Leidse jeugdturnploeg verliest van Gouda PLANKENIERS OPMERKELIJK IN DANE S „GRANIET" kunst kaleiöoscQQP Joegoslaaf Cerar loont superklasse Rustige sfeer Belachelijk Hoge eisen non gesteld in een nr (muiten rs tragedie Nederlanders zeer zwak Vergay stuurde MOUTONNET taktiseli naar een 1.23.9 zege Tliea Belmer en Jannie Yierstra naar Parijs Sportsplinters LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 De Leidse jeugdturnploeg. zoals die tegen Gouda uitkwam. Van „n omar redar-teiireni t»*™U bevalle. Het is toe te juichen Van een onzer redacteuient dat turnsters n;,ast gvmnastiek aan De meisjes can de Leidse jeugd- „aI|et d„en cn de Mehtvoetisheid en turnploej (13-17 jaar) hebben het de s„fp,.]hrid van het ]aats"t(, dc aaterdagacond niet tot een ovenvin- oïerbrengen. Het mag ping kunnen brengen in de strijd hte „,lrd,.„ da( baUet een tegen hun collegaatjes van de Goud se Turnkring:. De bezoeksters zege- Vierden in de vier oefeningen tellen factor in de wedstrijdsport gaat vor- j men. Dan houdt wedstrijdturnen op sport te zyn dan wordt het show. Rustige sfeer) gehouden in de gym nastiekzaai aan de Pieterskerkgraeht. de ontmoeting met 408.4 tegen 385.7 waarïan de „aarde „„mogelijk punten. De wedstrijd werd <ln zeer t is uil te drukkcn. nutifp cfppri rpnniin»n in H<> crv tri - Leiden-Gouda was, zoals Kring- voorzitter Anton Metz aan het slot van de avond terecht zei. op uitne mende wijze door mej. Steffelaar ge organiseerd. Een woord van lof voor de juryleden en de telcommissie is hier ook zeer zeker op zijn plaats. De Leidse ploeg, die onder leiding stond van de heer H. den Hertog, bestond uit de volgende meisjes Conny van Baaren (Nieuw Brunhil- de>, Ria van Duyn en Gerda Zwet ser (Hercules, Katwijk», Marian van Varick Concordia Ineke van Vliet (OGAV) en het Brunhilde-drietal Lydia Halverhout. Carla de Groot en Magda Breed veld. Voor elk van de onderdelen (vrije oefening, brug ongeluk, evenwichtsbalk en paard- sprong» vielen de resultaten van de twee slechtst geplaatste meisjes af. De zes hoogsten bepaalden dus steeds het totaal. Het is begrijpelijk, dat bij deze jonge meisjes nog geen glorieuze hoogtepunten vielen te noteren. Het was heel aardig wat er Pij vrije oefe ning en evenwichtsbalk af en toe te jien viel, maar de getoonde stof be- yatte voor het merendeel geen al te moeilijke onderdelen en de afwer king liet nog heel wat te wensen over .Zoals gezegd: in 'leze leeftijds groep is dat begrijpelijk. Toch waren er in de Leidse ploeg enkele markante lichtpuntjes de paardsprong van Lydia Halverhout. die met maar liefst met 18.5 werd gehonoreerd (Gouda had er twee van 18.71. die goede oefeningen die Conny van Baaren op evenwichts balk en vrije oefening draaide (resp. 17.2 en 17.4) en voorts het bijzonder leuke werd dat de piepjonge Carla de Groot op bijna alle onderdelen liet zien. Haar vrije oefening was selfs de beste van de zestien. De Goudse ploeg toonde een ho ger algemeen gemiddelde. Op de vrije oefening bijv. waren de eerste drie plaatsen voor Leiden (Carla de Groot, Conny van Baaren en Mag da Breedveld», maar Gouda won dit onderdeel toch met vier punten voor sprong. De beste turnster van deze avond was de Goudse Rietje van Putten. Zelden zal het Nederlandse handhalpubliek, dat zondag uit alle delen van ons land naar de oude RAI was gekomen om de strijd tussen de herenteams van het Arnhemse Esca en het Haagse Operatie '55 gade te slaan, zo gedesillusioneerd naar huis zijn gegaan, Want wat in de laatste minuten van de Ne derlandse zaalhandbalkampi oenschappen gebeurde was een onwaardige vertoning. Twee maal. zowel zaterdag als zondag, stonden twee volkomen gelijk waardige ploegen tegenover el kaar. Zaterdags zegevierde Ope ratie '55 met 1110 en zondag middag na een keihard en op hoog niveau staand duel won ESCA met een doelpunt verschil (109). Er was sfeer in die kou de Amsterdamse hal. spreekko ren wisselden elkaar af. De wed strijd zelf was van een gaaf ge halte en toen het laatste fluit signaal weerklonk, was iedereen er van overtuigd dat de wed strijd verlengd zou worden. Het besluit van het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond was wel een zeer bijzondere an ticlimax. Een zilveren rijksdaal der werd omhoog geworpen en Operatie '55 mocht zich kampi oen van Nederland noemen. De hoofden schuddend is een ieder, die twee dagen goede sport heeft gezien, weggegaan. Ruim drie maanden spelen, waarin door de hoofdklassers alleen al zo'n 1600 doelpunten werden gescoord, werd op deze zondagmiddag met behulp van een zilveren munt beslist. De Kon. Verg. Litteris Sacrum vond het amateur toneelgezel schap ..De Plankeniers" uit Naarden wederom bereid om haar tweede serie voorstellingen van dit seizoen op zich te nemen. Dit ensemble, dat sedert 1946 in het Gooi een eigen theatertje bespeelt, heeft zich met de opvoeringen van ..de Koopman van Venetië", ..De Chinese bal" en ..Mr. Bohet en haar echtgenoot" hier ter stede reeds een uitstekende naam verworven, die door de opvoering van Clemence Dane's ..Graniet" zaterdagavond bevestigd werd. De ijshockeyploeg van West- Duitsland heeft in Garmisch Parten- kirchen met 7—9 verloren van de Verenigde Staten. De tussenstanden waren: 33. 2—5, 21. Vierlaiulenturnstrijd De super-klasse van Miroslav Ce rar alleen, heeft West Duitsland za terdagmiddag tijdens de vierlanden was. wedstrijd in het nieuwe Amsterdamse RAI-gebouw niet van de overwinning kunnen afhouden. Maar ondanks dat was de lange Joego-Slavische stu dent de „ster" van het selecte ge zelschap turners, uit Joego-Slavië, West-Duitsland, Italië, Luxemburg en Nederland, dat bijna 4000 toeschou wers aan het werk hebben gezien. schaartechniek demonstreerde, kreeg toegewezen. 1 Cerar werd eerste in het individuele klassement met een voorsprong van anderhalve punt op de jonge Duitser i Jaschek, die samen met zijn landge noten Lyhs en Michel wel op de eer ste plaats in het landenklassement beslag legde. Zij het dat het verschil met Joegoslavië maar heel gering Miroslav Cerar. die het vorig jaar Behalve uitstekend turnen heeft men in deze wedstrijd ook kunnen zien op welk een internationaal laag peil de Nederlandse turners staan. Jaap van der Sande en Joost Blits eindigden in het persoonlijke klasse ment resp. als voorlaatste en laatste. Nu dient hierbij te worden opgemerkt dat Willy Jaegers, de Nederlandse kampioen, geblesseerd was evenals de Belg. titelhouder van Daele en dat van der Sande en Blits, de bijzonder Deze. tegen het einde van de vorige eeuw geboren Engelse schrijfster schreef, na gedebuteerd te hebben met enige één-acters, in 1921 ..Will Shakespearre" en „A Bill of Divorse- ment". gevolgd door ..Call Home the Heart'' en „Granite" in 1926. Daarna volgden in 1933 ..Mild december." in 1940 „Cousin Muriel" en tenslotte in 1943 ..Alice in Wonderland". Voor zover ons bekend, is deze opvoering van „Graniet., de eerste in Nederland. De handeling vindt- plaats op Lun- dy. een eiland van graniet onder de Engelse kust in de tweede decade van de 19e eeuw ten tijde van de zeeheld Nelson, waarmee de schrijfster de krachten die hier tegenover elkaar gesteld worden romantiseert. Onheilssfeer Het is een tragedie die bijzonder hoge eisen stelt, zeker aan amateurs. Er hangt een onheilzwangere sfeer in SCHERMEN Marion Crawford en Mak kampioen In Rotterdam zijn gistermiddag de Nederlandse kampioenschappen flo ret eerste klasse gehouden. Bij de heren was de titel voor Joska Mak uit Utrecht. Hij bleef in de finale poule ongeslagen. Marion Crawfurd uit Amsterdam werd een te bij de dames. Zij kwam tot 6 winstpartijen. De eindstanden luiden: Heren: 1 Joska Mak (Utrecht) 7 gew. partijen; 2. Verheijen Am sterdam) 5 gew. partijen; 3. Fransen (Amsterdam' 4 gew. partijen. Dames: 1. Marion Crawfurd (Am sterdam) 6 gew. partijen; 2. Lies Welling—Vermolen (Den Haag' 5 gew. parijen; 3. Ans van de Bos (Arnhem) 4 gew. partijen. ondankbare taak kregen hen te Met een opmerking cn een waar schuwing willen wij besluiten: een der Goudse turnsters gaf een de monstratie op de evenwichtsbalk. die een en al ballet was. Het publiek was daarover zeer opgetogen en zag blijkbaar over het hoofd dat de oefe ning bijna geen onderdelen van be- in Praag als vijfde eindigde in het totaal klassement, doch de titel ver overde op de brug. was een klasse apart. Een klasse, die vooral by het paardvoltigeren en uiteraard de brug Ballet tot uiting kwam. Op de brug werkte Cerar een zeer gevarieerde oefening, waarin vooral zijn zweefkiep gevolgd door handstand opviel, met zoveel gemak en beheersing af. dat de jury hem eenstemmig 9.80 gaf. Een cijfer dat de slanke Joego-Slaviër ook bij het paardvoltigeren. waarbij hij drie maal de volledige lengte van het paard benutte en een prachtige hoge Koersen Ie Hilversum vangen. Maar van der Sande en Blits, die in nationale wedstrijden toch altijd ruim de marge van negen punten halen, bleven daar nu be oordeeld door een internationale ju ry ruim onder. Voor Jaegers had het zeker in verband met de aan staande Europese kampioenschappen van groot nut geweest, wanneer hij zich met dit sterke gezelschap had kunnen meten. Als ploeg speelde de Nederlands- Luxemburgse combinatie, die na het uitvallen van de Belg van Daele was gevormd, geen rol in deze wedstrijd. De stryd speelde zich zeker in de laatste twee onderdelen, de brug en het rek. nog uitsluitend af tussen Joegoslavië en West Duitsland. De Italiaanse ploeg viel als geheel wat tegen. De Luxemburger Stefa- netti (17 jaar» toonde zich een tur ner met grote mogelijkheden. Uitslag: 1. West Duitsland 166.05 pnt, 2. Joegoslavië 165.95 pnt. 3. Italië 163,20 pnt. 4. Nelux-ploeg 154,35 pnt. Zes uur reizen, 12 minuten spel Otto Verkerk, de 30-jarige speler van de Leidse tafelten- nishoofdklasser Scylla, zal met gemengde gevoelens aan de wedstrijd DTTCScylla terugdenken. De ontmoeting moest op 6 januari bij de stand 54 in het voordeel van de Leidenaars worden afgebroken omdat de laatste trein naar de Sleutelstad op het punt van vertrekken stond. Zaterdag kwam Ver kerk opnieuw naar Deventer, voor de tweede maal kostte die partij hem zes reisuren. Dubbel triest voor Verkerk dat zijn 18-jarige tegenstan der Jaap van Hummel in nauwelijks twaalf minuten de strijd in zijn voordeel beslis te het vertrek dat eens de keuken was van een 12e eeuws kasteel, dat door latere bewoners weer bewoonbaar is gemaakt. Het wordt thans gebruikt als boer derij door Jordan Morris, wiens be langrijkste inkomsten bestaan uit de strandjutterij. die door hem met alle misdadige middelen bedreven wordt. Hij is hard als de bodem van gra niet waarop hij het levenslicht aan schouwde. Hij is heer en meester van het eiland, voelde zich verheven bo ven de inheemse vrouwen en trouwde met Judith, de dochter met kost schoolmanieren van een stoffenkoop- man uit Londen. Dat gebeurde tien Jaren geleden. Het leven naast Jor dan heeft ook haar verhard, haar betere ik komt slechts te voorschijn in haar omgang met de door haar aangenomen wees Penny Holt. Als Jordans jongere halfbroer Prosper. een zeeman die onder Nelson heeft gediend. Jordan bezoekt, gaat haar hart naar hem uit en wordt ze zich eerst recht bewust hoe geestdodend haar leven naast haar man was In een paraxisme van vertwijfeling roept zij God of duivel op om haar te helpen Als de „naamloze man" (de perso nificatie van haar tweede, boosaar dige ik» zich aLs schipbreukeling in erbarmelijke toestand het huis bin nensleept. geeft zij hem. aanvankelijk schoorvoetend, voedsel en onderdak, waardoor hij sterker en sterker wordt en haar en haar betere gevoelens ten slotte overheerst. Zij heeft hem gered, hij belooft haar zyn steun indien zij die nodig heeft. Na een heftige twist met Jordan, de zijn brute kracht mis bruikt en tenslotte het huis verlaat, volgt de „naamloze" hem. Haar her roeping baat niet. Jordan wordt door hem gedood. Zes maanden later trou wen Judith en Prosper. Een jaar gaat voorbij waarin Judith ondervindt dat Prosper veel met zijn halfbroer ge meen heeft. Hij voelt zich evenzeer gebonden aan de oude boerderij en komt veel schone beloften niet na. doch Judith verdraagt dit door haar grote liefde voor hem. De „naamloze" is inmiddels opzichter geworden in de graniet groeven die Prosper exploi teert, doch deze ontslaat hem omdat hij te vrijpostig wordt. Dit leidt tot een conflict tussen de echtelieden omdat „de naamloze" een beroep doet op Judith, wijzend op hun verbon denheid. Prosper slaat Judith's ver zoek af. Als hij echter hetzelfde ver zoek van Penny, die door de „naam loze" werd bewerkt, inwilligt, raakt Judith door jaloezie gedreven buiten zichzelf en slingert Prosper en Penny de heftigste verwijten naar het hoofd. Wanneer Prosper woedend de wel haast waanzinnige Judith met dezelf de brute kracht die Jordan eigen was heeft losgescheurd en het huis ver laat, herhaalt zich het gebeurde met Jordan. De „naamloze" volgt hem en werpt hem van de rots Het slot brengt de triomf van de boze genius. Beklemmend Rudy Terlingen heeft dit moeilijk te spelen stuk met kennis van zaken geregisseerd waarbij een woord van hulde voor de uitstekende niise-en- scéne stellig op zijn plaats is. Dat de beklemmende sfeer van dreigend on heil niet ononderbroken voelbaar was doet niets daarvan af. Met alle waar dering voor de spelers schoot men wel eens te kort. Uitvoering Bach's „Johannes Passion' Zaterdagavond 2 maart brengt hl „Leids Kamerkoor" onder leiding vj Willem Mizee in de Zuiderkerk uitvoering van Bachs „Johannes Pj sion". Solisten zijn Ank Reinders <.v praam. Rijkje Wolleswinkel (alt Chris van Woerkom (tenor-Evang list). Jan Waayer (tenoraria's), Hj man Schey bas-Christus-partij Henry Blackmon (bas-aria's», Ha: Schouwman (klavecimbel), Bra Martyn (orgel». De begeleiding wordt verzorgd dm het Residentie-Kamerorkest. Koningin hij „Black Nativity"1 H.M. de Koningin en Prinses M rjjke hebben zaterdagavond in The ter Carré in Amsterdam de voorst ling bijgewoond van „Black Nativit door de „Gospel Singers", de Ama kaanse negermusical, waarover reeds berichtten. Jordan Morris vond in Pieter Schatborn een vertolker die in geen enkel opzicht te kort schoot. Hij was op en top de keiharde, gewetenloze strandjutter en boer die zijn werk en zijn land boven alles, ook boven liefde en genegenheid stelde. Een bijzonder gave interpretatie van een moeilijk uit te beelden karakter. Miep Kraak man bewees als Judith de technische kant van de toneelspeelkunst behoor lijk onder de knie te hebben. Zij beweegt zich zeer gemakkelijk en weet door houding en gebaar haar gevoelens te ondersteunen. Tevens toonde zij volkomen begrip voor dit zo uiterst moeilijk te doorgronden ka rakter te hebben, maar in enkele scènes bleef zij naar onze smaak wat gereserveerd, liet zij zich niet onge remd „gaan". Hier doelen wij b.v. op de scène waarin zij. door de huilende stormwind opgezweept, haar gevoe lens tot uitdrukking brengt in een dans, die huiveringwekkend had kun nen zijn door een ongebreidelde uit gelatenheid. Prosper. vertolkt door U il voel zorgde voor de SlipVi ise (Van onze medewerker) Winston Spencer, die vorige week een zeer teleurstellende verrichting had getoond, liep In de internationale koers buiten weddenschappen. Victor Emanuel en Harlev lieten verstek gaan. Uranus, gestuurd door Freek Heren berg leidde van start af, gevolgd door Vico BS. X Tello en Moutonnet. Na een ronde waren de twee leidende paarden nog steeds op het eerste plan. doch Moutonnet had zich op de derde plaats genesteld en Marten Vergay vroeg op dit moment niet teveel van zijn paard. In de eindstrijd sprintte Moutonnet zeer taktisch op de juiste tijd en ging vlot in feilloze draf naar een fraaie 1.23.9 zege. Uranus had weinig moeite als tweede te finishen vóór Vico BS, die in de hitte van het gevecht even van de benen raakte. Ook in de derde koers waren de eerste en tweede prijs voor het en- trainement Geersen. Na een ronde had Argus D (Eerenberg) de kop van de leidende Adelaar S overge nomen. Het verdere gevecht speelde ïich toen af tussen Argus en de grote favoriet All Prise, die de laatste in 1.28.2 km.-tyd op foto in zijn voor deel besliste. De derde aankomende. Adelaar S, werd wegens hinderlijk rijden naar de vierde plaats terug gesteld. zodat Atoom derde werd De openingsdraverij werd een vlotte zege voor de door De Graaf gereden Zeggers Hollandia. Joop Ham ont nam met Zilver Kid in de eindstrijd Zelos van Vredenhof de tweede plaats. Een verrassing gaf de tweede koers. De favoriet Your Pride, in handen van J. v. Dooyeweerd. startte zeer slecht en fouteerde meerdere keren. Y Rosemaryn. die de laatste tUd goede vorm toonde, triomfeerde nu in 1.29.1 km.-tyd voor Zilla en de wat teleurstellende Agfa. De amateurskoers werd een ver wachte triomf voor de door W. Brou wer gestuurde Zee. Wel deed G. v. d Wal met Zus Scotch in de eindstryd nog een uiterste poging, doch dit had geen resultaat en de Zus bleef tweede vóór Wita Pluto. Tesselaar nam met Zus Hanover in een byzonder spannende eind strijd de Dalias D-prys voor zyn re kening, doch de foto moest beslissen, dat Yankee Erebus tweede werd voor de wel erg teleurstellende Yucatan. De laatste twee dra very en brach ten surprises. In de Dear Gregorprys duelleerde de favoriet Xon Messidor (Eerenberg) steeds met de snelle starter Un Gamin om de ereplaats Dit vergde veel van de kracht van de Messidor-zoon. hetgeen enige foutjes tengevolge had Ook kort voor de laatste bocht fouteerde Xon Messidor en deze viel terug. In het rechte eind sprintte Jos Leeuwen kamp met Xylander V en op foto bleek deze juist een miniem voordeel te hebben op Un Gamin. Xirene Hollandia werd derde. Witvoet met zijn eigenaar-trainer op de sulky, zorgde in de slotdravery voor de klap op de vuurpijl. Hy was direct na de start op de ereplaats en de door velen verwachte galoppades bleven uit. zodat Witvoet tot grote vreugde van zyn ryder. naar een mooie, verrassende 1.26.9 triomf ging (w. f26.40. pl. f8.10». De favoriet Animo raakte meerdere malen van de benen en werd uitgeschakeld. Al- kestis van E incasseerde het tweede geld en Zephyr Magowan werd derde. De uitslagen lulden: Donna Slik B-prljs: 1. Zeggers Hol landia (J. T de Graaf) (1 32 5); 2. Zllverkid; 3 Zelos van Vredenhof. Toto w. f3.60. pl f 1.40, f 1.80, f 230, gek. f8.60. cov. f 5 50. Dubonnet-prljs 1. Y Rosemanjn <P. J. de Bruin) (1291): 2. Zilla: 3. Agfa. Toto: w. f 12 80. pl. f 1 70. f 1.60. f 1.30. gek. f31.60. cov. 14 60 Duchesse Mac-prijs: 1. All Prise (M. Vergay) (128.2) 2 Argus D: 3. Atoom Toto: w. f2 90. pl. f2 10. f3.-. f3-. gek. (9 20. cov f8 40 Dutch Pride-prljs: 1 Zee (W. Brou wer) (127.4): 2 Zus Scotch; 3. Wita Pluto Toto: w. f2.30. pl. fl.40. f 1.40. gek f3.10. cov. f3.50. Dyveke-prijs1. Moutonnet (M Ver- gavt (1 23 9); 2 Uranus; 3. Vico BS. Toto: w. (2-. pl. f 1.20, 1.40. f 1.90. gek. f 5.40. cov f4.60. Dalias D-prijs: 1. Zus Hanover (A. S. Tesselaar) (1.28.5): 2. Yankee Ere bus; 3 Yucatan. Toto: w. 2 70. pl. f180. f 2 20. gek f 8 70. cov. (4.30. Dear Gregor-prijs 1. Xylander V (J Leeuwenkamp) (126.1»; 2 Un Gamin; 3 Xirene Hollandia. Toto: w. f 11.80, pl. (3 -, f3 -, 1 4 90. gek f 10.40. cov f560 Dehll M-priJs: 1 Witvoet (J de Leeuw 1.26.9»2 Alkestis van E. 3. Zephyr Magowan Toto w f 26 40. pl f8 10. f4 60. 2.30. gek (17.-. cov. f 13.10. Totalisator-omzet f 165.271,50, Thea Belmer (KDO-Amsterdam) en Jannie Vierstra (Quick-Huirum) zullen het Koninklijk Nederlands Gymnastiek verbond vertegenwoordi gen bij de Europese kampioenschap pen turnen, die op 20 en 21 april in Parijs worden gehouden. De wedstryden. die in een wat sfeerloze zaal in Leeuwarden werden gehouden, stonden niet op bijzonder hoog peil. Het was duidelijk aan de meisjes te merken dat er hier te veel op het spel stond om een on bevangen strijd te verwachten. Het best tot uiting kwam dat wel op de evenwichtsbalk. waar maar liefst vijf meisjes vanaf vielen. Onder hen was de Leidse kampioene Fransje van Deursen, die dit seizoen op de j balk wel heel ongelukkig is geweest. Een onfortuinlyke afsprong by Ne derland—West-Duitsland en een val I bij de Nederlandse kampioenschap pen en nu by de selectiewedstryden voor Parijs. Nog ongelukkiger in dit 1 veld van nerveuze turnsters was de Nederlandse kampioene Ria Riet veld. Begonnen onder bijna onmoge- lijke omstandigheden een stijve nek. die in het verband zat was zij halverwege de strijd gedwongen zich terug te trekken. Een ander meisje dat er niet aan te pas kwam. was Grietje van Essen, die maar liefst twee keer van de balk stapte De uitslag van de selectiewedstrijd luidt; 1. Thea Belmer (Amsterdam» 35 20 pt; 2 Jannie Vierstra (Huizum) 35 00 pt: 3. Nel van Bekkum (Alk maar) 34.75; 4 Dolly de Ridder (Am sterdam) 34.15; 5. Nel van Zetten (Zoetermeer) 33.50; 6 Fransje van Deursen (Leiden) 33.15. Het KNGV heeft voor de week van I 10 tot 27 april beslag weten te leg gen op de Zweedse trainster Dorls Hedberg. De 27-jarige Zweedse, die van 1954 tot 1959 lid was van het Zweedse nationale team, zal in die periode op het CIOS in Arnhem de gehele Nederlandse dames A-ploeg en in het bijzonder Thea Belmer en Jannie Vierstra onder handen ne men. De mogelijkheid bestaat dat Doris in september nog enige tyd I naar ons land terugkeert. Joep Delnoye van Kimbria- Maastricht is in Nymegen winnaar geworden van de 4e kruittorenloop van Union. De Maastrichtenaar had voor de 5000 meter over geacciden teerd terrein 16 min. 48.2 sec. nodig. De tweede plaats was voor De Ruy- ter van AV'34 (Harderwijk» in 17.33 4 en de derde voor Soltink van AV Cialfo (Arnhem) in 17.37.7. Tydens de in Junin (Argentinië) aan de gang zijnde wereldkampioen schappen zweefvliegen moest de Ne derlander Arie Breunissen uit Brum- men zich per parachute in veiligheid stellen, toen zijn toestel, een Slings- by Skylark 3, tijdens de vlucht door een breuk onklaar raakte. Breunis sen liep geen letsel op. Het toestel moet geheel als verloren worden be schouwd. Fons Veldhuizen uit Oirschot heeft in Halsteren een internationale cross over 6200 meter gewonnen. Hy legde het parcours, dat door de sneeuw byzonder zwaar was gewor den. af in 19 minuten en 2.1 secon den. Ruim een halve minuut later ging Henk Snepvangers (Bergen op Zoom) als tweede over de eindstreep. De Rotterdammer Van de Steenho ven eindigde als. derde. De pas 19 jaar oude Tsjech Hans Zdrazila heeft in Praag een nieuw wereldrecord tweehandig stoten ge vestigd in het middengewicht. Zdra zila kwam tot 172.5 kg en verbeterde hiermee het sinds 1 oktober 1961 met 171 kg op naam van de Rus Alex Kurinov staande record met ander halve kilogram. De jonge Tsjech stel de binnen een kwartier het record tweemaal scherper. Eerst bracht hy 171.5 kg omhoog, daarna 172.5 kg. Wereldkampioen Rolf Wolfshohl is uit een veld van 34 deelnemers winnaar geworden van een cyclocross in het Belgische Overboelare. De Duitser legde de 25 km af in 1 uur 14 min. De Belg Declercq eindigde op de tweede plaats met een achter stand van een lengte. De Nederlan der Brinkman plaatste zich als ze vende met een achterstand van 1 min. 50 sec. op de winnaar. De eerste etappe van de Ronde van Sardinië, waaraan o.a. onze landgenoten Bas Maliepaard en Ab Geldermans deelnamen, werd gewon nen door de Spanjaard Soler met ruime voorsprong op de Italiaan Pambianco en de Belg Rik van Looy. Maliepaard werd vyfde, Geldermans veertigste. Restauratie van Delfts cari Hou Het 300 jaar oude carillon in de toren van de Nieuwe Kerk te Delft is aan restauratie toe. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld daarvoor een krediet van ruim f 80.000,- beschikbaar te stelen. Het Delftse carillon is een van de laatste carillons van de bekende klokkengieter Hemony, dat nog niet werd gerestaureerd. Aanvankelyk was het ook de bedoeling de speel- I trommel te vervangen door een mo- dern automatisch bandspeelwerk. Hiertegen is echter ernstig verzet ge- t rezen van de zijde van de Neder landse klokkenspelvereniging die heeft meegedeeld dat de speeltrom- mel van het Delftse carillon uit hi- I storisch oogpunt bezien het fraaiste in Nederland moet worden genoemd. Ned. Madriaalkoor zingt „Joh, Passion" Op 19 maart zingt het Ned. Ma drigaalkoor in de Stadsgehoorzaal oner leiding van Herman Strategier de ..Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach. De solisten zijn: Guus Hoek man (Christuspart). Chris van Woer kom ((Evangelist). Henk Smit (Pila- tuspartij en bas-aria's). Elly Hillinga sopraan-aria's). Frieda van der Kolk (alt-arias) en Georg Grünewald (te nor-aria's). De begeleiding wordt verzorgd door het Symphonisch Kamerorkest. Elektronische liefde in Boedapest De uit een acte bestaande opera Electronisehe liefde" van de hand van de in Hongarije geboren compo nist Joseph Kozma zal op 31 maart in de opera van Boedapest in pre mière gaan. Kozma. die thans in Parijs ver- b)yft, is uitgenodigd de generale re partitie en de opvoering te komen bijwonen. Heinz Huth uit Hamburg, we reldkampioen 1960 zweefvliegen standaard klasse, heeft zijn wereld kampioenschap verlengd door nu winnaar te worden van de in Ar gentinië gehouden wedstryden. De nieuwe wereldkampioen in de open klasse is de 32-jarige Pool Ma- luka. die de Argentyn Hossinger, we reldkampioen 1960. onttroonde. De Pool kwam in 1960 op de tweede plaats. De Duitser Eberhard Schoelier is in Frankfurt open Duits kampioen geworden door in de finale in vier games te zegevieren over zyn land genoot Arndt. In het damesenkelspel boekte de Roemeense Maria Alexan- dru een zege op de befaamde Hon gaarse Eva Koczian De Joegosla- viërs Vecko-Korpa wonnen het dub belspel. „Pentliesilea" in Arnhem „Die Schauspieltruppe Zürich" zal zondag 3 maart in Arnhem de eerste van een reeks voorstellingen in ons land geven van Heinrich von Kleists „Penthesilea" onder regie van Robert Freitag, tegen de decors cn in de kos tuums van Rudolf Heinrich. De hoofdrollen worden vertolkt door de Zwitserse actrice Maria Bec ker. die in Berlijn de persprijs van de Duitse critici verkreeg, en Gerard Riedmann. Deze groep is de enige theateron derneming in het Duitse taalgebied die uitsluitend dooF toneelspelers in 1956 werd opgericht en wordt geleid. Het doel is „een internationaal publiek nader te brengen tot klas sieke en moderne werken uit de we reldliteratuur in verantwoorde op voeringen". Dit gezelschap heeft al meer dan 100 uitvoeringen van Panthesilea gegeven. Andere stukken van haar repertoire voerde de groep reeds buiten West-Duitsland op in Zwitserland, Oostenryk, België en Frankryk. Concertgcbouwork. in komend seizoen Voor het abonnementsseizoen 1963/64 heeft het Amsterdamse Con certgebouworkest als dirigent, naast de vaste dirigenten Bernard Haitink en Eugen Jocum, uitgenodigd: Pierre Boulez, Peter Eros (assestent der dirigenten van het Concertge bouworkest), Rafael Kubelik, Pierre Montreux en Willem van Otterloo. Als solisten zullen in het komende seizoen o.m. optreden: Michel Block. Robert Casadesus, Rudolf Firkusny, Hans Henkemans, Hans Richter- Haaser. Arthur Rbinstein en Daniël Wayenberg ipiano»; Jo Juda. Her man Krebbers. Jehudi Menuhin, Erika Morini (viool); Tibor de Machula (violoncel); Victoria de Los Angeles, Ernst Hafliger, Herman Schey, Gerard Souzay en Erna Spoo- renberg (zang). Prijs voor Noël Ruet De internationale prijs van de „Amities Frangaises". die jaarlyks verleend wordt aan een niet-Franse dichter wiens werk beschouwd wordt als een sieraad voor de Franse let terkunde, is ditmaal toegekend aan de Belg Noël Ruet. die zestien bun dels heeft gepubliceerd. De prys wordt toegekend door het comité van Franse dichters. Onder de vorige pry swn naars bevinden zich de Engelsman T. S. Eliot. de Mexicaan Torres-Bodet. de Senegalees Sedar Senghor en de Canadees Croquette. Scène uit ..Graniet dat i Plankeniers uit Naarden in onJ< stad speelden. Leo Martijn. had in het eerste bedj wat krijgshaftiger kunnen zijn mi kwam er gaandeweg meer in. wai 1 door zijn uitbeelding aan kracht w Hij bereikte zijn hoogtepunt in slotscène, die hij met innerlijke oyi tuiging speelde. De „naamloze ma 1 een van de moeilijkste rollen, kn een doorleefde en consequent vcj( houden uitbeelding van Dick Wo denberg. Zonder een overdreven i tanische indruk te geven, ging hem toch de dreiging uit die deze guur behoeft. Zyn lachen had i meer sinister mogen klinken. irfc Bronsing slaagde volkomen in hi opgave de jeugdige Penny Holt stalte te geven. Haar genegenheid haar meesteres was oprecht en v warmend. Zij beschikt trouwens o y alles wat deze rol eist, jeugdgratie onschuld. Bert Landman speelde juiste intentie en soberheid, de doi nee. Het sfeervolle decor werd a worpen en uitgevoerd door Geo Wildschut. Het opmerkelijke stuk werd stijgende aandacht door het pub! gevolgd en met een langdurig appli gewaardeerd. De Litteris-voorzit overhandigde de dames fraaie blif men! Woensdag, donderdag en zaterd a.s. reprises! B. Afscheid van W. Jos de Gruyte Kunstlievend Groningen he zatermiddag afscheid genon van de heer W. Jos de Gruyt directeur van het Gronini Museum, die met ingang 1 maart is benoemd tot hooi ernservator van de afdeling n derne kunst van het Haagse meentemuseum. Tijdens een door autoriteiten, gevaardigden en organisaties op terrein van de kunst, kunstenaars vrienden, bezochte afscheid -i>. e komst in de zalen van het Gronir. Museum, is het echtpaar De Gruj lof en dank gebracht voor hetg in de voorbije acht jaar tot stan: 1 gebracht in het Groninger Muse rii' Burgemeester Tuin bood namens gemeentebestuur een enveloppe inhoud aan, dr. L. Meyler deed zi namens vrienden en bewondera Aan de burgemeester werd een ai met 500 handtekeningen overhan< met het verzoek om de door de I De Gruyter uitgestippelde koers een modern museum voort te zei Namens een grote groep Gronii schilders bood Marten Tissing portefeuille met werk van Groniifj^ schilders aan. Hij roemde de heer™ Gruyter als een unieke musei directeur, die ook de jonge kun^ naars uit hun isolement heeft haald. De kunstenaar H. de schonk een portefeuille kunstwerl s bijeengebracht door enkele schili' die in de afgelopen jaren een q tentoonstelling hebben gehad in Groninger museum. Voorts wer geschenken aangeboden namens vriendenkring, het museumbest en museummedewerkers. De heer De Gruyter zei in dankwoord dat hij zich een be ontrouw voelde aan Groningen. hij de belangrijkste jaren van leven heeft geleefd. Hij hield kul lievend Groningen op de vali voor zijn ongetwijfeld veel joni opvolger, wie dat ook zyn mag, grootstmogelijke kans te doen bit en hem treden. stimulerend tegemoet en Actrice Louise Kooiman overletl In Den Haag is zaterdagmid ur overleden de oud-actrice Lo Kooiman. Zij speelde onder Edi Verkade. Willem Royaards, Cor der Lugt Melsert en vertolkte Badeloch en Lady Macbeth. Wo( dag a.s. zal de crematie plaats I Ht ben te Dnehuis-Westerveld. na i komst van de trein van 13.59 uu v .w

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 12