GOUD EN EDELSTENEN SIEREN OLIFANT VAN DE MAHARADJA Kom er ACHT-er Lastigste opgave in de radiowedstrijd - 1963 Doimer had het gelu dat met de sterken i I 4 1 I 1 1 SI M l'Ö i 1 i a a DASARA IN MYSORE IS EEN SPROOKJESACHTIG FEEST Kom er ACHT-er ft 1 hï Zaterdag 9 februari 1963 Pagina 4 Een levend fragment uit de Duizend-en-Eén-Nacht, al dus kenschetste onze mede werker de viering van het Dasara-Feest in Mysore, een der mooiste steden van India. Waterstraal van 30 meter hoogte (Bijzondere medewerking) INDIA beschouwde men in het Westen vele eeuwen als een land van Oosterse pracht en sprookjesachtige praal. De hoven van de maharadja's en andere vorsten waren vermaard om hun juwelen en andere rijkdommen. De vorsten in dat verre land, schreef een reiziger in de achttiende eeuw, spelen met robijnen en diamanten zoals bij ons de kinderen met bikkels spelen. In de loop der laatste kwart eeuw heeft men in Europa een juister beeld van India gekregen. Wij weten nu, dat India een plaats heeft verworven in de rij der soevereine mogendheden. Wij weten, dat de leidende figuren in India de werkelijkheid scherp in het oog hebben gevat en zich niet overgeven aan sprookjesachtige fantasieën. Wij weten, dat de honderden mil joenen zielen tellende bevolking heel hard moet werken voor een zeer sober bestaan. Wij weten, dat er sedert de onafhanke lijkheidsverklaring een aanmerkelijke vooruitgang op velerlei gebied kon worden geboekt. Niettemin zijn er nog steeds sprookjesachtige dingen in India te zien, gebeurtenissen en feestelijkheden, die iedere Europeaan boeien en die soms de indruk wekken, levend geworden taferelen uit de „Duizend-en-Eén-Nacht" te zijn. Een van die manifesta ties woonden wij bij. Dasara-feest TELKENJARE is het in de eerste helft van oktober feest in In dia. Tien dagen duurt de vie ring van Dasara. Dan herdenken de Hindoes de geboorte van Ganga, hun godin van de vruchtbaarheid en van het leven. Zij, Ganga, was het d'e het volk van India de Gan ges schonk, de heilige rivier, waar heen jaarlijks miljoenen pelgrims trekken. Het dagelijkse leven in Onze briclgernbriek Het spel nummer 8 van de radio- bridgewedstrijd 1903. was ongetwijfeld één van de lastigste opgaven waarvoor de deelnemers van de groep A zich gesteld zagen. Het zag er allemaal nogal onschuldig uit. doch juist de deelnemers aan zulk een evenement behoren te weten dat de schijn hier als regel bedriegelijk is. Sch H 4 3 Ha B 9 5 2 Ru B 9 5 2 KI 6 5 Sch- v Sch V109 Ha 10 7 6 4 3 n Ha H V Ru H 3 Ru V 10 8 7 6 4 KI VB 1098 7 A KI 4 2 Sch A B 8 7 6 5 2 Ha A 8 Ru A KI A H S West gever, niemand kwetsbaar. Als bereikbare opgave lijkt hier het bieden van een contract van vier schoppen eenvoudig genoeg doch het maken van twaalf slagen een uiterst delicate taak. Toch be horen de deelnemers te spelen op het maken van twee overslagen want de puntenwaardering in deze parenwedstrijd brengt hen dan bo ven ieder, die niet verder dan elf slagen is gekomen. Wellicht hebben sommige paren in NZ zes schoppen bereikt welke prestaties zij dan door eerste kwa liteit speeltechniek hebben waar kunnen maken. Stel. dat zuid zes schoppen speelt (of vier schoppen en dan twee overslagen probeert te maken). West is uitgekomen met klaver vrouw en zuid neemt slag 1 met klaveraas. Het lijkt een kinder werkje slag 2 voor troefheer, slag 3 snit op troefvrouw en dan klaver heer om daarna de derde klaver in te troeven; noord troeft over en als oost nu uitrekent dat het vasthou den van ruitenvrouwderde geen zin De olifant in de grote Dasara- optocht in Mysore. Mysore men in Mysore, de hoofdstad van het gelijknamige vroegere vor stendom. Weinig steden zijn zó ge schikt voor de viering van het feest. want met recht en ere draagt My sore dt naam „Tuinstad van India". India is een warm land en daarom kan men er nergens beter feest vie ren en optochten houden dan in een stad met brede, lommerrijke lanen en prachtig aangelegde par ken. Negen dagen achtereen vinden ter ere van Dasara godsdienstige plechtigheden plaats. Dan. op de uende dag. breekt de vreugde zich baan. De maharadja verlaat, verge zeld van zijn gezin, zyn paleis en stelt zich aan het hoofd van een kleurige stot. Gezeten in een gou den ..liowdah", een prieel-achtige troonzetel, die door een met gouden dekkleden en gouden kwasten be hangen en ryk met edelstenen ver sierde olifant wordt getorst, trekt de vorst naar een heilige boom even buiten de stad. Een grote me nigte staat bij die boom te wachten. Zodra de maharadja enige blade ren van die met kleurige linten en papierei rosetten versierde boom heeft geplukt, breekt een oorverdo vend lawaai los. De menigte juicht en jubelt. De ruiters, die de vorst escorteren, vuren hun geweren af. Zodra de geweerschoten beginnen te knallen, klinken kanonschoten, want de artilleristen hebben het consigne: schieten zodra er gescho ten worat. Op verschillende plaat sen in de stad staat geschut opge steld Het kanongebulder overstemt een poosje het geweervuur, ook dat van hel voetvolk, dat de afzetting langs de route verzorgt. Even plot seling als het krijgsgedruis losbarst te. verstomt het weer. Dan krijgen de juichende mensenstemmen op nieuw óe overhand. Vervolgens wendt de olifant met de coorluchtige last traag het hoofd en begeeft hij zich statig naar een akker, waar veel kleine potjes staan. In elk dier potjes bevindt zich één rijstplantje. De maharadja ver laat zijn gouden howdah en plukt plechtig zon rijstsprietje. Nauwe lijks is dit gebeurd, of als een zwerm sprinkhanen stort de menig te zich op de akker. Een ieder poogt rjne zovenl mogelijk van die rijstplantjes te veroveren. De bezadigde mensen, die thuis bleven of slaande langs de weg de stoet gadesloegen, hebben veelal elkaar, met hun heilwensen, een potje met een rijstplantje ge- gever.. Langzaam trekt dan de vor stelijke stoet langs een omweg door de stad naar het paleis terug. Hei lige voorwerpen rijden op ossewa- gens mee in de optocht. Sommige zyn juweeltjes van goudsmeedkunst. De ossen, prachtig opgetuigd, ma ken eer. fantastische en sprookjes achtige indruk. Krishnarajasagar lerwijl de massa in Mysore blyft en de verdere dag uitbundig leest viert, zijn er altijd ook tamelyk veel mensen, die behoefte hebben aan rust. Beschikken zij over een auto. dan gaan zij vaak op de tiende dag van Dasara naar Krishnarajasagar. Bij deze nabij Mysore gelegen plaats bevindt zich in de Cauvery-rivier een groot kunstmatig meer. Over een dam stort het water van dc rivier van zes meter hoogte in een reusachtig bekken Ondergrondse kanalen lei den het vervolgens naar kunstma tige bronnen en prachtige fonteinen. Sprankelend en dartelend schiet het omhoog of stroomt het omlaag en vloeit dan samen tot een stroompje, doch niet dan na bij wijze van afscheidsgroet een straal van dertig meter hoogte to hebben opge spoten Die „Waterstraal van Krishnarajasagar" is beroemd in geheel India. Evenals de vorstelijke paleizen van Mysore zyn ook de terrasge- wys aangelegde parken van Krish narajasagar des avonds verlicht met tienduizenden kleurige lampjes. Schijnwerpers zijn gericht op de watervallen en fonteinen. Een waardiger besluit van het Dasara- Feest dan een bezoek aan de sprookjesparken van Krishnaraja sagar kan men zich nauwelijks denken Wie er eenmaal is geweest, vergeet het zijn ganse leven niet meer. Daar. in Mysore en Krishna rajasagar. hebben wij een fragment uit de „Duizend-en-Eén-Nacht" als levende werkelijkheid gezien. (NADRUK VLRBODEN) In kleurige uniformen ge stoken erewacht bij het paleis te Mysore tijdens het Dasara- feest. India moge dan zowel ten plat- telande als in de steden in de moderne tijd minder kleurig zijn dan voorheen, op de tiende dag van het Dasara-Feest herleeft in dat warme land de kleurenweelde, die naar Westerse opvatting kenmer kend voor het Oosten is. Dan is de toeschouwer getuige van een uit barsting van blauw en rood, var wit en oranje, van fel'e schitterinf var glanzend goud. van verblin dende flonkering van edelstenen. heeft (omdat er al tien kaarten bij zuid bekend zijn en west met zes klaveren en eventueel zeven hartens wel zou hebben geboden», gaat zuid een hartenslag verliezen en dus één down. Beste speelwijze Zuids beste speelwijze is. in slag 2 de harten acht na te spelen; dit moet hij doen om de extra kans mee te nemen dat hartenheer- vrouw sec zitten. Harten acht is beter dan éérst het aas en dan de acht want in dit laatste geval dreigt nemen van hartenvrouw en harten na, waardoor zuid in moei lijkheden zou kunnen komen als oost vijf en west slechts twee har tens had. Natuurlijk zit er een klein risico aan het spelen van harten acht n.l. als één der tegenstan ders een zeskaart harten zou heb ben en harten naspeelt. De kans echter op een 6 1 verdeling in har ten is klein genoeg om het risico te dragen en in elk geval is die kans kleiner dan de mogelijkheid ener 6 2 verdeling in klaveren. Als zuid harten acht speelt en in noord klein legt, komt oost dus aan slag met hartenvrouw. Oost zal wel weer klaveren spelen, die zuid wint. Nu moet zuid consequent zijn en hartenaas spelen zou hartenheer niet vallen, dan kan er altijd nog teruggevallen worden op de eerst genoemde, simpele speelwijze. Hartenheer echter valt wèl zuid speelt dan een kleine troef uit de hand naar de heer van tafel i bekennen beide tegenstanders, dan kan hij troefaas spelen en een kla vertje in noord troeven». Oost blijkt echter drie troeven te hebben maar de zorgvuldig vrijgespeeldt hartenboer brengt redding. Noord speelt hartenboer en oost is ver loren: troeft hij, dan blijft er een troefje in noord over om klaver af te troeven troeft hy niet. dan ruimt zuid klaver op en snijdt ver volgens in troef. Mijn complimenten aan hen. die deze kleine extra kans onder hun scherpe microscoop ont dekt hebbenl H. W. Filarski. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Onze schaakrubriek Donner, na het „tijdperk Luwe" zonder enige twyfel de sterkste Ne derlandse schaker, heeft het zeer sterk bezette 25e Hoogoven-tournooi gewonnen. Het is een eigenschap van de Ne derlanders om, bij voorbaat, buiten landers als „sterker", „beroemder" aan t« duiden, althans op sport- en spelgebied. We beluisteren zelden een ander geluid in reportages van sportontmoetingen. Of dient deze „bescheidenheid" om een eventuele zege des te glanzender te doen zijn? Zo ging het ook aan de vooravond van de grote schaakontmoeting tus sen zovelen van de sterkste heden daagse meesters. Hoe zouden onze landgenoten zich weren tegen de „grote" buitenlanders? Wrelnu, één van onze eigen landgenoten werd winnaar en twee anderen, waarbij onze stadgenoot Van den Berg, wisten zich in dit gezelschap een meesterresultaat te verwerven. Er is. aan de top van het heden daagse schaak niet zo'n groot krachtsverschil. Hoe gemakkelijk zou het resultaat geheel anders zijn geweest, als enkele van de 153 par tijen, die in dit toernooi zijn ge speeld. een tikje anders waren ge lopen In zijn partij tegen Parma een voor de leiding hoogst bel» rijke ontmoeting was na 21. T# d3 de volgende stelling ontsti (diagram I». Donner overzag! fatale dreiging en speelde: 21 P Ta8—d8; 22. Tfl—dl, Td8 d3| Tdl d3. Tf8d8??24. Td3 I De7 x d825. Lbl x g6Zwart gal! Op f g6. D e6-; Kh8; Pf7T I liest hij de dame. Donner zou mogelijk een misschien een heel punt méér I ben gehad, zo hy deze foutzetl had gemaakt. Maar daar tegenover: tegen} reben ontsnapte hij aan een vt| zekere nul. (diagr. II). II ab cd e t e L Zwart (Donner» maakte de: n 30.... Pc5a4? Gereben, in welijke tijdnood vond nog: 31.1 a5ü (want 31... Txa5; 32.! P - b8; 33. Td8 mat!). Er vd 31.Tc7—a7; 31. La5—b4v,ï g8; 33. Tblcl f7—f6 en overschreed wit. in prachtige ling de tfjd. En nog een voorbeeld: wins:C voor Donner, een nul voor Van Berg. Het had toch zo gem t andersom gekund: (diagr. III). III a b cd f 1 i w Na 27... De7d6 (D-. blunderde Van den Berg, ook tydnood, met 28. Tg3—e3?? enl „uitgeteld" met 28.Tdl xfl'l Kgl fl. Lc6 g2r en wit gafC' want Db6 is verloren. Maar. zoals zo vaak, ook Het geluk is met de sterke Donner heeft verdiend de zeg haald in dit gezelschap van buitenlanders".

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 14