„Straatsburg" wil weten, waar Europa nu aan toe is flmtoua Debat zou vandaag geopend worden door profHallstein Canadese minister treedt af Macmillan pakt werkloosheid in noorden van Engeland aan EN HET BLIJFT MAAR VRIEZEN REIMS -FE1JEN00RD In Vlaardingen geheid... „Grietje in nood (§„c/ 9T?t Socialist Jay spreekt over .,een tragedie en schandaal" FOTOBOEK „WILHEIMINA" EUROPA-CUP VOETBAL In Ierse Zee Erg kostbaar experiment Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 No. 30874 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het parlement van Straatsburg heeft gistermiddag een verstandig besluit genomen, n.l. om alle werkzaamheden op Euiver-eeonomisch terrein op te schorten tot er een debat heeft plaatsgevonden over de gevolgen van het afbreken van de onder handelingen met Engeland. Het debat zou vandaag worden ge opend door prof. Hallstein, Voorzitter van de Europese Commissie die verslag zal uitbrengen over de gang van zaken in Brussel. De ■vraag, die zich nu voordoet, is deze: staat de EEG na het afbreken van de onderhandelingen met de Britten aan het begin van een t geheel nieuwe politieke conceptie, namelijk die van een continen taal Europa, los van de Atlantische gemeenschap? Losse groep van 15 gaullisten Het parlement heeft gisteren nog wel Marjolin aangehoord, de vice- voorzitter va,n de EEG-Commissie, die een uiteenzetting over de econo mische ontwikkeling kwam geven. De Het ziet er voor de Canadese rege ring slecht uit! De crisis die er al enige tfjd heerste over de kwestie van de kernbewapening kwam gisteren in volie hevigheid tot uiting toen eerst de Canadese minister van De fensie. Harkness, zijn aftreden be kendmaakte en laat op de avond in het Canadese Lagerhuis twee moties van wantrouwen, afkomstig van de oppositionele liberalen en de Sociale Kredietpartij, werden ingediend. Het lot var de conservatieve minder heidsregering van premier John Die- fenbaker hangt nu geheel af van de steun, die de liberalen tmet 99 zetels) van de Sociale Kredietpartij (die 30 zetels heeft) zullen krijgen, en omge keerd. Van dc 265 zetels in het Lagerhuis bezetten de conservatieven er slechts .115. Eer. derde oppositiepartij, de Nieuwe Democratische Partij, heeft 19 afgevaardigden in het Huis. Twee eetels zijn vakant. Het is al verscheidene malen voor gekomen. dat de liberalen en de af- gevaaraigden van de Sociale Krediet partij eikaars moties van wantrou wen weigerden te steunen, waardoor het leven van de regering-Diefenba- ker gespaard bleef. Verwacht werd, dat vanavond laat in het Lagerhuis over de moties zou worden gestemd. De Canadese oppositieleider Lester Pearson heeft een mot:e ingediend, waarm wordt gezegd, dat men geen vertrouwen in het kabinet kan heb ben, ornaat dit „gebrek aan leider schap heeft getoond, niet meer eens gezind is en besluiteloos is bij de be handeling van nationale en interna tionale zaken". Pearson zei bij de indiening van zijn motie, dat de Ca nadezen in de gelegenheid moeten worden gesteld, zonder verder uitstel een betere regering te kiezen. socialisten hadden voorgesteld ook dit agendapunt op te schorten en de gehele vraag of de zitting van deze week kon doorgaan, te laten afhangen van het politieke debat van vandaag. De meerderheid vond dit echter te rigoureus. Met de stem men van christen-democraten en li beralen tegen (ook van de Neder landse, met uitzondering v. d. KVP-er Blaisse, die zich onthield), werd het socialistische voorstel verworpen en een compromis van de Franse li berale leider Pleven aanvaard om Marjolin nog wel aan te horen De leider der Europese socialistische fractie, de Duitser Birkelbach, ver klaarde, voordat het voorstel van zijn fractie werd verwerpen, dat men na de gebeurtenissen in Brussel niet- zonder meer kon overgaan tot de or de van de dag. Het Europese parle ment dient zich eerst op zijn politieke verantwoordelijkheid te bezinnen. Het probleem is immers niet alleen, dat de besprekingen met Engeland zijn afgebroken, doch dat dit op abnorale wijze onder de ruk van één partner lis gebeurd. Wij moeten eerst- nagaan, j aldus Birkelbach, of dit betekent dat wij aan het begin staan van een nieuwe politieke koers, die leidt tot een gesloten continentale gemeen schap in afwijking van de oorspron kelijke opzet van het EEG-verdrag. I Birkelbach werd gesteund door de Nederlandse socialist Kapteijn. Deze zei, dat de politiek die president De Gaulle wil voeren, aantast wat de vijf andere partners tot op heden als gedragslijn hadden gezien. Hjj merk te voorts o.m. op, dat het Frans- Duit-se verdrag bepalingen schijnt te bevatten, die in strijd zijn met de geest vas het EEG-verdrag. Pleven. als leider van de liberale fractie, en 1 de voorzitter van de christ.-democra ten. de Fransman Poher, stelden zich echter op het standpunt, dat de ver klaring van Marjolin wellicht een I belangrijke bijdrage aan het politieke 'debat kon leveren. (Diens uiteenzet ting bevatte echter geen nieuws). Volgens Pohrer behoefde men maan- i dag niet direct reeds met „demon straties te beginnen, dat kon dins dag ook. De vy f tien gaullisten, die zich van de Europese liberale fractie hebben afgescheiden, hebben gisteren als los se groep mei een plaats aan de uiter ste rechterzijde van de vergaderzaal naast oe liberalen genoegen moeten nemen Zc zitten met de moeilijk heid, dat het reglement van het par lement niet voorziet in faciliteiten voor groepen van minder dan zeven tien leden. Naar verluidt stellen zij pogingen in het werk dit minimum te bereiken door enkele Italianen ever te halen zich bij hen aan te sluiten, doch tot op heden zijn ze daarin niet geslaagd. Dc gaullisten zouden onder directe leiding staan van de Franse Staatssecretaris van Europese Zaken Habib Deloncle, die speciaal voor deze gelegenheid uit Parijs naar Straatsburg is gekomen en voor wie een bureau in de pre fectuur van Straatsburg ln gereed heid is gebracht. Schuman vermoeid De voorzitter van het Europese parlement, dc Italiaanse oud-minis ter Martino heeft gisteren aan het begin vtii de zitting medegedeeld, dat Robert Schuman, ere-voorzitter van het parlement, geen zitting meer zal nemen Schuman wiens gezondheids toestand reeds geruime tijd veel te wensen over laat. heeft zich uit het parlementaire leven teruggetrokken. Martino herdacht in een korte rede Schumans grote verdiensten voor de Europese zaak. Verdiensten, die in 1952 hun bekroning vonden in de op richting van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal <KSG), de oudste der drie gemeenschappen de andere zijn de EEG en de Eura tom). De Gaulle en V.N. Voigens de „New rrork Times" is president De Gaulle van plan mee te delen, dat Frankrijk zal weigeren zijn aandeel te betalen in de obliga tielening van de Verenigde Naties ter waarde van tweehonderd miljoen dollar. Het blad herinnert er aan dat De Gaulle reeds eerder het Sowjet- russische voorbeeld volgde van weige ring om mee te betalen aan de on kosten van het VN-optreden in Kon go en hei Midden-Oosten. De Gaulle, aldus het blad. heeft geen geheim ge maakt van zijn minachting voor wat hij de „verdeelde naties" noemt en hij wil de VN op een nieuwe basis plaatsen, een basis van samenwer king der grote mogendheden. Carstens en V.S. De Westduitse Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof. Carstens, Is naar ae Verenigde Staten vertrok ken voor besprekingen over „hangen de politieke vraagstukken", aldus het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken. In politieke kringen in Bonn brengt men de onverwachte reis van prof. Carstens in verband met de politieke activiteit, die de Westduitse regering in de naaste toekomst wil ontplooien /elfs loodsdienst oek van Holland moest even staken De loodsdienst van Hoek van IIol- land moest vannacht om 2 uur we gens mist en ijsgang de dienst voor alle schepen staken. I Het is voor. zover men weet. nog niet eerder voorgekomen, dat loods- I boten hier niet meer door het |js konden komen. Om tien voor halfvqf vanochtend I was het leed echter geleden. Het zicht was toen beter, zodat de loods boten zich verder uit de wal konden agen waar de ijsgang niet zo zwaar is. lot oplossing van het als gevolg van het mislukken der Brusselse confe- I rentie gerezen dilemma. Prof. Carstens zou in Washington misver standen moeten ophelderen, die zijn ontstaar door het afsluiten van hel Duits-Franse verdrag. Studentenbetogingen in West-Duitsland In Bonn en München hebben gis teren studenten gedemonstreerd voor Engeiands toetreden tot de gemeen schappelijke markt. In Bcnn demonstree-fle een groep van omstreeks 75 studenten en aan hanger: van de Europese Federalis tische Beweging, die in september vorig jaar president Dc Gaulle bij diens bezoek aan West-Duitsland nog hartelijk hadden toegejuicht, een half uur lang voor de Franse ambas sade In München trokken 300 studenten in optocht naar het Britse consu laat-generaal. waai- zij een verkla ring overhandigden die voortzetting der onderhandelingen over Enge iands toetreden tot de EEG eist, en van Frankrijk verlangt dat het zijn politiek van vernedering en afwijzing jegens Engeland opgeeft. (Van onze correspondent in Londen) I)e Britse regering, geconfronteerd met een opeenstapeling van ernstige problemen, heeft de aanval geopend op de massale werkloosheid in het noordoosten van Engeland, Schotland en andere noordelijke gebieden. Gis teren werd bekend gemaakt dat de Admiraliteit drie tankschepen van 33.000 ton elk op de werven aan de rivier de Tyne zal laten bouwen. Hier mee is een bedrag van 100 miljoen gulden en werk voor duizenden gemoeid. Andere maatregelen zijn toestemming voor de gemeenten in het noorden om de woningbouw tot een maximum op te voeren en de wegenaanleg te verdubbelen. Verder zal het uitgestelde project voor de brug over de Tay dit jaar worden uitgevoerd. Samen met de nieuwe brug over de wijde baai ten noorden van Edinburg wordt oost-Schotland geopend voor industriali sering. I tien miljoen, bedraagt 1.9 procent te gen een nationaal gemiddelde van 3 6 I procent. Zo op het oog lijken beide j cijfers vrij onbelangrijk, maar er blijkt uit dat de arbeidsmarkt in Arbeidsmarkt in Londen e.o. is oververzai lijïd De werkloosheid in het gebied van groot-Londen, waar een vijfde van de Britse bevolking woont, namelijk De tweede (en laatste) druk is gereed en van MORGENOCHTEND 9 uur af aan ons bureau verkrijgbaar. De prjjs bedraagt, ongewijzigd f 1.95 per exemplaar, afgehaald aan ons bureau en f 2.20 franco thuis. Girobetalingen op no. 57055 t.n.v. LEIDSCH DAGBLAD N.V. Gereserveerde exemplaren kunnen met ingang van morgen worden afgehaald en/of worden zo spoedig mogelijk toegezonden aan hen, die franco huis bestelden. DE DIRECTIE. WEERBERICHT MEER ZON De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Vannacht matige tot strenge vorst, en hier en daar mist. Overdag matige tot lichte vorst. Zwakke hoofdzakelijk zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 6 FEBRUARI Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 15 20 u onder: 6.55 uur. Hoogwater te 1.42 en 14.03 uur. Laagwater te 9.42 en 22.12 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Doodvonnissen in Sow jet-Unie Volgens een bericht van Radio- Moskou heeft een districtsgerecht in Swerdlowsk twee mannen ter dood veroordeeld wegens „zwendel bij de verkoop van pasteitjes in een sta tionsrestaurant". Een van de beklaagden, directeur van het restaurant, had een apparaat uitgevonden, waardoor bij de berei ding van pasteitjes twee a drie gram vet per stuk minder kon worden ge bruikt dan in dc officiële voorschrif ten was vastgesteld. De tweede be klaagde. de bedrijfsleider van hetzelfde restaurant, leverde ze aan de klanten, zonder dezen echter van de kostenbesparing te laten profite ren. De winst werd verdeeld tussen de directeur en 55 medeplichtigen. Eerstgenoemde had hierdoor een extraatje van ongeveer 1600 gulden per maand. Een aantal medeplichti gen werd tot gevangenisstraffen veroordeeld, ln enkele gevallen tot 15 jaar. Londen en het zuidoosten oververza digd en gespannen is. terwijl in de depressiegebieden vaak 10 procent van de arbeidende bevolking zich op straat bevindt. Op deze gang van zaken heeft Douglas Jay namens de Labouroppositie gisteren tijdens het werkloosheidsdebat in het Lagerhuis felle kritiek uitgeoefend. Hij zei. dat „het een tragedie en een schandaal" is dat. er in 1963 een debat moet wor den gehouden over zware werkloos heid. Het aantal werklozen bedraagt thans 814.000, het hoogste getal voor de maand januari sinds de oorlog. De werkloosheidscijfers vormen, zo verklaarde hij. een vernietigend oor deel over een regering, welke elf jaar aan het bewind is. Gezegd wordt dat een deel van de werkloosheid het ge volg zou zijn van de strenge winter. Maar, zo zei hij. het is geen compli ment voor de regering dat zij zich 18 jaar na de oorlog door de koude uit het veld laat slaan. De regering had de economische topzwaarte van het Londense gebied dienen te voor komen. o.a. door de ongeremde kan toorbouw aan banden te leggen. Het is een enorme verspilling van mense lijke en economische energie door grote bedragen aan werkloosheids steun uit te keren en openbare wer ken krap te houden. Slot pag. 2 Prinses Anne Marie van Dene marken. die dezer dagen terug keerde van een bezoek aan Athene in gezelschap van haar verloofde. Kroonprins Constan- tijn van Griekenland, ging giste ren in Kopenhagen weer naar school. Zij is pas zestien jaar en zal haar schoolopleiding voltooi en. voordat het huwelijk wordt voltrokken. De vorstgrens loopt thans van de Baltische Staten langs de Roe meens-Hongaarse grens over de Povlakte. dc Franse Rivièra en daarna in een wijde boog over Spanje naar Ierland. Het vorstge- bied, dat er door wordt ingesloten wordt langzaam iets kleiner van omvang, omdat verschillende de pressies de vorst wat terugdringen. De belangrijkste van deze depressies bevindt zich ten westen van Ier land. die komende van IJsland naar het zuidwesten afzwenkt. Hierdoor gaat de circulatie op de Atlantische Oceaan zich wijzigen. Het schijnt, dat er zich op zuide lijke breedte een westcirculatie gaat ontwikkelen. Vannacht was de koudste plek Mün chen in zuid-Duitsland. Daar vroor het 22 a 23 graden. In ons «and was de vorst matig tot streng, de minima varieerden van -4 tot -12 graden. Doordat de wind zwak blijft uit zuid oostelijke richting zal de vorst de komende nacht opnieuw matig tot streng zijn, midden op de dag daar entegen over het algemeen licht. Neerslag wordt niet verwacht. (Advertentie) MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIST0NA WOENSDAG 6 FEBRUARI rechtstreekse reportage uit Parijs van de voetbalwedstrijd De secretaris-generaal van de NAVO. mr. D. II. Stikker ver trok gisteren van Schiphol naar Parijs. Op de luchthaven ont- moette hij minister Luns. die juist uit Genève terugkeerde. De twee staatslieden voerden een kort gesprek. (Van een onzer verslaggevers) Meer dan zes weken ligt de houw in dc Vlaardingsc West wijk en Zuid- wijk evenals in andere steden en dorpen in ons land stil. De stren ge vorst heeft er voor gezorgd, dat do bouwvakken uitgevrnren zijn. Dit I brengt een enorme achterstand in het bouwschema mee. Een achter stand die moeilijk in te halen zal zijn. De aannemingsmaatschappij 1.7. P. van Eesteren N.V. te Vlaardin- igen heeft ook naar mogelijkheden gezocht deze achterstand iets in te lopen. Daarom is men gisteren in de haringstad op twee plaatsen begon nen met heien. Het is geen gemakkelijk karwei. De heiers zijn echter welgemoed aan de arbeid geslagen. Zc onderbreken het werl wel meer dan normaal voor het drinken van een kopje koffie wie gunt hen dat niet? het strooi en var zand rond de heistelling en het loshakken van aan elkaar vast gevroren kabels. Maar er wordt ge werkt. Toen men gisteravond huis waarts keerde waren er vijf palen de grond in. Dat is beter dan niets", vertelde uitvoerder F de Wilde, j .vooral wanneer men de omstandig- 1 heden waaronder gewerkt moet wor- den een woordje mee laat spreken. De waterleiding bij de bouwput is r-amclijK bevroren, zodat we genood zaakt, zijn het water voor de stoom ketel met een slang van ongeveer 200 meier lengte van een bedrijf in de omgeving aan te voeren". Het was een gigantisch gezicht de lange, tien ton wegende palen met doffe dreu nen de grond in te zien gaan. Het ging voetje voor voetje, maar toen men eenmaal door de bevroren aard korst heen was gleed de paal ge makkelijker naar beneden. Tot vreugde van de werkers! Men moet niet denken, dat de di rectie van het bouwbedrijf deze maatregel uit weelde genomen heeft. Het was bittere noodzaak, want wan neer de dooi losbreekt heeft men de heiers op vele plaatsen nodig en dan zou er door het gebrek aan deze vaklieden en van stellingen, weer onnodigt stagnatie onstaan. Dit ex- perimc t kost handenvol geld. In de eerste plaats drijft men niet het aantai palen in de grond, dat onder normale omstandigheden in de bo dem zou verdwijnen en daarnaast zijn de kosten van transport bedui dend hoger. Nu de rivieren niet be vaarbaar zijn moeten de palen over de wep naar het bouwwerk vervoerd worden. En dat brengt maar liefst een verhoging meer var. f 60,- per paal! Door deze wijze van werken hoopt men enige weken achterstand in te lopen Of dat zal slagen hangt ge- hee' af van de weersomstandighe den. Neemt de vorst in hevigheid toe, dan za! men spoedig het heien moeten staken: meters en kranen van de ketels bevriezen dan en de mogelijkheid is ook nier uitgesloten, dat door het te zacht worden van het staal scheuren in het heiblok ontstaan Daarnaast is het niet denk beeldig. dat de betonfabrieken het afleveren van palen moeten staken, omdat er al in geen weken grind en zand is aangevoerd. Hoe het ook zij, het experiment in Vlaarningen zal in de bouwwereld met belangstelling gevolgd worden. Er blijkt uit, dat men de enorme achterstand in de woningbouwsector kos wat kost tot de normale propor ties wii terugbrengen. Vijf van zes man op vlot naar kust De 296 ton nietende Groningse kustvaarder „Grietje" is vannacht voor de zuidelijke kust van het eiland Man in de Ierse Zee in moei lijkheden geraakt. Er stond een hoge zee en door een zware sneeuwstorm was het zicht tot ongeveer ander halve mijl verminderd. Onmiddellijk r.a het dringende verzoek om hulp gingen de reddingboten van St.- Mary en Douglas op weg om hulp te bieden. Ook de sleepboten „Utrecht", „Noordzee" cn „Humber" zetten koers naar het in nood verkerende scheepje. Hoewel er geen direct ge vaar voor dc bemanning bestond, heeft deze met uitzondering van de kapitein de komst van de hulpvaar dige reddingboten en slepers niet afgewacht. Vanochtend kort voor half elf kwam het bericht, dat vijf van de zes opvarenden van de Grietje" met een reddingsvlot de kust van het eiland hadden bereikt. Het was toen nog niet hekend, welke sleepboot als eerste de Groningse kustvaarder zou bereiken. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 5 Febr. 1863 l 1 Curatoren van het gymnar t 1 sium te Dordrecht hebben voor dc betrekking van leeraar in dc J 1 wiskunde o.a. voorgedragen J Dr. A. van Oven alhier. J i De vereeniging Flora van i Noordivijk zal voor de 6e maal i een tentoonstelling van bloem- l i en bloembol gewassen houden. (F

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1