Een bank past ook in kleine kamers Voor een toiletje naar twee winkels „WAT WAREN WE TOEN NOG ONNOZEL UIT en THUIS Goedkope toetjes (WjETENS WAARD beauty products Verkrijgbaar bij: Parfumerie Suringar overpeinzing Dubbel effect met jersey en breiwerk Zaterdag 23 februari 1963 Pagina 3 Veel jonggehuwden kopen een bank omdat die nu een maal een onmisbaar onderdeel van het obligate bankstel vormt of. heel nuchter, om er zitplaatsen bij te krijgen. Maar een bank is veel meer dan een ding om op te zitten. Een bank I maakt het mogelijk om gezellig bij elkaar te zijn. in tegenstelling tot de stoel, die pen sterk individueel karakter heeft, bezit de bank een meer so ciale aard. Eigenlijk zoeken men- I jen altijd naar middelen om de onderlinge verbondenheid te ver- j sterken, of dat nu een kampvuur in Azië. een cafétafel in Montpar- nasse of een wankele kampeertafel i op een Veluwse zandverstuiving is. Zwevende meubels In het moderne interieur is dit middel de bank geworden. Een zit- j je van vier clubjes midden in de kamer mist de stabiliteit van het I fitje-met-bank. De clubjes staan daar wel maar ze kunnen zonder moeite worden verschoven en ze missen bovendien elk contact met de omgeving. Van zo'n opstelling wordt wel eens gezegd, dat de meu- gels „zweven". Nog duidelijker wordt de ver- 1 bondenheid. die de bank suggereert sis dit meubel wordt gecombineerd met bergmeubels. Bank en berg- kasten vormen dan als het ware een ontwrikbaar geheel, dat het zitje een maximum aan stabiliteit geeft. En als we dan gezellig bij elkaar zitten vormen we net zo'n hechte kring als om het kampvuur U houdt natuurlijk ook van die gezelligheid maar een bank vraagt nu eenmaal ruimte en de moderne kamers zijn vaak zo klein. De ervaring leert echter, dat zelfs in heel kleine kamers nog wel een bank kan worden geplaatst als we het maar op de goede manier doen. We kunnen de twee-, drie- en vierzitsbanken verdelen in ge- bruiksbanken en sierbanken. Een driezitsbank ls voor ons een noodoplossing, die alleen geschikt is als het beslist onmogelijk ls een vierpersoons te plaatsen. De vler- zitsbank is namelijk Ideaal omdat hy door zijn afmetingen een stabiel karakter aan het zitje geeft en voor al omdat men er op kan liggen. Dat is erg gemakkelijk als we gebrek aan logeerruimte hebben of als we 's middags moeten rusten. Is een van de kinderen een beetje ziek, dat kan van een vier- persoonbank best een noodslaap- plaats worden gemaakt en het is beslist niet nodig, voor dit doel een speciale zitslaapbank aan te schaffen. Trouwens, er zijn thans Een moderne vier- persoonsbank. De zitting kan worden vergroot, zodat het meubel ook kan worden gebruikt om even te rusten of om die ene logé. voor wie er net geen bed meer is. op te laten slapen. De zitting van deze bank is en kele tinten donker der dan de rugleu ning en de armleg- gers. Een tweezitsbank is niet meer dan een uit de kluiten gewassen clubfauteuil, die vooral aantrek kelijk ls voor verliefden. Zwart-wit geruite schoentjes uit de voorjaarscollectie van de iParijse ontwerper Durer. De bijbehorende baret is van Jean- \Charles Brosseau. U kent natuurlijk het gezegde „verandering van spijs doet eten". In deze koude wintermaanden gaan we de afwisseling eens zoeken in het nage recht. Er zijn natuurlijk vele nagerechten, dure en minder dure. De laatste zullen u waarschijnlijk beter van pas komen. De volgende „toetjes" zijn vrij snel te maken en zullen in uw beurs niet veel schade aanrichten. Vooral de eerste twee gerech ten zijn geschikt om op een echt winterse dag te geven. Heeft u nog een restje olie, dan kunt u dat nu opmaken met het derde recept. Onderstaande recepten zijn voor vier personen. Appel-griesmeeldessert H kg stevige appelen (b.v. Belle- peur, Jonathan, Cox's Orange», Dim. xh dl (bijna V» kopje» water, titroenschil; Vt 1 melk, 20 g (3V4 eetlepel) grles- beel, 10 g <2 eetlepels» custardpoe- fler, plm. 30 g <3 eetlepels) suiker. De appelen boren, schillen en in lakken snijden. Het water aan de :ook brengen met enkele dunne tuk.ies citroenschil. De schijven ippe! in het kokende water leggen :n plm. 3 A 5 minuten zachtjes la- en trekken. Het cuatardpoeder met weinig tde melk aanmengen De rest de melk aan de kook brengen, let grlesmeel met de suiker ver- leitgen en onder goed roeren in de tokende melk strooien. Het gries- ieel ander af en toe roeren in 5 i minuten gaarkoken De pap al •ende binden met het aange lengde custardpoeder en even la- doorkoken. De vla bij de appe- schenken en de appelen er voor- ichtig door roeren. Het geheel plm |0 minuten zachtjes op het vuur of de oven verwarmen De citroen- lil verwijderen en het gerecht Darm opdienen. Karnemelkpudding met dadels 3/4 1 karnemelk. 45 g (8 eetlepels» fcaizena plm. 75 g i7»4 eetlepel) luiker 150 g dadels. De dadels in kleine stukjes sny- jen. De karnemelk in een pan met liltke bodem schenken. De droge haizena in één keer toevoegen en pet een garde door de karnemelk •en. De karnemelk langzaam al ende aan de kook brengen en laten doorkoken. De suiker en Jels erdoor roeren en de massa een met koud water omgespoel- puddingvorm gieten. De pudding »ud en stijf laten worden en »rten. Desgewenst een vruchte- us erbij geven. Choco-wentelteefjes sneetjes oud (wit)brood, 4 eet lepels cacao, 2l/i dl (l1^ kopje) elk, Wie, boter of margarine, poedersui ker, desgewenst een klein ei. De cacao met weinig melk tot een lad papje aanmengen Het papje iet (het ei en) de rest van de ïelk verdunnen. Boter, margarine f olie in een koekepan heet laten rarden De sneetjes brood (van orst ontdoen) en door de koude hocolademelk wentelen. Ze laten uitlekken en in olie, boter of mar garine aan beide kanter. even bak ken (plm. 4 minuut). De wentel teefjes dik bestrooien met poeder suiker en zo warm mogelijk opdie nen. heel wat normale zitbanken in de handel waarbij de zitting iets naar voren kan worden cetrokken. zo dat in een handomdraai een bijna volwaardige slaapplaats ontstaat. Bij weer andere modellen kunnen zitting en rug in één vlak worden gebracht waardoor men zelfs een tweepersoons slaapplaats krijgt. Gebruiks- en sierbanken En nu het verschil tussen een gebruiksbank en een sierbank. On der een echte gebruiksbank ver staan we een strak en kantig meu bel dat door zijn eenvoudige vorm zich ertoe leent om desnoods in de hoek van de kamer te worden ge schoven. Op zichzelf zyn de mo dellen niet interessant en ze ko men dan ook alleen goed tot hun recht als ze in het interieur zijn opgenomen en gecomblneeerd zijn met tafel en clubjes. De sierbank is veel meer een mooi meubel waarvan de arm leg gers meestal heel fraai zijn gemo delleerd. Ook gebogen banken en Moeder van 100 oorlogswezen Lena, Kichler. de vrouw, die na de tweede wereldoorlog een moeder is geworden voor een honderdtal oor logswezen is door de Israëlische president tot .moeder van het Jaar", uitgeroepen. Mevrouw Kichler had de kinderen, in de leeftijd van vijf tor. veertien Jaar. van de straat ge haald of uit vernielde getto's of schuilplaatsen in kloosters of by particulieren en ze in een Pools stadje een tehuis verschaft In 1949 bracht, zij „haar" kinderen naar Israël. Voor velen van hen was zij dp enige moeder die zU ooit had den gekend. Advertentie BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 banken met ver uitstekende, royaal gestoffeerde armleggers behoren tot dit soort. Dit zijn geen ban ken die in een hoek kunnen wor den geschoven. Ze vragen een vrije opstelling tegen een grote wand of los in de ruimte. Daardoor zijn de ze modellen minder geschikt voor kamers met weinig ruimte. Heeft uw kamer beperkte afme tingen of hebt u weinig ruimte, dan zult u betere resultaten krij gen met een moderne bank die rondom strak en kantig is afge werkt en die zonder meer in een hoek kan worden geschoven. Wordt in zo'n geval een vierzitsbank ge bruikt. dan kunnen daarvoor een rechthoekige lange tafel staan en twee of drie clubjes. Wilt u drie clubjes plaatsen can *unt u er twee evenwijdig aan de bank zetten op korte afstand van elkaar. De der de club komt dan aan de smalle kant van de tafel. Zelfs in betrek kelijk kleine kamers tunnen op de ze manier een grote vierpersoons- bank en drie clubjes worden ge plaatst. Vooral zo'n opstelling in een hoek is bijzonder intiem en gezellig, omdat dan twee wanden het zitje begrenzen. Tivee delen Het is ook mogelijk, zo'n bank dwars op de wand te zetten, waar door de kamer min of meer in tweeën wordt gedeeld. Aan de ene kant van de bank komt dan het zitgedeelte en aan de andere kant Van tijd tot tijd verdiepen de zoons zich in „die goeie ouwe tijd" toen zij nog jong en argeloos ivo ren en de domste streken uithaal den. Wat natuurlijk niet zeggen wil dat zij nü niet jong, argeloos en dom meer zijn. Maar dat mag niemand hardop uitspreken. Zo'n herinneringsuurtje begint onveranderlijk met: „Weet je nog wel, die keer dat wij En dan komen de verhalen los. Zo krijg ik allerlei dingen te horen, waarvan ik indertijd geen besef heb gehad: gevaarlijke toeren, die net niet verkeerd afliepen, verhalen over avonturen op ijs-van-één nacht, over conflicten met politie agenten. over die keer dat zij een wildvreemde auto startten (zij waren toen vijf en zes jaar oud en kregen een vreselijk pak slaag van een absoluut vreemde heer. waarover zij nu nog veront waardigd zijn» en over de tijd waar in zy geloofden in aardmannetjes, toverheksen en spooktreintjes. Toen hun hoogste aspiraties nog uitgingen naar beroepen als brand weerman of treinbestuurder en zij in elke motorrijder een halfgod zagen. Toen zij nog niet konden zwem men of schaatsenrijden en niet verder konden tellen dan tot zes. Altijd als ik iets in grote hoeveel heden wilde noemen zei ik: zes en nog wat, herinnert Henk zich. Wat moet dat andere mensen zot in de oren hebben geklonken. Mijn vader is zes-en-nog-wat jaren oud. wy wonen in een grote stad met zes- en-nog-wat inwoners En wy waren altijd vreselijk nieuwsgierig naar andere mensen, lacht Adriaan. Als wij buiten liepen en een man zagen, die om de een of andere reden onze aandacht trok, wilden wij met alle geweld weten waar hy heen ging en wat hy ging doen Dus liepen wy achter hem aan. soms de hele stad door. Zo kwa men wy een keer in een bankge- i bouw en eens in een nijverheids school. Wy keken onze ogen uit en waren woedend toen wy weer op straat werden gezet 't Was toch wel leuk toen om in een stad te wonen. O ja, en weet je nog die keer dat wy rotjes hadden gekocht? Wy lieten ze ontploffen achter de men sen die voor een etalage stonden te kijken; ze schrokken zich een hoedje. En een meneer, die alles van pedagogiek afwist, gaf ons een kwartje en zei: Hier jongens, ga een ysje kopen en laat de mensen niet meer schrikken. Dat was toch wel aardig van hem". En kochten jullie een ijsje vraag ik vertederd. „Allicht niet. We waren juist door de rotjes heen. dus dat kwartje kwam goed van pas. We zijn onmiddellijk een nieuwe voorraad gaan inslaan. De meeste schrik hadden we al- tyd met de driewieler. Daar zaten we samen op en dan scheurden we door de bochtwe hebben heel wat botsingen met voetgangers gehad. En soms klommen de buurkinde ren op de achteras en dan gingen we nog harder omdat ze met één voet moesten steppen. Adriaan speelde voor sirene en ik stuurde. Papa begreep maar niet. waarom die ijzersterke driewieler elke week uitgelopen lagers en gebroken assen had. Hij kon wel biyven repareren!" Hoe onnozel waren wij toen nog, hè Henk? We gooiden stenen in de gracht en dachten, als het maar kleine steentjes zyn dan biyven zy wel dryven. En we waren steeds wéér verbaasd dat ze toch zonken, terwyi grote stukken hout wel bo ven kwamen. Londen, febr. 1963 Kunt u breien? Kunt u naaien? Vindt u het niet erg om voor één nieuw toiletje naar twee verschillende winkels te gaan - de stoffenzaak en de handwerk winkel? Dan bent u de vrouw die straks, als de dagen wat zachter worden, dubbel eer zult inleggen met uw nieuwe voor jaarstoiletje (of dat van uw jonge dochter). In de stoffenzaak koopt u een hoeveelheid wollen jersey en in de handwerkwinkel een hoeveelheid breiwoi van precies dezelfde kleur. U moet er misschien wel enkele malen voor op en neer: met een staaltje van het een naar de winkel van het ander, en verderop nog naar een derde of vierde zaak om de Juiste kleur te vinden. Maar als u eenmaal met uw inkopen ge slaagd bent, dan kunt u uitzien naar een toiletje dat by na zeker net zo geslaagd zal zyn. Of het nu een klassieke rechte rok (vai. jersey» met een gebreide trui in dezelfde kleur wordt (figuur 2», of een deux-pièces van Jersey rok, gebreide blouse en by behoren de gebreide sjaal (1). Een tail- leurtje het Jasje gehaakt, de rok van jcisey en de blouse van een zyden imprimé »3> of een lu xueus er. gedistingeerd ensemble de mantel gehaakt., do JapQn van Jersey (4) ofwel een japon uit één stuk voor zomer, cocktail of avond, een japon van Jersey met een kanten lyfje uit breiwol ge haakt (5). Voor het eerste model kiest u ma rineblauwe wol en dito jersey. De Jersey dient voor de even gerende rok en voor de biezen langs trui en sjaal De trui wordt in tricotsteek gebreid, heeft korte mouwtjes en een ruime, ronde halsopening; de klassieke ribboorden zyn vervan gen door een Jersey bies. De sjaal wordt eveneens in tricotsteek ge breid en om de twee of vier toeren wordt een witte streep lngebreid, hy ls bovendien schuin gebreid (hier voor aan het begin van elke goede naala twee steken samenbreien en ean het eind van dezelfde naald één steek meerderen tussen laatste en voorlaatste steek). Een andere voorjaarsachtige kleurenmogeiykheid voor dit jeug dige geheel: marineblauwe trui met witte mezen, witte Jersey rok. de sjaal gestreept ln blauw en bruin en gebiesd met wit. Voor het ensemble van trui en rok (2) doet rood het net zo goed als groen of wit of gold, mits de tint van de Jersey en die van de breiwol oezelfde zyn. De trui is ln tr'cotsteek gebreid en heeft aan de zoom een decoratieve rand, verkre gen doer tu: sen twee kabelsteken ee blok van contrasterende kleur in te brnen De trui heeft geen ribbel- boord maar een ingebreide zoom. Pakje nummer 3 zal typisch voor jaarsachtig zyn indien u er mari neblauwe jersey en marineblauwe breiwol voor kiest en ci een witte imprimé voor de blouse byvoegt. Zo- merser: het in vasten gehaakte Jasje bruin, de jersey rok wit, blou se. voering en eventueel hoofddek sel van een wit en bruine zyden imprimé. Model 4 is een fraai ensemble voor de zomer <in zachtblauw of een andere pastelkleur) voor een reseptip of andere feestelyke gele genheid of voor een hoogzomers oord (ir. wit of zandkleur). De Ja pon ls een zomerjurk van wollen jersey De mantel is van dunne wol geheel in open patroon gehaakt en ronaom afgewerkt met een boord sel van twee randen vasten Hij wordt gevoerd met dunne Japanse -S het eetgedeelte. In een gezin met kinderen heeft deze opatelling het voordeel dat het zitgedeelte afge scheiden is van het woongedeelte waar de kinderen spelen.U kunt zelfs zo ver gaan dat voor het woongedeelte linoleum en voor het deel waar de zitmeubels staan, ta pijt wordt gebruikt. De dwars ge plaatste bank vormt dan de af scheiding tussen deze materialen. Natuuriyk moet het zlthoekje 's avonds ook gezellig zyn en dit kunt u het best bereiken door laag boven de bank een paar leuke kelkvormige lampen van metaal of glas te hangen. Door lichtconcen- tratie boven de bank wordt de In tieme sfeer nog sterker. Is licht by de clubs nodig dan kunt u daarvoor kleine of grote staande lampen gebruiken. De hoge pla fondlamp geeft een te krachtige algemene verlichting en is daardoor minder geschikt voor het scheppen van een gezellige sfeer. Weet Je nog hoe verbaasd we eigenlyk waren omdat Je in de zo mer een ysje kon kopen, maar niet in de winter, wanneer het vroor? We snapten maar niet. waar dat y» 's zomers vandaan kwam. Adriaan dacht, dat het werd ingevoerd van de Noordpool." En alles gaven we namen: ook onze speelgoedauto's. Herinner Je Je Jaap nog. die groene Jeep? En de rooie brandweerauto.. hoe heette dat ding ook al weer?" „Gerrit. Ik hoor het me nóg zeggen." grinnikt Henk. „Mams, waar is Gerrit? Kyk maar eens op de bovenste plank, zei moeder dan. Of misschien onder de divan. En dan ik weer: O neen. Gerrit ligt in het gootsteenkastje Wat moeten andere mensen daar van hebben opgekeken." Marian luistert by zulke gesprek ken toe met wydopen ogen. Ze is eigenlyk nog te jong om her inneringen aan „die goeie ouwe tyd" te kunnen ophalen Zy zoekt en zoekt en roept einde- lyk uit: Ik weet nog, dat we gin gen verhuizen! en lacht dan ge lukkig omdat ook zy een „verle den" heeft. Maar daarmede houdt het op. Van de vroegere stadswoning her innert zy zich niets meer, héar be wuste leven begon pas ln het dorp waar wy nog altyd wonen en dat is „heden". Jaloers kykt zy naar de grote broers die zo'n opwindend verleden hebben. Om zichzelf te troosten knikt zy my ernstig toe en zegt: Later ga ik nóg eens verhuizen. Ik begryp wat zy bedoelt. Zy wil ook herinneringen kunnen ophalen en zeggen: Weet Je nog mams, vroe ger toen we ln het dorp woonden en ik nog zo klein en dom en arge loos was? Wat hadden we toen een pret. Ach ja. wat zou een mens zonder herinneringen arm en leeg zyn! THE A BECKMAN zyde Het haken van zo'n lichte mante' gaat byaondcr snel. Wie zich meer thuis voelt met de brei naalden. zou een dergeiyke mantel in kantpatroon kunnen breien en met een gehaakt randje afwerken. Het laatste model (5) is een Ja- >n die al naar gelang de gekozen leur voor verschillende omstandig heden zal kunnen dienen. Als cock tailjapon voor 't hele Jaar rond zwart. Als zomer japon: wit Als voorjaarszomertoiletje. pastelkleur. Of voor een heel modern cachet: bruin. De rok. en de biezen langs boothals en armsgaten zyn van wollen jersey, het lyfje is samen gesteld uit kleine, gehaakte rondjes die op een fond van tule aaneen zyn gezet. J.V. ■fiisintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintniiinniiiiiiiiiiiininrnTiiiiiiiitiiiiiiini Er was eens een Koreaan, die predikant was in een melaat senkolonie. Dat was geen een voudig werk en hij haalde zich nog een hele massa extra zorg op de hals, door ook de buiten de kolonie in de stad rondzwer vende zieken na te lopen, met hen te praten, zijn maaltijden met hen te delen, kortom zo goed mogelijk ook voor hen te zorgen. Hij bouwde zelfs een kerkje voor hen, een heel eind van het centrum, helemaal aan de rand van de stad. De dominee had twee zoons, die in een andere stad studeer den. Hij had altijd enorm z'n best gedaan, om zijn christelijke levensovertuiging, zijn geloof, in de jongeren over te planten, maar vaak twijfelde hij er aan of hem dat zelfs maar een beet je gelukt ivas. Zoals wij allemaal zo dikwijls twijfelen of wij onze idealen, onze overtuigingen, ons geloof, voor onze kinderen wer kelijk gelóóf-waardig hebben gemaakt, zodat ze dat alles ook een plaats geven in hun leven. En in ieder geval gold het ook voor de zonen van de Koreaanse predikant, dat de omstandighe den, de tijd waarin zij opgroei den. de oorlog waardoor ze voortdurend omringd en be dreigd werden, nu niet bepaald meewerkten om het hun makke lijk te maken. Daar gebeurde dan ook al het ergste, waarvoor zij vreesden: de stad waar de jongens stu deerden werd door de vijand in genomen. Eigenlijk hadden ze maar het beste gedaan met te vluchten. Ze waren doodsbang. Dat moeten we goed in 't oog houden: er was helemaal geen sprake van bravoure of van heldhaftigheid. Laten we ons maar gewoon twee doodsbange kinderen voorstellen, die in hun kamer dicht bij elkaar kruipen en die in hun angst alleen maar samen kunnen bidden: „wat moeten we doen wat moeten we toch beginnen". De soldaten hadden intussen, het huis omsingeld en riepen dat ze naar buiten moesten ko men, en dat ze niet zo belache lijk moesten doen met dat idiote geloof van hen. De jongens kwamen de deur uit, en stonden daar stil en zeiden niets. Een van de soldaten schoot hen par does dood. U weet hoe 't ging in de Ko reaanse oorlog: het front golfde maar heen en weer en zo viel de stad weer in handen van de re geringstroepen en de soldaat, die de jongens doodschoot werd op zijn beurt gevangen. Wat deed nu de vader? Tot grote verbijstering van de bewakings officier vroeg hij „laat die jonge man vrij en geef hem mij, dan kan hij de plaats van mijn kin deren innemen" Hu begrijpt u al hoe het afliep: de soldaat kon tegen zo'n alles vergevende lief de niet op en werd uiteindelijk ook predikant. Misschien zegt u nu wel: „nou ja, eigenlijk toch maar een gewoon stereotiep be keringsverhaaltje" en tot op ze kere hoogte heeft u nog gelijk ook. Hu ben ik dit stukje wel be gonnen met de aloude formule er was eens maar een sprookje is dit verhaal toch heel beslist niet. Het is zelfs een vrij nuchter verteld verslag, een za kelijke opsomming van gebeur tenissen, zoals ze zijn doorge geven, door een groepje Kore aanse vrouwen, die dit jaar de liturgie voor de Wereldgebedsdag samenstelden. Zij namen daar dit verhaal in op, dat ik nu in mijn eigen woorden navertelde. Waarom zouden ze dat gedaan hebben? Ik denk omdat ze be grepen, dat haat en verbittering, wreedheid en angst, alles wat sa menhangt met oorlog, heus niet een specifiek Koreaanse aange legenheid is, maar zo'n alge meen verschijnsel in de wereld van vandaag, dat ook w\) in 't Westen, ook de mensen in Afri ka, kortom iedereen overal ter wereld door dit verhaal kan worden aangesproken. Zo weer spiegelt zich in de hele liturgie de levenservaring en de levens overtuiging van deze onbekende Koreaanse vrouwen. Ik denk dat u elders in dit blad of anders in 't nummer van een der eerstkomende da gen, wel zult kunnen vinden waar en hoe laat op I maart hier in de stad en in de omge ving de diensten gehouden zul len worden. HERMIHR G.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13