Westen is niet gebaat bij wrijving Moskou - Peking WATER IN DE RIJN LAGER DAN OOIT AdlaiStevenson sprak in South Bend Beicle willen niet anders dan begraven van het kapitalisme J orst zit stevig in het zadel Maasstad één groot pakhuis Bonn geschokt door verlies in Berlijn Gemaskerd man laat veehouder betalen Matroos in SCHEEPVAART ONMOGELIJK Rotterdam Socialistische leider Weliner Gepleit samengaan met CDU doodgestoken WEERBERICHT Anzoategui in Braziliaanse wateren AvxlzoWyM!' ©uj teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 FEBRUARI 1963 No. 30886 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerika's streven naar een Atlantisch bondgenootschap mag niet verslappen door de opvattingen van president De Gaulle, al dus verklaarde Adlai Stevenson, de Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., gisteren in South Bend (India), waar hij sprak voor de studenten van de Notre Dame universiteit. Zonder een gezamenlijke politiek op economisch gebied zouden wij gemakkelijk een herhaling kunnen beleven van de ineenstor ting uit de jaren tussen de beide wereldoorlogen. Het Westen staat tegenover een geweldige vijandige communistische macht, of Chroejstjow en Mao Tse-tocng nu wel of niet samenwerken, aldus Stevenson. De onenigheid in het communistische kamp draait er slechts om of het kapitalisme vreedzaam of met geweld moet worden begraven (vreedzaam: Chroesjtsjow, met geweld: Mao). Op zichzelf zijn de Europese landen alle in de minderheid en zelfs de Verenigde Staten hebben slechts een minimale supe rioriteit over de Sowjet-Unie. i Onze correspondent in Londen telefoneerde hedenochtend: j Engeland zal de belangrijkste Ame rikaanse luchtbasis worden voor de H-bommenwerpers, welke volgens de I Nassau-overeenkomst zijn toegewezen aan de NAVO. De Verenigde Staten zullen een gemengde strijdmacht van B 52-„stratofortresses" en Hustler-b 58 bommenwerpers oversturen. De snelheid van deze laatsten bedraagt ruim 2000 kilometer per uur. I Deze Amerikaanse bommenwerpers vertegenwoordigen een minstens even i grote H-bom-kracht als de gezamen lijke Britse 175 V-bommenwerpers, J welke in hun geheel aan de NAVO worden overgedragen. Zo goed als zeker zullen vele van deze straalbommenwerpers binnen twee jaar 24 uur per dag met hun H-bommen aan boord in de lucht patrouilleren, omdat ze op de grond te kwetsbaar zijn. Hoewel de bom men in geval van een vliegbrand niet automatisch zullen ontploffen, wor den politieke bezwaren tegen dit per manente alarmsysteem verwacht, speciaal wanneer een Labourregering aan de macht komt. Canada en de VS De nieuwe Canadese minister van Defensie. Gordon Churchill, heeft verklaard, dat Canada bereid is de onderhandelingen met de Verenigde Staten voort te zetten teneinde kern wapens gemakkelijk beschikbaar te hebben wanneer deze voor Ameri kaanse onderscheppingsjagers en bases in Canada noodzakelijk zijn. Onlangs namen drie Canadese ministers ontslag uit protest tegen de regeringspolitiek mzake het twist punt of het land wel of niet Ameri kaanse atoomkoppen dient te hebben. Home ziet geen veiligheid in derde macht Europa kan zichzelf niet verdedigen zonder de Verenigde Staten, aldus de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Lord Home, in een rede, die namens hem werd voorgelezen in een bijeenkomst in Wilton Park. omdat Home door een keelontsteking ver hinderd was. „Ik kan geen veiligheid vinden in de gedachte aan een derde macht en voor de nabije toekomst geloof ik, dat Amerika's aanwezig heid van vitaal belang is voor de Westelijke veiligheid". Lord Home wees er verder op, dat de Verenigde Staten betrekkelijk veel kosten in Europa maken. „Dit is een onder werp, dat opnieuw bezien moet wor den", zei hü- De rede van Home had een strek king. die regelrecht ging tegen de opvatting van president De Gaulle over een Europa, „zich uitstrekkend van de Atlantische Oceaan tot de Oeral". Home ging van het standpunt De vorsttoestand in Europa houdt nog steeds aan. In een zwak hoge- drukgebied boven Scandinavië komt zeer strenge vorst voor. In een groot gebied van midden- Zweden vriest het meer dan 25 graden. In Duitsland komt slechts op enkele plaatsen strenge vorst voor. In ons land meldde Eindho ven met 9 graden vorst vannacht de laagste temperatuur. Langs de grens van de vorst, die hoven zuid-Frankrijk ligt, trekt een van de Oceaan afkomstige storing naar het Oosten. Hij brengt zware sneeuwval in het Alpengebied, en doet de luchtdruk in dat gebied dalen. Tengevolge hiervan wordt de wind in ons land meer noordoostelijk, waardoor koudere lucht uit Dene marken het noorden van het land kan bereiken. Aangezien er echter niet veel opklaringen zullen komen, zal over het algemeen niet meer clan matige vorst voorkomen. Plaatselijk' kan nog wat sneeuw vallen. Het hogedrukgebled boven Scandina vië wordt aangetast door een depressie bij de noordwestkust van Noorwegen. Deze ontwikkeling zal echter pas na morgen van beteke nis worden voor het weer in ons land. uit, dat Rusland de vijand is en de VS de voornaamste steun van Europa vormen. „Tot dusver kan men er niet aan twijfelen dat de afschrikwekkende macht der VS. en die alleen, de Rus- sen op een afstand heeft gehouden en Europa intact gelaten", aldus Home. Home sprak als zijn mening uit dat I het Polariswapen waarover Engeland I de beschikking krijgt in plaats van de Skyboltraketten. „de beste garantie is, die ooit tegen oorlog gevonden is". „Bedenk", zei Home verder, „dat de i Amerikaanse en Britse nucleaire troe- I pen indien nodig in laatste instantie onafhankelijk van elkaar kunnen op- I treden". Voor de economsiche steun van de VS aan de NAVO had hij veel lof, erop wijzend dat de totale defensie uitgaven van het bondgenootschap in 1962 ongeveer 73 miljard dollar be droegen, waarvan de VS iets meer dan 54 miljard dollar voor hun reke ning hadden genomen. Prins Bernliard naar Hoewel de Ryn tot aan Koblenz vrijwel ysvrij is, kan door de ab normaal lage waterstand van de ri vier, bijna geen enkel schip ook niet half geladen steden aan de benedenloop van de rivier bereiken. Woordvoerders van de Nederlandse Rijnvaartverenigingen mannen vergrijsd in het vak hebben de waterstand nog nimmer zo'n laag peil zien bereiken als dat nu het geval is. Door het barre winterweer en door de lage waterstanden van de rivier zag men in Rotterdam, in verband met de stremming van het Rijn- vaartverkeer, de grootste moeilijkhe den, omdat men wellicht geen kans zou zien de duizenden tonnen graan op te slaan. De dooi trad echter tij dig in zodat een groot aantal lichters, die ook voor de opslag kunnen die nen. uit de decimeter^ dikke üslaag bevrijd kon worden. Toen de dooi leek door te zetten verwachtte men dat het Rijnvaart- verkeer ook spoedig mogelijk zou zijn. De Rijn werd inderdaad tot aan Koblenz ijsvrij gemaakt, maar het dooiwater bleek bij lange na niet voldoende om de al maanden lang lage waterstand van de Rijn wat op te trekken, waardoor scheepvaartverkeer in ieder geval tot aan Koblenz, weer mogelijk zou zyn. Hoewel de ijsmassa's op de Rijn voor een groot gedeelte verdwenen zijn, blijven de Rijnvaarders en ook Rotterdam, in de moeilijkheden zit ten. De aanvoer van goederen blijft I frika Prins Bernhard is vanochtend ver gezeld door zyn adjudant luitenant- kolonel C.C Geertsema, met de rege- nngs-Friendship vertrokken voor een reis van enkele weken door centraal Afrika. De Prins reist via Khartoem naar de Republiek Tsjaad en de Cen traal Afrikaanse Republiek. Half maart wordt de Prins in ons land terugverwacht. I In Bovenkarspel in West- Friesland. wordt vandaag, on danks de lange strenge winter de traditionele tentoonstelling van bolbloemen gehouden. Een kijkje op de bloemen weelde. die verwarmend aandoet in onze besneeuwde wereld. doorgaan, maar bijna geen enkel schip ziet kans lading te vervoeren Alleen het gevaar voor een tekort aan opslagruimte is, althans tijdelijk, ge weken. Vele tientallen Rijnschepen en lichters komen ongeladen de rivier afzakken. In Rotterdam worden de vaartuigen bijna onmiddellijk gela den. maar dan breekt voor de schip pers een periode van werkeloosheid aan. In de Rotterdamse Waalhaven liggen dan ook honderden meren- J deels geladen schepen, die geen kans zien de terugreis te onderne men. De lage waterstand van de Rijn 1 na de ysgang een nieuwe tegenslag is volgens woordvoerders van de I Nederlandse Rijnvaartvereniging veroorzaakt door het feit. dat voor j het inzetten van de vorstperiode de Rijn niet voldoende water van de zij rivieren heeft gekregen. Toen de vorst kwam. was de waterstand van de Rijn abnormaal laag. Nu het ijs weg is. blijft de toestand bedenkelijk, omdat te weinig smeltwater is vrij gekomen. ligt de Rijnvaart nu of twee geheel stil. al een maand (Van onze R'damse correspondent) Gedurende die tijd is evenwel de aanvoer van grondstoffen en stuk- goederen van overzee naar de Rot- i terdamse haven uitgezonderd de graanaanvoer. die lange tijd heeft stil gelegen door de havenstaking aan de Amerikaanse oostkust nor- I Een 22-jarige binnenvaartmatroos 'maal doorgegaan. Een groot gedeelte uit Zevenhuizen is kort na midder- j van deze goederen wordt onder nor- nacht in de Libertvbar aan de Deli- male omstandigheden dooi de Rijn straat. in de Rotterdamse zeemans- vaart verwerkt Nu deze Rijnvaart wijk Katendrecht. doodgestoken. Dit het moest laten afweten is Rotter- gebeurde tijdens een ruzie met een i dam gedurende de laatste twee 27-jarige Surinamer zonder beroep. maanden veranderd in een enorm De Surinamer, die met een mes pakhuis, waar duizenden tonnen aan stak, is uit de bar gevlucht, maar kon goederen op vervoer liggen te wach- in de loop van de nacht in 'n huis in ten Toen enige weken geleden be- Katendrecht worden aangehouden. kend werd. dat door de opheffing De ruzie ging voorzover men van havenstaking aan de Amc- 1 heeft kunnen nagaan over een rikaanse oostkust een geweldige toe vrouw. vloed van graan zou loskomen, voor- I Roofoverval in Friesland Een man in zwarte leren jekker, met een masker voor en een ijzeren staaf en een revolver of iets, dat daarop leek in zyn handen, heeft naar nu is bekend gemaakt zater dagavond de 69-jarige veehouder Halbertsma, die in het Friese plaatsje Grift woont. f. 500.afgeperst. Hal- bersma woont in een afgelegen boer derij. Hij was alleen. Zyn vrouw NIET VEEL WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt met plaatse lijk mist, hier en daar wat sneeuw, maar ook plaatselyk opklaringen. Overwegend zwakke noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 FEBRUARI Zon op: 7.47 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 5.29 uur; onder: 13.46 u. Hoogwater te Katwyk te 0.08 en 12.38 uur. Laagwater te 8.00 en 20.41 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Brandt v tegenprestatie aagt Een zwaar beladen Belgische trekker met oplegger is gister middag op een kruispunt in het Limburgse plaatsje Horn door de gladheid geslipt en de woning van de boerderij van de familie Zuster zeel binnengereden. Na door twee muren te zijn gedron gen kwam het gevaarte tegen een derde muur tot stilstand. Het huis was toen grotendeels herschapen in een ruïne. Een kleuter van twee jaar. die in een aangrenzend vertrek in bed lag. bleef gespaard. Ook werd het kind niet getroffen door de brok ken van het plafond en de in stortende muren. Toen de trekker de woning verwoestte was mevrouw Zus- terzeel in de stallen van de boer derij aan de was. Haar man. die nabij de boerderij op het veld werkte, werd door een van zijn kinderen op een en ander attent gemaakt. Hij had de slag niet gehoord. De Belgische chauffeur werd slechts licht gewond. wordt in een inrichting verpleegd cn zijn huishoudster was zaterdag haar zieke vader gaan bezoeken. Toen er 's avonds om half tien aan het raam geklopt werd. dacht de vee houder, dat zijn huishoudster terug was en deed open. Voor hem stond een man in een zwarte jekker; „Woont hier Kuperus". ,,Je bent ver keerd". zei Halbersma. Of hij ook wist. waar die dan woonde. Wist zyn vrouw het misschien? „Mijn vrouw is niet thuis. Ga eens bij de buren vragen", ried Halbertsma de Fries sprekende man aan en ging naar bed. Een tijdje later werd weer aan het raam geklopt. Ook nu stond niet de huishoudster buiten, maar de man in de leren jekker. Hy had ditmaal een masker voor zyn gezicht en een ijzeren staaf en. naar het leek. een revolver in zijn handen. „Je geld of je leven" zei de gemaskerde man. Halbertsma ging naar de kast en haalde uit zijn portefeuille met f 1100.— (geld voor een verkochte koe en net gebeurd melkgeld) een biljet van f. 100—, De vreemdeling lachte en vroeg meer. „Als je weg gaat. maak ik ook geen drukte" be loofde Halbertsma Maar de man liet zich niet vermurwen en ging pas toen hij f 500.— had. ..Als je buiten komt. ga je eraan", zei hij ten afscheid. De veehouder koos het zekere voor het onzekere en bleef een tijdje bin nen voor hij naar zyn buren ging De politie staat voor een probleem Er zijn weinig aanwijzingen en de driftsneeuw heeft eventuele sporen snel uitgewist. De vernietigende nederlaag van de Christendemocratische Unie in West- Berlijn schijnt de leiding van de C.D.U. in Bonn een schok te hebben gegeven. Dat de Berlijnse C.D.U. on danks de regelrechte steun van de partijleiding in Bonn een kwart van haar stemmen verloor zal in de hoofd stad aan de Rijn wel leiden tot een diepgaande analyse van de verkie zingssituatie in de gehele Bondsrepu bliek. Tegenover de buitenwereld redt men zich intussen met de argumen tatie. dat de CDU. in grote steden nu eenmaal altyd minder gunstige resultaten heeft en dat de ruzie in Berlijn tussen de plaatsvervangende C.D.U.-burgemeester Amrehn en Wil ly Brandt over het afgezegde bezoek van de eerste burgemeester aan Chroesjtsjow, een maand geleden, de hoofdoorzaak is geweest van de ne derlaag. De C.D U. redeneert daar bij, dat naar besluit om Brandts tocht naar de Russische premier te torpe deren. juist is geweest, maar dat zy daarmee de zo emotionele Berlynse bevolking tegen de haren in heeft gestreken. Nog niets is bekend in Berlyn over de vorming van een nieuwe Senaat. I Gisteren vergaderde het hoofdbe stuur van de S.P.D. in de vroegere Duitse hoofdstad en hoewel naar bui ten weinig uitlekte, is het zeker dat er uitvoerig is gesproken over de wens van de landelijke S.P.D. naar een herleving in West-Berlijn van de oude coalitie-regering C.D.U. - I SPD.. Vooral vice-partijvoorzitter Herbert Wehner. de sterke man bin- j nen de S.P.D.. die in Bonn aanstuurt J op samengaan van christen-demo- I craten en socialisten in de Bondsre gering. schynt al zyn invloed aan te wenden om Willy Brandt en de zy- nen ervan te overtuigen in Berlyn het goede voorbeeld te geven. De uit slag van Wehners bemoeienissen blijft overigens onzeker, zyn relatie met Brandt is verre van hartelyk en het zal hem dan ook wel niet lukken Brandt voor zijn karretje te span nen zonder tegenprestaties. En die kunnen alleen liggen in toezeggin gen. dat Willy Brandt by de volgen de Bondsdagverkiezingen in 1965 op nieuw kanselier-kandidaat voor de S.P.D. zal mogen zyn of dat de suc cesvolle Berlijnse burgemeester een plaats zal krijgen in een eventuele C.D.U.-S.PD.-Bondsregering in Bonn. Advertentie In Frankrijk ruim 100.000 joden uit Algerije Joodse hulporganisaties in Frank rijk en Amerika zijn een actie be gonnen ter ondersteuning van joodse vluchtelingen in Frankrijk. Het aan tal vluchtelingen is daar het vorig jaar zeer toegenomen door de komst van 120.000 joden uit Algerije. Men heeft becijferd, dat minstens vijf mil joen dollar nodig is om deze mensen te helpen. Op het ogenblik hebben de hulporganisaties de beschikking over driemiljoen. I)e rest hoopt men bijeen te krijgen door een beroep te doen op joodse gemeenschappen overal ler wereld en in het hiizonder op die in de Verenigde Staten. Het gekaapte Venezolaanse vracht schip „Anzoategui" bevindt zich bin nen de Braziliaanse territoriale wa teren. Het ligt op 300 meter van het Braziliaanse kusteiland Maraca. Amerikaanse vliegtuigen hebben opdracht gekregen in de nabijheid te blijven om het schip te volgen voor het level het zich weer in interna tionale wateren zou begeven. Brazilië heeft meegedeeld, dal het schip aan de rechtmatige eigenaars zal worden teruggegeven. Zij die in Brazilië wil len blijven, zullen asiel krygen. Zij. die er de voorkeur aan geven naar Venezuela terug te gaan. zullen vrij zijn om dit te doen. aldus een Brazi liaanse woordvoerder. Dit geldt alleen voor de passagiers. Wat de kapers betreft zal geval voor geval afzon- derlijk worden bezien, waarby het in ternationale recht als richtsnoer zal I dienen. Intussen is president Betancourt van Venezuela, tegen wie de actie van I de kapers is gericht, gisteren op I Porto Rico aangekomen voor een be zoek van een dag op doorreis naar Washington, waar hij overleg zal pie- i gen met president Kennedy. By zijn aankomst waren strenge veiligheids maatregelen getroffen. Ongeveer I 25.000 mensen waren in de hoofdstad San Juan op de been om de Venezo laanse president te verwelkomen. De besprekingen tussen Betancourt en 1 president Kennedy zullen voorname- lyk gaan over de Amerikaanse in- voerbeperkingen op Venezolaanse olie en de politieke toestand in het Carai- 1 bische gebied. Uit het Leidsch Dagblad van 19 Febr. 1863: Dezer dagen vertoonden zich bij een olifant teekenen van dolheid. Men moest het kostbare dier afmaken. 86 ko gels waren daar voor nodig. Tc Londen heeft de crino line weder een slagtoffer ge- eischt Ji.l. een dienstmeisje van 14 jaar overleed aan de gevolgen van het in brand raken harer kleding.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1