Duizenden Russen zullen Cuba binnenkort verlaten Amerikaanse concessie: nu VIJF inspecties Caracas eist kapers op W ilson op bezoek in Amerika en Rusland Tal van Amerikanen niet gerust over de toestand op eiland Loven en bieden in Genève Einde kon nog niet in zicht Kolen niet duurder ft: (§«d met raketten" Koudetoeslag ambtenaren Hij Griepepidemie in New ork ieuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 No. 30887 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Verscheidene duizenden Russische militairen, die nog steeds op Cuba zijn, zullen in de komende drie weken worden teruggetrok ken, aldus een Sowjetrussische mededeling aan de regering in Washington. De Russen hebben overigens niet laten weten om hoeveel man het precies gaat en evenmin of het besluit betrekking heeft op technici of gevechtstroepen. Waarschijnlijk betreft het de laatstgenoemde categorie, want Washington heeft juist tegen de aanwezigheid van deze troepen op het eiland grote bezwaren. Volgens een Amerikaanse schatting zijn er nog 17.000 Russen op Cuba, onder wie drie gevechtseenheden, die in totaal vijfdui zend man omvatten. Het Russische besluit is in overeenstemming met de boodschap, die premier Chroesjtsjow op 20 november van het vorig jaar aan president Kennedy zond. Uiteenlopende opvattingen De bezorgdheid inzake Cuba en de kritiek op de vermeende besluiteloos heid der Amerikaanse regering con centreert zich zienderogen sterk op de door Cuba voorbereide en geïn spireerde ondermijningsarbeid en de revoltes in Latijns-Amerika, inplaats van op de regelrechte militaire drei ging van Cuba. Critici in de regering menen dat de mogelijkheid van sa botage en guerrillastrijd in Latijns- Amerika, vanuit Cuba georganiseerd, voorgoed en snel onmogelijk gemaakt dient te worden. Zij zijn echter meestal vaag over de te volgen me thoden. Senator Barry Goldwater en anderen eisen echter een radicale blokkade van Cuba teneinde het eiland volkomen te isoleren en Fidel Castro op de knieen te dwingen. In de Amerikaanse hoofdstad be staat vrij algemeen het gevoel, dat de kwestie-Cuba wel eens nieuwe cli max zou kunnen naderen. De Ame rikaanse regering bevindt zich. door de toenemende druk en de kritiek, die ook in de eigen Democratische gelederen tot uiting komt, onge twijfeld in een moeilijk parket. Wordt er geen oplossing gevonden, die de ongerustheid van het volk definitief en radicaal tot bedaren brengt, dan zal Cuba een grote rol op het poli tieke strijdtoneel blijven spelen, zelfs tot in de verkiezingsstrijd in 1964. Dit vooral omdat regeringsdeskundi gen toegeven, dat vele Latijnsameri- kaanse communisten in Cuba wor den opgeleid voor ondermijningsar beid en sabotage In eigen land. Dit is een toestand, die de openbare mening in de Verenigde Staten op den duur niet zal verdragen. De Sowjet-Unie beschikt over raketten met atoomkoppen van honderd megaton, terwijl de Amerikaanse Titan-raketten zijn uitgerust met atoomkoppen, die slechts een explosieve kracht van zeven megaton hebben, aldus de plaatsvervangend bevelhebber der Russische strategische- raketstrijdmacht, generaal To- loebko in een vraaggesprek met ..Rode Ster het blad van het Russische ministerie van Defen sie. Volgens hem beschikken de Verenigde Staten, in tegenstel ling tot de Sowjet-Unie, nog steeds niet over een anti-raket verdediging. In politieke kringen in Washington heerst gematigde tevredenheid over _de Russische stap. De Democratische Senator John Stennis, dus een van Kennedy's aanhangers. sprak van fen „bemoedigende ontwikkeling", al is het nog maar de eerste stap van k de vele. die genomen moeten worden 9 Toordat de dreiging van Cuba ver kenen zal zijn. De Republikeinse •nator Barry Goldwater, die veel itiek heeft op de politiek van de luidige Amerikaanse regering, was chter allerminst optimistisch. Wat naken nu een paar duizend man uit, o zei hij tegen journalisten, er moet - een enkele Russische soldaat of echnicus meer op Cuba zijn. Onze correspondent in Washington elegrafeerde vanochtend nog het olgende commentaar: In de kringen van de Democrati sche leiders meent men, dat door dit Russische besluit de behoedzame maar tevens besliste regeringspolitiek opnieuw wordt gerechtvaardigd. Vol- gens hen wrordt hierdoor bewezen, dat president Kennedy terecht heeft [geweigerd na de verwijdering van de Russische projectielen en bommen werpers scherp en onmiddellijk te reageren op de aanwezigheid van j Russische troepen op Cuba. De ge duldige vastberadenheid van de I president, die zonder gevaarlijke stappen de Russische invloed op Cu- j ba wil uitschakelen, werpt nu vruch- j ten af, zo verklaarden zij. Tegenover deze tevredenheid in Democratische kringen staan de op vattingen van de Republikeinen, die de toezeggingen van Chroesjtsjow veel te vaag achten. Het loven en bieden schijnt nu pas goed op gang te komen in het kernstop-gesprek te Genève, dat gisteren nog volkomen uit zichtloos leek. doordat de Amerikanen bleven vasthouden aan hun eis van acht tot tien inspecties-ter-plaatse per jaar terwijl Chroesjt sjow te kennen had gegeven twee of drie voldoende te vinden. De Amerikaanse regering zou namelijk van plan zijn, binnenkort voor te stellen het aantal inspecties tot vijf te verlagen. Nieuw vervolgverhaal iHet lied van Zwarte t de Bergen door H. G. Konsalik Het romantische bergland van Montenegro is het toneel van deze roman. Daar strijden twee mannen om de liefde van een boerenmeisje, temidden van een gigantische wildernis, waar de bewoners zich verzetten tegen alle pogingen om hen de voor uitgang van de techniek deel achtig te doen worden. Ingenieur Meerholdt leert door een as- breuk van zijn auto dicht bij een klein dorp, de mooie Rosa kennen en in dat dorp vindt hij ook de juiste plaats voor de bouw van een stuwdam. Spoedig klinkt in het dorp de melodie van de arbeid. Door al de aangevoerde hulpmiddelen opent zich voor de bevolking een nieuwe wereld. Moeilijk heden met die bevolking blijven echter niet uit. Ook Ralf Meerholdt komt door Rosa in een moeilijke situatie. Tussen hem en Rosa staat de schaapherder Jossip, aan wie Rosa in de wieg reeds als vrouw was beloofd. Ook staat tussen hen Elena, dochter van Ralf's directeur, die de door haar zeer geliefde ingenieur in de een zame bergwereld wil volgen. Een aanslag op Meerholdt mislukt. De herder Jossip wordt de ge vaarlijkste tegenstander van de ingenieur. Jossip kent de bergen beter dan wie ook en ontdekt bij toe val een onderaards meer. Een ontploffing zou de bergwand doen springen en geweldige, alles meeslepende watermassa's uit dit meer over het dorp doen uit storten. Deze totale vernietiging van mens en dier is het plan. dat in Jossip's wraakzuchtige brein opkomt. Een strijd op leven en dood vormt de inhoud van ons nieuwe vervolgverhaal. waarvan wij vandaag de eerste aflevering publiceren. Spoedige regeling voor de opvolging van dr. Adenauer Tegen Pasen van dit jaar zal een opvolger van kanselier Adenauer 1 worden aangewezen, aldus is gisteren j in Bonn besloten op een vergadering i j van de Kamerleden van de CDl', die de nederlaag bü de verkiezingen in Berlijn onder de loep namen. Ver- scheidene belangrijke leden eisten i openlijk het aftreden van de Bonds- kanselier in de herfst van dit jaar. Zoals bekend heeft dr. Adenauer enige tijd geleden beloofd op tijd te zullen aftreden om zijn opvolger ge legenheid te geven zich in te werken j voor de algemene verkiezingen van 1965. De hierboven genoemde ver kiezing tegen Pasen is niet bedoeld om Adenauer tot aftreden te nopen maar om de onzekerheid omtrent zijn opvolging op te heffen en hiermee een vertrouwenscrisis in de CDU te voorkomen. Volgens welingelichte kringen in Washington wil de regering-Kennedy dit nieuwe initiatief op de ontwape ningsconferentie ontplooien ten einde het bereiken van een akkoord inzake een verbod op kernproeven te verge makkelijken. De mogelijkheid van een dergelijke concessie is maandagmorgen tijdens een geheime bijeenkomst in het Witte Huis besproken. Na afloop van de bespreking had men de mening van het parlement hierover gepeild. De congresleiders zouden, zonder zich uitgesproken voorstanders van de nieuwe stap te hebben betoond, het voorstel met belangstelling hebben ontvangen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren op een perscon ferentie gezegd, dat de VS al het mogelijke willen doen de Sowjet- Unie tot „actieve" onderhandelingen te brengen over 'n kernstop-akkoord. Zodra de Amerikaanse concessie in Genève formeel gestalte heeft ge kregen, zullen de Russen moeilijk achter kunnen blijven, zo is de al gemene verwachting. Sinds de her vatting van de ontwapeningsconfe rentie heeft de Russische afgevaar digde Koeznetsow elke poging om de kernstop-besprekingen weer op gang te brengen, tegengewerkt. De Russi sche delegatie heeft eerder te kennen De regering heeft besloten aan het personeel, dat een salaris geniet van f. 6.500,— of lager en gehuwd of on- gehuwd-kostwinner is. een koudetoe slag te verlenen van f. 35,waarbij loonbelasting en premie-AOW/AWW voor rekening van het rijk worden genomen. Zij, die reeds een toeslag hebben ontvangen wegens het verrichten van werkzaamheden in de buitenlucht, zullen de koudetoeslag eveneens ont vangen. met dien verstande dat in totaal niet meer dan f. 50 wordt ge noten. Dit is meegedeeld in de vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, die gis teren onder voorzitterschap van prof mr. N. E. H. van Esveld bijeen is ge weest. gegeven, dat zy pas weer aan de con- I ferentietafel wil plaatsnemen, als het I Westen heeft ingestemd met een aantal van twee tot drie inspecties- ter-plaatse. i De Amerikaanse Congrescommissie voor zaken betreffende kernenergie zal van 5 tot 7 maart bijeenkomen om kennis te nemen van de resul taten van het Vela-project, waar binnen Amerikaanse geleerden trachten, de middelen te verbeteren om ondergrondse kernproeven als zo danig te kunnen identificeren. De Amerikaanse regering zou echter voornemens zijn, vóór die datum reeds een nieuw gebaar op de ont- wapeningsconferentie te maken. thans 1UU jaar. Prinses Margriet heeft giste-1 Twee kleinkinderen van een ren een bezoek gebracht aan hetvan de bewoners. Wimpie (10) militair tehuis Bronbeekin en Siska (12) Yekel boden de Arnhem. Het tehuis bestaat j Prinses bij aankomst witte orchi deeën aan. Ons land bevond zich vanochtend aan de noordzijde van een lage drukgebied. waarvan een kern bo ven West-Frankrijk ligt en een an dere boven Joego-Slavië. De ooste lijke kern veroorzaakt veel regen in de omgeving van Hongarije, de I westelijke brengt regen en sneeuw in Frankrijk, de dooigrens loopt van Brest naar München en ver- I plaatst zich nauwelijks. Voor de westkust van Ierland vormt zich een rug van hogedruk. die zich langzaam naar Engeland en West- Frankrijk verplaatst. Onder in- j vloed hiervan zal de wind in ons land meer noordelijk worden. Bo ven Scandinavië is de luchtdruk tijdelijk gedaald onder invloed van I een depressie, die langs de Noord - i kaap naar noord-Rusland trekt. De luchtdrukdallngen zijn nu echter weer ten einde en boven noord- Scandinavië stijgt de luchtdruk weer. In ons land komt er bij dit alles weinig verandering in de weertoestand. Vannacht zal weer lichte tot matige vorst voorkomen, de kans op opklaringen wordt mor- I gen iets groter. Lof van r (Van onze correspondent in Londen) Harold Wilson, de nieuwe leider van de Labourpartij, zal in de eerst komende maanden besprekingen voe ren met president Kennedy en met Chroesjtsjow. De Russische ambassa deur in Londen bezocht Wilson giste ren in het Lagerhuis om hem namens Chroesjtsjow de uitnodiging te over handigen. Wijlen Hugh Gaitskell had voor zijn ziekte een dergelijke invita tie aanvaard. Chroesjtsjows bedoe ling is informeel contact tot stand te brengen met de mogelijke toekom stige Engelse premier. De ontmoeting tussen Wilson en Chroesjtsjow zal u WEERBERICHT BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot norgenavond bewolkt met hier en laar enige sneeuw, maar ook enkele erspreid voorkomende opklaringen. Iwakke tot matige wind tussen loordoost en noord. Lichte tot matige (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 FEBRUARI Zon op: 7.45 uur; onder: 18.03 uur. ilaan op: 6.21 uur; onder: 14.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.14 en 1335 uur, laagwater te 9.08 en 21.42 uur nor Venezuela heeft BraJiic om uitlevering gevraagd van de leden van het Venezolaanse Bevrijdingsfront die zich meester hadden ge maakt van het vrachtschip ..Anzoategui", dat thans in Braziliaanse handen is. Het is niet waarschijnlijk, dat de regering in Brasilia het Venezolaanse verzoek zal inwilligen. Eerder zal zij de kapers politiek asiel verlenen, waar deze om hadden gevraagd. (Dit nummer bestaat uit H pagina's) De rebellen boden geen verzet, toen gisteren functionarissen aan boord van het schip gingen dat ter hoogte van het eiland Marca lag. De opva renden van de „Anzoategui" werden ontwapend en vervolgens hees men de Braziliaanse vlag. Vandaag heeft een groep van de Braziliaanse marine de Venezolaanse bemanning vervangen, die in de ha venstad Belem werd geïnterneerd in afwachting van nadere beslissingen De 51-jarige kapitein van de „An zoategui", Oscar Pereira, die een ge vangene was van de opstandelingen, blijft aan boord van het schip in af- Hec gekaapte Venezolaanse vrachtschip Anzoateguivoor anker liggend voor het deltage bied van de Amazone op vijftig kilometer afstand van Macapa. de voornaamste stad in dit deel van Brazilië. wachting van de komst van een nieu we door Venezuela gestuurde beman ning. die de ..Anzoategui" naar Vene zuela terug zal brengen. (Van onze parlementaire redactie) Minister De Pous acht het niet lo gisch de oplossing van de moeilijk heden. waarin de staatsmijnen op het ogenblik verkeren eenzijdig in een verhoging van de kolenprijs te zoeken Op dit ogenblik in het midden la tend of 'n prijsverhoging gefundeerd kan worden op en in overeenstem ming met de bestaande spelregels ten aanzien van het loon- en prijsbeleid, wees de minister er gistermiddag in de Eerste Kamer op, dat de markt vrijwel geen prijsverhoging toestaat voor de industriekolen, dat is voor circa 75 pet. van de produktie. Alleen voor de huisbrand dat Is in totaal gezien slechts 25 pet. van de produktie zou een mogelijkheid tot prijsverhoging aanwezig zijn, doch de hieruit voor de mijnen te verkrij gen verbetering zou dan slechts be perkt zijn. In geval het nodig zou zijn, gezien de moeilijkheden waarin de mijnen verkeren, mijnarbeiders te gaan her scholen, zal de minister niet nalaten de nodige stappen te nemen om de sociale gevolgen welke daaraan zou den zijn verbonden, op te vangen. De minister verwacht veel van het gesprek, dat hij binnenkort zal heb ben met de Mijmndustrieraad betref fende de moeilijkheden waarin de Staatsmijnen verkeren. Carnavalsvreugde C wat gedempt door koude en duurte (Van onze Roermondse correspondent) Koning Winter, die zijn streng be wind nog onbekommerd handhaaft, blijkt zich weinig aan te trekken van alle carnavalsleuzen, die de ontelba re prinsen carnaval in Limburg en Brabant hebben geproclameerd. Naar het zich laat aanzien zal de aanhoudende vorst zijn uitwerking niet missen bij de voor de deur staande vastenavondviering. Extra uitgaven voor huisbrand, dure groen ten enz. hebben een forse hap opge ëist van de spaarduiten, die men ge- woonlijk al vroeg in het .mar voor de [vastenavondviering opzijlegt. Ook. zo verkondigen de kasteleins, jhebben veel mannen, die als trouwe klanten de café's bezoeken, op ver zoek van moeder de vrouw hun aan- !deel in de spaarkassen, die de kaste leins speciaal voor de carnavalviering onder beheer hebben, moeten opvra gen. Een groot gedeelte van deze be rooide spaarders wordt gevormd door de bouwvakkers. Van hen werken velen in Duitsland en vooral zij, die altijd met aanmerkelijk hogere lonen thuiskomen dan hun collega's, die in eigen land op de steigers staan, wor den thans geconfronteerd met een voor hun doen wel erg mager loon zakje. De meesten krijgen slechts 45 procent uitkering uit Duitsland en dit betekent in de regel niet meer dan een weekinkomen van f65. Ook de binnenlandse bouwvakar beiders zien de komende carnaval echter met spijt in de ogen tegemoet Hun uitkering bedraagt percentage- gewijs wel meer, maar er wordt be rekend van het contractloon. In wer- kelijkheid blijken zij door allerlei toeslagen meer dan het vastgestelde loon op te strijken. I plaatsvinden gedurende het Faas- of Pinksterreces. Wilson zal echter eerst naar Washington gaan, waar hij ongetwij feld een gesprek zal voeren met pre sident Kennedy. Wilson was de vo rige maand in de Verenigde Staten, maar moest door Gaitskells dood af zien van een bezoek aan Washington. Gaitskell heeft Kennedy verschil lende malen bezocht. Zij lagen elkaar zeer goed. Hun denkbeelden kwamen in vele opzichten overeen. Of dit ook het geval zal zijn met de tempera mentvolle en radicalere Wilson, die minder evenwichtig is dan Gaitskell was. is nog een vraagteken. Deson danks wordt ook wederzijds begrip tussen Kennedy en Wilson verwacht. Wilson is evengoed thuis in de Ver enigde Staten twaar hij vroeger als minister kwam en nog herhaaldelijk lezingen houdt», als de Sowjet-Unie, welke hij in 1947 driemaal als minis ter van Handel heeft bezocht. Hij voerde belangrijke handelsbesprekin gen met Mikojan, die bemerkte dat hij een harde onderhandelaar was. Hij bracht hem daarvoor hulde. Wilson bezocht Rusland ook in 1953, 1961 en 1962. Hij was toen eco nomisch adviseur van een grote En gelse hout-importfirma en maakte van zijn zakenreizen gebruik voor contact met de Russische leiders. Een aanval van Aziatische influen za, die zich over de Verenigde Staten verspreidt, heeft in New York de omvang van een epidemie aangeno men. aldus de gemeentelijke gezond heidsdienst van deze stad. In de eer ste zes weken van dit jaar zijn in New York 651 mensen aan longont steking en influenza overleden. Uit het Leidsch Dagblad van t 20Febr 1863: t 's Konings verjaardag is t heden alhier gevierd met een t parade van dienstdoende artillerie op het plein de Ruïne. f Hedennacht overleed in t den leeftijd van 61 jaar onze stadgenoot Cassier. bekend 9 bij het Leidsche Studenten t corps als bakker van bolussen t en ander gebak van weelde, f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1