MAMMOETWET MAAKT IN SENAAT EEN GOEDE KANS Planbureau verwacht dit jaar kou gevat? Boetes geëist tegen ex-directeur en technicus van Radio-Veronica Slinkende voorraden op Schiermonnikoog Als PvdA voorstemt Tankauto verdwenen Politie zoekt naar pyromaan in en om Amsterdamse krotten grotere export: 7 proeent hogere lonen: 7,5 procent prijsstijging: 2,5 procent Omlanks bezwaren van VVDCHU en ARP NU MODERN WASSEN 'ïïïiïi WASMACHINE BLAUW Rapport over 3 „Der Spiegel Jongen (16) stal op elf sehepen Ned. Bakkerij stichting vraagt opheffing prijzen beschikking Pleiter: „Bonwen zender voor gebruik in buitenland is vrij Centraal Eeononiisch Plan 1963 Tankauto voor botersmokkel Nederlander vermist in Griekenland LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 FEBRUARI 1963 tdvertrntD Met VELPON zie Je er 9een barst Van! BEVER n8egroteVtube.e1,39 (Van onze parlementaire redactie) N» Minder dreunend dan destijds In de Tweede Kamer 'heeft de „mam- moet van minister Cals gisteren zün Intrede gedaan aan de overzijde van V""* het Binnenhof, ln de Eerste Kamer. A Dit grote wetsontwerp, waarin een algemene regeling wordt gegeven V voor het voortgezet onderwijs (alles f tussen lagere school en universiteit) maakt een goede kans ook in de Eer ste Kamer te worden aangenomen, tenminste wanneer de leden van de PvdA zich evenals in de Tweede Kamer zullen aansluiten bij de KVP waarvan drie woordvoerders gis teren al aankondigden, zonder moei te hun stem aan dit „wetsontwerp van nationale betekenis" te kunnen geven. Hoe de PvdA in de Eerste Kamer erover denkt zal pas vandaag blijken, als de heren Schermerhorn en De Jong aan het woord komen. Een moeilijk punt voor de PvdA (evenals voor de VVD) vormt de in het wets- ontwerp voorgestelde „planproce- dure", waarvan men achterstelling van het openbaar onderwijs ten op zichte van de bijzondere school vreest. Anders dan de VVD stemden de socialisten ln de Tweede Kamer op w 12 juli echter voor het wetsontwerp daarmee minister Cals en met hem het hele kabinet reddend, zoals de heer Van Hulst (CHU) gisteren op- merkte. Deze woordvoerder van de CHU kon intussen wel begrip heb ben voor de bittere stemming bij het openbaar onderwijs. Ook hij vrees de spanningen tussen beide soorten onderwijs. Dit bezwaar en nog een aantal andere grieven maakten, dat de heer Van Hulst sterk twijfelde over het wetsontwerp. Grote grieven en bedenkingen kwamen ook van An tirevolutionaire zijde: de heer Algra kondigde al aan, dat de overgrote meerderheid van zijn geestverwan ten zou tegenstemmen. De enige uit zondering vormt hier misschien de heer Schipper, die van het ontwerp een betere regeling van het nijver heidsonderwijs verwachtte. Veel twijfel Twijfel, veel twijfel soms, bleek ook uit de betogen van mevrouw I Schouwenaar en dr. Van de Vliet (VVD). Kortom, wanneer volgende week dinsdag de eindstemming wordt gehouden is de kans groot dat de WD. de CHU en de ARP op een I enkele uitzondering na zullen tegen- 1 stemmen evenals destijds hun geest verwanten in de Tweede Kamer. Nadat het mammoetontwerp in de Tweede Kamer was aangenomen heeft minister Cals een zogenaamde commissie-De Roos ingesteld om na te gaan of wellicht achteraf nog aan de bezwaren van de voorstanders van I het openbaar onderwijs inzake de f „planprocedure" tegemoet kon wor den gekomen. De heer Algra ener zijds en mevrouw Schouwenaar aan de andere kant vonden deze gang van zaken eigenlijk onjuist, omdat hierdoor een nieuw element onver wachts in de discussie werd betrok ken, nadat de Tweede Kamer reeds een principiële beslissing had geno men. Prof. Gielen (KVP» zag dit an- Advertentle met Rcd^n ijk® flee: art-w la-rrj :hod m O 55 me, irnr»1 Het lang verbeide rapport, dat de 34 e Westduitse ministeries van Buiten- 00 fl' en Binnenlandse Zaken, Defensie en Justitie in opdracht van de Bonds kanselier hebben opgesteld over de rol, die zU hebben gespeeld in de te gen het weekblad „Der Spiegel" on dernomen gerechtelijke actie en de arrestatie in Spanje van Conrad Ahlers. medewerker van dit weekblad, is eindelijk voor publikatie vrijgege ven. Het nu verschenen document is in feite een tweede rapport over deze 1 affaire van de betrokken ministeries. Het eerste was door Bondskanselier Adenauer geweigerd en aan het mi nisterie van Justitie teruggezonden. Volgens het ministerie van Justitie moesten in het nieuwe rapport slechts „twee ondergeschikte" veranderingen worden aangebracht. De feitelijke weergave van al het gebeurde is in beide rapporten niet veranderd. Het thans gepubliceerde rapport 'geeft intussen geen opheldering om trent de veel besproken arrestatie van Ahlers en de rol die de minister van Defensie, Strauss, daarbij heeft ge speeld. De lezingen, die de verschil lende ministeries hierover geven, lo pen vaak zeer uiteen. De grootste tegenstrijdigheden doen zich voor in de lezingen van Defensie en Buiten landse Zaken. Terwijl oud-minister Strauss be weert in zijn telefoongesprek, in de ,nacht van 27 oktober, met de West duitse militaire attaché in Madrid, overste Oster, te hebben medegedeeld dat Bondskanselier Adenauer over de tegen Ahlers te ondernemen actie r m was ingelicht en dat minister van Buitenlandse Zaken Schroder door ^jlhem daarvan nog op de hoogte zou W Iworden gesteld, geeft Buitenlandse y A Zaken een geheel andere lezing. Te- M senover de verklaring van Strauss als ^Izou hy gehandeld hebben met mede- weten van de Bondskanselier en de minister van Buitenlandse zaken, stelt laatstgenoemd ministerie dat op dat tijdstip geen enkele functionaris van Buitenlandse Zaken van de plannen tot arrestatie van Ahlers op de hoogte was en zich dus daarmee ders. Hij prees de instelling van de commissie, omdat daardoor de indruk wordt vermeden als zou het openbare onderwijs, wat stichting van scholen betreft, nadelig worden behandeld. Waardering Hoewel alle sprekers zonder uitzon dering waardering toonden voor mi nister Cals, zijn bekwaamheid en zijn werkkracht, was het gisteren toch slecht de senaatsfractie van de KVP, die zich reeds terstond volledig aan de zijde van de bewindsman (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse politie verzoekt de opsporing van een tankauto met 2500 liter huisbrandolie en zijn chauffeur, de 45-j. Utrechter E. A. Kok. Sinds maandagavond 8 u. zijn beide spoor loos. De heer Kok. in dienst bij de N.V. Takken's Brandstof fenhandel aan de Wittevrouwensingel in Utrecht, was maandagmiddag naar Bilthoven gegaan met 4000 liter olie, die alleen voor het stoken van cen trale verwarming geschikt is Onge veer 1500 liter heeft hij afgeleverd. Toen de chauffeur met. zijn wagen zich om 20 uur nog niet had gemeld, is de politie van de verdwijning op de hoogte gesteld. Om 23 uur is een telexbericht uitgegaan. De heer Kok is 1.71 meter lang. zijn linkeroog is een kunstoog. De kleur van zijn ogen is blauw. Hij heeft donkerblond haar en een slank postuur. Het kenteken nummer van de tankauto is ta 34-09. Een ongeluk wordt gevreesd. De Rotterdamse politie heeft een 16-jarige binnenvaartmatroos uit Schiedam aangehouden, die er van wordt verdacht aan boord van tal schaarde. De heer Gielen sprak over een grootse poging tot herziening van het voortgezet onderwijs. Hij hoopte op een zo groot aantal voor stemmers, dat de wet waarlijk „na tionaal" zou kunnen worden ge noemd. Natuurlijk: het ontwerp is een compromis, maar een compromis is Juist de toetssteen van de demo cratie. Prof. Gielen meende, dat er nu een mogelijkheid was gevonden om het onderwijs te bevrijden van de politiek. Dr. Van Velthoven en de heer Derksen van de KVP hadden wel enige detailkritiek. Zo was de eerste niet geestdriftig over de nieu we naam ..atheneum" in plaats van de aloude hbs. De heer Derksen pleit te voor een betere lerarenopleiding. Dat het atheneum een zesjarige leergang krijgt in plaats van een vijfjarige stuitte op tegenstand van de heren Van Hulst en Van de Vliet. Een te langzaam tempo kan ook na delig zijn, zowel voor de studielust van de kinderen als voor de porte monnee van minder welgestelde ouders. De heer Van Hulst en me vrouw Schouwenaar namen het op voor het Grieks in de B-klassen van het gymnasium. Volgens het wets ontwerp kan deze klassieke taal wor den geschrapt. De „brugklas", bedoeld als over gangsjaar tussen lager en voortgezet onderwijs, kón evenmin de goedkeu ring van deze sprekers wegdragen. In theorie is deze instelling misschien wel aardig, maar in de praktijk zal het nut vermoedelijk twijfelachtig zijn. De heren Algra en Van Hulst voer den nog als bezwaar tegen het wets ontwerp aan. dat hef. één regeling voor alle vormen van voortgezet on derwijs geeft. Ook worden er zeer veel onderdelen ter nadere uitvoering aan de Kroon opgedragen, waardoor het parlement deze zaken in zekere zin uit handen geeft. Ehrenburg voelt zich beledigd De Russische schrijver Ilja Ehren burg heeft, de criticus Wladimir Er- milow beschuldigd van een poging ..om hem als persoon en Russisch burger te beledigen Ermllow had de vorige week in de Izwestja kritiek op Ehrenbure geoe fend omdat, deze in zijn gedenkschrif ten frezegd had dat men om te blijven leven wel moest zwUgen over Stal ins misdaden Ehrenburg zegt nu in een brief aan dit blad, dat Ermilow „door te probe ren hem Ehrenburg, zwart te maken een smet, werpt op de mensen van mijn generatie". De redactie van de Izwe-tsja tekent hierbij aan. dat Ehrenburgs aanval op Ermilow „ongegrond" is. Brand stagneert treinverkeer (Van onze Utrechtse correspondent) Een uitslaande brand in een rub berfabriek in Maarssen veroorzaakte gisteravond stagnatie in het trein verkeer tussen Utrecht en Amsterdam Het treinverkeer werd omgelegd over Hilversum. De brand brak uit om ongeveer 6 uur De vlammen vonden gretig voedsel in de voorraden ban den en rubber. Door de wind werd het vuur in de richting van de langs lopende spoorbaan gedreven. Een ketelhuis, een opslagplaats en een schuur gingen verloren. De fabriek zelf kon behouden worden. Tegen half acht was de brandweer, die het vuur met 18 stralen bestreed, de brand meester. De schade zal onge veer een halve ton bedragen. Nog geen akkoord NTB- NTS Vier uur lang hebben gister middag drie leden van de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid besprekingen gevoerd met onderhandelingscoramissies van de NTB en de NTS. Men heeft over het conflict nog geen overeenstemming kunnen be reiken. De besprekingen zullen vrijdag a s. worden voortgezet in het gebouw van de S E R. in Den Haag. De leden van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid waren de heren A, Maurits, dr. S. P. Pels, en L. P. G. Nelemans. Advartpntle 20 cent per rol (Van onze A'dam correspondent) Negen Amsterdamse gezinnen met in totaal zestien kinderen leven in een voortdurende angst, dat de krot ten waarin zy wonen, zullen af branden. In hun huis is deze week voor de vierde maal in nog geen tien dager» tijd op mysterieuze wyze hrana ontstaan. Het was een onbe duidend brandje achter de voordeur, dat met een emmer water kon wor- cen geblust, maar de voorgaande branden hebben onder meer twee zolderruimten verwoest. De pclitie van het Bureau Raam poort houai zich intensief met het onderzoek bezig. De bewoners van het huis zijn ervan overtuigd, dat oe branden het werk zijn van een pyromaan en zij hebben gezworen wraak te zullen nemen als zij de onverlaat in handen krijgen. Het gaal hier om een drietal met elkaar in verbinding staande panden aan de Haarlemmerhouttuinen, de nummer; 48c. d. en e.. waar de on derstukken worden gebruikt als ga rage en als meubelfabriekje en de over vier verdiepingen verspreide wo ningen het hoofdstedelijke krotten- probleem op trieste wijze illustreren. Op dc tweede etage van nummer 48e van binnenschepen in Rotterdam te hebben gestolen. Tot nu toe heeft de jongen, die gistermiddag voor de of ficier van Justitie is geleid, elf dief stallen bekend. Wanneer hij zag, dat er aan boord van een binnenschip niemand thuis was. sloeg hij zyn slag. Soms was de deur van de roef open. maar meestal brak hy in. De jonge Schiedammer nam een grote verscheidenheid aan goederen weg zoals transistorradio's, een pick up, een bandrecorder, en een scheer - apparaat. Voorts stal hij geld, by el kaar zeker meer dan f 1000.-. Een keer was de bult in contanten zelfs f 400,-. Het is niet onmogeiyk, dat hy nog meer op zyn kerfstok heeft. De elf diefstallen, die hy heeft bekend, hebben zich uitgestrekt over een pe riode van enkele maanden. De Nederlandse Bakkerijstichting dat de stichting erop moet kunnen Drie jaar na inbeslagneming zendapparatuur 55 (Van onze A'damse correspondent) een zendvergunning voor de amateur- I band. Hy gaf echter toe de zender te De officier van Justitie by de Am- bouwen in opdracht van Radio Ve heeft gistermiddag in Utrecht aan het slot van een vergadering met en kele honoerden leden van regionale hakkerijcommissies een telegram ver stuurd aan de minister van Econo mische Zaken, met een verzoek tot opheffing van de prijzenbeschikking 1962. De Bakkerjjstichting meent, dat deze collectieve maatregel, die voor :tcht provincies geldt, discriminerend en beledigend is voor de overgrote meerderheid van de bakkers, die zich wel aar de toegestane broodpryzen hebben gehouden. De voorzitter van de stichting, de heer J.B. Hurkmans, zei op de bij eenkomst in Utrecht, dat de bakkerij een van de weinige bedrijfstakken is. die aan de minister moet vragen of zij de prüzen mag verhogen, ter wijl andere bedrijfstakken prijsver- h gingen pas achteraf behoeven te melden Aangezien herhaaldelijk biykt. dat de stichting een betrouwbare onder handelingspartner is en met eerlijke cijfers op tafel komt zal het haar volgens hem moeten worden toege staan oe broodprijs zo nodig te ver hogen tot het gewenste niveau en hiervan achteraf de ministers mede deling to doen. Zo kan worden voor komen aldus de heer Hurkmans, dat de bakkerij telkens achterop komt en een tyd lang kosten moet beta len, die 7i niet krijgt gehonoreerd. Dc keerzijde van de medaille is rekenen,, dal de bakkers ook een prijsverlaging zullen doorvoeren als de stichting die noodzakelijk vindt. Hy zei. dat dit een punt is, waarover de minister nog wel zal moeten na denken en waarbij hü niet bepaald gunstig wordt beinvloed door de ont wikkeling van de laatste tyd. De heer Hurkmans betreurt het namelijk, dat de door de minister eind vorig jaar toegestande verho ging van de broodprijzen met twee cent, d:r geheel in overeenstemming was met wat de bakkerijstichting had gevraagd, door verscheidene bakkers is overschreden. Hij acht dit niet onbegrijpeiyk, omdat van een snelle beslissing bij de onderhandelingen mef de minister geen sprake was. De bakkerij werd onrustig door het stij gen van de kosten en sprong uit de band. De minister, aldus de heer Hurkmans heeft als het ware een gunstig klimaat geschapen voor over tredingen Hy meent echter, dat de belangen van de gehele bakkerij worden ge schaad als men zich niet aan de ge maakt" afspraken houdt: de onder handelingspositie van de bakkerij- stichtinp komt in gevaar als de bak kers geer» eenheid vormen. Namens de Neoerlandse BakkerUstichting c'eed de heer Hurkmans dan ook een beroep op de bakkery om zich over de hele linie ook zonder de dwang van een prijzenmaatregel aan de met de minister gemaakte afspra ken te houden. sterdamse rechtbank heeft gisteren tegen de ex-technisch directeur van de VrUe Radio Omroep Nederland, de voorloper van Radio Veronica, een 39-jarige Amsterdammer, een voor- waardelijke straf van zes maanden en een geldboete van f 150,geëist wegens het importeren en in bezit hebben van onderdelen van een ra- diozendinrichting zonder in het bezit te zyn van de noodzakeiyke vergun ningen. Tegen de vroegere werk nemer van Radio Veronica, een 46- jarige radio-technicus uit Amersfoort, werd een voorwaardeiyke straf van drie maanden en een geldboete van ronica. Hy werd hiermee betrapt in juni 1960. Als getuige verklaarde de heer D. Neuteboom. ambtenaar van de op sporingsdienst PTT, dat de appara tuur naar zijn oordeel bestemd was om te worden gebruikt op de 192- meterband. In zijn requisitoir liet de officier van Justitie mr. R. L. Heukels. er geen twijfel over bestaan dat de beide verdachten volgens hem in strijd hadden gehandeld met de telefoon- en telegraafwet van 1904, die het zen- de omroepverenigingen. Volgens hem is hier niet geprobeerd de wet te be schermen, maar is de wet gehanteerd om Radio Veronica te treffen. De verdediger ging uitvoerig in op de naar zyn mening chaotische toestand in de handel ln zend apparatuur. Tal van bedryven handelen in zendapparaten zonder dat iemand spreekt over een ver gunning. Zelfs de Koninklyke Ma rine en de Dienst der Domeinen zouden zenders aan particulieren verkopen, zonder na te gaan of dezen in het bezit van een zend vergunning zyn. Mr. Petersen gaf toe, dat de wet het bouwen van een zender verbiedt, als deze zender bedoeld is te worden gebruikt op een wyze, die ingevolge de telefoon- en telegraafwet, een ver gunning vereist. Het is echter niet verboden een zender te bouwen voor een radio-omroep, die buiten Neder land is gevestigd. Voor pleiter maakt of zo'n zender Ruim drie jaar heeft het geduurd eer de rechtbank aan de behandeling van de destyds zo geruchtmakende zaak toekwam Vlak voor de kerst dagen van 1959, toen de toenmalige directie van de „piratenzender" aan kondigde. dat in Emden een schip was aangekocht met het doel dit te voorzien van een radiozender en te stationeren voor de Nederlandse kust, werd de opsporingsdienst van de PTT die al enige tijd belangstelling had voor de avontuurlyke plannenmakers bijzonder actief. By een huiszoeking in het radiotechnische bedrUf van de heer Mol aan de Beursstraat in Am sterdam slaagde men erin beslag te leggen op een in aanbouw zynde zender. Twee maanden later werd verdachte bij de grenspost Ter A pel betrapt op het invoeren van onder delen voor een zendapparatuur. De ex-directeur was wegens ziekte niet ter zitting aanwezig. De tech nicus zei van mening te zyn, dat uit de in aanbouw zynde apparatuur niet viel af te leiden voor welke frequentie deze te zijner tyd gebruikt zou wor den zonder ministeriële beschikking verbiedt. Of de inbeslaggenomen ap- f 350,— geëist wegens het bouwen van paratuur al dan niet geschikt was het geen verschil een zendinstallatie zonder vergun- wJ ning. bouw zynde zender voor de wet ge- immers eveneens zendt in Ven gebied, ïyk is aan een volledig bedryfsklare waarvoor Nederland geen vergunning zender. De raadsman van de beide verdachten, mr. J. G. Petersen, stel de. dat de officier zich had laten spannen voor het karretje van de te genstanders van Radio Veronica en kan afgeven. Hy was van mening dat voor beide verdachten vrijspraak moet volgen. De rechtbank zal op 19 februari uitspraak doen. byvoorbteld heeft de kolensjouweï Griffioen een éénkamerwoning. Zyn vier kinderen slapen in de kamer; de ouders hebben hun bed in de keuken. In ait ruim honderd Jaar oude, uits vele hokjes en gangetjes bestaande brandbare huis ontstond op 24 ja nuari voor de eerste maal brand op de zolder van 48 e. Het vuur was ontstaan ln een op een stapel ko len liggend bundeltje kranten en verwoeste de gehele zolderverdieping, waar zich onder meer een slaapka mertje bevond. In de vroege och tend var. de 29ste Januari brak op nieuw brand uit, nu op de zolder van 48 d. Niet alleen ging ook deze zolderverdieping verloren. maar voorts werd waterschade toegebracht aan de inboedels van de ondergele gen woningen. De derde maal. dat de brandweer moest uitrukken was vrydag, toen het voor allen duidelijk was. dat er opzet in het spel was: in het trapportaal was een aantal houten lat jes opgestapeld en in brand gestoken. Sinds vrijdag hebben de bewoners een soort wachtdienst ingesteld, zo dat er in de nachteiyko uren altyd iemand wakker is om zonodig alarm te slaan Een felle brand in de oude overbevolkte panden zou catastrofa le gevolgen kunnen hebben. De verwoesting van de zo] derver- diepinger heeft er toe geleid, dat aan vier gezinnen een andere wo ning is toegewezen. Vrijwel alle be woners van de krotten beschikken over een urgentieverklaring voor een betere woning. Onder degenen, die dezer dagen een betere huisvesting krygen, bevindt zich de familie Griffioen Niet alle bewoners verheu gen zich echter op een ander huis. De heer Van Zeelt, die met vrouw en dochtertje de eerste verdieping van nummer 48 e bewoont, denkt er niet aan het huis te verlaten. HU heeft nJ. ln de sloot achter het pand een scheepje in aankouw. welk karwei hy eerst wil voltooien. Maar ook in het gezin van de heer Van Zeelt is de angst voor de brandstich ter zo groot, dat men 's avonds nau- weiyks naar bed durft te gaan. Me vrouw Van Zeelt toonde ons gisteren een dooi haar man aangebracht alarmsysteem: onder de vloermat in het trappenhuis bevindt zich een schakelaar en zodra Iemand de mat betreedt gaat in de woning een bel rinkelen. Als dit alarm in de nacht k'.lnkt zal dt heer Van Zeelt met een zware kachelpook uit zyn woning stormen om „van de kop van die ke rel een spaarpot te maken" De gezamenlyke toegangsdeur voor de panden 48 c en d. is sinds giste ren aan de binnenkant voorzien van een hangslot. winterweer beginnen op het eiland Schiermonnikoog kolen, kruideniers waren en groenten schaars te wor den. Mei het oog hierop heeft het gemeentebestuur besloten te trach ten voor morgen enkele vliegtuigen den' HU*beschUcte namelijk 'wel over Etteren. om brandstof .evens- In het Centraal Economisch Plan 1963 van het Centraal Planbureau wordt dc verwachting uitgesproken, dat dc lopende rekening van de be talingsbalans in 1963 mede door een merkbare afzwakking van de hausse in de investeringen een overschot blijft vertonen. Weliswaar neemt dc stijging van het wereld handel?volume verder in betekenis af. doch ruimere produktieve reser ves in het binnenland en inciden teel gunstige uitvoermogelijkheden wettiger de verwachting, dat het Nederlandse uitvoervolume, by een 4 procent grotere wereldhandel, met procent zal kunnen worden uitge breid. Hiorby is verondersteld, dat door de grenzen aan de loonsverhogingen gestelo. de Nederlandse arbeidskos ten nog wel sterker stygen dan de buitenlandse, doch dat het verschil in styging tot 1 procent blijft be perkt. Het C.P.B verwacht dat het loon peil van 1963 vergeleken by dat in 1962 7,5 pel hoger komt te liggen. Mede in aanmerking genomen een ger&amoe styging van de arbeids- proi'.uktiviteit met 3 procent zullen de arbeidskosten met ca. 4,5 pet toe nemen. Daling Naar verwachting zullen de inves teringen in outillage een enigszins dalende tendentie te zien geven, in samenhang met het lage peil van de winsten en de niet verder toege nomen. schaarste aan produktieve -bcprvoc Dior stoat t-^oniver dat gevolg^ van het aanhoudende middelen naar het eiland over te brengen. Deze wyze van transport is echter zo duur, dat bijvoorbeeld een mud kolen tien tot twaalf gulden meer zal gaan kosten dan normaal. Het gemeentebestuur van Schiermon nikoog heeft nu bepaald, dat zy die niet m staat zyn de verhoogde pry- zen tq betalen, hierdoor een tege moetkoming zullen krygen. Waren maandag en gisteren de Wad deneilanden „Vlieland" er „Terschel ling" alleen door de lucht bereik baar. omdat de boten „Stortemellt" en „Vlieland" door ijsgang niet uit Harlingen konden uitvaren, gisteren was ock transport door de lucht uit gesloten door een zeer dichte mist boven oe Waddenzee. Vandaag zou den om acht uur de „Vlieland" en de „Stcrtemelk" opnieuw proberen de eilanden te bereiken. Ook Ameland is door de lucht niet bereikbaar. de investeringen in gebouwen, (waaionder woningen) kunnen biy- ven stygen, omdat in deze sector de vraag het aanbod vooralsnog over treft Onder deze omstandigheden wordt het totale investeringpeil in 1963 nauweiyks hoger geraamd dan ip 1962 Gelet op het niveau dat eind 1962 werd bereikt, zou er dan in de Irop van het jaar van styging geen sprake meer zyn. Eerder ligt enige daling in het verschiet. Daarentegen zal de particuliere consumptie haar stijgingstempo handhaven door verdere loonstygin- gen en tevens als gevolg van de be lastingverlaging van 1962 Een rem mende Invloed blijft echter uitgaan van de prijsstyging, die vermoede- lyk 2.5 pet beloopt, en waardoor de volumetoeneming van de particulie re consumptie tot 4 pet biyft be perkt Consumptie By dc voortgezette toeneming van de consumptie, de vrij lage inves teringen en vry hoge uitvoer zal het surplus op de lopende rekening van de betalingsbalans ln 1963 f700 min kunnen bedragen. De voorziene toe neming van de produktie van bedry ven beloopt by na 4,5 pet tegen 3,5 pet in het vorige jaar. Dit is min- dei dar de uitbreiding van het pro- duktlepoteptieel, die by de grote aanwas van de beroepsbevolking ln 1963 en het bestaande peil der investeringen op ten minste 5 pet mag worden begroot. De beschikbare produktieve reserves worden dan ook ruimei. hetgeen tot uitdrukking komt in een toeneming van de arbeids reserve. Naar verwachting zal deze van 35.000 personen in 1962 tot 50.000 m 1963 stygen. d.i. tot byna 1.5 van de afhankelijke beroepsbevolking, en daarmede enige ontspanning op de arbeidsmarkt doen ontstaan. rijzen Onvermydeiyk biyft inmiddels, dat Oe prijzen in 1963 verder sty gen Het lijkt n.l. onwaarsehijnlyk dat de prijsstabilisatiepolitiek een doorberekening van de stygende ar beidskosten volledig zal kunnen te gengaan. temeer omdat de winsten veelal zyn gedaald. Anderzyds kan deze politiek aan betekenis winnen, naarmate zy tegenwicht vermag te bieden tegen de sterke prtyMttfglXl- f;en er daarmede wellicht hogere ooneisen voorkomt. Een en ander speelt zich by een evenwichtig ver loop var het betalingsbalanssaldo. Een van de voorwaarden daarby is, da» het loonpeil niet uitgaat bo ven dc raming, die voor 1963 werd Wat de realisering der gebruikeHi- an die overeenstemt met ke macro-economische doelstellln- de afspraak welke tussen de rege- gen in 1963 betreft, lykt derhalve len economische groei met ruim 4 rln« en het bedrUfsleven tot stand procent bereikbaar. kwam. Het anders zo rustige Gelderse plaatsje Teuge is opgeschrikt door de gevolgen van de aanhouding van een „smokkelwagen" op de weg by VreeswUk-Vianen. die bleek te zyn gebouwd in Teuge. Een groep boter- smokkelaars heeft voor zyn wins- gevende handel van deze tankwagen gebruik gemaakt. Een onderzoek van de douane in samenwerking met de Rykspolitie in Teuge is gisteren afgesloten. De tankwagen was voorzien van een tweede tank. die in de eerste was gebouwd. De binnentank werd gevuld met boter en daaromheen spoelde de ruwe olie. By een onderzoek kwam vast te staan, dat ln deze zaak een groot aantal personen is betrokken, van wie er enkele uit Teuge afkomstig zyn. De tankwagen was in Teuge gekocht en omgebouwd. Een land bouwer ln Teuge heeft zyn erf be schikbaar gesteld voor het laden van de boter. Een landbouwersknecht Is daarbij behulpzaam geweest. Binnenkort zullen de verdachten ln Breda terecht staan. De 20-jarige Amsterdamse student Alwin Westerhuis wordt sinds 20 januari ln Griekenland vermist. De jongeman was daar met vakan tie. Zyn vader Is dezer dagen m Athene gearriveerd om persooniyk te trachten de verbiyfplaats van zyn zoon op te sporen. Alwin Westerhuis is 15 Januari ln Griekenland aangekomen en zou er tien dagen biyven. Op 20 januari vertrok hy met een gehuurde auto voor een eendaags bezoek aan Corinthe. Hy liet zyn bagage in het hotel in Athene achter, waaruit men meent te mogen opmaken, dat hy van plan was terug te keren. Toen er desondanks op 28 Januari nog niets van hem was vernomen, heeft de heer Westerhuis by de kinderpolitie in Amsterdam aan gifte gedaan van de vermissing van zyn zoon. Via Interpol heeft de Amsterdamse politie toen de opsporing van de jongeman ver zocht. Goederentrein uit de rails gelopen (Van onze Roermondse correspondent) Vier uit de rails gelopen wagons van een goederentrein hebben giste ren het treinverkeer tussen Roer mond en Sittard tydelyk onmogelyk gemaakt. Het treinongeluk gebeurde toen een goederentrein om ongeveer half vier van het emplacement in Susteren in de richting Sittard ver trok. Door een defect aan een wissel liepen de vier wagons uit de rails. De voorste wagon kantelde en blokkeer de de beide hoofdsporen Er deden zich by het ongeluk geen per soon - ïyke ongelukken voor De personen treinen op het baanvak Amsterdam- Maastricht. moesten de reis in Roermond eindigen. Vandaar uit werden de passagiers met bussen naar Sittard vervoerd. Tussen Sit tard en Maastricht werd door de N.S. een pendeldienst ingesteld. Kostte het personenvervoer de Spoorwegen de nodige hoofdbrekens, nog meer was dit het geval met het intensieve kolenvervoeidat over deze enige lyn naar het zuiden moet plaats hebben. En pas vanochtend waren de moeiiykheden achter de rug.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7