VREDESKORPS groeit en heeft succes ans P. v. d. Aardweg: ÏN DE SIERTUIN 40 jaar „sclirijfbezetenheid r MET WEINIG GELD VEEL GOEDS BEREIKT Onze produktiefste auteur fa r~ Zaterdag 16 februari 1963 Pagina 2 .J (Van onze correspondent in Washington) HET Amerikaanse Vredeskorps bestaat thans anderhalf jaar. Toen president Kennedy begin januari zijn ..troonrede" uit sprak. wees hij er op, dat er een jaar geleden 900 vrijwilligers voor het korps in het buitenland werkzaam waren, maar dat hun aantal over een jaar 9000 zou bedragen. De groei van het korps, en he tsucces dat deze vrijwilligers met hun werk blijken te hebben, wettigen de indruk dat deze actie langzaam maar zeker slaagt in haar opzet om daadwerkelijke hulp te verlenen en wederzijds begrip te bevorderen. Computer Hoe komt men ln het Vre deskorps? Allereerst moet men Amerikaan zijn en boven de 18. Men moet een lange vragenlijst in vullen en referenties opgeven. Al die feiten worden ..gevoed" in een computer cn wanneer men voor een project ergens in het buitenland een bepaald slag vrijwilligers nodig heelt, kan men de Juiste categorie in een oogwenk vinden door de computer aan het werk te zetten. De kandidaten worden dan opge roepen en verder geselecteerd. Een aantal wordt aangenomen als groep die men gaat trainen. Die groep gaat voor twee of meer maanden naar een universiteit, waar een periode begint van intensief wer ker.: men leert summier de taal van het gebied waar men naar toe gaat. men wordt bekend gemaakt met de geaardheid van het land, men wordt ook fysiek getraind en medisch zowel als psychologisch nauwkeurig geobserveerd. Wie aan genomen is voor training, is er nog niet zeker van te worden uitgezon den Ongeveer 16 procent valt nog af. Ms ar wat men dan over heeft, is inderdaad een heel select stel mensen Van de vrijwilligers die men heeft uitgezonden. z\jn er maar heel weinig mislukt. Geen luxe Men wordt uitgestuurd voor een kleine twee jaar. In die periode kan men geen luxe venvachten: men eist dat de vrijwilligers leven op on geveer hetzelfde niveau als de men sen in het doorgaans arme land. Hun zakgeld is maar gering, maar zfj kunnen er op rekenen, dat ln Amerika 75 dollar voor hen wordt op zij gezet, voor elke maand van geslaagde arbeid. Op die manier vinden zij na hun terugkeer een spaarpotje. Vee' van de vrijwilligers zijn on dernemende jongelui, die na hun studietijd een tijdlang de wereld in willen gaan en van nut willen zijn voor hun medemensen. Dat hun idealisme gemengd is met welbe grepen eigenbelang (het is goed voor een jong mens om een tijdlang in het buitenland te zijn», acht men bij het Vredeskorps allerminst een bezwaar. Het blijkt in de praktijk moeilijk om handwerkslieden en boeren te vinden, die zich op willen geven als vrijwilligers. Toch heeft men hard behoefte aan hen. Graag zou men ook meer negers onder de vrijwilli gers hebben. De regering te Washington hoopt, dat verscheidene vrijwilligers, na hun periode van twee jaar. hun er varing ook verder ten dienste willen stellen van hun land en de wereld. Dit soort mensen kan men bijvoor beeld uitstekend gebruiken in de diplomatieke dienst en ln het voor lichtingsapparaat. Wie „The ugly American" gelezen heeft, zal be grijpen dat het Vredeskorps Ame- rik*. veel goed kan doen in het bui tenland en veel blunders van vroe ger Jaren kan doen vergeten. Kosten De kasten stijgen natuurlijk, naarmate het Vredeskorps zich uit breidt. In het eerste jaar trok het Congres dertig miljoen uit voor deze innovatie, het tweede jaar 59 mil joen e» thans heeft de regering verzocht om een toewijzing van 108 miljoen dollar. Het begrotingsjaar loopt tot me dio 1964 en dan hoopt men 13.090 vrijwilligers aan het werk te hebben in de wereld. Voor Amerika zijn die uitgaven voor het Vredeskorps niet groot. Zelden heeft men met zo wei nig geld zoveel goeds kunnen berei ken. Wegenaanleg in Afrika. 1000 kinderhoeken 40 romans 50 vertaalde werken en ook gedichtenbundels Lesgeven in Latijns-Amerika Onlangs vertelden twee Indo nesische diplomaten ons, dat het Vredeskorps thans ook vrij willigers naar Indonesië zou zenden. In totaal 38. Zes van hen zouden leraren zijn en de overige 32 sportinstruc- teurs. Het hoofdkantoor van het Vredeskorps te Washington be vestigde, dat die cijfers inder daad juist waren. Drie maan den lang zal een groep Ameri kanen dit voorjaar aan een uni versiteit in Iowa worden voorbe reid op hun taak in Indonesië en daarna zullen er inderdaad voor de tijd van een kleine twee jaar 32 sportinstructeurs en zes leerkrachten naar Indonesië vertrekken. Het Vredeskorps stuurt zijn vrij willigers alleen dan. wanneer een bepaaid land er om vraagt en men komt zoveel mogelijk tegemoet aan bijzondere wensen. Indonesië is vrij huiverig, wanneer er steun wordt aangeboden. Maar sportinstructeurs leker. waarschijnlijk niet gevaarlijk voor de neutraliteit. Men verzocht coaches van top-kaliber te sturen, want men hoopt onder hun leiding deelnemers te trainen voor Olym pische en Aziatische Spelen. Ook ln Thailand en Tunesië zijn heel wat Sportinstructeurs van het Vredes- korpc werkzaam. Men zal zich misschien afvragen, komstig van enkele Congresleden) krachtig naar voren gebracht en de regering heeft na januari 1961 de actie sterk bevorderd. Ondanks een officieel optimisme van hogerhand, was dc start onzes inziens niet bij zonder indrukwekkend. Twintigdui zend vrijwilligers gaven zich op ln die beginperiode. Dat is niet zo heel veel, wanneer men in aanmerking neemt dat Amerika 180 miljoen inwoners heeft. Van die 20.000 bleek slechts een klein gedeelte werkelijk bruik baar. Maar, zoals gezegd, de actie begin thans werkelijk op gang te komen en al Is het Vredeskorps nog altijd een kleine Gideonsbende, de waarde en kracht ervan zyn bewe zen. Aldus Hans P. v. d. Aardweg, die men onbetwist de produktiefste schrijver van ons land mag noe men. Maar met deze inleiding is het resultaat van zijn gestage da gelijkse arbeid nog niet omlijnd, want bij zijn oeuvre hoort ook een aantal subtiel geschreven dichtbun dels en het samenstellen van het bekende kort voor de oorlog ver schenen „Who Is who?", dat de volkse bijnaam ..smoelenbijbel" kreeg. Wijlen dr. P. H. Ritter heeft tij dens een radiobespreking Hans v. d. Aardweg, wiens kundige doktersro mans vooral een grote bekendheid gekregen hebben, als een „schrijf- bezeten auteur" gekenschetst. Daar is hi) het zelf geheel mee eens en hij voegt eraan toe: '..Schrijven is een bezoeking, waar aan men zich niet onttrekken kan." Het is ondertussen opmerkelijk, dat in zijn ruime woning aan de De Lairessestraat te Amsterdam de vruchten van zijn nimmer aflaten de ijver nergens opvallend staan „geëtaleerd" En het i6 typerend voor hem. dat hij niet in een la van of trainers nu van zo groot nut zijn voor deze landen. Al te scep tisch moet men onzes inziens niet zijn voor deze lajiden. Al zijn. De selectie bij het vredeskorps ls heel streng en men verwacht niet alleen van de vrijwilligers, dat zij goed zijn ln hun speciale vak, maar ook dat zU een goed kameraad zijn in hun omgeving en dat zij de men sen ook na hun werktijd, helpen op alle mogelijke gebieden. Ook daar door kan men wederzijds begrip aankweken en steun verlenen. En dat zijn, zoals gezegd, de doelstel lingen van deze beweging. Begin dit Jaar had het Vredes korps 1.235 vrijwilligers aan het werk hi Afrika, 1.161 hi LatiJns- Amerika, 847 in het Verre Oosten en 443 in het Nabije Oosten en cuid-Acië. In totaal 3.686. Zi) geven lee en bouwen scholen (soms zowel het een als he,t ander). ZU helpen bij het aanleggen van wegen, het bouwen van bruggen en het spannen van telefoondraden. Zij verlenen eerste hulp, assisteren In de landbouw en proberen aan vrouwen betere kinderverzorging te leren en betere methoden om het huishouden te doen. De gemiddelde leeftijd van een vrijwil lig er Ls 25 Jaar en er zijn bijna tweemaal zoveel mannen als vrouwen. Men moet 18 zijn om bij het korps te worden toegelaten, maar een maximum leeftijd kent men niet. Er zijn ook vrijwilligers boven de ze6tlg. Gideonsbende Reeds tijdens zijn campagne voor het presidentschap heeft Kennedy het Idee van een Vredeskorps (af- Er zit al iets van het voor- Jaar in de lucht: de dikke bloemknopjes van het peper boompje of Daphne mezereum 7.im al te zfoh en het zal niet lang meer duren of de paarse bloemknopjes komen open. De bloempjes verspreiden een heer lijke geur; ik zou het. struikje in mijn tuin niet graag willen missen. Er is niet alleen de paarse of lila bloeiende Daphne; er komt ook een soort voor inrt witte bloemen, doch die valt niet zo op. Het peperboompje zou men eventueel nu kunnen aan planten; de boomkweker kan u wel een exemplaar leveren Hij moet in zeer voedzame grond gepoot worden; in de WOTl» zandgrond zal men er niet veel succes mee bereiken. Het struik- Je groeit niet hoog op. Zet het Daphne cneorum. dus vooral op de voorgrond; ais er andere heesters voor staan, zal men er niet veel van zien Er ls overigens weinig aan te doen; als hij te snel zou groeien, kan men later, dus na enkele jaren, altijd enkele takjes weg nemen. Daphne cneorum komt niet zo veel voor; het is een min of meer kruipend struikje. Het ziet er uit als een vaste plant en bloeit, in de zomermaanden met roze bloemen. Daphne cneorum kan men ook tegen een muurtje potenhij houdt wel van warmte en van zon. Men moet. flink wat oude mest door de grond spit ten. Als de naaktbloeiende winter- jasmün volop in knop saa'. zullen de eerste bloemen er spoedig zijn. In deze tijd van het jaar kan hy echter ook al uitgebloeid zijn; dat hangt van de wirwter af Als men een zachte winter heeft, zullen de bloem knopjes in het voorjaar al heel vroeg open komen Soms bloeit hy al ln novcmber-december en dan is het dus nu gedaan. Veel van de oude, bruine takken kan men dan wegnemen; de jonge en groene scheuten worden er daarna voor In de plaats geleid. Als men deze rijk bloelende heester wenst, kan men hem nu bestellen. Hij kan dan tegen de gevel op het oosten of het zui den gepoot worden; zelfs op het noorden doet, hij het nog wel Men moet dp buigzame takken zelf leiden lanes een hekwerkje of langs draad. G. KROMDIJK. 59 JA, ik ben veertig jaar schrijver en wanneer ik de stapels boeken overzie, die ik maakte, sta ik zelf soms verbijsterd, hoe ik dit alles in een enkel leven kon presteren. Het aantal kinderboeken, waarvan er een groot deel onder pseudoniem is verschenen, schommelt om de duizend, terwijl ik daarnaast nog tijd heb gevonden voor een veertig grote romans en het vertalen van een vijftigtal werken van bekende buitenlandse auteurs, zoals b.v. Sartre, Monserat, Koestier en Ludwig". zyn bureau ln de aangrenzende werkkamer „toevallig" een geslaag de foto kan opdiepen, die de bezoe kende interviewer misschien voor zyn artikel zou kunnen gebruiken. Bescheidenheid Zo is hij nu eenmaal: beschei den en wars van alle ijdelheid wars ook van wierook en alle uiterlijk vertoon. „Ik vier mijn jubileum voor mijzelf wel aan de schrijfmachi ne ik werk thans aan een grote Parijse roman, die bij de Franse revolutie begint en tot deze tijd doorloopthiermede wil ik aantonen, dat de mens in wezen niet verandert Er komen bitter weinig vrien den en goede relaties" over de vloer, want de rustige concen tratie om te kunnen werken, gaat hem boven alles. („My home is my castle en de brug is dikwijls opgehaald In huiseiyke kring ls hy even „doodgewoon" als elders en er komt zelfs geen vonkje van verontwaar diging in zyn ogen, wanneer we hem eraan herinneren, dat een cri ticus eens beweerde, „dat hy naar het uiteriyk slordig geboetseerd is". Is hy een beetje „onaantastbaar" en boven de dingen uitgegroeid Men zou byna zeggen, dat een auteur, die met gemoedelyke zelf spot by Sartre aanleunt en van zichzelf zegt, dat hy meer een „écriveur" dan een „écrivain" is. over een benUdenswaardige onver schilligheid beschikt Maar hier bedriegt de schyn. Hy kan fel en opstandig spreken met rake woorden en puntige formule ringen. want hy is een verbitterd vechter tegen onrecht, misverstand, domheid en snobisme. Beter misdadiger dun schrijver „Een auteur krijgt in ons land niet. wat hem toekomt"Ik ben het van harte eens met Herman Hevermans. die zei. dat je in Ne derland beter een misdadiger kunt zijn. dan een schrijver neem nu eens de leesbibliotheken, waar zo veel hoeken letterlfik stuk gelezen wordende auteur ziet daar geen cent van Fn verder: „Ik vertik het om met de ellebogen te werken en vooraan te komen zittenik heb geen tijd om propaganda voor mijzelf te ma ken. en ik heb ook geen tijd om mij te laten eren. want Ik voel me doodongelukkig met zo'n schijn- aureool om mijn hoofd Man. zeggen ze my altyd. doe toch eens wat meer voor Je eigen succes dat doen anderen toch Immers ook Maar ik doe er niets aan ik heb er geen trek in. Iedere morgen zit ik om zes uur achter mijn machine en nu heb ik dan eindeiyk een zevende hands-autootje van een paar hon derd gulden haal uit je winst Ik dacht laatst: waarom ben ik niet tydig als jonge knaap ln de voddenhandel gegaan En daarna: „O dat kan Ik mak- keiyk lezen je moet. ze horen praten Het meest Ingewikkelde Frans en Engels is voor dit soort mensen een peuleschil. Henrt Berg- son lezen ze als koek en voor Bhaw mag je zelfs wel een beet je slaperig zyn. maar ik beweer ronduit, dat veel van die zogenaamde taalwon- ders onder wie soms lieden zijn, die volgens hun zeggen 6 éi 7 talen vertaald maar ik blijf de laatste om van mezelf te zeggen, dat de Franse taal voor my geen geheimen meer heeft. Ik beheers het Nederlands zelfs nog niet eens, want lk heb nog steeds een woor denboek nodig Bij Willem Kloos Iedereen heeft ogenblikken in zijn leven, die hij nooit vergeet. Maar Hans v. d. Aardweg heeft er zoveel, dat hij er een apart boek over zou kunnen schrijven. Zo stond hij eens als 17-jarige met een dictaatcahier met eer ste gedichten op de stoep bij Hans P. v. d. Aardweg .schrijven als koorts in het bloed. Willem Kloos. En welk een sen satie was het, dit eigen eerste werk weliswaar door de mees ter enigszins gecorrigeerd in de „Nieuwe Gids te zien On vergetelijk was het ook om als veelbelovende jongere" kennis te maken met Frederik van Eeden, van Deyssel en Albert Verwey. („Ik heb aan Verwey's aanwijzingen veel gehad...") Daarna kwam de medische stu die, omdat iedereen vond, dat 't toch maar beter ivas om dokter te worden, dan op het dichters- ros te rijden. Maar al spoedig zat hy regelma tig veel te regelmatig by de psychiatrische colleges van prof. L. Bonman, „omdat een bepaald geval my Intrigeerde". Hy wilde nameiyk een boek schryven over een psychiater, die zelf geestesziek ls en het lukte hem. enige tyd ter bestudering van de „couleur locale" ln een inrichting voor geesteiyk gestoorden te kun nen assisteren. En hiermede werd een belangryke grondslag gelegd voor zyn latere Interessante werk „Dr. Pretorius", dat van een op- merkeiyk psychologisch indrin- gingsvermogen getuigde. En hoeveel „onvergeteiyke mo menten" leverde zyn Journalistieke werkperiode niet op Hij schreef niet slechts lange tyd reis brieven uit vele grote Europese ste den voor diverse kranten, maar was ook hoofdredacteur van een groot provinciaal dagblad, terwyi hy tevens „De Toneelspiegel", 't vroe gere orgaan der Ned. toneelspelers, redigeerde. Maar het meest onvergeteiyk biyft het Journalistieke avontuur met de schryver Herman Robbers. Soep „Ik moest voor een krant op sen bitterkoude winterdag met hem een interview maken en daarvoor moest ik door de sneeuw van Zandvoort naar Schoorl lopen. De afspraak was om vier uur, maar het werd twee uur later en toen ik verkleumd en groen van de kou bij Robbers aan de deur kwam, kwam deze wat gereserveerd en hooghartig naar mij toe en zei: U bent ts laatik kan u thans niet ont vangen de soep staat net op tafelZie je, zoiets vergeef je iemand nooit meer zelfs niet na zijn dood Hoe dan ook de liefde voor de •gespleten" menseiyke ziel heeft Hans v. d. Aardweg sedert zyn aanraking met de psychiatrie se dert zyn „Dr. Pretorius" nooit meer verlaten. Hy houdt van het psychologische ontleedmes en van scherp typeren, zodat de koele en onaantastbare vrouw, die zyn jong ste triologle beheerst („Maagd in Mont Parnasse", „Madame Doktor" en „Onweer boven Parys") en die aangevreten wordt door een be paald defect, de lezer als een byna tastbare verschyning voor ogen komt te staan. „Het ls het beste, dat lk ooit schreef. Zeker is intussen, dat hij on danks zijn enorme produktie niet het ene ten koste van het andere doet. Zijn werk is vrij van slordigheden en schoon- heidsfouten het is ook goed overdacht en met zorg gecompo neerd. Terecht werden dan ook enkele van zijn beste romans vertaald o.a. in het Duits, En gels, Frans, Zweeds en zelfs in het Zuid-Afrikaans. Bij ons afscheid was de zelf spot er weer: ,Jk heb ook nog toekomstplannenik wil na melijk het meesterwerk gaan schrijven, waaraan ik rijk word. Daarna ga ik in ruste en mijzelf concentreren op een nóg groter meesterwerk JAAP STIGTER.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 12