Geen cent winst bij jaar omzet van 600 miljoen! TUIN DE COMPUTER HISTORISCH" GEBEUREN EN voor de mens een gevaarlijke vriend H1 HOE IS HET MOGELIJK? Schepenlocomotieven kaarsen en postzegels te koop Het hoofdkantoor van de ..Crown Agents", gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Britse parlementsgebouw De aankoop van alle moge lijke goederen, de keuring van technische apparaten, de plaatsing van miljoenenle ningen, de benoeming van personeel, de controle op de aanmaak van postzegels, dit alles en nog veel meer be hoort tot de taak van de „Kroon-Agenten voor Over zeese Regeringen en Bestu ren". (Bijzondere medewerking) „Bent U die mijnheer, die een schip wil kopen?", vroeq een ambtenaar ons, „wij hebben er juist een paar aangeboden ge kregen, die misschien geschikt zijn!" Neen, we wilden beslist geen schip kopen. We wilden uit sluitend een kijkje nemen in de kantoren van de „Crown Agents for Oversea Governments and Administrations". Deze firma, instelling, stichting of organisatie hadden wij vernomen doet namelijk al tientallen jaren zaken op miljoenenschaal en heeft nog nooit een cent winst gemaakt. Dit is dus waarlijk een curiosum in de wereld van handel en bedrijf, temeer daar tal van firma's wèl flink geld verdienen dank zij de activiteit der Kroon- Agenten. Doch ter zake. Catalogus Weinig artikelen kan men noe men, die de klanten niet via de Kroon-Agenten willen inkopen. De inkopers, inspecteurs Klanten Het hoofdkantoor van de Kroon- Agenten ligt een beetje dro merig in de buurt, ja, in de schaduw van het Engelse Parle mentsgebouw. Inkopers, boekhou ders, klerken en een met grote zorg gekozen staf van deskundigen op velerlei gebied verrichten er zeer nuttig werk ten behoeve van de re- gerings- en bestuursorganen van de overzeese landen, die tot de „klan ten" der Kroon-Agenten behoren. Vroeger, vóór 1940, waren dat vrij wel uitsluitend Britse koloniale ge bieden. Toen heetten de Kroon- Agenten nog „Crown Agents for the Colonies". Tegenwoordig behartigen zij, behalve vele zakelijke belangen van de paar overgebleven koloniën, ook die van een aantal inmiddels zelfstandig geworden landen, waar onder enige staten Irak en Jor danië bij voorbeeld die vroeger aan ce Britse leiband liepen en nu geheel buiten het Britse Gemene best staan Het is geen wonder, dat zij gebruik blijven maken van de goeae diensten der Kroon-Agenten, want welke andere makelaar stelt zich als richtlijn zoveel mogelijk service te verlenen en geen cent te willen verdienen? De Kroon-Agenten doen zeer be slist „grote zaken", want zjj kopen jaarlijks voor hun klanten goederen in ter waarde van bijna zeshonderd miljoen gulden. Zij gaan voorts ieder jaar op de Londense geld markt ten behoeve van hun over zeese klanten leningen aan van et telijke miljoenen guldens. Zij heb ben de administratie van die lenin gen Lu handen. Zij verzorgen voor circa zestig gebieden de uitgifte van postzegels. Zij sluiten voor hun klanten belangrijke verzekeringen. Kortom, zij zijn onbetaalde „dienst willige dienaren" op velerlei gebied. Toen het spoorwegverkeer in overzeese landen zich ging ontwik kelen spanden de Kroon-Agenten zich bijzonder in om die ontwikke ling te bevorderen, Zij kochten met verstand materieel in. Zij zorgden voor deskundige ingenieurs. die praktische en nuttige adviezen kon den uitbrengen, Locomotieven en ander rollend materieel verscheep ten zij. en (andere) deskundigen in dienst van de organisatie zorgen er voor, dat de klanten de bestelde goede ren in juiste hoeveelheden en van behoorlijke kwaliteit ontvangen, alsmede, dat de leveranciers niet met de prijzen knoeien. Dat veel fabrikanten op de Britse eilanden zowel als elders goede relaties met de Kroon-Agenten op hoge prijs stellen, spreekt na het voorgaande wel van zelf. Een echte „Winkel van Sinkel", aldus kan men het hoofdkantoor van de Kroon-Agenten noemen. Kijkt men de lijsten met artikelen door, waar de Kroon-Agenten „in doen", dan wfj doen slechts een greep ziet men staan: schepen, bruggen, dynamo's, doorlichtingsap- paraien. camera's, motorfietsen, schroeven, klokken, horloges, brie venbussen, uniformen, papierwa ren, verfstoffen, oliën, medicamen ten, meubelen, apijten, teer, kaar sen. zeep, spelden, en vele andere dingen Werpt men een blik op de lüst van deskundigen, wier hulp en adviezen de Kroon-Agenten kunnen inroepen, dan ziet men een bonte reeks namen van kooplieden, assu radeurs, technici, ingenieurs en an deren. Deze experts staan van ge val tot geval de Kroon-Agenten bij in hun moeilijke, verantwoordelijke en veelomvattende taak, die zij wij herhalen, zonder een cent winst te maken ten bate van overzeese gebieden op zich hebben genomen. Ten behoeve van sommige „klan ten" treden de Kroon-Agenten bo vendien nog in een andere hoeda nigheid op. Zij nemen namelijk be paalde cat,gorieën personeel voor die klanten aan, betalen de sala rissen van met verlof zijnde ambte naren, regelen de terugreis en zor gen voor de uitbetaling van ver schuldigde pensioengelden. Ontstaan en groei oe is de organisatie der Kroon- H Agenten ontstaan? Deze vraag ligt voor de hand en daarom willen wij haar kort beant woorden. Wij moeten daartoe be ginnen met een stap terug te doen in de geschiedenis van de Britse overzeese gebieden. In de achttiende eeuw hadden sommige (toenmalige) koloniën ln Londen agenten of zaakwaarne mers aangesteld, die de belangen der koloniën in de Engelse hoofd stad zo goed mogelijk moesten be hartigen. Die agenten zaten vrij hoog te paard, waren invloedrijk er. namen wel eens de allures van ambassadeurs aan. Zij konden zo zijn er doen, omdat Londen toen betrekkelijk weinig controle op de handelingen der koloniale bestuur ders uitoefende. De negentiende eeuw was nog Jong, toer. daar verandering in kwam en de Britse regering scher per op de koloniale besturen ging toezien. Reeds vóór 1830 was de po sitie oer in de achttiende eeuw zo zelfstandige en invloedrijke agen ten grondig gewijzigd. Wel werden zij nog door de koloniale overheden benoemd, maar de regering bracht wat betreft de te benoemen man nen een dwingend advies uit. In feite benoemde Londen dus de agenten. Iedere bemoeienis met po litieke zaken werd hun bovendien ten strengste verboden. Korte tijd functioneerde deze regeling goed, maar nadien kwa men er weer veel klachten binnen over de, „Koloniale Agenten". Men had ernstige aanmerkingen zowel over hun optreden als over hun wijze van zaken doen. Toen besloot de regering een drastische wijziging in de bestaande regeling door te voeren. Dat bracht met zich, dat er in april 1833 een bureau of organi satie in het leven werd geroepen, „Agente General for the Crown Co lonies" gedoopt. Deze „Agenten-Ge neraal" werkten ten behoeve van alle koloniale gebieden. De kans op transacties en gedragingen met een onaangenaam bijsmaakje was dientengevolge vrijwel nihil gewor den. De Kroon-Agenten werden wat zij nog steeds zijn: de onbaat zuchtige, deskundige helpers van tal van overzeese gebieden. Dc organisatie der „Agents Gene ral for the Crown Colonies" kreeg later de naam „Crown Agents for the Colonies". Na 1945 geraakte het woord „koloniën" geleidelijk aan steed" meer in discrediet en daarom besloot de Engelse regering in het begin der jaren vijftig de organi satie te herdopen in „Crown Agents for Oversea Governments and Ad ministrations". In Nederland vond een gelijksoortige herdoop plaats, toen het Ministerie van Koloniën zijn naam gewijzigd zag in Ministe rie voor Overzeese Gebiedsdelen en later in Ministerie voor Overzeese Rijksdelen. Tot besluit In de loop der jaren hebben de Kroon-Agenten alom ter wereld 'n uitstekende reputatie verworven. In de overzeese landen hebben zjj daarenboven tal van goede vrien den gemaakt. „De Kroon-Agenten zjjn de prettigste makelaars om za ken mee te doen", zei een uit Cey lon gekomen bestuurder eens. „Niet alleen, omdat zij zo door en door integer zijn, maar ook, omdat zU goedkoper werken dan welke andere handelsagenten of assurantiebezor gers ook. Ik tenminste heb nog nooit een bankier of koopman ont moet, die mijn belangen wilde be hartigen zonder er ook maar een rooie cent aan te verdienen!" NADRUK VERBODEN Calceolaria's kent men veel beter als pantoffelbloemen; mooie en rijk bloeiende planten, die in vele tinten voorkomen en waar van men erg veel plezier kan hebben. In het zuiden van ons land worden ze ook wel damesbeursjes genoemd en daar doen de won derlijk gevormde bloemen ook wel aan denken. Straks zijn er volop bloeiende planten en de bloemist-winke lier kan u er dus zeker aan hel pen. De bloemist heeft deze planten vrij koel opgekweekt: ze verdragen niet veel kunstmatige warmte en daarmee zult u dus rekening moeten houden. De normaal verwarmde kamer is voor hen beslist te veel van het goede; als ze te warm staan, zitten ze spoedig geheel onder de luis. Er zijn tegenwoordig wel vele goede bestrijdingsmiddelen, docht men kan het beter niet zo ver laten komen. Pantoffelbloemen worden ook wel ln kleine potjes afgeleverd en dan hebben ze veel water no dig, zeker elke dag. Het is ver leidelijk een rijk bloeiende plant te kopen, doch men kan veel beter een exemplaar bestellen met wat open bloemen en veel bloemknoppen: dan zal men er veel langer plezier van hebben. Zolang de plant nog niet in volle bloei staat, kan men wekelijks een weinig bemesten. Voor dit doel kan men gebruikmaken van de bekende kamerplantenmest. Per liter water lost men één theelepeltje mest op en daarmee kan men wel twintig planten een genoegen doen. De pantoffelbloem kan in deze tijd van het Jaar nog een zonnig plekje in de vensterbank heb ben, doch tegen half maart dient men haar tegen de zon te be schermen; ze kan er beslist niet tegen. Overhouden van pantoffel- bloemen is wel mogelijk, doch alle moeiten en zorgen wegen beslist niet op tegen de te be reiken resultaten. Het is veel beter elk voorjaar een nieuwe plant te kopen; ze zijn niet zo duur. G. Kromdijk. Pantoffelbloemen (Van onze correspondent in Washington) yan de nog grotendeels in de v y toekomst ligt. Het tijdperk van de tweede industriële revolutie is begonnen: de E>e eerste indrukken van het com- mens kan het toezicht over zijn machines geleidelijk gaan over- d^tVde v£b£?dm! dragen aan een super-machine, de computer. Z-olang men die van rieze reken- en "denk"-machines computer inderdaad als een super-machine blijft zien en gebruiken, zeker niet remmen. In de moderne K ,t techniek (men denke slechts aan de behoeft men zich geen al te grote zorgen te maken. Maar het ge- ruimteVaart) zijn de computers ab- vaar is niet denkbeeldig, dat men de computer gaat beschouwen als soluut een vereiste en de mens moet een super-mens of zelfs als een halfgod op wie de mens - opge- ^igk^relaUe' met^de""coSutóï lucht zijn verantwoordelijkheid kan afschuiven. ontwikkelt. H(j moet van nu af aan met deze uitbreiding van zijn eigen Waai* men ook komt in Amerika, trialiseerde landen is de computer in brein verder leven en hij moet er het overal ontmoet men tegenwoordig opkomst, maar we hebben sterk de beste maar van maken, mensen, die met computers te ma- indruk, dat ook op dit gebied in Ame- ken hebben. Ook in andere geïndus- rika reeds heden is, wat voor de re6t 99 ,T „Z ANDVOORT bi) de zee", het liedje van Louis Davids is de wereld rond gegaan en heeft de roem van de badplaats wijd en zijd verspreid. Het ligt wat verder weg dan Katwijk (bij de zee) en Noord- wijk (bij de zee), maar al die badplaatsen hebben één ding ge meen: ze zuigen duizenden bad gasten naar zich toe en zorgen ervoor, dat de nu met sneeuw bedekte witte stranden 's zomers zwart van de mensen zien. De zee strekt zich eindeloos langs de stranden uit en is winter of zomer een weer galoze trekpleister. t r~7 OMERS staan op die q stranden de ijscowagen- tjes en de ijscomanne- tjes. Onder de hete zon bakken er de mensen. Ze willen op z*n t-ijd wat koelte voor hun dorstige kelen, 's Winters zijn die ijscowagen- tjes en ijscomannetjes niet no dig. Winter 1963 heeft al genoeg van nature: kunstmatig ijs hoeft er heus niet bij. En nu er geen hete zon is, waaronder de mensen bakken kunnen, zoeken ze iets op, dat óók met bakken heeft te maken: voor koude lichamen is niets heerlijkers dan een gebakken visje, dat smelt op de tong. 7°z, l- Stl kon men hem op het Zandvoortse strand zien staan: de visverkoper met initiatief, die er met z'n bevlag- de kar fluks bij was om bevro ren magen met een voedzaam, warm hapje te vullen. Van alle kanten kwamen ze aanzwermen naar de man. wiens hete lekkerbekjes ln een wip naar binnen vlogen en de men sen volkomen ontdooiden. En zelfs het hondje kreeg z'n portie toebedeeld: met graagte hapte Fikkie naar de overschot jes, die zo maar op de sneeuw naar hem toevlogen. f ET winterse Zandvoort had er dus een nieuwe attrac tie bij gekregen, niet door Louis Davids bezongen, maar waaraan de velen, die ervan profiteerden, een prettige her innering bewaren. Een koud visje, opgediept uit zee en warm van de pan verslonden bfj zee: dat is een vondst, die maar éénmaal in de zoveel Jaar voorkomt. En wie dit meemaakte, mocht spreken van een „historische" gebeurtenis"! Problemen Vooral de geestelijke relatie tussen mens en computer levert problemen op, maar zelfs de nagenoeg geheel „fysieke" verhouding tot die „denk" monsters is niet zonder moeilijkhe den. Een tamelijk belangrijk deel van de moderne staal-, auto- en petro- leumfabrieken wordt thans in Ameri ka reeds door computers geregeld. Maar altijd zijn er toch nog enkele mensen nodig om een oogje te hou den op die computers. Zij kunnen bijvoorbeeld een defect krijgen en dat moet snel ontdekt worden. Die menselijke controleurs hebben het n'et gemakkelijk: de computer functioneert het beste in een don kere ruimte, waarin de temperatuur '•ijkelijk koel moet zijn. De contro leur, die daar urenlang toe moet zien of de computer het gebruikelijke pa troon van cijfers of andere indica ties vertoont, krijgt soms het gevoel in een onwerkelijke sfeer te leven. Letterlijk en figuurlijk heeft hij kans zijn evenwicht te verliezen. Het blijkt moeilijk mensen lang in dienst te houden in zulke functies en ln som mige bedrijven is men er toe overge gaan om het werk. dat één man ge makkelijk alleen af kan. aan twee werkkrachten op te dragen, alleen om door menselijk contact het moreel op peil te houden. En schoenheid? Moeilijker nog is de zuiver geeste lijke verhouding van de mens tot de computer. In meer en meer gevallen kan men bepaalde beslissingen uit hander geven aan de machine. En, indien het mechanische brein gevoed is met alle gegevens die voor een be paald besluit nodig zijn, dan kan men er op rekenen, dat de machine dit besluit razend snel en mathematisch Juist kan nemen. Onlangs lazen we een interessant artikel over dit onderwerp in het Amerikaanse blad Science. Daarin werd vermeld, dat men het aan een computer had overgelaten om te be slissen, hoe een belangrijke autoweg door de staat Ohio moest lopen. Die weg moest zo goedkoop en efficiënt mogelijk zijn en vooral onteigenings- kosten moesten in aanmerking wor den genomen. De schrijvers van dit artikel David L. Johnson en Arthur L. Kohier, wezen er op, dat de taak voor de computer heel moeilijk zou worden, indien men niet alleen reke ning wenste te houden met efficien cy, maai ook met schoonheid. Stel bijvoorbeeld, vroegen we ons met schrik af, dat men aan een ma chine zou vragen, een zo efficiënt mo gelijke verkeersweg van noord naar zuid door Washington D.C. aan te duiden. Ongetwijfeld zou de computer dan verklaren, dat men die weg moest aanleggen door het Rock Greek Park, een prachtig bebost dal dat Amerl- ka's hoofdstad van noord naar zuid doorklieft. Onteigening zou daar niets behoeven te kosten en van verkeers- krulsingen zou men geen last hebben, want reeds thans bestaan er grote bruggen over dat dal. Maar welk een verlies aan natuurschoon en ontspan ningsgelegenheid zou zulk een beslis sing teweeg brengen! Tot op zekere hooge kan men een machine ook „gevoel" voor natuur schoon geven. Men kan haar bij voorbeeld bijbrengen, dat men lie ver 100.000 dollars meer uitgeeft, dan oai men een bepaalde opper vlakte met bomen bederft. Zo gaat men dus een bepaalde waarde toe kenner aan schoonheid (die geen vaste prijs heeft). We gebruiken dit voorbeeld alleen, om aar te tonen, dat bij gecompli ceerde beslissingen, die met gevoel of geweten te maken hebben, de com puter zeer afhankelijk is van wat de subjectieve mens het „voert". Een van de grootste gevaren van het computer-tijdperk lijken ons „onder voede" computers, die beslissingen krijgen te nemen, waarop zij onvol doende zijn berekend. Een louter op efficiency afgerichte computer, die een weg door Washington moest kie zen. zou een autoriteit zijn, die men moest wantrouwen en vrezen. Een goed geconstrueerd mecha nisch hersenwerk kan zich, bij het nemen van een beslissing, alleen ba seren op de feiten en consideraties waarmee het is gevoed. Het blijft aan de mens, om te beslissen, wan neer een computer werkelijk voor zijn taak is berekend. Toekomstbeeld In bovengenoemd Science-artikel wordt een toekomstbeeld gegeven van de tijd na 1970: indien een Amerikaanse vcrkennings-satelliet zou rapporteren, dat de Russen vijan dige raketten hadden afgeschoten, dan zou daaidoor in een computer een vergeldingsaanval worden uitgewerkt en die aanval zou worden uitgevoerd door andere computers, die tot taak hadden Atlas-, Titan- of Polaris-ra- ketten te richten en af te schieten. De enige onderbreking in de scha kel der gebeurtenissen zou de perio de van enkele minuten zijn, waarin de president van de Verenigde Sta ten voor de vrijwel „keusloze" keus werd gesteld om te besluiten of hij het bevel zou geven tot „vuren". Dit huiveringwekkende toekomstbeeld kan aantonen hoezeer in feite aan machines de beslissing over miljoe nen mensenlevens kan worden toe- vei trouwa. Wat de mena doen kan om niet ondergeschikt te worden aan mach ten die hijzelf heeft gecontrueerd? Allereerst: de computers technisch zo betrouwbaar mogelijk maken. Maar verder vooral: niet te spoedig geloven, dat een computer zo wel gevoed ls, dat hU beslissingen kan nemen, waarbU niet alleen efficlëncy, accuraatheid en snelheid zjjn gega randeerd. maar ook (wat veel gecompliceerder Is) wijsheid en ethiek. Zaterdag 9 februari 1963 Pagina 2

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 12