LEGERING blijft streven naar reclame-televisie A Moeilijkheden dreigen voor stookbedrijven in de tuinbouw accuraat meisje HOOVER Automatic administratieve kracht (vrl.) BLUE BAND GEEFT EXTRA VITAMINE ZEKERHEID Samengaan van de gegadigden bepleit ONDANKS DE GROTE TEGENSTAND Nog een halve Krappere arbeidsmarkt remt expansie Duitse economie af g!Toestand in 11 Irak wordt eer normaal J ier jaar cel voor dodelijke messteek ton meer voor ir. Bierdrager Onderzoek van onweersbuien ZiT - SLAAPKAMER met kookgelegenheid Klaar OCCASIONS CITY GARAGE LEIDSCH DAGPLAD DIT IS UW LEVERANCIER: J.L.NOUWENS Blue Band BLUE BAND-SMULLEN OM ER TEGEN TE KUNNEN VERKOOPSTER OF VERKOPER PELTENBURG van 1793 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 Ministers over kolenroorziening regering houdt vast aan reclame-televisie in handen van I onafhankelijke exploitatiemaatschappij. ïr is op dit moment echter nog geen beslissing genomen aan de concessie zal worden verleend. En zolang dat besluit nog t gevallen is, blijft iedere aanvrager als belanghebbende in de rdeling vallen. aarmate de bereidheid tot samenwerking bij de diverse gegadigden rr is tot zelfs in die mate, dat zij kunnen opgaan in één orgaan eze omstandigheid ook naar die mate een positieve factor vormen bij I Uiteindelijke beslissing aan wie de zendmachtiging eventueel zal iett verleend". de luister- en kijkgelden, naar het oordeel van de beide staatssecretaris sen. geheel in overeenstemming is met hun opvattingen over het Ver drag van Rome. Meegedeeld wordt nog, dat van Belgische zijde geen bezwaar is gemaakt tegen het voor Nederland ontworpen televisiebeleid. Het spreekt vanzelf, aldus de nota, dat na afloop van de termijn (van ten hoogste acht tien jaar» der ver leende concessie de situatie in begin sel open is en de aanspraken van de dan zich aanmeldende gegadigden geheel opnieuw zullen moeten wor den bezien. De mogelijkheid tot het indienen van concessie-aanvragen is nog steeds open. De staatssecretarissen merken in de nota voorts nog op, dat uit het feit, dat zU alsnog een-derde van de zendtijd op het tweede net zouden willen toekennen aan een door de N.T.S. in het leven te roepen rechts persoon, bepaald niet mag worden afgeleid, dat zij hun aanvankelijke bezwaren tegen het verzorgen van re clametelevisie uitsluitend door of wege de bestaande omroepen hebben laten varen. nota van de staatssecretarissen Onderwijs, Kunsten en Weten- ipen mr. Y. Scholten en van omische Zaken, drs. F.J.W. Gij- naar aanleiding van het eindver van de bijzondere commissie uit reede Kamer over de „Nota in- reclametelevisie" Is gisteravond henen. Js men zich zal herinneren deze nota grote tegenstand ont- bij een groot deel van de K.V.P.. irtij van de Arbeid, de A.R. en jein deel van de C.H.U. In hun jord op de geuite bezwaren zeg- Radio-Bagdad wordt de ind in Irak na de omverwerping het regime van Kassem weer '9e|aal. De scholen en universitei- heropend, het lucht- en goe- _rkeer per spoorweg is hervat. 1° (/uitgaansverbod is verder ver- iters correspondent in Bagdad, iDeves, die met een schotwond It been in Beiroet, Libanon, aan- 1, verklaarde dat er gisteren in d nog sporadisch werd gescho- lat er gevechten van man te- i werden geleverd, evestigde berichten in Teheran n van ongeveer 5.000 doden se- begin van de opstand in p vrijdag. In Basra zouden ze- demonstranten bij gevechten ngers van het nieuwe be- gedood. T nieuwe militaire gouvemeur- lal van Irak heeft beslag laten |i op alle eigendommen van on- r tachtig vooraanstaande per van het oude bewind, nieuwe regering heeft alle Irak- "ieke vluchtelingen in het bui- 1 uitgenodigd terug te keren ït land thans is „gezuiverd". I^dagbladvergunningen zijn in- De kranten moeten nieu- ningen aanvragen. 1 hebben thans zestien lan- t nieuwe regime erkend, waar- i VS, Engeland, de Sowjet- Arabische landen en als laat t-Duitsiand. gen de beide bewindslieden nu onder meer. dat bij het bepalen van hun standpunt de belangen van het be drijfsleven een niet geringe rol heb ben gespeeld, maar dat er ook tal van andere factoren zijn, die tot het regeringsstandpunt hebben geleid. Zij delen b.v. de vrees niet, als zou de reclame-televisie slechts voor enkele bevoorrechten openstaan. Tijdelijk In de economische toestand van West-Duitsland hebben zich de laat ste twee fundamentele wijzigingen voorgedaan, zo blijkt uit een over zicht van de OESO. In de eerste plaats wordt de expansie van de Westduitse economie sterk geremd i door een krappere arbeidsmarkt. In de tweede plaats hebben de herwaardering van de markt en de druk op de lonen werd uitgeoe fend. kosten en prijzen meegesleept in een ontwikkeling welke meer in overeenstemming is met die in an dere landen. Voorts merken zij op, dat handha ving van het verbod van reclame in radio en televisie, voorzover het gaat om zendgemachtigden, waarvan alle uitzendingen geheel of ten dele wor- de>n bekostigd uit de opbrengsten van Minister Beerman houdt vast aan zijn gratiebeleid Minister mr. A. C. W. Beerman (Jus titie) zal geen verandering brengen in zijn gratiebeleid, waarmede hij de lijn heeft doorgetrokken, waarmede zijn voorgangers in voorgaande ka binetten reeds zijn begonnen. Dit laat de bewindsman duidelijk naar voren komen in zijn antwoord op de vragen van de socialistische fractievoorzit ter. prof. dr. ir. A. Vondeling ,dat te gelijk met zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over zijn begroting is verschenen. Prof. Vondeling had gewezen op de opvat ting van wijlen minister Donker. Minister Beerman wijst er in zijn antwoord op. dat wijlen min. Don ker in 1952 heeft gezegd, dat volgens hem het gratiebeleid met betrekking tot de politieke delinquenten met in begrip van de Duitse oorlogsmisdadi gers. die van de doodstraf op levens lange gevangenisstraf waren gegra- tiëerd. zo gevoerd moest worden, dat „in het algemeen" de levenslange ge vangenisstraf niet behoorde te wor den vervangen door een op jaren stelling, doch dat er onder hen ge vallen denkbaar waren, waarin aan een andere gedragslijn niet zou zijn te ontkomen. Zo is er in de volgende jaren in de praktijk ook gehandeld en minister Beerman is van plan daar geen wijziging in te brengen. (Van onze Haagse correspondent) De Haagse rechtbank heeft van ochtend een 51-jarige koopman uit Den Haag wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbend, en openlijke geweldpleging, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De koopman is ten laste gelegd, dat hij op de avond van 29 september vorig jaar in een café aan de Hoefkade in Den Haag de 31-ja.rige loswerkman G. Swart, die ala kastelein optrad, met een mes dodelijk heeft getroffen. De eis regen hem was zes jaar gevange nisstraf wegens doodslag en open lijke geweldpleging. Bij een vechtpartij in het café op de bewuste avond wilde de kaste lein tussenbeide komen. Dat werd hem noodlottig, want terwijl de j vechtersbazen vader, drie zoons en een vriena van de zoons) het café uit renden werd de kastelein ster vend achter de tapkast aangetrof fen. I Aanvankelijk heeft de koopman |een bekentenis afgelegd. Voor de rechtbank kwam hij echter op deze verklaring terug. Hij vertelde bekend te hebben, omdat hij dacht, dat dan zijn zoons vrijgelaten zouden wor den. Wel gaf hij toe de kastelein met een mes in het gezicht te hebben geraakt. De rechtbank heeft zijn ver weer niet geaccepteerd. De zoons van de hoofdverdachte. <31. 29 en 23) werden wegens open lijke geweldpleging veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. een jaar met aftrek, zes maanden met aftrek en acht maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. Een 21-jarige leidekker kreeg wegens geweldpleging acht maan den met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Het aanbod van arbeidskrachten is verminderd door de wijzigingen in de leeftijdsopbouw van de bevol king, het tot staan komen van de vluchtelingenstroom uit Oost-Duits- land en het afnemen van de werk loosheid. De Westduitse arbeidsmarkt zal de eerste vijf jaar niet ruimer worden, doordat het aantal jeugdige personen dat zijn studie beëindigt wat kleiner zal zyn en het aantal gepensioneerden groter zal worden. Volgens het overzicht van de Orga nisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling is het moge lijk. dat het verbruik in de particu liere sector dit jaar iets minder snel zal toenemen dan in 1962. Ook het verbruik in de overheidssector zal vermoedelijk minder krachtig stij gen dan voorheen. Vaststellend, dat de stabilisatie van kosten prijzen op het ogen blik een van de voornaamste vraag stukken van de economische politiek van West-Duitsland blijft, wordt in het overzicht opgemerkt, dat echter niet mag worden uitgesloten, dat in de loop van 1963 maatregelen ter aanmoediging van de vraag nodig kunnen blijken. De onzekerheid om trent de investeringen in vaste ac tiva van de ondernemingen is aan leiding de economische politiek een grotere soepelheid te geven. De gemeenteraad van Deventer heeft gisteren met bloedend hart de directeur van Openbare Werken, ir. E. A. Bierdrager eervol ontslag ver leend met toepassing van artikel 8 van het Ambtenaren reglement van de gemeente. „5let bloedend hart", want het besluit, dat de gemeenteraad met 25 tegen drie stemmen heeft genomen, betekent, dat ir. Bierdrager ongeveer een halve toen meer zal kunnen ont vangen dan de 105.000 gulden, die men hem aanvankelijk bij zijn ont slag had willen meegeven, maar waarvoor Gedeputeerde Staten van Overijssel geen toestemming wilde geven omdat dit niet in overeenstem ming was met het Ambtenaren reglement. Alle woordvoerders protesteerden tegen de wijze, waarop G.S. deze kwestie behandeld hebben. Ze had den vier maanden nodig om tot een afwijzende beschikking te komen. En toen gaven zij dit besluit nog onder embargo door. zodat de raad slechts heel weinig tijd is gelaten om zich opnieuw te beraden. Gezien het grote belang, zowel voor de gemeente als voor de betrokkene om de zaak uit de wereld te helpen, wilde de raad geen juridisch gevecht beginnen tegen G.S. over de genomen beslissing, al acht men die beslist betwistbaar. Daarom legde de raad zich noodgedwongen neer bij het nieuwe voorstel van B. en W„ waar door de heer Bierdrager zes maanden na zijn ontslag, dat hem per 1 juni zal worden verleend, zal beschikken over zijn volle salaris (ongeveer f. 20.000 per jaar), de zes maanden daarna over 90 procent en dan tot zijn 65ste jaar (op 22 januari 1973) over 80 procent. Men verwacht, dat het totaalbedrag de twee ton zou kunnen overschrijden in verband met verschillende salarisverhogingen. De gemeente hoopt echter, dat ir. Bierdrager zijn nieuwe werkkring zal behouden, omdat zijn verdiensten zullen worden afgetrokken van zijn wachtgeld. Kritiek op Kennedy van Republikeinen Elf Republikeinse Congresleiders (vijf in de Senaat en zes in het Huis van Afgevaardigden) hebben gisteren een verklaring uitgegeven waarin zij de regering-Kennedy kritiseren we gens verstoring van de „langdurige vriendschap" tussen de V.S. en Groot-Bribtannië, Frankrijk en Ca nada. Dit was gebeurd door een „on bekwame" buitenlandse politiek, die by de drie bondgenoten anti-Ameri kaanse gevoelens had gewekt. De Republikeinse leiders noemen onder meer de zaak van de Skybolt- raket, die Groot-Brittannië tegen de V.S. had ingenomen en een „onno dige openbare verklaring" over de kwestie van Canada's afwijzing van Amerikaanse kernwapens. De Democratische leider in de Se naat, Mike Mansfield, heeft op deze verklaring gereageerd met de opmer king. dat ae Republikeinen politieke munt trachten te slaan uit de deli cate situatie op internationaal gebied. De tijd is gekomen dat de leden van beide partijen blijk geven van verantwoordelijkheidszin en de een heid van het land handhaven, aldus Mansfield. In samenwerking met het K.N.M.I. in de Bilt en met de Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkun de gaat de meteorologische dienst van de vliegbasis Woensdrecht een on derzoek instellen naar de gedragin gen van onweersbuien boven Zee land. Het onderzoek heeft tot doel gege vens te verzamelen over de „trekba- nen" van onweersbuien en over de intensiteit van die buien. Het onderzoek, waarvoor een be roep op de medewerking van 500 „waarnemers" is gedaan, zal tenmin ste twee seizoenen duren. De Minister van Landbouw en Vis serij ad interim, prof.dr. J.E. de Quay is van oordeel, dat door de thans heersende weersomstandigheden in derdaad moeilijkheden dreigen te ont staan voor de stookbedrijven in de tuinbouw, grotendeels door de hogere kosten voor de aankoop van veel gro tere hoeveelheden brandstoffen te gen een gemiddeld hogere prijs, het geen tot toeneming van dc produktie- kosten leidt. Tot welke economische gevolgen dit zal leiden is nog niet geheel te over zien, afgewacht moet worden hoe de prijsontwikkeling van de verschillen de tuinbouwprodukten zich in de naaste toekomst zal voltrekken. De bewinasman deelt dit o.a. mee in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Kolfschoten (KVP) ln verband met de kolenvoorzlening ln de tuin bouw. Do minister van Landbouw en Vis serij ad interim en zijn ambtgenoot van Economische Zaken. drs. J.W. de Pous, delen verder mee dat de moeilijkheden welke zich onlangs hebben voorgedaan bij de kolenvoor- ziening in dc tuinbouwsector, de volle aandacht hebben gehad, en dat. waar nodig, bemiddeling is verleend, die tot een oplossing heeft geleid. De bewindslieden hebbben nimmer de indruk gekregen, dat er onover komelijke moeilijkheden bij de ko lenvoorzlening ziJn gerezen. Dr. de Pous meent, dat het niet op zijn weg kan liggen regelend op te treden in zake het prijsverloop van kolen. De handel in kolen is voor zover de regels van het EGKS-verdrag in acht worden genomen, geheel vrij in de keuze van zijn leveranciers en afnemers, terwijl wat betreft de in voer van kolen een dusdanig beleid is gevoerd, dat voor zover hij aan vergunningen is gebonden deze steeds zijn verleend. De bewindsman merkt tenslotte i.og op, dat aangezien de eigen pro- duklie de vraag naar nootjes 5 onder normale omstandigheden niet kan dekken, men onder de huidige om standigheden nog meer dan anders was aangewezen op import-vijven, waarvan de prijzen thans f 20 tot f 25 per ton boven die van de Neder landse nootjes 5 liggen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 februari. Vette Varkens- marlet Aanvoer 81 varkens. Noteringen (In gld per kg lev. gew.). Lichte var kens f 1 75-f 1.81. Slagersvarkens f 1.82 -f184. Zeugen f 1.45-f 1 50. BODEGRAVEN. 12 februari. Aan voer 13 partijen Noteringen: le kwali teit f 2.23-f 2.36 en extra kwaliteit f 2.50. Handel kalm. ROTTERDAM. 12 februari. Totale aanvoer 2Ö40. Weekaanvoer 4622. Vette koelen en ossen 260. Gebrulksvee 503. Vette kalveren 255 Graskalveren 68. Nuchtere kalveren 1671. Varkens 19. Lopers 41. Biggen 27 Paarden 38. Veu lens 7. Schapen of lammeren 76. Bok ken of geiten 15. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kw.) Vetten koelen (ln ets per kg) 270-290. 230-260. 210-230. Vetten kalveren 290- 310, 260-290. 240-260. Graskalveren (ln gld per stuk) 290. 225, 190. Nuchtere kalveren 120. 110. 100. Lopers 90. 80, 70. Biggen 50. 45. 40. Slachtpaarden (ln ets per kg) 250. 230. 200. Schapen (ln gld per stuk) 140. 120. 95. Lamme ren 145. Kalf- en melkkoeien 1050, 950, 750. Vare koelen 700. 600, 500. Vaarzen 825. 725. 525 Pinken 500. 375. 325. Handel: Vette koelen: aanvoer als vorige week. handel flauw, prijzen on veranderd. Vette kalveren: als vorige week. stug, lager. Graskalveren: kort, lui. vooral niet hoger. Nuchtere kal veren: ruim. stroef, gedrukt. Lopers en biggen: kort, kalm. als vorige week. Slachtpaarden: gewoon, redelijk, goed prijshoudend. Schapen en lammeren: Iets korter, goed, ruim prijshoudend. Kalf- en melkkoeien: Iets meer. traag, gedrukt Vare koelen: gewoon, kalm, als vorige week. Vaarzen en pinken: matig, stroef, ongewijzigd. VON BRENTANO NAAR AMERIKA De leider van de fractie van Bonds kanselier Adenauers Christen-Demo cratische Unie in de Bondsdag, de oud-minister van Buitenlandse Za ken dr. Heinrich von Brentano. gaat volgende maand naar Washington voor besprekingen met leden van de Amerikaanse regering. Volgens een woordvoerder van de C.D.U. zal von Brentano waarschijnlijk een onder houd hebben met president Kennedy. Het voornaamste doel van de reis zou zijn, te helpen bij het uit de weg ruimen van „misverstanden" over het onlangs ondertekende Frans-West duit se vriendschapsverdrag. Naar in betrouwbare kringen in Bonn verluidt is het de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken. prof. Carstens, vorige week niet gelukt alle Amerikaanse bedenkingen weg te ne men. Wel zou zijn bezoek tot verhel dering van de standpunten en een vermindering van de spanning tus sen de VS en de Bondsrepubliek heb ben geleid. Volgens regeringskringen in Bonn wordt van Amerikaanse zij de de invloed van Adenauer op pre sident De Gaulle overschat. ONDERWIJZERES zoekt tegen 15 april een Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 28034. MIDDELGROOT BEDRIJF vraagt: (1518 jaar). voor heel eenvoudig kantoorwerk. Vijfdaagse werkweek. Solliciteert u eens naar deze prettige werkkring in een moderne omgeving aan het bureau van dit blad onder nummer 28032. VOOR DE ,H" *OE MAA^ ij* L'\é* iW FORD New Anglia, bouwjaar 1961. 32.000 km. gereden, niet van nieuw te onderscheiden. DAF bouwjaar 1960. 31.500 km. gereden. Zeldzaam mooi. VAV., bouwjaar 1954. in zeer goede staat. MORRIS Minor, bouwjaar 1955, in goede staat. Dealer van WARTBURG en TRABANT I MIDDELSTEGRACHT 89. TEL. 21496 - LEIDEN kéêéABBAÉAAAMtÉAM' '-ohladreclame doet klanten behouden verloren klanten terug winnen, nieuwe klonter* maken, goodwill kweken ADVERTEER oelmatig in het I De MEEST gelezen krant voor Lelden en omstreken VOLAUTOMATISCHE WASMACHINE GEVERSSTR. 25 - OEGSTGEEST - TEL. 50904 DORPSSTR. 78 - WARMOND - TEL. 353 Gevraagd: (1520 jaar), voor het verrichten van eenvoudige kantoor werkzaamheden. Aan een actieve kracht, die vlot en accuraat wil werken, bieden wij een prettige werk kring in een aangename omgeving. Spoedige indiensttreding gewenst. Vijfdaagse werkweek. U gelieve te solliciteren onder nummer 28033 aan het bureau van dit blad. !SU Ja, de R is in dc maand. September,oktober... tot april toe. Buiten klinken de stemmen van wind en regen Maar moeder heeft erop gerekend. Zoals altijd. Met een warme kachel en warme kleren. En...extra boterhammen. Lekkere boterhammen. Beste boterhammen. Met lek kere Blue Band. Met beste Blue Band. Ook Blue Band rekent op de winter. Met een rijk dom aan vitamine. Vita mine A en D, maar ook provitamine A. Blue Band geeft extra vitamine zekerheid. Blue Band - om lekker te eten en goed te eten. Juist nu! .juist till! Ten behoeve van one filiaal te ALPHEN AAN DEN RIIN vragen wij voor de PLATENAFDELING: Aanvangsalaris f 325.p. m. en vergoeding van reiskosten. VEREIST wordt: algemene ontwikkeling en enige kennis van muziek. Schriftelijke sollicitaties richten aan: Nu slechts 35 ct BREESTRAAT 109 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7