Benelux streelt naar een compromis inzake de EEG Enorme verkeerschaos rond het RAI-gebouw Vele uiteenlopende oplossingen doen in Brussel de ronde DUBBELE MOORD NOG MYSTERIE Het blijft ktvakkelen Robert Kennedy loopt 80 hm in recordtempo IVlalakka gereed terug te slaan "weerbericht KERNENERGIE-CENTRALE KOMT IN ÜODEWAARI) Overstelpende drukte op autoshow Nieuw bewind in Irak: anti communistisch lettws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 FEBRUARI 1963 No. 30879 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer j-V> DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) gramma, dat de noodzakelijke ver anderingen in de Britse politiek op het gebied van de buitenlandse han del en tie economische en politieke samenwerking te weeg kan brengen. De conservatieve regeringspartij daarentegen zal een motie indienen, waarin het Lagerhuis verklaart het volste vertrouwen te hebben in de vastberadenheid en hei vermogen dei- regering om de politieke en econo mische situatie, ontstaan als gevolg Ivan het mislukken der besprekingen in Brussel, aan te pakken Zowci de regering al de oppositie zouden hun beste sprekers in het ge- De Benelux-landen, met name Nederland en België, zouden weer brengen Premier Macmillan van plan lijn binnen afzienbare tijd voorstellen ter tafel te bren- '„eloign !ïledwekè.i° gen voor de oplossing van de crisis, welke binnen het Europa- oppositie zonder succes rit Britse de- van-de-Zes is ontstaan naar aanleiding van de Franse weigering economische Politiek aan" Engeland tot de EEG toe te laten. België heeft zaterdag een me- pi(|,r, ïan d, 00 tH]rnde morandum gepubliceerd, dat een overzicht geeft van de stand van Britse organisatie van liegtuigtech- de onderhandelingen, zoals die waren op het ogenblik, waarop de nicj zu!,^cn de Britse regering ver- rj tV i i- zoeken, nel onlangs met ae fransen rransen met hun sabotage begonnen. Veel nieuws bevat dit me- gesloten akkoord voor gezamenlijke morandum overigens niet. Over de plannen van de Belgen en constructie van een supersonisch ver- Nederlanders doen in Brussel allerlei geruchten de ronde. o.a. dat n"X''rf ïin°inenim? d-Tt Ëngêund over een „overgangs-associatie" met Engeland. Deze zou op »i> dt geb ed heter met leden van het het vermogen der regering tot for- dat het het verstandigst zal zijn naar mulering of uitvoering van een pro- beste kunnen met De Gaulle te wer- ïcen en onderwijl te trachten hem te beletten de N.A.V.O. te laten stran den. Weliswaar blijft Er.gelands uit eindelijke verhouding met Europa en oe Verenigde Staten hierdoor onop gelost doch later zou Engeland als volledig politiek lid tot de Europese gemeenschap kunnen toetreden dan wel eer, nauwere politieke band met Noord-Amerika moeten aangaan. De tijd zal leren wat het beste is. Toenkoe Abdoel Rahman, premier van Malakka, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van de in het Engels verschijnende Mayalan Times verklaard, dat „Malakka ge reed staat om terug te slaan indien de Indonesiërs het ooit zouden wagen om ons aan te vallen". De Malakkaanse premier zei ook: „buiten president Soekarno, minister van Buitenlandse Zaken dr. Soeban- drio en de voorzitter van de Indone sische communistische partij, Dipa Aidit, zijn er slechts weinig Indone siërs die tegen Malakka zijn gekant". Hij voegde hieraan toe: „De uit - daging waar Malakka zich tegenover ziet gesteld, heeft ons land verenigd als nimmer tevoren. Indien de Indo nesiërs ooit de strijd met ons zouden aanbinden, zullen wij de uitdaging aanvaarden en terugslaan". (Van onze Rotterdamse correspond.) Tweeduizend gulden voor dat bedrag heeft een nog steeds onbe kende dader in de nacht van vrijdag op zaterdag de afschuwelijke dubbele moord gepleegd op de 38-jarige we- duwe Barbara A. korte termijn gevolgd kunnen worden door vollcdiq lidmaatschap. "'V,'" 8-jariee *n„„tjc Marcel r* 3, 3 D - - c 1 -11 an dat 1 "PP'ands capaciteiten aan in het achterkamertje van een kleine 4JOK IS er sprake van een Benelux-initiatier dat een vnendschaps- zuiver politieke belangen onderge- sigarenwinkel aan het Brakelsveld in verdrag tussen Benelux en Engeland beoogt naar het voorbeeld s.rhik.t. M',rden cpmaakt. Het penoem- I C TA i c 7VJ r~\ li vliegtuig, dat 2.400 km per uur van de rrans-Duitse overeenkomst van Adenauer en De Gaulle, moet kunnen vliegen zou in 1966 Maar het nut van een dergelijk verdrag zou niet groot zijn, al zou eerste proefvlucht kunnen ma- het wel symbolische waarde hebben. Tot zover onze correspondent in Brussel. Rotterdam-Zuid. Het was een moord, die dr J. Zeldenrust, hoofd van het Beiden werden vermoord met eer. maniakale heftigheid, die op bijzon dere motieven schijnt te wijzen De moordenaar heeft hen niet alleen zo bij de keel gepakt, dat ze reeds ge wurgd werden, maar bovendien met een scherphoekig, nog niet gevonden voorwerp op beiden zo hevig inge slagen dat een groot aantal wonder, ontstond. Voor de recherche is he* vooral van belang, dat ook het kind dat voor de sterke aanvaller, die de Vandaag debat in liet Britse lagerhuis Onze correspondent in Bonn meld de hedenochtend: De Westduitse minister van Defen sie. Vori Hassel, heeft medegedeeld het te betreuren dat zijn uitlatingen ever de opvattingen van Bondskanse lier Adenauer inzake Engelands toe treding tot de EEG in persberichten „verkeerd zijn weergegeven". Volgens de verklaring had de minister op een besloten bijeenkomst van de CDU in Sleeswijk-Holstein op 27 januari ge sproken over „de voor- en nadelen van de toetreding van Engeland en andere Europese landen, zoals Dene marken en Noorwegen, tot de EEG". Aan het slot van zijn betoog, had hij echter „met klem gewezen op de noodzaak van een dergelijke toetre ding", aldus de verklaring. Het Britse lagerhuis is vandaag begonnen met een tweedaags debat over een motie van wantrouwen van de Labour-oppositie tegen de rege- tingspoliliek op handelsgebied na het mislukken der onderhandelingen in Brussel over Engelands toetreding tot De Lcndense „Guardian" betoogt, dat de noodzaak van het vinden van J 'grotere en vrijere markten voor de de Europse gemeenschappelijke markt Britse uitvoer nu dringender is dan In deze motie spreekt de La- ooit te voren. Wat Engelands positie bour-parti; haar wantrouwen uit over I ;r Europa betreft, schrijft het blad. Spanje zal Vorberg uitleveren Een rechtbank in Barcelona heeft de uitlevering gelast van Reinhold Paul Vorberg. een 58-jarige Duitse zakenman, die verdacht wordt, van medeplichtigheid aan moord tijdens de oorlog op 100.000 geesteszieken en invaliden in gaskamers. Een recht bank in Frankfort had om de uitle vering van Vorberg verzocht. Nederland is gedurende met weekein de terecht gekomen in het over gangsgebied tussen vorst en dooi. In het vorstgebied vroor het in Duitsland over het algemeen licht, terwijl de dooi in Frankrijk 5 tot 10 graaen bedroeg. De afgelopen nacht heeft het In ons land in het noordoosten nog om streek 6 graden gevroren, maar in het zuiden was de temperatuur over het algemeen slechts weinig bene- j den het vriespunt. Plaatselijk viel er wat neerslag. Deze hing samen met een depressie boven Bretagne, die langzaam naar het oosten be weegt. Een andere storing bevond zich van morgen nabij de Rivièra. Deze breidt zijn invloed naar centraal Europa uit. In verband hiermee blijft er in ons land kans op neer slag, waarbij de temperatuur zich dicht bij het vriespunt zal bevin den. KRIMPENDE WIND Opdracht lot bomr vóór 1965 De N.V. Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven zul len waarschijnlijk vóór 1965 opdracht geven tot de bouw van een 50 megawatt kernenergiecentrale te Dodewaard. Deze centrale zal dan worden gebouwd op een buitendijks aan de Waal gelegen terrein. Van invloed zal zijn dat het project niet duurder zal worden dan de geraamde 95 miljoen gulden. Dit heeft prof. dr. ir. J. C. van Staveren, directeur van de KEMA in Arnhem, zaterdagmiddag in Eindhoven gezegd in een toespraak voor een elektrotechnische studievereniging. punt op te nemen in de 380 k.v.- We.'iteurop r? koppelring. waarvoor thans bij dc N.V. SEP plannen woi> den gesmeed. Op grond van gevoerde onder handelingen mag thans worden ver wacht zo deelde prof van Staveren mee, dat van Euratom een bijdrage ter grootte van 18 miljoen gulden en van het Rijk ter grootte van 15 miljoen gulden zal kunnen wor den verkregen. De resterende 62 mil joen zullen de Nederlandse elektri- De samenwerkende produktiebe drijven hebben inmiddels een bouw vergunning aangevraagd voor de de bouw van de centrale te Dode waard. In deze gemeente ligt een knoop punt van het 150 k.v.-net. zodat de door de centrale op te wekken ener gie met behulp van dit knooppunt gemakkelijk over alle elf deelnemen de elektriciteitsproduktiebedrijven zal kunnen worden verdeeld. Bovendien ligt het in de bedoeüng dit knoop- Gerechtelijk Geneeskundit Labors- overmeesterde, geen portui, - - moet zijn geweest, zeer zware wonden werden toegebracht. Koude staaf De politiedokter, de heer J. H. Aarts, deelde ons mede dat slechts tuige, een nachtwaker van de nacht- enkele van de verwondingen reeds torium in Den Haag, dc woorden in mond gaf: „Zoiets heb ik nog nooit gezien". Bijzonderheden over het onderzoek werden gistermiddag vrijgegeven, maar daarna had onze correspondent een gesprek met een belangrijke ge- veiligheidsdienst, wiens gegevens het gehele ontworpen beeld op losse schroeven hebben gezet. Tot aan dat tijdstip was deze nachtwaker nog niet door de politie verhoord, hoewel hij degene was. die als eerste de melding van de moord doorgaf Sporen van braak werden aan de voldoende zouden zijn geweest om de dood. zowel bij de moeder als het kind. te veroorzaken. De grove ver wondingen riepen door hun vorm ge dachten op aan een enigszins gebo gen, ronde staaf, waarmee uitsluitend aan het hoofd wonden van 21 - tot 31., cm grootte werden toegebracht ouuieii vail uiacif. weiueii «au utr - ■- ----- achterdeur van de winkel niet aan- 'sr de betrapte in- sluipei het moordwapen vond in eer ter plaatse aanwezige doos met auto gereedschappen. Een moersleutel of iets dergelijks zou zulke wonden heb ben kunnen veroorzaken. De dertien afzonderlijke verwon dingen van het kind kunnen er op zij gebruikgemaakt van een sleutel, hetzij van het touwtje achter de brie venbus, dat van buitenaf niet alleen door de deurruit zichbaar was, maar dat ook gemakkelijk kon worden ge pakt. Het is aannemelijk, dat de moeder die blijkens haar kleding nog niet naar bed was gegaan en wier bed ook onbeslapen was on raad hoorde en naar beneden kwam. Haar zoontje Marcel een van haar vier zoons, voor wie zfj in de sigaren zaak werkte sinds haar man vier jaar geleden overleed sliep bijzonder licht en kan dus iets gehoord heb ben. waarna ook hij naar beneden is gekomen. wijzen dat de dader ten koste van alles wilde voorkomen, dat Marcel ooit iets over de persoon van de in sluiper zou kunnen vertellen. Er be staat dus de mogelijkheid, dat Marcel deze man kende. Aanvankelijk werd de winkellade aangetroffen zonder bankbiljetten of rijksdaalders en guldens, maar slechts met wat kleingeld. Van de kleine brandkast was de buitenste deur niet op slot, zoals de gewoonte van de weduwe was. maar de binnenste deur wel. In dit weekeinde heeft de politie de binnenste deur laten openen. De sleutelbos, welke mevrouw Van der Hoff 's avonds gewoonlijk in een jas zak hield of in een schortzak achter de deur van haar bovenwoning liet bleek verdwenen. Niets wijst er echte- op. dat de dader nog boven is ge weest. De weduwe liet trouwens ook wel eens de sleutels beneden liggen. Dc minister van Maatschap- pelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé is zaterdag van Schiphol naar de West vertrokken. Van links naar rechts de moeder van de minister, minister Korthals en minister Klompé op weg naar het vliegtuig. Onveranderlijk bracht zij 's maan dags haar weekontvangsten naar de bank, die gedurende het weekeinde in een portefeuille met de winkellade in de kluis werden bewaard. Men schat de hoeveelheid geld op tweeduizend gulden. Slot pag. 2 citeitsproduktiebedrijven bijeen moe ten brengen. Ter compensatie van de Euratom bijdrage zullen de elektriciteitsbe drijven zich moeten verplichten de algemene bedrijfservaringen, en de resultaten van de in overleg met Euratom uit te voeren onderzoekin gen. ter beschikking van Euratom te stellen. Niet minder dan 25.000 auto s hebben in het afgelopen week einde hun weg gezocht naar het R.A.I.-gebouw in Amsterdam. Deze enorme toeloop, die niemand had verwacht, was zo verras- sc»d, dat dc verkeersregeling van de hoofdstedelijke politie vol komen uit de hand is gelopen: het Amsterdam binnenstromende verkeer is gestrand in een grote chaos. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt met hier en daar mist en plaatselijk enige neer slag Temperatuur in het algemeen dicht bij het vriespunt, maar in het noorden van het land overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige wind. krimpend van oost naar noord. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 februari Zon op- 8.03 uur; onder: 17 47 uur. Maan op: 22.02 uur; onder: 9.51 uur. Hoogwater te 5.48 en 18.00 uur. laag- water te 135 en 13.53 uur. Strandwandelaars hebben in Katwijk aan Zee een bijzonder en boeiend schouwspel kunnen zien: 2-f witte zwanen dobberden statig op de woelige baren. Af en toe kwam er wel eens een zwaan naar het strand, doch ais de wandelaars te dicht in hun buurt kwamen zochten ze snel het zilte nat weer op. Deze zwa nen. die men gewoonlijk in vij vers van parken of binnenwate ren aantreft, hebben, vermoede lijk door de honger gedreven en door de zucht naar open water, de zee opgezocht. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's (Foto LD/Jaap v. Duljn, Katwijk a. Z.) Gisteren heeft het dagbezoek van de RAI alle records gebroken. Er wer den ruim 59.000 toegangsbewijzen verkocht. Zaterdag was dit aantal 43.000. De eerste vier dagen van dc autotentoonstelling hebben het to tale aantal bezoekers op 133.280 ge bracht. Dit is ruim 31.000 meer dan de eerste vier dagen van de vorige personenautotentoonstelling in J9fsi Niemand had deze sterke groei verwacht. In 1961 bestond immers een groot deel van de tentoonstellingbèzoe- kers uit mensen, die voornamelijk het bij die gelegenheid tevens ge opende nieuwe R.A.I.-gebouw wil den bezichtigen. De verkeersdrukte barstte zaterdag morgen reeds vroeg los. Grote stromen auto's kwamen via de Haagse en de Utrechtse weg bin nen en koersten naar het R.A.I.- gebouw. Op het Europaplein en omgeving had de verkeerspolitie alle in deze afdeling beschikbare verkeersagenten 60 man ge stationeerd. maar zij kwamen niet alleen handen tekort, ook werd hun werk door een dichte mist belem merd. Het parkeerterrein van de R.A.I.dat ruim 2.000 auto's kan bevatten, was al spoedig vol. Duizenden automo bilisten werden naar het verlengde van de Europaboulevard gezonden, waar in de tuinstad Buitenveldert voldoende parkeergelegenheid was Voor de tentoonstellingbezoekcrs betekende dit echter 'n klein half uur lopen naar het R.A.I.-gebouw De Amerikaanse minister van I lijk en met ijs bedekt terrein iti Justitie, Robert Kennedy, heeft in Noord-Maryland in 17 uur een af liet weekeinde laten zien, dat hij stand van 80 km af. de raad van zijn oudste broer, dc president, aan het Amerikaanse volk om meer aan lichaamsbewe ging te doen. ernstig opvat. De minister legde zaterdag in moei- 1 Hij bleef hiermee drie uur on der de tijd. waarbinnen mariniers deze afstand moeten kunnen af leggen. Morgen willen 20 mariniers van de basis Lejeune in Noord-Caro- line tonen wat zij op dit gebied waard zijn. Intussen heeft Pierre Salinger, de nogal gezette perschef van het Witte Huis, aangekondigd, dat hij vrijdag op mars gaat. Een afstand heeft hij niet genoemd, maar te genover vrienden heeft hij gezegd te hopen, dat ambtsbezigheden hem zullen verhinderen een grote tocht te maken. en velen probeerden via een wijde boog opnieuw naar het Europaplein door te stoten. Maar in de woon wijken van dit deel van Amsterdam —zuid waren de straten al geheel gevuld met de auto's van de be woners zelf. De verkeerspolitie probeerde tenslotte de chaos te verlichten door de auto's te sturen naar de brede Roo sevelt- en Churchilllanen en was behulpzaam bij het parkeren van de wagens op de trottoirs en de be vroren grasgazons. Slot pag. 2 In de hoofdstad van Irak, Bag dad. is het volkomen rustig. Het nieuwe revolutionaire bewind, dat vrijdag tegen generaal Kas- sem in opstand kwam en hem door een vuurpeloton liet te rechtstellen. heeft de toestand vast in handen. De bedoelingen van de rebellerende militairen zijn vooral anti-communistisch. Verzet tegen de staatsgreep schijnt in het bijzonder van com munistische zijde te zijn ge komen. Bij gevechten tussen mi- i;. zeshonderd aanhangers van Kassem htairen en communisten zouden gearresteerd zijn. Het nieuwe bewind volgens een ooggetuige, een is intussen door alle Arabische lan- Amerikaan, vijfhonderd perso- Jj." 'rkrntl 'n door Jo"o SIa- nen gedood zijn. Het overgrote deel van het volk steunt de opstand. Het proces tegen Kassem. aldus nog steeds deze oog getuige. was zeer kort geweest. Men had hem slechts gevraagd waarom hij een aantal met name genoemde personen had laten terechtstellen Radio Bagdad meldt, dat de nieuwe regering een beroep heeft gedaan op alle militaire eenheden, de politie en de nationale garde om de communis ten te vernietigen. Het nieuwe regime zal een neutrale politiek volgen en zich houden aan de beginselen van de Afrikaans-Aziatische samenwer king. Irak zal zich verder verzetten tegen imperialisme en nationale be wegingen steunen. Voorts zalhet geen steen op de andere laten om te be reiken. dat „het bezette Palestina" terugkeert in de .Arabische natie". Al is het. dan rustig in Bagdad, toch is de sfeer er allesbehalve pret- itig. Die sfeer is zelfs „vreselijk", zo j verklaarde een Engelsman, die gis teren in Beiroet. Libanon, arriveerde. I In de straten staan tanks, pantser- wagens en jeeps met bazoeka's op el-' ke hoek. Overal zijn wegversperrin gen opgericht. Gewapende studenten met groene armbanden houden men sen aan en fouilleren hen. Intussen I is de stafchef van het leger, generaal majoor Ahmed Saleh en Abdi, door het. nieuwe bewind gearresteerd. Te zamen met Kassem is brigade-gene- ïaal Fadel Abbas el Medawi terecht gesteld. Hij was voorzitter- var het militaire gerechtshof, dat Kassems tegenstanders na de opstand van 1958 heeft berecht. Itadio-Bagdad heeft intussen offi cieel medegedeeld, dat Kassem za terdagochtend in Bagdad door een vuurpeieton is geexecuteerd. Behalve Medawi (zie boven) is ook kolonel Ta- ha tsjeik Ahmed terechtgesteld. Deze w erd beschouw d als de meest commu- nistischgezinde officier uit de omge ving van Kassem. Radio-Bagdad noemde hem „de voornaamste rode agent in Irak". Er zouden voorts nog Uit het Lcidseh Dagblad van 11 Febr. 1863: B. cu IV. van Leiden bren gen ter kennis, dat de verkie zing voor de Gemeenteraad in de vacature P. H. baron Tacts v. Amerongenop 8 Maart zal geschieden. f Advertentie) - Bij A. W. Sijt- hoff te Leiden, verschijnt het Chr. Zondagsblad in 52 afleve ringen, elk van 12 bldz. en kost 5 cents per week.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1