IRVING WALLACE legt lading komer DYNAMIET onder D ACHT-er De Delfzijler strandjutters TELSTÊÜ Jaap Bus de nieuw probleemkampioei Over een kat in het nauw die heel rare sprongen maakt nnm^i w HOE WERKT HET! Kom er ACHT Zaterdag 16 februari 1963 Pagina 4 JTET is niet onmogelijk dat aan living Wallace nog eens een JlT. Nobelprijs wordt toegekend, maar als dat gebeurt, zal hij de prijs wel niet krijgen voor zijn boek over de prijzen. Deze vrucht bare, 46-jarige schrijver is namelijk van mening dat deze meest luisterrijke onderscheidingen, die op 10 december j.l. voor de 61ste maal zijn verleend, in vele opzichten verouderd, het produkt van vooringenomenheid, en van beperkte waarde zijn. Wallace heeft vijftien jaar besteed aan het opstellen van zijn romantisch verhaal over wat bij de toekenning van Nobelprijzen achter de schermen omgaat. Hij heeft twee reizen naar Zweden gemaakt, juryleden, functionarissen en prijswinnaars geïnter viewd en „talloze maanden" aan speurwerk besteed. Daaruit is zijn veel verkochte roman "The Prize" voortgekomen, een ver zameling van over de prijzen uitgesproken opinies en hij heeft zich zeker een aantal literaire vijanden gemaakt. Toch is hij van mening, dat de juryleden, mensen als zij zijn vrij goed werk heb ben gedaan. „De huidige Nobelprijzen zijn tot zekere hoogte uit stekend zei Wallace in een persgesprek maar ze gaan niet ver genoeg. Ze zijn verouderd, te beperkt en houden geen gelijke tred met de vooruitgang die wij hebben gemaakt sinds Alfred Nobel in 1895 te Parijs zijn beroemde testament neerschreef op een half velletje papier". Wallace zei dat Nobel, de uitvin der van het dynamiet, oorspronke lijk slechts drie prijzen had willen instellen voor geneeskunde, na tuurkunde en scheikunde maar dat barones Bertha von Suttner, de pacifist?, hem later had overreden ook een vredesprijs in te stellen, die zij in 1905 dan ook zelf heeft ge kregen. De literatuurprijs is het laatst in het pr ij zenprogramma op genomen, nadat Nobel zelf een grie- zelspel „Nemesis" had geschreven, dat zo slecht was dat zijn verwan ten volgens Wallace na zijn dood elk exemplaar dat zij konden vinden verbrandden. „Ik stel voor, de Vredesprijs af te schaffen", zei Wallace. „Wij leven in een wereld, waar het geen oorlog en geen vrede is Bovendien, als de Nobeljury de prijs aan een Amerikaan toekent, zijn de Russen kwaad; krijgt een Duitser hem, dan ergeren de Fran sen zich. Hij is al te belachelijk ge worden. In 1962 was er geen Vre desprijs; hij is zelfs veertien keer niet toegekend. Wallace stelt voor, hem te vervangen door een prijs voor sociale wetenschappen, toe te kennen aan een socioloog of an tropoloog, een voor vorderingen in de botanie en de biologie en een voor andere kunstvormen dan de letterkunde. In verband met laatstgenoemde prijs maakt Wallace gewag van Walt Disney, Pablo Picasso, Charles Chaplin, Igor Strawinsky en de danseres Galina Oelanova voor 1963. „Er is genoeg geld be schikbaar voor nieuwe prijzen tot het gebruikelijke bedrag van 170.800 gulder per prijs", zegt Wallace. „Nobc1 heeft een fonds van negen miljoen dollar nagelaten. Dit is thans gegroeid tot twaalf miljoen door investeringen in Zweedse vas te goederen en 250.000 in Wall Street. Ik geloof dat Nobel, als hij nu zou leven, belangstelling zou hebber, voor enkele van de nieuwe gebitden, die ik heb genoemd". „Ik geloof ook dat Nobel zou er- kenner wat zijn erfgenamen en de juryleden niet doen dat de prijs voor geneeskunde moet wor- Dit jaar 81 kandidaten voor Nobelprijs voor litteratuur De Nobelcommissie van de Zweedse Academie heeft 81 kandidaten voor de Nobel prijs voor litteratuur toege laten. Vorig jaar was hun aantal ongeveer 70. De secre taris van de commissie, l'no Willers, heeft meegedeeld: „Zoals gewoonlijk zijn veel meer namen ingestuurd. De commissie kan echter slechts die kandidaten in overweging nemen die door academies, verenigingen van schrijvers of Pen-Clubs voorgedragen worden, zij die eerder een li teratuurprijs gekregen heb ben en nog een aantal ande ren. Dit jaar voldeden echter 81 kandidaten aan de maat staven. Het is het grootste aantal dat wij ooit gehad hebben". De letterkundige prijs zal eind oktober door de Zweedse Academie worden toegekend. den herzien om de therapie van de geest en de psycho-analyse te waar deren. Stel u voor, deze juryle den hebben Sigmund Freud elke keer, dat hij werd voorgesteld, af gestemd". Hij vindt dat ook een plaats dient te worden gereserveerd voor uitvinders, vooral omdat No bel zelf zijn geld heeft verdiend met zijn patenten. „Het is ongelofe lijk dat Thomas Edison en gebroe ders Wright ndbit zijn gecerd. of schoon zij allen ten tijde van de eerste prijstoekenningen nog leef den". Ter ondersteuning van zijn be schuldiging van vooringeno menheid zei Wallace, dat vele leden van de Zweedse Academie anti-Amerikaans en anti-Russisch geweest zijn „niet precies anti- Dc Amerikaanse schrijver föhn Steinbeck ontvangt uit han den van de Zweedse koning de Nobelprijs voor literatuur, die geldt als de luisterrijkste onderscheiding, welke een auteur ten deel kan vallen. Irving Wallace is het daar niet erg mee eens. zoals uit dit artikel over zijn boek "The Prize" blijkt. communistisch, maar even goed an ti-tsaristisch". Sommige Zweedse jurylcoen gaan van het standpunt uit. dat Amerikaanse schrijvers zo veel gele verdienen door de ver koop van de filmrechten van hun Onze bridgernbriek VOLKSVERHALEN (V) Bridgevraag dezer week: Zuid Sch A B 8 6 5, Har. 7 6. Ru. 8 4 3, KI. 7 2. Noord gever, allen kwetsbaar, parenwedstrijd. Noord opent één harten oost biedt twee ruiten wat doet zuid? Antwoord elders op deze pa gina. Het spreekwoord van de kat die in het nauw rare sprongen maakt heeft wel veel aan ori ginaliteit, maar nog niets aan waarheid ingeboet. Dit werd weer ~ens bewezen in de Meesterklasse viertallenwed- strijd tussen landskampioen UBC en degradatiekandidaat BOC die kortgeleden werd ge speeld en waarin laatstge noemd team er in slaagde een ruime 114 57 overwinning te behalen. In deze wedstrijd boekten de Haarlemmers grote winst, doordat een van hun tegenstanders op een spel vóór zijn beurt opende, waar door zijn partner reglementair van verder bieden werd uitgesloten. Daar deze partner de beschikking had over 17 punten aan hoge kaar ten. werd een opgelegd slem ge mist. Verder kon worden geconstateerd dat de Utrechtenaren minder scherp spel lieten zien, dan zij in de regel plegen te doen, zodat enige malen géén winst werd behaald waar dit wèl mogelijk was geweest. Zo bijvoorbeeld op het volgende spel: S: B 9 5 H: H 10 8 4 3 R 7 K: A B 9 4 S H 8 S: 3 H: A 7 2 n H: V B 9 R: H 10 8 3 2 w R: A B 9 5 4 K: V 7 6 1 K: H10 3 Het zal duidelijk zijn, dat de laatste speelwijze de meeste kansen biedt. De zuidspeler realiseerde zich deze mogelijkheid echter niet, koos methode a) en ging één down. Aan de andere tafel werd niet met harten aas, maar met een kleine ruiten uitgekomen. Toen oost deze slag nam en troef naspeelde, was er geen enkele mogelijkheid op winst, omdat harten heer nog niet vrij was en er dus 3 harten zouden moeten worden getroefd. En aantal entrees in de noord hand is daartoe te enen male on toereikend. H. W. FILARSKI Antwoord op de bridgevraag dezer week: Het ontbreken van hart en - steun en de slechte kwaliteit van de schoppenkleur maken zuids positie moeilijk. Som mige spelers doubleren met een dergelijk spel maar het is een wild avontuur dat als regel slecht afloopt. On danks het feit dat wij graag iets zouden willen bieden, is er geen enkel redelijk bod en zelfs geen compromis voor een bod. Waardering: pas 10. twee schoppen 5„ dou blet 1. Wanneer het stormde met harde vlagen en de zeelui hun zuidwesters opzetten, bleven de Delfzijlers niet bij de pakken neerzitten aan de haard. Ze trokken hun laarzen en oliejassen aan, gingen naar buiten en weldra zag men hen langs de vloedlijn lopen om alles wat uit zee aanspoelde op te rapen. Als schepen strandden, waren zij er het eerste bij om zich de lading, de scheeps kisten van de matrozen en allerlei wrakstukken toe te eigenen. Eer de strandvonder zijn mannen had op getrommeld. waren de Delfzijler Strandjutters al lang weer thuis met hun buit. Zo vlug en handig waren ze dat zelfs Sint-Pieter hen niet in de ga ten had, wanneer hij uit het hemel venster naar beneden keek en zo doende werd daarboven de poort al tijd wijd geopend wanneer een Delfzijler naderde. Eens vroeg een Appingerdammer om toegelaten te worden, maar Sint Pieter wees hem af: „Appingedam- mers zijn Peerdekopers" zei hij. „en de eerste eerlijke paardenhandelaar moet nog geboren worden". „De he mel is anders boordevol Delfzijler Strandjutters" merkte de Appinge- dammer op, die langs Sint Pieter heen naar binnen keek, „ik zie er heel wat zitten die er niet thuis horen". „Dat moet je dan maar bewijzen en als je dat kunt mogen de Ap- pingendammers hun plaatsen inne men". antwoordde Sint Pieter. ter wijl hij dreigend met zijn sleutels rammelde. „Dat is afgesproken" zei de Ap- pingedammer, zette zijn handen aan zijn mond en riep luidkeels: „Schip op strand! Schip op strand!" Nau welijks hadden zij de bekende woorden gehoord of alle Delfzijlers, jong en oud, klein en groot, renden in zeven haasten de poort uit, die Sint Pieter snel achter hen in het slot wierp. Sindsdien worden de bewoners van Delfzijl niet meer in de hemel toegelaten, maar de Appingedam- mers hebben daar een wit voetje, ook al komen ze rechtstreeks van de befaamde paardenmarkt. S: H: R: K: A V 10 7 6 4 2 5 V 6 8 5 2 Zuid moest een contract van 4 schoppen spelen, waartegen west de (voor hem) ongelukkige start met harten aas maakte. In slag 2 werd ruiten nagespeeld, door oost met het aas genomen en oost speelde (terecht) troef na. Beslissing Dit is het moment, waarop zuid een belangrijke beslissing moet nemen. Hij mag nog één slag ver liezen en heeft nu twee mogelijke voortzettingen die kans op winst geven: a) schoppen aas nemen in de hoop dat de heer sec bij west valt. Hij verliest, als dat gebeurt, dan nog slechts één klaverslag, om dat de derde klaveren op harten heer kan worden afgegooid, bi schoppen snijden. Hij wint het spel dan als schoppen heer bij oost zit, maar bovendien als de harten 43 zitten met schoppen heer bij west. In dat geval kan west namelijk schoppen heer wel maken, maar noord beschikt dan over drie en trees (twee in schoppen en klaver aas) waardoor twee harten kunnen worden afgetroefd en op harten heer en de inmiddels vrij gewor den 5e harten twee klaveren kun nen worden geparkeerd. COMMUNICATIE -SATELLIETEN Rodioqolven meteen lange golflengte kunnen overal ter wereld worden ontvangen omdat ze, door terugkaatsing tegen de ionosfeer, met de aardkromming mee gaan. Ultra-korte golven zoals bij de T.V. worden echter door de ionosfeer niet weerkaatst maar doorgelaten. Zendantenne „'j'ia'iVt b v plaatsbe- palmg door wm* \mv\ «rondstat,on Om een wereldomvattend tele communicatienet te verkrijgen, waarmee het mogelijkis T.V.- uit zendingen uit andere werelddelen direct op te vangen, worden TELSTAR- communicatie-satellieten gelanceerd. lange (radio) is het dus niet mogelijk TV-signalen verder i de horizon van het zendstation te ontvangen, zodat men op betrekkelijk korte afstand van elkaar hoge relais-zendtorens moet bouwen om de programma's I over een redelijk groot gebied zichtbaar te maken. Meteen relais-satelliet op grote hoogte kunnen ook ultra-korte golven worden weerkaatst. De weerkaatste signalen worden opgevangen door reusachtige antennes die met de satelliet mee draaien. tvonger"] TELSTAR-satellieten lopen hun boon op ongeveer 7000 km hoogte. In de toekomst zullen relais-satellieten op een hoog te van 35000 km gebracht worden ineen 24-uursbaan, zodat ze boven een vast punt op aartJe blijven staan. boeken, dat zij het geld van een Nobelprijs niet nodig hebben Een van de functionarissen, met wie Wallace tijdens zijn onderzoek een onderhoud heeft gehad, was dr. Anders Osterling, secretaris van de Academie en een van de vijf, die kandidaten schiften en aanbevelen. „Hij was verbazingwekkend open hartig". zei Wallace. ..Hij bekende me dat hij ertegen had gevochten dat een prijs werd toegekend aan Pearl Buck en gaf toe. dat de schrijver Iwan Boening de Nobel prijs nad gekregen om Rusland schadeloos te stellen voor het over slaan van Tolstoi, Gorki en Tsje- chov Boening kreeg de prijs pas nadat hij naar Parijs was verhuisd, als een uitgewekene. „Dr. Osterling vertelde mij. dat Thomas Wolfe, Somerset Maugham en James Joyce nooit kandidaat ge steld zijn en dat over Amerikanen zoals Robert Frost. Upton Sinclair en Theodore Dreiser wel is gedis cussieerd maar dat zij zijn afge stemd. Ik gis slechts, maar ik denk dat zc de dichter-schrijver Boris Pasternak alleen geëerd hebben, omdat ze wisten, dat de Russische regering razend zou zijn. En nu hebben ze de prijs voor natuurkun de toegekend aan Lev Landau, een Russische Jood, op hetzelfde ogen- Russische jood, op hetzelfde ogen blik. waarop Rusland in de ÜNO me". Zelfs enkele beroemde Scandina- viërs hebben geen genade kun nen vinden. „Een machtig ju- rvlid heelt alléén belet, dat Ibsen en Strindberg de prijs hebben ge kregen. Aan Strindberg werd de prijs niet toegekend ondat hij in terviews gegeven had, die tegen de Nobelreehters gericht waren", zei Wallace. >laar Wallace haast zich, erop te wijzen dat de juryleden intelligent genoeg zijn geweest on: zulke groten als Madame Curie en haar echtge noot I'ierre, Albert Einstein, Mar coni. de fysioloog Ivan Tavlov, Kip ling, Yeats, Anatole France, Bert- rand Russell. Ernest Hemingway, de UNO-ambtenaar Ralph Bunche en Albert Schweitzer te eren. „Voor het grootste gedeelte doen de juryleden uitstekend werk en meestal eren zij hen. die het verdie nen. Maar zij zijn en zijn altijd ge weest stervelingen vol vooroordelen, beinvloed door nationalisme en kleinzielige politiek. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Onze damrubriek Kampioenen komen en gaan, meesters komen er in steeds groter aantal. Weer is een be trekkelijk nieuwe naam aan het firmanent verschenen, die van Jaap Bus uit Haarlem, die het probleemkampioenschap dam men voor het seizoen 1962—-63 verwierf. Hij beoefent de pro blematiek nog niet zo lang en het resultaat is derhalve zeer fraai te noemen. Vorig jaar eindigde Bus in het kampioenschap op de derde plaats en dat hield toen voor hen die een scherp oog hadden, een belofte in. Dit keer was het kampioenschap verdeeld in drie af deling dn. Bus veroverde de ereprijs met het hoog ste aantal punten in deze afdelin gen, voorts een eerste prijs in af deling B en een tweede prijs in afdeling C. Een markante bijzon derheid is dat in de jury bij deze kampioenschappen niemand minder dan de bekende componist ir. J. Viergever zitting had. Voor ingewij den zegt dat genoegHieronder volgen drie problemen van Jaap Bus, het vierde is een ijiet prijs winnend vraagstuk. Moeilijk zijn de eerste twee problemen niet, maar wel mooi van opzet. Ook het vierde is de moeite waard. No. I Jaap Bus Afd. A jas is sa j -.3 J» ai H Z.: 7. 8, 10. 15. 16, 19, 29. W.: 17, 25, 26, 27, 31, 38. 49 Z 6 10, 12, 13, 20, 23. 24.1 T :1 1 W 17, 19, 21. 22, 27, 28, 1 37 39, 42. 43. Z 7. 9, 13, 22, 27, 36, 39. W.: 18, 24, 29, 38, 40, 41, 4 JJ Voor alle standen geldt speelt en wint". Hieronder volgen dan de dingen van René Ortigé. No. I: 46-41, 28-22, 42-38, 50-44, 44x2, 47-41, 24-20, 2x5, »r No. II: 32-28, 49-44, 41-37, 42-37, 26-21, 44-39, 47-41, 39-3 3, 3x1 ,wint. No. III: 32-27, 26x21, 42-38. u 46-41, 8-3, en slaat nu liefi i/. schijven via 17. 31, 43, 34. 19,1 29. 20. 10, 9. 18, 28, 40 naar J JJ 35), wint. Het valt waarachtig mee om een dergelijk probleen eil men te stellen. No. IV: 49-43, 30-24, 43-38, 38-33, 33x2, 2x49, wint. Bij het derde probleem zal bemerken dat het witte stuk niet natuurlijk aandoet. Mol Maar wij herinneren ons een petitiepartij van enige jaren den waarin op dezelfde wil» schijf aan de andere zijde vi rua bord kwam, dwars door de Vijl B j lijke linies heen, zonder dat i c van zwak tegenspel kon spi un Z.: 8. 9, 13, 14, 16, 17, 20. 40. W.: 23, 25, 35. 38, 41, 42, 44, 46. 1. rechtervoet mummie; 2. windsels mummie loopt W ar. 3. grotere kaars; 4. sarcophaag minder diep 5. rechter kous man; 6. houweel over schouder vro ^ci 7. rok vrouw is langer 8. emmer is leeg. D< P 2 Hij att M. «ld tlSS' fcta

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 14