KISTJE MET EEN TON ZOEK OP SCHIPHOL Poging Adenauer te wippen mislukt Salinger opgei acht: mars gaat niet door Amerikaans vliegtuig stort neer in moeras Chinese kernbom ontploft Verdwenen uit laadruim van DC-8 Britse bankbiljetten bestemd voor Genève Depressie verjaagt vorst uit ons land <§«ct Politie boos Alle 43 inzittenden gedood OVERLEG IN WASHINGTON Einde eindelijk in ziclit WEERBERICHT hogere temperatuur teutvs 5 Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1963 No. 30881 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) De K.L.M. zoekt naar 100.000 gulden. Dit grote bedrag, als Brits bankpapier keurig verpakt in een kistje, is zaterdag verdwenen uit het laadruim van een DC-8 op de vliegroute Kano-Rome-Zürich-Amsterdam. Hef geld maakte deel uit van een zending van 46.000 Engelse ponden (ruim 450.000 gulden), die bestond uit vijf kistjes. Deze waren verzonden door een Zuidafrikaanse bank in Kano en be stemd voor een bank in Genève. Bij aankomst op Schiphol bleken nog maar vier kistjes aanwezig te zijn. De dienst bedrijfsbeveiliging van <Je K.L.M. heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de verdwijning van het geld. Aan hankelijk is men te werk gegaan, alsof het hier een vermissing van een voorwerp betrof, omdat men niet bij voorbaat van diefstal wilde uit gaan. Dit houdt in, dat de politie niet aanstonds van de vermissing ln kennis is gesteld. Geldzendingen komen vrij veelvul dig voor bij luchtvaartmaatschap pijen. De kistjes worden verpakt in wit papier, dat met bandijzer wordt bevestigd. In dit geval waren de kistjes in aantallen van respec tievelijk drie en twee verdeeld over twee zakken. Bij aankomst op Schip hol bleek een van de zakken, waar in volgens de vrachtbrief twee kist- moesten zijn, slechts één kistje ie bevatten. De overige kistjes wer den zoals gebruikelijk onder toezicht ran de dienst bedrijfsbeveiliging overgebracht naar de in het vracht gebouw van Schiphol ingerichte kluis. Vertraging Het vliegtuig keerde zaterdagmid dag omstreeks één uur op Schiphol terug van de Zuidafrikaanse vlucht, die als nummer 594 in de dienstre geling vermeld staat. Het kwam vijf uur na schematijd binnen. De be langrijkste vertraging had het vlieg tuig op het vliegveld van Zürich waar het. vier heeft gestaan. Omdat de K.L.M. bij dergelijke vermissingen rekening houdt met de mogelijkheid van een ladingfout, en voorts, omdat zij evenmin als an dere luchtvaartmaatschappijen gesteld is op publiciteit over eventu ele diefstallen, is de politie aanvan kelijk buiten de zaak gehouden. Zo er inderdaad van diefstal sprake is, wordt het onderzoek door deze ge heimhouding ten zeerste bemoeilijkt. Indien de melding van de vermis sing zaterdagmiddag via Interpol aan de buitenlandse politie was doorge geven. zou het allicht met meer kans van slagen dan thans mogelijk zijn geweest na te gaan. welke personen zich b.v. bij het langdurige opont houd in Zürich in de buurt van het toestel hebben opgehouden. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol had vanmor gen nog steeds geen aangifte van vermissing van het geld. De Rijks politie is inmiddels wel op de hoogte maar dankt dit aan eigen inititatief. De politiemannen zijn in hoge mate ontstemd over de geheimzinnigheid die de K.L.M. heeft betracht. ..Het is niet de eerste maal, dat de dienst uren aan de grond bedrijfsbeveiliging van de K.L.M. op een dergelijke vreemde wijze te werk Ken Roeing-straalvliegtulg van de Northwest Airlines Is gisteravond kort na het vertrek uit Miami met 43 mensen aan boord in de Everglade- moerassen, ruim zeventig kilometer ten westen van Miami, neergestort. Alle 35 passagiers en acht bemanningsleden, (onder wie vyf stewardessen) zijn omgekomen. Het toestel was onder buiig weer uit Miami vertrokken, op weg naar Chi cago, doch ongeveer vijf minuten na het vertrek ging het radiocontact met het vliegtuig verloren, waarop onmiddellijk op uitgebreide schaal nasporin gen werden begonnen. Ruim vijf uur later werd het wrak gevonden, op ongeveer tien kilometer afstand van een verkeersweg, die door dit schaars bevolkte gebied loopt. Het wrak lag midden in de moerassen. Helikopterpiloten landden nabij het ver ongelukte toestel en konden geen overlevenden aantreffen. gaat", zo zei men ons. ..Men ver beeldt zich daar de zaken zelf te kunnen opknappen. Misschien wel, omdat men een paar oud-politie agenten in dienst heeft". In de eerste berichten over deze vermissing was sprake van een mil joen afkomstig uit Johannesburg Vanochtend om elf uur deelde de KLM echter mede. dat het om een bedrag van 100.000 gulden ging uit een zending van ruim 450 000 gulden, die kwam uit een bank in Kano. Een ran de eerste foto'swelke uit Bagdad gekomen zijn na de ttaatsgreep. Militairen op wacht voor de ruïne van het ministerie van Defensie, waar de vorige premier Kassem na felle strijd gevangen werd genomen voor dat hij werd berecht. (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy en zijn topadviseurs op het gebied der buitenlandse politiek hebben gisteren uitvoerig besproken of die politiek wijzigingen moest ondergaan, nu zich ernstige scheuren hebben geopenbaard in het Atlantisch bondgenootschap. De bijeenkomst was de eerste in een serie en _voor conclusies is de tijd nog niet gekomen. Aan de beraadslagingen namen deel: vice-president Lyndon Johnson, minister van Buitenlandse Za ken Dean Rusk, diens voorgan gers Acheson -en Herter, als mede Bruce, thans ambassadeur in Londen, die tevoren ambas sadeur in Parijs en Bonn is ge weest en derhalve een bijzonder deskundig raadgever. Het heeft in Washington zeer de aandacht getrokken, dat de Britse onderminister Heath in het Lager huis heeft verklaard, dat Engeland een associatie met de Euromarktzou overwegen, indien het aanbod hiertoe zou komen van alle zes de leden daarvan. Washington had, evenals Londen, het volledige lidmaatschap van Engeland boven louter associatie verkozen, doch het lijkt mogelijk, dat men thans genoegen zou willen ne men met een half ei, dat men beter acht dan een lege dop van een ge broken bondgenootschap. Het blad „Indian Express" meldt, dat Rood-China zijn eer ste kernbom tot ontploffing heeft gebracht in de woestijn van Sinkiang en wel op 11 ja nuari. Kenjiro Sjiga, directeur van het Japanse Defensiebureau, heeft vorige maand gezegd, dat aan de Japans- Amerikaanse raadgevende veilig heidscommissie op 19 januari werd meegedeeld, dat China twee kern bommen had en binnen tien jaar een volwaardige kernmogendheid zou zijn Premier Ikeda van Japan heeft woensdag in het parlement gezegd, dat hij meende te weten, dat China binnen een jaar of twee met kern- bomproeven zou kunnen beginnen Maar het zou tien jaar vergen voor dat China bruikbare kernwapens zou hebben. Met 49 tegen 16 stemmenminister van O.. K. en W, mr. nemen de gelukwensen van de aanvaardde de Eerste Kamer J. M. L. Th. Cals en staats- Kamerleden in ontvangst, gisteren de mammoetwet. De secretaris prof. dr. H. H. Janssen (Voor verslag zie men elders) Een „komplot" van Westduitse socialisten liberalen om Bondskanselier Adenauer ten val te brengen, is mislukt. Leden van de socialistische oppositiepartij en van de FDP, die deel uitmaakt van de regering, hebben vergeefs gepoogd Adenauer te wippen door middel van een „constructieve motie van wantrouwen". De ..rebellendie door „moeilijkheden bij het Europese beleid" werden bewogen, hadden zonder succes zowel vice-kanselier Erhard als minister van Buitenlandse Zaken Schroder gepolst en getracht een van hen over te halen zich als Adenauers opvolger op te werpen. Een en ander werd gisteren in gro te opmaak bericht door Bild en Der Mittag, twee partijloze Westduitse bladen, en later bevestigd door een woordvoerder van de (socialistische) SDP. Deze verklaarde, dat dr. Karl Mommer. de parlementair secretaris van de SDP. de liberalen met een dergelijk voorstel had benaderd. ..Wij zagen hierin een mogelijke uitweg presidenten van de deelstaten over de kwestie. Later sprak de kanselier met de CDU-fractievoorzitter von Brentano, die heeft aangekondigd zelf naar de VS te willen gaan om de storingen op de diplomatieke lijn Bonn-Washington te verhelpen. Mi nister Schroder ontving gisteren de Noorse en Deense ambassadeurs, die kwamen informeren naar de beweer uit de huidige moeilijkheden inzake de uitlatingen van von Hassel over de Europese politiek." De poging was Adenauers vrees voor een Europa met echter mislukt, zo zei hij. omdat Er- een overwicht aan socialistische lan- hard niet bereid was, zich kandidaat den. te stellen als opvolger van Adenauer. De EEG-impas.se was ook het the- „Volgens ons wilde hij niet gekozen ma van een artikel van Majonica, worden tegen de wil van zijn eigen CDU-lid in de bondsdag-commissie partij." i Krachtens de Westduitse grondwet kan de Bondsdag de Bondskanselier met een „constructieve motie van wantrouwen" terzijde schuiven als een meerderheid tegelijkertijd zijn opvolger kiest. voor buitenlandse politiek. Majonica keerde zich tegen associatie van En geland als tussenoplossing. Ook acht hij de Westeuropese Unie niet ge schikt voor een band met Londen. Hij pleitte voor persoonlijk contact tussen Adenauer en Macmillan en stelde verder voor een permanente commissie in het leven roepen, waarin naast Engeland de vijf EEG- landen zitting hebben die vóór spoe dige Britse toetreding zijn. Majonica waarschuwde de Bondsregering voor een al te duidelijke bemiddelingsrol in de kwestie, daar dit volgens hem een overschatting van de Westduitse postitie in de Westelijke wereld zou zijn. Overduidelijk tenslotte sprak het Verbond van de Duitse Industrie zich voor een Brits lidmaatschap van de EEG uit. „Als de onderhande lingen daarover definitief mislukken, zien wij de toekomst van onze ex port. die voor 37 pet naar de landen van de Europese Vrijhandelsassocia tie gaat. somber in", aldus een giste ren gepubliceerde analyse. Hond de EEG (Van onze correspondent in Bonn) Fritz Erler, vice-voorzitter van de socialistische fractie in de Bondsdag, heeft gisteren gezegd, dat de drie fractievoorzitters, in tegenstelling tot beweringen van minister van Buiten landse Zaken Schroder, zich nog niet eens hebben verklaard met 't Frans- Duitse verdrag over een politieke unie. De drie voorzitters hadden Adenauer voor zijn vertrek naar Pa rijs immers opgedragen de Franse president te overtuigen van de nood zaak tot Britse toetreding tot de EEG. aldus Erler, en dat is niet gelukt. In Bonn zoekt men overigens op grote schaal naar een uitweg uit de EEG-impasse. Adenauer had giste ren eep bespreking met de minister- De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk: opklaringen met hier *n daar mist en lichte tot matige 'orst later: Zwaar bewolkt met van het tidwesten uit sneeuw of regen, tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuid en geleidelijke •ttlging van temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 14 FEBRUARI Zon op: 7.59 uur; onder: 17.50 uur Maan op: uur; onder: 10 29 uur Hoogwater te Katwijk te 6.55 en 1910 uur, laagwater te 2.34 en 14.55 Uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) De aangekondigde mars van een aantal functionarissen van het Witte Huis onder leiding van Pierre Salinger, perschef van president Kennedy, gaat vrijdag niet door. Salinger verklaarde, kennelijk opgelucht, dat hij zich een waarschuwing ter harte nam die door Kennedy's Raad voor Licha melijk Welzijn was uitgegeven, namelijk dat mensen die door hun zittend werk niet in goede vorm zijn geen mars van tachtig kilometer mogen ondernemen. „Myn vorm is niet goed", verklaarde de ge zette perschef tussen enkele trekken aan zijn sigaar door. Omdat Robert Kennedy, de minister van Justitie en broer van de president, al dui delijk het lichamelijk welzijn van de regering heeft aangetoond door een geslaagde mars van 80 km. in het weekeinde „is een nieuwe demon stratie van mijn kant overbodig en mogelijk rampzalig" Vernomen wordt, dat Salinger zelf de Raad heeft gesuggereerd de w «arschuwing uit te geven en hem op die manier een mogelijke „schande" te besparen. De marsrage in de VS is begonnen toen de bevelhebber van het korps mariniers president Kennedy een order van 1908 toezond die van de officieren der mariniers verlangt dat zij op gezette tijden een wandeling van 80 km. maken in maximaal twintig uui. waarbij de laatste 800 meter met verdubbeld tempo worden afge legd en de laatste 200 m. in een ren De pre sident verklaarde toen, dat een dergelijke licha melijke oefening de leden van zijn regering, die een zittend leven leiden, goed van pas zou kun nen komen. De Raad voor Lichamelijk Welzijn dacht daar anders over en zei, dat de msrs prachtig is voor mariniers, maar dat bureau functionarissen eerst maar eens met mate moeten gaan oefenen. Salinger merkte nog op dat veel journalisten wel hadden gezworen dat zij de laatste kilometer met hem mee zouden gaan, maar dat hij er nog niet zo zeker van was dat sommigen ook by de eerste kilometer zouden beginnen. Een journalist uit Vancouver, die van zyn hoofdredacteur opdracht had gekregen 30 km. te wandelen om een aardig verhaaltje over zyn belevenissen te schrijven, liet intussen een on dubbelzinnig geluid horen. Het is helemaal niet leuk, schreef hy Laatste commentaar van Salinger: „Ik ben misschien wel moedig, maar niet gek". Vandaag vertrokken bij het krieken van de dag twaalf secretaressen van het Amerikaanse Congres, vastbesloten om te laten zien dat zij, in tegenstelling tot de persdienst van het Witte Huis, niet voor een flinke mars uit de weg gaan. Gisteren werd de „officiële" mars van mari niers van het kamp Le jeune, in Noord-Carolina, gehouden. De eerste die binnenkwam was een luitenant, die de voorgeschreven 80 kilometer aflegde in elf uur en 44 minuten, een aantal van zijn collega's verwachtte men niet eerder dan de andere ochtend of helemaal niet meer. De oudste deelnemer was een brigade-generaal, die ondanks z(jn in de 'weede wereldoorlog opge lopen beenverwonding, met verbeten gezicht meehinkte. Het einde van deze vorstperiode is eindelijk in zicht. Dit verheugende bericht kon het K.N.M.I. in De Bilt vanmor gen in zijn wceroverzicht geven. Het baseert deze con clusie op de weg, die een fikse oceaandepressie volgt. Deze koerst belangrijk noordelijker dan de depressies de laatste tijd hebben gedaan. Een oud depressiegebied. dat zich vanochtend nog uitstrekte van ons land over Duitsland naar zuidoost- Europa en dat vergezeld ging van een zeer groot sneeuwgebied. vult langzaam verder op en trekt naar het oosten weg, gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk Deze ging in de afgelopen nacht op de Britse eilanden vergezeld van flinke opklaringen, waarbij daar up vele plaatsen nog drie tot zeven graden vorst voorkwam. Deze zone met opklaringen zal zich in de ko mende nacht over ons land uit breiden, waardoor de temperaturen boven de aanwezige sneeuwlaag nog weer eens sterk zullen dalen. Maar achter die rug van noge lucht druk komt de oceaandepressie, die ons (zeker voorlopig) van de win terse ellende zal verlossen. Deze depressie is in de afgelopen nacht belangrijk in diepte en omvang toegenomen. Het frontensysteem ervan zal ons land morgen naderen, waarbij de winden gaan aanwak keren uit zuidoost en zuid, hetgeen een geleidelijke temperatuurstijging tot gevolg zal hebben. Het gaat bo vendien vergezeld van een uitge strekte neerslagzone, welke ons land morgen overdag van het zuid westen uit zal bereiken. De neerslag zal aanvankelijk nog in de vorm van sneeuw vallen, maar zal later waarschijnlijk overgaan in regen. Lancering Syncom uitgesteld De lancering van een nieuwe com- inunicatifkunstmaan, de „Syncom", die vandaag plaats zou hebben, is 24 uur uitgesteld, zo heeft het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaars. de Nasa, meegedeeld Het voorbereidende werk is door een hevige storm vertraagd De kunst- naaii zal nu donderdagochtend-vroeg Am tijd) in haar baan worden ge- oracht De lancering van de Syncom was al eerder uitgesteld, namelijk op 6 febru&ii, wegens technische moeilijk heden. t Uit het Leidsch Dagblad van a t 13 Febr. 1863; J Wij vernemen, dat de gc- f vraagde concessie verkregen is tot het instellen eener ge regelde stoombootdienst tus- schen Alphen, Leiden en Bo- 1 degraven. i Bij den Gemeenteraad is ingekomen een adres van la- briekanten tot ondersteuning i van het voorstel van den heer f Krantz, om den prijs van he* i gas te verminderen. (f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1