VERTROUWEN VAN ONZE ECONOMIE IS BELEGGER IN TOEGENOMEN Kerkdiensten Leiden en omgeving ilson waarschijnlijk Gaitskell's opvolger Dubbele dooi nodig voor de veehouderij No "i mets over aardgasprijs Uitvoer Zuid-Afrika belangrijk gestegen Omzetstijging op de aandelenmarkt GASUNIE KOMT IN GRONINGEN f ooraanstaande positie als producent van grondstoffen Aanbod groter don de vraag Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 februari 1963 Derde blad no. 30878 Zondag 10 februari Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur cis. P. Kloek. Hooglandse Kerk: Geen dienst. Marekerk: 10.30 uur ds. J, M. D van den Berg; 5 uur ds. A. Baas te Katwijk a d Rijn. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 uur ds. Joh. Poort. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. van Achterberg (H.A.j. Bevrijdingskerk (Montgomerystraat) 10.30 uur ds. H. Bouter. Konlngskerk: 10 uur ds. M. Otte- vanger te De Bilt. Herv. Ulo-school. Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vissers (H A 7 uur ds. P. Kloek (De Kerk zingt). Ver. van Vrijz. Herv. (Leidse Volks huis) 10.30 uur prof. dr. P. Smits te Den Haag. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. R. G. H. Boiten te A'danv Acad. Ziekenhuis: 10 uur ds. K. E. H. Oppenheimer. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur dhr. P. P. de Koning. Jongerendienst „Rehoboth": 10.30 u. dhr. H. van der Wiel. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 en 8 u. dr. Westerink. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 en 5 uur ds. Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 en 5 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 10.30 uur dr. Rot huizen; 5 uur ds. De Boer. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 9 en 5 uur ds. Heule. Groenhoven: 10 uur ds. De Boer (In alle diensten viering H.A. en nam. bovendien dankz.). Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. Vier typen van kerkgangers) en 5 uur (ond. Moeten wij nog om brood bidden als bet al op tafel staat?) dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur lee6dlenst (donderdag 7.30 uur ds. K. de Gier). Geref. Kerk (vrijgem): 10 en 5 uur ds J. J. Verleur uit Lisse. Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht 8): 10 en 5 uur dhr. Dikkes. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur prof. dr. P A. H. de Boer. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie (gezinsdlenst). Christian Science (Steenschuur 4) 10 30 uur dienst Vrije Kath. Kerk Vreewljkstraat 9): 10 30 uur gez. H. Mis. Leger des Heils: 10 uur helllglngs- dlenst. 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur opwekkingssamen komst o.l.v. kapltelne F. A. G. de Klark en E. Berman. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9 45 en 4 uur dienst en donderdag 7.45 uur idem. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis (woensdag 7.15 uur avondmis). Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Baptlstengem.: (conferentiezondag) 10. 3 en 5.30 uur. Sprekers ds. Cohen en de heren J. J. de Looy. J. Malgo en J. Schouten (Rotterdam) m.m.v. zangkoor. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u. ds. J H. de Vree te Hoogmade; 7 uur ds. M. H. Boogert. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alphen aan den Rijn Herv. Gem.. Julianastraat: 10 uur ds. M. Hane- maaijer; 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Aula Immanuelschool: 9.30 uur ds. P. A Lefeber; 6.30 uur ds. M. Hane- maaijer. Gebouw Jonathan: 10 uur ds. W. Verweij. Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds W. Verweij. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur kand. IJ. L. W. Koppenhol te Rijswijk; 6 30 uur ds. H. Jonkers te Hazerswoude. Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stlchting10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk. Marana thakerk. Raadhuisstraat: 10 uur ds. K H. Schuring; 6.30 uur ds. W. Wijma. Salvatorlkerk. W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. W. Wijma: 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Alphen-Noord, Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 3 uur ds. H. Schol te. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalem - kerk, Grijpensteinstraat: 9.30 en 5 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem.. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur lees- dlenst. Rem. Geref. Gem.. Van Man- dersloostr.: 7 uur ds. A. W. Cramer te Leiden. Baptistengem.. IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst: 6 uur drs. J. Relling te Bllthoven. Leger des Hells: 10 en 730 uur lult. P. C. v. d. Heu en B. Outhuyse. Bodegraven Herv. Gem.: 9 uur ds. A. den Hartogjh; 10.30 uur ds. P. C de Vey Mesdagh; 6 30 uur ds. W. Balke Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tisslnk. Nieuwerbrug: 9.30 en 6 30 uur ds. L. Loosman. Ge ref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Ge- i ref. Kerk (vrijgem.): 9 30 en 5 uur ds. I H. Scholte; Evang. Luth. Gem.: 9 uur ds. A Jense. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Spoelstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver. Vr()z. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.- 9.30 en 6 30 uur ds. G. Jonkers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 5 uur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. G. R. Visser uit Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 uur Leesdlenst; 7 uur ds. D H. Blesma uit Lisse. Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw. v. d. Endelaan 52) ds. W. S Daalder uit Haarlem. Evangelisatie-samenkomst Gebouw- Haven 50) evangelist Jan Zijlstra uit Gouda (donderdagavond 8 uur ln Ge bouw Haven 50, evangelist S. Mik uit IJmulden). Maranatha-bijeenkomst, woensdagavond 8 uur ln het Nuts gebouw. van den Endelaan 52, ds. J. Visser uit Amsterdam). Hoogmade Herv. Gem 10 uur ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fokkema; 7 uur ds. Veenendaal te Hlllegom. Katwijk aan den Ryn Herv. Gem. (Dorpskerk): 10 uur ds. W. Slrag te Katwijk aan Zee; 6 uur ds A. Mak- kenze. Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur ds. D. Lekkerkerker te Valkenburg (Z.-H i; 5 uur ds. A. W. Lazonder te Den Haag. Gym.lokaal school Narcis- straat: 10.30 uur ds. A. Makkenze. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan 7,ee Herv. Gem., Nwe Kerk: 10 uur kand. D. J. Cuperus te Waddlnxveen; 6 uur ds. Moerenhout. Oude Kerk: 10 uur ds. A. Makkenze te Katwijk aan den Rijn; 6 uur ds. C. Bezemer te Hattem Kapel: 10 uur ds. C. Bezemer te Hattem; 5 uur ds. De Vos. Gr. v. Pr school: 10 uur ds. Ha gen. Aula Overduln: 10 uur ds. H. van Gosllga te Rijnsburg. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Bottenburg te Noordwijk. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Pijl man; 5 uur ds. Bottenburg van Noordwijk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 8.30 en 3 uur ds. D. K. Wlellnga te Rotterdam; 10.30 en 5 uur d6. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur 10 en Koudekerk aan den Rijn, Herv. Ge meente: 10 en 6 30 uur ds Koersel- man. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Krabbe te Hlllegom. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d Hoek; 6.30 uur ds. D. J. Vossers te Lelden Kerkzaal Zijlkwar tier: 6.30 uur dhr. J. van den Hoek. Geref. Kerk: 10 uur ds F Minnema; 6.30 uur ds. J. J. Dijk (afscheldspre- dlkatie». Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 uur ds. H. van den Berg te Sassen helm. Ver. Vrijz. Herv. geen dienst. I,elmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D H. Gljsbers. Pnlel: 7 uur ds. D. H Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Baayens. Lisse Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds. B. Hoekstra te Noordwijk; 7 uur vic. Geursen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 30 uur ds. D. H. Blesma. Ge ref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (vrijgem): 10 en 4.30 uur geen opgave ontvangen. Oud Geref. Gem,: 9.30 en 3 uur Leesdien- sten (donderdag 7.30 uur Leesdlenst). Nieuwkoop Herv. Gem 10 uur ds. Chr. D. Kousemaker te Zwijndrecht (Bevestiging ds. D. Ollemans); 2 uur Intrede ds. D. Ollemans. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. M. Hlensch. Chr. Geref, Kerk: 9 30 en 6 30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. J G. Paardekooper. Noordwijk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. B Bouma; 5 uur ds. W. Dekker. Berghstichtlng11 uur ds. B. Bouma. Ned. Prot Bond- 10.30 uur dhr. M. Roos te Lelden (Jeugd- dag). Noordwijk aan Zee Herv. Gem 10 uur ds. Duiverman; 5 uur ds W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. H. A van Bottenburg; 5 uur ds B Bou ma. Sole Mio: 10 uur ds W Dekker Herv. Geref. Evang. VGLO-school, Schoolstraat 2): 10 uur ds. Rootse- laar te Delft; 7 uur ds. G. van Koo- ten te Huizen. 10 Oegstgee^t Herv. Gem Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach (Jeugddienst); 7 uur ds. B. C Visser. Pauluskerk: 10 uur ds J. Irik. Ver. v. Vrijz. Herv.. W de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. W. J H. Hubeek. Geref. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Geref. Kerk (vrijgem W. de Zwijgerkerk: 8 45 u. ds. R. Brands; 3 uur ds. J. J. Verleur. Oude Wetering Herv. Gem.: 10 u. ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Ge ref. Gem.: geen dienst. RlJnsaterwoude Herv Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart (Viering H.A en Dankz.). Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 15 uur ds. J. C. Ravenswaay te Schevenlngen. Rllnsburg - Herv. Gem., Grote Kerk 10 uur "ds. M. C. Groenewoud (H.D.); 5 uur ds. J. van Dok te Noordwljk- Blnnen. Bethelkerk: 10 uur ds. P. Moerenhout te Katwijk a Zee; 5 uur ds. v. d. Schaaf uit Canada (Jeugd dienst). Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bijleveld. Ra- penburgkerk: 9.30 uur ds. Bijleveld, 5 uur ds. v. d. Linde. Maranathakerk: 9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 uur ds. Post. Geref. Kerk (vrijgem): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Sassenhelm Herv Gem 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. D. C. van Wijngaarden te Hoofd dorp. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Ban- ga te Leiderdorp; 5 uur ds. H. v. d Berg. Chr Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9 30 en 6 30 uur ds Llndenburg Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Heijnen. Valkenburg Herv Gem 10 uur ds. D Bouman uit Katwijk aan Zee; 6.30 uur ds D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler Geref. Kerk (vrygenv): 10 en 5 uur ds. R Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds De Jong. Voorschoten Herv. Gem Dorps kerk: ÏO uur ds. Saraber; 7 uur ds. Meijerlng Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra Rijndijk: 10 uur ds Meijerlng. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds Mod deraar. Geref. Kerk (vrijgem i 10 en 5 uur ds. J. Bos. adillnween Herv. Gem Brug- kerk: 9.30 uur ds Joh. Verwellus: 6.30 uur ds. J. R Cuperus. Esdoornlaan: 9.30 uur ds. J R. Cuperus: 6.30 uur ds. Joh. Verwellus Stationsstraat - 9.30 uur ds. E H Kalkman (H D i; 7 uur ds. W H. Beekenkamp te Delft. Geref. Kerk: 9.30 uur ds J. SnoeiJ; 5 uur ds J. G. Leuslnk te Haastrecht Rem Ge ref. Gem 10 uur ds. J. C Paarde kooper. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. u - Herv. Gem.: 10 en 7 u. ds. Boonstra. Woubrugge Herv. Gem 9.30 en 6.30 uur ds G F Overgaauw Geref Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds G W. J. van Bleek. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur kand. D Papma te Harderwijk Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. G. F. C. Gos- linga te Amsterdam. Zoeterw oude Herv. Gem 10 uur ds. R. Hengstmangers. Zwammerdant Herv Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C L. v d Broeck Geref Gem.: 10 en 6 30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. (Van onze correspondent in Londen) Het ziet er naar uit, dat de 46-jarige Harold Wilson, Labour's nieuwe oppositie-leider zal worden als opvolger van de overleden Gaitskell. De uitslag van de fractie-verkiezing, welke gisteren werd gehouden was: Wilson 115 stemmen, George Brown (de tegenwoordige plaats vervangende oppositieleider) 88 stemmen en James Callaghan 41 stemmen. Er waren 249 stemgerechtigden, van wie er 244 hun stem uitbrachten. De oppositieleider wordt bij absolute meerderheid ge kozen, dat wil zeggen dat Wilson bijna de eindstreep haalde. Hij kwam slechts 8 stemmen tekort. Vandaar dat de fractie volgende week opnieuw zal moeten stemmen. Callaghan valt als derde automatisch af De definitieve beslissing zal op 14 fcoruari vallen. De fractie is zich bewust, dat de nieu we oppositieleider kwaliteiten moet bezi'ten. welke hem geschikt maken voor hel premierschap. Dit is een vereiste dat op het ogenblik meer aan ooh geldt, omdat, gezien het vastlopen van de conservatieve poli tiek over praktisch de gehele linie, de kans op een Labour-overwinning gro ter dan ooit is. Volgens de opinie peiling heeft Labour thans een voor sprong van ongeveer 10 pet. Van de drie kandidaten is Wilson de enige met kabinets-ervaring en ook de enige die beschikt over de (Van onze financiële medewerker) Men is het er algemeen over eens dat het koersverloop op de aandelen markten sinds het begin van 1963 tegen de achtergrond van de meeste nicuwjaarsprognoses sterk is meegevallen. Deze droegen merendeels een weifelend karakter wat de te wachten conjunctuurontwikkeling betreft. Ook thans onthoudt men zich in bevoegde kringen van positieve uitspraken, niet in de laatste plaats omdat met nieuwe loonsverhogingen moet worden reke ning gehouden en het de vraag is wat daarvan voor de nationale economieën de gevolgen zullen zijn. Dat de aandelenmarkten niettemin tot dusver doorgaans een vast verloop hebben duidt op een toenemend vertrouwen in de commerciële en technische toerusting der bedrijven, waardoor deze in staat zullen zijn de stijgende exploitatiekosten op te vangen. Wat ons land betreft kan in het Centraal Economisch Plan voor 1963 worden geconstateerd dat de stijging van het binnenlandse arbeidskosten peil niet met een verhoging van de uitvoerprijzen is gepaard gegaan. Dit wil dus zeggen dat die stijgende kos ten door de bedrijven zijn gedragen, hetgeen bij een deel als bekend de winstmarges heeft doen dalen, bij een ander deel door meer efficiënte produktiemethoden kon worden ge- Dit onder de bestaande omstandig heden zeker niet onghnstig verloop houdt ten dele verband met de gro tere produktiemogelijkheden als ge volg van een afnemende personeels- schaarste nu de geboortegolf van 1945,46 in 1963 en 1964 de beroeps bevolking in sterkere mate zal doen toenemen. Bij een normale toene ming van de vraag naar werkkrach ten van ca 55.000 zullen er dit jaar ca 70 000 beschikbaar komen, zodat compenseerd. In dit opzicht hebben, i met een verdere ontspanning van de zoals men weet-, de internationale arbeidsmarkt mag worden rekening concerns het voorbeeld gegeven en gehouden. De kansen op een voort blijkbaar is de Nederlandse belegger duur van de arbeidsvrede in ons land. in dit opzicht, ook wat betreft de lo- die de laatste jaren niet weinig tot cale bedrijven voor 1963 niet zonder een gezonde economische ontwikke- vertrouwen. Hij heeft zich in elk ge- ling heeft bijgedragen, worden daar- val in sterkere mate op de aandelen- door uiteraard groter, markt gericht dan na de vorige jaarswisseling, want terwijl de omzet op de aandelenmarkt in januari 1962 f 59.8 miljoen bedroeg, is ze in de Als bedacht wordt dat vóór de oor log conjunctuurhausses doorgaans door een gevoelige terugslag, soms - zelfs door een ernstige crisis werden £rSV%T^t,r Rotterdamsche Bank tot f71.4 miljoen gestegen, terwijl heeft Pr jn Nn beschouwing over de huidige vorstperiode voor deze on dernemingen uiteraard geen voordeel is. zullen zij bij de grote en thans toenemende achterstand in woning bouw en fabrieksbouw over hun or derportefeuilles geen klagen hebben en de eerste jaren hun produktieca- paciteit ten volle kunnen benutten, vooral wanneer de arbeidsmarkt iets ruimer wordt. Kon. en Philips aan de top Ook in de afgelopen week hebben de internationale fondsen weer de leiding gehad, waarbij vooral Ko ninklijke en Philips op de voorgrond traden. Bij een koers van f 170 (850 pet.) zoals deze week is voorgekomen. I intreedt, omdat de conjunctuurver- ï.s de beurswaarde van aandelen Ko- schijnselen toch niet van dien aard ninklijke sinds het begin van dit jaar zijn dat er voor een verdere hausse met rond f 1 miljard, die van de aan- in grote stijl reden is. De Obligatiemarkt blijft de steun delen Philips met rond f miljard gestegen. Hoewel men de indruk krijgt dat de vaart op de aandelen markt er een beetje uit is. blijft de stemming doorgaans in majeur, waartoe ook het opvallend weer standsvermogen van de Newyorkse- beurs meewerkt. Goede en slechte be richten wisselen ook daar af en deze ze uit. 1960 reeds 45 van de be- week had de beurs vrij grote winst- nemingen te verwerken, hetgeen ech ter mogelijk bleek zonder dat het koersniveau daardoor in sterke mate werd beinvloed. Het is trouwens maar gelukkig dat na de scherpe koersstijging van ja- lntellectuele capaciteiten om het ambt van ministerpresident te ver vullen Daarom heeft de fractie, of zij Wilscn nu sympathiek vindt of niet, in feite geen andere keus. Wilton ls een onafhankelijke fi guur, die noch tot links noch tot rechts kan worden gerekend, al speel de hij in het verleden meermalen ren dubbele rol. Hem wordt daarom een neiging tot opportunisme verwe ten. Zijn verweer, zoals toen hij zich in 1960 kandidaat tegen Gaitskell liet stellen, was. dat hy de party-een- neid trachtte te bewaren toen Gaits kell na het dramatisce partij-con gres van Scarborough naar rechta uitschoot in zijn strijd tegen de een zijdige kernontwapenaars. Wilson botste jaren tevoren, toen hij deel uitmaakte van de Labourre- 1 gering, eveneens met Gaitskell en j trad af uit protest tegen Gaitskell's i defensie-begroting en afschaffing van j oe kosteloze brillen en gebitten. J Wilson, hoewel toen Aneurin Bevan volgend, heeft formeel nooit tot de I linkervleugel behoord. Hoewel hij ui termate intelligent is hij was pri- "T I vaat-docent in de economie aan de I universiteit van Oxford toen hij nog maar 21 was en minister van Handel op zijn 31ste. de jongste minister sinds Churchill in 1908 wil hij be slist niet als intellectueel worden aan gezien en voelt hy zich nauw met de arbeideisklasse verbonden, nauwer waarschijnlijk dan met Gaitskell het cevai was Maar ook Wilson heeft de studieachtergrond van de meeste En gelse premiers. ondervinden van een vry ruim ka- H?ewel hy niet naar een exclusieve pitaalaanbod, dat helaas voor een h S?' groot deel de beurs voorbijgaat door- 5ff ~rfhr?n nnt uii fm L Hi??? dat het sluiten van onderhandese le- i dit punt ningen meer en meer toeneemt. Bij na de institutionele heletrrers maakten Qe laÊere school zelf bekwaamde en ne institutionele oeieggers maakten ri nolitiek- riant *<t *i,n in de politiek dank zy zijn capacitei ten eveneens de top bereikte. Maar leggingen uit en nu wordt overwogen ^ow^sbeperktheden^zijn te groot beurs voor degelijke lenigen te „m Se™ de nuari een periode van consolidatie worden. dergelijke leningen openen, zal van dit medium in nog wel sterkere mate worden gebruik ge maakt. waardoor de keuze van de particuliere belegger by de aankoop van obligaties opnieuw kleiner zal Rondom de Veemarkt (Van een deskundige medewerker) Verder is de opheffing van de haven staking in Amerika voor onze var- kensmarkt van betekenis, want de export van ham in blik kan nu weer doorgang vinden en deze tak bete kent nogal wat voor de prijsvor ming op de varkensmarkt. Lichte varkens zyn daardoor in verhouding weer wat vaster in de markt komen te liggen, waarmede niet gezegd wil worden dat. de zware varkens [waarvan het aanbod relatief klein daarentegen de omzet op de obliga tiemarkt in die periode is vermin derd. Evenwichtig verloop verwacht Het Centraal Planbureau geeft in zijn prognose voor 1963 in zoverre steun aan het groter vertrouwen van de belegger in de Nederlandse econo mie dat naar zijn mening de ongun stiger geworden concurrentiepositie (in 1962 ca 8 slechter geworden) in 1963 niet tot een lager exportvolume zal leiden. Integendeel, de verwach ting wordt uitgesproken dat dit volu me in het lopende jaar met 7 zal kunnen stijgen by een toeneming van de wereldexport met niet meer dan ca 4 ioll n I Hoc I U in (Van onze Haagse correspondent) Groningen wordt aangewezen ais riatuairr zetel van de Gasunie, de op te richten maatschappij waarin Shell, Esso, Ryk en Staatsmijnen het beheer gaan voeren over de officieel 350 miljard kubieke m aardgas in de Slochterense „bel", plus alle andere Sassen die de partners zelf nog pro duceren. De plaats waar het hoofd bestuur zal worden gevestigd, zal nader in overleg met de minister van Economische Zaken worden bepaald. Dit is het nieuws, waarmee minister De Pous dc Eerste Kamer in zyn memorie van antwoord op de begro- lingen Staatsmijnen en Staatsgasbe- drijf tevreden hoopt te stellen. Want veel feitelijks valt er verder aan de memorie niet te ontlenen. Met name over de prijs van het aardgas, waarnnar velen zo nieuwsgie rig zijn, kan de minister van Eco nomische Zaken zich nog niet uitla ten. Hi; zegi slechts dat, waar deze toen hij in zijn gasnota in juli vorig jaar nog uitging van 150 miljard m3 al aantrekkelijk voor ruimtever warming kon worden geacht, thans bij de veel groter gebleken voorraad ook de industrie wel op gunstige con dities ken rekenen. Met concretere prijsopgaven zal t.z.t. de nieuwe gas- verkoop maatschappij moeten ko men. De minister wijst voorts nog de uitlating van prof. ir. L. H. de Lan gen. directeur van de A.K.U., in het blad van het Verbond van Neder landse Werkgevers waarin deze stelt dat voor de industrie hooguit 'n prys var. 7 cent per kubieke meter interessant Ls. omdat men dan van olie op gas kan overschakelen van oe hand als te simplistisch. Verder zegt minister De Pous nog over de export: er worden redelyke mogelijkheden verwacht, maar con crete onderhandelingen kunnen pas beginnen na oprichting van de nieu we gasmaatschappij. Over de gevolgen van aardgas- distributie voor de afzet van cokes- ovengas en raffinaderij gas: die zul len nedeiig zyn voor ae betrokken maatschappijen, want zij zullen in elk geval niet boven de prijs van het aardgas kunnen gaan. De olie raffinaderijen zullen met hun gas in hun eigen bedrijf of in het bui tenland iets moeten doen. De Staats mijnen. die toch al „opzettelijk" gas produceren om aan de vraag te vol doen, zouden die extra-produktie in elk geval kunnen stopzetten. En ten slotte over de nadelige gevolgen voor de cokesovergas producerende hoog ovens: de minister persoonlijk en de i.ieuwe gasmaatschappij zullen de belangen van de Hoogovens in het cog hc.uaen, maar het zal nooit zo mogen worden dat Noord-Holland tenville van de Hoogovens het hoog waardiger aardgas zyn neus voorby moet laten gaan. een beschouwing over haar 100-jarig bestaan nog eens aan herinnerd mag het inderdaad als een vertrouwenwekkend verschijnsel worden beschouwd dat thans na een periode van hoogconjunctuur zich geen ernstige stoornissen voordoen en voor de naaste toekomst een vrij evenwichtig conjunctuurverloop mag worden verwacht. In hoeverre de styging van de ar beidskosten op de geneigdheid tot nieuwe investeringen van invloed zal zijn, valt niet precies te zeggen, maar ook als de nieuwe investeringen in minder sterke mate toenemen dan de laatste jaren het geval was, be hoeft, dat nog geen reden tot grote ongerustheid te zijn, teminder omdat daardoor de kans op de handhaving ven een evenwichtige betalingsbalans groter wordt en daardoor door de re gering niet tot bestedingsbeperking behoeft te worden overgegaan. Een dergelijke maatregel, die uiteraard diep in de economische verhoudingen ingrijpt, zal niet nodig zijn als naar het Planbureau verwacht, de beta lingsbalans, die in 1962 vermoedelijk een overschot van f 500 miljoen zal aanwijzen, m 1963 een voordelig sal do van f 700 miljoen zal opleveren. De conjunctuur in ons land zal ook in het lopende jaar en mogelijk in nog sterkere mate dan voorheen, door allerlei externe factoren worden be- invloed, waarby men vooral aan de ontwikkeling van de Euromarkt en de onzekerheid ten aanzien van En- geiands toetreden zal moeten denken. Opmerkelyk is dat terwijl de onder linge handel van de EEG-landen in 1962 met 14 is toegenomen, de uit voer van Engeland naar de EEG- landen met. 18 is gestegen en het kan daarom niet verwonderen dat men in sommige sectoren van ons bedrijfsleven papier, textiel over een toetreding van Engeland tot de EEG niet bepaald enthousiast is. Nieuwe fusies Zo zijn er dus wat de nabye toe komst aangaat, ook voor de economie van ons land allerlei eventualiteiten, die ten goede en ten kwade kunnen werken, in verband waarmee het van belang is dat enerzijds de toon aangevende ondernemingen in de haussejaren slechts een klein deel van de winsten hebben uitgekeerd en welnu Ge situatie heeft weinig wij voor ruime afschrijvingen en reser- ziging ondergaan. Het bleef voor de veringen hebben gezorgd, anderzijds afdeling gebruiksvee echt een winter- op concentratie en fusie bedacht blij- [handel, aai wil zeggen weinig koop ven. Deze week is de fusie tussen In- lustig bezoek op de markten en al- tervam en Hollandsche Beton bekend leen het werkelijk economisch pro- geworden. hetgeen voor de aandelen duktieve melkvee vindt nog wel ko- van eerstgenoemde een koerswinst pers Maai voor het minder courante van 10 a 15% heeft meegebracht, vee is dc afzet niet gemakkelijk. Ook het koersverloop van andere bc- 1 Voor het guste vee is dan onder de tonaandelen als International Gewa- reeds geschetste situatie t.a.v. de nog pend Beton en Schokbeton, is daar- altijd lage slachtveeprijzen de koop door in gunstige zin beïnvloed, waar- lust evenmin groot, zodat dc handel toe overigens ook de dividendverho- ,:-ich in deze categorie feitelyk maar ging by eerstgenoemde my. (van 13 j voortsleept Men verwacht ook niet De vergelijkingen tussen de koude ln de natuur en de koudegolf, die de I ,niet. V^ PrM8,.aoudcn. ^n- onderlinge betrekkingen tussen de vyf EEG-partnerianden en de zesde vraagd U? n g partner is gaan beheersen, is al eerder in de pers bekend gemaakt, zodat we deze niet als een eigen vinding willen voorschotelen. Maar we menen wel dat we daaraan als iets eigens mogen toevoegen de verwachting, dat het wel eens zou kunnen zyn, dat Koning Winter in al zijn hardnekkigheid dit keer spoediger ontdooid zal zijn dan de verhoudingen te Brussel. En beide toe standen zijn van betekenis voor de veehouderij in ons land. Want terwijl de veehouder met hunkering uitziet naar het einde van de vorstperiode, is hem er ook veel aan gelegen, dat de Gemeenschappelijke Markt voortgang onder vindt en met name wat het onderlinge handelsverkeer binnen het gebied van de Zes ten aanzien van rundvlees betreft. Wil het voor de veehouder goed worden, dan moet het dus dubbel dooien. De totstandkoming van de re geling van Brussel voor de EEG- rundvleesmarkt, reeds van 3 de cember 1962 verschoven naar 1 april 1963 en de laatste tyd alweer- zij het nog niet officieel naar een nog latere datum, zal door de jongste gebeurtenissen te Brussel stellig niet bespoedigd worden. Dat zit er niet in. En nu ie het bepaald niet zo, dat men van deze regeling onmiddellijk grote resultaten wat betreft een grotere afzet van slachtvee en rundvlees naar andere EEG-landen moet verwach ten, maar in ieder geval zullen dan de belemmeringen van contingente- ring e.d die er nu nog zijn wegvallen. Men zal absoluut ruimer kunnen ademhalen en ook in het besef leven, dat mert op weg is naar betere ver houdingen op de markt. Nu het er dus naar uit ziet, dat de zaak opnieuw vertraging zal onder gaan oncermynt dit in ieder geval de animo voor de mestery en weide- rij van slachtvee en die animo is sedert de prijsdaling op de Neder landse slachtveemarkt in de tweede helft van de zomer van 1962 toch al niet groot meer. De koude winter heeft daai nog een schepje bovenop gegooid en zo gaat het erop ïyken, dat de Nederlandse rundvleesproduk- :ie die de laatste jaren stelselmatig en tenslotte met een wat te grote oprong is toegenomen, nu een fik se stap gaat terugzetten. En in de groeiende economie, waarin we ons ónder gunstige conjucturele omstan digheden bevinden, is dit te betreu ren. Het geheel van de toestand leidt ertoe, aai de veehouderij een stuk inkomen derft en dat het moeilijk zal zyn om het vertrouwen in het ondernemen op dit gebied te doen terugkeren. Na dit uitstapje in het licht van ae recente gebeurtenissen keren we tot het verloop van de markten ge- ourence dc afgelopen week terug. betreft de slachtveemarkt. want men rekent voorlopig op blijvende flinke aanvoeren op de markten. Ook in de handel in jongvee is weinig verandering te bespeuren. De markt blijft heel kalm gestemd. De slachtveemarkt was deze week eerder nog weer wat gedrukt door enerzyds ruime aanvoeren en ander- zyds een niet al te grote vraag van de zyde van de vleeshandel. Werk loze bouwvakarbeiders derven een stuk inkomen en anderzijds heeft iedereen te maken met hogere uit gaven voor het stoken van de ka chel. De koopkracht wordt dus op verschillende wijze aangetast en dat kan de slager in zyn winkel best merken. Te Rotterdam waren maandag weer ruim 1500 slachtrunderen aan de markt of 300 stuks meer dan de week tevoren en in Den Bosch was de markt ook ten opzichte van de vraag met 730 stuks ruim genoeg bezet. Op beide markten dan ook gedrukte pryzen, het kon niet an ders. Rotterdam noteerde voor de Gekleurde melk in Japan In Japan is vraag naar rode, groe- e. gele en blauwe melkpoeder. En aangezien de Japanse koeien nog steeds hardnekkig weigeren om melk van enige kleur te produceren, is men wel gedwongen om er tydens het droogproces een kleur aan toe te voegen Aan het groene poeder zijn plantaardige vitamines toege voegd, aan het gele eidooiers en ho orn voor hem de deur van Downing- street nr 10 te openen. Brown is bo vendien de boeman van links en van de pacifistische jeugd, welke ln En geland cp het ogenblik een belangry- ke politieke factor vormt. Genoeg brood voor allen De „Oostenrykse Bauernblindler* stelt de vraag of er genoeg brood voor ons allen is op deze wereld, voor al met het, oog op de snel toenemende wereldbevolking. Het blad komt dan tot de conclusie dat er nog grote on gebruikte mogelijkheden zijn. Voor ieder mens op deze wereld is 1H ha cultuurgrond beschikbaar, waarvan slechts één derde wordt benut. Twee aerde van de boeren in de wereld werkt nog met de primitieve houten harkploeg De opbrengsten zullen in de toe komst niet alleen sterk stygen door verbetering van de cultuurmaatrege len. maar vooral ook als de algehele koopkracht toeneemt. Het analfabe tisme is momenteel nog de grootste rem op de verhoging van de opbreng sten in ae minder ontwikkelde gebie den. De overdracht van de kennis, die in ruime mate aanwezig is, wordl daardoor zeer bemoeiiykt. ning. aan het rode gemalen wortels en sinaasappels en het blauwe poe der blauwe suiker. Laatstgenoemd poeder wordt vry algemeen gebruikt als dessert (soort yoghurt) dat de Japansen eten met fruit. De Japanse zuivelindustrie is zeer geïnteresseerd of de aandelen van deze gekleurde melkindustrie ook in waarde zullen stygen in verband met de aantrekkeiyke kleur van het pro- dukt. Opbouw eigen scheepsbouw De export van Zuid- Afrika, die kort voor de boycot-actie (op grond eerste kwaliteit f 2,60-2.85. voor de van „apartheidspolitiek") een ge- tussensoorten f 2.30-2.60 en voor he: ""Re styging vertoonde, is na de af- ondereind f 2,10-2,30 per kg gesl kondiging van deze actie aanmer- gew. kelijk gestegen. Over 1962 was de uit- voer byna achthonderd miljoen gul- Ook de vette kalveren waren deze den groter dan over 1959, aldus het week lager in prijs. De Duitse markt Amerikaanse weekblad „Time". Dit heeft veel kalveren uit eigen land blad komt dan ook tot de gevolgtrek- te verwerken en lagere pryzen daar king, dat „morele verontwaardiging werken uiteraard onmiddellijk door I zelden een factor van betekenis is op de uit ons land ingevoerde kal veren. zodat de Nederlandse expor teur zich ook moet matigen by zijn aankopen. Dat zijn dan voor Duits land meest de lichte kalveren, de zwaardere gaan naar Italië. Frank- ryk en België. Maar ook hiervoor waren de pryzen duidelijk lager dan een week geleden, zij het in mindere mate dan voor de lichte en mindere kwaliteitskalveren. Notering f 2.35-3,20 per kg lev. gew. Ook in nuchtere kalveren bij rui me aanvoeren een kalme tot stroeve en niet geheel prijshoudende handel. Notering van f 1,00-1,20 per kg lev. gew. Wolvee bleef ook deze week duur. De aanvoeren zijn niet groot en al 'n het internationale zakenleven". Zo stegen de Britse investeringen in Zuid-Afrika van veertig miljoen gul den in 1961 tot ongeveer 110 miljoen gulden in 1962. Volgens „Time" is de oorzaak van Zuid-Afrika's economisch herstel te herleiden tot het apartheidsbeleid van de regering. Zo verklaarde een zakenman: „Wanneer Zuid-Afrika geen apartheid had onverschillig of we het er al of niet mee eens zijn zouden we er niet aan denken één penny in dat land te investeren". Zuid-Afrika is thans het enige sta biele land in het zuiden van het zwarte werelddeel. In de ry van grondstofproducenten neemt Zuid- Afrika een zeer belangrijke plaats in: les vindt nog steeds gemakkelyk ko- goud eerste plaats, platina 1. chroom, pers voor stuksprijzen, die liggen erts 1. diamant 2. uranium 3. asbest van f 90,- tot f 145.-. 3, mangaan 4. nikkel 4, steenkool 9. De slachtvarkensmarkt verloopt j koper 10. lood 12, ijzererts 16 Ook bij nog steeds stabiel. Dat kan ook byna de agrarische producenten neemt niet anders, want er zijn vry 1 Zuid-Afrika een plaats van beteke- ruime exportmogelijkheden bin- j nis in: wol vyfde plaats, mais 3. ta nen de EEG en ook Zwitserland is bak 9, kunstmest 9 Voorts neemt VB nog steeds aan de markt voor enige IZuid-Afrika de dertiende plaats in tot 15%) heeft bygedragen. Hoewel dat het spoedig verbeteren zal wat I duizenden slachtvarkens per week. te«n aanzien van de elektrische ener- gleproduktie. de tiende plaats ln de staalproduktie en de achtste plaats op visserygebied. Intussen heeft Zuid-Afrika een be gin gemaakt met de opbouw van een eigen scheepsbouwindustrie. In Dur ban zullen twee zeeschepen, elk met een waterverplaatsing van 15.000 ton gebouwd worden. De schepen die elk achttien miljoen gulden zullen kos ten, worden gebouwd in opdracht van twee buitenlandse scheepvaart maatschappijen. zy krygen een snel heid van 18 knopen en zullen in 1964 voltooid zijn. De bouwplannen zijn in Nederland uitgewerkt door de advi serende scheepsbouwingenieurs van de Zuidafrikaanse maatschappy in Rotterdam. Voorts ligt het in het voornemen een dryvend dok te gaan bouwen van 25.000 ton. De capaciteit van het huidige droogdok in Durban bedraagt slechts 4.000 ton. De binnenkort onafhankelijke Bantoerepubliek Transkei zal jaar lijks vijftig miljoen gulden subsidie van de Zuidafrikaanse Republiek ontvangen. De Zuidafrikaanse regering heeft voorts een bedrag van 225 miljoen gulden over een tijdperk van 10 jaar beschikbaar gesteld voor de ontwik keling van de textielindustrie in de Bantoe-grensgebieden. Hiervan is 100 miljoen bestemd voor de bouw van fabrieken, het restant zal ge bruikt worden voor de aankoop van machines en uitrusting. Bantoearbeiders, werkzaam in de keramische industrie, verdienen met ingang van het nieuwe jaar aanzien lijk hogere lonen. De minimumlonen zijn met veertig tot vijftig procent verhoogd. De Bantoelonen in alle sectoren zyn over de afgelopen zes Jaren verviervoudigd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9