met VAKANTIE Goed toneelspel van Leidse politiegroep Jessica: vrolijke film van Jean Negnlesco Films van deze week in Leiden Italiaans anthropoloog hield oratie als Leids hoogleraar Potasch en Perlemoer ASPIRIN® ,Leef nu en betaal later"film over de af betalingsproblemen PERSOONLIJKE LENINGEN AMSTERDAMSCHE BANK Zevende V.O.L.A. -1 ustrum 19 april in Stadsgehoorzaal Gero-cassette „Botsende jeugd": aangrijpende verfilming van nozemprobleem Van der WERFF i HUBRECHT IN LEIDEN Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 februari 1963 Tweede blad no. 30884 Over genetisch onderzoek op Sardinië Gistermiddag heeft prof. dr. M. Siniscalco met een oratie in het Groot Auditorium oficieel het ambt aanvaard van buitengewoon Leids hoogleraar in de anthropogenetica in tegenwoordigheid o.m. van een aantal vooraanstaande vakgenoten uit zijn vaderland Italië. Prof. Siniscalco is de eerste Italiaanse hoogleraar aan de Leidse Universiteit na het professoraat van de beroemde Justus Scaliger van 1593 tot 1609. Prof. Siniscalco hield zijn oratie in het Engels onder de titel „Frontiers of human genetics". Het komt in de laatste tijd (in zeker opzicht helaas) slechts zelden \oor. dat een inaugurele oratie te Leiden in een andere dan de Nederlandse taal wordt gehouden, afgezien van de oraties van buitenlandse gasthoogleraren die voor slechts korte tijd aan de Leidse Universiteit verbonden zijn. enkele vooralsnog onopgeloste pro blemen van de genetica" en anthro pogenetica. onder meer met betrek- Ongunstige factoren als voordeel In de aanvang van z\jn betoog gaf prof. Siniscalco een schets van de begrenzingen van de eigenlijk nog maar vrij jonge wetenschap der an thropogenetica. die velerlei interes sante perspectieven biedt. Het wij dere gebied van de genetica heeft aanvankelijk hoofdzakelijk betrek king gehad op de plantenwereld, later werd ook de dierenwereld tot onderwerp van studie gemaakt, en laatstelijk is de mens in dit opzicht studieobject geworden. Prof. Siniscalco wijdde voorname lijk aandacht aan de resultaten van een door hemzelf uitgevoerd bevol kingsonderzoek in een merkwaardige laaggelegen landstreek van het Ita liaanse Middellandse Zee-eiland Sar dinië. Dit onderzoek richtte zich in het. bijzonder op de erfelijkheid van een tweetal afwijkingen in de sa menstelling van het menselijk bloed. Die afwijkingen werden zeer veel aangetroffen bij de onderzochte be volking, die in het verleden mede door de lage ligging ten prooi is ge weest aan hevige besmetting met malaria. Het onderzoek heeft duidelijk aan getoond, dat deze veelvuldige besmet ting met malaria inderdaad verant woordelijk moet worden gesteld voor de geconstateerde genetische selec tie waaruit de afwijkingen in het later". Onder regie van Jay Lewis bloed zijn voortgekomen. Het is heeft de Engelse filmindustrie een namelijk gebleken, dat individuen werk afgeleverd dat niet puntgaaf met deze op zichzelf genomen on- maar zeker de moeite waard is om- gunstige erfelijke eigenschappen, die dat het op zo'n markante wijze de Prof. Siniscalco (links) en echtgenote tijdens de receptie na de oratie in gesprek met prof. Sobels. (Foto L.D./Holvast) king tot de positieve bijdrage, die de medische wetenschap kan leveren tot het erfelijk voorkomen van scha de en eventueel het erfelijk verbe teren van weerstand en positieve ge zondheidsfactoren. Hij wees daarbij ook op het belang van biochemie en weefselkweek. Bij de nieuwe metho den van onderzoek blijft naar de mening van prof. Siniscalco de fun damentele genetica echter een eerste bron voor verdere verdieping van on ze kennis op dit uitgestrekte en ge varieerde terrein. Na de gebruikelijke toespraken tot slot van de oratie recipieerde prof. Siniscalco in de ontvangstzaal van de Academie. Potasch en Perlemoer. Wie kent deze twee unieke toneelfiguren eigenlijk niet? Hun namen zijn in ons land van lieverlede een begrip geworden. Hun humor is een soort goedmoedige gein. Een stuk ivaar- in beide compagnons in textiel zaken voor komen betekent alleen maar een aaneenschakeling van grappen en grollen. Is men in feeststemming bijeen dan moet men er wel hartelijk om lachen of men wil of niet. Het dwaze tweetal verscheen gis teravond in de Stadsgehoorzaal, op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Gra fische Bond. Het verjoeg met één slag de teleurstelling over het verbreken van de onderhandelingen met de werkgeversorganisaties, waarvan de voorzitter, de heer N. Langezaal Jr., aan het begin van de avond in het kort gewaagde. Het liet daarbij in het midden hoe lang het met vakantie was de grafici zien hun verlof graag met enkele dagen uitgebreid maar het raakte in ieder geval in allerlei komische situaties verzeild, daar in dat kleine familiepension aan het strand. ..Potasch en Perlemoer met vakan tie". zo heette dus het stuk. Johan Boskamp en Jan Blaaser vertolkten de titelrollen voor de hoeveelste keer? op een wijze, die sterk aan routinewerk deed denken. Hoe het ook zij, ze speelden vlot en vrolijk en ze voegden bovendien een enkel com mercieel getint en aan de actualiteit aangepast grapje aan het geheel toe. Op het programma kwamen verder nog voor de namen van Ria Schmitz als Rosie Potasch. Carletta Banting als Liesbeth Perlemoer. Johan Sirag als oom Stein. Petra Dumas als de dochter van de pensionhoudster. Har ry Boda als de huisknecht en Wim de Meyer in een dubbelrol als verte genwoordiger en als louche i advo caat. worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de Geen „loodzware" verfilming LIDO De Engelsen zjjn met hun aparte slagvaardigheid en humor de problemen, die zich kunnen voordoen I bij de koop op afbetaling, te lijf ge gaan in de film ..Leef nu en betaal Het zevende V.O.L.A.-lustrum de bekende Oud-leerlingenvereniging van de Leidse Ambachtsschool zal vrijdag 19 april met een vrolijke avond ln de Stadsgehoorzaal worden gevierd. Ook denkt men aan een receptie. Bovendien Is het niet uitgesloten, dat ter gelegenheid van deze lustrum viering de bondsvergadering van de Bond van Oud-leerlingen van Am bachtsscholen dit jaar ln de Sleutelstad wordt gehouden. De in dit lustrumjaar van de VOL A gehouden jaarvergadering vond gisteravond in het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat plaats. Na een inleidend woord van voorzit ter C L. de Bree. bracht de secreta- üs. de heer Kuijntjes. het jaarver slag uit. waaruit o.m bleek, dat de vereniging thans 330 leden en 60 donateurs telt en dat ook in 1962 vele activiteiten werden ontwikkeld, vele nieuwe leden kwamen de gele deren van de V.O.L.A. versterken. Uit tal van reacties bleek, dat men vrijwel in liet algemeen deze ..tech nische binding" zeer op prijs stelt. In het afgelopen jaar leed de ver eniging een groot verlies door het plotseling overlijden van de heer G van der Waals, een der oprichters van de V O L A welke vereniging hij trouw diende. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer C. van eer Kaaij. viel op te maken, dat er een batig saldo is van ruim f 188 waaraan" een nog te ontvangen bondsbijdrage van f75.moetwor- den toegevoegd. Voorde a.s. lustrum viering is bovendien reeds een be drag van f750.gereserveerd. Tot. bestuursleden werden herko zen de heren C L. de Bree en C. van der Kaaij. in de vacature van de heer M van Apeldoorn, die naar Schiedam vertrok, werd de heer J. Vonk te Lisse benoemd. De voorzitter van de lustrum com missie .de heer H. Mulder, gaf in deze vergadering een uiteenzetting van de feestplannen. in aansluiting waarop de bondsvoorzitter, de heer J. P. Zwanenberg, de landelijke bond is uit de Leidse vereniging voortgekomen het bestuur lof toezwaaide voor alle verenigings activiteiten. Na een geanimeerde pauze ver toonde de heer Braasem uit Den Haag een collectie kleurendia's van Zeeland, waarbij vooral Goes en het aldaar jaarlijks te houden frult- corso. sterk m het middelpunt van c> belangstelling stond van f40.of f400. V. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero-specialist. aan het nageslacht kunnen worden doorgegeven, een aanmerkelijk gro tere kans hebben om zware malaria- aanvallen te overleven. Ten gevolge van dit mechanisme is de frequentie van deze afwijkin gen die. gezien hun uitgesproken nadelige karakter, zeer gering zou zijn onder normale omstandigheden onder de bevolking van het on derzochte malaria-gebied abnormaal hoog. Prof. Siniscalco deelde in zijn ora tie voorts nog mede, dat hij met en kele medewerkers in de naaste toe komst onderzoekingen op dit gebied zal verrichten in de malaria-gebie den van Andra Pradesh in India, waar volgens voorlopige onderzoe kingen soortgelijke situaties bestaan als in de onderzochte gebieden op Sardinië. Tot slot van zijn wetenschappelijk betoog noemde prof. Siniscalco nog Louise de Coligny-HBS opent 1 april De officiële opening van de Louise de Cohgny-hbs in de Kagerstraat is afbetaling gevaren van dit systeem van betalen onder de aandacht brengt. Regisseur Lewis heeft namelijk be slist geen zwaarmoedig stuk willen afleveren, hoewel het onderwerp nau welijks iets anders doet verwachten. Hij heeft daarom hier en daar wat humor in de scènes gevlochten. Die is niet van de typisch Engelse soort Lewis bleef daarmee op het pad dat ligt tussen „draak" aan de ene en ..klucht" aan de andere kant. Hij neigt naar de satire. Of misschien heeft hij de eenzijdigheid waarmee hij het instituut van de afbetaling moest behandelen op deze manier een beetje willen doorbreken. Het systeem heeft tenslotte ook zijn goede kanten. Voor Nederlandse begrippen doet de Engelse toes.and een tikje on- wezenlijk aan. Dat komt omdat in I een land als Engeland de afbetaling veel dieper in het economische leven is aoorgedrongen dan in Nederland. Hier heeft de wetgeving met een aantal bepalingen ingegrepen. „Leef nu en betaal later" voert een aantal zeer egocentrische persoonlijk heden ten tonele. Daar is allereerst de charmant-brutale verkoper (op Casino Over de onbegrepen Amerikaanse jeugd zijn al heel wat films gemaakt. Over het algemeen zijn dit onbeduidende, weinig diep gaande werkjes, die ons geen oplos sing voor het probleem geven. Zij lij ken allemaal erg op elkaar en z|j behandelen dezelfde vraagstukken. óf opge- schroefd óf er wordt een lustig sterk tot uitdrukking gebracht, festijn van gemaakt. De basis voor I de actie in dit soort films is terug Bedreigd door de jeugdbende wijkt te vinden in „Hotsende jeugd", maar hij met het vroegere meisje van de 7,c missen helaas de diepe psvchnlo- I bendeleider uit naar een verlaten giselir behandeling, die dere film villa Een Chinees jongetje, dat door kenmerkt. zijn ouders is verlaten en een vurig 'bewonderaar van James is. voegt lijkc stunt met auto's, waarbij de bendeleider om het leven komt. wil hij zichzelf aangeven. Hij wordt te gengehouden door zyn ouders. De tegenstelling tussen de schijnheilige ouders, die geen besluit durven ne men. en de nozem, die altijd met zichzelf en anderen overhoop ligt. maar in zijn hart toch eerlijk is, wordt ,ï)e van hem heeft, maar die hem -ver laat omdat hij niet integer is. Trea- één dag vervroegd en zal thans plaats j spieken per week evenveel amou- vinden op maandag 1 april. reuze avontuurtjes heeft bij zijn De openingsplechtigheid zal wor- j klanten als hij tv-toestellen verkoopt, den verricht door de commissaris der j Daar is dan de niet-egoistische, Koningin in Zuid-Hollapd, mr. J. knappe Treasure, de enige vrouw om Klaasesz. wie hij werkelijk geeft, die een kind „Je moet er niet mee spelen De Nederlandse Politie Bond, af- dflïing Leiden, hield gisteren in „Den Burcht" een feestavond, die door een groot aantal mensen werd bijge woond. De voorzitter van de Leidse Bond. de heer L. Algera. sprak een openingswoord uit. waarin hij alle aanwezigen van harte welkom heette en de aandacht vestigde op de in het afgelopen jaar bereikte resultaten. Hierna was het de beurt van de toneelgroep, die de klucht in drie be drijven „Je moet er niet mee saelen" van Hans Nesna op de planken bracht. Het behandelt de intrige, die geweven wordt rond de jonge advo caat Max Dilleman. Deze zal name lijk op zijn dertigste verjaardag trou wen met een hem onbekend meisje, Zoezoe genaamd, het pleegkind van een tante uit Amerika. Als bruids schat neemt dit meisje een half mil joen dollar mee. Zoezoe heeft echter samen met Angelique. de huishoud- Albert, die bij wijze van sure wil leven in een huis en met spullen die van haar zijn. Zij wil niet tot over de oren in de schuld staan bij een afbetalingszaak. Want Albert ■is in de greep van nota bene zijn eigen „branche" gekomen! Daar is de persoon van zijn baas Callender, die één ideaal heeft, een warenhuis te bouwen, en met alle middelen dat doel wil bereiken. Voorts de makelaar Corby, al even eerzuchtig om in de Raad te komen, die zijn vrouw zo niet verwaarloost dan toch harteloos behandelt. Al deze figuren zijn betrokken in afbetalings zaken die boven hun stand gaan. Al- bert komt steeds met hen in aan raking. Tussen avontuurtjes met anderen door tracht Albert Treasure steeds over te halen bij hem terug te ko men. Zijn fout is dat hij elke keer opnieuw met leugens begint. De vrouw, die als de dood is voor alles wat naar afbetaling zweemt, kijkt tijdig door de dubbele bodem van zijn bestaan heen. Albert blijft de vlotte jongen, die, zoals hij zelf zegt, „de netje in elkaar gezet. Zoezoe zal reeds een paar weken voor de trouwdag als de dochter van Angelique haar in trek nemen in het huis van Max. ter wijl de rol van Zoezoe gespeeld zal worden door een actrice, de ex-ver loofde van Caspar, een vriend van Max. Zoezoe wil namelijk weten of Max met haar zou willen trouwen als ze niet de beschikking had over zo veel geld. Natuurlijk ontstaan tal van komische verwikkelingen rond deze situatie en de toeschouwers hebben zich dan ook uitstekend geamuseerd. Een compliment aan de spelers, die op zeer verdienstelijke wijze „Je moet er niet mee spelen" brachten, is ze ker op zijn plaats. Stuk voor stuk wa ren zij voor hun taak berekend, de rollen werden goed gekend en de langdurige ovatie, die het publiek na afloop aan hen gaf, was zeker ver diend. Nadat de verloting ten bate van de James Dean. die in „Botsende jeugd" de hoofdrol speelt, is door de Amerikaanse jeugd hysterisch ver eerd. Toen hij zich met een sport wagen te pletter reed. was dat een schok voor jeugdig Amerika. Snik- r Tjr 'kende meisjes brachten bosjes bloe- lan tlendrij als Albert. de al men 0p Zjjn graf en de James Dean- cultus bereikte een ongekende hoogte. te vlotte verkoper, en June Rit chie in een scene van de Engelse speelfilm ..LEEF NU BETAAL LATER een werk dat de gevaren van het afbeta- lingssjjsteem laat zien. mensen dingen op afbetaling ver koopt die zij niet nodig hebben." De film is wat traag van tempo, te negatief ten opzichte van de „af betaling" maar desondanks een stuk werk dat beslist boven de middel maat uitkomt. zich bij hen Hij heeft een geladen revolver bij zich en gebruikt deze. wanneer de villa door een paar wraaklustige knapen wordt belegerd. Hij vlucht naar het nabijgelegen planetarium, op dc hielen gezeten door de politie. Met behulp van dc kinderpolitie slaagt James er in, hem te overreden naar buiten te komen. Het geheim van deze acteur Ls, dat Do°r systematisch te werk gaande hij als exponent van de naoorlogse politiemensen wordt hij neergescho- J r- I hpn-noen clnt van riwe vnl, generatie nozem was met de nozems. De rol, die hij in „Botsende jeugd" vervult, is hem als het ware op het I lijf geschreven: hij kon volledig zich zelf zijn. In de film is hij in aanraking ge komen met de kinderpolitie. Hy staat er eerst sceptisch tegenover, maar ziet dan toch in. dat hij deze mensen kan vertrouwen en dat zij hem begrijpen, in tegenstelling tot zijn ouders. Hij wordt door een groep op het verkeerde pas geraakte jonge mensen uitgedaagd. Na een gevaar ten: een bewogen slot van deze vol wassen, verantwoorde film. „DE OVERVAL" STUDIO De film „De Overval* is thans van Lido naar Studio ver- plaatst en zal zich ook daar nog wel handhaven. Reeds wekenlang stroom men erheen en zeker niet ten on rechte. want deze Nederlandse film behoeft niet onder te doen voor "vele gerenommeerde buitenlandse. Wtf zijn geneigd te zeggen, dat zij in ver houding tot deze een uitstekend fi guur maakt. Deze herinnering aan de bezettingstijd is een bezichtiging alleszinds waard! Langste l)ag" LUXOR Wie nog niet de moeite nam. de film „De langste dag" te gaan zien. heeft ongelijk. Hier wordt een fascinerende uitbeelding gegeven van de invasie in Normandië. welke Europa's bevrijding uit Hitiers klau wen tengevolge had. De moeilijkher» den. waarmee indertijd een generaal Eisenhower moest kampen, om .ten slotte tot zulk een grandioos resul taat te komen, lijken ons in even redigheid met die van de regisseur. Misschien is dit wat overdreven, want in het eerste geval was het keiharde realiteit, in het tweede een filmische I nabootsing ervan, waaraan die re- gisseur echter ook de handen vol heeft gehad. llllllllllllllllllltllllllllll TRIANON Maurice Chevalier, i gie Dickinson) niet te stoppen zijn, ouder en grijzer, maar nog steeds temeer omdat er in het dorp nog een |vol vitaliteit, vertelt in het begin s van dit vrolijke filmpje, dat hij een j§ pastoor is in een klein Siciliaans j dorpje, waar het leven steeds rustig I voortdobberde. Tot het moment, dat de nieuwe vroedvrouw haar Intrede H in die eng gesloten gemeenschap 'deed. Op haar werk valt niets aan Ite merken. Op haar gedrag ook al begerenswaardige weduwnaar rond loopt: nog wel een markies. Zo blijkt tenslotte alles een storm in een glas water te zijn geweest. Maar voor Jean Negulesco bevat te dit gegeven, dat hij geput heeft uit de roman „Midwife of Pont Clery" van Flora Sandström voldoen- niet. maar dc mannen van het dorp de om er een vlotte rolprent van te lllllllllliniliilllllllllllllllllllllll iiimiiinnifiii Opgericht 1899 Beursbericht no 323 is verschenen ZW0LSMAN-C0NCERN Western troinge Dreigend roffel REX Onder regie van Joseph Newman is de western "A thunder of drums", spelend aan het eind van de vorige eeuw in cc prairies van Noord- Amerika. tot stand gekomen. Na een wat aarzelend begin wint de film plaatsgevonden konden eventuele steeds meer aan spanning, wat voor liefhebbers hun hart ophalen op de een film in dit genre een onontbeer- dansvloer bij muziek van ..The Co- lijke factor is. Het gegeven is eenvou- mets" en onder leiding van dansle- dig genoeg: een jong officier, die als t n<"Ma-o1inrr jn port Cmhy VTRohUnf. juist in een tijd, waarin de streek ge teisterd wordt door een troep bloed dorstige Indianen. Ondanks vele moeilijkheden weet luitenant McQua- de i Richard Boonezich goed door de omstandigheden heen te slaan. Tussen de bedrijven door speelt zich een romance af tussen Mc- Quade en Tracey Hamilton Patten 'zfjn niet, althans slecht, bestand, te iiiiiiiiiiiiiiniil gen haar aantrekkelijk verschijning. Ze is jong. blond en welgeschapen De mannelijke gemoederen staan weldra in vuur en vlam tot grote er gernis van het zwakke geslacht, dat echter geen kans ziet dit „gevaar" te keren. Daarom grijpen ze naar een extreem middel ze gaan naar hei, voorbeeld van de Griekse Lysi- strata in liefdesstaking. De redene- Luana ring is simpel: geen liefde, geen kin dertjes. geen vroedvrouw. Het laat Spanning volop dus. Voeg daarbij zich echter gemakkelijk begrijpen, de romantiek, die als een zilveren dat dit besluit als een boemerang draad door het hele verhaal loopt, en werkt en beslist niet ten uitvoer het geheel is garant voor een ge- i wordt gelegd, zoals het de bedoeling bocid kijken naar de lotgevallen van was. De natuur is niet te stuiten, een handvol dapperen onder de prai- jzoals ook de ontwikkelingen rond de 'rhnrmantp vroedfTOUW JWCI <An- maken. die dan wel geen bulderende lach, maar toch een voortdurende glimlach verwekt. De wat wilde schoonheid van Sicilië heeft hij dank baar als achtergrond gebruikt voor het verhaaltje, waarin h\J de eng hartigheid van ao'n kleine dorpsge meenschap raak tekent. In Maurice Chevalier had hij een dankbare ver tolker van de goedmoedige pastoor, die met meer optimisme dan tact tracht de opgezweepte hartstochten tot bedaren te brengen. De Zweedse Angie Dickinson heeft alles, wat no dig Ls om Jessica tot een voor vele huwelijken bijna fatale vrouw te maken, maar het meeste hebben wij toch genoten van het gave rolletje, dat Noél Noël vertolkt als een kopi plee, oude tuinman. daar staat BAYfft achter De Italiaanse politie heeft voor een I vreemd geval van „doping" een 29- i jarige hotelkelner, Ennio Ortolan, ge- I arresteerd. De man had contact ge zocht met de tweede divisieclub Udi- j nese, die zondag a.s. tegen Pro Patria moet spelen, en de bestuursleden voorgespiegeld, dat hij een middeltje wist om Pro Patria te doen verliezen. Hij zou in het eten van de spe- j Iers van Po Patria een niet nader j omschreven poeder, 'waarschijnlijk een of ander bedwelmend middelt doen en dat zou de Pro Patria-spelers tot lammeren maken Vanzelf sprekend deed hij dat niet voor niets. De bestuursleden van Udinese maak- j ten een afspraak, waar hij zijn geld in ontvangst kon nemen. Tot zijn ontsteltenis trof hij ter plaatse echter niet alleen afgezanten van Udinese aan. maar ook de politie, die hem in arrest stelde wegens een poging tot bedrog. Tot voor twee weken werkte de kelner in een hotel, waar de spe- i Iers van Pro Patria regelmatig di- I neerden

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3