Branie Twentse scholier paste niet in Amerikaanse mentaliteit Eerste secretaris van Kazakstan ontslagen SOMERWIL ADVERTEERT IN DIT BLAD hbSR ALS U 'S MORGENS EVEN BELT, KUNT U 'S AVONDS KUKEN Iiiehl zich niet (Kin de regels'' Gekaapt schip Dr. K. H. E. Gravemcijer 80 jaar teruggegeven FEBRUARI VOORDEEL LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 Nederlands comité distantieert zieli 1 van Maarten Abeln (Van onze A'damse correspondent) Het Nederlandse comité, dat de Amerikaanse organisatie ..Youth 'or Understanding" vertegen woordigt heeft gistermiddag op 'n wrsconferentie in Amsterdam neegedeeld, dat de 17-jarige icholier Maarten Abeln uit het dorpje Albergen bij Almelo vorige Keek vrijdag op staande voet uit Amerika is gezet, omdat hij zich niet. aan de regels van het uit wisselingsprogramma heeft ge houden. Het baseert deze mening p grond van een eenzijdige in- chting van een telegram uit vier ik aDe jongen zelf is niet ihoord, evenmin als zijn ouders. Maarten Abeln was door de „Youth Understanding" uitgenodigd een lar te studeren op een highschool Huntingtonwoods in de staat fichigan. Nadat hij 3 maanden in merika was, schreef hij voor de ugdpagina van het Algemeen Han- eisblad drie krtikeltjes, waarin hij ch satirisch en ironisch uitliet over Amerikaanse samenleving De ar- Itjes werden uitgeknipt en ver door de Amerikaanse ambas- in Den Haag en opgezonden het ministerie van Buitenlandse >n in Washington. Dit stelde het ité „Youth for Understanding" in lis. De leidster van deze organi- le, mevr. Rachel Andresen. over- met haar comitéleden en be- dat Maarten onmiddellijk naar moest terugkeren omdat hij de dschap tussen Nederland en irika in gevaar zou hebben ge ilt. Alleen naar huis Maarten werd door een van de u miteleden vorige week vrijdag naar t vliegveld van Detroit gebracht. kreeg een vliegbewijs voor Am- ;rdam en moest zich maar zien te dden. Hij stapte in New York over een K.L.M.-toestel en kwam za- dagmiddag op Schiphol aan. Zijn ieder en een in Amsterdam stude- nde broer, die bij toeval van de mst van Maarten hoorden, verwel- mden hem op Schiphol. Van het derlands comité, dat door mevrouw Andresen een dag tevoren telefonisch op de hoogte was gesteld, was nie mand aanwezig. Het heeft, sindsdien ook geen contact met Maarten of zijn ouders gezocht. „Ik heb er geen enkele behoefte aan om mij met een geval te be moeien, dat ons uitwisselingsprogram ma in opspraak heeft gebracht", al dus de voorzitter van het Nederlands comité, de heer F.J. Barens uit Am sterdam. Hy had zich in zoverre wel met het geval bemoeid, dat hij me vrouw Andresen om nadere Inlich tingen had gevraagd om op vragen van journalisten te kunnen antwoor den. In dit telegram wordt gesteld, dat de terugzending stoelt op een unanieme beslissing van de comité leden, dat Maarten zich niet kon aanpassen, dat het Amerikaanse ge zin hem niet langer wilde houden, dat vele besprekingen met comitéle den en school geen resultaten had den en dat het onmogelijk is een stu dent te handhaven, die zijn plichten niet nakomt. „Lastige knaap Een vage toelichting. Maar het Ne derlands comité staat niettemin vol ledig achter mevrouw Andresen. Maarten zelf heeft reeds enkele da gen geleden laten weten, dat een van de gezinnen, waar hij had gewoond, nog moeite had gedaan om de beslis sing ongedaan te maken, maar dat mevrouw Andresen onvermurwbaar bleek. Met name over de artikeltjes in het Handelsblad was hij uitvoerig aan de tand gevoeld. De heer Barens zei, dat het geens zins vaststond dat de artikelen de doorslag hebben gegeven. Dat kan ook het schoolrapport of de moeilijk heden in het gezin zijn geweest. „Ik vond persoonlijk die artikeltjes niet zo erg. Ik weet zeker, dat als hij niet zo negatief was geweest en onderaan ieder artikel 'n zinnetje had geschre ven, waaruit zou blijken, dat hij het ondanks alles toch bijzonder naar zijn zin had in Amerika, alles mis schien anders was gelopen". Alle aanwezige comiteleden schets ten Maarten Abeln als een „lastige knaap, die nogal eens tegen zere be nen schopt". Het Nederlands comité behandelde vorig jaar 380 aanvra gen voor uitzending naar Amerika. Vyftig jongelui werden voorgedra gen, 49 met algemene stemmen, maar ten aanzien van één (Maarten) werd gezegd, dat hij vanwege zijn inteli- gentie zeker in aanmerking moest komen, maar dat zijn karaktereigen schappen mogelijk moeilijkheden konden geven. Mevrouw Andresen op last van premier Chroesjtsjow in heeft toen met Maarten gesproken werking gesteld, ondanks verzet van en er voor gezorgd, dat hij toch werd uitgezonden. Kortsluiting Het is inmiddels wel duidelijk, dat er kortsluiting is geweest tussen de gedachtenwereld en mentaliteit van de Amerikanen enerzijds en een Ne derlandse jongen met een flinke do sis branie, die niet begreep, dat de Nederlandse gewoonte om te zeggen, waar het op staat, in Amerika niet van buitenlanders wordt gewaardeerd En men vindt het daar allerminst een grapje als een Nederlands estu- dent opmerkt, dat de gemiddelde woordenschat van de Amerikaan 3.000 en die van een Rus 8.000 woor den omvat, ook als hij dat in een Amerikaans tijdschrift heeft gelezen. Het Nederlands cjmité zegt., dat de terugkeer van Maarten Abeln de eerste wanklank in het uitwisselings programma is. waarvan tot dusver 150 jongeren hebben geprofiteerd. Het verwijt Maarten, dat hy zich niet aan de regels heeft gehouden.-De Neder landse jongeren, die naar Amerika worden gezonden (de kosten worden gedragen door de Michigan Council of Churches met bijdragen van het WERKLOOSHEID IN ENGELAND NOG GROTER De werkloosheid in Engeland ls deze maand tot 878 356 personen toe genomen. het grootste aantal van de afgelopen zestien jaar, zo heeft het Britse ministerie van Arbeid gisteren bekendgemaakt. Het voorlopige cijfer voor februari ligt 63.257 boven dat van januari. Het ministerie schrijft de sterke toeneming van de werkloos heid toe aan de slechte weersomstan digheden In Noord-Ierland is de werkloos heid ten opzichte van januari met. 8.635 tot 54 583 gestegen. Hier is het werkloosheidspercentage het hoogst, namelijk 11.2 procent. Bekende figuur in kerkelijk verzet schriftelijk en mondeling uitvoerig voorbereid. Zij leren, dat het verblijf in Amerika aan zeer strenge regels is gebonden. Zy mogen niet roken en niet drinken, Niet zonder toestem ming van mevrouw Andresen logeren. Zij moeten veel belangstelling tonen voor de godsdienst, respect hebben voor dit en zich verantwoordelijk voe len voor dat. „Ik heb wel het idee, dat de Ameri kanen te veel tegemoetkoming van de jongelui eisen", aldus het Neder lands comitélid mr. J. van Gulik. kantonrechter in Gorkum. „Maar wie als gast in dat land vertoeft, Braziliaanse autoriteiten hebben in de haven van Belem gisteren het door negen Venezolaanse Castro- communisten gekaapte vrachtschip „Anzoategui" weer ter beschikking van Venezuela gesteld. Bij de over- dracht waren vertegenwoordigers van de Venezolaanse ambassade en van i de rederij aanwezig. Het schip zal, i wanneer het voorraden heeft ont- 1 vangen, de terugreis naar Venezuela aanvangen. De negen kapers zyn vandaag met een Braziliaans militair vliegtuig naar Rio de Janeiro worden overge bracht. Zy zullen, blykens een mede- I deling van een woordvoerder van het Braziliaanse ministerie van Buiten- landse Zaken, aanvankelijk in het i marineziekenhuis van Friburg, een I in de bergen in de omgeving van Rio gelegen vakantieoord, worden geïnterneerd. Later zullen zij politiek asiel in Brazilië verkrijgen. Pacifisten oorzaak van „veldslag" Een bekende figuur in het predikantenkorps der Ned. Herv. Kerk. dr. K. H. E. Gravemeyer, die ook in de tweede wereldoorlog een vooraanstaand# plaats in het kerkelijk verzet innam, wordt maandag tachtig jaar. Koeno Henricus Eskelhoff Grave- j vemeijer werd op 23 februari 1883 in de hervormde pastorie van Oosthem bij IJlst geboren. Nadat de heer Gra- I vemeijer in 1910 door het provinciaal kerkbestuur van Noord Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 23 april van het daaropvolgend jaar I bevestigd als predikant van de her- I vormde gemeente van Giessen-Oude- I kerk in de classis Gorinchem. Op 14 februari 1915 verwisselde hy deze ge- j meente met die van Voorburg en op 17 oktober 1920 werd hU bevestigd als predikant van de hervormde gemeen- dient zich aan deze regels te onder- State Department), worden tevoren i werpen". De eerste secretaris van het cen trale comité der communistische par tij van de Sow jet-republiek Kazak stan, Tikhon Sokolow, is gisteren van zijn post ontheven wegens „ernstige fouten", zo is in Moskou bekendge maakt. Karakstan is een van de be langrijkste zogenaamde .maagdelijke gebieden" in de Sowjet-Unie. De 50-jarige Sokolow, een ervaren landbouwdeskundige van de party, werd ontslagen op een bijeenkomst van het centrale comité in Tselino- grad, de hoofdstad van Kazakstan. De redenen voor zyn ontslag waren „ernstige fouten ten aanzien van de plaatselijke party-organisatie en on bevredigende uitvoering van de par tyresoluties inzake de ontwikkeling van de landbouw". Het ontwikkelingsprogramma voor Kazakstan werd in de jaren vijftig C> uit de communistische partij zelf. Sokolow werd in december 1960 aan gesteld als eerste secretaris om de graanopbrengsten van het gebied ho ger te doen worden, maar dit is hem niet gelukt. De graanproduktie ging in feite gestadig achteruit. Op de bijeenkomst van het centra le partijcomité, die gisteren werd ge houden, werd onder meer het woord gevoerd door Frol Kozlow, Chroesjt- sjows rechterhand. Westelijke waar nemers zien in zyn aanwezigheid een weerspiegeling van de ernstige be zorgdheid van de Russische autori teiten over de graanopbrengsten in Kazakstan. Bijzonderheden over de rede van Kozlow werden niet bekend. Sokolow wordt opgevolgd door Fe- dor Kolom iets, 53 jaar. die van 1930 tot 1937 lid is geweest van de geheime politie en sinds juli van het vorig jaar eerste secretaris van de partij in West-Kazakstan was. i In Miami hebben zich gisteren wanordelijkheden voorgedaan, die op een gegeven moment het ka- j rakter van een oproer kregen. De moeilijkheden waren begon nen met een betoging van vier leden van een Amerikaanse paci fistische organisatie voor het ge bouw, waar zich het hoofdkwar tier van de Cubaanse revolutio naire raad bevindt. Toen Cubaanse ballingen de de monstranten wilden aftuigen kwamen enkele politiemannen tussenbeide waarop er weldra een kleine veldslag woedde tussen ze ker 200 ballingen en 100 agenten De Cubanen konden tenslotte met behulp van waterkanonnen wor den uiteengedreven. Er zijn meer dan twintig arrestaties verricht. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Selllngen (toez.) H. G Huetink te Midwolda (Old GE REK. KERKEN Beroepen te 't Zandt (Gron.) E H. Rullmann te Vlagtwedde Aangenomen naar Hardegarijp G. v. d. Veere te Harmeien. CI1K. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oudekerk a.d. Amstel B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lelden en te- Benthui zen P. Blok te Dlrksland. ï)fi. Joh. J. Simon wordt 80 jaar I Ds. Joh. J. Simon in Hilversum emeritus predikant van de Evange lisch Lutherse Kerk, hoopt zondag 24 j februari de leeftijd van de zeer ster- j ken te bereiken. Ds Simon studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amster- I dam. Nadat de heer Simon in 1908 was aangesteld tot proponent in de voormalige Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk ontving hy enkele I maanden later de toezegging van I een beroep naar de Evangelisch Lutherse Gemeente van Wildervank- I Veendam. Omdat de Evangelisch j Lutherse Kerk in die dagen het pro- I ponentsexamen van de voormalige Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk I niet erkende moest de heer Simon in maart 1909 neg proponentsexamen doen bij de Evangelisch Lutherse Kerk Op 13 juni van datzelfde jaar werd de heer Simon geordend als i predikant in de Evangelisch Luther se Kerk en in diezelfde dienst ook voorgesteld (bevestigd) als predikant van de Evangelisch Lutherse Ge meente van Wildervank-Veendam Op 9 mei 1915 verwisselde hij deze gemeente met die van We esp, van waar hij op 9 maart 1924 naar die van Gouda vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende ds. Simon tot 1 april 1948. toen hem op vijf- en-zestieiariee Wftild emeritaat werd verleend. Tijdens zijn vieren twintigjarige ambtsbediening in Gouda was ris. Simon ook enkele iaren geestelijk verzorger van de krinc van rechtszlnniee Lutheranen in Leiden. Na zyn emeritaat is ds. Simon van mei 1948 tot november 1952 hulpprediker geweest van de voormalige Hersteld Evangelisch Lutherse Gemeente van Amsterdam. Ds. Simon werd een paar keer af gevaardigd naar de svnode van de Evangelisch Liltherse Kerk Zondag hoort ds. Simon in Hilver sum een preekbeurt te vervullen. te van 's-Gravenhage, waar hfj was beroepen in de toen nieuw gestichte vijftiende predikantsplaats. Dr. Gravemeijer is in de Hofstad ruim negentien jaar werkzaam ge weest in wijk (gemeente) 1 met als centrum de Zuiderkerk in de Falck- straat. In de vergadering van de algemene synode van de Ned. Herv. Kerk van 4 augustus 1939 werd dr. Gravemeyer in de vacature van ds. D. den Breems benoemd tot secretaris van de alge mene synode. In verband daarmede werd hem met ingang van 1 april 1940 eervol ontslag met de beroegd- heid van emeritus verleend. In de laatste wereldoorlog heeft dr. Gravemeijer een zeer belangrijk aandeel gehad in het verzet van de kerk. Hij was er de man niet naar om de kerk zonder kleerscheuren de oorlog te helpen doorkomen. Zo veel in zijn vermogen was heeft hij zich verzet tegen de totalitaire staat en onder geen voorwaarde wilde hy met de bezetter tot een compromis komen. In verband met een kanselafkon diging werd dr. Gravemeyer in maarö 1941 door de bezetter enkele dagen gevangen gehouden. Naderhand heeft hy van mei 1942 tot december 1942 nog ruim een half jaar doorgebracht in het gijzelaarskamp te Sint Mi chielsgestel in Noord-Brabant. Dat het kerkelijk verzet in brede kringen waardering vond bleek wel uit het feit, dat de senaat van de Utrechtse universiteit ter gelegenheid van haar 310-de diesviering ds. Gravemeijer op 26 maart 1946 benoemde tot doctor honoris causa in de faculteit van de godgeleerdheid. Na de bevrijding heeft dr. Grave meijer met prof. dr. W. Banning, die op 21 febr. 1.1. vijfenzeventig jaar is geworden en prof. dr. H. Kraemer op tal van plaatsen spreekbeurten ver vuld. Met ingang van 1 januari 1946 werd dr. Gravemeijer in verband met zijn benoeming tot algemeen gedele geerd!; van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk beroepen als predi kant in Algemene Dienst. De functie van algemeen gedele geerde van de generale synode ver vulde hij tot 1 oktober 1952, toen hem op ruim negenenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend Dr. Gravemeyer heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col leges en commissies. In opdracht van de generale sy node maakte dr. Gravemeijer inder tijd een reis naar Zuid-Afrika, waar hij ook enige tyd gewerkt heeft onder de Nederlandse emigranten De regering erkende de verdiensten van dr. Gravemeijer met hem te be noemen tot groot officier in de Orde van Oranje Nassau. i|||||llllllllllllllllllllltllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllll1lllll||||l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||t||||||||iMitiiiii||||||||iniii||i|||||i||||||||||||||||||||||||t|i||||||||||U£ BIJ door rechtstreekse import Doublé DAMESHORLOGES, 17 steens Anker, Inca-bloc anti-mag. 1 Jr. gar. van 59.75 nu 29.75 GOUDEN DAMESHORLOGES 17 st. Anker, klein model van 115 nu59.75 j Doublé DAMESHORLOGES. met doublé band. van 95 nu 59.75 j WEKKER voor 2.50 voor iedere koper boven f 50.— IIERENHORLOGES, chroom en doublé 19.75 idem met DATUM29.75 HERENHORLOGES 17 st. Anker PRECISIE-uur- werk, met spiraal Breguet. shockproof, anti-mag. gr. sec j wijzer van 59.75 nu 29.75 Zojuist rechtstreeks van fabriek ontvangen WATERPROOF-horloges, 17 st. Anker PRECISIE-uur- werk, met spiraal Breguet, In- j ca-bloc shockproof enz. van 69.75 nu 39.75 i AUTOMATISCHE horloges met DATUM, 25 steens enz van 99.75 nu 59.75 van 125.— nu72.50 van 195.nu99.50 ELEK. KLOKJES24.75 KEUKENKLOK, modern van 39.75 nu 19.50 WEKKERS, van 14.75 nu 9.75 j Geen telefonische reservering FAILLISSEMENT van J. L. GOOSSENS te Leiden. In bovengenoemd faillisse ment werd de enige uitde- lingslijst heden door my ge deponeerd ter griffie van de Arrondissements Rechtbank, Jan van Nassaustraat 112 te •s-Gravenhage, alsmede een afschrift daarvan ter griffie van het Kantongerecht. Ra penburg 19 te Leiden. ten einde aldaar gedurende 10 da gen ter kosteloze inzage van de schuldeisers te liggen. Leiden, 22 februari 1963 Rapenburg 36. De curator: j Mr J. 8. DIENSKE r B Het is belangrijk dat U eerst goed kijkt en luistert voor U kiest. Bel ons daarom 's morgens even op en wij brengen U in de loop vap de dag een TV van de voortreffelijke Philips serie thuis. U kunt hem dan 's avonds in uw eigen omgeving keuren. Hebt U TV-plannen? Wacht dan niet langer. Wij zijn niet verder van U vandaan dan de telefoon! f 895,- Philips super-ontvanger met 59 cm. beeld. Met UHF voor het komende tweede Neder landse programma. Philips super-ontvanger met 59 cm. beeldbuis. Heel een voudige bediening door vele automatische functies. 955,- NIEUWE RIJN 30-32 - LEIDEN - TEL. 24244*

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7