KLEEDT UW KAMER AAN OVER KINDERACHTIG GESPROKEN UIT enj THUIS met evenveel zorg als 1u zichzelf kleedt r Peking, Mona Lisa en...de barre kou A DROOGTAS VOOR DE NATTE WAS *^}Tloeclerlylz<z overpeinzing f Zaterdag 9 februari 1963 Pagina 3 Londen, februari 1963 U gaat binnenkort trouwen en begint met één of twee kamers, en „wat er aan die kamers eigenlijk niet gedaan zou moeten worden! U woont op kamers in de stad en van die kamer die de uwe niet is zoudt U zo graag iets gezelligers, iets persoon- lijkers willen maken. Het woonkamerplafond ziet bruin, het behang is grondiq verschoten, en besloten is dat het er dit jaar dan maar van moet komen: de kamer zal wor den opgeknapt. Zodra het weer j wat milder wordt, zullen de schilder en de behanger moeten 1 komen, tenzij de heer des huizes tijd heeft zelf te behangen en de vrouw 's avonds met schilderen wil helpen. U zoudt het werk eigenlijk best zelf willen doen. Tenslotte, of je nu pas gaat trouwen of de koperen bruiloft al achter de rug hebt, wie met beide voeten in deze doe-het- zelf-tijd staat, doet de dingen I ook zelf. Schilderen en behan- gen zijn niet de moeilijkste kar weitjes die de „moderne leek" zelf kan leren en doen. Een ander, heel fascinerend werkjp ls het ontwerpen van het Interieur, een plan opstellen van hoe de kamer worden zal. het uit weken en kopen van iets nieuws. Een hoogst vrouwelijke aangelegen heid Of ze nu zichzelf kleedt, haar eigen garderobe samenstelt, of een karrer aankleedt, het is in beginsel precies hetzelfde. Er is eenzelfde dos's smaak, hetzelfde zorgvuldige overleg voor nodig. Helaas echter worden er in een kamer vaker meer ongerijmde din gen bijeengevoegd dan in een te nue ei. te weinig nog wordt er bij de inrichting van een kamer ge dacht aan de bijzondere effecten die zonder extra kosten kun nen werden verkregen. Trucjes Zelfs vrouwen die hoge hakken dragen en smalle jurken om voor al maar groter te lijken dan ze rjjn, vergeten dat ook een kamer groter kan lijken dan hU is of hoger, of lager, of korter, breder, imaller. Zoals ze met behulp van simpele trucjes in haar kleding dit of dat effect bereiken, zo kunnen ze i ook bfj hel aankleden van een ka mer bepaalde trucjes gebruiken om een bijzonder voordelig effect te 1 bereik en. Moet een kamer groter, ruimer lijken dat hij is, houdt de muren dan licht <wit, een bleke neutrale kleur, zachtgroen of zachtblauwi, schilder ze of gebruik effen behang, houdt het geschilderde houtwerk in de toon van de muren. Een te hoge kame: lijkt minder hoog wanneer het plafond donker van kleur is en of de kleur van het plafond ook voor het bovenste gedeelte van de muren wordt gebruikt Een lage kamer zal minder drukkend lijken wanneei het plafond wit is <of zachtblauw. zachtgroen- twee kleu ren die ruimte suggereren), en wanneer eventueel gepatroneerd behang een dessin tt zien geeft waarin een verticaal motief over heerst. Een smalle, lange kamer zal zijn PÜpela-aspect ietwat verliezen wanneei de lange muren heel licht en bij voorkeur effen worden ge houden, terwijl een of belde korte muren van een veel donkerder en sterk contrasterende kleur worden voorzien (door middel van gordij nen welke de hele breedte van de muur beslaan, behangselpapier of een effen geschilderde muur). Zelfs kan een gedeelte van de beide lan- pe muren dezelfde kleur krijgen als de aangrenzende korte wand: dit kan, mits het in harmonie is met de rangschikking van het meubi lair. een bijzonder geslaagd effect opleveren. Wie een vierkante ka- mei te vierkant vindt kan hem een pgenschjjnljjk langwerpiger aanzien Eeven door eenzelfde kleurencon- trast te gebruiken als hierboven voor de te lange kamer is aange geven, dus: een donkerder kleur voor de twee tegenovergestelde wanden die men „naar eikaar toe wi'. halen" en een veel lichtere kleur vooi de twee resterende wan den. Licht Kies de kleuren voor een kamer voord in dienst van het licht dat door r.et raam binnenvalt. Een ka mer oi het noorden heeft nu een- maal van nature een heel ander i licht dan een kamer op het zuiden en vraagt andere kleuren. In - het koude, zonloze en onbarmhar tige licht van een kamer op het i nooroei. gebruikt u bij voorkeui i ..warme kleuren": rood, roze en neutrale kleuren als beige, creme. grys, brum die ietwat rozig van tint zijn. In de te zonnige kamer op het zuiden gebruikt u als domi nerende kleuren de zogenaamde „kcuae kleuren": blauw, groen, grijs Voor een vertrek op het oosten zal de dominerende kleur zachtcrè- me, warmcrème, beige of warm- grijs (i.e. rozig-grijs Inplaats van blauwig grijs) z\jn. En achter een raam op het westen komen vooral groet., blauw, zachtgrijs en geel tot hun recht Houdt deze kleuren in 't oog, wanneer u de aankleding van de grote vlakken van de kamer, de muren, de vloer overweegt. Een rood kussentje in een zuidelijke ka- mer zal best aantrekkelijk staan, doch rood moquette op de grond zal beslist te warm zijn. Evenzo zal een (nog zo mooi' blauw behang van een kamer op het noorden een onbehaaglijke ijskast maken. Staaltjes Wanneet u de kleuren voor een kamer uitzoekt werk dan zoveel mogelijk met staaltjes (zo groot mogelijke staaltjes). Leg ze alle bij een om te zien of ze zich wel met elkaar verstaan, zeifs als ze in de kamer niet aan elkaar zullen gren zen. Beperkt u niet tot staaltjes van de stoffering, maar haal ook en vooral de kleurenkaart van de verf erbij. Ook a1 zijn de verftinten op zo'n kleurenkaart zelden juist, beoordeel de te kiezen kleur dan toch altijd thuis, niet in de winkel, maar in de kamer waarvoor hij bestemd is. Be kijk hem bij dag- èn lamplicht, en niet op de tafel maar precies op die plaats waar de verf zal worden aangebracht: verticaal tegen deze of gene muur. in een nis, horizon taal op een plank of waar dan ook. Verf cp de muur lijkt meestal heel ander: dan dezelfde verf in het blik. Ket licht dat erop valt veran dert de tint en ook belendende kleuren (van stoffering, behang etc.) kunnen hun veranderende in vloed uitoefenen. Waarom gebruikt u overdag bruine mascara en 's avor.-ds blauwe? Aantrekkelijke details van een kamer (mooie ramen, met prach tig uitzicht, een aardige ingebouw de hoek. een rustieke schouw) zul len worden geaccentueerd door er het belangrijkste punt van de ka mer van te maken: een contraste rende of opvallende kleur kan daar bij helpen. Evenzo zullen onaan trekkelijke details (een lelijke, maar niettemin nuttige kast. een lelijke decoratieve stucco-versiering, lelij ke deuren enz.) zoveel mogelijk ver doezeld worden door ze ln dezelfde kleur te houden als oe omgevende muur In uw kleding doet u al niet anders: wie mooie benen heeft, dank? cc mode voor korte rokjes, dunne nylons en sierlijk schoeisel; wfe minaer fraaie benen heeft, trekt alle aandacht naar een ander punt. hoed, halslijn of een knap gezichtje. Voordat er wordt behangen, wordt er geschilderd, en voordat er met schilderen begonnen wordt, wordt er gerepareerd. Vergeet niet de elektricien vóór het verfblik in huis te halen indien er een kabel gelegd of een plafondlicht verwij derd moet worden. En als er werk is voor de timmerman, de schoor steenveger of de ruitenmaker, nodig hen dan uit voordat de schilder aan de slag gaat. Het ls eigenlijk net zo logisch als „eerst dat truitje aantrekken voordat u uw haar op maakt". Zesde wand De zesde wand van een kamer ls de vloer Hy is minstens net zo be langrijk als de vier verticale mu ren. doch helaas nog vaak misdeeld. Misdeeld zelfs als er een onberispe lijk kleed op ligt, want dat kleea is maar ai te vaak als de verenhoed bij het tweed sportman telpak De vloerbedekking kan meestal verbeterd worden, ook al zyn de hoge kosten die dit meebrengt de rem op bepaalde wensen. Een woud van meubelpoten op een druk ge- pa tronecro vloerkleed ls een hoogst onrustige situatie. Behang met een overdaad van bloemen en een vloer kleed met andere dito's doen elkaar hoegenaamd geen goed. Een karpet, bijgestaan door een aantal (niet verwante) kleine kleedjes voor deu ren. ramen en haard is een beetje als. afkomstig uit dezelfde lang voorbije modetijd, de zijden Japon met kanten kraag. K.-alencollier. broche, corsage en imitatiemarters. Toch kan een vloerbedekking, die meer in overeenstemming met het budget dan met speciale wensen gekozen moet worden, in harmonie zijn met de kamer. Over kleuren hebben we het hierboven al gehad: ze gelden ook voor de vloer. Voorts kan ook de vloerbedekking ruimte suggereren: een vloerbedekking van muur tot muur <en het kan duur zame matting zijn inplaats van luxe moquette) doet voor de vloer wat lichte muren voor een kleine kamer doen. Een effen (of vrijwel effen) vloerbedekking is rustiger en moderner, suggereert ruimte en doet alle meubilair beter uitko men dan een kleed vol kleurige guirlandes, blokjes of rozen. Een Imitatie smyrna vloerkleed onder een imitatie smyrna tafel- kleea is van het goede net zoveel te veel als een bedrukte blouse op een rok van een andere imprimé Zoals elke vrouw met smaak ln één tenue niet meer dan één imprimé ge bruikt. zo zou ze in één kamer niet meer dan één oppervlak met een dessin moeten aanbrengen, of dit dessin nu op het behang, het kar pet of de gordijnen voorkomt De gordijnen of het behang hebben overigens de voorkeur, aangezien het dessin op de wanden doorgaans beter tot zijn recht komt dan op de vloer. Een goede reden dus om naar effen vloerbedekking uit te zien. En r.iet alleen komt een dessin op de wanden beter tot zijn recht, maar bovendien kan er profijt uit worden getrokken. Elke vrouw die weet hoeveel slanker en langer ze lijkt ln een verticaal gestreepte jurk of hoeveel zwaarder en korter in een dwars gestreepte zal zich kunnen Indenken hoe ze een verticaal streepdessin gebrui ken kan om een kamer hoger, een wand smaller te doen lijken, ter wijl ze met een lijn- of streepdes sin ln horizontale richting een muur of een raam „verbreden" kan. Hieruit volgt dus. dat niet alleen de kleuren van het dessin van be lang zijn, maar ook de vorm van het dessin, wanneer een gepatro neerd behang of een imprimé voor de overgordijnen wordt uitgezocht DE leeftijd van je eigen kinde ren bepalen is altijd moeilijk. Nu ja, je weet natuurlijk hoe oud .ze zijn, maar ouderdom en leeftijd hebben weinig met elkaar uit te staan. Iemand kan veertig zijn en het verstand van een kmd van tien hebben of omgekeerd. Van het verstand van je eigen kinderen krijg je nooit hoogte om de eenvoudige reden dat zij over datgene wat hen het meest bezig houdt, het minste spreken. Vooral tijends de puberteit sluiten zij zich af. Hun dromen, verlangens en be langstelling worden angstvallig voor je verborgen gehouden, want ouders zijn dermate suf en antiek en reactionair dut z(j er toch niets van zouden begrijpen. Als je veertien bent is elke vol wassene een potentiële vijand, die alleen oog heeft voor rapportcij fers of goede manieren. Daar èn de goede manieren èn de rapport cijfers op die leeftijd wel eens iets te wensen overlaten is het geen wonder dat je als puber dagelijks met. de volwassenen overhoop ligt. Wanneer er dan nog tantes op bezoek komen, die ouder ziin dan vader en moeder en zoveel lerens- wijsheid hebben opgehoopt dat je er draaierig van wordt, ga je in derdaad wel eens naar een onbe woond eiland verlangen. Tante Greet, niet gewend een blad voor de mond te nemen of van haar grote hart een moord kuil te maken, keek het gedoe van onze tieners een dag aan en schudde toen het grijze hoofd. Je moet me niet kwalijk nemen, Thea, zei ze, maar al ga je er prat op, dat je nogal stoer met je kroost omspringt ik vind toch dat die zoons van jou zich bar kinderachtig gedragen. Ze zit ten te zeuren en te kibbelen als kleuters, zij vinden alles belache lijk en stellen zich afgrijselijk aan. Gunst, ze zijn toch veertien en vijftien jaar, al bijna man! Maar toen zij tien waren ge droegen zij zich waardiger dan nu! Ziezo, daar konden wij het mee doen. De zoons voelden zich niet in het minst beledigd. Geen en kele volwassene is in staat een tiener te beledigen, daarvoor statin de pubers te hoog en zijn de grote mensen te dom. Maar ik voelde me zwaar in mijn eer als opvoeder aangetast en trachtte mij te ver dedigen. Op deze leeftijd zijn zij toch allemaal zo vervelend, zei ik koel tjes. Eén brok kritiek en zelfge noegzaamheid en onzekerheid Het gaat vanzelf over. Tante bleef sceptisch en ik wist dat zij aan haar eigen jeugd dacht en aan al de mensen van haar ge neratie. die op de leeftijd van onze zoons dikioijls al zelfstandig in het leven stonden of kostwinner waren of m een dienstje-voor-dag-en- nacht dagelijks veertien uur in touw waren. Toen was er ge ensprake van dat je op je vijftiende nog ver velende grapjes kon maken of om een droppijp liep te zeuren. De ernst des levens had je in zijn greep en voor kinderachtigheden was geen plaats. De tieners tan nu zijn kinderen. Zij gaan naar school, schoppen keet, worden in de hoek of op de gang gezet, krijgen strafregels te schrijven: als zij met mooie cijfers thuiskomen worden zij dienover eenkomstig beloond; met choco lade, wat geld-voor-de-spaarpot of een taartje. In feite is er, sedert zij de lagere school verlieten waar zij kinderen móchten zijn, mets veranderd. Maar hun lichaam ver- mdert wèl: zij worden geleidelijk aan mens, met menselijke harts tochten en driften, zij ontdekken hun intelligentie, gebruiken oren en ogen, trachten het onbegrijpe lijke verschil tussen goed en kwaad te doorgronden, zij worste len met aanvechtingen en verlei dingen waarvan de volwassenen nauwelijks enig idee hebben. Die tegenstelling: mankind, waartussen zij dag in, dag uit ver Gordijnen Met overgordijnen kan in een kamer veel meer goed of kwaad effect worden bereikt dan mis schien algemeen verondersteld wordt Nog veel te vaak wordt er gewoon maar aan elke kant van het raam een lap opgehangen, en air, er twee of drie ramen ln een muur zitten hangen er vier of zes van die lappen. Ze hangen er al zo lang. U bent er aan gewend en ziet ze eigenlijk niet meer. U ziet niet hoe onrustig ze aandoen, hoe zeer zc de wand „breken", de ra men smaller maken dan ze zijn. Wie stof uitzoekt voor nieuwe over gordijnen denkt gewoonlijk voorna melijk aan de stof; aan de ramen deiua zc niet verder dan wat de af metingen (en de benodigde hoeveel heid stof) aangaat, en de muur, de muur negeert ze geheel en al. En juist die muur als geheel is het meest belangrijk, met over gordijnen kleedt u niet de ra men, maar de muur. Leg het ac cent dan ook op de vlakverde ling die met die gordijnen wordt bereikt. Heel vaak zal het effect al aanzienlijk beter zijn wan neer het gordijn aan één kant van het raam, inplaats van een paneel aan elke kant, wordt ge hangen. En wanneer één breed raam of enkel afzonderlijke ra men het grootste deel van de muur beslaan, zullen gordijnen over de gehele breedte van de muur verreweg het beste effect geven ze worden van 't mid den naar de zijwanden openge schoven. Dergelijke gordijnen- van-muur-tot-muur zijn 'n uit stekend trucje om een smalle muur breder te doen lijken en de hele kamer er ruimer te doen uitzien. J. V. Meer bizar dan fraai, maar in ieder geval opvallend is dit top zware kapsel, waarmee de Parijse kapper Alexandre het hoofd van de modieuze vrouw dit voorjaar het liefst getooid zou willen zien. Het Verre Oosten schijnt hem te hebben geïnspireerd, want zijn creatie heet Peking Look". Om het vooral maar zo oosters mogelijk te maken, heelt hij postiches en bloemen gebruikt «F morzeld worden moet wel tot spanningen leiden. Inderdaad en in zoverre heeft tante Greet gelijk worden de tieners van he den te veel als kinderen behan deld en te weinig als mens gezien. Diis verkeerd opgevoed. Maar de omstandigheden zijn er ook naar. Kun je schooljongens, die zwoe gen op repetities, sidderen voor hun leraren, een onvoorstelbare behoefte aan zoetigheid hebben en zich voortdurend omringd weten door kinderen van dezelfde leeftijd wel als mannen behandelen f In de ogen van hun docenten zijn ui kinderen: lastige, domme, onhandelbare kinderen e>i als zo danig wordt er tegen hen opge treden. Mag het ons dan verwonderen dat de pubers zich ook werkelijk als stoute kindertjes gedragen Hoe goed kan ik mij nog de sen satie herinneren toen ik als nau welijks zestienjarige een avond school bezocht waar de leraren iedereen met .mijnheer" of Juf frouwaanspraken, want er zaten in de klassen ook dertigers en veertigers. Het feit, dat ik van de ene dag op de andere „juffrouw die-en-die" was geworden versterkte mijn ge voel van eigenwaarde, ik was gróót, ik hoorde bij de mensen! Op slag viel alle kinderachtig heid van mij af; ik was geen kind meer, maar een hardwerkende vrouw, met alle plichten en ver antwoordelijkheid. Ik vraag mij af: zou het ook voor de leraren van de middelbare scholen niet veel problemen uit de weg ruimen indien zij er toe kon den komen de hun toevertrouwde tieners niet langer als kinderen tc zien, maar als „heren en dames", die met respect bejegend moeten worden. Wellicht dat althans de kinder achtigheid van onze pubers zou verdwijnen en daarmee veel van de hebbelijkheden die hen zo on genietbaar maken. THEA BECKMAN Een afdoend antwoord op de hevige koude hebben Engelse cou turiers gegevens met deze ijsmuts, de zogenaamde "Yash-cat", die exotische associaties oproept, grappig aandoet en tegelijk niet altijd de sterkste kant van de haute couture de koude praktisch bestrijdt. Leonardi da Vinci's beroemde schilderij „Mona Lisa", dat op het ogenblik in Amerika wordt tentoongesteld, heeft de inspiratie ge leverd voor deze schepping van de Parijse haute coiffure. Geen tegengekamdeharen meer. maar natuurlijk, alad haar, in het midden gescheiden en met een lichte golf in de hals. Dit kapsel heeft ,fl!ona Lisa 1963". Iemand die de krant opslaat en argeloos zijn of haar bloed eigen stukje gaat lezen komt soms voor vreemde verrassingen te staan. Zo verging het mij vo rige week. want wie schetst mijn verbazing toen ik las welke enthousiaste kreet de zetter mij had laten slaken. ,Ja heren" stond er „van lopen in de sneeuw wordt ik altijd helemaal romantisch en vrolijk". U zult wel gedacht hebben .fleren"*, ik zit toch niet per ongeluk de beursberichten of de voetbaluit slagen te lezen?" Want wie ver onderstelt nu, dat via een vrou wenpagina heren worden aan gesproken en dan nog wel zo? Immers niemand! O ja, wat er dan wel had moe ten staan? Heel simpel: Ja, heusDe zetter treft intussen geen blaam: dat wil ik er na drukkelijk bij zeggen. Maar goed het leven gaat verder en de diverse grote en kleine mislukkingen ook. De kranten staan er tenminste vol van. Het EEG-overleg in Brus sel is mislukt de uitverkoop is mislukt... De Uitverkoop??? Maar dat klinkt ongelooflijk, sinds jaar en dag is de uitver koop een onuitputtelijke bron voor verhaaltjes, plaatjes, mop jes en ivat dies meer zij. over hordes vrouwen, die de winkels en elkaar te lijf gaan en zou dat nu ineens over zijn, die ziekte? Ik heb 't werkelijk gelezen .de uitverkoop is van 't jaar mis lukt", en het kwam door de kou, de slecht begaanbare straten, en de hoge kolenrekeningen. Nou daar zit wat in natuurlijk. Maar laat ik u dan vertellen dat ik me in de eerste dagen van de uitverkoop toch juist verbaasd heb over de onverschrokkenheid waarmee de huismoeders uit Leiden en omgeving alle ele menten trotseerden. Dat ze dus blijkbaar een uit zondering waren verhoogt de grootte van hun prestaties, over de dikte van hun portemonnee waag ik 't niet te oordelen. De bus waarin ik zat werd n.l. in de Breestraat bij diverse haltes be stormd door drommen met pak en zak beladen vrouwvolk. Het middenpad was op 't laatst propvol en niemand wist meer raad met de pas verworven aan winsten. „Geef maar hier" klonk ergens een stem „ik zit toch" en een willekeurige me vrouw verzamelde op haar schoot een hele toren pakjes, want er heerste een soort sfeer van verbroedering nou ja verzustering dan; allemaal koopjes gehaald, allemaal nu in iedergeval een lege portemon nee, allemaal moe. maar vol daan. En dan te bedenken dat diezelfde vrouwen volgens de be staande al of niet geïllustreerde uitverkoophumor, even te voren door de begeerte tot koopjes ha len als hyena's geweest waren, en de truitjes en badhanddoe ken zowat in tweeën gescheurd hadden, 't Was ze beslist niet meer aan te zien. Ik zat er maar een beetje ont heemd tussen, want ik was er gens geweest waar 't lekker warm was en rustig en allemaal pais en vree en waar je je geld in je zak hield; kortom ik had me niet in de uitverkoop ge stort en was dus wellicht mede de oorzaak van de gesignaleerde mislukking. Maar daar begon al een onrustig gevoel te knagen aan mijn ziel. Wat zou er in al die tassen zitten, hoe weinig zou het gekost hebben en wat zou. verdraaid, mijn neus allemaal voorbij zijn gegaan??!! En zie daar de reden dat 't mislukken van de uitverkoop vast geen blijvend verschijnsel is: de kwaal is wat ons, vrouwen, betreft onuitroeibaar. Hermine G. Met deze winterse koude heeft menige huismoeder de grootste moeite om haar was droog te krijgen. In Duitsland heeft men hier wat op gevonden: een droogtas die in de warme kamer kan worden gehangen, zodat de was heel snel droog is. De tas, waarop patent is aange vraagd. is het ei van Columbus. Een doorzichtig plasticachtige zak met kleerhanger, waarop het te drogen kledingstuk kan worden opgehan gen. De tas ls groot genoeg om een herenoverhemd te kunnen bergen. Het afdruipende water wordt onder in de zak opgevangen. Daar de tas is afgesloten, kan het natte kle- dingsuk niet vuil worden. De tas is bijzonder geschikt voor reizigers, die in hun hotel wat willen wassen, om dat ze slechts weinig plaats in de koffer Inneemt De kosten zijn zeer laag. ongeveer fl.50. Het komt ons voor. dat een gro tere uitgave van de tas. waar meer dan één kledingstuk in kan hangen, ook succes zou hebben.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13