Golden Fiction Hoe lang bestaat Golden Fiction? MOND- EN KLAUWZEER BLIJFT EEN BEDREIGING Prol. dr. J. Drion eredocter van verjarende Gentse Universiteit Brand in eerste klasse -rijtuig Steekpartij voor café in Leiden Delftse G roningers te bij „Ons Opgericht 1 maart 1860 Maandag 18 februari 1963 Tweede blad no. 30885 De steekpartij was het gevolg van een onenigheid, die zaterdagmiddag ln het café ontstond. De kastelein zette op een gegeven ogenblik een 64- jarige ïjzervlechter buiten de deur. omdat deze zich tijdens een spelletje kaart al te druk had gemaakt. De Ïjzervlechter n&m het kennelijk niet. Hij keerde namelijk even later met een dolkmes terug. Toen de man door De vogelliulp moet blijven doorgaan De buitengewoon strenge winter, die nu al maandenlang aanhoudt, brengt voor velen problemen met zich mee. Zo ook voor afdeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren. Dagelijks wordt door verscheidene leden van de Vereniging geheel belangeloos werk verricht om de vogels, die toch niemand graag zou willen missen, in leven te houden. De kosten voor aan koop en verspreiding van voedsel belopen echter plm. f 95.- per dag, waardoor de kas van de Vereniging zo langzamerhand uitgeput begint te raken. Uit naam van allen, dit het goed met de vogels menen, doet de Vereniging nu dan ook. door finan ciële moeilijkheden gedreven, een be roep op de goedheid van de mens om een bijdrage te storten, waardoor het werk doorgang zal kunnen vin den, onder het motto „Zend ons geld en wij kunnen doorgaan". Bedragen worden gaarne onder het motto „Vogelhulp" ingewacht op postgiro-nummer 64739 ten name van de Afdeling Leiden en Omstreken v. d. Ned. Ver. tot Besch. van Dieren Wij hopen en verwachten dat dit verzoek niet tevergeefs zal zijn. BEEN GEBROKEN BIJ HET VOETBALLEN De 35-jarige kermisexploitant H Dillen uit Den Haag is gistermiddag bij het voetballen op het terrein na bij het Piet Paaltjenspad uitgegleden. Hij brak zijn linkeronderbeen en moest per EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. ZITVOLLEYBAL IN BERGEN OP ZOOM Zaterdag vindt in Bergen op Zoom een groot nationaal zitvolleybal-toer- nooi plaats. Aan dit z.g. carnavals- toernooi, georganiseerd door de Berg op Zoomse club ,,De Krabben", zal eveneens worden deelgenomen dooi de Leidse zit-volleybalclub „De Sleutels", die, zoals bekend, een onderafdeling vormt van de Leidse afdeling van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers en eveneens aangesloten is bij de Ned. Invaliden Sportbond. BOUW VAN 135 WONINGEN Het bouwen van 135 woningen in Zuid-West. welke in exploitatie wor den gegeven aan de W.B.V. „De Goede Woning" is gegund aan de firma A. Th. Kuyl te Voorschoten. VRAGEN AAN GF NO 1 Academische examens Tijdens een indrukwekkende plechtigheid ter gelegenheid van het 147-jarig bestaan de van Uni versiteit van Gent heeft de rector, prof. dr. J. J. Bouckart, zaterdag het eredoctoraat verleend aan vier Nederlandse hoogleraren. Prof. dr. R. W. Zandvoort uit Gro ningen werd benoemd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeertf. de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Drion en de Amster damse hoogleraar prof. dr. A. Pitlo in de rechtswetenschappen en de Delftse hoogleraar prof. dr. ir. H. Gelissen in de toegepaste wetenschappen. Ere-doctoraten werden voorts verleend aan zeven Amerikaanse, Franse, Duitse en Zwitserse geleerden. De promotor van prof. Drion, de Gentse hoogleraar dr. Dekkers, noemde hem „de waardige opvol ger van de onvergetelijke geleerde prof. Meyers". Hij gewaagde van de arbeid van prof. Drion bij de totstandkoming van het nieuwe Nederlandse Burgerlijk Wetboek, maar ook van de rol. die de Leidse hoogleraar in het verzet heeft vervuld. „Een land. dat dergelijke zonen telt, is onverwoestbaar"zei dr. Dekkers. Op de foto het moment waarop de bul van het eredoctoraat aan prof. Drion (rechts) werd uitge reikt. Schilder levensgevaarlijk gewond Een afschuwelijke steekpartij voor een Leids café heeft een 23- jarige schilder bijna het leven gekost. Dank zij snel operatief ingrijpen in het Academisch Zie kenhuis maakt de jongeman het nu redelijk wel. twee café-bezoekers werd aangespro ken over de schade, die hij tijdens de ruzie by het kaarten had veroor zaakt, verzocht hij één van deze be zoekers, de schilder H. Smit uit de Nicol^as Beetsstraat. even mee naar buiten te komen. Hij trok daarna op straat het mes en stak de jongeman in de buik. zodanig dat deze een gro te open wond opliep. De toestand van de schilder baarde zoveel zorg, dat hij onmiddellijk per particuliere auto naar het Ziekenhuis werd vervoerd. De dader, een Leidenaar. kon na het drama worden gepakt. Hij is opge sloten in een cel van het politie bureau. GruIlllegerlaalld,, Aan de Leidse universiteit zyn ge slaagd voor de examens: kandidaats rechten: de heer A. C. Kollman iEindhoven»; doctoraal rechten: de heer G. M. G. L. J. Kats (Maastricht» doctoraal geneeskunde: mej. L. P. M van den Akker «Voorburg»; mej. J. Smeulers «Rijswijk», de heer C. E Axson (Leiden»; F. C. Bouman «Den Haag» en de heer W. F. Scheepe Leiden»; semi-artsexamen de heren H. H Ressing «Delft»; G. A van Waasbergen «Noordwijk» en P. F. Wiesenhaan «Heemstede»; arts examen: de heren L A. van Es DordrechtC. P. J. le Nobel «Den Haag» en H. T. Weiland «Overveen». TONEELGROEP VAN OUD-STUDENTEN De toneelgroep van oud-studenten onder leiding van mr. P. Clevermga zal de traditie getrouw de première van haar jaarlijkse serie toneelvoor stellingen te Leiden doen plaats vinden. Deze alom bekende groep heeft reeds een groot aantal succes sen op haar naam staan: in 1957 werd ..Welkom ThULc." gespeeld, in 1958 ..Kwartet in Majeur", in 1959 „Hoed op hol", in 1960 „Liefdes loze les", in 1961 „Tricolore" en in 1962 „Op het lady kantje af"! In de Leidse Schouwburg wordt op 5 maart a.s. ten tonele gebracht „De impresario van Smyrna", een kome die van Carlo Goldóni. Het amusante stuk. dat in de 18de eeuwse Italiaan se opera-wereld speelt, belooft qua opvoering en aankleding een hoogte punt in het repertoire van deze groep te worden. De voorstelling zal dit jaar gege ven worden ten bate van de „Ver eniging tot bevordering der belangen van slechtshorenden", die de op brengst bestemd heeft voor een te bouwen jeugdcentrum. 10 STUKS I 0 SO/20 STUKS f 1<-/50 STUKS f 2.75 DE ZACHTSTE VAN ALLE Hebt u ook een vmg over Golden Fiction, tluurl a den een brlefkevtJ* dn Ei, Isurent, pastbtm fOTT, 0M Heet v Lil ba is nabij I Een geheim Cubaans radiostation meldde gisteren in een uitzending, dat „een bevrijdingsleger op voet van oorlog" is gebracht en dat „de rode troepen uit Moskou spoedig door de bevrijdingstroepen zullen worden ver dreven". De uitzending werd gehourd op een golflengte die eigenlyk voor de Cubaanse autoriteiten is bestemd. Voorts werd omgeroepen„Volk van Cuba. het bevrijdingsleger zegt u. dat het nog maar zeven dagen duurt voor het 24 februari is, de dag van de ..Grito de Baire", de dag van een vry Cuba", «die dag wordt de „vrijheids- kreet" gevierd, die bij het onafhan kelijk worden van Cuba voor het eerst in de Cubaanse stad Baire werd geuit) De zender werd tweemaal ge hoord. Beide malen werd de uitzen ding voortijdig afgebroken. Vier Britten, die tot gevangenis- straffen van 25 tot 30 jaar waren ver oordeeld wegens contra-revolutio naire activiteit, zijn zaterdag door de Cubaanse autoriteiten vrijgelaten. Zij hebben twee jaar gevangen gezeten. De Britse ambassadeur in Havanna verklaarde, dat nog ongeveer vijftien Britten op Cuba gevangen zitten, van wie twee op beschuldiging van contra revolutionaire activiteit.. AntwoordUw brief bracht ons op de ge dachte uw vraag openlijkte beantwoorden. U rookt immers al tien jaar Golden Fiction, schrijft u, dan hebt u er dus recht op om het te weten. En met u al die andere trouwe Golden Fiction-rokers, die de 'zachtste van alle' vijf, tien en... zeventien jaar roken. Ja, zeventien! Kijkt u maar op de achterkant van het doosje links onder aan, daar staat Crêation 1946. Dat is de geboortedatumGolden Fiction was de eerste volwaardige sigaret na de oorlog. In 1946 kon Laurens voor het eerst weer vrij de beste tabakken kopen op de wereld markt. En zo goed was die melange dat Golden Fiction uitgroeide tot een der grootste merken van Nederland. Is er ooit iets veranderd? Ja, de melange is nog meer verfijnd en verzacht. U rookt nu de fijnste Golden Fiction's van alle zeventien jaarl Voor de leden van „Ons Grunnegerlaand" bracht de toneelclub van de zustervereniging uit Delft zaterdagavond in „Den Burcht" het toneelstuk „Wie waiten nait ales", van Koos Beswino. De centrale figuur van het stuk is Ha arm Scheltemou, eens een gezien medicus in de stad, maar door een mislukte operatie van een van zijn patiënten «zijn hand was niet vast door dat hij gedronken had) heeft hij zyn praktijk er aangegeven. Hy vestigde zich als bloemkweker in een klein Gronings dorp waar hy al gauw een zeer gezien man werd en doordat hij zyn oude beroep niet ge heel kon vergeten, vele mensen van hun kwaaltjes afhielp en als gevolg hiervan de bijnaam van „de wonder dokter" verwierf. Dit alles zeer tot ongenoegen van dokter Brongers en Haarms als arts afgestudeerde zoon Tonie. die zich met dokter Brongers associeert en met zijn dochter Annie trouwt. Dit huwelijk was een grote teleur stelling voor Tonie's buurmeisje Truus Mulder, die op een huwelijk met Tonie had gerekend. De verwikkelingen spitsen zich nu toe. Er komt een breuk tussen Haarm en Tonic, die zyn vader als een kwakzalver beschouwt, daar hij. net als iedereen, volkomen onkundig is van zijn vaders verleden. Dat alles, dank zij de hulp van Truus toch nog weer goed komt, spreekt van zelf. Haarm redt door een chirurgische ingreep het leven van zijn schoondochter en vader en zoon verzoenen zich met elkaar. Haarm blijft echter de eenvoudige bloemkweker want in zijn dorpje te midden van zijn vele vrienden voelt hij zich thuis. Onder regie van mevrouw Land man. die zelf op de haar eigen wijze de rol van Haarms huishoudster ver tolkte. gaven de Dclftenaren. behou dens enkele zwakke momenten, een goede opvoering van het stuk. Naast mevr. Landman moeten vooral mej Bleyenberg, die een gave Uit het jaarverslag 1962 van de Dr A. van Voorthuysenschool aan de Marmxstraat blykt. dat er door vertolking van de rol van Truus Mul der gaf en de heer Veldkamp als Haarm genoemd worden. De grimeur had de heer Veldkam» een pracht „kop" gegeven. daareiAegen dokter Brongers zo „jeugdig" gelaten, dat hij ons onmogelijk kon doen geloven in het feit dat hij al een huwbare doch ter had. Aan de avond werkten verder mee het Leids Kamerorkest, o.l.v. de heer Trouwee en het duo Cock Ernst «ac cordeon» en Jan Meerpoel «drums) dat voor de dansmuziek zorgde. hoofd en personeel van deze school weer talrijke initiatieven zyn geno men. die ten goede zyn gekomen aan de moeilyk lerende kinderen uit Lei den en omstreken. Als bykans enige school in Neder land is er een selectie- en observatie klas tot ontwikkeling gekomen, waar de nieuwe leerlingen grondig beke ken worden. Onder leiding van mej. dra. H M. Goedman wordt er ruime aandacht besteed aan de pedagogi sche diagnostiek en pedagogische the rapie van het moeilyk lerende kind. De resultaten van dit werk zijn mede aanleiding geweest tot het for meren van een nieuwe groep kinde ren. die meer mogelijkheden hebben op eenvoudig technisch en admini stratief gebied. Het werkplan van de school werd het afgelopen jaar geheel vernieuwd en aangepast aan de moderne inzichten op gebied van de orthopedagogiek en didactiek. In 1962 werden 44 nieuwe leerlin gen tot de school toegelaten. Fraai waren de prestaties van de school op sportgebied. Bij de jaar- ïykse schoolvoetbalwedstryden werd de school niet alleen kampioen van Leiden, maar ook van de naburige districten. Het aantal leerlingen, dat de school met eindonderwys verliet bedroeg 35. Zes van hen kregen verder technisch onderwijs. Grote belangstelling bestond er het afgelopen jaar voor de Avondschool, die door 62 oud-leerlingen werd be zocht. Ondanks de inspanning van hoofd en oudrrrommissie. die onder leiding van de heer A. Heetveld Jr. Teel werk voor de school verzetten, is er weinig vooruitgang geboekt m.b.t. de nieuw bouw voor de afdeling B. Momenteel wordt er opnieuw aan gewerkt en met medewerking van het gemeente bestuur is het niet uitgesloten, dat de bouw in 1963 tot stand zal komen. Een grote wens van de ouders ging ln vervulling: het vervoer van de Burgemeester opent tentoonstelling De burgemeester, Jhr. mr. F H. van Kinschot, zal dinsdag 26 febrtiari, 's middags om 2.30 uur de Beroepen- tentoonstelling openen. Deze tentoonstelling, uitgaande van de Commissie van Advies van het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden en beschikbaar gesteld door de Directie voor de Arbeidsvoorziening, wordt gehouden in het gebouw van de Re gionale Werkplaats voor Vakoplei ding van Volwassenen, Roosevelt- straat 45. kinderen naar en van school. Twee nieuwe groeperingen kwamen in 1962 tot stand: de oudervereniging „Help Elkander" met ongeveer 100 leden en de „Stichting Tehuis". De school zal ln juni 1964 50 jaar bestaan. Het ligt in de bedoeling hier voor enkele commissies in het leven te roepen teneinde de nodige aan dacht hieraan te besteden. Rondom de Veemarkt Op het momentdat gistermiddag om kwart over vijf de trein uit Den Haag het Station Lei den binnenliep, bleek brand uitgebroken te zijn in een eerste klasse compartiment. De Leidse brandweer, die spoedig ter plaatse was. heeft het vuur geblust. Het compartiment, waarin bij het uitbreken van de brand geen reizigers zaten, brandde echter geheel uit. Nadat het treinstel was afgekoppeld en de reizigers waren overge- VRAAGT DE HEER P. TE H. (Van onze deskundige medewerker) Het is niet ten onrechte, dat de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees deze week in de openbare vergadering van het schap een beroep gedaan heeft op de boeren om het mond- en klauwzeer, dat in bepaalde gebieden weer in toenemende mate de kop heeft opgestoken, met alle mogelijke middelen te bestrijden. Het zyn weliswaar voornamelijk de oos telijke provincies. Gelderland en Overijssel, waar zich telkens nieuwe ge vallen voordoen. In Zuid-Holland is het gelukkig zo, dat de Goudse vee markt deze week weer kon worden gehouden, maar dat betekent bepaald niet. dat men daarom in onze provincie de zaak licht zou kunnen gaan opvatten. Wat een voortwoekeren van deze zieKte kan betekenen, heeft iedere betrokkene nog weer duidelijk kunnen beseffen door het feit. dat Zwitserland de invoer van slachtvarkens uit ons land heeft verboden, ter wijl ook de doorvoer van levende varkens naar Italië niet meer is toege staan. Gelukkig heeft Zwitserland deze bepaling slechts tot varkens beperkt en is het rundvee ervan verschoond gebleven. Anderzijds ondervond een rundveeëxporteur uit Friesland reeds moeilijkheden met een transport run deren bestemd voor Frankrijk en dat niet vanwege een invoerverbod ln Frankrijk voor Nederlands vee. maar op grond van een dergelijk verbod voor vee uit Belgie en zulks in verband met het vermoeden van de gevallen van Afrikaanse mond- en klauwzeer in België. stapt, kon de trein, zij het met enkele minuten vertraging, raar Amsterdam vertrekken. Oor zaak van de brandwelke op het traject Den HaagLeiden door een treinkelner werd ont dekt. is vermoedelijk een achteloos weggewor pen sigarettepeukje geweest. Tijdens de reis bleven de passagiers onkundig van het uitbreken van de brand, zodat er geen paniek uitbrak De varkensmarkt in ons land was deze week als reactie op de ïnvocr- stop van Zwitserland duidelijk lager in prijs. Dat valt ook wel te verkla ren. want de laatste tijd nam Zwit serland wekelijks zo'n 4000 slacht varkens uit ons land af. Als zo'n klant uitvalt, betekent dat natuurlijk nog al iets. temeer omdat de pryzen die de Zwitsers betalen bepaald niet van de laagste zijn. Gelukkig gaat de export naar de EEG-partner-landen. Frankrijk en West-Duitsland. nog door en de opheffing van de haven staking in Amerika mag ook als een pluspunt voor de marktsituatie van slachtvarkens worden aangemerkt. Bovendien verwacht men aan de hand van dekkingensteekproefcyfers in de komende weken een geringer aanbod van slachtvarkens op de markt. Maar we moeten hierbij wel aantekenen, dat aan de dekkingen- cijfers en de daarop gebaseerde ra mingen van het aanbod van slacht varkens. sedert de mond- en klauw- zeerepidemie van 1962 niet meer de betrouwbaarheid kan worden toege kend van voorheen. Het kan dus best anders uitpakken dan wordt ver wacht. De slachtveemarkt gaf deze week iets aantrekkende pryzen te zien. Te Rotterdam waren maandag j.l. heel wat minder slachtrunderen aange voerd dan de week tevoren en dat kwam de markt wel ten goede. En ook te Den Bosch was het beeld even vaster. Nu de Spaanse export trans acties en die op Oost-Duitsland toch een verdere afwikkeling vinden, be tekent dit ongetwyfeld een belang rijke steun voor de slachtveemarkt, waar anders de prezen bepaald lager zouden zyn. Maar op hoge pryzen moet men vooral niet gaan rekenen, want de exporteurs zyn uiteraard aan het betalen van een prys binnen hun contractgrens gebonden. En deze ligt, voor zover onze inlichtingen strekken, gemiddeld voor dieren van redelijke kwaliteit op f2.30 per ge slacht gewicht. Verder is de invoer van Deens slachtvee voor onze markt van be tekenis. D.wz. dat bil oplopende prij zen vermoedelijk te rekenen zou zyn op een grotere invoer dan thans ge realiseerd wordt, zodat men kan stel len. dat de Deense koeien ook nu weer de markt beheersen wat de prijsvorming betreft. Verder geldt momenteel als opinie, dat de welders van vee bij de huidige prijzen voor de magere beesten deze zomer beter aan hun weidegeld zullen kunnen komen dan vorig jaar het ge val was. De koude houdt de zaak na tuurlijk nog wel tegen en er is op de markten in het magere vee dan ook nog steeds een kalme stemming, maar de tijd is verder dan de natuur doet vermoeden en het moet nu toch spoedig voorjaar gaan worden. Als dan de vraag opeens zou toenemen, bestaat er kans dat de magere koeien weer in prys zullen aantrekken en dat gaat uiteraard ten koste van het weidegeld. want ze brengen op grond van een hogere inkoopsprijs straks slachtrijp bepaald niet meer op. Van gebrulksveemarkt valt weinig nieuws te melden. De stemming bleef traag en de pryzen waren deze week bepaald aan de gedrukte kant. Ook in het jongvee een zeer matige handel met vooral geen hogere prijzen. De vette kalveren waren deze week op alle markten lager in prys en dat ondanks de matige aanvoeren. Dit is terug te voeren op lagere prijzen in het buitenland, met name voor de lichte kalveren in West-Duitsland, waardoor de exporteurs uiteraard met hun inkoopprijzen omlaag moe ten. Wolvee bleef zeer duur. De Leidse markt was vorige week maar zeer krap voorzien en dat betekende een vlotte handel met vooral voor de bes te soort hoge prijzen. Tot 1160 per

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3