Door roeping gedreven Éénmaal je-zèlf zijn! Schuimplastic op rails IN KAMER EN TUIN Meppeler muggenspuiters Kaashandel verkocht Evangelist voor woonwagenkampen Zaterdag 23 februari 1963 Pagina 2 Een oproep in de gebedsbrief van het Zendingscentrum te Baarn van december j.l., betrekking hebbend op het evangeli satiewerk in de woonwagenkampen, luidde: ,,Voor dit werk wordt een evangelist gezocht om de 20.C00 door ons vergeten woonwagenmensen het evangelie te brengen. Laten wij God bidden of Hij deze man wil zenden naar de Interkerkelijke Or ganisatie voor Evangelisatie in de Woonwagenkampen in Ne derland". Dit heeft een geweldige verandering teweeggebracht in het gezin H. de Joode in Amsterdam. Vader De Joode. reeds vele jaren in het zakenleven in 's lands hoofdstad, voelde dat hij de man was op wie de taak in de woonwagenkampen zou moeten komen te rusten. En het ging hem als het ware als in de bijbelse verhalen de discipel: hij legde zijn werk neer en ging. Het toekopxstige arbeidsveld van de heer H. de Joode. De heer De Joode, die het krantje aandachtig gelezen had, kon die oproep niet vergeten. Hij voelde zich er als het ware door aangeraakt. ..Als ik nu eens die persoon was die God wil uitzenden", dacht hij dagen- nachtenlang. En dan keek hij in zijn gezin om zich heen. Naar zijn vrouw en zyn vijf kin deren. De oudste jongen is 16 en studeert aan het gymnasium. De tweede, een meisje van 15 krijgt les aan een modevakschool. De der de gaat binnenkort naar het mid delbaar onderwijs. En toen keek hij naar zijn jongste van 4 en hij dacht aan zijn bedrijf, een kaas handel. waarin hij toch werkelijk een goede boterham verdiende. Mocht hij dat alles in de waag schaal zetten? Maar aan de an dere kant: als God hem werkelijk voor dit werk riep. kon en mocht hij dan weigeren? Er is daar in de Ribesstraat ongetwijfeld lang en veel gesproken en gedacht. Er is ook veel gebeden. Toen viel het besluit. Er zou een brief worden geschreven aan de Interkerkelijke Commissie die het werk onder de woonwagenbewoners regelt. Teken Gods Hoe weet een mens eigenlijk dat hü voor een bepaalde levenstaak wordt geroepen? Vroeg de mens in het oude testament ook niet om een teken, een bewijs dat God werkelijk tot hem had gesproken? Ook de heer De Joode vroeg In zijn gebed zo'n teken: Laat mjj de enige zijn die heeft geschreven, als ik werkelijk hiertoe geroepen wordt. En hU was de enige. Daarmee viel als het ware een last van de nieuwe evangelist af. Hij voelde zich bevrijd. Hij kon zich met vreugde aan zijn nieuwe taak gaan wijden. Een taak die stellig veelomvattend is. Moeilijk ook. Maar belangrijk. „Ik hoop op 1 maart a.s. mijn nieuwe werk te beginnen", aldus onze gespreks partner, die via het zondagsschool werk jaren geleden al in de evan gelisatie terecht is gekomen. In Amsterdam kennen velen hem: de openluchtdiensten, de gebedskrin- fen, de acties onder buitenkerke- ijken. „Ik ben bezig om mijn zaak van de hand te doen", zo vertelde hij ons. „Weet u. ik heb er echt altijd een goede boterham in ver diend, maar het heeft mij toch nooit een diepe bevrediging ge schonken. Ik heb eigenlijk altijd het gevoel gehad van mijn leven voor deze wereld meer te moeten maken dan het verkopen van kaas. Ik voel me thans echt gelukkig. En ook mijn vrouw en kinderen, die hierin helemaal achter mij staan. Financiële hnlp Ik heb onlangs ongeveer 6.000 brieven verzonden aan o.a. alle kerkeraden in Nederland, waarin ik om financiële hulp voor dit VOLKSVERHALEN (VI) Moeilijk besluit „Nee, een opleiding voor dit werk heb ik niet gehad. Ik heb in de loop der jaren echter wel enige ervaring in het evangelisatiewerk opgedaan. Het is voor mij ook niet zozeer een kwestie geweest van: ben ik wel capabel hiervoor, maar in de eerste plaats een kivestie van je geroepen voelen, een kioes- tie van gebed", aldus de heer De Joode tijdens een gesprek dat wij in Amsterdam met hem hebben gevoerd. Met deze zakenman krijgt kerkelijk Nederland, en dan met name het reformatorische volksdeel, er een nieuwe figuur bij: evangelist voor woonwagen kampen. De gebedsbrief van het Gerefor meerde Zendingscentrum heeft in huize De Joode aan de Ribesstraat 85 in Amsterdam heel wat teweeg gebracht. De brief kwain rond Kerstmis 1962. Tassen de vele be richtjes om voorbeden stond ook de bede om een evangelist voor het werk onder woonwagenbewoners. Het was marktdag in Meppel ge weest en het hele plein had wit gezien van da huiven van de wa gens, waarmee de boeren en boerin nen uit de omtrek naar het stadje waren gereden. Het liep al tegen de avond. De laatste wagens reden nog door de straten, toen een Meppe- laar toevallig naar boven keek en tot zjjn ontsteltenis zag dat er hele slierten rook uit de galmgaten van de toren ontsnapten en om de spits dreven. Dat betekende dat er in de klokkestoel brand was uitgebroken en de dikke eikehouten balken al smeulden. „Brand! Brand!" riep hij uit alle macht. Zijn geroep werd door an deren herhaald en in minder dan geen tijd was heel Meppel op straat. Zelfs oude vrouwtjes verlieten hun snorrend spinnewiel om kan netjes melk aan te dragen, want zeiden ze een torenbrand moet je blussen met melk. DE carnavalstijd is begonnen! De zuidelijke provincies zyn er vol van, de noordelyke doen zo'n beetje mee. maar weten het „échte" toch niet in die mate op te brengen. Het is zo héél eenvoudig nog niet, de ware leut, waarvan Limburg en Brabant het eigendomsrecht heb ben. te vinden. Wie echter éénmaal in de onver valste carnavalsstemming is gedo ken. weet dat zij alleen beneden de Moerdyk te vinden is: daar viert de onbezorgde jolijt hoogty en doet iedereen er aan mee. Van de hoogste tot de laatste burger of burgeres. HOE zuideiyker ge komt, hoe opgetogener gaat 't er toe. In landen als Duitsland (München), Oostenrijk (Wenen) en Frankrijk (Nice) zijn avond aan avond de carnavalsfeesten of bals niet van de lucht. Prins Carnaval is er de graag ge ziene gast, die omgeven door grollen en grappen, zyn feestelijke intree doet en niet meer van de vloer is weg te denken, zolang er nog leven in de brouwery is. Dat leven duurt tot diep in de nacht, zelfs tot in de vroege mor genuren. Hóe de enthousiaste carnaval- vierders het uithouden dikwyls nacht na nacht moet ge liever niet vragen. Het lijkt wel alsof ze er Al hun energie voor hebben opgespaard, zodat er van vermoeidheid nauwe- lyks sprake is. ■»- EDER Jaar spuit het carnaval I zyn nieuwste vondsten uit. 1 Vondsten van uiteenlopend kali ber, zeker, maar toch zó. dat ge al- tyd weer onder de indruk komt van de onvoorstelbare fantasie van allen, die er hun geest ongebreideld aan wyden. Er zyn ganse carnavalsindustrieeën by al deze grappemakery betrok ken: mannen en vrouwen geven een jaar lang hun beste krachten aan het ontwerpen van wagens, kostuums of maskers, waarmee de goe-gemeen\e geamuseerd wordt. En of 't nu vriest of dooit, ledereen krygt het er tydens de feesten warm van: in deze ttfd treedt de „carnevalist" volkomen uit zich zelf. Hy geneert zich niet meer voor zyn buurman, het kan hem alle maal niets meer schelen, de wereld staat nu eenmaal op haar kop en hy met haar. Het moet heeriyk zyn, éénmaal alles te kunnen doen, waar je zin in hebt, zonder dat ook maar iemand je dat kwaiyk neemt. Daar voor moet een mens recht-toe- recht-aan naar het carnaval reizen en een paar dagen „onderduiken", om eindeiyk eens zichzelf te zyn. Wie éénmaal het échte carnaval heeft meegemaakt, weet wat dét zeggen wil! FANTASIO Daar kwamen uit alle buurten mensen aandraven, die ratelende brandspuiten over de hobbelige kei en trokken en met lange ladders liepen, want ieder wilde de eerste zyn by de brand. Natuuriyk won nen de stoere schippers het: de brandslangen werden uitgerold en de ladders opgezet. Men begon te pompen, maar hoewel moedige ke rels hoog op de zwiepende ladders stonden, kon men niet hoog genoeg spuiten om de torentrans te berei ken. De leren brandemmers moesten er aan te pas komen. Men vormde haastig een ketting van de gracht, over de straten en langs de smalle stenen wenteltrappen van de toren, al maar hoger, tot aan de ladders, die daarbinnen naar de spits voer den. Maar wat was dat? Toen de Mep- pelaars zo hoog gestegen waren met hun emmers, zagen ze vuur noch rook en er waren ook geen vlammen om te doven. Juist ging de zon onder en de honderden toeschouwers beneden op straat zagen hoe een dichte muggenzwerm, die om de toren hing, zich naar alle richtingen ver spreidde. Te laat begrepen de Mep- pelaars. dat er geen rookwolken uit de galmgaten van de toren waren gekomen, maar dat een hele wolk van muggen hun de bynaam Mug- genspuiters bezorgd hadden. H. DE JOODE nieuwe werk heb gevraagd. De E.K.W. (evangelisatiewerk in woon wagenkampen), waarvan ds. J. S. van der Bos uit Leons voorzitter is en de heer H. Horkzema uit Kampen secretari-., heeft berekend dat er jaarlijks zeker f40.000,- op tafel zal moeten komen. De kosten voor al die brieven heeft een gebedskring in Amster dam voor haar rekening genomen. En ik heb aan een fabrikant van wie me verteld is dat hy de winst die één van zyn twee fabrieken op levert geheel ten goede laat komen aan het evangelisatiewerk, gevraagd om me, zo nodig met collega's, een klein autobusje te schenken. Ik verwacht wel dat het goed zal ko men. Ik ben al druk bezig voor mijn ry-examen. Ik stel mij voor buurt van Amsterdam, zodat ik om met zo'n busje (met geluidsin stallatie) door Nederland te trek ken. Er zyn momenteel zo'n 200 woonwagenkampen. Zo lang het nog wintert blijf ik een beetje in de 's avonds weer naar huis kan gaan, maar de komende zomer ga ik ver der weg. Ik denk alle kampen te bezoeken, er het woord van God te verkondigen, gesprekken te heb ben met de bewoners maar ook met de plaatselijke evangelisatie commissies. Er valt op dit terrein nog zoveel te doen. Onderwijs Heel belangrijk lykt mij o.a. het onderwijs aan woonwagenkinderen. Dat blijft nog zo vaak achterwege. Misschien kan ik onderwyzers vin den die daaraan op woensdag of zaterdag iets willen doen. wy hebben ook een eigen blad voor de woonwagenbewoners, dat ik ga rondbrengen. Ik hoop dat velen in Nederland dit nieuwe werk dat eigeniyk veel te lang is biyven liggen, zullen willen steunen. Na tuuriyk financieel, maar vooral ook in het gebed", aldus de heer De Joode. Of hy er niet tegenop ziet ziet zo maar woonwagenkampen binnen te ryden? Ik kom met een blijde boodschap" is zyn antwoord. Vandaar dat hy met vreugde de eerste maart tegemoet ziet, de dar turn waarop zyn leven een nieuw tydperk ingaat. ..Wij geloven, een belangrijke bijdrage voor de toekomst van de treinenbouw geleverd te hebben", meenden onlangs chemici van de Bayer-fabricken in Leverkusen. toen de eerste kunststof- trein ter wereld —ontwikkeld door Bayer-Leverkusen en de Machinefabriek Augsburg-Neurenberg (MAN) voor nor maal verkeer werd vrijgegeven. Hoewel de blauwe, uit vier delen bestaande, dieseltrein er uiterlijk niet veel anders uitziet dan de conventionele treinen van de Duitse Spoorwegen, was hier toch sprake van een volledig nieuwe constructie. Vandaar dat zowel deskundigen als de pers veel belangstelling aan de dag legden voor deze trein, die misschien wel een geheel nieuw tijd perk in de bouw va ntreinstellen en in de ,,eeuw van de kunst stoffen" inluidt. Gebruikte men tot nu toe by de bouw van treinen voornameiyk staalplaat en hout, by dit nieuwe produkt, waaraan acht jaar werd gewerkt, vindt slechts één enkele grondstof toepassing: harde polyu- rethan-kunststof. die volgens het nieuw ontwikkelde „Moltopren" - vulbouwsysteem wordt toegepast, waarby de holle ruimte tussen bin nen- en buitenwand met schuim plastic wordt opgevuld. Eén enkele wagon met een ge wicht van 10 ton is derhalve om streeks een derde lichter dan de tot nu toe gebr.uikelyke wagontypes. Deze enorme gewichtsbesparing geeft de trein een veel hogere top snelheid en bovenal een veel gro ter nuttig draagvermogen. In plaats van vier wagens kunnen met de kunststoftrein byvoorbeeld zes wa gens by dezelfde belasting van de motorwagen getrokken 'worden. De chemici en ingenieurs, die zich met dit opzienbarende project be zighielden. zyn van mening, dat deze voordelen ook voor trams. bus- De eerste ..kunststoftrein" ter wereld, die aanzienlijk lich ter is dan de conventionele trein. sen, koelwagens en treinstellen voor de metro van groot belang zyn. Bo vendien kunnen deze verkeersmid delen van lichte kunststof ratione ler worden vervaardigd, want de fabricage volgens het bouwdoossys teem met geprefabriceerde bouw elementen maakt vele tot nu toe noodzakeiyke arbeidsprocessen overbodig. Ook het interieur van de trein bestaat geheel uit kunststoffen en chemische vezelprodukten. Tussen wanden van schuimrubber, omkas- tingen van de verwarming, verlich tingsornamenten, wandbekleding, zittingen en bagagenetten en handgrepen en zelfs de vloerbedek king zyn vervaardigd van onver- siytbare kunststoffen. Deze die seltrein is niet duurder dan een trein van het gebruikeiyke type en wanneer men tot serieproduktie overgaat, zal de prys vermoedeiyk zelfs gunstiger liggen. Iberis noemt men ook wel scheefbloemendat is trouwens duidelyk aan de bloemvorm te zien. Er zyn enkele soorten: de overblyvende zyn niet zo alge meen bekend als de eenjarige soorten. Iberis sempervirens noemt men ook wel de groen- blyvende scheefbloem; ze wordt veel in de border gebruikt. Op de voorgrond komen de plantjes ook prima tot hun recht; ze bloeien al vroeg in de voorzomer met een schat van witte bloempjes. Niet alleen op de voorgrand in de border, doch ook in muurtjes en rotstuintjes zal men er veel plezier van hebben. Als men ze voor een muurtje wil gebruiken, moet men by het metselen en kele openingen laten; daarin kan men wat klei, oude mest en grond stoppen; de plantjes zul len er dan best in groeien. Na de bloei willen ze nog wel eens wat wild uitgroeien, doch dat kan men voorkomen door ze dan direct iets terug te snoeien. In de zomermaanden kunnen ze dan weer prachtig uitgroeien en elke voorzomer kan men op een schte bloemenweelde rekenen. Er zyn ook iberissoorten, die eenjarig zyn. Dat wil dus zeggen dat ze in het voorjaar gezaaid kunnen worden en nog die zelf de zomer zullen bloeien. Iberis coronarius moet men dan be stellen: vooral de soort met wit te bloemen is heel mooi. Ze zyn allerliefst voor borderbeplanting en omdat ze niet veel hoger op groeien dan ongeveer vyftien centimeter kan men ze wel op de voorgrond hebben. Het is nuttig de grond niet alleen flink los te spitten, doch die ook behoorlyk te bemesten; oude mest moet men er voor gebruiken Alleen indien de grond voldoende hu- musryk is, kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende korrelmestsoorten. Per vierkante meter heeft men on geveer dertig gram nodig en dan kan men later nog wel eens een lichte overbemesting geven. Stop het zaad vooral niet te diep in de grond; het is voldoen de als het juist onder de opper vlakte zit. O KROMDIJK. Iberis in het muurtje.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 12