Kunstmaan Svncom wordt naar de juiste plaats „gerangeerd" Weldra in de Antillen algemene dienstplicht Experiment als aanloop tot een stelsel van „vaste" satellieten Amerikaanse industriëlen en exporteurs teleurgesteld Eén omwenteling in 24 uur DE E.E.G. ZONDEK ENGELAND INTERESSANT ONDERZOEK helpen sneller en beter dan ooit Morgen gecompliceerde ruimte-proef Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 februari 1963 Derde blad no. 30880 (Van een onzer redacteuren) Morgen wordt, wanneer alle voorbereidingen naar wens zijn verlopen, van de basis Cape Canaveral een Thor-Delta-raket gelanceerd, waarmee men de eerste experimentele commu nicatie-kunstmaan van het type Syncom in een baan om de aarde hoopt te brengen. In de laatste jaren hebben de Amerikanen vele kunstmanen gelanceerd en andere experimenten uitgevoerd ten behoeve van verbindingen over grote afstand op aarde via de ruimte, zowel voor telefoongesprekken als radio- en televisieuitzen dingen. De Syncom is een type, dat ontwikkeld is voor een meer definitief communicatie-systeem dan met de voorgangers van deze kunstmaan mogelijk zou zijn, en een systeem bovendien dat de gehele wereld omvat. Op den duur hoopt Amerika drie of vier van deze Syneomkunstmanen te lanceren naar verschillende pre cies van te voren berekende „vaste" punten boven de evenaar, waardoor een wereldwijd voortdurend bruikbaar communicatiestelsel via de ruimte verkregen kan worden. De Syncom. die morgen gelanceerd wordt is slechts een experimentele voorloper van dit definitieve systeem welk systeem ook nog het voordeel heeft dat met vaste gerichte Anten nes gewerkt kan worden voor het zenden en ontvangen. Bij de Telstar en de Relay zijn beweegbare an tennes nodig, die de kunstmanen in hun banen moet volgen. Een derge lijk systeem is veel kostbaarder, ook al omdat er op die geringere baan- hoogte veei meer kunstmanen nodig zijn voor een permanent wereldwijd systeem, namelijk ongeveer 50. en veel meer ontvangstations. Boven dien kunnen vaste gerichte antennes zuiverder en technisch volmaakter worden gemaakt. Met „ec lit Dc naam verraadt reeds het bijzondere van dit project: het is de samen trekking van „Synchroon Communicatie-satelliet". Het is de bedoeling dat deze Syncom in 24 uur om de aarde draait met de draairichting van de aarde mee, zodat hjj steeds een plaats aan de hemel zal innemen hoven een vast punt op aarde. ruimte. Het is dus alleen mogelijk, op deze wijze verbinding tussen twee punten op aarde te leggen, wanneer het ruimtestation voor beide plaatsen boven de horizon is, dus als het ware „zichtbaar". Naarmate een satelliet verdti van de aarde verwijderd is, zal deze op een groter deel van het aardoppervlak gelijktijdig boven de horizon staan, dus bruikbaar zijn \oor verbindingen via de ruimte. Het gebied dat de Syncom op welk wille keurig ogenblik dan ook zal bestrij ken is door die grote hoogte veel uit gestrekter dan dat van Telstar en Relay, die veel lagere banen door liepen. Bovendien hebben Telstar en Relay vrij grote snelheden ten op zichte van het aardoppervlak, zodat zii voor verbinding tussen twee be paalde punten slechts korte tijd ge bruikt kunnen worden: daarna ra ken zij weer uit het „gezichtsveld" van deze punten op aarde. „Synchroon" op 35.680 km lioog Ncarmate een kunstmaan een wij dere baan om de aarde heen be schrijft, duurt één omwenteling lan ger. In ce eerste plaats omdat zijn baansr.elheia kleiner is, in de tweede plaats omdat de lengte van één om wenteling groter is. Op de betrekkelijk „geringe" hoogte van de tot dusverre gelanceerde be mande kunstmanen (tussen de 250 tn 350 km van het aardoppervlak) duurt één omwenteling ongeveer an derhalf uui Op een afstand van on geveer ?C*.000 km van de aarde neemt een cmwc-nteling circa 29 dagen in beslag: in die baan loopt de maan eens per maand om de aarde. De duu- var. een omwenteling hangt slecnts af van de positie van de baan: bij een bepaalde baan hoort slecnts één omwentelingstijd en één baansnelheid, onafhankelijk van het gewicht van de satelliet. Ergens tussen die „lage" baan van bemand'- vluchten en de „hoge" van de natuurlijke maan ligt een baan, waarin een kunstmaan 24 uur over één omwenteling doet, dus net zo lang als een omwenteling van de aarde om haar as. Die baan ligt 35.680 km boven de aarde, dus bijna een tiende deel van de gemiddelde afstand tot de natuurlijke maan. Op deze hoogte draait een kunstmaan (mits in de goede richting wentelend, namelijk van west naar oost) „met de aarde mee". Wanneer deze kunst maan een baan in het vlak van de equator doorloopt, zal hij steeds „sta tionair" boven één punt van het aardoppervlak staan. Op den du in vasie keten Het Amerikaanse marineschip Ringsport dat in de haven van Lagos in de Afrikaanse staat Nigeria voor anker ligt om aan die zijde dienst te doen als zend en ontvangststation voor de ex perimenten met de eerste Syn com. In de bolvormige koepel van plastic zijn de instrumenten voor de Syncomproeven aange bracht. voortdurend voor hetzelfde (grote» gebied van waaruit hij „zichtbaar" is als ruimtestation voor verbindingen dienst kunnen doen In tegenstelling met de uiteindely- ke definitieve Syneomkunstmanen zal de morger. te lanceren Syncom niet een vaste positie boven de aarde 1 gaan innemen. Dat is alleen moge lijk wanneer de kunstmaan in een baan in het vlak van de equator loopt I en ook cp de equator is gelan ceerd Cape Cameval ligt aanzienlijk ten noorden van de evenaar, en de haan van de Syncom zal dan ook een hoek van ongeveer 33 graden met di equator maken Daardoor beschrijft deze proef-Svncom van de aarde uitgezien een achtbaan met de lussen ten noorden en zuiden en het knooppunt precies boven een vast punt van de evenaar, nauwkeuriger den Sjoukje Dijkstra het onder de beste condities op de gladde ijzers zou kunnen doen. Een „echte" Syncom is het dus nog r.iet al i' de omwenteling synchroon met die van de aarde, maar daar is het ook een experiment voor. Twee stations Een station In Lakehurst in New Jersey aan ae Amerikaanse oostkust zal dc kunstmaan echter voortdurend ..in het oog" kunnen houden en sei nen naai Afrika kunnen zenden en vandaar ontvangen.In Afrika is na melijk een experimenteel zend- en ontvangststation ingericht op een schip dat in de haven van Lagos in Nigeria voor anker ligt. Deze beide stations moeten het ditmaal nog met een beweegbare antenne doen, doch de verbinding tussen Amerika en Afrika za! ook via deze onvolmaakte Syncom 24 uur per etmaal mogelijk zijn als alles morgen naar wens verloopt. Rangeren in de ruimte De lancering is namelijk een bijzonder gecompliceerde opera tie. Men zal eerst trachten, de Syncom in een elliptische baan om de aarde te brengen toaarvan het laagste punt op 240 km hoog te ligt. en het hoogste op 35.680 I Een Syncom-satelliet boven een j vaste plaats op aarde zal echter Vele voon leien Een dergelijke „'vaste stand" op grote hoogte biedt vele voordelen voor een communicatie-satelliet. Een ver bindingssatelliet is een soort spiegel of relaystation in de ruimte: van de aarde opgevangen seinen worden door passieve verbindingskunstmanen te ruggekaatst en door actieve opgevan gen en weer (versterkt) uitgezonden. DL opvangen en terugkaatsen of her- uitzenden geschiedt alleen langs rech te lijnen door atmosfeer en wereld- Boekhouder meldt zich bij de politie Vijftien mille verduisterd (Van onze Haagse correspondent) Een 35-jarige boekhouder, die voor een groot garagebedrijf in Den Haag de boeken bijhoudt en over de kas gaat, heeft zich bij de politie gemeld met de bekentenis, dat hij f 15 000 heeft verduisterd. De laatste maan den stak hij geregeld geld in eigen zak en hij wist dit in de boeken te verdoezelen door uitgaven, die hij voor het garagebedrijf moest doen. op te voeren en inkomsten van ver tegenwoordigers niet te boeken. Van het geld heeft hij een huis en een auto gekocht. Gewetenswroeging dreef hem in de armen van de politie. (Van onze correspondent in Washington) Wallstreet Journal heeft een interessant onderzoek ingesteld naar de reacties van Amerikaan se exporteurs en industriëlen, nu Engeland niet is toegelaten tot de Europese Economische Ge meenschap. De exporteurs vre zen hoger tariefmuren rondom het gebied van de Zes en in in dustrie-kringen voorziet men een trager economische groei van West-Europa in het algemeen en is men aarzelender geworden omtrent nieuwe investeringen en fabrieksuitbreiding in Europa. Allerlei plannen moeten thans opnieuw worden bezien. De gegevens, die binnenkwamen naar aanleiding van bovengenoemd onderzoek waren nog maar fragmen tarisch en voorlopig, doch niettemin lijken zij karakteristiek voor wat men in de naaste toekomst moet verwach ten. Verscheidene maatschappijen een goed voorbeeld is U.S. Rubber hebben fabrieken zowel in Engeland als in het gebied van de Euromarkt. Voor dio maatschappijen is het pro bleem in het algemeen niet zo ernstig Zij kunnen blijven leveren in beide gebieder, en zijn alleen wat somber, omdat zij verwachten, dar de econo mische groei van West-Europa thans langzamer zal zijn. dan warneer En geland zich had kunnen aansluiten bij de Zes. Het bezii van fabrieken in beide gebieden iz echter niet altijd een ga rantie t"gen teleurstellingen. Natio nal Cash Register Co. bijvoorbeeld, was van pian zijn fabrieken meer te specialiseren, zodat een fabriek in Engeland een bepaald produkt zou maken dat in geheel West-Europa zr.u worden verkocht, terwijl een fa briek op het vasteland een ander produkt zou fabriceren voor algemene distributie Die plannen lijken voor lopig niet meer aan de orde. Somm'ge bedrijven, die gedacht radden. dat één fabriek in West- Europa genoeg zou zijn voor het ge hele gebied, zien zich thans misschien verplicht tot de extra kosten van het vestigen van een afzonderlijke in dustrie aan de ene of aan de andere kant van het Kanaal. Bedrijven die alleen nog maar planner hadden voor investering in Europa zien er nu tegen op dupli caat-fabrieken. zowel in Engeland als op hel vasteland te bouwen en zij voelen de neiging om Engeland dan maar over te slaan. Hun omzet- kansen zullen echter kleiner zyn. dan zij aanvankelijk hadden gehoopt en men is weer druk aan het rekenen geslagen. Dc exporteurs zijn in het algemeen vrij somber. Zy hadden er op ge rekend dat Engeland, eenmaal in de Euromarkt. ernaar zou streven de invoerrechten zo laag mogelijk te •.naken. Een vertegenwoordiger van een oliemaatschappij zei bijvoorbeeld, dat mm er zeker van was, dat Enge land de invoerrechten op smeerolie iaag wilde houden. Frankrijk echter wenst ouota beperkingen op oliepro- dukten Voorts heeft men de indruk, dat Frankrijk eigen olie uit de Saha ra wii pousseren ten koste van de goedkopere ruwe olie uit andere de len van oe wereld. Een belangrijk man in de export van bevroren kippen toonde zich zeer somber: het invoerrecht op zulke kippen is. wat Duitsland betreft, thans gestegen van 5 dollarcent per Engels pond tot 12,5 cent. Dat zou de export ernstig bemoeilijken. En de Amerikanen vrezen veel meer der gelijke import-obstakels. indien Frankrijk de lakens gaat uitdelen in de Euromarkt. km. Deze baan moet i7i het laag ste punt bereikt worden. Van daar uit moet de Syncom in vijl uur naar het hoogste punt, het apogeum stijgen. In dit apogeum moet een in de satelliet inge bouwde raket, de zogenaamde „apogeum-stoter"automatisch in werking treden om de kunstmaan uit de eerste elliptische naar de beoogde cirkelvormige baan te brengen door middel van een kleine snelheidsvergrotingHet ogenblik en de sterkte van deze raketstoot moeten uiterst nauw keurig gekozen worden. Is dit rangeren van de ene baan naar de andere eenmaal geslaagd, dat ..zit" de Syncom op de ver keerde plaats in de goede baan, namelijk op een punt ongeveer boven Madagascar aan de oost kust van Afrika. De ingebouivde raket moet nu een tweede ma noeuvre uitvoeren, namelijk het Een reeks getekende beelden van de lancering van de Syncom Links 1de scheiding van de Thor-Delta-raket (in de wande ling „de bus" genaamd) van de Syncom met hulpraket, die zich terugstoten van de kunstmaan naar het beoogde punt boven de Atlantische Oceaan midden tus sen Amerika en Afrika. Tijdens deze tocht dwars over Afrika en de Oceaan kunnen positie en snelheid nog kleinere correcties ondergaan door het van de aarde af in en uitschakelen van kleine str aalblazers. Verwisselbare schakeling De Syncom is een project van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa. Het ministerie van defensie verleent medewerking, onder andere door het beschikbaar stellen van de grondapparatuur en het ont vangst-schip. De satelliet zelf werd gebouwd door Hughes Aircraft Com pany. Evenals Telstar (de eerste „particuliere" satelliet, ontworpen door Bell) en Relay heeft Syncom I nog in een beschermend omhul- I sel bevinden. Vervolgens (2) j het vrijkomen van de Syncom I van de laatste rakettrappen en I het wegvallen van de bescher- mingskappen. In tekening 3 be- Een opname tijdens de mon tage van de experimentele Syn com. De „huid" met de zonne cellen en de antennes moeten nog worden aangebracht. een eigen ontvangst-, versterkings- en zendapparatuur aan boord. Deze zijn in tweevoud ingebouwd met on derling verwisselbare onderdelen. Bij storingen kan met behulp van signa len van de aarde af de schakeling worden gewijzigd, zodat de verbindin gen ook dan in stand kunnen worden gehouden. In tegenstelling tot Telstar en Relay kunnen via Syncom geen televisiebeelden worden verzonden. Met de latere Syncoms zal dit wel het geval zijn. De Syncom heeft een doorsnee van slechts 70 centimeter en een hoogte van 39 cm. Het gewicht bedraagt on geveer 70 kg. De buitenzijde is bedekt met 3840 zonnecellen, waarmee zon licht wordt omgezet in elektriciteit door de Instrumenten. gint de Syncom met uitgestoken antennes zijn baan. Tenslotte (4) de syncom in de beoogde baan om de aarde op een hoogte van 35.680 km. De Prawila roept op tot eenheid Het communistische partijblad In de Sowjet-Unie, Prawda, heeft alle communistische landen opgeroe pen de eenheid te bewaren. Het blad schryft dat de partij «n Rus land bereid is met elke andere com munistische party op ieder tijdstip overleg te plegen, „onverschillig hoe groot de verschillen onderling tussen hen zijn". In eer. hoofdartikel roept de Praw da op tot „versterking van de een heid van alle marxistisch-leninisti- sche partijen en van het, samengaan van de landen van het socialisme". De communistische beweging moet •net opnieuw bij onderlingen twistge sprekken betrokken worden. De een heid van het communistische kamp is in de huidige tyd meer dan ooitno- cig. In ac communistische beweging zijn tegenstellingen gerezen over fun damentele vraagstukken van wereld- ntwikkehng. De Prawda verwelkomt de verklaring van het Pekingse Volksdagblad, dat de Chinese com munisten bereid zijn al het mogelijke te doen om de betrekkingen te ver beteren en de eenheid te versterken „Jammer genoeg gaat de verklaring van de Chinese kameraden vergezeld van ongegronde en scherpe kritiek op de redevoeringen van de verte genwoordigers van de communisti sche en arbeiderspartijen op het zes de congres van de SED in Oost- Duiislana", aldus de Prawda. (Van onze Haagse correspondent) De algemene dienstplicht zal om streeks juni in de Nederlandse An tillen worden ingevoerd. Het begin zal zeer bescheiden zijn: per half jaar worden 200 a 300 man opgeroe pen. Zij maken deel uit van de Land macht, worden echter opgeleid door de Kon. Marine. De dienstplichtige leeftijd wordt 18 jaar. De totale diensttijd zal een jaar bedragen. Men zal, vooral in het begin, royaal zijn met vrijstellingen om het economisch leven op de Ned. Antillen niet te be lemmeren. Dit heeft de minister-president van de Ned. Antillen, de heer E. Jonck- heer, gisteren meegedeeld. Gedurende meer dan een week heeft hij in Ne derland vertoefd om over de algeme ne dienstplicht besprekingen te voe- AKKERTJES wU+4 Russen laten aartsbisschop vrij Paus Johannes heeft zondagoch tend de 70-jarige aartsbisschop Jo- syf Slipji van Lvov (Lemberg) in audiëntie ontvangen, nadat deze na een gevangenschap van achttien Jaar door de Russen was vrijgelaten. Mgr. Slipji. die de Oekraiense ritus volgt, was in april 1945 met andere priesters van deze richting gearres teerd. Twee jaar nadien maakte ra dio-Moskou bekend, dat de betrokke- nen tot langdurige gevangenisstraf- j feu waren veroordeeld, omdat zij met de Duitse invallers hadden geheuld. De aartsbisschop kwam zaterdag avond onverwachts in Rome aan. ren. De regering van de Antillen zal de desbetreffende uitvoeringsbe palingen binnenkort gereed hebben. De staatssecretaris van Marine, de heer de Jong, heeft toegezegd, indien nodig drie deskundigen op dit gebied bij het voorbereidend werk ter be schikking te stellen. De Antilliaanse regering, aldus de heer Jonckheer, zal waarschijnlijk van dit aanbod dankbaar gebruik maken. Zoals bekend houdt ook de kwestie van de luchtvaartverbindingen de ge moederen in de Antillen erg bezig. De heer Jonckheer zei. „niet in het bijzonder" voor deze zaak naar Ne derland te zijn gekomen. Het aan vankelijk plan voor de oprichting van een Antilliaanse luchtvaartmaat schappij met medewerking van de K.L.M. is gestrand, doordat de K L M. kort na haar reorganisatie heeft la ten weten daartoe niet meer in staat te zyn. „Andere maatschappijen van wereldnaam zijn berrid deel te ne men." zo verklaarde de heer Jonck heer. Of het er van komen zal? De Antilliaanse regering is te al len tijde bereid tot overleg met de K.L.M. Maar tijdens zyn verblijf in Nederland heeft hij de heer Larive niet ontmoet, zelfs niet informeel Wel heeft hij minister Korthals over het. standpunt van zijn regering In gelicht. De Antilliaanse minister-pre sident hield zich tijdens de perscon ferentie verder op de vlakte. Kenne lijk wacht hij af. hoe het reorganisa tieproces by onze luchtvaartmaat schappij verloopt. Intussen houdt hij onverkort vast aan de voorwaarden, te stellen aan een Antilliaanse lucht lijn: 1. veiligheid. 2 regelmaat, 3. dienstbaarheid aan de economische 1 ontwikkeling van het land.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9