OPSTAND IN BAGDAD: KASSEM (49) GEDOOD Djakarta zou contact zoeken met Den Haag ZWART flmtoua [1^ EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN KUNSIRIIDEN Luchtbombardement van het ministerie van Verdediging Breuk in Atlantisch bondgenootschap zou een ramp zijn Af gezant is welkom9 ©ud BEZORGDE KENNEDY: Spoedig herstel betrekkingen WEERBERICHT „Gaarne!" WW - uitkering Bouwvakkers verhoogd Weer beperkte NS-dieiist Vandaag weer gladde wegen Uitgever van „Der Spiegel" in vrijheid Het fotoboek „WILHELMINA" is uitverkocht Uw handen lopen nü gevaar! teitws Opge"cht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 No. 30877 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 van vorige opstanden in Irak en van de methoden, die president Nasser van de V.A.R. had gebruikt. Hij ver klaarde een strijder te zijn voor de zaak van het Arabische nationalis me en voor de strijd tegen Israël, waarbij hij een politiek van ..positie ve neutraliteit" tussen Oost en West bepleitte. Kassem werd bij een aanslag in Bagdad op 7 oktober 1959 door scho ten gewond maar sedertdien werd er niet veel gewag gemaakt van de be dreiging van zijn positie. De voornaamste punten van de door hem aangekondigde binnenland se politiek waren: zuivering van het bestuur, beëindiging van het feoda lisme, uitvoering van maatschappe lijke en landbouw-hervormingen en verhoging van de levensstandaard. Uiterlijk was hij een wat verlegen man, niet groot van bouw en zonder redenaarstalent. Toch was hij een interessante persoonlijkheid. Hij is nooit gehuwd omdat hij, naar hij zelf zei, vreesde dat een huiselijk le ven hem van zijn revolutie-doelein- In Irak is vanochtend vroeg een geslaagde staatsgreep tegen het bewind van generaal-majoor Kassem ondernomen. Kassem relf zou bij een luchtaanval op 't ministerie van Landsverdediging in Bagdad om het leven zijn gekomen. Dit werd vanochtend om geroepen door Radio-Bagdad, dat in handen is van een .Natio nale Revolutionaire Raad", die zich van de macht meester heeft gemaakt. Sinds vanochtend half zeven waren de vliegvelden in geheel Irak gesloten. Militaire vliegers van bases in Kirkoek (in het noorden van het land) en Habbanija (80 km. ten westen van den zou afbrengen. Bagdad) hebben zich bij de opstandige beweging aangesloten, evenals de Federatie van Iraakse studentenverenigingen, die op deze wijze de nagedachtenis wil hooghouden „van alle studenten, die aan de dictator ten offer zijn gevallen". Revolutionaire Raad heeft de macht in handen Er heerste vanochtend grote op winding in Irak. De radio zond na tionalistische Arabische liederen uit. Indien de berichten over Kassems dood inderdaad juist zijn en daar aan bestond hedenochtend vroeg al weinig twijfel heeft zijn bewind slechts viereneenhalf jaar geduurd. Kassem deed in juli 1958 een geslaag de greep naar de macht, waarbij Ko lling Feisal, de Kroonprins en pre- f RAK mier Noeri es Said het leven lieten. Het land werd een republiek. In de loop van zijn regeringsperiode heeft Kassem aanvankelijk een nauwe band met het Egypte van Nasser on derhouden. Die vriendschap koelde later sterk af totdat Irak toch weer besloot lid van de Arabische Liga te worden. Het belangrijkste feit uit Kassems regering is intussen het beeindigen van het lidmaatschap van het „Pact. van Bagdad", waardoor de verdediging van de vrije wereld in het Midden-Oosten een zware slag kreeg. Kassem heeft in de loop dei- jaren krachtige financiële hulp van Moskou aanvaard, o.a. voor de aan leg van de Bagdad-spoorweg. Het Engelse persbureau Reuter geeft nog de volgende bijzonderheden over Kassems levensloop: Generaal Kassem was beroepsmi litair zonder politieke ervaring voor dat hij in 1958 de revolutie leidde welke de monarchie in Irak verdreef en hem aan het hoofd van de staat bracht. Hij schreef 'iet succes van deze staatsgreep toe aan het bestu deren van de oorzaken van het falen Kassem. die 49 Jaar is geworden, was in Bagdad geboren in het huis van zfjn grootvader, een huidenkoop man. Hij ging in Bagdad op school en later naar het militair college, dat hij in 1934 als tweede-luitenant verliet. In 1950 bezocht hij een offi- ciersschool in Engeland en in 1956 voerde hij als brigade-generaal het bevel over Iraakse troepen in Jor danië tijdens de Israëlische cam pagne in Sinai tegen Egypte ten tijde van de crisis om het Suez- kanaal. Ook gevechten buiten (le stad Radio-Bagdad riep vanochtend een boodschap om van generaal Mah- moed Abed al Zark, waarin de „be vrijding van het vaderland van het juk van de dictator Abdoel Karim Kassem" werd aangekondigd. De generaal betuigde zijn steun voor de leiders van de staatsgreep en stelde zijn troepen te hunner beschikking. De dag van heden, aldus de bood schap. betekende „de beëindiging van verraad en misdaad". Volgens Radio-Cairo heeft ook de bevelhebber van de tweede Iraakse divisie een telegram van gelukwens aan het revolutionaire opperbevel ge zonden en zich te zijner beschikking gesteld. Behalve het bombardement op de citadel van Bagdad zijn ook bulten de stad gevechten geleverd. Het Egyptische persbureau MEN noemt als leden van de nieuwe Iraakse revolutionaire raad o.a. Na- gat, Mahmoed el Safi, luitenant Mo- hamed Zafer al Medanl luitenant Ah med Mohamed al Azaway en luite nant Ata Mohedin. Radio-Bagdad verklaarde dat de revolutionaire raad de Arabische eenheid wil verwezen lijken. tf '1 (Van onze correspondent in Washington) Zelden of nooit heeft Amerika's president John F. Kennedy op een persconferentie zoveel bezorgdheid en felle irritatie getoond als gistermiddag (donderdag). De president bleef op één moment na zijn gevoelens meester en wist zijn woorden nauwkeurig te kiezen, doch ieder der aanwezigen besefte dat de Amerikaanse leider diep geraakt was door de recente actie van De Gaulle en dat hij uiterst geïrriteerd was door de kritiek van de binnenlandse oppositie, die de situatie op Cuba tracht uit te buiten teneinde de regering in een ongunstige licht te plaatsen. T/^1-I"B-rrvr-, i w irvT ^en °^iciele woordvoerder van het Indonesische ministerie van LICH1 ti DOOI Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat een vertegenwoordiger van de Indonesische ambassade in Londen naar Nederland is gevlogen voor besprekingen in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag over een herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen. De dooizone drong vannacht ons land binnen, wat met üzel en enige regen gepaard ging. In de noorde lijke provincies bleef het vannacht nog enkele graden vriezen. De grenslijn strekt zich thans uit van de Engels-Schotse grens over mid den-Nederland naar de voet van de Alpen. De wind neemt door drukstijgingen in Frankrijk tijdelijk af, waardoor b(j lichte dooi op vele plaatsen mist kan ontstaan. Op de Oceaan nadert intussen een nieuwe depres- t sie. die morgen de omgeving van I Ierland bereikt. Het front van deze depressie zal morgen ••Frankrijk binnentrekken, maar zijn invloed strekt zich voor morgenavond nog niet tot onze omgeving uit. I Voor morgen wordt bewolkt weer verwacht met plaatselijk mist en enkele graden dooi, maar in het noordoosten van het land tempe raturen om het vriespunt. sanitair TEL. 23951 De woordvoerder zei, dat gespro- gen, wanneer deze uit Londen was ken zou worden over een uitwisse- vertrokken. ling van zaakgelastigden. Het was volgens hem „zeer waar- De woordvoerder zei niet de naam schijnlijk", dat president Soekarno in van de vertegenwoordiger te kunnen de rede, die hij op 13 februari tot bekendmaken. Ook kon hij niet zeg- het „Nationale Front" zal uitspre ken, de kwestie van de Nederlands- Indonesische betrekkingen zal aan roeren. In kringen rond het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken en in diplomatieke kringen in Dja karta wordt een spoedig herstel van de betrekkingen verwacht. gas - water HOOIGRACHT 18 PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi en op vele plaatsen mist. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 FEBRUARI Zon op: 8.08 uur; onder: 17.41 uur. Maan op: 18.41 uur; onder: 8 46 u. Hoogwater te Katwijk te 4.02 en 16.13 uur. Laagwater te 12.06 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Door met een troffel een pa pieren afscheiding te door breken. opende minister drs. H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat gisteren de nieuwe Westhal en daarmede de "lóste autotentoonstelling van de RAI. Meer dan de helft van alle vragen die de president kreeg betrof Cuba. De rest van de conferentie was vrij wel geheel gewijd aan de moeilijk heden in het Atlantisch bondgenoot schap. President Kennedy zou het als een ramp beschouwen, indien een breuk ontstond in het Atlantisch bondge nootschap, want van zulk een breuk zouden de communisten kunnen pro fiteren. De Gaulle, zo zei de president veelbetekenend, is geen bewonderaar van de NAVO. Het was interessant op te merken dat deze reactie van ae president kwam naar aanleiding van een vraag over Engelands uitsluiting uit de Euromarkt. Kennedy's antwoord toonde aan dat hy de beslissing van De Gaulle vooral ziet als een anti- Amerikaanse actie. Hij was kennelyk geergerd omdat critici ae Amerikanen verweten heb ben geen gelijke partner te zijn van Europa. „Wij hebben", zo antwoordde hy die critici, „vyftig miljard dollar in Europa gestoken en wij willen ae Kracht van Europa bevorderen en geloven in een groeiend en machtig CiUiopa. Wy hopen nog steeds dat Engeland by de Euromarkt zal ko men en dat deze, in samenwerking met Amerika, aantrekkingskracht zal hebben voor de ontwikkelingslanden. Het zou een ramp zyn inaien wy uiteengingen, want er is geen werke- lyK biya aat de communisten van be doeling zyn veranderd. Wy bevinden ons nog steeds op een stormachtige zee". In Nassau had Amerika er, volgens de president, vooral naar gestreefd de NAVO te versterken. Amerika was zyn verplicfttmgen tegenover Enge land nagekomen en nad een derge- iyk aanood aan Frankryk gedaan «precies hetzellae was niet mogenjk i en voorts had men er, door ernst te gaan maken met de multilaterale kernmaent, naar gestreeld de Euro pese staten meer stem te geven in net kapittel. Het doei was geweesL het bondgenootschap te behoeden tegen desintegratie door het zoeken naar een compromis tussen nationale soe vereiniteit en gebruik van kernwa pens. Het doel was dus geweest ver sterking van de NAVO. Kennedy toonde zich veel meer ge alarmeerd over de toestand die De De woordvoerder, die vragen beant- Gaulles actie teweeg heelt gebracht woordde, weigerde verder iets te zeg- dan tot dusverre otticieel in Wash- gen over de datum van de over- t ington bon ton was geweest. De pre- dracht. In Djakarta werd echter be- sident heeft de laatste dagen gelegen- vestigd, dat dit gewoon 1 mei is. heid gehad de indrukken le verne- I De heer C. R. Narashimhan, ver- men van diverse Amerikaanse ani- tegenwoordiger van Oe Thant die in bassadeurs en hij achtte thans het Djakarta overleg heeft gepleegd over nioment gekomen om de ernst van de het bestuur zei op een persconferen- situatle niet lan|fer door onverstoord Den Haag reageerde prompt. Een Buitenlandse Zaken^vSiSaarTe T, Amer'Ka' aantrekkingskracht aai Aa 1ase.Zaken yerklaarde, dat hebben voor de ontwikkeiinffslandwi de Nederlandse regering nog geen enkel officieel bericht heeft ontvan gen omtrent de reis naar Nederland van een Indonesische vertegenwoor diger. Maar mocht Indonesië besluiten om een afgezant te zenden om de betrekkingen te herstellen, dan zal men deze in het ministerie van Bui tenlandse Zaken gaarne ontvangen, omdat, zoals bekend, de regering reeds meer dan eens de bereidheid tot herstel der betrekkingen heeft uitgesproken. Aan Nederlandse zijde staat aan hervatting van het diplo matieke verkeer nie's in de weg. De Sociale Verzekeringsraad (SVR) en het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWF) hebben het verzoek van de Bedrijfsverenigingen voor de Bouwnijverheid ingewilligd om uitkeringen aan bouwvakarbei ders krachtens de Werkloos heidswet te verhogen met een koudetoeslag. Als andere be drijfsverenigingen dergelijke ver zoeken indienen - gedacht wordt aan de agrarische bedrijfsver enigingen en aan de bedrijfsver enigingen steen en beton - zul len deze ook worden ingewilligd. De SVR en het AWF hebben be paalde voorwaarden gesteld. Het College van Rijksbemiddelaars moet de koudetoeslag aan „vorstwerklozen" die vorstverlet ontvangen, goedkeu ren. Verder geldt een maximum van twee gulden per dag voor gehuwden en van één gulden per dag voor al- leenwonenden bij een werkweek van vijf dagen. De toeslag geldt voor de periode van 7 januari tot en met 8 februari. l Evenals de afgelopen twee j weken zullen de Nederland- t sche Spoorwegen ook het J komende weekeinde de rei- J zigersdienst beperken ten behoeve van het goederen- t vervoer. De wijzigingen in de dienstregeling zijn op de J stations aangegeven. .Tevreden 99 99 Intussen heeft een woordvoerder van minister Soebrandrio «Buiten landse Zaken) ook gezegd, dat Indo nesië „tevreden" is met het tydstip, dat is bepaald voor het overnemen van westelijk Nieuw-Guinea van het tydelyk VN-bestuur. Na uren vechten tegen dikke ijsmassa's slaagden gisteren en kele tankschepen met brandstof er in. varend achter een ijsbreker Schiphol te bereiken. In geheel Nederland, met uitzonde ring van het zuidwesten, kwam van morgen gladheid van de wegen voor, aldus de KNAC-wegeninformatie- dienst. Als gevolg van de gladheid hebben verscheidene busdiensten vanmorgen met grote moeilykheden te kampen gehad. Ook later op do dag kwamen nog vertragingen in de busdiensten voor. (Van onze correspondent in Bonn) Rudolf Augstein, uitgever van Der Spiegel, is gisteren in Karlsruhe uit de gevangenis ontslagen, waarin hij vanaf 27 oktober 1962 gezeten heeft op verdenking van landverraad. Hoe wel de verdenking tegen Augstein nog steeds bestaat, achtte de rechter van onderzoek geen gevaar meer aanwezig voor het verdonkeren- manen van bewijsmateriaal en hief het bevel tot inhechtenisneming op. Daarmee is de laatste verdachte in de Spiegelaffaire vrijgelaten. Nog steeds staat niet vast of de verden king tegen Augstein en enige van zijn redacteuren een proces zal recht vaardigen. In een interview met de Beierse radio zei Augstein gisteravond dat hy en zijn medewerkers „de verdere beslissing uiteraard geheel aan de Bondsrechters zullen laten". „Mis schien zijn wfj door de hele geschie denis verstandiger geworden, mis schien ook anderen", aldus Augstein, die er slecht uit zag en kennelijk geleden heeft onder de maanden lange opsluiting. Daar Augstein alleen maar vast werd gehouden, mocht hij in de cel artikelen schrij ven. die dan ook wekelijks in Der Spiegel werden afgedrukt. vrijdag 8 februari 22.40-23.25 zaterdag 9 19.50-21.00 zondag 10 17.00-19.00 Advertentie tie, dat Indonesië tydens de bespre- i kingen geen enkele keer speciaal verzocht had het vastgestelde tydstip te vervroegen. Indonesië „maakte duideiyk, dat het zich wil houden aan de bepalin gen van de overeenkomst van New York", zei hy. Narashimhan zei, dat de voornaam ste vraagstukken van de overdracht die hy besproken had, waren: ver snelling van de inschakeling van In donesiërs in sleutelposities in het VN-bewind en de continuïteit van de diensten bij de overdracht. In antwoord op een vraag van een Indonesische verslaggever antwoordde hij, dat er tegen 1 mei geen Neder lander meer deel zou uitmaken van het VN-bestuur, tenzy Indonesië dit wenst. optimisme te verdoezelen. Slot pag. Advertentie Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit tw hele winter-bescherming! Uit het Leidsch Dagblad van 9 Febr. 1863: Met leest in het Gemeente blad: De Raad van Leiden heeft met 12 tegen 7 stemmen besloten de eedsaflegging niet onvoorwaardelijk voorteschrij- ven. Advertentie- Hotel Rijnland, Beestenmarkt. De ondergete kende 'oerigt dat zijn koffijhuis 9 en 10 Febr. gesloten is. IV. Br emmer.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1