PARTIJ VAIN BRANDT BOEKT GROTE WINST Vele duizenden wilden ruine van C. A. zien SCHADE MAASDAM CA. EEN MILJOEN Gekaapt schip nadert Braziliaanse wateren CDL'ers verliezen veertien zetels Resten gebouw smeulen nog Nog meer vorst Verrassende verkiezingsuitslag in U est-Herlijn Liberalen terug in parlement Conferentie Borneo over WEERBERICHT Noodlottige gewoonte" De Anzoateguilag vannacht stil: twee houtjes langszij ©uc/ §)Cteuivs J Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 No. 3C883 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De verkiezingen die gisteren in West-Berlijn zijn gehouden, hebben een klinkend succes voor de sociaal-democraten opge leverd. Zij kregen 61,9 procent van de stemmen, ruim negen procent meer dan in 1958. Hoewel verwacht werd dat de partij van burgemeester Willy Brandt vooruit zou gaan, heeft deze enorme stijging de Berlijners wel verrast. De CDU, die onder leiding van tweede burgemeester Amréhn een tcherpe verkiezingscampagne tegen Brandt en de zijnen had geroerd, kreeg een gevoelige nederlaag te slikken: zij ging terug van >7,7 vaar procent. Meer succes had de liberale FDP. die na een afwezigheid tan vier jaar weerinhetstadsparlement terugkeert. De communisten kregen nog minder stemmen dan in 1958. De officiële verkiezingsuitsla gen. met tussen haakjes vermeld 01 de cijfers van 1958, zijn: percentage zetels 61,9 (52,6) 89 (78) 28.9 (37.7) 41 (55) 7.9 (3.8) 10 (-) 1,3 (1.9)(-)) deze verandering in de barometer stand van invloed zal zijn op de po litiek van Bonn. kan nog niet worden gezegd. In politieke kringen gelooft men echter wel. dat Brandts kansen als kandidaat voor het kanselierschap weer zijn gestegen. Tweede (CDU-burgemeester Am réhn en de ere-voorzitter van de Ber- lijnse CDU. Ernst Lemmer, die Bondsminister voor zaken betreffende geheel Duitsland is geweest, werden in hun kiesdistrict niet rechtstreeks gekozen. Zij werden door twee soci aal-democraten verslagen. Willy Brandt toonde zich gister avond opgetogen over de verkiezings uitslag. die hij een vertrouwensvotum noemde voor de politiek, die hij de laatste jaren samen met de gealli eerden tegenover de Russen had ge voerd. Hij beloofde op zijn gebruike lijke, ietwat pathetische wijze geen misbruik te zullen maken van de overweldigende meerderheid, die zijn partij nu in het parlement bezit. De verslagen Amrehn gaf als com mentaar op de uitslag, dat niet zo zeer de politiek in Berlijn als wel in vloed van buitenaf de hoofdrol ge speeld had. Daarmee verwees Am rehn naar de Spiegel-affaire en an dere recente gebeurtenissen, die er niet bepaald toe bij hebben gedragen dat het vertrouwen in de CDU steeg. In Berlijn begon gisteren al het grote raden wat voor regering zou worden gevormd. Een voortzetting van de coalitie tussen CDlT en SPD is goed mogelijk, maar na de scherpe verkiezingscampagne toch minder ze ker dan men voorheen aannam. Ook een SPI)FDP-coalitie zou natuur lijk mogelijk zijn. En natuurlijk kan de SPD ook alleen regeren. Vast staat dat de grote over winning van de socialisten in de eerste plaats betekent dat de po sitie van Willy Brandt nog sterker is geworden. De door de CDU in het strijdperk geworpen vraag of Brandt wel burgemeester van Berlijn zal blijven in de hele ko mende regeringsperiode tot 1967, blijkt op de kiezers weinig invloed gehad te hebben. Toch is dit een open vraag. Als in 1965 na de Bondsdagverkiezingen de socialisten in de Bondsregering ko men. is het uiteraard goed mogelijk (Brandt zelf gaf dat gisteravond toe) dat hij minister in Bonn wordt „Nu zo lang Bonner politici Berlijnse po litiek hebben bedreven, wordt het tijd dat een Berlijner Bonner politiek gaat maken", aldus Brandt. In groter verband gezien moet men de socialistische overwinning wel in terpreteren als een nieuwe schakel in de opmars van de SPD in alle deel staten. zowel als in de Bondsrepubliek als geheel. Daarnaast vertoont de CDU. Adenauers partij, een perma nente achteruitgang. Het is een beeld dat ook de komende jaren in West- Duitsland geldig lijkt te zullen blij ven. SPD ACDU FDP SED Politieke waarnemers zien de ver rassend grote stembuszege van de 5PD na alle strubbelingen rond West- Berlijn een bevestiging, dat de socia- listen ook in 1963 hun opwaartse gang q ioortzetten. Zij beschouwen de ver kiezingsuitslag echter bovenal als een rersterking van de positie van Willy Jrandt. die in de afgelopen weken regens zijn voornemen om Chroesjts- iow toen deze in Oost-Berlijn was - te ontmoeten, heftige kritiek te :ken heeft gekregen. In hoeverre PRINSÉS MARIJKE die vandaag haar verjaardag viert, heeft zaterdag een delega tie van de Koninklijke Land macht ontvangen, die haar als geschenk een opblaasbare rub berboot aanbood. De Prinses be wondert haar verjaarsgeschenk. De regering van Malakka Ls bereid om de huidige spanning met Indo nesië te verminderen en met het oog daarop deel te nemen aan een ronde tafelconferentie van Zuidoostaziati- sche landen over het vraagstuk- Borneo Dit deelde de premier van Malakka. Abdoel Rachman, gisteren in Koeala Loempoer mede. De pre mier stelde echter de voorwaarde, dat een onpartijdig land het initiatief zou nemen tot een dergelijke confe rentie. De Maleise Federatie overweegt intussen de dienstplicht weer in te voeren met het oog op de houding van Indonesië tegenover de voorge stelde vorming van de federatie Malesië. Dit deelde een regerings woordvoerder zaterdag in Koeala Loempoer mede. Aan Indonesische zijde gaat men voort met de voorbereiding van een eventuele agressie: kolonel Soekadio, stafchef voor operaties, heeft de ver dediging langs de grens tussen Indonesisch en Brits Borneo geïn specteerd om „de staat van paraat heid" van de Indonesische troepen te controleren. De socialistische vakcen trale van Indonesië (Sobsi» heeft medegedeeld, dat haar ..arbeiders regimenten". die een militaire trai ning hebben gehad, klaar staan voor eventuele gevechten met Malakka. Eden had lichte hartaanval Lord Avon. de vroegere Britse pre mier Sir Anthony Eden, is vrijdag avond te Bridgetowh op het eiland Barbados aangekomen voor een me dische behandeling, nadat hij dins dag op zijn landgoed op het eiland Beiquia een lichte hartaanval had gehad. De toestand van Lord Avon is niet verontrustend. Ijs bij Leiden en Katwijk onbetrouwbaar Vanmorgen om negen uur Is het boezemgemaal in Katwijk- aan-Zee in werking gesteld. Daardoor wordt het ijs in de wijde omgeving van Leiden en Katwijk onbetrouwbaar, zo deelt het Hoogheemraadschap van Rijnland mee. 'elfs het beetje lichte dooi, waarvan Limburg en Oost-Brabant zaterdag even mochten genieten was maar een heel kort leven beschoren. De koude lucht hernam resoluut haar rechten over heel Nederland. En met die koude zijn we de negende vorstweek ingegaan. loven Noord-Duitsland ontstond een kleine storing, die vergezeld gaat van een omvangrijk s'neeuwgebied. Dit laatste heeft zich geleidelijk ook over onze omgeving uitgebreid. De sneeuwval is hier in het alge meen maar licht. Het vliegveld Eindhoven meldde vanmorgen met 2 cm de grootste hoeveelheid verse sneeuw. Een rug van hoge luchtdruk bover. Zuid-Scandinavië verplaatst zich langzaam in zuidelijke richting. In verband hiermee wordt in onze om geving de kans op opklaringen gro ter en zal de vorst wat gaan toe nemen. in1 an de Oceaan af beweegt zich een actieve storing naar de Golf van Biscaje. Ze zal het weer in onze omgeving niet kunnen hrinvloeden, maar wel zal waarschijnlijk in de loop van morgen de wind zuid oostelijk worden en iets aanwak keren. (Van onze A'damse correspondent) De resten van het eens zo trotse hoofdkwartier van C. en A. aan het Damrak in Amsterdam smeulen nog steeds. Er heerst een ondraaglijke hitte in het hart van de rokende ruïne, die een oppervlakte heeft van circa zeventig bij zeventig meter. In de nacht van zaterdag op zondag spo ten zeven waterkanonnen ononder broken water in de ontoegankelijke overblijfselen van het confectiema gazijn. Gisterochtend werd volstaan met twee stralen water, sinds gister avond zeven uur is nog slechts een motorspuit ingeschakeld, die tot van avond in bedrijf zal zijn. Het openbaar vervoerbedrijf kon nauwelijks de drukte verwerken, toen duizenden en duizenden zaterdag middag en gisteren naar de binnen stad trokken om de gevolgen van deze brand de grootste in de Am sterdamse binnenstad sindsdien wel ke in 1929 het Paleis voor Volksvlijt verwoestte te bekijken. Ongekend groot was gistermiddag de belangstelling uit stad en land. Volgens een schatting van de politie zijn tussen twee en zeven uur onge veer 100.000 auto's in twee rijen over het Damrak gereden, waar veel agen ten de bestuurders tot doorrijden maanden. Tot zelfs uit Limburg was een nieuwsgierige automobilist spe ciaal naar de hoofdstad gekomen om het uitgebrande pand te zien. Verder waren er duizenden wandelaars, die in vijf tot zeven rijen dik achter de afzetting op hun gemak naar de ruï ne van het dameskledingmagazijn stonden te kijken. Het verkeer in de binnenstad heeft volkomen in de knoop gezeten. Vanaf het R.A.I.-ge- bouw aan de zuidelijke stadsrand tot aan de Dam zat het vast. aan de Dam zat het vast. „Krank zinnig druk", zei een politieman. Het tramverkeer dat zaterdagmor gen via de N.Z. Voorburgwal was omgeleid is gistermiddag weer naar het Damrak teruggekeerd. De be stuurders hebben opdracht de trams zeer langzaam langs de plaets van de brand te rijden, niet ten gerieve van de nieuwsgierige passagiers, maar omdat er nog steeds gevaar voor in storting van de thans geheel vrij staande gevel bestaat. Het wegver keer is alleen in de richting Dam- Centraalstation vrijgegeven. Gevel I op Zaterdagavond, vlak voor het in vallen der duisternis heeft de brand weer de gevaarlijk naar voren han gende geveltop met de daarop prij- ENKELE OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaat- i Wijk wat sneeuw. Overwegend matige *ind tussen noord en oost. Lichte tot batige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 FEBRUARI Zon op: 7.50 uur; onder: 18 00 uur. Maan op: 4.31 uur; onder: 12.54 u. Hoogwater te Katwijk te 11.20 uur. j Laagwater te 6.31 en 19.21 uur. *it nummer bestaat uit 14 pagina's) 1 Een groep geleerden van naam, onder wie drie Nobelprijswinnaars, heeft in SI ckholm gewezen op de noodzakelijkheid dat het roken offi cieel wordt erkend als een gevaarlijke en vaak noodlottige gewoonte. De groep van 25 geleerden heeft een be roep op de Zweedse minister van Binnenlandse Zaken gedaan om krachtige actie tegen het roken te gaan voeren. De groep, onder wie de Nobelprijs winnaars Svedberg en Tiselius (schei kunde) en Theorell (geneeskunde) willen stichting van een „Nationaal genootschap tegen tabak". kende pelikaan naar beneden getrok ken. De gevel aan de zijde van de Nieuwedijk dreigt in tc storten. Er is een begin gemaakt met het op trekken van een dubbele steiger en een schutting, waarna de gevel steen voor steen zal worden afgebroken. De Nieuwedijk is ter plaatse afgeslo ten voor alle verkeer en voetgangers. De beide zusters Van der Eden, die de enige woning in het afge brande complex bewoonden en die tijdens de brand onvindbaar waren blijken bij familie in Noord-Brabant met vakantie te zijn. De directie van C. en A. heeft besloten de verkoop van dames- en kinderconfectie op beperkte schaal ter hand te nemen in de herenmodezaak van het con cern aan de overzijde van de Nieuwe dijk. De 200 verkoopsters en het uit 150 employées bestaande administra tieve personeel zijn zaterdagmoren opgevangen en verzameld in Hotel Krasnapolskv, waar zij te horen kre gen. dat zij tot woensdag vrijaf kre gen. Een deel van de verkoopsters zal daarna in de herenmodezaak worden tewerk gesteld. Voor het administra tief personeel wordt een pand aan het Rapenburg ingericht, dat voor lopig het hoofdkantoor van C. en A. zal worden. Enige maanden geleden was reeds besloten aan de Weesper- straat in Amsterdam efcn groot kan toorgebouw te stichten, waar de cen trale administratie van C. en A. en haar buitenlandse dochteronderne mingen zal worden gehuisvest. De heer E. Gieskes. directeur van de eveneens volkomen uitgebrande hoedenzaak N V. Gieskes, is reeds op zoek naar een ander pand in de binnenstad. Hij hoopt zijn personeel voorlopig onder te brengen in andere zaken of op wachtgeld te stellen. garnie Onzeker De bevolking van West-Ber lijn is gisteren ter stembus ge gaan. Nog onbewust van de royale overwinning, die voor hem in het verschiet ligt. brengt burgemeester Willy Brandt zijn stem uit. Het is nog niet bekend of de mo numentale. solide gebouwde gevel aan het Damrak de basis zal vormen voor de herbouw van het kledingmagazijn. De kans is groot, dat deze om veilig heidsredenen moet worden afgebro ken. De grote bouwmeester H P. Ber- lage bouwde deze gevel in de eerste jaren van deze eeuw voor de algeme ne maatschappij van levensverzeke ring en lijfrente. Hy ontwierp, toen tevens de beurspassage. die in de plaats kwam van de Baafjessteeg. die Damrak met Nieuwedijk verbond. Aan de achterzijde van het verzeke ringskantoor had C. en A. toen reeds een bloeiend kledingmagazijn, dat zich allengs over het gehele complex zou uitbreiden naast de Baafjessteeg. temidden van de winkels van de Am- I sterdamse lakenkopers openden de uit het dorpje Mettingen afkomstige 1 broers C. en A. Breniünkmeyer in I 1894 hun eerste winkeltje, dat de ge boorte werd van een wereldconcern. Het was vrijwel op deze zelfde plaats, dat hier vrijdagnacht om tien j voor drie de brand uitbrak, die zulk een catastrofale uitwerking had en waarvan de oorzaak waarschijnlijk niet meer kan worden achterhaald. Pakje ma een cent duurder De prijs van margarine is met in gang van vandaag met een cent per pakje van 250 gram verhoogd. Naar de Bond van Nederlandse Margarine- fabrikanten mededeelt, is deze prijs verhoging het gevolg van gestegen grondstof fenprijzen. (Van een speciale verslaggever) Een bijzonder zwaar beschadigde bodem zagen de technici, toen de „Maasdam" van de Holland-Ameri- kalijn in het dok van ae Bremerha ven droog kwam te staan. In enkele woorden gezegd... aan bakboordzijde was de bodem over vrijwel de gehele lengte als een sar dineblikje opengescheurd. De scheur verwijdde zich op sommige plaatsen tot grote gaten en ook aan het ach terschip was de schade groot. De schroef was evenmin aan een aan raking met het wrak ontkomen. Een van de bladen was zwaar beschadigd. Ook aan stuurboordzijde vertoonde de bodem belangrijke beschadigingen. Globale schatting van de repara tiekostenéén miljoen gulden. In Bremen heeft de gebeurtenis veel beroering gewekt. De dagbla den houden zich ermee bezig en het Het gekaapte Venezolaanse I de noordkust van Brazilië, op vrachtschip „Anzoategui" be- j ongeveer 45 km. ten noorden vindt zich op het ogenblik voor van het eiland Maraca, dat ongeveer 220 km. van Frans Guiana ligt. dus niet ver van Suriname. Het Amerikaanse mi nisterie van Defensie deelde vanochtend mee, dat het schip vannacht op die plaats gestopt heeft. Daarop kwamen twee bootjes langszij, maar het minis terie kon nog geen inlichtingen verstrekken over de nationaliteit van de opvarenden der scheep jes. Deze mededelingen waren afkomstig van Amerikaanse marinevliegtuigen die de „An zoategui" op verzoek van de Venezolaanse regering scha duwen. gemeentebestuur roert zich ook. „Men moet nu eens haast maken met het opruimen van de wrakken in de Wezermonding", zegt men. „De repu tatie van Bremen als moderne en veilige zeehaven staat op het spel. Geruchten als zou de Duitse Wezer- loods, die in Rotterdam reeds aan boord was gekomen, op het moment van het stoten nog niet in functie zou zyn geweest, zijn alweer onjuist gebleken. Gezagvoerder Lagaay be vond zich op het tijdstip van de bot sing op de brug met 'wee van zyn stuurlieden en de Duitse loods en men mag aannemen, dat deze loods in functie als adviseur en wegwijzer toen reeds aanwijzingen heeft gege ven voor de te volgen route Afstmul Dat beide wrakboeien op voldoen de afstand en aan de juiste zijde zijn gepasseerd, hebben wij toevallig zelf kunnen zien uit onze patrijs poort. Op naar schatting 100 tot 150 meter afstand gleden wij er langs. Kort daarop volgde de botsing. Of de boeien door ijsgang van hun plaats zijn geraakt, zal het onder zoek moeten uitwijzen. Voor de schuldvraag is dat van bijzonder groot belang. Want daarmee hangt onverbrekelijk samen, wie de kosten van deze grote reparatie zal moeten dragen. Tegenover de bewering, dat de „Maasdam" niet de nieuwe route ge volgd heeft, die wat zuidelijker is ge legen, staat het onloochenbare feit, dat het vaarwater door het z.g. sche penkerkhof. dat de „Maasdam" volg- dp nog steeds in algemeen gebruik is Op het moment van de botsing voer een schip vlak voor de „Maas dam" uit Het is de Holland-Amerikalyn ge lukt voorlopig voor de „Maasdam" een vervangend schip te krijgen. De ..Seven Seas", die thans in Bremer haven voor de kade ligt en niet in de vaart zou komen, zal voor een reis in gereedheid worden gebracht Dit kan niet geschieden op zo korte termijn, da! het schip de voor de ..Maasdam" gedachte eerste reis in de nieuwe transatlantische verbinding reeds kan waarnemen. De vooi deze reis geboekte passagiers zijn overgebracht naar andere afvaarten. Aangezien het er naar uitziet, dat de omvang rijke reparaties aan de Maasdam" geruime tijd in beslag zullen nemen, zal ook de volgende afvaart, die op 18 maart was vastgesteld niet door de „Maasdam" kunnen worden uit gevoerd. Deze zal nu worden waar genomen door de .Seven Seas" van de Europa-Canadalyn De reis van de „Maasdam" van 16 april zal onge wijzigd doorgaan. Ook vliegtuigen van de Braziliaan se luchtmacht houden de Anzoategui ln het oog. Het schip volgde gisteren namelijk een koers, die geleek op die van de Santa Maria, het schip, dat twee jaar geleden werd gekaapt. Volgens onbevestigde berichten in Washington zouden één en mogelijk twee Venezolaanse torpedobootjagers zich naar de „Anzoategui" spoeden in een poging het schip te pak ken te krijgen voordat het de Braziliaanse wateren bereikt. De re bellen, die zich van het schip hebben meester gemaakt, kunnen verwach ten, dat zij in Brazilië asiel krfjgen. De New York Times schrijft naar aanleiding van het kapen van de Anzoategui en de Jongste geweld daden in Venezuela: „President Be- tancourt wordt aangevallen en be dreigd. niet omdat hij een dictator, tiran, communist of fascist is. In tegendeel. hy is een voortreffelijk voorbeeld in Latyns-Amerika van een democratische linkse figuur en hy is de geduchtste vyand van het com munisme. Hy is verre van reactio nair. Hy heeft een der meest revo lutionaire regeringen in Latyns-Ame rika, maar hij voert sociale hervor mingen uit en brengt economische ontwikkelingen tot stand met vreed zame, democratische methoden". Uit het Leidsch Dagblad van 18 Febr. 1863; De gemiddelde levensduur in Frankrijk bedraagt thans 372 jaar. In beschaafde lan den merkt men overal ver lenging van den levensduur op. De 70-jarige graaf de Presler vroeg aan een beeld schone 18-jarige juffrouw ..Mejuffrouw, ik ben stokoud gij zijt bloedjong, wilt gv mijne weduwe worden?" Het meisje zei blozend ,Ja".

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1