Marika Kilius en Baumler tonen verrukkelijke kuer ÉlWSKËM Karstens schittert Verrassende zege van LSG III op Alplien I Veld in Parijs is niet hard maar KEIHARD Toledo achttiende N EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken HOOGMOED i Sportsplinters )pgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 februari 1963 Vierde blad no. 30875 vAn^vanöaAQ Beschermt_ (Van onze speciale verslaggever) Boedapest De verschrikkelijke sneeuwman had hier gisteren ja hart kunnen ophalen: de hele nacht en ook gedurende de orgenurcn viel onafgebroken de sneeuw en wat dat betekent oor de Europese kunstrijkampioenschappen kan men zich waar- •hijnlijk wel voorstellen. Kijkend naar de vanonder naarbinnen ijkende muren van het Nep-stadion op de nabije achtergrond erkte Arnold Gerschwiler op: „Waarom hebben ze dit stadion r niet tegenaan gebouwd! Met weinig extra kosten had men hier tn overdekte ijspiste kunnen hebben en dan hadden we nu deze irigheid niet gehad Die narigheid was zo groot dat de wed- rijdleiding 's middags na het derde verplichte figuur de heren ft vierde onderdeel bespaarde en het verschoof naar vanmorgen ilf acht. Ijverig IVouter Toledo vertelde het ons »t. 'n ietswat bedrukt gezicht. Maar or kunsrijders mag dat tijdstip niet vroeg heten want Sjoukje Dijkstra was vanmorgen om die tij en on danks de dichte sneeuw al ijverig aan het trainen in het oude bijna aan het Kis-stadion grenzende Millena- ris-stadion, waar de oefengelegenheid is. nu de hoofdbaan voor de wed strijden gebruikt moet worden. Des middags om vijf uur was ze er weer. nu gadegeslagen door onder andere haar vader die van het station 3erben Karstens, die onlangs met schillende leden van de Neder- idse kernploeg uit Noorwegen is te- fgekeerd, heeft in Heerenveen la- i zien dat h(j de goede vorm te kken beeft. det als tegenstanders o.a. Chris teuwisse. Cees Verkerk en Geale urens won hij zowel de 500 als de K) meter in tijden, die voor Neder- ïdse begrippen zeer goed zyn te emen. Chris Meeuwisse. Nederlands rde vertegenwoordiger bij het Euro- se kampioenschap in Göteborg, am er nauwelijks aan te pas. Hij rd op alle drie de afstanden derde 3e uitslag was: l. Karstens Leiden) 147.916 p.. 500 45.9 sec., 1500 m. 2.292 sec., 3000 5.13.7 sec.; 2. Cees Verkerk (Put- Shoek) 148.367. 46.6, 2.38.4, 5.13.9: Chris Meeuwisse (Voorburg* 1.900, 47,4. 2.29.8. 5.15,4. Advertentie 'erkoudheidsbacillen jn als de dood j rechtstreeks naar de baan was ge I gaan terwijl mevrouw Dijkstra en een vriendin, Sjoukjes „eigen" kap- ster, de voorkeur gaven aan het hotel I Het. was inderdaad niet prettig toe ven op de baan. Koud is het. hier be- I paald niet. het. vriest niet of nauwe lijks. maar die zich steeds vernieu- j wende witte laag bederft de pret. I Overdekte banen verdienen toch beslist de voorkeur voor dergelijke evenementen. De stand bij de heren geeft al aan dat er zich geen verrassingen zullen voordoen. Alain Calinat, de Franse titelverdediger, nam terstond de I leiding voor Schnelldorfer, Jonas en Danzer. Daarmee zijn alle coryfeeën van vorig jaar weer aan de top en in dezelfde volgorde. Op Divin na dus, die immers ontbreekt, op de deel nemerslijst.. Wouter Toledo kwam in dit Europese genootschap niet hoog. ..Ik ben niet. ontevreden", zei hij zelf na zijn derde optreden, maar hij I verbleef toch in de sta art groep, zijn tegenkering was niet best geslaagd. En al had hij het. daarna beter ge daan hij kwam niet hocer dan de 18e plaats en de kans om meer dan drie treden te klimmen is niet groot. Slechts drie concurrenten heeft hij onder zich. Opmerkelijk is dat de Hongaarse debutant Ebert Jenö op de vijfde plaats staat. Opening Dit doosje betekent: irotektia tegen infektie LSB- weekoverzieh t Het falende Alphenteam, aan het gin van de competitie mét de LSG- Philidor-reserves als favoriet voor t LSB-kampioenschap getipt, zorg- voor de grootste verrassing van ze schaakweek door een nieuwe ne- rlaag, ditmaal nog wel tegen het Ch waarlijk niet zo sterke LSG III. >ewel het de LSG-ers in deze wed- rljd bepaald méézat, mogen we hun ërwinning zeker verdiend noemen. Alphen is door deze vierde neder- ftg, waartegenover slechts één ge- innen wedstrijd staat, in ernstig Igradatiegevaar geraakt, terwijl de JG-ers met 3 matchpunten een ede kans hebben om dit jaar de ws te ontspringen. Aan de kop vertonen zich nog altijd en wijzigingen. Met ijzeren regel- Bat winnen PPhilidor II en LSG II hun wedstrijden. De kans dat één in beide teams vóór de onderlinge i beslissende ontmoeting nog een isstap zal begaan, is wel erg klein iworden. Ditmaal was Boskoop I. lt op bezoek ging bij Philidor, het Bchtoffer. Met een 8(41% neder- ag moest het, toch lang niet zwakke Oskoopteam huiswaarts keren. Ove- rens behoeven ze zich geen zorgen maken het eerste klasserschap niet prolongeren. Tweede klasse: In IIA een goede prestatie van Bodegraven II. Het be zoekende Nieuwkoop I werd het 3'2 verslagen. Hierdoor vijzelden de kaasstadbewoners hun score aardig op. In lib werd de verwachting dat, Katwijk II zich van zijn zwakke start zou herstellen niet bewaarheid: De uitwedstrijd tegen Sassenheim I le verde de Katwijkers n.l. een 72 achterstand op. Derde klasse: Hier heerste in IIIB, waar niet minder dan vier wedstrijden op het programma stonden, grote ac tiviteit. Alphen III. dat twee wed strijden speelde, had over gebrek aan succes niet te klagen. Thuis werd met niet minder dan 10—0 van SPW II gewonnen, terwijl de uitwedstrijd tegen Philidor VI een voorlopige 5'23«2 overwinning opleverde Te gen Philidor ging dat nog niet zo gemakkelijk, maar In het laatste uur drukten de geroutineerde Alphenaren door. Het Alphenteam ondervindt de grootste concurrentie van Leithen II. De Leidenaars wisten Rijnsburg II. dat thuisspelend vaak sterke tegen stand biedt, gemakkelijk te verslaan (7'221 De vierde wedstrijd in deze afdeling. Voorschoten. IIIVal kenburg. leverde de Valkenburgers een benauwde 5^—4^ zege op. Dit eerste deel van het figuurrij- den der heren had plaats voor de officiële opening, welke geschiedde om zeven uur vanavond.. Natuurlijk sneeuwde het, en meer dan 1500 toe schouwers waren er dan ook niet. Hongaarse schaatsers en schaatsen - rijdertjes kwamen met de vlaggen van vertegenwoordigende landen rond. er werd wat gesproken en toen men klaar was ging.het licht uit. De volslagen duisternis duurde slechts kort: maar dat het met de lampen niet helemaal in orde is. bleek later nog enkele keren toen een aantal stuk knapte. Het Oostduitse paar Margit Senf en Peter Goebel moest hierdoor zelfs met zijn kuer een ogenblik wachten omdat men bevreesd was voor glassplinters. Het bleek mee te vallen en per slot. van rekening moesten de twaalf baan vegers toch na elk paar aantreden. Het hoogtepunt van de avond was de met veel belangstelling tegemoet geziene nieuwe kuer van de Europese kampioene Marika Kilius en Hans Juergen Baumler. Nerveus en ge spannen ging het duo van start maar al spoedig verdween het wat strakke uit hun bewegingen en toen ont plooide zich op muziek van Tsjai- kowski en later op Puccini's Madam Butterfly een harmonieus gymnas tisch fleurenspel, dat de perfectie zeer nabij kwam. Een ovatie van het publiek en de hoogste cijfers van de meeste juryleden waren de beloning. Voor algehele indruk: tweemaal 5.9 en zeven maal 5.8 en voor de spor tieve waarde vijfmaal 5.9, driemaal 5.8 en van de Russische mevrouw Tolmacheva 5.7. Maar ook Ljudmille Belousova en Oleg Protopopov oogstten gr. te waardering voor hun gedegen kuer. waarby weer opviel hoe de stevige Rus zijn gracieuze lichtgebouwde echtgenote letterlijk rondvoer over het ijs. Tweemaal 5.9, vijfmaal 5.8 en twee maal 5.6 voor de algehele indruk en tweemaal 5.8 en zesmaal 5.7 en een maal 5.6 voor de sportieve waarde waren de cijfers en daarmee belandde het Russische paar op de tweede plaats. Plaatscijfer voor Marika Kilius en Hans Juergen Baumler was 11. voor de Russen 16. Een bijzonder goede indruk maakte voorts het andere Russische paar. Tatjana Zsuk en Alexander Gavrilov, dat op de derde plaats kwam. Komen de paren weer op de baan en de cijfers worden dan samenge teld. In tegenstelling tot vorig jaar zijn nu na de eerste ronde de waar deringen van de jury waarin onze landgenoot P. Engelfriet zitting had wel bekend gemaakt en nu we deze kennen kunnen we zeggen dat Marika en Hans Juergen een vijfde Europese titel voor het. grijpen heb ben. Temeer omdat zij bij de inge sprongen wagen waarbij vorig jaar hun schaatsen elkaar raakten met als gevolg dat zij de strijd om het wereldkampioenschap moesten sta ken nu wat meer afstand van elkaar nemen om risico's te ver mijden. Standen Paren: 1. Kilius Baumler (W.-Dld) plaatscijfer 11. 105 pnt.; 2. Belusova- Prototov (Rusland* plc. 16, 103.4 pnt; 3 Chuk-Gavrilov <Rusl 46. 96.3; 4. Senf-Goebel (O.-Dld 58. 94.6: 5 Kubikova-Votruba (Tsjech.) 59,5 94.7 pnt. Heren: 1. Alain Calmat (Frankr.) 529.4: 2. Manfred Schnellendorfer (W.-Dld) 521,8; 3. Peter Jonas (Oos tenrijk* 490.3: 4. Emmerich Danzer (Oostenrijk) 478.4; 5. Jenoe Ebert (Hong.) 460 pnt. Stemming hij Feijenoord uitstekend „Nooit meer doe ik het", zei I trainer Franz Fuchs. „Al gaat een diep teleurgestelde Piet I heel Feijenoord ondersteboven, Kruiver bijna verwijtend tegen ik speel nooit weer een vriend schappelijk partijtje vlak voor zo'n belangrijke wedstrijd". Ondanks de enkelblessure, die Kruiver voor de met spanning tege moet geziene bekerwedstrijd Reims— Feijenoord vrywel heeft uitgescha keld, was de stemming ln het Rotter damse kamp uitstekend. De leestafel van hotel Napoleon, op een steen worp afstand van de Are de Triomph en de indrukwekkende Champs Ely- see gelegen, had de Fetjenoorders ge- j leerd. dat het met het eens zo mach tige Stade de Reims ook niet alles is. In een vooral door de voorhoede Hassan Akesbi met 24 doelpunten Frans topscorer, Robin en Sauvage bleven ver beneden de maat slecht cespeelde wedstrijd, zegevierde Reims dank zij een gelukkig doel punt uit, een vrile trap nog juist met 1—0 over het bescheiden geklasseerde Toulouse. Niet meegevallen De kennismaking met het Pare des Princes is Feijenoord meegevallen. Weliswaar is het terrein, dat steeds met zeilen wordt afgedekt, helemaal sneeuwvrij, doch de Overige grounds men van het stadion hebben uiter aard niet kunnen voorkomen, dat de vorst het veld keihard heeft ge maakt. Vooral Pieters Graafland, toch al gehandicapt doordat het harde veld hem weinig mogelijkheden liet, zag de toekomst somber in. Pas een paar uur voor de wedstrijd zal Frans Fuchs zijn opstelling be- SJOUKJE DIJKSTRA en ALAIN CALMAT titelhouders1963? Rudi Liebrechts. op het ogenblik Nederlands beste schaatsenrijder, heeft In Kristinehamn een prachtige 5000 meter gereden. Hij finishte in 7 min. 55,4 seconden de op één na beste tijd door een Nederlander ooit gemaakt. De man uit Vlaardingen verbeterde daarmee zijn persoonlijk record, dat dateerde uit 1961 met 4,9 seconden. Liebrechts kwam uit tegen de Zweed se lange-afstandcrack Jonny Nilsson, die met een tijd van 7.51,3 het Zweed se record met bijna zes en een halve seconde verbeterde. Jonny's naam genoot Ivar slaagde er daarna echter in tot een nog snellere tijd te komen, n.l 7 49.8. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Heike Hedlund <Zw) 42.6 sec.. 5. Rudi Liebrechts (Ned.) en Mihaly Martos (Hong.i 44.1 sec. 5000 meter: 1. Ivar Nilsson iZw.) 7.49.8 (nieuw Zweeds record), 2. Jon ny Nilsson (Zw.) 7.51.3. 3. Rudi Lie brechts (Ned.) 7.55.4, 4. A. Zee (Ned.) 8.07.6. De In Praag gespeelde ijshockey wedstrijn heeft Tsjecho-Slowakije korte metten gemaakt met het team van de Verenigde Staten. De Tsjechen wonnen met 16-2. Dc tussenstan den waren: 5-1 4-0 7-1. VIJF «Sc TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN kend maken. Ten aanzien van de ver dediging. die zal worden gevormd door Pieters Graafland, Kerkum, Veldhoen. Kreyermaat. Kraay en Klaassens is er geen enkel probleem. Of Fuchs zal kunnen volstaan door in de voorhoede Pummy Bergholz de plaats van Piet Kruiver te laten in nemen is echter nog niet geheel zeker. Coen Moulijn voelde zich na melijk dinsdagmiddag niet geheel fit, hij ging dan ook niet met zijn team genoten naar de bioscoop, doch bleef in bed. De Feyenoord-officials ver wachten echter dat de rappe Rot terdammer vanavond zijn vertrouwde linksbuitenplaats zal kunnen bezet ten. Zo'n tweeduizend gelukkigen heb ben de tocht naar Parijs ondernomen met een toegangsbewijs voor het Pare des Princes in hun portefeuille Vele honderden supporters zijn echter niet zo fortuinlijk. Op goed geluk zijn zij naar de Franse hoofdstad gereisd. Zeker, er zijn nog kaartjes te koop. een kleine duizend zelfs. Het trieste is echter dat de meeste Nederlanders die in de avonduren arriveerden geen flauw idee hadden waar zij die kaar ten wel zouden kunnen kopen. KINSB-kalender De kalender van de KNSB vermeldt voor de komende dagen weer een groot aantal evenementen: 7 februari: Noordwijk-Binnen: nationale koppel-achtervolgingswed strijd. 7 februari: Wilnis. afvalwedstrïjd. 7 en 8 februari: Merentocht 20. 40 en 60 km. start Leiden. Oude Wete ring, Rijpwetering, Papenveer en Ter Aar. 7 februari: Espel, nationale afval- wedstrijd. 7 februari; Badhoevedorp, korte- baan heren. 8 februari: Warmond, nationale koppelwedstrijd. 8 februari: Hoorn, nationale koppel- wedstrijd. 9 en 10 februari; Toertochten op de Gouwzee over 20 km. Start Mon nikendam, Volendam en Marken. 9 februari: Wormer, lange baan da mes 500 en 1500 meter. 9 februari: Ochten, nationale kop- pelwedstrijden. 9 en 10 februari: Alkmaar, toer tochten over 45 km. Start Alkmaar (omval). Akersloot, Rondschermer, Avenhoorn en Ursem. 10 februari: Rhenen, tijdrit over 5 en 10 km. 9 februari: Kampen, wedstrijd over 50 km. 9 februari: Leiderdorp, kampioens- koppelwedstrijd. 9 februari: Hoeksewaard, wedstrijd en toertochf over 30, 45 en 60 km. start Westmaas. Vervallen: 7 en 8 februari: Molen tochten vanuit Leiden. 6 februari. Wedstrijd en toertocht in Andijk. Niet geheel volgens de ver wachtingen heeft het Zweedse heren- team dinsdag in Göteborg de zaal handbalwedstrijd tegen Tsjecho-Slo- wakiie tweede bij de wereldkam pioene happen verloren met 16-19. Bij de rust leidden de Zweden nog met 10-9 Biljarttoernooien om libretitcls De biljart kalender behoeft enige aanvulling met de vermelding van twee toernooien, die op vrijdag 8 februari aanvangen In Egmond aan Zee begint in hotel Het Witte Huis om zeven uur het toernooi om het kampioenschap van Nederland vierde klasse libre klein biljart Aan dit toernooi nemen deel: G. Burghout (distr. Doetinchem), H. ten Caten (distr. Apeldoorn): A. Kolmans (distr. Waalwijk»; G. Martens (distr. Oost-Brabant*; A. Heijers (distr. Bol lenstreek); W. Staal (gewest Het Noorden», F, Stamfort (gewest Lim burg* en J. Stroet (gewest Noord westen». De Noordwijker Meijers zal ln de eerste ronde (tweede helft* uitkomen tegen de Limburger Stamfort. Zater dagmiddag 2 uur wordt dit toernooi voortgezet. In Voorhout begint om zeven uur het gewestelijk kampioenschap derde klasse libre van het gewest Het Wes ten. Dit toernooi wordt georganiseerd door de biljartvereniging ..Soldaatje" in café Eigen Zorg. Aan het toernooi nemen deel B. Burger (distr. Krirn- penerwaard); M. v. Deursen (distr. Den Haag); J. v. Hameien (distr. Leiden): A Meeldijk (distr Rotter dam»; J. Meenen (distr. Delft»; T v. d. Nieuwendijk (distr. Gouda*; C. Romijn (distr. De Bollenstreek) H Zeebregts (distr. Schiedam'. Ook dit toernooi wordt op zaterdagmiddag 9 februari om 2 uur voortgezet. NOG GEEN noodcoinpetitie Naar aanleiding van verschillende publikaties over een aoodcnmpetitie voor het amateurvoetbal maakt het bestuur van de K.N.V.B. bekend, dat over deze kwestie nog in het geheel niet is gesproken en dat er van plan nen nog geen sprake is. Het bondshestuur zal zich over deze zaak beraden, maar dan pas. als be kend is hoe groot de achterstand op het speelschema is. Rooclenburg in zaal nog niet zo sterk als op het veld Het eerste elftal van Roodenburg heeft gisteren in de veilinghal te Poeldijk deelgenomen aan een zaal- voetbaltoernooi waarin behalve de Leidse vereniging, ook uitkwamen: CVV, Celeritas en Laakkwartier, dat Ver burg verving. De Rodenburgers. die voor het eerst, zaalvoetbal speelden, hadden aanvankelijk enig#, moeite zich aan te passen hetgeen ook wei tot uiting kwam in d#» uitslag van de eerste ont moeting tegen Celeritas die met niet minder dan 104 werd verloren. Ook teeen CVV kwam de koploper van de tweede klasse A niet tot een zege. maar de cijfers van de nederlaag wa ren in elk geval iets draaglijker (3—6*. In de laatste wedstrijd tegen Laakkwartier ging het aanzienlijk beter. Nu werd slechts met 34 ver loren. Eindstand van het toernooi; 1. CW 2. Laakkwartier: 3. Celeritas; 4 Roo denburg. De voetbalinterland Nederland- West-Duitsland zal worden gehou den op 18 november 1964 te Am sterdam Dc Westduitse Voetbalbond heeft dezer dagen het voorstel van de KNVB betreffende de datum van vleze wedstrijd geaccepteerd. De laat ste ontmoeting tussen beide landen had plaats op 21 oktober 1959 in Keu len. West-Duitsland zegevierde toen met 7-0 Tijdens schaatswedstrijden in Alma Ata heeft de Russische schaat- senrfjdster Lydla Skoblikova het we- relrecord op de 1000 meter verbe terd en gebracht op 1 minuut en 32.2 seconden. Het oude wereldrecord stond op naam van oud-wereldkam pioene Tamara Rylova. die op 12 lanuari 1955 in Alma Ata tot 1.33.4 kwam De Amerikaan William Cox is vandaag in Nederland gearriveerd om te proberen een Nederlandse se- mi-profclub te engageren voor twee internationale voetbaltoernooien, die jaarlijks in juni en juli in New York worden gehouden Hij zal ook nog andere landen in Europa bezoe ken De heer L. Brunt van de KNVB geeft hem weinig kans om een con tract in Nederland te kunnen afslui ten Het verblijf in New York zal zes weken moeten duren en dat valt juist ir de zomervakantie van onze voetballers, die hun rust hard nodig hebben. Cassius Clay, de welbe spraakte Amerikaanse zwaar gewicht, heeft weer het een en ander verkondigd, dat wij u beslist niet mogen onthou den. De 21-jarige Clay, die bij voorkeur in dichtvorm voor spelt in welke ronde zijn te genstanders k.o. zullen gaan, richtte zijn aanval o.a. op wereldkampioen Sonny Lis- ton. Vrij vertaald kwam het op het volgende neer: Liston wordt door mijn geweld in de negende ronde uit geteld als hij agressief is, krijgt hij een les en gaat hij neer in ronde zes". Alsof dit nog niet duidelijk genoeg was, voegde Clay er nog aan toe, dat hij Liston zou verpletteren: „ik zal die grote, langzame man zo hard slaan, dat zijn fans me uit zullen jouwen. Liston is traag, maar ik ben zo snel als het weer licht". Clay wilde dat laatste wel even demonstreren. „Zien jullie dat", zei hij, een kop koffie omgooiend„dat wordt veroorzaakt door de lucht druk van mijn linkse". Floyd Patterson en Inge- mar Johansson moesten het ook weer ontgelden. „Ik pak ze allebei op één avond. De Zweed moet in de vijfde ron de neer en glazen kaak", Clay's geliefde bijnaam voor Patterson, in de zevende". Commentaar van Ameri kaanse boxexpert op bokser Clay: „Ach, die jongen praat verdraaid goed Vliegtuigen over de Oceaan maar halfvol Het passagiersvervoer op de Noord- atlantische routes van de luchtvaart maatschappijen. die lid zijn van de International Air Transport Associa tion (LATA), is in 1962 In vergelij king met het voorafgaande Jaar met 18.4 procent toegenomen. Genoemde maatschappijen vervoerden volgens de vaste diensttregeltng 2.272.163 pas. sagiers tegen 1 919 434 in 1961. Het aantal beschikbare zitplaatsen be droeg echter 4.406.527. een stijging met 17.6 procent vergeleken met 1961 toen reeds een toenemiiur van de be schikbare plaatsen met 36.7 procent viel waar te nemen De bezettings graad bedroeg het. vorige Jaar slechts 51.6 procent.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11