Leidse Universiteitspeimiiig uitgereikt aan mr. E. E. Meuten j Films van deze I week in Leiden f jé"ff'"fr"r'r Misdaadje spelen Vlijmscherpe kritiek op onze samenleving in Het huwelijk van Mr. Mississippi" (Studio) Gronings medisch student kreeg eervolle vermelding bij gasexplosie NV SLAVENBURG^ BANK Plannen voor oprichting /POTTER'S „LI NI A" Gero-cassetfe afdeling Leiden-noord Strauss trekt aanklachten in Portugal anti Ben Bella t l E L L L L L L L L. L (iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinimiiiiHiii AUTO RIJDT HllIS BINNEN Leidenaars zetten overval te Apeldoorn in scène Sophia Loren Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 februari 1963 Tweede blad no. 30878 Record vervoer van Twee gewonden i steenkool door N.S. Advertentie Na zijn traditionele rede ter gelegenheid van de 388ste diës- natalis van de Leidse Universiteit in de Stadsgehoorzaal (waar van wij in ons blad van gisteren een uitvoerig verslag gaven) reikte de rector magnificus prof. dr. S. Dresden de Universiteits penning uit aan mr. E. E. Menten, welke penning hem werd toe gekend ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag in november van het vorige jaar. Mr. Menten. die zich in de oorlogsjaren de vererende illegale titel van ..bankier van het verzet" verwierf, heeft in de loop der jaren zeer veel voor de Leidse Universiteit gedaan, in allerlei functies en on-officieel persoonlijk. verre het bloeddrukverlagende effect van rocaanverbindingen zou kunnen samennangen met wijzigingen in de functie van de schildklier. Volgens prof. De Jongh getuigde dit antwoord van een grote belezen heid op het gebied van de vaklitera tuur en van een originele en weten schappelijk verantwoorde opzet van oe proeven, die de conclusies van de publicatie ondersteunden. Na de uitreiking van dit waarde rend getuigschrift werd de plechtig heid i! de Stadsgehoorzaal besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. De plechtigheid werd opgeluisterd door het Leidse studenten inuzekgezelschap Lvra Aca demica en werd gevolgd door een drukbezochte receptie. Afro-Aziatiscli congres „chaos" De voorzitter van de Afrikaanse Democratische Unie in Kenia, Ro- nalJ Ngala. heeft gisteren het Afri kaans-Aziatische congres, in Mosji (Tangajikai een mislukking ge- noemo. .Het is de meest chaotische bijeenkomst die ooit in Oost-Afrika is gehouden", zo zei hij. Het is buiten kijf da: de commu nisten hebben getoond dat zij geen belang stellen in Afrikaanse zaken, maar alleen oog hebben voor ge biedsuitbreiding. Het congres heeft van Oost-Afrika een slagveld voor de communistische belangen gemaakt, aldus Ngala. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben in de week van 1 t m. 7 fe. bruari een record hoeveelheid brand stof vervoerd: 16 098 wagenladingen met in totaal 380.205 ton. Uit de Limburgse mijnen haalden de Spoor wegen 5335 en uit de zeehavens 1445 wagens respectievelijk 125.645 en 32.730 ton kolen, bestemd voor het binnenland. Uit het buitenland kwa men 3851 wagens met 86.700 ton. Naar het buitenland gingen uit Limburg 2515 goederenwagens met 55 880 ton steenkool. Ruim 730 wa gens brachten 1.500 ton kolen van de zeehavens naar de Amerikaanse troepen in Duitsland. In het binnenlands verkeer wer den 1549 wagens gebruikt voor het transport van 44.850 ton olie. Met 667 wagens werd 17.900 ton olie naar het buitenland vervoerd. De afgelopen maandag was voor het goederenvervoer van de N.S. een topdag, er werden buiten het stuk- goederenvervoer 6776 wagenladingen getransporteerd. Acht kinderen hij brand omgekomen Alle acht kinderen van één gezin in Toronto (Canada) zyn gisteren omgekomen bij een brand in hun woning. De leeftijden van de slacht offers variëren van vier tot zestien jaar. De vader van de kinderen, die op bed lagen toen de ramp zich vol trok. werd door een buurman in be dwang gehouden toen hij poogde zijn brandende huis binnen te rennen. Hij en zijn vrouw zyn naar het zie kenhuis gebracht. Een gasonploffing heeft gister avond plaats gehad in de pastorie van de r.-k. kerk in Dokkum. Er brak brand uit De pastorie stond in korte tijd geheel in vuur en vlam De 55-jarige pastoor A A. H. van cier Giessen en zijn 50-jarige huis houdster mejuffrouw C. A. van Schaik moesten met ernstige brand- v.onden worden overgebracht naar het ziekenhuis „Sionberg" te Dok kum. De brandweer uit Dokkum bestreed I het vuur met groot materiaal, maar kon niei voorkomen, dat de pastorie geheel uitbrandde. Er kon vrijwel niets worden gered. De kerk. die met de pastorie één I geheel vormt, bleef gespaard. De oorzaak van de ontploffing is misschien een lekkende hoofdleiding van he. aardgas in de straat. Dooi de bevroren grond kon het gas wel licht niet naar boven ontwijken en is het door riool- en andere buizen in de pastorie gedrongen. Waar schijnlijk heeft de explosie zich voor gedaan. toen gas het open haard vuur beieikte. I Uitbetaling nieuwe uitkering invaliden KORT RAPENBURG 20 TELEFOON 26405 I ergadering Clir. 1 rou teenband De penning werd toegekend voor het vele dat mr. Menten gedurende een reeks van jaren achtereenvol gens als secretaris-penningmeester en voorzitter van gecommitteerden tn thans als voorzitter van de Uni versiteitsraad van het Leidsch ni- versiteitsraad van het Leidsch Uni versiteit heeft gedaan en nog steeds doet. Levensloop De heer Menten die in 1882 te Brussel is geboren, studeerde rech ten ce Leiden en promoveerde aldaar. Na enkele jaren in de advocatuur werkzaam te zijn geweest en van 1917 tot 1920 reizen naar het buiten land te hebben gemaakt ter beharti ging van vreemde krijgsgevangenen, was de heer Menten van 1922 af ge durende zeven jaren in diplomatieke dienst werkzaam, onder meer te We nen en Parijs. In 1929 werd hij fir mant van het Bankiershuis Pierson. Heldring, en Pierson te 's-Gravenha- ge. van welk huis hij thans adviseur is Voort-s was hij onder meer pen ningmeester van het Nationaal-Cri- sis-comitc en van he: Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Tij dens de Tweede Wereldoorlog werd de heer Menten toen de vrijheid in zicht was. van Londen uit benoemd tot Regeringscommissaris voor Ne derlands Volksherstel. Talrijke binnen- en buitenlandse onderscheidingen heeft de heer Men ten in de loop der jaren ontvangen; hij is onder meer Commandeur van de Huisorde van Oranje. Comman deur van de Orde van Oranje Nas- rau en Officier in het Legioen van Eer. Prof. Dresden wees op enkele van deze facetten van het werk van mr. Menter. in zijn korte toespraak, die aan de uitreiking van de penning vooral ging. Onderstreept door een Prof. dr. S. Dresden rechts reikt aan mr. E. E. Menten de Universiteitspenniny uit. (Foto LD. Holvast) langdurig applaus bood de rector de penning aan. Deze penning is tot dusvene, met inbegrip van mr. Men ten. aan acht personen uitgereikt. Uitslag prijsvraag Na de uitreiking van deze onder scheiding werd nog de eervolle ver melding uitgereikt, waarmee een in zending op een in 1961 uitgeschreven wetenschappelijke prijsvraag werd gehonoreerd. Prof. dr. S E. de Jongh reikte -leze onderscheiding uit aan zij" bijna-naamgenoot W. de Jong. medisch kandidaat van de Rijksuni versiteit te Groningen voor het door hem ingediende antwoord op een door dc faculteit der geneeskunde uitgeschreven prijsvraag. Daarin werd een proefondervindelijk onder zoek veilangd naar de vraag in hoe- Advertentie M E NT HOL PC LIE T S Sjf r hoesl en Keelpijn Uitwerking frappant LANDDAGEN ROTARY INTERNATIONAL In aansluiting op ons bericht van woensdag j.l. waarin wij meldden dat de Landdag van het 158ste district van Rotary International op 26 en 27 april te Bussum zal worden gehouden, vernemen wij nader dat het 160ste district, op 10 en 11 mei in onze stad zijn landdagen houdt, terwijl het 159ste district bijeenkomt op 17 en 18 mei te Ede. Advertentie van f 40.— of f 400. v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen, te Hoogezand (voor de ar beid onder de orthodox herv.) G. G. S. v. Hoogstraten, kand. te Sappemeer. Aangenomen naar Eerbeek J. P. Ka bel. laatstelijk zendingspred. te Hollan- dia. woonachtig te Voorschoten. Bedankt voor St.-Annalans J. Kruvt te Lexmond voor Goes (vac. F. N. M. Nijssen) J. Tammehng te Koudum GEREF. KERKEN Bedankt voor Eindhoven (7e pred. pl.) Joh. Lever te Vlaardingen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Arnhem E. Venema te Zwijndrecht en M. Vlietstra te IJmul- den. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijerland en te Trlcht Chr. v. Dam te Rotterdam-Z.. die bedankte voor Scherpenlsse. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Leiden Centrum, hield gisteravond in het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat haar huishoudelijke vergadering, waarvoor grote belangstelling bestond. De presidente van de Bond. me- i vrouw A A. v. d. Kwaak-v. d. Berg. heette alle aanwezigen van harte welkom. Zij deed. alvorens tot het officiële gedeelte van de vergadering over te gaan. enige bestuursmedede lingen Zo bestaan er plannen tot op lichting van een afdeling Leiden- noord van de Bond. daarin aange moedigd door het nog steeds groeien- j cie ledental van de afdeling Leiden zuio-wpst. Voorts maakte de presi dente bekend, dat de Anna-kliniek prijs stelt op de medewerking van de loden voor het verrichten van nuttige huishoudelijke karweitjes. Nadat de notulen waren voorgelezen, werden de da mee Beumer en Zijlstra in de kascommissie gekozen. Voor dc vacatures in het bestuur, ontstaan door het aftreden van de dames S. Jillaba-Brandt. en A. A. Reijneveld-v. d Gugten, had het be stuur twee kandidates gesteld, de da mes H. Bons-v.d. Bergh en C. Heins- Leusink. Door de vergadering was een tegen-kandidate gesteld, mevr. Vogel-Haas. Na stemming bleken de dames Vogel-Haas en H Bons-v.d. Bergh in het bestuur zitting te mo gen nemen. Hierna volgde een bij zonder geanimeerde verloting, waar tal van prijzen voor beschikbaar wa ren gesteld. Tijdens de rondvraag kwamen enige problemen van de da mes naai voren, waarvoor een be vredigende oplossing werd gezocht. Bijzonder tevreden gingen de dames, velen van hen met een bij de verlo ting gewennen prijs, naar huis. heeft aanloop nodig Niet alle invaliden, die in aanmer king komen voor een uitkering vol gens de nieuwe interimwet-invalidi- teitsrentetrekkers. hebben per 1 januari direct het hun toekomende bedrag ontvangen. Zij hebben in de plaats daarvan voorlopig het bedrag gekregen, dat hun volgens de oude regeling toekwam. De Sociale Verzekeringsbank hoopt de gehuwden en de kostwinners per 1 maart in het genot van de juiste uitkering te stel len. De anderen zullen waarschijn lijk per 1 mei het geld, dat hun toe komt ontvangen. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B Rool- vink. op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer J. G. Suur- hoff. De staatssecretaris zegt in zijn antwoord ook. dat de interimwet zo als elke nieuwe regeling een zekere I aanlooptijd nodig heeft voordat zij ge- heel volgens opzet en bedoeling kan werken. I De wet kwam pas eind vorig jaar tot stand. Men stond toen voor de keuze of de inwerkingtreding van de interimregeling naar een latere datum van 1 januari 1963 te ver schuiven. met als gevolg, dat de in valide rentetrekkers blijvend finan cieel nadeel zouden ondervinden of de interimregeling met ingang van 1 januari 1963 in werking te doen treden, met als gevolg, dat geduren de de eerste maanden van haar werkingskuur de invalide rentetrek- Belgrado boos over film met Cliff De Joegoslavische regering heeft officieel bfj Engeland geprotesteerd tegen de vertoning van de film „Summer Holiday" die „schadelijk" wordt geacht voor de betrekkingen tussen beide landen, zo heeft een Joegoslavische regeringswoordvoer der gisteren op een persconferentie meegedeeld. Belgrado hoopt „dat de Britse regering de nodige maatrege len zal nemen". De film, met in de hoofdrol het teenager-idool Cliff Richard, gaat over de locht van een aantal Engelse jongens en meisjes per autobus door Europa en geeft ren weinig flatteus beeld van Joego slavië. In Londen heeft een woordvoerder van de betrokken filmmaatschappij de Joegoslavische bezwaren tegen de film .de reinste onzin" genoemd. Andrew Mitchell, een der produk- tieleiders, zei dat het hier alleen een vrolijke en humoristische film betreft. De Joegoslaven worden in derdaad in een komisch daglicht ge steld. maar dat is het geval met alle personen ook de vier hoofdper sonen die op het scherm verschij nen, zo zei hy. Men heeft dit beslist niet met kwade bijbedoelingen ge daan. Franz Josef Strauss, aie Westduits minister van Defensie is geweest, heeft gisteren de aanklachten inge trokken tegen Der Spiegel en een aantai mensen, die hem belasterd zouden hebben in de zaak-Fibag. Strauss is van mening dat de spe ciale parlementscommissie, die deze zaak het vorig jaar heeft onderzocht, zijn naam van blaam heeft gezui verd. Zoals bekend werd destijds be weerd. dat Strauss zijn functie van minister misbruik had gemaakt door een particulier aannemersbedrijf aan te bevelen bij Thomas Gates, die toen Amerikams minister van Defensie was. voor de uitvoering van een mi litair project in zuid-Duitsland. kers niet allen reeds terstond de uit keringen zouden ontvangen, waarop zij mgevolge de wet recht hebben. Voor het laatste is gekozen, omdat dan uiteindelijk iedere rentetrekker vanaf 1 januari 1963 van de voor zieningen ingevolge de interim regeling zal kunnen profiteren. De Portugese regering vraagt zich af of zy misschien niet met andere landen samen militaire en finan ciële hulp zal geven aan de stam men in Algerye die trachten het juk van de regering-Bella af te werpen. Dit heeft Portugals minister van Buitenlandse Zaken, Alberto Noguei- ra, gisteren op een persconferentie in Lissabon meegedeeld. Volgens hem hadden deze stam men om hulp uit het buitenland gevraagd. Portugal zou echter niet zonder rijp beraad een agressieve houding tegenover Ben Bella en de zijnen aannemen. Niettemin zou zij die maatregelen in overweging ne men die zij nodig acht om een ein de te maken aan een toestand, die een gevaar oplevert voor heel Noord- Afriak en het Middellandse Zeege bied. Volgens Nogueira was het bekend dat Ben Bella vijandig stond tegen over Tunesië en Marokko. Ben Bel la had kortgeleden getracht president Bourguiba te laten vermoorden. Por tugal beschikte over gegevens waaruit men kon opmaken dat het niet bij deze poging tot moord zou blijven. De Algerijnse regering heeft gis teravond in een communiqué be kendgemaakt. dat de militaire be velhebber van het gebied Constan- tine. Si Larbite. van zijn post is ont heven. Het district van Constantino heeft zich in juli van het vorig jaar verzet tegen de overheersing van het politieke bureau van het Nationale Bevrydingsfront (FLN). Op een persconferentie keerde Si Larbite zich gisteren fel tegen de secretaris-generaal van het bureau, Mohammed Khider. Het leger steunt, zo zei hij, het centrale gezag maar het heeft „bepaalde onverbiddelijke eisen". Hij noemde daarvan onder meer ..een zuivering voor alle ver zetsstrijders". Voorts moet er een eind komen aan .Alle aanvallen op en minachtende uitlatingen over de mannen van het verzet en zeker aan die. afkomstig van bepaalde functionarissen als bijvoorbeeld de secretaris-generaal van het politieke bureau". Een personenauto, bestuurd door de heer R. Jochems uit Rotterdam reed gisteravond op de Nordhornse- straat in Denekamp met een snelheid van 70 km in de flauwe bocht op de gladde straat rechtuit, ramde een ijzeren hek en reed dwars door de muur van de voorkamer de woning van de heer Groothuis binnen. De auto nam in zijn vaart het ijzeren hek, een raam en een groot stuk muur mee en kwam halverwege de kamer, waarin hij een grote ravage aanrichtte, tot stilstand. De bestuur der klom over dc voorbank en kon door het achterportier de wagen verlaten. Hy was slechts licht boven het oog gewond. De zwaar beschadigde wagen is door de brandweer uit het huis ge trokken. Het huis moest wegens gevaar voor instorting gestut worden. Eind augustus vorig jaar heeft Apeldoorn korte tijd in de opwindende waan geleefd, dat een jeugdig inwoner op klaarlichte dag was neergeschoten en in een auto ontvoerd. Twee dagen na deze overval kon de Apcldoornse recherehe niet slechts het „slachtoffer", maar ook de beide kidnappers aan houden. Ze bleken het hele geval in scène te hebben gezet om eens te zien hoe de mensen reageren op een gewapende overval. Gisteren hadden de bedrijvers van de Apeldoornse imitatie-misdaad zich voor de rechtbank in Zutphen te verantwoorden. De officier van Justitie eiste tegen ieder een maand voorwaardelijk plus lang niet malse geldboetes. Van de drie verdachten was alleen een 19-jarige Leidse student in de psychologie verschenen. De beide overvallers, een 25-jarige Rotterdam mer en een 50-jarige Leidenaar had den er dev oorkeur aan gegeven thuis te blijven. Bij hun aanhouding en verhoor had het drietal indertijd nogal zelfverzekerd gedaan. Zo had de student de rechercheurs te ken nen gegeven, dat zy hem toch niets konden maken en hun bovendien verweten, dat zy de psychologische achtergrond van de zaak niet zagen. Van die zelfverzekerheid nu was vrijdag niets meer te bemerken. Heel timide vertelde hij de rechters hoe hij. werkzaam bij een uitspanning in Apeldoorn, met de beide ..overval lers" in aanraking was gekomen en hoe de Rotterdammer het overval- plannetje te berde had gebracht. Dat werd tenslotte op 29 augustus des middags om 1 uur uitgevoerd in een villawijk bij de Amersfoortseweg. De student, als slachtoffer, wan delde een eind de Tweede Beuken laan in. Plotseling stopte de auto met de overvallers" naast hem. De Rotterdammer sprong er uit. ging met getrokken «alarmipistool op hem af. richtte die op diens borst en s< loot tweemaal, waarna het slacht offer zich liet vallen. De „overval lers" sjorden de jongeman in de wagen en reden pijlsnel weg. Ver scheidene voorbijgangers hebben hetdrama zien gebehren zonder er iets tegen te kunnen doen en waar shuwden de politie. Vlegelachtig Dep resident, mr. A. II. van der Girsen, noemde dergelijke vlegel achtige jongensstreken een groot maatschappelijk gevaar, omdat het publiek, wanneer het eens met een echte overval geconfronteerd zou worden, allereerst aan een mop zal denken. Daarom moet tegen dit msi- daadjespelen streng worden opgetre den, aldus mr. Van der Giesen. De officier van Justitie, mr. J. C. Donker, vond deze imitatie-overval heel onnozel opgezet, typisch het werk van onvolgroeide pubers, waar bij men zich alleen moet afvragen hoe iemand als de 50-jarige Leide- naar eraan heeft willen meedoen. Ten aanzien van verdachte betwij felde de officier of diens psycholo gisch inzicht wel voldoende zal zijn om zijn studie te voltooien. Hij eiste tenslotte tegen ieder der verdach ten een maand gevangenisstraf voor waardelijk met 3 iaar proeftijd, als mede in totaal f. 1000.boete, waar van l. 200 voor rekening komt van de student, f. 3000— voor de Rot terdammer en f. 500— voor de 50- jarige Leidenaar De rechtbank zal op 22 februari uitspraak doen. STUDIO Deze wat exotische bloem in de tuin ran de nieuwste film- produktie dankt haar ontstaan aan de rijke fantasie van de bekende toneelschrijver Dürrenmatt en werd met veel zorg opgekweekt door regisseur Kurt Hoffmann, die met ..IVir Wunderktnderbewees heel wat in zijn mars te hebben. De titel luidt „Het huwelijk van Mr. Mississippi" maar had, zo zegt de stem van de commentator in het begin, evengoed „Anastasia und ihre Liebhaber" kunnen luiden. En inderdaad is die Anastasia het. eigenlijke middelpunt van deze bizarre geschiedenis, een middelpunt, dat omzwermd wordt door drie mensen van uiteenlopend type: procureur-generaal Mississippi, die drieduizend jaar terug wil naar de wetten van Mozes, de aarts-revólutonair Louis Bouchat alias St. Claude en de christelijke idealist graaf Bodo ion Uebelohe Zabernsee. Florestan Mississippi (die eigenlyk Paul Kellerman heet» en zijn aan vankelijke vriend Louis zyn uit arme families, maar slagen erin zich op niet al te nette wijze een vermogen te verwerven. Paul gaat naar Oxford en Louis naar Moskou. De eerste ein digt zijn leven in een krankzinnigen gesticht, steeds maar uitroepend, dat er iets veranderd moet worden in deze wereld, de tweede wordt uit de communistische partij gestoten en door zijn mede-samenzweerders ge liquideerd. Met de graaf gaat het al niet beter: na een verblijf in een oerwoud-ziekenhuis op Borneo komt hy ziek en berooid terug en, na door Anastasia te zijn verraden, verdwijnt hij in het duister van de grote stad. Anastasia triomfeert als echtgenote aan de zijde van de uiterst geslepen minister van Justitie Sir Thomas, die erin geslaagd is Mississippi in het ge sticht te laten opbergen. Louis door zijn medestanders te laten doodschie ten en die terloops een communis tisch komplot in het zand heeft laten lopen, waarom hij als redder des vaderlands door een juichende menigte wordt bejubeld. Dit zyn de hoofdlijnen van dit iet wat wonderlijke verhaal. Het begin is al even verrassend. Procureur- generaal Mississippi heeft namelijk ontdekt, dat Anastasia haar man wegens diens ontrouw met mevrouw Mississippi vergiftigd heeft. Maar Mississippi is geen haar beter: hy heeft, na de ontdekking van de echt breuk van zijn echtgenote, haar met een deel van hetzelfde vergif gedood. Hij besluit dan tot een merkwaardige boetedoening: hij huwt Anastasia om in deze wederzijdse hel hun beider zonden te boeten. Hun huwelijk is hun vonnis. Het zou te ver voeren alle details van dit groteske werk uit de doeken te doen. Dit wonderlijke spel van fantasie en werkelykheid is uiterst boeiend geschreven en ook in zijn onwezenlijke passages toch zo realis tisch, dat de vlijmscherpe, sarcasti sche kritiek op onze samenleving tel kens tot haar recht komt. Die ironie vormt eigenlyk de essen tie van deze film. waarin vooral O. E. Hasse in de rol van Missisippi een prachtige creatie geeft van een schul dig mens, die zijn misdaad wil boe ten. maar om 's lands belang in een gesticht wordt opgeborgen. Alle ideële motieven, die van de boet vaardige moordenaar Mississippi, die van de ware revolutionair Louis, die weigert zich aan de belangen van de partij te onderwerpen en die van de jonge graaf Bodo, stichter van een armenkliniek, lopen te pletter op het keiharde realisnjc van de gewiekste politici, in het byzonder van de nieu we premier, aan wie Anastasia zich gaarne onderwerpt. Maar de grond toon van dit brok cultuurkritiek is toch de nagalmende kreet van Mis sissippi. dat „er iets veranderd moet worden". De overval" 99 LI DO Het blyft storm lopen naar „De overval": althans de zesde week is ingegaan Dit is overigens begrijpelijk, want deze film ve rdient een bezoek ten volle. Wie haar ziet, beseft nogmaals terdege, wat in de oorlogsjaren op het spel stond. „De langste <lag" LUXOR Ook de film „De langste dag", de magistrale reproduktie van de lange „D-day", met de meester lijk geënsceneerde herschepping van de invasie blijft in het. centrum der belangstelling staan. Een realistische en treffende uitbeelding van een groots gebeuren. Humoristisch „Inspecteur Gorilla l ex op slaat os REX Achtervolgingen in auto's en treinen, ontsnappingen via liftko kers. aanslagen op politici en druk vechtende mannen, het is allemaal te zien Ir „Inspecteur Gorilla slaat er op los". Hij slaat inderdaad erg hard, soms zelfs gaten in de tafel. Door zich voor iemand anders uit te geven weet de inspecteur zich oinnen te dringen in een clubje wel gestelde misdadigers, die de aanleg van een spoorlijn door Afrika wil len verhinderen. De spoorlyn is een bedreiging voor de alzet van hun produkten. Als een aanslag op eën politicus, die een sleutelpositie bekleedt, mis lukt, proberen de sluwe zakenlieden hem om tc kopen. Ze overhandigen hem een fiks geldbedrag in ruil voor een compromitterende brief, maar inspecteur Gorilla steekt er een stok je voor Na eindeloze vechtpartijen, waarbij hij vooral gehinderd wordt door een neger, die ook niet voor een kleintje vervaard is, slaagt hij ir in. de bende op te rollen Al met lal is het toch een amusant werkje geworden, maar dat komt misschien omdat het een Frans produkt is. Ivaiihoe: avontuur en romantiek TRIANON Overbekend is zo langzamerhand Walter Scotts ver haal van Ivanhoe, de heldhaftige ridder, ait- een gedurfde strijd voert tegen een oneerlijke vorst en zyn trawanten en die niets en niemand ontziet om de echte koning. Richard Leeuwenhart, die hij trouw heeft ge zworen weer op de troon te krijgen. Vol vaart, vol actie en in natuur- pe'rcuwt kleuren speek deze wel haast klassiek geworden geschiede nis zich op het witte doek af. met een sterke rolbezetting m de perso nen var. Robert Taylor als Ivanhoe en Elizabeth Taylor als Rebecca, het joocist meisje, voor wie Ivanhoe een duel op leven en dood uitvecht. Natuurlijk is het gegeven zo oud als de mensheid zelf: het goed. dat het kwaad op overtuigende wyze overwint. Wil een film met een op zichzelf zo eenvoudig onderwerp toch boeien clan moet de regisseur iedere mogelijkheid om de film boven de midde'ruaat uit te tillen hebben aan gegrepen Dat is bij Ivanhoe inder daad gebeurd. De film boeit en ont- llllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllillllllliliiiliilliilllliilllllllllllllllllllllllllliillliillllllilllilllillllllllllllliliiiiiiill 1 Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll roert in sommige scènes en zelfs voor dt humor is een plaats ingeruimd. De liefhebbers van een pittige avon turenfilm in het romantische vlak tn degenen, die zich gedurende hun wekelijkse bioscoopje eens echt wen sen tc ontspannen, kunnen wij Ivan hoe van harte aanbevelen. in „La Ciociara* Casino Als de regisseur zijn vak maar verstaat, mag er desnoods aan het scenario nog wel war ontbreken, lot die conclusie komt men na het zien van „La Ciociara' een film, die op voortreffelijke wyze geregis seerd wordt door niemand minder c'an Vittorio de Sica, die erin slaagt een op zichzelf niet veel betekenend oorlogsverhaal van de overigens wèl- bekende schrijver Moravia boeiend uit te beelden. Zo boeiend zelfs, dat l«ï film in 1961 in Cannes met een I grote prijs bekroond werd. Juister ge zegd: Sophia Loren kreeg die prijs. maar De Sica was de man. die haar m dit werk tot een actrice van for maat wist te maken. In het kort gezegd is het filmver haal het relaas van een reis. die een jonge weduwe uit»angst voor bom bardementen op Rome. tezamen met haar dochter van 13 jaar naar het platteland onderneemt. Later gaan zij weer uit het geboortedorp van de moeder naar de grote stad terug. Wat die twee. de jonge vrouw Ceslra en haar dochtertje Rosetta. op die tochten aan gevaren ontmoeten, is h er op vaak meeslepende wijze ver teld. Maar niet de avonturen, die zy meemaken, zijn boeiend genoeg om er een film mee te vullen, vooral de mac ties van het tweetal en de vele Piideren. met wie zy in aanraking komen, zijn op zeer bekwame wijze geregistreerd. Vooral de jo^ge idea list Michele is een interessante fi guur. Een schokkend voorval is de overval van soldaten op het twee tal. dat zich in een kerkruïne ver scholen houdt Vooral daar munt ?ophia Loren als actrice uit. Verder noemen wy Jean Paul Belmondo, Raf Val lone en Eleanora Brown, die zeker een eervolle vermelding ver* dienen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3