VUURZEE VERWOEST C. A. AMSTERDAM Aantal meisjes bleef boord „Maasdam aan Massale actie in Irak tegen (le communisten Schade twintig miljoen De Ganlle ontsnapt aan samenzwering loods hij de botsing nog niet in functie DERTIG STRALEN STREDEN VERLOREN STRIJD DOOI WEER VERDER WEG O.A.S.-leiders uitgewezen door Spanje Arrestatie van offieieren en een lerares aan krijgsschool President Aref van kolonel tot veldmaarschalk bevorderd IWS Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 No. 30SST LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) Alle grote branden, die de Amsterdamse binnenstad sinds de oorlog heeft gekend, zijn in de afgelopen nacht weer over troffen. Het indrukwekkende hoofdgebouw van het C. en A.- concern aan het Damrak is door een laaiende vuurzee volkomen verwoest. De totale schade wordt voor lopig geraamd op 20 miljoen gulden. Hierbij is inbegrepen de inventaris, die op 5 miljoen gul len worden begroot en de mo dernisering van het interieur, die drie iaar geleden is begon nen en onlangs is gereed geko men, welke verbouwing 4^ m'L joen gulden heeft gekost. Een onbeduidend brandje, enkele minuten voor drie uur ontstaan te midden van enkele zwijgend toekij kende etalagepoppen, breidde zich in een angstaanjagend tempo uit tot een niet te temmen hel van vlammen. Snorkend joeg het vuur over de af delingen met mantels, japonnen en kinderkleding en brak tenslotte door het dak om dichte wolken van mil joenen brandende textielsnippers om hoog te jagen, die door de oostenwind over de oude binnenstad werden verspreid. Ten tegenover een derge lijke baaierd van vuur machteloos staande brandweer, moest al spoedig de hoop laten varen dit als een fort gebouwde monumentale pand de eerste schepping van de grote bouw meester Berlage in Amsterdam te kunnen behouden. De door de tientallen meters boven het dak uitlekkende vlammen rood verlichte beurstoren aan het Damrak sloeg half vijf toen het machtige ge bouw brandde van onder tot boven en tot in alle hoeken: over een front van 60 meter aan het Damrak en een dikte van 70 meter tot de Nieuwcn- dijk, waar een gevel van 50 meter breed een rode gloed was. waarvan de vlammen de voorgevel van het Confectiemagazijn Smoorenburg zwart blakerde en de hitte de etala geruiten van de herenmodezaak P. van den Brul deed springen. Triest record WEERBERICHT Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een opvullend lage drukgebied. Het front hiervan is de afgelopen nacht van België uit in onze omgeving aangekomen, hetgeen voornamelijk in het zuiden en midden van het land aanlei ding gaf tot lichte sneeuwval. Tengevolge van langzame drukstij- gingen hoven de Britse eilanden en op de Noordzee beweegt het front zich niet meer naar het noorden. Integendeel .het zal zelfs snoedig weer op zijn schreden terugkeren, zodat de zachtere lucht, die Lim burg al was binnengedrongen, weer wordt verdreven. De vorst keert dus in het hele land terug. 17 FEBRUARI. Zon op: 7.54 uur; onder: 17.56 uur. Maan op: 2 23 uur: onder: 11.39 u. Hoogwater te Katwijk te 8.58 en 21.30 uur. laagwater te 4.17 en 16.48 uur 18/2 hoogwater te 9 58 en 22 41 u.. laagwater te 5.08 en 17.54 uur). Een nieuw triest record, dat de brand in de Spuistraat van vorige maand heeft overtroffen. Drie nachtbra kende jongelieden, die tegen drie uur over de Nieuwendijk slenterden, zagen het vuurtje in een van de tien tallen etalages aan de Nieuwendijk. waar houten mannequins onverstoor baar de nieuwe voorjaarsmode toon den. Vijf minuten later waren de eerste brandweerwagens van veertien, twintig. tweeëntwintig. tramlijnen met de bestemming Cen- IN Id'lcl ll(lci*S 111 l Oostenrijk gepakt kanten de smalle Nieuwendijk inge reden. Het vuur stootte op datzelfde ogenblik door naar de eerste etaee. Er waren onmiddellijk vijf stralen water, toen acht. vervolgens tien, Steeds 'meer brandweerauto's reden met gillende sirenes aan. Op ladders gemonteerde waterkanonnen be stookten het steeds verder oprukken de vuur. Vergeefs. Half vier: Enorme vuurtongen rei ken vanuit de gebarsten venters. Kwart voor vier: de gevel van Smoorenburg aan de overzijde van de Nieuwendijk begint te branden en wordt door twee stralen water voor erger behoed. Aan de Damrakzijde van het gebouw kolken dichte rook wolken naar buiten. Vier vuur: het vuur slaat door het dak. de vlammen jagen door de Beurspassage. die Damrak en Nieu wendijk verbindt en dringen door in het aan de deze passage gelegen dameshoedenmagazijn van de N.V. Gieskes. Kwart over vier: de brand heeft zUn spectaculaire hoogtepunt bereikt. Duizenden Amsterdammers, voor het merendeel de bevolking van de in de nacht tot. leven komende Walleties- buurt. keken op het Damrak adem loos toe. hoe de burcht van C. en A. ten onder ging. De brand in C. en A. te Am sterdam gezien van bovenal aan de Damrakzijde. brandwachts. Deze slaagden er niet in tot het inwendige van het gebouw door te dringen. Diverse brandweer lieden moesten hun werk door rook- bedwelming opgeven, een hunner viel van een trap en verwondde zich licht. In de etalages aan het Damrak vielen de etalagepoppen glimlachend in het vuur of werden vermorzeld onder de instortende plafonds. De brand beperkte zich niet tot C. en A. Op het Damrak brandde de hoedenzaak van Gieskes uit. De aan grenzende bankgebouwen van de N.V. Unicifa en Arnold Gilissen lie pen vrij ernstige schade op. Aan de Nieuwedijk is de zaak van Gieskes eveneens verwoest, terwijl het naast C. en A. gelegen pand van de kle dingzaak G. en G. twee bovenverdie pingen moet missen. Aan de overzijde van de Nieuwedijk werden de gevels van de confeetiemagazijnen Smoo renburg en P. van den Brul licht be schadigd. De bovenleiding van de tram op het Damrak was vannacht om de twee werkzaamheden van de brandweer te derend geraas omlaag. De brand wachts waren tot tweemaal toe, voor zien van rookmaskers een boven de hoedenzaak van de N.V. Gieskes ge legen bovenwoning binnengedrongen, waar de gezusters Van der Eden wo nen. De beide dames werden niet ge vonden. Vermoed wordt, dat zij met vakantie zijn. Om 8 uur vanmorgen gaf brand weercommandant P. A. Riedel het sein ..brand meester", maar hij ver wachtte. dat de nablussingswerk- zaamheden tot zondagmiddag zullen voortduren. Om half negen troffen wij de heer Riedel in de nog net aan de brand ontsnapte cafetaria Harke- ma aan de Nieuwendijk. waar hij ons verslag deed van de strijd tegen het vuur. Aanvankelijk waren 80 brandwachts bij de blussing ingezet. Later in de nacht werden 40 met verlof zijnde brandweerlieden opgeroepen. Er wer den dertig stralen water gegeven, die voornamelijk zijn gebruikt om de om ringende huizen te sparen, omdat het enorme C. en A-gebouw toch niet meer was te redden. Tegen de och. tenduren daalde als gevolg van het waterverbruik de druk van de water leiding. Toen had een ysbreker reeds een weg door het open havenfront gebroken voor de brandweerboot „Jan van der Heyden". die ligplaats koos bu het Victoriahotel. Met behulp van een honderdtal burgers zijn slangen i uitgelegd over de 600 meter afstand 1 - naar het C. en A.-gebouw, zodat toen i weer over voldoende bluswater kon I worden beschikt. Zowel de Nieuwendijk als het Dam rak biyft voorlopig gesloten voor alle verkeer. I)e dienst voor Bouw en Wo ningtoezicht zal in de loop van de dag beslissen of de gevels aan de voor- en achterzüde moeten worden omgetrokken. De gevel aan het Dam rak helt aan de top vijf graden naar voren en levert volgens de heer Rie del gevaar voor instorting op. De BB heeft niet alleen het paleis op het Dam met schuimblussers be waakt, maar ook de Nieuwe Kerk. waar op het dak veel vliegvuur tot zelfs brandende japonnen toe terecht kwamen. Het onderzoek naar de oorzaak duurt voort. Men vermoedt, dat het kortsluiting in een van de etalages was. Ex-kolonel Gardes, die tot de opper- leiders behoort van de geheime leger- organisatie OAS en die bij de onaf hankelijkheidsverklaring van Algerije naar Spanje was gevlucht, is gisteren door de Spaanse regering uitgewezen. Hij is, mogelijk met nog andere Franse activisten in een vliegtuig naar Argentinië op transport gesteld. An dere namen zijn in Parijs nog niet uitgelekt. Men gelooft echter niet dat ook de beruchte, voormalige stu dentenleider Pierre Lagaillardc Spanje al zou hebben moeten ver laten. In Parijs beschouwt men de uitwij zing van Gardes als het gelukkige resultaat van het bezoek dat de Franse minister van Binnenlandse Zaken. Roger Frey. kortgeleden aan zijn Spaanse collega in Madrid ge bracht heeft. Tot dusver had de Spaanse rege ring altijd geweigerd enige uitwij zingsmaatregel tegen de Franse acti visten te nemen. Al verscheidene maanden geleden heeft Parijs ver. zoeken tot alle Westeuropese rege ringen gericht om de leden van de O AS. buiten hun landsgrenzen te zetten. Trots dat verzoek komen toch nog periodiek berichten en zelfs foto's binnen inzake lieden als George Bidault en Jacques Soustelle, die in Belqie. Engeland. Duitsland, Oostenrijk of Italië werden gesigna leerd. Volgens latere berichten uit Spaan se bron zou Gardes wel zijn gearres teerd doch nog niet zyn uitgewezen. Dat hij, en een aantal van zijn tra wanten, niettemin naar Zuid-Ameri- ka zullen moeten verdwijnen, werd door die latere verklaringen echter niet ontkend. vergemakkelijken stroomloos gemaakt. Omdat het vuur om half zeven van morgen nog in volle hevigheid woed de en de instortingen in het gebouw nog steeds voortduurden, werden alle traal Sation via Nieuwe Zijds Voor burgwal geleid. (Van onze Parijse correspondent) Een nieuwe samenzwering tegen president De Gaulle is gis teren verijdeld door de arrestatie van zes officieren en een lera res Engels aan de krijgsschool in Parijs, waar de aanslag zou worden gepleegd tijdens een bezoek, dat de president daar vrij dagochtend heeft gebracht. Ten huize van een der gearresteerde officieren werd beslag gelegd op een geweer met een televizier, dat voor de aanslag gebruikt had moeten worden tijdens de wan deling van de president in de tuin van de krijgsschool. Overigens heeft het bezoek van De Gaulle normaal voortgang gevonden. Achter deze vijfde aanslag op het i kapitein Mauelbon Darbaumont. Het leven van de Franse president he- televiziergeweer werd ten huize van wt.uc. uc jcuicmcciuc iimiu en uuucr I vindt zich dezelfde man. die ook Poinard aangetroffen. Er bestaat nog de arm een gipsverband aangelegd. 1 deelnam aan de poging van augustus geen zekerheid over het totale aantal Gistermiddag kon hij echter al- 1962 bij Petit Clamart: de 43-jarige arrestanten weer een skitocht maken. Vandaag landbouwkundige ingenieur Georges Volgens sommige berichten moeten zouden Koningin Juliana, de Prins Watin. bijgenaamd „de kreupele", de Prinsessen via Zürich naar die al in 1960 uit Algerije, waar hjj PRINS breekt beentje in hand Prins Bomhard heeft donderdag bij een val tijdens een skitocht in de omgeving van Lech een midden- handsbeentje van de linkerhand ge broken. Bij geneeskundige behandeling werd onder de geblesseerde hand en onder de Franse autoriteiten enkele dagen Een recente opname van PRINSES MARIJKE, die maandag a.s. haar zestiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto A. B. Kannegieter) voor de beraamde aanslag al lucht van het komplot hebben gehad. Premier Georges Pompidou riep toen onmiddellyk de ministers van Oorlog en van Binnenlandse Zaken alsmede de voornaamste chefs der verschil lende politiediensten by zich in het Hotel Matignon. In overleg met het staatshoofd werd toen echter beslo ten niet onmiddellyk in te grijpen, in de hoop dat de samenzweerders op het laatste moment allen ontmas kerd en gegrepen zouden kunnen worden. Het nieuwe komplot werd dus ont maskerd. terwijl in het fort van Vin- cennes het militaire tribunaal nog steeds bezig is de 15 leden van het OAS-commando te berechten, dat in de afgelopen zomer bij Petit Clamart een aanslag pleegde op het leven van het staatshoofd. De chef van het commando. Bastien-Thiry. heeft nog deze week onthuld dat de OAS al zeven aanslagen had voorbereid Ook de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey. waarschuwde dezer dagen nogmaals, dat de OAS nog niet verslagen was, zodat het leven van generaal De Gaulle nog altyd in gevaar verkeerde. Die ministeriële waarschuwing is nu dus bevestigd door de onthulling van dit nieuwe komplot. Nederland terug keren. Dood ontsnapt Twee jeugdige Nederlanders, zyn gisteren in Graz gearresteerd, toen Acht brandweerlieden zijn aan de ze een ruit van een juwelierszaak dood ontsnapt, toen zy vanmorgen hadden vernield en er met juwelen vroeg door commandeur Hartog uit jen horloges ter waarde van 50.800 het brandende gebouw werden geroe- schilling vandoor gingen. Ook een ïn- pen. Zij stonden nauwelijks buiten of j braak in een banketbakkerszaak de eerste verdieping kwam met don- wordt aan het tweetal toegeschreven. geboren was. werd verwijderd sedertdien tal van tereurdaden en politieke moorden op zijn geweten moet hebben. Na de aanslag bij Petit j Clamart wist hij met acht andere 1 leden van het OAS-commando de dans opnieuw te ontspringen en i sindsdien is hij voortvluchtig. Tot de arrestanten behoren: de 55-jarige mevr. Rousselot de Lisiac. lerares Engels aan de krijgsschool, de 37-jarige marine-officier Robert I Poinard, diens echtgenote, de veer tigjarige kapitein Jacqout. die in het gebouw van de krijgsschool woont en Ontsnapping van Ainin mislukt Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een BUvoegsel. Evacueren Bepaald beangstigend waren de dichte sluiers van honderden textiel snippers, die het gebouw bijna een uur achtereen uitbraakte. Zij daalden neer in de naaste omgeving temid den van de vergeefs naar beschutting zoekende autoriteiten en verslagge- Op de Columbuska.de in Bre- dreven op de oostenwind j merhaven wreef men zich de ogen vers. maar ook ver de binnenstad in. waar zy vele huizen bedreigden. In de Kalvcr- straat kon een hierdoor veroorzaakte begin van brand tiidig worden onder drukt. Persfotografen, die door de dichte rook hun werk niet konden doen. hanteerden brandspuiten om de brandweerwagens nat te houden en liepen daarbij schroeiplekken aan hun kleren op. Tegen half vijf werd het noodzake lijk geacht de bewoners van de dooi de wolkenregen vrijwel onbegaanbare Zoutsteeg tussen Damrak en Nieu wendijk te evacueren. Met koffers boven hun hoofd om zich te bescher men tegen het neerdalende vuur zochten zij haastig een heenkomen Op datzelfde tijdstip betrok de in middels gealarmeerde BB-colonne het koninklijk paleis op de Dam om met brandblusmateriëe' h"t dak te bezetten, dat door de wolver» van vuursnippers werd bedreigd En de brand woedde maar voort Al'e be schikbare brandweerwagens waren ter plaatse. Op het Damrak droegen lange rijen burgers de slangen aan voor de uit, toen de Maasdamdaar gis- termiddag om 14.22 uur precies veilig afmeerde. Op het promenadedek van de Rotterdamse zeereus stond een groot aantal meisjes wuivend, zingend en kushandjes werpend! En dat, na de vele verhalen van de passagiers, die in allerijl het schip hadden moeten verlaten, nadat het in de monding van de Weser lek was gestoten op een onderwater liggend wrak. De meisjes behoorden tot het per soneel van een reisbureau in Dussel- dorp. Zy hadden, toen alle passagiers gedwongen werden van boord te gaan. de kapiteinsboot gekregen, maar de kapitein bleef aan boord Daarom zijn ze ook maar gebleven. „Van slagzij hebben wij geen hinder gehad", riepen ze naar de wachten den op de kade. Nadat het schip om acht minuten voor half drie was afgemeerd, werden snel maatregelen genomen om de schade te herstellen. Om vyf uur ging de Maasdam in het dok van de Nord- deutsche Lloyd. Volgens de eerste ge gevens zou het schip in de kiel een scheur hebben gekregen van vijftien meter, waardoor de laadtanks in de dubbele bodem zijn beschadigd. Het schip heeft aan de boeg 1.50 tot 1.80 meter water gemaakt, ook een aantal verbiyven van de bemanning stond gedeelteiyk onder water. Diverse wrakken Het zeegebied, waar de Maasdam lek stootte bevat nog verscheidene wrakken. Het opruimen van deze wrakken stuit op moeiiykheden. om dat zy buiten de drie-mijlszone liggen en dus alleen geruimd kunnen wor den met toestemming van de eige naars. De wrakken dwingen de scheepvaart een omweg te maken om de monding van de Weser te berei ken. Dr. Georg Bortscheller, haven en scheepssenator van Bremen, heeft gisteren op de minister van Verkeer 1960 gaande is. Verwacht wordt, dat binnenkort besprekingen tussen de nieuwe regering en de maatschappy a a \llll II lllKlllkt zullen worden geopend. Generaal Kas- yy sem was voorstander *an een natio- De vervolging van commu- nale oliemaatschappy maar de nieu- f we regering heeft het denkbeeld van nisten in Irak duurt nog steeds naasting van de IPC kennelyk ver voort, waarbij leger en politie worpen. Volgens Radio Bagdag is brigade- in de Bondsrepubliek, dr. Seebohm. gezamenlijke acties ondernemen, generaal Majid Mohammed Amin, een dringend beroep gedaan om de In de straten van Bagdad wer- openbaar aanklager by het „volks- Duitse kust van wrakken te zuiveren 1 - 1u*", u-—'-J „in het belang van de veiligheid van passagiers en lading". Een woordvoerder van de stad Bre men heeft gisteren op een persconfe rentie in Bremerhaven gezegd, dat de „Maasdam" niet de nieuwe koers voor het binnenlopen van de Weser zou hebben gevolgd. Er schijnt een nieu we route te zijn uitgezet, die met een boog om het „scheepskerkhofde plaats, waar de laatste jaren ver scheidene schepen als gevolg van bot sing met wrakken zyn gezonken, heen loopt. Op deze persconferentie werd I r ook gezegd, dat de loods, die in Rot- Arefs staats staatsgreep van terdam reeds aan boord was geko- verleden week dus nog juist cer- men, op het moment van de botsing fjp,. kwani nog niet in dienst was. Hij zou pas ,inr,n£>r-,jgerecht" tydens het bewind van ge- den donderdag nog communis- neraal Kassem. gisteren gedood, toen ten neergeschoten, terwijl som- mige wijken werden omsingeld en systematisch uitgekamd. Er zijn honderden wapens gevon den, waaruit Westelijke diplo matieke kringen concluderen, dat de communisten mogelijk regc ring-Kassem omver te werpen hy. gekleed als bedoein trachtte uit Bagdad te ontsnappen. Hy kwam om het, leven na 'n vuurgevecht met po litie en leden van de burgermacht, toen hy zich, nadat hy was herkend, in een rivier trachtte te verbergen. President Aref is gisteren door de revolutionaire raad bevorderd tot veldmaarschalk, uit erkenning voor liensten tijdens de revolutie van juli 1958 en de staats greep van vorige week. der kwan I)e militairen worden geholpen door jonge leden van de semi-militaire burgerwacht, die te herkennen zijn aan een groene i»and om hun arm. Naar schatting 2500 van de 7000 le den van de Iraakse communistische partij bevinden zich nu in arrest. Aangenomen wordt, dat zü samen met de aanhangers van Kassem voor militaire rechtbanken zullen moeten versehijrien. Het dagelyks leven in de Iraakse hoofdstad heeft zyn normale gang hernomen. De regering heeft echter demonstraties verboden Op iedere bij het passeren van het lichtschip Weser dus drie mijl verder in functie hebben moeten treden. Van de feestelijkheden, die georga niseerd waren voor de aankomst van de Maasdam in Bremen, zyn gister avond alleen het concert van de Ma rinierskapel in het Ubersee Museum en het daaropvolgende souper in de Raadhuiskelder doorgegaan. Burge meester mr. G. E. van Walsum van Rotterdam was daarbij aanwezig. Hij had in Hamburg van het ongeluk ge hoord. Per auto is hij toen naar Bre merhaven gegaan, waar hij al gear straathoek staan nog tanks en pant riveerd was, toen de loodsboot „Gott- serwagens Volgens waarnemers in hilf Hagen" een uur voor de aan- Bagdad is er een .spoedig einde in komst van de Maasdam de passagiers zicht van het geschil met de Iraq aan wal bracht. I Petroleum Company", dat al sinds Uit het Leidsch Dagblad van i 17 Febr. 1863: De heer J. Fischer, advo caat te Kornenburg, voor eenige dagen overleden, heeft het vruchtgebruik van f 1000 vermaakt aan zijn kat, hond en kanarievogel. Op de aanstaande receptie aan het Engelsche Hof zullen geene dames het hoepelrok ken worden toegelaten.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1