij een goede kans maken om de order te krügen. Daarover kunnen wü ons alleen maar verheugen" al dus de directie. Sterovita NV. is de melkleveran- cier van vele Amerikaanse leger- en luchtmachtonderdelen Uit de fabriek in Dordrecht gaan wekelüks «-uim een miljoen liter melk naar Ameri kaanse basis in Duitsland en Frank- rük. In het verleden werden ook Amerikaanse onderdelen in Engeland van melk voorzien In Noord-A frika zün drie Sterovita fabrieken die een deel van de produktie leveren aan Amerikaanse troepen. De directie heeft de indruk, dat de Britse perscampagne tegen de melk- levering uit Nederland voor een deel wordt beinvloed door tegenstanders van Britse aansluiting bü de Euro- markt. Advertentie Een warm bord soep is in deze koude dagen voor velen een uitkomst. Voor dat warme onthaal zorgt Honig. U haalt zes borden heerlüke Honig soep uit elk pak, dus twee borden extra Dat is nóg een uitkomst, want vooral op koude dagen zün er altüd liefhebbers voor een tweede bord Honig soep. De fijne, geurige ingre diënten worden nu extra beschermd in het speciale VERSPAK. Dat bete kent extra garantie voor kwaliteit en versheid. Haal Honig soep in huis! Zes borden uit elk pak, dus voorde liger in prüs. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Febr. 1863: De arbeider T. Draay te Pekel-A heeft bij den burger lijken stand aangifte gedaan van zijn 24ste kind. De metselaars J. W. Filippo en J v. der Tas hebben aan genomen het afbreken der brugbogen aan de Scheistraat over den Ouden Singel voor de som van f 574.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1