Jan v. d. Hoorn ook in eindsprint ontembaar „Wij zullen nooit voor De Gaulle capituleren" Poj leijiLs leidt LFC-ASC „Regeling subsidies onbillijk geacht" Ijs nog niet gebroken op Feijenoord-veld SVL en VVS winnen wedstrijden zonder alle krachten aan te boren Geen alternatief Nederlanders teleurstellend op 500 meter liVaf. Ballet-Ned. Dans Theater i potter's êS Sportsplïnters EuropeaanMansholt in Riddersaal: MONTEURS en LASSERS LEIDSCH MUZIEKLYCEUM, LEIDEN; Kruidenierswinkel of zuivelza LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 Teraarder wint (eigen) Poelenrace (Van een onzer redacteuren) JAN VAN DER HOORN Gzn (31) heeft gisteren in de Langeraarse Pne- lenrace over 100 km opnieuw een schitterende overwinning behaald. Voor de Haarlemse Elfstedenryder Wlm v. d. Aar en zijn plaatsgenoot Jan v. d. Hoorn Jzn.. die in de eindsprint als twee wilde jachthonden achter hem aanzaten, vloog de Teraarder naar zyn achtste lange-afstandzege in dit seizoen. „Eerlijk gezegd heeft het me wel verrast, dat ik dit keer heb ge wonnen", zei hy ons na afloop. „Ik heb vorige week nameiyk een schaats- punt in myn knie gekregen en helemaal fit voelde ik me eigeniyk nog niet. Ik had er wel niet veel last van. maar lk moest toch met myn been in ver band ryden. Dat remt natuuriyk wel een beetje". zoen zou zijn. want zo voegde hij er aan toe: „De lente is in aantocht".. Het bestuur van de Teraarse ijsclub had voor deze wedstrijd uitzonderlijk J fraaie prijzen ter beschikking, waar aan de directie van het Leidsch Dag- I blad een steentje had bygedragen. I De uitslag luidt: 1. J. v. d. Hoorn Gzn: 2. W. v. d. Aar: 3. J. v. d. Hoorn Jzn; 4. J. Straver; 5. J. Vossegat. Driebaiidenstrijd De klappen zyn hard aangekomen. In de allereerste plaats voor veteraan Jan Broekhuizen, die vrydagmiddag door een herstelde Cees van Ooster hout werd overvleugeld, maar ook voor Herman Popeyus. HU bleef gis teren weliswaar als enige ongeslagen, maar zyn toch al niet fraai gemid delde daalde door de 104 beurten, die hem door een hevig carotterende Sweering werden opgedrongen, tot ver beneden de nieuwe minimum grens. Gisteren werden de volgende resul taten geboekt: Louwers 38 64 4 0593 De Ruyter 60 64 6 0937 Brosens 60 64 5 0937 Doggen 54 64 5 0.843 Van Oosterhout 60 68 7 0.882 Broekhuizen 55 68 4 0.808 Sweering 59 104 4 0.567 Popeyus 60 104 4 0.577 Louwers 35 69 6 0.507 Broekhulzen 60 69 9 0.869 Sweering 51 78 5 0.653 Brosens 60 78 7 0.782 Van Oost er hout 60 54 6 1.111 De Ruyter 44 54 6 0814 Doggen 44 73 4 0.602 Popeyus 60 73 7 0.821 Stand: Popeyus 8 0.722 Broekhuizen 6 0 848 Brosens 6 0.797 De Ruyter 6 0.797 Van Oosterhout 4 0.736 Louwers 2 0.633 Doggen 0 0.666 Sweering 0 0.603 Nieuwe nederlaag van De Graaff De jeugdige LSG-speler Jacob Kort ls er tydens de derde ronde in de hoofdklasse van het Leidse schaak kampioenschap in geslaagd zijn po sitie te verbeteren. De Philidorkam- pioen De Graaff leed een verrassende nederlaag tegen Ad van den Berg. Van den Berg verkreeg in de ope ning het beste spel. Tegen een falen de De Graaff breidde hy dit voordeel langzaam uit en zette zijn positioneel voordeel tenslotte in winst om. Kort buitte Kohlbeck's onnauwkeurig ope- ningsspel goed uit en kon al spoedig bogen op een superieure stelling. In de slotfase drong Kort aan alle kan ten de vyandelyke stelling binnen, waarna zyn tegenstander kapitu- leerde. Stand: 1. Kort 2'4 pnt. 2. v. d. Berg 2 pnt; 3. Kohlbeck 1 pnt.; 4. De Graaff pnt. In de B-groep stond slechts een party op het programma. De Bodegravenaar Bos verweerde zich krachtig tegen Westra, die alles in het werk stelde om voordeel te be halen. Dit gelukte hem niet en de stelling van Bos verbeterde ziender ogen. Tenslotte won Bos een pion, of deze in de afgebroken party voldoen de is voor winst, Ls nog niet zeker. Stand: 1. Westra 2 pnt. 1 afgebr. partij; 2 en 3. Etmans en Van den Bosch 1 pnt. (uit 2 wedstrydeni4. Bos 0 pnt. 1 afgebr. party (uit 3 wedstryden). Advertentie Bezoekt a.s. zondag de wedstryd Terrein Boshuizerkade. AANVANG 14.30 UUR n.m. Pryzen der plaatsen: zitplaatsen f 1.-, lange zijde f 0.75, jongens f 0.25. Rywielstalling op het terrein aanwezig. SCHAATSENRIJDEN Aandacht van NOC I voor Willy de Beer j De door de Nederlandse schaatsen - 1 rijdster Willy de Beer gemaakte tyd op de 1500 meter van de wereldkam pioenschappen te Karuizawa de I beste prestatie ooit door een Neder landse op deze afstand geleverd j heeft de aandacht getrokken van het Nederlandsch Olympisch Comité. Het NOC gaat daarbij van de gedachte j uit. dat by de Olympische Spelen van i 1964 In Innsbruck niet op het klasse ment wordt gereden, doch om de in dividuele prestatie op elke afstand. In dit verband biedt de zevende plaats, die Willy de Beer in dit sterke veld bezette, perspectieven. Het eindklassement van de stryd om de wereldtitel (dames) luidt: 1. Lydia Skoblikova (Rusl.) 190 817 pnt. 2. Inga Varanina (Rusl.) 194.934 pnt: 3. Valentina Stenina (Rusl.) 195.283 pnt.; 4. Irina Egorova (Rusl.) 197.567 pnt.; 5. Natascha Kolchina Rusl) 197.567 pnt - 6. Wang Shu- Yuan (China) 198.366 pnt 7. Gunilla Jacobsson (Zweden) 198.867 pnt.; 8. Inger Eriksson (Zweden) 199 166 pnt.; 9. Hatsue Nagabuko (Japan) 199 933 pnt.; 10. Jeanne Ashworth (VS) 200.017 pnt.: 11. Son Soon Kim iN. Korea) 200.057 pnt.; 12. Pil Kwa Han (N.-Korea). 201.050 pnt.; 13. Karlson Zweden) 202.066 pnt.; 14. Willv de Beer «Ned) 204.422 pnt.; 15. Francolse Lucas (Pr) 204.633 pnt.; 16. Sung Hun Sia (China) 204.677 pnt. Het is met de Nederlanders niet byzonder goed gegaan op de 500 me ter. het eerste onderdeel van het wereldkampioenschap der heren, dat hedenmiddag in het verre Japanse schaatscentrum Karuizawa begon. Henk van der Grift, die in de zesde rit tegen de Zweed Johnny Nilsson als eerste landgenoot aan de start kwam. I heeft nog de beste sprint van het i Nederlandse drietal gereden. Hy klopte de Zweedse stayer met ruim verschil in de voor Van der Grift in zijn huidige vorm goede tyd van 42,5 sec., maar zelfs deze knappe tyd be tekende niet meer dan de 19de plaats voor de oud-wereldkampioen. Rudi Liebrechts tegen Wan Chin uit China reed een slechte race. Hy had een trage start met lange slagen op de eerste 100 meter, waardoor hy al dadeiyk een flinke achterstand op de rappe Chinese sprinter opliep. Wat Rudi reed, was geen sprint, het was I het begin van een 5000 of een 10.000 meter. Toen hy bovendien nog in de laatste bocht een paar misslagen 1 maakte, was het zeker dat de tyd van de Vlaardinger niet zeer scherp zou worden. Het werd 43.2 sec., waar mee hy op de 25ste plaats kwam. Zee reed in de 20ste en voorlaatste rit tegen de titelhouder Viktor Ko- sitsjkin (Rusland). Het kostte Zee nog al eens moeilijkheden om zijn ba- 1 lans te bewaren. De eerste 100 meter ging het tamelijk goed, maar hy kwam moeizaam door de eersfe bocht. Toen hij het kruispunt bereikte, lag hü niettemin nog ruim voor op Ko- sitsjkin. aangezien deze in de buiten baan was gestart. Zee verspeelde ech ter zyn voorsprong grotendeels door I even overeind te komen. Later ver- i telde hü. dat hy bang was geweest 1 Kositskin in de weg te rijden Dat i had hem nameiyk diskwalificatie kunnen opleveren, daar het regle ment voorschrijft, dat de ryder, die uit de buitenbocht komt. voorrang heeft. Dit kostte de man uit Hoog woud enkele tienden van seconden en bovendien ontnam hef hem zyn kansen on een ritzeee. Met 44 5 sec. kwam hij r.iet. verder dan een ge deelde 37ste nlaets. s*men met Mar'o i Gios uit itpHë Chrishin legde de af- stand af in 39.8 sec. Het Nationale ballet ontvangt va nhet Rijk. Amsterdam en Den Haag) ontvangt in totaal f 1.166.500 en het Ned. Dans Theater in totaal f 245.000.- aan subsidie. ..Deze subsidieverdeling is niet billijk, omdat zij onvoldoende rekening houdt met de financiële behoeften van het Ned. Dans Theater en dit ballet in een uiterst ongunstige positie brengt. Hier door wordt de regeling van de balletkwestie in de zomer van 1961 I door overleg van susidienten tot stand gebracht en aangekondigd door de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, op losse I schroeven gezet". j Dit schryven de besturen van de Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van kunstenaars en de I bij haar aangesloten beroepsvereni ging van danskunstenaars in een brief gericht aan de leden van de vaste commissie voor O K en W van de Tweede Kamer, de leden van de commissie van bystand in het beheer j van de zaken van kunst van de ge meente Amsterdam en de leden van de commissie voor de kunstzaken van de gemeente Den Haag. Het Ned. Danstheater kan géén pensioenvoorziening treffen, in tegen stelling tot het Nationale Ballet, dal daartoe f. 91.000 meer ontvangt, het Ned. Dans Theater zal niet in staat zjjn 22 tot 24 dansers geëngageerd (e houden zoals in uitzicht was gesteld. Het handhaven van de subsidies, zoals ze thans zyn vastgesteld, moet leiden tot bezuiniging op de enige post. waarop bezuinigd kan worden, die van de salarissen en dit moet on mogelijk geacht worden. Met grote nadruk brengen wij deze aangelegen heid onder uw aandacht. Wij verzoe ken u. bij de behandeling van de be groting erop aan te dringen, dat het overleg ook werkelijk in praktyk wordt gebracht. De brief besluit: Scheiding Drieëndertig deelnemers gingen voor deze schaatsmarathon, die door de IJsclub Ter Aar op voortreffeiyke wyze werd georganiseerd, van start. Al na twee ronden elke rende was 5300 meter was een auidelyke scheiding gekomen tussen de sterken en de zwakken. In dit stadium vorm de zich een kopgroep van twaalf man. die het verdere gedeelte van de stryd volledig heeft beheerst. Bij dit twaalf tal zaten de drie v. d. Hoorns, de ge- I broeders Van der Aar, Damo (de winnaar van de Ronde van Loos- drecht» uit Kortenhoef, v. d. Wereld en Van Ryn uit Roelofarendsveen. Vele ronden lang deed zich geen wy- ziging in de stand voor en het was wellicht voor het publiek een vry tamme stryd geweest als kamprechter Hydra niet dertien ronden lang met premies in een bonte verscheiden heid. van onderbroeken tot rollades had kunnen strooien. Dat voort durende sprinten om premies gaf wat kleur aan de strijd, maar was ook heel gevaarlijk voor de rijders. Damo. toch bepaald geen kleine jongen op de lange afstand, ging in de eerste zes ronden vyf keer als eerste over de streep en dat betekende dat hij Kor tenhoef ongeveer een week lang van worst kan vooralen. Maar het bleek al heel gauw dat hij door dat azen op premies de kracht had vermorst om I in het gevecht om de eindzege nog een rol van betekenis te spelen. Na de dertiende ronde weerde Hydra alle premies. Terecht. Het sportieve ka rakter lijdt altyd een beetje onder dat gejaag. In de elfde ronde kwam er ineens beroering in de kopgroep. De actieve Straver (Almkerk) en v. d. Hoorn Gzn gingen er wat harder aan trek ken en dat had tot gevolg dat een vijftal sterken overbleef: W. v. d. Aar. Jan v. d. Hoorn Gzn, Jan v. d. Hoorn Jzn, Straver en Vossegat (Barneveld). In de voorlaatste ronde werd laatst genoemde losgereden, maar de overi gen weken geen duimbreed van el kaar, hoe Jan v. d. Hoorn Gzn ook trachtte weg te komen. In de eind sprint gleed hy echter verrassend ge makkelijk van de anderen weg. of- schoon hij toch niet als een sterke i finisher bekend staat. Tyd van de winnaar; 3 uur 58 minuten. Geiyk Olympische triomfators werden de v. d Hoorns en v. d. Aar even later op een ereschavotje genood, waarna de De ..ceremonie'' voor de win naars! v. l.n.r. Jan v. d. Hoorn Jzn. Jan v. d. Hoorn Gzn en Wim v. d. Aar. Burgemeester Hogenboom kijkt toe. (Foto Leidsch Dagblad) sportieve burgemeester van Ter Aar. de heer B. J. Hogenboom. het drietal lof toezwaaide voor de mooie stryd. De burgemeester nam aan dat dit v. d. Hoorns laatste zege van het sei- Advertentle MCNTHOLPf LICTS Tegen hoest en Keelpijn Uitwerking frappant j Satako Tanaka. de Japanse zwem- I ster, die in de afgelopen veertien da- i gen reeds voor een reeks indrukwek kende prestaties heeft gezorgd, was in Perth, waar de Australische kam pioenschappen worden gehouden, op nieuw het middelpunt van bewonde rende belangstelling, zy legde in haar serie op de 110 yards rugslag de afstand af in de tyd van 1 minuut 10.2 sec. en evenaarde daarmee haar eigen wereldrecord. Zy had deze tyd, als eerste van een estafetteploeg, ook reeds verwezeniykt. KNSB-kalender 24 februari: Elfdorpentocht 30 en 80 km., start tussen 9.00 en 13.00 uur in Edam, Ilpendam, Den Up, Lands meer, Broek in Waterland. 24 februari: Vinkeveen, IJsvereni ging Voorwaarts, nationale korte- baanwedstryd mannen. 24 februari: Roelofarendsveen, kop pelwedstrijd. 24 februari: Reeuwyk, hardrijdery over 30 km., op de Reeuwykseplassen. 26 februari: Hazerswoude-dorp, na tionale afvalwedstrijd. Verbeterde opgave: Veluwemeer- tocht, 65 km., wedstrydtocht 13.00 uur by Roggebotsluis by Kampen. AANKOOP VAN WERK VAN NICO JONK Het bestuur van de Biennale voor I beeldhouwkunst heeft een bronzen beeldhouwwerk getiteld „Sedes Sa- fjientiae" aangekocht van de Neder- andse beeldhouwer Nico Jonk. Dit I werk behoorde tot de Nederlandse in- 1 zending op de derde internationale Biennale voor beeldhouwwerk, die in de zomermaanden van 1962 in Car rara (Italië) werd gehouden. WIM VAN DEN HEUVEL NAAR „CENTRUM" De acteur Wim van den Heuvel zal met ingang van het seizoen 1963 64 verbonden zyn aan Toneel groep „Centrum". NEDERLANDERS OP PARIJSE EXPOSITIE Op de internationale tentoonstel- ling „l'Oeil de boeuf". die gedurende maart in Parijs zal worden gehouden, zullen van Nederlandse zyde met werken vertegenwoordigd zyn de kunstenaars Corneille, Kees van Bo- hemen. Hans Hamers. Yvonne Kracht, I Sam Middleton en IJsbrant van Wyn- I gaarden. r 55 In Den Haag warm water De extreem lage temperaturen van donderdagnacht hebben ge maakt dat de vorderingen bij het sneeuwvrij maken van het Feijenoord-veld geringer zijn, dan de experts aanvankelijk hadden gehoopt. Het nieuwe systeem het blazen van warme lucht onder grote plastic folies die het veld sinds donder dagmiddag voor de helft bedek ken heeft daardoor nog niet het verwachte resultaat gehad. Volleybalcompetitie SVL en VVS hebben hun wedstrij den volgens de verwachting gewon nen. SVL wees HCSC uit Den Helder met 31 terug en VVS deed het zelfde met concurrent Blokkeer uil Den Haag. De zege van SVL kostte echter meer inspanning dan die van VVS 1. Faul Stikkelorum c.s. moesten werkeiyk doorlopend attent blijven, zoals uit de setstanden wel blykt, 9—15, 15—13, 15—9, 15—13. Dat VVS nog een set prys gaf, lag eerder aan het nonchalante werk van Henk Kleingeld en zijn mannen dan aan de kracht van het met drie Invallers verzwakte Haagse team. Het zag er In de eerste set helemaal niet zo best uit voor SVL. Het ontbre ken van Frans Sieval (griep) moest even worden verwerkt. De services belandden nogal eens ln het net of buiten de ïynen en opvangfouten gaven de gasten de nodige gemakke- ïyke punten. Het was dan ook be paald niet in strijd met de krachts verhouding dat HCSC met 159 een 10 voorsprong nam. Maar in de tweede set kwam de Leidse aanval eindelyk beter los. Via 7—0, 98 en 14—9 werd het tenslotte 15—13 en 1—1. Paul Stikkelorum c.s. speelden de derde set weliswaar goed waar neembaar niet in de hoogste versnel ling. maar zij waren er in wel attent op de gasten niet te dichtby te laten komen, 15—9 en 21. De laatste set ontaardde ln een opeenstapeling van blunders aan belde zyden van het net vooral op het punt positie kiezen SVL maakte de minste fouten, en won met 1513: 3—1! VVS—Blokkeer VVS had een 30 zege moeten be halen. Het zoals w-e boven al ver meldden uit 3 invallers verzwakte Haagse team was in technisch en taktisch opzicht nergens. VVS echter ging na een overtuigend gewonnen set, Monster, de Tombe en Kleingeld waren aan het net dankzy de als al tyd betrouwbare set-ups van Bram Fa vier onstuitbaar, zo langzaam aan doen, dat Blokkeer zich niet alleen herstellen kon. maar zelfs het ini tiatief aan zich wist te trekken. Via 0—4. 2—5, 8—7 en 8—10. t.o. VVS. werkten de Hagenaars zich naar 1410. Henk Kleingeld serveerde nog 1114 en 1214, maar Blokkeer liet de setwinst niet glippen (12—15) VVS begreep dat op deze wyze een toch zekere zege nog in gevaar kon komen. Zonder tot groot spel te ra ken, maar wel goed geconcentreerd joegen de roodwitten zich snel en re soluut door de derde en vierde set. Er was voor Blokkeer geen houden aan, 15—2 en 15—7 voor WS. Men is nu van plan de sneeuw laag aan te vallen met warme lucht teruggekomen. Een aantal werk krachten is vrydag begonnen de nog niet met plastic overdekte helft van het terrein zo goed mogeiyk sneeuw - vry te maken. Onder de sneeuw ligt echter een centimeters dikke yslaag die met behulp van warme lucht zal moeten smelten. De heer H. A. Bre mekamp. hoofd van de grondtechni- sche dienst van de KNVB, biyft ech ter optimistisch. Hy hoopt door het uitbreiden van het aantal hete lucht- kachels voor 3 maart het gewenste resultaat een groene grasmat bereikt te hebben. (Van onze Haagse correspondent) „Precies vijftien jaar geleden werd in deze Riddelzaal het eerste Haagse congres van de Europese Beweging i gehouden. Er werden toen ideeën ge- I formuleerd en eisen gesteld, die wij I gedurende deze vijftien jaar getracht hebben stap voor stap te verwezenly- ken. Maar vandaag hebben wij te maken met een oorlogsverklaring aan die eisen en ideeën. Wy hebben te maken mt een blokkage van de weg, die wij trachten te gaan. Eén man heeft immers namens één lidland het j beginsel van integratie door de daad [opgezegd. Er Ls geen alternatief voor een volledige Britse toetreding tot de E.E.G. En er mag geen alternatief zijn." Deze hartekreet kwam gister avond van Europeaan, dr. S.L. Mans- holt, vice-voorzitter van de Europese commissie, tijdens een Europese ma- HBS-veld De Nederlander Bas van Dui- venbode is in Goeteborg uitgekomen i tegen de Zweedse halfzwaargewicht Lennart Risberg. Van Duivenbode ging in de vyfde ronde van dit ge vecht k.o. i Het bestuur vaïh de Kon. Ned. Lawntennisbond heeft de Van Swol- beker voor Jonge tennissers (tot 17 jaar), die zich in de loop van het sei zoen onderscheidden door resultaten en sportief gedrag, toegekend aan de 16-jarige Rotterdamse junioren kampioen Bert van Slooten. Niet alleen Feyenoord krygt bin nenkort zyn interland, ook op Hout- rust in Den Haag wordt begin maart een internationale ontmoeting ge speeld. Woensdagmiddag 6 maart ko men de jeugdteams van Nederland en Wales op het HBS-terrein tegen elkaar uit in een kwalificatle-wed- stryd voor het jeugdtoernooi van de Europese Voetbalunie (spelers van 16—18 jaar», dat rond Pasen in En geland wordt gehouden. In Den Haag heeft men de aanval op de sneeuw en het ys niet ingezet met de hulp van stoom of warme lucht. Door 6.000 meter plastic bui zen met éen doorsnede van 2 cm - afgedekt met 6.000 vierkante meter j folie wordt warm water gepompt dat aanvankeiyk een tempera tuur van 60 a 70 graden Celsius heeft. 1 Hierdoor hoopt men de bovenste ys laag te kunnen ontdooien. De tem peratuur van het water zal vervol gens sterk worden teruggebracht om te voorkomen dat de grasmat onher stelbare schade ïydt. Het smeltwater condenseert op de foliebanen. die van tyd tot tyd zullen worden omgekeerd waarna net water weer kan verdam pen. Op deze wyze hoopt men tevens j een oplossing gevonden te hebben voor de afvoer van het smeltwater. dat niet zonder meer in de bodem kan dringen. nifestatie in de Haagse Riddelzaal aan het Binnenhof. Dr. Mansholt leverde scherpe kri tiek op de houding van de Franse president De Gaulle, die de toetreding van Engeland onmogelijk heeft ge maakt. Ook bekritiseerde de vice- voorzitter de bepalingen in 't Frans- Duitse verdrag, die handelen over consultatie over zaken, die in de ge meenschap thuishoren. Volgens hem zyn deze bepalingen onaanvaardbaar. De laatste Dr. Mansholt was de laatste van vier sprekers, die. na een inleiding door mr. A. T La verge, algemeen voorzitter van de Europese Beweging het spreekgestoelte in de volle Rid derzaal betraden. Maurice Faur. internationaal pre sident van de „Mouvement Europeen" sprak van de „ernstige crisis die het verenigde Europa thans doormaakt". De Franse oudminister van Europese Zaken was van mening, dat de Eu ropese landen moeten oiyven volhar den in hun pogingen, ingeland deel te laten uitmaken van een verenigd Europa. De Britse minister van Openbare Werken, Geoffrey Rippon, stelde dat de onderhandelingen over Engelands toetreding in Brussel zyn afgebroken, „Niet omdat er sprake was van on- overkomenlijke moeilijkheden op eco nomisch of technisch terrein, maar Unaniem In ons BEDRIJF te Haierswoude is nog plaats voor bekwame voor de fabricage van Truckmixers U kunt dageiyks solliciteren van 9.00 tot 17.00 uur en bovendien 's zaterdagsmorgens van 9.00 tot 10.00 uur. DE JONG'S MACHINEFABRIEK N.V. RIJNDIJK 2 TEL. 01714—241 „Ten overvloede merken wij nog op 1 dat het ons geenszins gaat om een aantasting van de positie van het Na tionale Ballet, maar om een gelijke positie voor iedere danser aan een I van de groepen verhonden en om het tegengaan van ongelijke verhoudin gen, die in feite tot een inmiddels door de overheden verworpen mono poliepositie leiden". VIER jaar voor boerin, die knecht verwaarloosde De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 51-jarige weduwe uit Thulle-Schinnen tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens opzet- teiyke verwaarlozing van haar hulp behoevende knecht, de 67-jarige Theo Otten. Deze overleed op 11 september van het vorige jaar in het zieken huis in Sittard tengevolge van maan- delange lichamelijke uitputting en ondervoeding en door het gemis van verpleging en verzorging. De vrouw gaat in hoger beroep. Het vonnis was conform de eis. De officier van Justitie, mr. Moors, had niet het in hulpeloze toestand bren gen, maar alleen het in een hulpe loze toestand laten bewezen geacht. De rechtbank achtte de wettelyke verplichting tot onderhoud en ver zorging van de knecht bewezen door de tijdelijke dienstverhouding die de knecht met de overleden echtgenoot van de boerin was aangegaan, en door de regeling van onderhoud met de gemeente Schinnen. De hulpbe hoevendheid van het slachtoffer stond naar de mening van de recht bank vast door de getuigenverkla ringen. De rechtbank concludeerde, dat de dood van het slachtoffer door de wel bewuste nalatigheid by de zorg voor onderhoud en verpleging een straf verzwarende omstandigheid vormt, al was, volgens de rechtbank het dode- lyk gevolg noch opzettelyk gewild noch voorzien. om 'politieke redenen". Hij noemde dit afbreken een slag voor de Wester se eenheid. Minister Rippon verklaar de echter, dat „Engeland Europa niet de rug zal toekeren". Dr. K. Birrenbach uit Bonn, par lementslid van de C.D.U. en vice- president van de „Europa-Union Deutschland", legde de nadruk op het feit, dat de Duitse Bondsdag zich unaniem heeft uitgesproken voor een nauwe samenwerking tussen Europa en de Verenigde Staten. „Het feit, dat Duitsland, ondanks het verdrag met Frankryk, welk land een eigen atoommacht wil opbouwen, toch de Amerikaanse opvattingen van een multilaterale NAVO-kernmacht volle dig steunt, is in dit geval veelzeggend. „De heer Birrenbach stelde ter ver dediging van de komende Frans- Duitse Unie ook, dat een verenigd Europa niet mogelijk is zonder de „verzoening van 't Franse volk met het Duitse" Dr. Mansholt tenslotte riep op tot grotere activiteit op het gebied van de Europese eenwording: „Wij allen staan voor een zware taak. Onze ac tiviteit moet toenemen, ons vertrou wen moet groeien. En wy capitule ren niet" zo eindigde nr. Mansholt zjjn toespraak. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door de mi nisters Luns en Marynen en door de ambassadeurs van België, Luxemburg, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk en Portugal. CURSUS 1963 Rynsburgerweg 179 (bij bushalte) telefoon 52839 j Opleiding voor alle vakken der toonkunst. Elemen taire midden-kunstspelklasse. Eventueel instru menten in bruikleen. BALLET: dames-meisjes-kinderen en speciaal vooif kleuter-meisjes en jongens. 1 óók volksdansen. van bescheiden omvang TE KOOP GEVRAAGD, op by voorkeur goede stand in Lelden of Oegstgeest. By voorkeur hoge omzet en oude inventaris. Overname byv. april of mei a.s. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 29 Gevraagd voor RUTECK S Restaurant, 11—17, Leiden: Stationswe( SERVEERSTER JONGE KELNER BUFFETBEDIENDE Prettige werkkring. Goede verdiensten Voor inlichtingen kan men zich dagelyks wenden tol de gerant op bovenstaand adres.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4